Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Powstanie wyczekiwana sygnalizacja!
Na skrzy¿owaniu ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej nareszcie powstanie sygnalizacja ¶wietlna. To miejsce od lat wskazywane jest przez mieszkañców jako wyj±tkowo niebezpieczne. Dla kierowców „przeciêcie” skrzy¿owania to ka¿dorazowo ryzyko st³uczki. Pokonanie przej¶cia dla pieszych to prawdziwe wyzwanie.
Na sk³adane od lat postulaty mieszkañców i radnych ( dwóch dzielnicy XVI i XVIII) urzêdnicy mieli jedn± odpowied¼ – zbli¿aj±ca siê przebudowa ul. Kocmyrzowskiej. Wtedy to w tym miejscu mia³y powstaæ ¶wiat³a. Do tego czasu trzeba by³o zaczekaæ. Na szczê¶cie zmienili zdanie. - Musieli przenie¶æ ZIKiT na os. Z³otej Jesieni i sami kilkakrotnie têdy przejechaæ ¿eby zrozumieæ dlaczego od lat domagamy siê uregulowania ruchu na tym skrzy¿owaniu – mówi± mieszkañcy ul. Fatimskiej. Czy to by³o rzeczywistym powodem? Nie wa¿ne! Wa¿ne, ¿e inwestycja, której ca³kowity koszt to oko³o 1 milion z³otych ma szansê zostaæ zrealizowana jeszcze w tym roku! – S± ju¿ pieni±dze na projekt, obecnie staramy siê przenie¶æ ¶rodki na realizacjê, to powinno udaæ siê jeszcze w 2017 roku- obiecuje Micha³ Pyclik z ZIKiT. Wyja¶nia równie¿, ze zamontowana tu sygnalizacja, kiedy dojdzie wreszcie do wyczekiwanej od lat przebudowy ul. Kocmyrzowskiej, zostanie po prostu przeniesiona w inne miejsce. Na skrzy¿owaniu ulicy Kocmyrzowskiej z Cienist± i Bulwarow± zostanie zamontowana taka sama sygnalizacja jak ta dzia³aj±ca na skrzy¿owaniu al. Jana Paw³a II i ul. Ptaszyckiego z Klasztorn± i Bulwarow±, czyli ze skrêtem w lewo i zawrotk±. U¿ytkownicy tego miejsca nie kryj± rado¶ci. – Moje dziecko chodzi do szko³y Pallotynów. Nie pozwalam mu samodzielnie przechodziæ przez ulicê w tym miejscu, chodzi okrê¿n± drog± bo tu niestety nie mo¿na liczyæ na rozs±dek kierowców. Rozpêdzeni „wpadaj± na przej¶cie” nawet kiedy samochód na s±siednim pasie ju¿ siê zatrzyma - mówi jedna z mieszkanek ul. Fatimskiej. Na skrzy¿owaniu od lat stoi znicz, zapalany codziennie przez pracowników pobliskiej wulkanizacji. Ich kolega zgin±³ tu potr±cony na przej¶ciu. To jeden z tych najtragiczniejszych wypadków, ale niestety i takie siê tu zdarzaj±. Tych drobniejszych jest wiele, rocznie dochodzi tu do kilkunastu zg³oszonych kolizji. St³uczek nikt nawet nie liczy. Wraz z mieszkañcami cieszymy siê, ¿e sytuacja nareszcie siê zmieni.
Agnieszka £o¶

Korowód Nowohucki
Barwny korowód, 20 historycznych i legendarnych postaci zwi±zanych z Now± Hut±, przeszed³ ulicami naszej dzielnicy 10 czerwca. Wydarzenie zosta³o wplecione w obchody Dni Nowej Huty – podczas których bohaterowie Nowohuckiego Korowodu zaprezentowali siê na scenie. Inicjatorem i realizatorem projektu jest O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida.
Jan Matejko ramiê w ramiê z Ksiê¿niczk± Wand±, tu¿ za nimi ksi±dz Jancarz obok Tadeusza Ptaszyckiego czy te¿ Bogdan £yszkiewicz w towarzystwie C.K. Norwida – ten niecodzienny widok sprawi³, ¿e nowohucianie zatrzymywali siê zadziwieni. Niezwykle barwne wydarzenie, które re¿yserowa³ Piotr Piecha (aktor Teatru Ludowego w Korowodzie odgrywaj±cy postaæ Jana Matejki) zosta³o bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkañców. Pomimo niesprzyjaj±cej aury ludzie chêtnie przy³±czali siê do Korowodu aby razem z aktorami i przyjació³mi Teatru Ludowego, odgrywaj±cymi postaci zwi±zane z Now± Hut± wêdrowaæ ulicami naszej dzielnicy. Korowodowi towarzyszy³a orkiestra i Krakowski Szwadron U³anów im. J. Pi³sudskiego na koniach. Wielki fina³ mia³ miejsce na scenie obok £±k Nowohuckich, gdzie ka¿da z postaci zosta³a zaprezentowana na scenie. Obecni mogli wys³uchaæ krótkiej historii zwi±zanej z dan± postaci± i dowiedzieæ siê chocia¿by tego jaki zwi±zek z Nowa Huta mia³ C.K. Norwid, albo tez poznaæ tragiczne losy „Piêknej Zo¶ki”.
