Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SZYBKIM TRAMWAJEM DO NOWEJ HUTY?
Rozpisano przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej i przebudowê ci±gu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Je¶li nie bêdzie problemów formalno-prawnych, pierwsze prace przy realizacji tej inwestycji powinny siê rozpocz±æ jeszcze w tym roku.
Szykuje siê kolejna du¿a inwestycja transportowa. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu og³osi³ przetarg dotycz±cy przygotowania dokumentacji projektowej i przebudowy ci±gu drogowo-tramwajowego na odcinku od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Przysz³y wykonawca tego zadania bêdzie siê musia³ zmierzyæ z trzema zasadniczymi elementami przedsiêwziêcia. Pierwsze to sama przebudowa torowiska tramwajowego wzd³u¿ ulicy Mogilskiej i Jana Paw³a II do placu Centralnego (oko³o 6,5 km), dostosowanie go do wymogów szybkiego tramwaju – w tym w³±czenie do systemu sterowania ruchem. Przy okazji zmodernizowane bêd± jezdnie ulic oraz skrzy¿owañ. Drugie zadanie to rozbudowa skrzy¿owania ulic Lema – Meissnera – al. Jana Paw³a II. W ramach tego elementu ulica Lema, która obecnie koñczy siê na wysoko¶ci budowanej hali widowiskowo-sportowej w Czy¿ynach, zostanie po³±czona z alej± Jana Paw³a II i ulic± Meissnera. Trzecie z zadañ – najmniej spektakularne, ale bardzo istotne dla sprawnego dzia³ania sieci tramwajowej - to budowa stacji trakcyjnej w rejonie pêtli Wieczysta. W ramach tego zadania wyremontowany bêdzie most na rzece Bia³usze, a tak¿e przej¶cia podziemne pod rondem Czy¿yñskim. Kiedy pierwsze szybkie tramwaje dojad± do Nowej Huty? To wszystko zale¿y od przebiegu przetargu. Je¶li nie bêdzie problemów formalnych, umowa z przysz³ym wykonawc± zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wtedy te¿ mog³yby siê rozpocz±æ pierwsze prace budowlane, zwi±zane z po³±czeniem ulicy Lema z alej± Jana Paw³a II. Zgodnie z harmonogramem, na wykonanie ca³ego przedsiêwziêcia realizator bêdzie mia³ dwa lata. Miasto czyni starania, aby przebudowa ci±gu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego zosta³a czê¶ciowo sfinansowana z funduszy unijnych. Projekt znajduje siê na li¶cie indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko, a w czerwcu zesz³ego roku zawarto pre-umowê na dofinansowanie. Zgodnie z dokumentacj± aplikacyjn± koszt projektu wynosi oko³o 214 mln z³otych, z czego unijne wsparcie mia³oby wynie¶æ prawie 91 mln z³otych.
(JM, f)

KONCERT W MISTRZEJOWICACH
W niedzielê, 12 lutego odby³ siê drugi koncert z cyklu Koncertów Mistrzejowickich. Tym razem go¶ciem by³ Akademicki Chór Organum wraz z Zespo³em Ricercar. Chórem dyrygowa³ i ca³o¶æ programu opracowa³ Bogus³aw Grzybek - twórca chóru, który od ponad 40 lat istnieje na polskiej scenie muzycznej. Wyst±pili soli¶ci: Wiktoria Bisztyga (sopran) i Stanis³aw Zió³kowski (bas). Koncert poprowadzi³a Lidia Jazgar. Mottem przewodnim muzycznego spotkania by³a pomoc bli¼niemu, krzesanie z siebie dobra i dawanie go innym - zw³aszcza teraz, w trudnych czasach kryzysu i mro¼nej zimy. Sami nawet nie wiemy ile dobra w sobie posiadamy, je¶li tylko chcemy komu¶ co¶ dobrego zaoferowaæ. Mimo ch³odu wytworzy³a siê wyj±tkowo ciep³a atmosfera, a sam koncert trwa³ prawie dwie godziny. Organizatorzy koncertu ju¿ dzi¶ zapraszaj± na kolejny wystêp, który odbêdzie siê 11 marca.
(jk)


