Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
50. koncert z cyklu: Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – Z³ota Nowa Huta. Tak dla Pól Nadziei!
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie?! to 12 lat popularyzowania polskiej kultury poprzez organizacjê bezp³atnych wydarzeñ kulturalnych dla mieszkañców Nowej Huty jak i ca³ego Krakowa. Ka¿dego roku organizatorzy cyklu, którymi niezmiennie od pocz±tku istnienia s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta a od roku 2011 Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty, realizuj± koncerty, na które zapraszaj± wybitnych polskich artystów, promuj± wschodz±ce gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nie zapominaj± tak¿e o potrzebuj±cych, poniewa¿ w czasie ka¿dego koncertu odbywa siê zbiórka na rzecz podopiecznych Hospicjum ¶w. £azarza. Dyrektorem artystycznym a jednocze¶nie autork± tytu³u cyklu jest Lidia Jazgar.
Dzi¶ cykl to ju¿ 47 koncertów i dwa pokazy specjalne filmów „¦wiadectwo” oraz „Popie³uszko. Wolno¶æ jest w nas”, to blisko 90 artystów – solistów, zespo³ów, orkiestr i chórów, a w¶ród nich takie nazwiska jak Edyta Geppert, Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Magda Steczkowska, Jacek Wójcicki, Maciej Maleñczuk, Janusz Radek, Grzegorz Turnau czy zespo³y Skaldowie, Elektryczne Gitary, Brathanki, Raz Dwa Trzy. To tak¿e 200 tys. z³otych zebranych na potrzeby Hospicjum, 85,5 tys. uczestników oraz ponad 20 nowohuckich plenerów, ko¶cio³ów I instytucji, w których zago¶ci³ cykl, a które organizatorzy cyklu równie¿ chc± promowaæ.
W sobotê 22 kwietnia br. o godz. 20.00 organizatorzy cyklu zapraszaj± na jubileuszowy 50. Koncert Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, który odbêdzie siê w Miêdzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9). Wydarzenie bêdzie realizowane w ramach corocznej akcji Pola Nadziei, st±d jego tytu³ Z³ota Nowa Huta. Tak dla Pól Nadziei!. Koncert wyj±tkowy, wiêc i go¶æ niezwyk³y. Ikona polskiej muzyki, artystka uwielbiana przez m³odszych i starszych, wulkan scenicznej energii – MARYLA RODOWICZ. Wraz z zespo³em, artystka zaprezentuje swoje najwiêksze przeboje z imponuj±cego dorobku muzycznego. Zanim jednak wyst±pi Maryla Rodowicz, na scenie pojawi siê go¶æ specjalny - Marcin Daniec - uznany satyryk i artysta kabaretowy. Improwizowany program po¶wiêcony historii cyklu i nie tylko, bêdzie niespodziank± dla widzów, a byæ mo¿e i dla samych organizatorów.
Wstêp na koncert odbywaæ siê bêdzie za bezp³atnymi zaproszeniami, które bêdzie mo¿na odbieraæ od 10 kwietnia w: O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Zgody 1), Biurze Poselskim Pos³a Ireneusza Rasia (os. Z³otej Jesieni 6/34) oraz Punkcie Informacji Miejskiej (ul. ¶w. Jana 2). Ilo¶æ zaproszeñ jest ograniczona!
Organizatorzy koncertu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta), O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty, Hospicjum ¶w. £azarza. Patronat honorowy: Jacek Krupa – marsza³ek województwa ma³opolskiego. Koncert odbywa siê przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków oraz Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Ma³opolskiego. Sponsorzy cyklu: EDF Polska, Ma³opolskie Przedsiêbiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. Partnerzy cyklu: Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne S.A w Krakowie, PPU "Fares" Sp. z o.o., ArcelorMittal Poland S.A., Hilton Garden Inn Hotel Kraków, Agencja Art. Blue, Szko³a Aspirantów PSP w Krakowie, Concept Music Art. Partner Koncertu: Miêdzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, G³os. Tygodnik Nowohucki. Partnerzy Pól Nadziei: BP, Leyko.
(f)

11. Nowohucka Droga Krzy¿owa
9 kwietnia 2017 r. (w Niedzielê Palmow±) zapraszamy na kolejn±, 11. Nowohuck± Drogê Krzy¿ow±.
Droga Krzy¿owa w Nowej Hucie to wydarzenie, które ³±czy wszystkie nowohuckie pokolenia. Przychodz± zarówno najstarsi - ci, którzy pamiêtaj± walki o krzy¿ w latach 60., jak i najm³odsi - chc± poczuæ siê czê¶ci± tej wielkiej religijnej wspólnoty, która kilkadziesi±t lat temu broni³a wiary w najm³odszej dzielnicy Krakowa.
W tym roku równie¿ o zmroku wyruszymy piêkn± ¶wietln± kolumn± spod ko¶cio³a xx. pallotynów na ul. Bulwarowej 15a prost± drog± do opactwa oo. cystersów w Mogile. Naszemu spotkaniu przy krzy¿u bêdzie przewodniczy³ i rozwa¿ania wyg³osi metropolita krakowski - abp Marek Jêdraszewski. Serdecznie zapraszamy!

NOWE CHODNIKI PRZY KOCMYRZOWSKIEJ
Planowana jest kompleksowa przebudowa ul. Kocmyrzowskiej, ale ju¿ obecnie prowadzone s± prace w rejonie pl. Bieñczyckiego. Na zlecenie Zarz±du Infrastruktury Komunalnej i Drogowej. Powstaje nowy chodnik i ¶cie¿ka rowerowa. Korzystaj±c z remontu torowiska przy Rondzie Kocmyrzowskim prowadzone s± prace remontowe chodnika przy skrzy¿owaniu ulic Kocmyrzowskiej i Obroñców Krzy¿a. Poprawi to na pewno komfort poruszania siê pieszych.
(mp)


Fot. autor
NOWY METROPOLITA KRAKOWSKI SPOTKA£ SIÊ Z MIESZKAÑCAMI NOWEJ HUTY
W pi±tek 17 marca, dok³adnie w 60 rocznicê postawienia i po¶wiêcenia krzy¿a na os. Teatralnym, do obrony którego stanêli pó¼niej mieszkañcy Nowej Huty, Arkê Pana nawiedzi³ abp Marek Jêdraszewski. Sanktuarium w Bieñczycach by³o kolejnym przystankiem metropolity krakowskiego na drodze pielgrzymowania po ko¶cio³ach stacyjnych archidiecezji krakowskiej. W wype³nionej po brzegi Arce dostojnego go¶cia powita³ ks. proboszcz Edward Baniak, wyra¿aj±c rado¶æ, ¿e w murach tej ¶wi±tyni, która ma tak s³awn± historiê w Polsce, w Europie i na ¶wiecie, mo¿e go¶ciæ nowego metropolitê. Wspomnia³ te¿ o kard. Karolu Wojtyle, który zostawi³ tutaj du¿o swojej troski, który razem z ludem Nowej Huty modli³ siê tu, cierpia³ i pracowa³.