Sobotnia impreza to niejako kontynuacja projektu „Nowohucki Korowód”, który realizowany by³ w 2016 roku. – Kiedy¶ spaceruj±c po Nowej Hucie pomy¶la³em, ¿e skoro mamy poczet królów Polskich to mo¿na by zrobiæ co¶ podobnego dla naszej dzielnicy - stworzyæ barwny korowód postaci zwi±zanych z Now± Hut± i przybli¿yæ ludziom ich historiê - mówi Jaros³aw Kla¶ z „Norwida”, koordynator projektu. Na realizacj± pomys³u uda³o siê pozyskaæ ¶rodki z programu Patriotyzm Jutra prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wybrano 20 postaci, tak aby reprezentowa³y ró¿ne epoki i ró¿ne dziedziny kultury. Postaci te zosta³y narysowane przez Annê Gotfryd- Koleck±. Na bazie tej grafiki powsta³y plakaty, pocztówki, stworzona zosta³a równie¿ gra planszowa, która trafi³a do nowohuckich szkó³. Mo¿na w ni± równie¿ graæ w wybranych punktach dzielnicy m.in. w Klubie Kombinator, w C-2 Po³udnie Cafe, w ³ancafe przy £±kach Nowohuckich oraz w Bibliotece Kraków na os. Zgody. Korowód postaci zwi±zanych z Nowa Hut± sta³ siê tematem tegorocznego konkursu „Od Wandy do Sendzimira” – skierowanego do uczniów nowohuckich szkó³. Powsta³a równie¿ animacja, która mo¿ecie obejrzeæ na youtubie. Projekt zak³ada³ pierwotnie przemarsz Nowohuckiego Korowodu ulicami dzielnicy, ale w 2016 roku w ramach dofinansowania nie by³o na tyle ¶rodków. Uda³o siê to zrealizowaæ teraz i pozytywny odbiór z jakim spotka³o siê wydarzenie jest dla nas motywacj±, aby w kolejnych latach organizowaæ podobne wydarzenia i nie koñczyæ Korowodu na jednorazowym wydarzeniu - mówi± organizatorzy przedsiêwziêcia. Podkre¶laj± jednocze¶nie, ¿e Korowód nie jest form± zamkniêt± – czeka na to by do³±czy³y do niego kolejne postaci.
Poniewa¿ jest du¿a szansa, ¿e równie¿ w przysz³ym roku Korowód przejdzie ulicami dzielnicy ju¿ teraz prosimy nowohucian i nie tylko o przesy³anie propozycji postaci, które mog³yby znale¼æ siê w przysz³orocznym Korowodzie na adres mailowy: animacja@okn.edu.pl. W tre¶ci maila prosimy podaæ imiê i nazwisko postaci oraz krótkie uzasadnienie.

Paczka z Ameryki
Muzeum PRL-u zaprasza na wystawê „Paczka z Ameryki”. To opowie¶æ o pomocy, jaka p³ynê³a do Polski w okresie PRL-u z Zachodu – zarówno tej instytucjonalnej, zorganizowanej, jak i indywidualnej, prywatnej.
- My¶my dostawali paczki unrowskie i, uwierzcie mi pañstwo, by³y to paczki zaczarowane. Coraz bardziej wierzy³o siê w jak±¶ prawdziw± ciotkê UNRRÊ z Ameryki, przysy³aj±c± prezenty - takiego wojennego ¶wiêtego Miko³aja. UNRRA stawa³a siê w naszych my¶lach konkretn± kobiet±, nie organizacj± czy instytucj± – wspomina Szymon Kazimierski.
UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration - Administracja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) zosta³a utworzona w Waszyngtonie w 1943 roku z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin, a jej celem by³a pomoc obszarom wyzwolonym w Europie oraz Azji po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej. Prawie 70 proc. pomocy pochodzi³o z USA, a jej najwiêkszymi odbiorcami by³y Chiny i Polska. W latach 1945-1947 do Polski trafi³y 2 mln ton towarów, m.in. maszyny budowlane i rolnicze, parowozy, wagony kolejowe, samochody ciê¿arowe, warsztaty naprawcze i montownie, a tak¿e ubrania, sprzêt medyczny, lekarstwa, zbo¿e, zwierzêta, artyku³y spo¿ywcze i kilka milionów 5-kilogramowych paczek ¿ywno¶ciowych z zapasów wojskowych.
- Moja szesnastoletnia siostra zaczê³a pracowaæ w Spo³em w po³owie 1945 roku. Zarabia³a, dostawa³a przydzia³y w postaci obiadu i co pewien czas dostawa³a przydzia³ w postaci paczki UNRRA. Te paczki dla mnie to by³a fantazja, bo w tej paczce by³y na przyk³ad bardzo dobre puszki z mlekiem. Tam by³ te¿ smalec w puszkach, ale to nie by³ nasz smalec, mia³ inny sk³ad. Wszyscy mówili, ¿e to ma³pi smalec. Dlaczego ma³pi, to jeden Pan Bóg wie, ale by³ dobry. Oprócz tego by³a m±ka, ale jaka¶ taka bardzo dziwna. Moja matka cholerowa³a na tê m±kê ile wesz³o, bo nie chcia³y jej siê robiæ kluski. M±ka by³a kukurydziana i trzeba by³o do niej zupe³nie inaczej podej¶æ. Przydawa³ siê t³uszcz, przydawa³o siê mleko, ¶mietana. Te podstawowe rzeczy siê przydawa³y. I jeszcze takie ciasto by³o w puszce, które bardzo lubi³em, bo to by³ keks – wspomina Andrzej Kochanowski:
- Zaskakuj±ce jest, jak wiele przedmiotów zwi±zanych z t± powojenn± fal± pomocy znajduje siê jeszcze w naszych domach – opowiada kurator wystawy Karolina ¯³obecka. – Kiedy zwrócili¶my siê za po¶rednictwem mediów z pro¶b± o pomoc w jej tworzeniu, skontaktowa³o siê z nami wiele osób z ca³ego kraju. Dziêki nim mo¿emy pokazaæ na wystawie m.in. ³ó¿ko (do niedawna u¿ywane), puszki, worki, opakowania. W pierwszym tygodniu wystawie towarzyszy³ te¿ bêdzie pokaz przed budynkiem Muzeum PRL-u samochodu dodge, który dotar³ do Polski wraz z unrowsk± pomoc±, a pó¼niej by³ wykorzystywany przez stra¿aków.
Druga wielka fala zorganizowanej pomocy nap³ynê³a do Polski w latach 80. Na wystawie zobaczymy m.in. kolekcjê plakatów z ró¿nych krajów, informuj±cych o sytuacji w Polsce i akcjach pomocy, dyktafon/rekorder - Jan Strêkowski dosta³ je z Norwegii i nagrywa³ na nim audycje Radia Solidarno¶æ, aparat z Francji, którym Piotr Augustynek fotografowa³ demonstracje w Nowej Hucie, a tak¿e powielacz.