Fot. Andrzej Kalinowski
Prowadz±ca koncert Lidia Jazgar i dyrygent Bogus³aw Grzybek.
NIE BÊDZIE WZROSTU CZYNSZÓW
To dobra wiadomo¶æ dla rodzin, które mieszkaj± w gminnych lokalach. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydowa³, ¿e w tym roku czynsz za mieszkania komunalne nie podro¿eje.
- Doszed³em do wniosku, ¿e sytuacja finansowa i bytowa wielu krakowian nie poprawi³a siê w porównaniu do ubieg³ego roku – zauwa¿y³ prezydent Jacek Majchrowski. - Bior±c pod uwagê zakres podwy¿ek, które ju¿ objê³y mieszkañców, zdecydowa³em o niepodwy¿szaniu stawek czynszowych w 2012 roku – doda³ prezydent.
Zamro¿enie op³at czynszowych obejmie ok. 21 tys. mieszkañ komunalnych. Aktualnie obowi±zuj±ce Zarz±dzenie Nr 2515/2007 Prezydenta Miasta Krakowa z 29 listopada 2007 r. w sprawie wysoko¶ci czynszu opartego na ocenie warto¶ci u¿ytkowej lokalu mieszkalnego ustala stawkê czynszu od 3,08 z³/m2 do 7,87 z³/m2.
- W obecnej sytuacji spo³eczno-gospodarczej, dochody wielu gospodarstw domowych siê pogorszy³y, a podwy¿ka czynszów by³aby nie do ud¼wigniêcia przez wiele krakowskich rodzin. Tym samym coraz wiêcej gospodarstw domowych przesta³oby siê wywi±zywaæ ze zobowi±zañ finansowych wynikaj±cych ze stosunku najmu generuj±c kolejne zaleg³o¶ci, a tym samym wp³ywaj±c na zmniejszenie ¶ci±galno¶ci czynszu – napisa³ Jacek Majchrowski w li¶cie do przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa Bogus³awa Ko¶midera, uzasadniaj±c swoj± decyzjê.
(jd, f)
„Koksiaki” potrzebne
Wreszcie przysz³a zima i nasta³y du¿e mrozy. W Krakowie nawet w dzieñ mamy kilkana¶cie ujemnych stopni Celsjusza. W niektórych miejscach pojawi³y siê koksiaki, które starsi mieszkañcy pamiêtaj± jeszcze z czasów PRL. Niestety koksiaków jest zdecydowanie mniej ni¿ kiedy¶. W Nowej Hucie pojawi³ siê taki nietypowy punkt ciep³a, na Placu Centralnym, u wylotu alei Ró¿, na przystanku tramwajowym linii nr 16 w stronê huty. Natomiast sygnalizuj± nam Czytelnicy, ¿e taki koksiak powinien byæ postawiony na przystanku, gdzie na tramwaj czeka najwiêcej pasa¿erów. Takim przystankiem tramwajowym jest ten tak¿e po³o¿ony przy Placu Centralnym, ale na przeciwko sklepu „Bosman”. Na tym przystanku stoi najwiêcej pasa¿erów, czekaj±c na tramwaje do centrum Krakowa. W imieniu tych pasa¿erów prosimy o ustawienie na tym przystanku koksiaka, a w najgorszym przypadku przeniesienie tego stoj±cego obok.
(mp)


fot. autor
M³odzi patrioci odznaczeni – Z³oty Medal dla Gimnazjum nr 44
Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa przyzna³a nowohuckiemu gimnazjum Z³oty Medal Opiekuna Pamiêci Narodowej. Uroczysto¶æ odznaczenia Gimnazjum 44, na któr± przyby³o grono znakomitych go¶ci, mia³a miejsce 31 stycznia.
Od 2005 roku Gimnazjum nr 44, które mie¶ci siê na os. na Stoku, nosi imiê Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach. Dewiz± wychowawcz± tej szko³y sta³a siê maksyma „Szacunek wobec przysz³o¶ci i odpowiedzialno¶æ przed przysz³o¶ci± nadaj± ¿yciu w³a¶ciwy kierunek”. Pracuj±cy w niej nauczyciele przypominaj± m³odzie¿y, ¿e patriotyzm to pielêgnowanie tradycji jednocze¶nie zwracaj± uwagê, ¿e dobry uczeñ to dobry obywatel i jako taki powinien aktywnie uczestniczyæ w ¿yciu lokalnej spo³eczno¶ci. Wyj±tkowym przejawem patriotyzmu uczniów tej szko³y jest opieka nad Pomnikiem Pomordowanych w Krzes³awicach znajduj±cym siê na Wzgórzach Krzes³awickich. M³odzie¿, wed³ug ca³orocznego harmonogramu, dba o porz±dek pod pomnikiem. Sk³adaj±c tam kwiaty oraz zapalaj±c znicze daje wyraz szacunku dla osób, które odda³y tam swoje ¿ycie. Szko³a nawi±za³a kontakt z rodzinami pomordowanych, szczególnie z grup± z My¶lenic, które bior± udzia³ w wigiliach szkolnych i obchodach Dnia Patrona. W ci±gu ca³ego roku szklonego uczniowie i nauczyciele w³±czaj± siê aktywnie w ¿ycie lokalnej spo³eczno¶ci, bior± udzia³ w uroczysto¶ciach patriotycznych, konkursach historycznych, ¿ywych lekcjach historii. Uczniowie gromadz± i opracowuj± w formie multimedialnej informacje na temat poleg³ych w forcie. Ta wyj±tkowa postawa zosta³a zauwa¿ona i wyró¿niona. 31 stycznia Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa odznaczy³a Gimnazjum nr 44 im Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach Z³otym Medalem Opiekuna Miejsc Pamiêci Narodowej. Panie Urszula Bogdañska – Sêk, nauczyciel jêzyka polskiego, koordynator szkolnych dzia³añ w zakresie pracy z Patronem, oraz Ma³gorzata Hutyra, dyrektor szko³y, otrzyma³y odznaki za zas³ugi dla Zwi±zku Kombatantów RP i by³ych Wiê¼niów Politycznych. W¶ród licznie zaproszonych na uroczysto¶æ go¶ci znale¼li siê m in. Marcin Tatara przedstawiciel Ma³opolskiego Urzêdu Wojewódzkiego, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa, Stanis³aw Madej przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII, Tadeusz Jarz±bek reprezentuj±cy Macieja Ostrowskiego burmistrza My¶lenic, dyrektor Gimnazjum nr 1 w My¶lenicach, pu³kownik Julian Ziêba prezes Ma³opolskiego Zwi±zku Kombatantów i by³ych Wiê¼niów Politycznych, kapitan W³odzimierz Wolny wiceprezes Komisji Rewizyjnej w M.Z.K. i W.P., przedstawiciele Rodzin Patrona szko³y z My¶lenic i Krakowa, Krystyna Zieliñska by³y dyrektor Gimnazjum nr 44, Franciszek Dziadoñ dyrektor M³odzie¿owego Domu Kultury Fort 49 „Krzes³awice”. Pad³o wiele s³ów podziêkowania za wzajemn± wspó³pracê, podziwu dla m³odzie¿y za wyj±tkow± postawê i dla nauczycieli za wspieranie m³odych ludzi.
Przemawiaj±cy przedstawiciele Zwi±zku Kombatantów podkre¶lali, ¿e m³odzie¿ taka jak ta z Gimnazjum nr 44 to nadzieja dla Polski, nadzieja na to, ¿e czyny dawnych bohaterów nie zostan± zapomniane. - Jeste¶cie per³± polskiej m³odzie¿y. To wy bêdziecie dalej kszta³towaæ m³ode pokolenie i t³umaczyæ waszemu pokoleniu co siê tu sta³o – powiedzia³ do spo³eczno¶ci Gimnazjum nr 44 kapitan W³odzimierz Wolny.
(a³)