Abp Marek Jêdraszewski w pi±tkowy wieczór przewodniczy³ Eucharystii odprawionej w Arce Pana w asy¶cie kilkudziesiêciu ksiê¿y. W wyg³oszonej homilii metropolita krakowski podkre¶li³, i¿ w tre¶æ ka¿dego pi±tku, a zw³aszcza tych w okresie Wielkiego Postu, wpisane jest cierpienie i krzy¿. Nawi±zuj±c do 60 rocznicy po¶wiêcenia Krzy¿a Nowohuckiego, metropolita powiedzia³: „Postanowiono wznie¶æ Now± Hutê jako miasto bez Boga, ogromne skupisko ludno¶ci bez ko¶cio³a. Ludzie czuli siê wobec siebie obcy, niekiedy wrodzy, brakowa³o poczucia jedno¶ci, nic ich nie scala³o, tym bardziej, ¿e g³oszono w tych czasach walkê klas, s±dz±c ¿e w³a¶nie ta walka da upragnione szczê¶cie i postêp ludzko¶ci. Jednak ludzie, którzy tutaj przyszli – wasi ojcowie i krewni – wiedzieli, ¿e potrzebny jest krzy¿ i potrzebny jest ko¶ció³, i konieczne jest g³oszenie Ewangelii, czyli radosnej nowiny o zbawieniu wys³u¿onym nam przez Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Dlatego dok³adnie 60 lat temu, 17 marca 1957 roku wzniesiono tutaj krzy¿ jako zapowied¼ wzniesienia ko¶cio³a. Dokona³o siê to w czasach szczególnych w ramach tzw. odwil¿y pa¼dziernikowej 1956 roku. Ale zanim by³ pa¼dziernik 1956 roku, to by³ czerwiec 1956 roku w Poznaniu. Ja to pamiêtam jako ma³e dziecko. Te czo³gi na ulicach miasta, oko³o 100 ludzi zamordowanych, upominaj±cych siê o prawo, wolno¶æ chleb i o Boga. Bo takie pie¶ni ¶piewano wtedy na placu zwanym wówczas Placem Stalina. Dzi¶ jest to Plac Mickiewicza. I domagano siê wypuszczenia z wiêzienia kard. Wyszyñskiego oraz innych biskupów. To na skutek tych wydarzeñ dosz³o do zmiany ekipy rz±dz±cej i pewnej nadziei, która zaistnia³a, a której symbolem by³ powrót kard. Wyszyñskiego z wygnania w Komañczy do Warszawy. Ale szybko siê okaza³o, ¿e to otwarcie na Ko¶ció³ i na chrze¶cijañstwo by³o czysto taktyczne, bo ju¿ w 1958 roku zaczê³y siê pierwsze trudno¶ci. A potem to, co mia³o miejsce tutaj w roku 1960 – walka z krzy¿em 27 kwietnia i te ofiary, o których nie mo¿emy zapomnieæ, a które sprowadzaj± siê do suchych liczb mówi±cych o tym, ¿e aresztowano 493 osoby, w tym 25 kobiet, 50 osób nieletnich, ¿e 87 osób skazano na kary wiêzienia od 6 miesiêcy do 5 lat, ¿e przeciwko 119 osobom wytoczono sprawy w kolegium ds. wykroczeñ, ukarano wysokimi grzywnami, ¿e kilkadziesi±t osób pozbawiono pracy, bo siê upomnieli o krzy¿, bo nie wyobra¿ali sobie ¿ycia prawdziwie cz³owieczego, bez krzy¿a, bez Chrystusa, którego krzy¿ jest najg³êbszym symbolem. Potem te lata zmagañ po to, by powsta³ ten ko¶ció³, a potem inne, aby Nowa Huta by³a miastem cz³owieczym, tzn. miastem, gdzie s± ludzie wierz±cy w Boga i na fundamencie Boga buduj±cy swoj± codzienno¶æ i swoj± nadziejê na przysz³o¶æ.
Bo raz jeszcze tutaj, w tym miejscu spe³ni³y siê czytane dzi¶ s³owa Ewangelii, ¿e kamieñ wêgielny, którym On jest i którego odrzucili ¯ydzi, jest prawdziwie kamieniem, na którym buduje siê Ko¶ció³ i buduje siê ka¿de ¿ycie cz³owieka i ka¿de spo³eczeñstwo, które chce byæ prawdziwie cz³owiecze. Z jak wielkim bólem patrzymy na to, co siê dzieje w ¶wiecie, który do niedawna by³ chrze¶cijañski, a tradycjami chrze¶cijañskimi siêga wieków i tysi±cleci. Jak pojawiaj± siê ludzie, którzy uwa¿aj±, ¿e w przestrzeni publicznej nie powinno ju¿ byæ krzy¿a, bo to mo¿e kogo¶ raniæ, denerwowaæ, a my mamy byæ tolerancyjni. I tak z przestrzeni publicznej naszego ¿ycia chce siê usun±æ krzy¿ i w jakiej¶ mierze zabiæ to, co jest znakiem naszej nadziei, wykraczaj±cej poza cierpienie i poza ¶mieræ, bo przecie¿ krzy¿ to brama do niebios. Jeszcze kilka lat temu stworzono przecie¿ program, który zosta³ opracowany przez MSZ, promuj±cy Polskê, gdzie Giewont by³ pozbawiony krzy¿a, gdzie krajobraz by³ wyprany z tych krzy¿y, które stanowi± tak wielkie bogactwo naszego polskiego krajobrazu, tak wiele mówi± o polskiej duszy i to¿samo¶ci. Jakby chciano zapomnieæ o tym, co 20 lat temu w Zakopanem pod Krokwi± Jan Pawe³ II mówi³ o krzy¿u na Giewoncie, który ma byæ g³êboko wpisany w krajobraz Polski a¿ po Ba³tyk i który przede wszystkim ma byæ chroniony w naszych sercach.
Zanim przyby³em tutaj do was, by³em w hospicjum. Odwiedza³em chorych, którzy tam s±. Zbli¿aj±c siê do jednego pokoju us³ysza³em, ¿e ta osoba po lewej to jest ateistka. Zapyta³em, czy mam nie wchodziæ. Odpowiedzieli, ¿ebym wszed³, ale uwa¿a³ i w³a¶ciwie siê wobec niej zachowa³. Podszed³em do jednej, drugiej osoby, b³ogos³awi³em, na czo³ach kre¶li³em krzy¿. Wychodz±c, jestem obok tamtej pani, a ona mówi – proszê ksiêdza, ja te¿ proszê o krzy¿, a potem mi bardzo dziêkowa³a. Chwila ³aski – dotkniêcie zwyciêskiego krzy¿a. Przyjêcie pe³ne pokory wobec tego, co siê dokonuje i nadzieja, ¿e Chrystus przygarnie tak¿e i j±. 60 lat dok³adnie w tym miejscu, gdzie stan±³ krzy¿ i gdzie ludzie tego krzy¿a bronili, jak¿e wa¿n± rzecz± jest, by zawsze przed ka¿dym krzy¿em z wielk± czci± przechodziæ, by oddawaæ mu cze¶æ, ale jeszcze wa¿niejsz±, by go mieæ we w³asnym sercu, bo wtedy jest w nas nadzieja, ¿e Ten, który za nas umar³ i zmartwychwsta³, we¼mie nas do siebie, bo przecie¿ mówi³, ¿e ci którzy s± Jego uczniami i id± za Nim d¼wigaj±c w³asne krzy¿e, s± prawdziwie jego uczniami. I o tê ³askê bycia uczniem do koñca d¼wigaj±c w³asny krzy¿ pro¶my Pana podczas tej ¶wiêtej Eucharystii”- zakoñczy³ arcybiskup Marek Jêdraszewski.