- Pi¿amka i buciki pochodz± z lat stanu wojennego. Gdy mia³o siê urodziæ moje starsze dziecko, dostali¶my dwie wielkie paki ubranek z Pary¿a, w¶ród nich maleñk± koszulkê na szelkach z wyhaftowanym l’enfant terrible i skórzane buciki. Kto pamiêta te czasy, wie, ¿e wyhaftowaæ mo¿na by³o, co siê chcia³o – ale skórzane trzewiki dla rocznego malucha nie istnia³y ani w sklepach, ani na tandecie, ani w Pewexie. Nades³a³a je siostra naszego przyjaciela, mieszkaj±ca wówczas we Francji. W pace by³y m.in. czerwone kaloszki, spodenki, koszulki, sukienki, pi¿amki, przy których polskie by³y smêtn± karykatur± oraz tetrowe pieluchy, które wówczas by³y na kartki – wspomina Dorota Strojnowska.
Wystawa „Paczka z Ameryki” opowiada o wycinku peerelowskiej rzeczywisto¶ci dotykaj±c dwóch fundamentalnych dla tego czasu zagadnieñ: ograniczonej mo¿liwo¶ci przekraczania granicy oraz gospodarki niedoboru. Odnosi siê równie¿ do „paczki z zachodu” jako formy prze³amania izolacji w ramach bloku komunistycznego, formy utrzymywania wiêzów z rodzin± pozostaj±c± w innym kraju oraz paczki bêd±cej namacalnym dowodem, ¿e ludzie ¿yj±cy w wolnych krajach nie zapomnieli o tych mieszkaj±cych za ¿elazn± kurtyn±. Jest tak¿e opowie¶ci± o marzeniach i d±¿eniu do posiadania towarów, które uosabia³y mityczny zachód - pojmowany jako przeciwieñstwo peerelowskiej rzeczywisto¶ci, symbol wolnego ¿ycia, dobrobytu.
- Obie opowie¶ci splataj± siê na poczcie, przez któr± przechodzi³a du¿a czê¶æ pomocy, zw³aszcza tej prywatnej oraz na bazarze, który dla osób nie maj±cych rodziny czy znajomych za granic± by³ jedynym miejscem, w którym mo¿na siê by³o w takie rzeczy zaopatrzyæ – dodaje Karolina ¯³obecka. - Wa¿ny jest te¿ w±tek granicy i jej przepuszczalno¶ci – opowiadamy, jak to siê zmienia³o na przestrzeni lat, opowiadamy te¿ o turystyce handlowej.
Ekspozycji towarzyszy cykl debat naukowo-historycznych „Za ¿elazn± czy niedomkniêt± kurtyn±?”. Wystawa pozwoli zaproszonym historykom z bli¿sza przyjrzeæ siê licznym problemom zwi±zanym z przynale¿no¶ci± do sowieckiej strefy wp³ywów i odsuwania siê Polski od Zachodu po 1944 roku. Uczeni bêd± dyskutowaæ nie tylko o „imperialistycznych” wp³ywach w PRL, kampaniach polityczno-spo³ecznych wymierzonych w Zachód, lecz równie¿ o wzorcach i inspiracjach stamt±d p³yn±cych, o przemianach w polskiej gospodarce i stopniowym otwieraniu siê na Zachód oraz o ambicjach i aspiracjach polskiego spo³eczeñstwa stale i z têsknot± spogl±daj±cego poza zachodni± granicê Polski.
Spotkania poprowadzi Krzysztof Kloc – doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego. Wstêp wolny. Kalendarz spotkañ wygl±da nastêpuj±co:
* 12 wrze¶nia, „UNRRA – tak, plan Marshalla – nie? Jak Polska odwraca³a siê od Zachodu w okresie powojennym”.
* 10 pa¼dziernika, „Antropologia niedoboru gospodarki socjalistycznej”.
* 14 listopada, „Marzec 1968 i kampanie «anty» w PRL”.
* 12 grudnia „«Luksus» w PRL. Aspiracje i marzenia mieszkañców Polski Ludowej”.
* 9 stycznia, „Nie tylko stonka. «Imperialistyczne» i «zachodnie» wp³ywy w PRL”.
* 6 lutego „Stany Zjednoczone a przemiany «okr±g³osto³owe» w Polsce”.
* * *
Wystawa „Paczka z Ameryki”, kuratorka Karolina ¯³obecka, Muzeum PRL-u w Krakowie (os. Centrum E 1), od 21 czerwca 2017 r. – 10 lutego 2018 r. Wystawê mo¿na zwiedzaæ od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. Wtorek jest dniem darmowym. Partnerem wystawy jest Poczta Polska. Patronami: Konsulat Generalny Republik Francuskiej w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie. Patronami Medialnymi: „Dziennik Polski”, „Tygodnik Powszechny”, „G³os. Tygodnik Nowohucki” i Radio Kraków.


¯eromski na nowohuckich ³±kach
W najbli¿szych dniach zostanie og³oszony przetarg na wykonanie projektu Parku ¯eromskiego – zapewnia Zarz±d Zieleni Miejskiej. To teren w okolicy £±k Nowohuckich, chêtnie odwiedzany przez spacerowiczów i mieszkañców pobliskich osiedli. Kilka lat temu park zosta³ odnowiony dziêki Radzie Dzielnicy XVIII. Potem zaczê³y siê problemy z wi¶lan± skarp±, która trzeba by³o wzmocniæ. Z wi¶lanej skarpy roztacza siê rozleg³y widok, a¿ na Tatry (czasami), za¶ w dole le¿± £±ki Nowohuckie. Istniej±cy tu teren zielony s±siaduje ze spokojnymi i zielonymi terenami szpitala im. S. ¯eromskiego i to w³a¶nie ¯eromski ma byæ my¶l± przewodni± parku w nowym wydaniu, który proponuje Zarz±d Zieleni Miejskiej.
- Chcemy aby Park ¯eromskiego, ze wzglêdu na lokalizacjê, by³ w przysz³o¶ci integralnym elementem wiêkszej ¶cie¿ki edukacyjnej. W projekcie skupiamy siê na dwóch g³ównych za³o¿eniach. Po pierwsze pergola - jest to nawi±zanie to twórczo¶ci Stefana ¯eromskiego. To bêdzie cytat z „Przedwio¶nia” na nawierzchni: Ka¿dy ma swoje miejsce ulubione w dzieciñstwie. To jest ojczyzna duszy. Z drugiej strony ma byæ to miejsce o ogromnych walorach edukacyjnych, które przejawiaj± siê w ca³o¶ci koncepcji obejmuj±cej modernizacjê palcu zabaw – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespo³u „Kraków w zieleni" w ZZM.
I tak na pajêczynie do wspinania bêdzie siedzia³ ogromny paj±k – przedstawiciel gatunku wystêpuj±cego na £±kach Nowohuckich. W wiklinowych gniazdach s³u¿±cych do zabawy, bêd± znajdowa³y siê jaja ptaków charakterystycznych równie¿ dla tego terenu. Domek bêd±cy jednocze¶nie punktem widokowym bêdzie równie¿ miejscem gdzie mo¿na dowiedzieæ siê wielu informacji na temat £±k Nowohuckich. W za³o¿eniu ma to byæ kolejne miejsce, kolejny zielony zak±tek do zabawy dla dzieci i odpoczynku i relaksu dla najm³odszych.
Dla starszych u¿ytkowników przeznaczona bêdzie pergola, dla m³odszych plac zabaw. Pokrycie ro¶linno¶ci± pergoli bêdzie stanowi³o naturalny bufor akustyczny.
Plan rewitalizacji Parku ¯eromskiego opiewa na 250 tys. z³otych. ¦rodki zostan± przeznaczone na wybudowanie pergoli, modernizacjê placu zabaw oraz budowê domku na drzewie. Oprócz tego w ramach ¶rodków bie¿±cych Zarz±d Zieleni Miejskiej chce wymieniæ nawierzchniê oraz ca³± ma³± architekturê. Zakoñczenie projektu planowane jest na koniec roku. W przysz³ym roku zostanie posadzona ca³a zieleñ.
(l)



Nowohucki Piknik Familijny 2017 – Z OKAZJI 68. URODZIN NOWEJ HUTY
W minion± sobotê w Nowohuckim Centrum Kultury, od strony ³±k nowohuckich odby³ siê Nowohucki Piknik Familijny 2017 z okazji 68.lecia powstania Nowej Huty. Poprowadzi³ go Kawaler Orderu U¶miechu Jurek Kujawski "Szpinak", a uczestnikami by³y zarówno dzieci jak i seniorzy.
Jak przysta³o na 68. urodziny Nowej Huty, przypomniano stare gry, w które przed laty bawili siê dzisiejsi seniorzy. M³odym uczestnikom pikniku seniorzy pokazali i próbowali nauczyæ gry w: zo¶kê, ringo, strulki, pikuty oraz toczyæ ko³o. Gry podoba³y siê dzieciom, które szybko chwyta³y je w lot, a bywa³o ¿e pokonywa³y nauczycieli. Nie mog³o zabrakn±æ na pikniku prowadzonym przez Jurka Kujawskiego Magicznej 13, sk³adaj±cej siê z rodzinnych gier sprawno¶ciowych w niezwyk³ych konkurencjach. W pikniku wzi±³ udzia³ Zdzis³aw S. Furga³, znany senior nowohucki i dokumentalista historii Nowej Huty.
Odby³y siê mistrzostwa Nowej Huty w rzucie podkow±, o Puchar EDF Polska SA. Zwyciêzc± zosta³a Sara Gniecka z SP 98 (lat 10), a wicemistrzyni± Izabela Rybotycka (lat 4) z Cha³upek, reprezentuj±ca Klub "Karino". Przeprowadzono tak¿e konkurs strzelecki z broni pneumatycznej o Puchar "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego". Najlepszym strzelcem w Nowej Hucie okaza³ siê Grzegorz Kramarz z os. Zielonego, który odebra³ puchar z r±k red. S³awomira Pietrzyka. Towarzyszy³a mu córka Natalia, uczennica trzeciej klasy SP 48, która tak¿e wziê³a udzia³ w konkursie strzeleckim. Konkurs strzelecki przeprowadzi³ zespó³ sêdziowski w sk³adzie: El¿bieta i Marian Zobek oraz Mateusz At³as z firmy "Elmar". Odby³a siê tak¿e tradycyjna loteria zydelkowa, na której Jurek Kujawski zaprezentowa³ zydelki ze swoich zbiorów etnograficznych, licz±cych powy¿ej 100 lat. Ka¿de dziecko otrzyma³o nagrody ufundowane przez sponsorów, a w¶ród nich: sponsora generalnego EDF Polska, Wodoci±gi Krakowskie i MPO sp. z o.o., którym organizatorzy dziêkuj± za wsparcie 68. urodzin Nowej Huty. Organizatorami imprezy byli: Nowohuckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Moja Nowa Huta, Zwi±zek Harcerstwa Polskiego oraz redakcja "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Uczestnicy pikniku zostali poczêstowani kie³baskami, które mogli sobie sami upiec na ognisku i zje¶æ je z sa³atkami "Grze¶kowiaka" i pieczywem z piekarni w Mogile. Furorê zrobi³y potrawy prosto z kuchni polowej sier¿anta "Kantyny", a to: grochówka wojskowa, bigos, kwa¶nica na ziobrze oraz pyszne flaczki.
Organizatorzy serdecznie dziêkuj± ca³ej ekipie, wspieraj±cej Jurka Kujawskiego "Szpinaka" w przygotowaniu imprezy, a byli to: Staszek Sroka, Ryszard Pabisz, Marek Zimmer, Ela i Robert £ukasik, Alicja Madejska, Gabriela Pêkala, Wanesa Nytko, Patrycja Arczyñska, Dagmara Wo¼niak, Julia Matura, Gerard Reisinger i Monika Arczyñska.
Marcin Pietrzyk


fot. autor
Nowy Bulwar(t) Sztuki ponownie nad Zalewem Nowohuckim!