Ma³gorzata Modzelewska


Fot. Tadeusz Pa³ka
Nowy most prawie gotowy
Najd³u¿szy most w Ma³opolsce na S7 po³±czy³ brzegi Wis³y w Mogile. Jak czytamy w serwisie GDDKiA (G³ównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) budowa mostu jest zaawansowana ju¿ w 83 proc. Przeprawa mostowa w ci±gu drogi ekspresowej S-7 od wêz³a Rybitwy do wêz³a Igo³omska bêdzie mieæ d³ugo¶æ oko³o 700 metrów.
Estakady prowadz±ce na obiekty by³y betonowane na rusztowaniach stacjonarnych, natomiast konstrukcje stalowe przêse³ nurtowych o d³ugo¶ci 200 m zosta³y zmontowane na estakadach i nasuniête pod³u¿nie oraz opuszczone do odpowiednich wysoko¶ci. Z daleka w oczy rzucaj± siê wysokie pylony, w kszta³cie litery A., o wysoko¶ci 66 metrów. Jak widaæ zamontowano ju¿ wanty (liny), ³±cznie 64 sztuki. Pod nowym mostem w Mogile mostem przep³ywaæ mog± jednostki p³ywaj±ce nie wy¿sze ni¿ 12,8 m.
Jak podaje GDDK i A wszystkie roboty ziemne, w³±cznie z nasypem drogi ekspresowej S7, nazywanej tak¿e Tras± Nowohuck±, wykonano w 95 proc. Na 74 proc. trasy po³o¿ona jest warstwa wi±¿±ca nawierzchni, na 13 proc. warstwa ¶cieralna nawierzchni. Skoñczona jest przebudowa torów tramwajowych na ul. Igo³omskiej. Wiadukt w ci±gu ul. Nad Drwini± jest ju¿ ukoñczony. Pozosta³e 11 obiektów (mosty i wiadukty s± w trakcie realizacji, a wykonane prace s± na poziomie od 50 do 95 proc. Ukoñczenie budowy przewidywane jest pod koniec lipca 2017 r.
(l)

Zwyczajna, czy niezwyk³a? Dziewczyna, która po prostu pomaga!
S± w¶ród nas ludzie niezwykli, cisi bohaterowie dnia codziennego. Nios±cy pomoc bez szukania poklasku czy oczekiwania nagród. Szczególnie cieszy, kiedy s± to ludzie m³odzi. Jedn± z takich osób jest 18-letnia Sylwia Walor, która – jak sama mówi – ma szczególny dar dostrzegania osób potrzebuj±cych pomocy.
Choæ kszta³ci siê w zawodzie fryzjerki marzy o tym, by w przysz³o¶ci otworzyæ o¶rodek pomocy dla bezdomnych. Na co dzieñ w³±cza siê w wiele dzia³añ o charakterze wolontaryjnym. Nie czeka jednak na to a¿ kto¶ wska¿e jej sposób – czêsto sama podejmuje ró¿ne inicjatywy. Otwarcie jednak mówi, ¿e „w pomaganiu pomog³y jej panie z OHP”. Od trzech lat jest bowiem pod opiek± wychowawcz± 6-5 Hufca Pracy OHP na os. Szkolnym. – Nasz nowohucki Hufiec mo¿na powiedzieæ specjalizuje siê w wolontariacie.- mówi Agnieszka Jêdrzejek komendant hufca - mo¿e wynika to z otoczenia w jakim pracujemy, naszymi lokalnymi partnerami s± akurat osoby starsze i niepe³nosprawne. Jednak trzeba te¿ powiedzieæ, ¿e wolontariat jest obecnie w¶ród m³odzie¿y modny. Nasi podopieczni naprawdê chêtnie pomagaj±, nie trzeba ich do tego specjalnie namawiaæ – a pamiêtajmy, ¿e nie s± to grzeczne pouk³adane dzieci z czerwonym paskiem na ¶wiadectwie. Musze powiedzieæ, ¿e kiedy prawie 20 lat temu zaczyna³am pracê z m³odzie¿± nie by³o tylu akcji.
Mo¿na zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e okazja czyni wolontariusza. Wychowawcy stwarzaj±c m³odzie¿y okazjê do czynienia dobra niejako ich do tego „popychaj±”. W Hufcu jest ponad 200 osób niemal ¼ z nich aktywnie anga¿uje siê w wolontariat. W¶ród nich jest „nasza Sylwia”. – Dosta³am w ¿yciu naprawdê du¿o pomocy od innych, wiêc wiem jakie to wa¿ne ¿eby kto¶ wyci±gn±³ do nas rêkê. Staram siê pomagaæ przy ka¿dej okazji. Wiem, jestem pewna, ze dobro do nas powraca – mówi Sylwia. Podkre¶la równie¿, ¿e otrzyma³a od Boga dar, dziêki któremu dostrzega wokó³ siebie osoby potrzebuj±ce. Wspomina sytuacjê, kiedy w swojej rodzinnej miejscowo¶ci zauwa¿y³a w busie rodzinê, która nie mia³a za co zap³aciæ za bilet. Kiedy wysiedli a autobusu podesz³a do nich i zaproponowa³a, ¿e kupi im co¶ do jedzenia. – Nie chcieli siê na pocz±tku zgodziæ, wie pani ludzie którzy naprawdê potrzebuj± pomocy czêsto wstydz± siê o ni± poprosiæ – mówi. Uda³o siê jednak wtedy pomóc, uda³o siê i innym razem kiedy pomog³a le¿±cemu na chodniku mê¿czy¼nie. – Kole¿anka mówi³a chod¼! Zostaw, ale ja jej wyt³umaczy³am, ¿e my te¿ mo¿emy znale¼æ siê w podobnej sytuacji. Nawet je¶li jest pijany – to te¿ cz³owiek - podkre¶la Sylwia i widaæ, ¿e pomaganie jest dla niej czym¶ zupe³nie naturalnym. Mówi, ¿e Bóg czêsto tak kieruje jej ¿yciem by mog³a pomóc. – Kiedy¶ pomyli³a kierunek tramwaju, pojecha³am zupe³nie nie tam gdzie planowa³am. Kiedy wraca³am ju¿ do domu spotka³am na przystanku niepe³nosprawnego mê¿czyznê, który bezskutecznie prosi³, aby kto¶ pomóg³ mu wsi±¶æ do tramwaju. Pomy¶la³am tylu ludzi i nikt nic nie robi! Wziê³am z³apa³am ten wózek i pomog³am mu wsi±¶æ. Dzi¶ wiem, ¿e Pan Bóg pokierowa³ mnie w tamt± stronê. – opowiada. Dobry przyk³ad wynios³a z domu. Wspomina, ¿e tato, który ju¿ niestety nie ¿yje, zawsze dzieli³ siê z potrzebuj±cymi. To on swoim postêpowaniem nauczy³ j±, ¿e najpierw trzeba my¶leæ o innych. Tak w³a¶nie robi anga¿uj±c siê w ró¿ne akcje: wspólnie z kole¿ankami ze szko³y chodz± do przedszkola bawiæ siê z dzieæmi, razem z Hufcem przygotowuje paczki ¶wi±teczne dla potrzebuj±cych, jest kelnerk± podczas spotkañ okoliczno¶ciowych dla seniorów i niepe³nosprawnych – podopiecznych Krakowskiej Rady Niepe³nosprawnych, w ramach praktyk fryzjerskich chodzi do domu seniora w Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów gdzie bezp³atnie ¶wiadczy us³ugi