Tego lata Teatr £a¼nia Nowa ponownie zago¶ci z festiwalem Nowy Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim. - Po raz drugi na ca³e wakacje wychodzimy w plener, urz±dzamy na ul. Bulwarowej miasteczko Bulwar(t)u i zapraszamy do udzia³u w bezp³atnych wydarzeniach ze wszystkich dziedzin kultury i sztuki, a tak¿e na imprezy, które maj± na celu po prostu spotkanie i wspóln± zabawê – mówi± organizatorzy nowohuckiego festiwalu nad zalewem.
Program Nowego Bulwar(t)u Sztuki obejmuje ró¿ne formy aktywno¶ci artystycznej, edukacyjnej i rozrywkowej. Miêdzy 9 czerwca a 13 sierpnia zaplanowano ponad 100 wydarzeñ, które uk³adaj± siê w 7 g³ównych kategorii: Teatr, Muzyka, Kino, Wydarzenia dla Dzieci, Warsztaty/Spotkania dla Doros³ych, Sport i Rekreacja, Pikniki i Potañcówki miêdzypokoleniowe.
Teatr, Kino, Muzyka...

Na dobre rozpoczêcie Nowego Bulwar(t)u Sztuki organizatorzy zapraszaj± na koncert inauguracyjny - „B±d¼ jak meteor”. Ju¿ 11 czerwca o 20.30 nad ¶piewaj±cymi aktorami bêdzie czuwa³ tym razem duch Stanis³awa Wyspiañskiego. Jak zwykle mocnym punktem Nowego Bulwar(t)u Sztuki jest teatr. Tym razem postawiono na kameralne formy, bliskie spotkanie aktora z publiczno¶ci±, które stworz± weekendowy program Sceny Nocy Letniej. A o czym najlepiej siê rozmawia w piêknych okoliczno¶ciach przyrody, je¶li nie o dobrym filmie? Rozbudowano wiêc tegoroczny program kina plenerowego; tym razem jest on podzielony na dwa cykle. Niedzielny - „Dzikie historie” bêdzie kr±¿yæ wokó³ natury, tradycji i kultury. Czwartkowy - „Wakacyjna Akademia Filmu Polskiego” to przegl±d tytu³ów wybranych przez £ukasza Maciejewskiego. Po raz kolejny na Bulwar(t)cie bêdzie obecna tak¿e muzyka, ale w tym roku zamiast jednego, zaproponowano dwa cykle: koncerty muzyki folkowej Bulwar(t) ETNO oraz znan± ju¿ widzom i s³uchaczom Klasykê na ¿ywo.
Bulwar(t) Dzieci
Ju¿ od najm³odszych lat, tak¿e, a mo¿e szczególnie - poprzez obcowanie ze sztuk±, mo¿emy wykszta³caæ w naszych dzieciach wra¿liwo¶æ na dobro naszej planety. W tym roku, podobnie jak w zesz³ym, postanowiono robiæ to za pomoc± warsztatów, spektakli oraz czytañ dla dzieci. Choæ formu³a podobna - spodziewajcie siê zupe³nie nowego programu i zupe³nie nowych tytu³ów!
Warsztaty dla doros³ych
Co czwartek Nowy Bulwar(t) Sztuki zaprasza na warsztaty dla doros³ych pod has³em „Zadbaj o siebie”. Ale to nie wszystko - oferta warsztatów dla doros³ych znacznie wykracza poza czwartkowe spotkania. Sportowo bêdzie mo¿na realizowaæ siê na zajêciach jogi i tai-chi, a tak¿e podczas „Si³owni na powietrzu”. Wokalnie wy¿yjemy siê natomiast podczas wspólnego „¦piewania nad zalewem”. Zaprosimy te¿ na wyj±tkowe warsztaty genealogiczne - „Saga prastarej Huty”. Wyj±tkow± propozycj± jest w tym roku cykl warsztatów MANUFAKTURA – dla poszukuj±cych spotkania z wyj±tkow± artystyczn± osobowo¶ci±, a jednocze¶nie spragnionych wyzwañ rêkodzielniczych… Bêdzie siê dzia³o!
Potañcówki i pikniki
W pi±tkowe wieczory organizatorzy tradycyjnie zapraszaj± na miêdzypokoleniowe potañcówki pod go³ym niebem. Będzie dużo etnicznych dźwięków, folku, ale też jazz, funk, soul, a nawet hip hop. Bawimy się jak na weselach, gdzie spotykają się wszystkie pokolenia, by wspólnie s³uchać muzyki i tańczyć. Nowo¶ci± bêd± cykliczne pikniki.


Pie¶ni wiosenne, czyli... WIE¦NIANKI
W ARTzonie O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida powsta³a nowa, niezwyk³a inicjatywa muzyczna. Wraz z nastaniem wiosny cztery nowohucianki Ania Cyganik-Idêæ, Paulina Maciaszek, Sylwia Pi±tkiewicz i Marta Pacholczyk-Dzierwa postanowi³y za¶piewaæ tradycyjne pie¶ni wiosenne, tzw. Wie¶nianki. Podczas kilku regularnych warsztatów, które odbywa³y siê w ARTzonie dziewczyny mog³y wypróbowaæ si³ê swojego g³osu i wspólnie ¶piewaæ tradycyjne pie¶ni. Mo¿na ich pos³uchaæ – bo efekty warsztatów zosta³y nagrane w formie wideo. Pierwsza pie¶ñ „Jurja! Ŭstawaj rana” mia³a swoj± premierê 22 kwietnia. Obecnie na youtubie pos³uchaæ mo¿na ju¿ trzech wie¶nianek.
Tu¿ po premierze „Jurja! Ŭstawaj rana” publikowali¶my wywiad z uczestniczkami warsztatów, które wykona³y te niezwyk³e pie¶ni. Ten wywiad mo¿ecie znale¼æ w numerze z 5 maja. Dzi¶ rozmowa z prowadz±ca warsztaty i jednocze¶nie wykonawczyni± wie¶nianek.
+ Czym s± wie¶nianki – pie¶ni wiosenne?
Anna Walkowiak: Wie¶nianki to pie¶ni ¶piewane dawniej na wsiach na wiosenne. Znane by³y na wschodniej S³owiañszczy¼nie (Bia³oru¶, Ukraina, Rosja, wschodnia Polska). My w nagraniach ¶piewamy akurat wie¶nianki z Bia³orusi. Wie¶nianki ¶piewa siê zazwyczaj bardzo g³o¶no i wysoko, nieraz przeci±gaj±c d³ugo ostatni± sylabê. Tak za¶piewana pie¶ñ niesie siê daleko i odbija siê echem po ca³ej okolicy. Wie¶nianki mia³y budziæ przyrodê do ¿ycia, sk³oniæ si³y wy¿sze do rozpoczêcia wiosny. Tre¶æ wie¶nianek to czêsto po prostu wo³anie lub proszenie o to, by wiosna przynios³a ciep³o, drobne podarki i uwolni³a ro¶linno¶æ. Czê¶æ pie¶ni odnosi siê do ¶wiêtego Jerzego (jego ¶wiêto przypada 23 kwietnia / 6 maja). Czêsto pie¶ni opowiadaj± o tym jak wzrasta zbo¿e na polu i opisuj± jego przysz³± dorodno¶æ.
+ Jakie znaczenie mia³y takie pie¶ni, z jakimi obrzêdami siê ³±czy³y?
Anna Walkowiak: Przywo³ywanie wiosny (i zarazem lata) celebrowano zazwyczaj poprzez obchodzenie wsi i pola, zbieranie podarków, tañczenie w korowodach i ¶piewanie. Zale¿nie od regionu, wie¶nianki mog³y te¿ towarzyszyæ konkretnym obrzêdom, jak np. tzw. pogrzeb strza³y na Bia³orusi ( tj. obrzêd, który mia³ spe³niaæ funkcjê ochrony wiosek i pól przed susz± i piorunami – przyp. Red), czy dzieñ ¶wiêtego Jerzego.
+ A jak wygl±da³a Wasza praca podczas warsztatów w ARTzonie?
Anna Walkowiak: Spotka³y¶my siê 3 razy. Po³±czy³y¶my æwiczenia emisyjne z nauk± pie¶ni. Uczy³y¶my siê ze s³uchu, bez ¿adnych nut, tak jak ¶piewaæ uczono siê kiedy¶ na wsiach. Jestem zachwycona tym, jak szybko dziewczyny z³apa³y klimat wie¶nianiek i nauczy³y siê ¶piewaæ je tak piêknie i dono¶nie. Nie mam ¿adnych w±tpliwo¶ci, ¿e po takim za¶piewaniu czeka nas wspania³e lato w tym roku.
(a³)
Anna Walkowiak cz³onkini zespo³u „Kapela z Innej Struny” (¶piew, basy), która ju¿ 3 czerwca zagra na pikniku artystyczno-rowerowym, inauguruj±c powstanie ogrodu przy ARTzonie. Koncert i taneczna zabawa z Kapel± z Innej Struny ju¿ o 17.30, a wcze¶niej mnóstwo warsztatów i atrakcji. Zapraszamy!


Za czym kolejka ta stoi ?

Takiego zjawiska nie notowano od lat. W Alei Ró¿, która jest ju¿ uznanym miejscem rekreacji mieszkañców obserwujemy tê kolejkê. Klienci czekaj± cierpliwie by kupiæ… lody.
- Jem lody tylko st±d, s± pyszne, porcje bardzo du¿e, niedrogo i na naturalnych produktach – mówi jedna z pañ, czekaj±ca cierpliwie na swoj± kolej.
I choæ nie o reklamê punktu z lodami chodzi, bo i tak cieszy siê on ogromnym powodzeniem w¶ród nowohucian, to zjawisko rzadko dzi¶ spotykanej kolejki, utrzymuj±cej siê przez ca³y dzieñ wytrwale oczekuj±cej, odnotowaæ trzeba. A sezon lodowy dopiero przed nami. (l)
Nasz zielony pomnik
„W parku pod platanem, pani si±dzie z panem” – starsze pokolenie pamiêta doskonale s³owa tej piosenki. W Nowej Hucie, w os. Zielonym sytuacja, któr± wymarzy³ sobie autor piosenki, jest do zrealizowania. Bo mamy tu platana. Pomnikowego na dodatek!
Nie tak dawno przy okazji remontu chodnika, który pod platanem przebiega odby³a siê ca³a batalia o jego ochronê. Bo takie drzewo chroniæ warto. Platan jest, jak podaje Wikipedia, mieszañcem miêdzygatunkowym - pomiêdzy platanem wschodnim pochodz±cym z Europy po³udniowo-wschodniej i platanem zachodnim, który korzenie mia³ ca³kiem dos³ownie w Ameryce Pó³nocnej. Uprawiany jest w ca³ej Europie z wyj±tkiem Skandynawii.
Nasz platan to nowohucki pomnik przyrody numer 42. Wpisany na tê zaszczytn± listê w 2013 roku. Równocze¶nie z pomnikiem nr 41 – okaza³ym dêbem szypu³kowym, rosn±cym ca³kiem niedaleko.
Poza tym, co widaæ go³ym okiem, a widaæ potê¿ne drzewo, wiele o jego pochodzeniu powiedzieæ nie mo¿na. Ro¶nie, blisko chodnika (teraz ma specjalne obej¶cie), i jest imponuj±cy: 313 cm w obwodzie, 27 metrów wysoko¶ci oraz ³adn±, zwart± koronê. W s±siedztwie jest nawet ³aweczka, a li¶cie, gdy wreszcie siê po wiosennych ch³odach rozwin±, latem na pewno uchroni± od s³oñca. Drzewo to s³ynie z oryginalnego pnia, który z wiekiem staje siê bardzo masywny. Ciekawie wygl±da oryginalna kora. £uszczy siê p³atami, w sposób charakterystyczny tylko dla platanu. To po³udniowe drzewo, znakomicie odnalaz³o siê w naszym klimacie.
Czy te okaza³e nowohuckie drzewa, w s±siedztwie Alei Ró¿ by³y zasadzone w tym miejscu rêk± cz³owieka, czy s± pozosta³o¶ci± po wiêkszych skupiskach drzew – trudno dzi¶ powiedzieæ na pewno. Wiek obu szacowany jest na 150 do 200 lat! Dodajmy, ¿e Krakowie najbardziej okaza³ym i d³ugowiecznym jest platan rosn±cy na Plantach, naprzeciwko Filharmonii.