fryzjerskie dla podopiecznych domu, uczestniczy w zbiórkach Banku ¯ywno¶ci, podkre¶la, ¿e jest chêtna wzi±æ udzia³ w ka¿dej wolonataryjnej akcji. Sylwia ofiarowuje jednak ludziom nie tylko swój czas, ale równie¿, choæ nie jest osob± zamo¿n± dzieli siê tym co posiada. – Wie pani z moich obserwacji wynika, ze ten co ma ma³o prêdzej zauwa¿y potrzebuj±cego. – podkre¶la. Ona sama kiedy ma okazjê kupuje g³odnym co¶ do zjedzenia, kiedy jecha³a na spotkanie z dzieciakami z rodzin biednych, które odbywa³o siê z okazji Roku ¦wiêtego Brata Alberta, sama z w³asnych ¶rodków przygotowa³a oko³o 40 prezencików dla tych dzieci. – Pamiêtam jak bêd±c dzieckiem dosta³am co¶ od kogo¶, bardzo siê wtedy cieszy³am. Chcia³am ¿eby te dzieci te¿ mog³y tego do¶wiadczyæ. Moja siostra na pocz±tku mówi³a do mnie ¿e zwariowa³am, wydaj±c tyle pieniêdzy, ale ja jej powiedzia³am, ¿e to tylko pieni±dze! Pó¼niej ca³a rodzina by³a ze mnie dumna – wspomina. Oczywi¶cie nie zawsze wszystko jest takie kolorowe. Sylwia wspomina jak przeczyta³a na stronie jakiego¶ Domu Dziecka, ¿e potrzebuje on ¿ywno¶ci. Próbowa³a zorganizowaæ akcjê w szkole, jednak nie by³o to mo¿liwe. Odpu¶ci³a, podkre¶la jednak, ¿e chcia³aby do tematu wróciæ. – Za³o¿ê sobie kiedy¶ konto, na które bêdê wp³acaæ ¶rodki – które bêdê przeznaczaæ na ró¿ne akcje. Bardzo chcia³abym swoj± przysz³± pracê po³±czyæ z pomaganiem. Wiem, ¿e muszê siê dokszta³ciæ, ¿eby wiedzieæ jak pomagaæ, jak rozmawiaæ z potrzebuj±cymi ¿eby ich nie uraziæ bo to s± bardzo wra¿liwi ludzie. Cieszê siê, ¿e trafi³am do OHP bo dziêki licznym akcjom jakie s± tu organizowane mogê uczyæ siê jak byæ wolontariuszem – mówi.
Widaæ jednak, ¿e ta dziewczyna ma co¶ czego nie da siê nauczyæ – serce. Taka sobie zwyczajna, niezwyczajna 18-latka, która nie przejdzie obojêtnie obok ludzkiej biedy, czêsto zawstydzi doros³ych gotowo¶ci± do pomagania i wie i czuje, ¿e wyrz±dzone dobro powraca do nas zwielokrotnione. A¿ chce siê powiedzieæ, powodzenia dziewczyno! Co jednak, kiedy zapyta nas: a pomo¿ecie?
(a³)

Film zaczêty przez ojca, skoñczony przez syna… Nowa Huta Karola Wojty³y
Pomys³ na ten film Jerzy Ridan nosi³ w sercu od dawna, niestety kiedy wreszcie postanowi³ go zrealizowaæ zmar³ w trakcie pracy nad nim. Po ¶mierci ojca dokument dokoñczy³ jego syn Krzysztof Ridan, który od samego pocz±tku towarzyszy³ przy pracach nad filmem. Na nowohuck± premierê filmu „Nowa Huta Karola Wojty³y” zapraszamy 13 marca o godz. 18.00 do kina studyjnego Sfinks. O niedokoñczonym przez ojca filmie rozmawiam w Krzy¶kiem Ridanem – monta¿yst± filmowym.
+ Mówi siê o nim film Jerzego Ridana, jednak to ty go montowa³e¶, nagrywa³e¶ ostatnie wywiady i podj±³e¶ decyzjê o ostatecznym kszta³cie. Czy czujesz siê twórc± tego dokumentu?
- Krzysztof Ridan: To film, który mia³ byæ i jest filmem mojego taty. Ja mia³em go tylko montowaæ, nagrywaæ d¼wiêk, to on mia³ film re¿yserowaæ . Niestety sta³o siê inaczej nie zd±¿y³ dokoñczyæ filmu. Kiedy zmar³ zastanawia³em siê co teraz? Zostawiæ czy dokoñczyæ? Zdecydowa³em siê skoñczyæ zw³aszcza, ¿e ca³y film mieli¶my mocno przegadany. W trakcie prac nad filmem tata ju¿ zaczyna³ siê gorzej czuæ, przygotowywa³ siê do operacji po której mia³ siê d³ugo rehabilitowaæ wiêc w zamy¶le i tak to ja mia³em film koñczyæ – oczywi¶cie w konsultacji z nim. Musia³em go skoñczyæ sam, mam jednak nadziejê, ¿e zgodnie z jego zamys³em. Kiedy skoñczy³em pracê czeka³em z niepokojem na jaki¶ znak z góry. Ba³em siê, ¿e „dostanê od taty po g³owie”, bo co¶ zrobi³em nie tak. Nic siê jednak nie wydarzy³o.
+ O Papie¿u Polaku powsta³a ca³a masa filmów, w wielu dokumentach pojawia siê równie¿ motyw Nowej Huty. Temat wydaje siê oklepany, dlaczego chcieli¶cie go zrealizowaæ?
- Krzysztof Ridan: Po pierwsze jak sam tytu³ wskazuje to film nie tylko… o papie¿u, ale przede wszystkim o Karolu Wojtyle czyli o jego ¿yciu zanim zosta³ papie¿em i jego zwi±zku z Now± Hut±. Filmowe materia³y archiwalne, które siê w nim znalaz³y s± w wiêkszo¶ci autorstwa mojego taty, który na prze³omie lat 60 i 70 tych towarzyszy³ Karolowi Wojtyle w jego podró¿ach po Nowej Hucie. Film jest ¶ci¶le zwi±zany z wczesnymi dzia³aniami mojego taty w Nowej Hucie, który by³ nie tylko kronikarzem Nowej Huty, ale równie¿ trochê kronikarzem Kurii Krakowskiej na zlecenie której pracowa³. To by³ burzliwy czas w Nowej Hucie. Ludzie, którzy zamieszkali w mie¶cie, które w³adza okre¶li³a jako „ bez Boga” zaczêli siê o tego Boga dopominaæ! Karol Wojty³a, który w tym czasie zosta³ wybrany na biskupa pomocniczego, od samego pocz±tku by³ wybrany po to aby dzia³aæ w Nowej Hucie, ¿eby pomagaæ ludziom w budowaniu ko¶cio³ów. My¶lê, ¿e o tym, ¿e „nasz Papie¿” by³ od samego pocz±tku tak silnie wpisany w Now± Hutê nie wszyscy wiedz±. Ja sam dopiero pracuj±c nad tym filmem zda³em sobie sprawê z tego. Dowiedzia³em siê chocia¿by o tym, ¿e od samego pocz±tku jako biskup potem arcybiskup, prawie wszystkie pasterki za czasów jego pracy odprawia³ w³a¶nie w Nowej Hucie. To jest film o tej silnej wiêzi, Karola Wojty³y pó¼niej Papie¿a z Now± Hut± i Nowej Huty z Papie¿em, a takiego filmu do tej pory nie by³o. Warto wspomnieæ, ¿e czê¶æ wykorzystanych w filmie materia³ów po raz pierwszy ujrzy ¶wiat³o dzienne.