D±b szypu³kowy i platan z os. Zielonego by³y tu przed nami i bêd± tu po nas. Rosn±æ mog± w tym miejscu jeszcze kilkaset lat, bowiem i dêby i platany to drzewa d³ugowieczne. Polskie, rogaliñskie dêby maj± po 1000 lat! Je¶li chodzi o dêby to w Nowej Hucie mamy ich wiele. Najliczniejsze ich skupisko znajduje siê, w Lesie Mogilskim, w którym króluj± wi±zy, ale ro¶nie te¿ wiele dêbów. Lasek Mogilski jest pozosta³o¶ci± dawnego nadwi¶lañskiego lasu ³êgowego. Przy ul. Stycznej znajduje siê osiem lip – pomników ochrony przyrody na prywatnej dzia³ce. D±b, wi±z i jesiony – to kolejnych 6 „pomników przyrody” w Lasku Mogilskim. Uznanie drzewa za swego rodzaju zabytek, chroni go przede wszystkim przed wycink±. Musi mieæ zapewnion± specjaln± pielêgnacjê. Takiego drzewa nie mo¿na usun±æ bez uchwa³y Rady Miasta i z b³ahego powodu.
Platan z osiedla Zielonego nie jest ju¿ jedyny. Niedawno platany nasadzono pomiêdzy liniami tramwajowymi wzd³u¿ Alei Jana Paw³a II. Sadzenie platanów w pasie drogowym wynika z ich stosunkowo du¿ej odporno¶ci na zanieczyszczenia miejskie. Platan klonolistny, chêtnie sadzony w miastach na ca³ym ¶wiecie, ¶wietnie oczyszcza powietrze miêdzy innymi poprzez swoj± zdolno¶æ do zrzucania kory. Jednak obecna ustawa o ochronie przyrody nie daje podstaw do okre¶lania w wydawanej decyzji o nasadzeniach, konkretnych gatunków drzew. Posiadacze terenu maj± prawo decydowania o kszta³towaniu najbli¿szego otoczenia wed³ug swoich oczekiwañ. W decyzjach Prezydenta Miasta Krakowa, zaleca siê tylko, aby drzewa przeznaczone do nasadzeñ zastêpczych, mia³y zakryty systemem korzeniowy, o minimalnym obwodzie 14 cm, co zwiêkszy szanse na jego lepsze ukorzenienie siê w nowym miejscu oraz pozwoli uzyskaæ szybciej efekt – dorodniejsze drzewo, które sprawia ¿e w mie¶cie z zieleni± czujemy siê lepiej. A jak z badañ naukowców wynika, zieleñ jest szczególnie wa¿na dla starszych mieszkañców. Tam gdzie wiêcej zieleni odnotowuje siê mniej depresji!
(kl)

Jak d³ugo mo¿na byæ „w organizacji”? – Schy³ek Muzeum PRL-u
Muzeum PRL-u (nadal w organizacji), mieszcz±ce siê w dawnym budynku kina ¦wiatowid zaprasza na wystawê "Schy³ek Peerelu. Lata 80. w zdjêciach z agencji FORUM" przygotowan± w warszawskim Domu Spotkañ z Histori±. Czy bêdzie to wystawa ostatnia? Co dalej z Muzeum PRL w Nowej Hucie?
Muzeum PRL-u ci±gle jest muzeum „w organizacji”. Jego dzia³alno¶æ opiera siê dzi¶ na organizacji wystaw czasowych lub ekspozycji przygotowanych w innych placówkach. Zarz±dc± muzeum, z ramienia miasta Krakowa jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Placówka ta d³ugo ju¿ walczy o ostateczny kszta³t. Pomys³ stworzenia Muzeum PRL-u poddali Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wraz z Teres± Boguck± oraz Ann± i Jackiem Fedorowiczami za³o¿yli oni Fundacjê SocLand, której celem by³o otwarcie takiej placówki. Zastanawiano siê czy takie muzeum ma powstaæ w Krakowie czy Warszawie? W Krakowie - muzeum jednak nie powsta³o.
Gdy w 2006 r. gmina Kraków odkupi³a od spó³ki Apollo Film budynek po dawnym kinie ¦wiatowid nadzieje na powstanie muzeum w Nowej Hucie powróci³y. Spierano siê jednak, o jego kszta³t. Ostatecznie w 2008 r. w ¦wiatowidzie rozpoczê³o dzia³alno¶æ Muzeum PRL-u, bêd±ce wówczas oddzia³em Muzeum Historii Polski, a finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tym razem wypracowanie wizji przysz³ej wystawy sta³ej okaza³o siê niemo¿liwe, choæ kierowa³a w tym czasie placówk± dzisiejsza podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oddzia³ Muzeum Historii Polski zakoñczy³ pracê w pierwszym kwartale 2013 roku.
Potem, w wyniku porozumienia Ministra Kultury i Gminy Kraków powo³ano samodzielne, miejskie Muzeum PRL-u, wspó³prowadzone przez oba podmioty. Miasto zobowi±za³o siê o przekazywania na rzecz muzeum pewnej kwoty, a minister - do przekazania dotacji.
Teraz jednak Ministerstwo Kultury wycofa³o siê z finansowania prac maj±cych doprowadziæ do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystaw± sta³±. Jako przyczynê zaniechania finansowania inwestycji, minister podaje opó¼nienie w jej prowadzeniu, w pierwszym rzêdzie niezgodno¶æ bie¿±cego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gmin± Miejsk± Kraków jako wspólnej instytucji kultury.
- Jednocze¶nie w pi¶mie ministra Jaros³awa Sellina z 3 kwietnia br. pojawia siê zarzut nie podjêcia g³ównych prac budowlano – monta¿owych, które rzekomo mia³y byæ zrealizowane do koñca trwania umowy. Tymczasem ani w umowie, ani w przekazywanych przez Muzeum programach inwestycyjnych nie funkcjonuje pojêcie „g³ównych prac budowlano – monta¿owych”, a tak¿e warunek ich realizacji do pa¼dziernika 2018, czyli terminu obowi±zywania umowy Gminy Kraków z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Jan Machowski z Biura Prasowego miasta Krakowa.