+ Czy wybór materia³ów do filmu by³ trudny?
- Krzysztof Ridan: ¯eby odpowiedzieæ na to pytanie muszê opowiedzieæ historiê tych nagrañ. W tamtych czasach Nowa Huta by³a miejscem rozgrywki miêdzy w³adzami a ko¶cio³em. Ludzie chcieli budowy ¶wi±tyñ, Ko¶ció³ ich w tym wspiera³ . Dochodzi³o do zamieszek. Karol Wojty³a uczestniczy w rozmowach i staraniach o budowê ko¶cio³a w Nowej Hucie. Kiedy je¼dzi po Nowej Hucie towarzyszy mu mój tato z kamer±. Krêci równie¿ materia³y zwi±zane z dzia³aniami wokó³ tzw. Zielonej Budki. Aby zrozumieæ t± historiê trzeba poznaæ kontekst tego miejsca. Zielona Budka to miejsce, które powsta³o na terenie dzisiejszego osiedla O¶wiecenia, a wówczas parafii Raciborowice, w której wikarym by³ ksi±dz Kurzeja. Za zgod± wtedy ksiêdza kardyna³a Karola Wojty³y postanowi³ on wybudowaæ w tym miejscu ko¶ció³. Rzecz jasna nie spotka³o siê to z akceptacj± w³adz komunistycznych. Jednak z pomoc± ludzi postawi³ prowizoryczny barak, przy którym odprawiane by³y nabo¿eñstwa. To by³a w³a¶nie owa Zielona Budka. Ksi±dz Kurzeja szykanowany by³ przez w³adze, po ka¿dym nabo¿eñstwie wzywany by³ „na kolegia”. Zielona Budka by³a podpalana przez s³u¿by, to jednak nie zniechêca³o ludzi do przychodzenia w to miejsce. Tata rejestrowa³ te wydarzenia. Niejednokrotnie musia³ chowaæ sprzêt i ta¶my w³a¶nie w Zielonej Budce a sam wymyka³ siê chy³kiem unikaj±c s³u¿b specjalnych. Kiedy w naszym mieszkaniu na os. Tysi±clecie dosz³o do rewizji – szczê¶liwie sprzêt i ta¶my by³y wtedy poza domem - tata postanowi³, dla bezpieczeñstwa zanie¶æ wszystkie te materia³y, w tym równie¿ dotycz±ce Karola Wojty³y, do Kurii. Kiedy Karol Wojty³a zosta³ wybrany na papie¿a tata zda³ sobie sprawê jak± warto¶æ informacyjn± mog± mieæ te materia³y, postanowi³ sprawdziæ co siê z nimi sta³o. Niestety okaza³o siê ¿e przepad³y bez wie¶ci. Nie uda³o siê ich odnale¼æ pomimo starañ, nie wyp³ynê³y równie¿ przez wszystkie te lata w ¿adnym miejscu co znaczy³oby, ¿e kto¶ je sobie przyw³aszczy³. Podejrzewamy, ¿e zosta³y nieumy¶lnie zniszczone. Ogromna szkoda bo by³y to bardzo osobiste nagrania, dokumentuj±ce nie tylko wa¿ne wydarzenia, ale równie¿ np. ¿arty sytuacyjne. Na szczê¶cie czê¶æ ta¶m tata schowa³ w innym miejscu. By³a to jednak tylko niewielka czê¶æ nagrañ, mo¿e oko³o 30%. Z nich, miêdzy innymi, powsta³ film „Nowa Huta Karola Wojty³y”. Nie wesz³y one w ca³o¶ci do dokumentu, wiadomo, ¿e to tylko fragmenty jednak wiêkszo¶æ wydarzeñ zarejestrowanych na ocala³ych ta¶mach znalaz³a siê w filmie.
+ Co twoim zdanie jest w tym filmie najwa¿niejsze? Najbardziej godne uwagi?
- Krzysztof Ridan: Jakby ca³y czas montuj±c film pamiêta³em aby nie by³ przegadany. My¶la³em co z tego ¿e bêdzie pe³en tre¶ci. Szukaj±c informacji zawsze mo¿na wzi±æ do rêki jak±¶ ksi±¿kê czy publikacjê. W filmie najwa¿niejsze s± emocje. Zacz±³em szukaæ ludzi, którzy powiedzieliby co¶ osobistego o relacji Ojca ¦wiêtego z Now± Hut±. W filmie mamy dwóch g³ównych narratorów s± to: Marek Lassota, który wypowiada siê jako znawca tematu od strony historycznej, oraz kardyna³ Dziwisz, który pokazuje bardziej stronê duchow±. Kardyna³, wieloletni przyjaciel Jana Paw³a II, mówi o sprawach osobistych. Na tym mi g³ownie zale¿a³o, na pokazaniu relacji. Moim zdaniem najwa¿niejsze w tym filmie s± emocje oraz stosunek nowohucian do Ojca ¦wiêtego i odwrotnie Papie¿a do Nowej Huty. Mamy tam wypowied¼ kardyna³a Dziwisza, który opowiada jak w okresie bo¿onarodzeniowym Jan Pawe³ II w Rzymie wspomina³ Now± Hutê i pasterki, które tu odprawia³. Jest te¿ archiwalna wypowied¼ ksiêdza Gorzelanego z filmu na temat Arki Pana, przy którym pomaga³ tata. W filmie pojawiaj± siê równie¿ wspó³czesne wypowiedzi osób zwi±zanych z papie¿em, które mia³y z nim kontakt m.in. ksiêdza £uszczka z Mistrzejowic, ksiêdza Gila proboszcza ze Wzgórz, ksiêdza Puzyniaka proboszcza z ko¶cio³a „pod krzy¿em”, Rafa³a Marchewczyka - dyrygenta chóru Krakowskiej M³odej Filharmonii i oczywi¶cie wypowiedzi ojców z klasztoru w Mogile – gdzie Karol Wojty³a czêsto nocowa³. To s± osobiste wypowiedzi. Oczywi¶cie, ¿e w filmie zw³aszcza w dokumencie bardzo wa¿na jest tre¶æ, ale wa¿ne jest równie¿ to z czym zostajemy kiedy ekran ga¶nie. Mo¿na ró¿nie pokazaæ Karola Wojty³ê, my starali¶my siê pokazaæ, ¿e by³ wielkim cz³owiekiem, który na zawsze zosta³ w sercach nowohucian. To jest moim zdaniem najwa¿niejsze w tym filmie i jeszcze przes³anie, które zostawia nam Papie¿ na koniec… ono równie¿ koñczy film, ale nie bêdê go zdradza³.
+ Skoro pomys³ by³ od dawna – czemu dopiero teraz powsta³ ten film?
- Krzysztof Ridan: Pierwszy powód bardzo przyziemny, finansowy. W 2016 roku Filmoteka Ma³opolska og³osi³a program w ramach, którego pojawi³a siê mo¿liwo¶æ dofinansowania produkcji filmowej dotycz±cej wydarzenia, miejsca lub osoby wa¿nej dla Krakowa. W tym samym roku do Krakowa, w zwi±zku ze ¦wiatowymi Dniami M³odzie¿y, przyjecha³ papie¿ Franciszek, co niejako „przypomnia³o” tacie o noszonym od dawna w g³owie pomy¶le na film.
* * *
Okaza³o siê, ¿e by³ to niestety, ostatni moment na stworzenie scenariusza i nakrêcenie tego niezwyk³ego filmu, którego twórcami s± nie¿yj±cy ju¿ Jerzy Ridan i jego syn Krzysztof. Na nowohuck± premierê dokumentu zapraszamy 13 marca 2017 o godz. 18.00 do Kina Studyjnego Sfinks O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali.
Rozmawia³a Agnieszka £o¶

Na progu Wielkiego Postu
W tym roku ¦roda Popielcowa wypad³a 1 marca – to dzieñ, który w Ko¶ciele katolickim rozpocz±³ okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty.

¦roda Popielcowa, zwana równie¿ Popielcem, to pierwszy dzieñ Wielkiego Postu. W ¦rodê Popielcow± katolików obowi±zuje ograniczenie siê do spo¿ycia trzech posi³ków – jednego do syta, i dwóch skromnych. Niedozwolone jest równie¿ spo¿ywanie potraw miêsnych. Choæ w czasie uroczysto¶ci w ¶wi±tyni w wiêkszo¶ci ko¶cio³ów na ¶wiecie kap³an czyni popio³em znak krzy¿a na czole wiernych, w Polsce przyj±³ siê zwyczaj posypywania g³ów popio³em. Obrzêd ten, zapocz±tkowany ju¿ we wczesnym ¶redniowieczu, symbolizuje skruchê oraz gotowo¶æ do pokuty, a jednocze¶nie przypomina o przemijaniu ¿ycia doczesnego. Nie wszyscy wiedz±, ¿e popió³ pochodzi ze spalonych palm, po¶wiêconych rok wcze¶niej w Niedzielê Palmow±. Co ciekawe, ¦roda Popielcowa – choæ jest ¶wiêtem ruchomym – jeszcze nigdy nie przypada³a w rok przestêpny 29 lutego. Pierwszy Popielec tego dnia w historii bêdzie mia³ miejsce dopiero w 2096 roku.
* * *
Niektórzy zastanawiaj± siê dlaczego Wielki Post trwa czterdzie¶ci dni? Warto wiedzieæ, ¿e liczba czterdzie¶ci w Pi¶mie ¦wiêtym oznacz± pewn± d³u¿sz± ca³o¶æ, czas przeznaczony na jakie¶ konkretne zadanie cz³owieka lub zbawcze dzia³anie Boga. W Wielkim Po¶cie Ko¶ció³ odczytuje i prze¿ywa nie tylko czterdzie¶ci dni spêdzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i po¶cie przed rozpoczêciem Jego publicznej misji, ale i inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzie¶ci dni powszechnego potopu, po których Bóg zawar³ przymierze z Noem; czterdzie¶ci lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzie¶ci dni przebywania Moj¿esza na Górze Synaj, gdzie otrzyma³ on od Jahwe Tablice Prawa czy wreszcie post Eliasza, który, jak czytamy w Pierwszej Ksiêdze Królewskiej, po¶ci³ „czterdzie¶ci dni i czterdzie¶ci nocy [u stóp] Bo¿ej góry Horeb”, gdzie us³ysza³ „szmer ³agodnego powiewu” przechodz±cego Pana.
* * *
W swojej znakomitej ksi±¿ce „Rzymskie pielgrzymowanie. Ko¶cio³y stacyjne Rzymu” George Weigel napisa³: „We wszystkich przypadkach opisanych w Biblii owe czterdzie¶ci dni to wyj¶cie poza zwyk³y rytm ¿ycia, by otworzyæ siê bardziej na podniety Ducha Bo¿ego i nawróciæ siê g³êbiej oraz pod±¿aæ drog± Boga przez historiê. To „wyj¶cie poza” stanowi zasadnicz± cechê charakterystyczn± Wielkiego Postu i zgodnie z pradawn± tradycj± Ko¶cio³a wyra¿a siê przez ja³mu¿nê, po¶wiêcenie wiêkszej ilo¶ci czasu na modlitwê i w³a¶nie post. Te trzy praktyki wspó³wystêpuj± ze sob±. Wyrzeczenie siê jakich¶ potraw ze wzglêdu na Wielki Post nie ró¿ni³oby siê niczym szczególnym od zwyk³ego re¿imu odchudzania, gdyby nie towarzyszy³o temu g³êbsze spotkanie z Ojcem, Synem i Duchem ¦wiêtym przez modlitwê, lekturê duchow± oraz refleksjê, a tak¿e nowa troska o tych, którzy s± w potrzebie. A zatem szczególne praktyki towarzysz±ce tym Czterdziestu Dniom, podobnie jak liturgia na ka¿dy dzieñ Wielkiego Postu, bezustannie przyci±gaj± chrze¶cijan ku pierwotnemu wo³aniu Chrystusa: „Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê” (...)”.
Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwa³a na wysoko¶ci Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje siê fiolet. Czas Wielkiego Postu, to czas przygotowanie wspólnoty wiernych do najwiêkszego ¶wiêta chrze¶cijan, jakim jest Wielkanoc.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Autobusem przez tunel Ruszczy
Interweniowali mieszkañcy, walczyli radni dzielnic XVII i XVIII, prosili pracownicy Programu Aktywno¶ci Lokalnej okaza³o siê, ¿e kropla dr±¿y kamieñ! Dziêki determinacji tych osób na tunelu w Ruszczy pojawi³a siê sygnalizacja ¶wietlna co by³o warunkiem koniecznym aby móg³ nim przejechaæ autobus.
Ten problem, dotycz±cy mieszkañców osiedli peryferyjnych, poruszali¶my w G³osie kilkakrotnie. Dotyczy³ m.in. mieszkañców osiedli Ruszcza, Ko¶cielniki, Wadów Wyci±¿e oraz okolic ul. Igo³omskiej i pobliskich. Mo¿na o nim pisaæ w czasie przesz³ym bo w³a¶nie zosta³ rozwi±zany! Od soboty (25 lutego) tunel w Ruszczy zosta³ otwarty dla autobusów komunikacji miejskiej. To z pewno¶ci± zwiêkszy komfort i skróci czas podró¿y pasa¿erów, którzy aby przedostaæ siê na drug± stronê terenów kolejowych, musieli nadk³adaæ drogi. Po zmianie, do dyspozycji mieszkañców bêdzie nowa linia autobusowa 160. Natomiast autobus 110 bêdzie je¼dzi³ na dotychczasowej trasie do Wêgrzynowic.