W my¶l tej umowy minister zobowi±za³ siê przekazaæ Muzeum dodatkowe ¶rodki w formie dotacji celowej w celu sfinansowania przygotowania i opracowania scenariusza i projektu ekspozycji sta³ej, opracowania projektu architektoniczno-budowlanego wraz z adaptacj± architektoniczn± budynku dawnego kina „¦wiatowid” oraz aran¿acj± wnêtrz, wykonania prac budowlanych zwi±zanych z adaptacj± architektoniczn± budynku dawnego kina „¦wiatowid” w oparciu o zatwierdzona dokumentacjê i wykonania i wyposa¿enia ekspozycji sta³ej.
- W umowie nie znajduje siê ¿aden zapis, z którego mog³oby wynikaæ, ¿e prace budowlano-monta¿owe mia³y byæ wykonane w latach 2016 – 2018. Do umowy nie zosta³ te¿ za³±czony ¿aden harmonogram. Ponadto ju¿ w programie inwestycyjnym na rok 2015, w harmonogramie realizacji inwestycji, zapisano, ¿e uzyskanie wszelkich pozwoleñ i otwarcie wystawy sta³ej nast±pi w dniu 1 lutego 2019 r., czyli po okresie obowi±zywania umowy o wspó³prowadzeniu – dodaje J. Machowski.
Docelowo - koszt realizacji ca³ej inwestycji - winna zamkn±æ siê w kwocie 50 mln z³.
W roku 2017 Muzeum oczekuje od Ministerstwa kwoty 1,4 mln z³ . Wniosek do MKIDN zosta³ z³o¿ony w pa¼dzierniku 2016 roku w terminie sk³adania wniosków bud¿etowych na inwestycje w MKIDN.
W pa¼dzierniku ub. roku rozstrzygniêto konkurs na architektoniczny kszta³t Muzeum PRL-u. Firma MAE Multimedia Art & Education w swoim projekcie zaproponowa³a innowacyjne rozwi±zania zwi±zane z lokalizacj± g³ównej sali ekspozycyjnej, wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi oraz rozbudowê obiektu od strony po³udniowej bez ingerencji w jego elewacjê. W projekcie za³o¿ono równie¿ dostosowanie budynku pod potrzeby osób niepe³nosprawnych.
W latach 2014-2016 zrealizowano w „¦wiatowidzie” 12 wystaw czasowych, którym towarzyszy³y katalogi. W schronie Kina ¦wiatowid uruchomiona zosta³a podziemna wystawa sta³a pod tytu³em „Atomowa Groza”. Obiekt jest brany pod uwagê w projekcie Gminy Miejskiej Kraków bêd±cy uzupe³nieniem oferty turystycznej w Nowej Hucie pod nazw± „Podziemna Nowa Huta”. W zesz³ym muzeum odwiedzi³o 15 tys. zwiedzaj±cych. Placówka zgromadzi³a 6644 muzealiów oraz za³o¿y³o bibliotekê, której zasoby to 706 pozycji wydawnictw zwartych i ci±g³ych stanowi±cych ponad 1000 woluminów.
- Je¶li minister faktycznie wycofa siê z finansowania muzeum w³adze miasta do³o¿± wszelkich starañ, aby realizacja tego przedsiêwziêcia dla Mieszkañców Krakowa, a szczególnie mieszkañców Nowej Huty, nie zosta³a zaprzepaszczona. 26 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa podjê³a Rezolucjê Nr 60/LXX/17 w sprawie w sprawie zaprzestania finansowania Muzeum PRL (w organizacji) w Krakowie skierowan± do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie odpowiedzi na pismo prezydenta Jacka Majchrowskiego skierowanego do Ministra 14 kwietnia br. w sprawie Finansowania inwestycji w Muzeum PRL - informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzêdu Miasta Krakowa.
(krys)



Wy³oniony w konkursie kszta³t przysz³ego muzeum
Mistrz i Uczeñ
Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów w os. Szkolnym go¶ci wystawê „Mistrz i Uczeñ”, czyli prac Bogumi³a Serczyka i jego wnuczki Wiktorii Serczyk. Przyby³ych na wernisa¿ wystawy seniorów powitali: Stanis³awa Bo¿ena Dziedzic – prezes Ma³opolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz Irena Wieloch – kierowniczka Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Spo³ecznej. W tematykê prac plastycznych wprowadzi³a zebranych Boles³awa Habdank Wojewódzka – kurator wystawy, za¶ dossier artystów przedstawi³a Maria Ma¶lankowska. Podczas wernisa¿u swoje wiersze, po¶wiêcone m.in. Krakowowi – miastu kultury prezentowa³y: Ma³gorzata Pfisterer, Longina Bujas, Eufemia F±fara, Maria Halina G±siorowska i A³³a Marchwickaja. Oprawê muzyczn± zapewni³ Jan Miga³a – tenor Opery Krakowskiej. Na spotkanie przybyli tak¿e licznie uczniowie Bogumi³a Serczyka – absolwenci III Liceum Ogólnokszta³c±cego z os. Wysokiego.
Mistrz: Bogumi³ Serczyk – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wi¶niczu. Ukoñczy³ studia artystyczno-pedagogiczne w filii Uniwersytetu ¦l±skiego w Cieszynie. D³ugoletni nauczyciel przedmiotów artystycznych w krakowskich liceach. Zajmuje siê: malarstwem, grafik± i projektowaniem. Wykorzystuje techniki: akwaforty, linorytu, drzeworytu, suchej ig³y, oleju i akrylu. Tematem jego prac jest: architektura, pejza¿ i martwa natura. Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznak± Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej.
Uczennica: Wiktoria Serczyk – uczennica IV klasy szko³y podstawowej. Od wczesnego dzieciñstwa rysuje i maluje postaci ludzkie, scenki rodzajowe, zwierzêta: kredkami, flamastrami, temper± i akrylem. Pocz±tkowo swoboda twórcza odzwierciedla³a siê w malowaniu na ¶cianach w³asnego pokoju.
(mp)


fot. autor
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 31,036,023 unikalnych wizyt