Tunel w Ruszczy jest drog± przejazdow±, która ³±czy ul. Za Gór± i ul. Organki, a w szerszej perspektywie – Wadów z Ruszcz±. Jest w±ski, a w dodatku bardzo d³ugi – wraz z dziel±c± go drog± technologiczn±, mierzy ok. 370 m. Wcze¶niej przejazd autobusu by³ niemo¿liwy ze wzglêdu na bezpieczeñstwo ruchu. Aby przepu¶ciæ autobus przez tunel, konieczny by³ monta¿ sygnalizacji ¶wietlnej, która zosta³a uruchomiona w styczniu.
Zmiany w Ruszczy przynios³y nowe mo¿liwo¶ci dla komunikacji miejskiej. Od 25 lutego pojawi³a siê nowa linia 160, która je¼dzi na trasie: Aleja Przyja¼ni – al. Ró¿ – ¯eromskiego – Obroñców Krzy¿a – Kocmyrzowska – Darwina – Lubocka – £uczanowicka – Godebskiego – Wittiga – Godebskiego – Bystronia – Glinik – Organki – Tunel w Ruszczy – Za Gór± – Jeziorko – Ruszcza.  Autobus 160 bêdzie kursowa³ co 40 minut w dni powszednie w godzinach oko³o 6-17, co 80 minut w pozosta³ych godzinach oraz w dni wolne (godz. 7-18).
Zmieni³a siê równie¿ czêstotliwo¶æ kursowania linii 110, która w godzinach szczytu kursuje co 40 minut, a w pozosta³ych godzinach i w dni wolne co 80 minut. Linie zosta³y ze sob± skoordynowane, dziêki czemu mieszkañcy Wadowa i Luboczy maj± do dyspozycji autobus co 20 minut w godzinach szczytu.
W zwi±zku z dostosowaniem tunelu do potrzeb komunikacji miejskiej wzros³a liczba kursów równie¿ w innych czê¶ciach osiedli peryferyjnych: z Wêgrzynowic w dni powszednie z 18 do 21, a w dni wolne z 8 do 15;  z Os. Kolejowego (³±cznie dla linii 110 i 160) w dni powszednie z 35 do 44, a w dni wolne z 14 do 24; a z £uczanowic (³±cznie dla linii 117, 160 i 242) w dni powszednie wzro¶nie z  28 do 51, a w dni wolne z 18 do 27.
Pasa¿erowie korzystaj± tak¿e na zwiêkszonej liczbie kursów z Luboczy (dla linii 110, 117, 160 i 242)  w dni powszednie z 53 do 72, a w dni wolne z 26 do 42. Spada natomiast liczba kursów z przystanków Wadów, Wadowska, Lubocza Trafo (dla linii 110, 117 i 242) w dni powszednie z 63 do 49, ale za to wzro¶nie w dni wolne z 32 do 33.
(a³)


Fot. ZIKiT
Kpt. Franciszek Bary³a Nowohucianinem Roku 2016, a Miss Nowej Huty 2017 wybrano Malwinê Król – Gala Nowohucka
Od mocnego patriotycznego akcentu zaczê³a siê Nowohucka Gala w Hotelu i Restauracji „Santorini”. Wprowadzeniem do tej pierwszej jej czê¶ci by³o odtworzenie piosenki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w wykonaniu Lecha Makowieckiego. Chwila refleksji i g³os zabrali redaktor naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk oraz red. S³awomir Pietrzyk prezes Stowarzyszenia Moja Nowa Huta – organizatorzy Gali Nowohuckiej . Odczytali werdykt kapitu³y plebiscytu na Nowohucianina Roku 2016. Ten presti¿owy tytu³ uzyska³ kpt. Franciszek Bary³a prezes Nowohuckiego Ko³a ¦wiatowego Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej. Gratulacje Nowohucianinowi Roku 2016 sk³adali p³k. Tadeusz Bieñkowicz Kawaler Orderu Virtuti Militari prezes Ma³opolskiej Rady Kombatantów Województwa Ma³opolskiego, Alicja Poda reprezentuj±ca Zwi±zek Kombatantów i b. Wiê¼niów Politycznych Ko³o HTS oraz Barbara Mularczyk prezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Jerzy Kujawski ps. „Szpinak”. Kawaler Orderu U¶miechu, laureat drugiego Tytu³u Nowohucianina Roku w 1999 roku razem z organizatorami przypomnieli sylwetki wcze¶niejszych 23 laureatów tego Tytu³u.

***

Wybierali swoj± Miss zarówno internauci, jak Czytelnicy „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”, publiczno¶æ i internauci portalu Kraków Nasze Miasto. I tak przydzielono nastêpuj±ce tytu³y: Miss Nowej Huty 2017 zosta³a Malwina Król, ten tytu³ potwierdzi³a publiczno¶æ przyznaj±c jej tytu³ Miss Publiczno¶ci. Wicemiss Nowej Huty zosta³a Justyna Howorska, Miss Gracji - Patrycja Walisch, Miss Foto - Kateryna Kozlova, Miss Eko - Stefania Staszel, Miss Czytelników „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” - Julianna Siwek, Miss Salonu SPA „Klub Kasi” – Magdalena Wicher, Miss Portalu Kraków Nasze Miasto - Patrycja Walisch (ponad 1000 g³osów) i Miss „Marimexu” - Julia Pañko.
(mp)



fot. autor
Wiêcej do przeczytania w "G³osie".
PRZECIWPY£OWI
Smog to najczê¶ciej dzi¶ powtarzane s³owo ka¿dego poranka ubieg³ego tygodnia. Wystarczy tez w wyszukiwarkê internetow± wpisaæ „smog” a otworz± siê dziesi±tki informacji. Smogowej ekscytacji ju¿ rok temu uleg³a pani Zofia. Poprosi³a syna o ¶ci±gniêcie odpowiedniej aplikacji i teraz codziennie, albo w dni szczególnie zachmurzone sprawdza zanieczyszczenie powietrza nad miastem.
Z my¶l± o swoich wnukach – gdy smog zalega nad Krakowem zaraz dzwoni do córki by przypadkiem nie wychodzili tego dnia na spacer. Niestety w roku 2017 na 46 dni nowego roku a¿ w 35 musia³a dawaæ im „czerwone ¶wiat³o ” na wyj¶cie.

Nie lepiej by³o tez w ubieg³ym tygodniu. 16 lutego Wojewódzki Zespó³ Zarz±dzania Kryzysowego wprowadzi³ II stopieñ zagro¿enia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzeg³ o ryzyku przekroczenia poziomu dla stê¿enia 24-godzinnego py³u PM10 oraz zwi±zanego z nim wysokiego stê¿enia py³u PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. Potem przez kilka dni, ze wzglêdu na stwierdzone przekroczenie ¶redniego poziomu stê¿enia py³u PM10 powy¿ej 150 µg/m3 na stacjach pomiarowych na terenie Krakowa, wprowadzono darmowe przejazdy ¶rodkami komunikacji miejskiej, na podstawie wa¿nego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.
Co to ten py³ zawieszony? Wyja¶nia to m.in. informacja na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Py³ zawieszony jest mieszanin± cz±stek sta³ych i kropelek cieczy utrzymuj±cych siê w powietrzu. Cz±steczki te zawieraj± ró¿ne sk³adniki jak np.: siarkê, zwi±zki organiczne (np. wielopier¶cieniowe wêglowodory aromatyczne), metale ciê¿kie, dioksyny oraz alergeny (takie jak py³ki ro¶lin i zarodniki grzybów). Py³ PM10 zawiera cz±stki o ¶rednicy mniejszej ni¿ 10 mikrometrów,( ok. jednej pi±tej grubo¶ci ludzkiego w³osa),natomiast py³ drobny PM2,5 cz±stki o ¶rednicy mniejszej ni¿ 2,5 µm2-5.
Potem przeczytamy ostrze¿enie, ¿e szkodliwo¶æ py³u dla zdrowia osób, które go wdychaj±, zwi±zana jest ¶ci¶le z wielko¶ci± i sk³adem chemicznym ziaren. Bardziej niebezpieczny jest py³ drobny o ¶rednicy poni¿ej 2.5 mikrometra. Dociera on do pêcherzyków p³ucnych a nawet penetruje do naczyñ krwiono¶nych, a stamt±d do krwiobiegu, st±d jest równo szkodliwy dla uk³adu oddechowego jak i uk³adu kr±¿enia. Natomiast wiêksze ziarna py³u mog± powodowaæ stany zapalne spojówek oraz b³ony ¶luzowej nosa i gard³a.
- To histeria – t³umaczy pan Kazimierz. Ma 70 lat i na smogowe podniecenie patrzy ze spokojem. Gdy huta produkowa³a 6 mln ton stali i odpowiednio – koksu - to dopiero powietrze nad zak³adem i Now± Hut± by³o zadymione – mówi. - I nikt wtedy tego nie nag³a¶nia³ choæ, co prawda wiatry wiej±ce, najczê¶ciej zachodnie, przenosi³y zanieczyszczenia dalej na wschód i my tego tak nie odczuwali¶my. Nikt zreszt± siê nad tym nie zastanawia³, ale z drugiej strony - zak³ad ³o¿y³ wielkie pieni±dze na miasto i dawa³ pracê. O ekologii to zaczêto chyba w latach siedemdziesi±tych mówiæ. Potem w latach 90-tych chciano koksowniê zamykaæ, ale skoñczy³o siê na karach za zanieczyszczanie powietrza. Dzi¶, w porównaniu do tego co by³o przed laty, powietrze nad hut± jest, rzec mo¿na, krystaliczne… - podsumowuje starszy pan.
Nie zgadza siê z nim pani Anna mieszkanka osiedla Stalowego, która na parapecie okiennym ¶ciera grub± warstwê py³u. Ale w smogu - to raczej chodzi o py³ którego go³ym okiem nie widaæ. Takiego tez boi siê pan Leszek, jeden z nielicznych w Nowej Hucie, który wyposa¿y³ siê w specjaln± maseczkê przeciwsmogow± i w ostatnich dniach raczej czêsto jej u¿ywa.
- Dzieñ zaczynam oczywi¶cie od sprawdzenia, jakie dzi¶ mamy powietrze nad miastem. Zacz±³em siê tym interesowaæ ze wzglêdu na stan zdrowia: problemy z oddychaniem, ³zawieniem oczu, kaszlem. Wreszcie zdecydowa³em siê na kupienie specjalnej maseczki. Gdy zacz±³em siê za ni± rozgl±daæ - w styczniu okaza³o siê, ze w sklepach sportowych, gdzie takie maseczki powinny byæ, bo interesuj± siê nimi kolarze czy biegacze, ten asortyment siê wyczerpa³. Niedawno jednak ¿ona kupi³a nam obojgu maseczki i teraz je nosimy. Chcia³bym jednak zmieniæ j± na nieco lepsz±, wydajniejsz±... Ju¿ nawet znalaz³em firmê, która oferuje takie bardziej specjalistyczne maseczki, ale to wydatek oko³o 150 z³otych – mówi pan Leszek.
Ale on w swojej maseczce na ulicach Nowej Huty jest raczej wyj±tkiem. Mieszkañców w maseczkach widaæ bardzo rzadko. Przywykli¶my, czy nie dowierzamy? A mo¿e ufamy, ¿e dziêki £±kom Nowohuckim, szerokim ulicom i wzgórzom smog w Nowej Hucie jest mniejszy? TO potwierdzaj± wyniki pomiarów emisji na trzech nowohuckich stacjach, pokazuj±ce, ¿e rzeczywi¶cie na Mistrzejowicach (pomiar z os. Piastów) wyniki s± nieco lepsze (znaczy emisja py³u zawieszonego nieco ni¿sza) ni¿ w centrum Krakowa.
W zwi±zku ze smogowymi alarmami nowych klientów zyska³y sklepy rowerowe, gdzie najbardziej poszukiwanym towarem s± maski antysmogowe. W Centrum Rowerowym Tomar przy ul. Klasztornej w ubieg³ym tygodniu maseczek antysmogowych na stanie nie by³o. – Wiêksze zainteresowanie nimi pojawi³o siê jak og³osili¶my na Facebooku ¿e maski sprzedajemy – us³yszeli¶my. – Ten boom zacz±³ siê pó³ roku temu. Teraz otrzymujemy wiele telefonów z ca³ego Krakowa z pytaniem czy mamy maseczki w magazynie. Zapotrzebowanie jest tak du¿e, ze producent nie wyrabia… Radzimy ¶ledziæ nasze konto na Facebooku – mówi sprzedawczyni.
Najbardziej dzi¶ popularne maski, takie z wymiennymi filtrami kosztuj± od 100 do 220 z³.
***
S± tacy co to im wystarcza okutanie siê szalikiem, inni - szyj± maskê w³asnorêcznie. Rodzice, wychodz±c (tylko z konieczno¶ci) z ma³ymi dzieæmi – nakrywaj± wózki kocykami. Inni uszczelniaj± okna, jeszcze inni kupuj± do domu filtr powietrza, zmniejszaj±cy zawarto¶æ PM 10 i PM2,5. To tez rosn±cy w ostatnich czasach rynek.
W¶ród trzech miejskich nowohuckich stacji pomiarowych py³ zawieszony mniejszej frakcji wy³apuje tylko stacja pomiarowa na ul. Bulwarowej. Ta stacja mierzy szeroki zakres parametrów: py³ zawieszony PM 10 i 2,5 dwutlenek siarki, azotu, tlenek azotu, tlenek wêgla, benzen.
Dwie nowsze stacje – w os. Piastów i w os. Wadów pokazuj± tylko pomiar emisji PM 10.
Normy stê¿eñ py³u zawieszonego zalecane przez ¦wiatow± Organizacjê Zdrowia (WHO)4: norma ¶redniego 24-godz. stê¿enia py³u PM10: 50 µg/m3, norma ¶redniego rocznego stê¿enia py³u PM10: 20 µg/m3, norma ¶redniego 24-godz. stê¿enia py³u PM2,5: 25 µg/m3, norma ¶redniego rocznego stê¿enia py³u PM2,5: 10 µg/m3.
Mimo smogu, alertu i apeli w³adz miasta, niewielu kierowców przesiada siê na miejskie tramwaje i autobusy. Reszta – stoi w korkach. Na razie walczy ze smogiem przede wszystkim… pogoda. Ma powiaæ wiatr i smog wywieje. Na kilka dni.
Krystyna Lenczowska

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 31,036,406 unikalnych wizyt