Znane - zapomniane. Ratusz, którego nie ma
Tak móg³by wygl±daæ nowohucki ratusz gdyby… zosta³ wybudowany. Autorem trójwymiarowego projektu, który zobaczyæ mo¿na w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje nowej Huty” w Alei Ró¿ jest Marcin Kowalski, który pracuje w pracowni digitalizacji Muzeum Historycznego, zajmuj±cej siê rekonstrukcj± zabytkowych budowli i miasta w formacie 3 D.
- Postanowili¶my zrekonstruowaæ nieistniej±cy, a przecie¿ kiedy¶ zaprojektowany przez urbanistów, ci±g g³ównej arterii miejskiej Nowej Huty czyli Alei Ró¿. Od pó³nocy, od ratusza miejskiego, poprzez Plac Ratuszowy i budynki które go okala³y, po Alejê Ró¿ - w stronê Placu Centralnego, z Placem - zaprojektowanym przez ma³¿eñstwo Ingardenów, z centralnym domem kultury, teatrem, zamykaj±cym Plac Centralny od po³udnia (mia³ byæ wybudowany na skarpie wi¶lanej na pustym placu pomiêdzy dzisiejszym NCK a osiedlem Centrum E). Zachowa³y siê zdjêcia modeli tej g³ównej arterii miejskiej, wykonane w Miastoprojekcie i na ich podstawie powstanie wirtualna rekonstrukcja. Mam nadziejê, ¿e ju¿ w przysz³ym roku zobaczymy Alejê Ró¿ w prezentacji 3 D, a na pocz±tek, pokazujemy ratusz zaprojektowany przez Tadeusza Janickiego – mówi Pawe³ Jag³o dyrektor nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Bo pamiêtaæ nale¿y, ¿e projektów nowohuckiego ratusza by³o kilka. Ten - przeszed³ fazê konkursow±, i gdyby budowano to najprawdopodobniej wed³ug tego w³a¶nie projektu.
Niestety nie zachowa³y siê planowane wymiary tego reprezentacyjnego budynku. Jego wielko¶æ mo¿na wyobraziæ sobie, porównuj±c do podobnych obiektów – ratuszów w Poznaniu, czy Zamo¶ciu, bêd±cych najwybitniejszymi osi±gniêciami polskiej architektury renesansowej, do której nowohucki projekt nawi±zywa³. Na podstawie proporcji mo¿emy mówiæ o kilkudziesiêciometrowej wie¿y ratuszowej. By gmach przybli¿yæ nowohuckiej rzeczywisto¶ci mo¿na wyobraziæ sobie, ¿e jego „biurowa” cze¶æ, mog³a by mieæ gabaryty zrealizowanego budynku centrum administracyjnego krakowskiej huty, a wie¿a - przynajmniej trzykrotnie wy¿sza od elewacji podstawy.
Wirtualny ratusz nowohucki, który nigdy nie powsta³ ogl±daæ mo¿na w muzeum „Dzieje Nowej Huty” do 4 kwietnia br, w ponownej ods³onie wystawy „Nowa Huta 1949+”
(kl)

3 lutego br. premiera w Teatrze Ludowym: „Jakobi i Leidental” Hanocha Levina, czyli… MÊSKA PRZYJA¬Ñ WYSTAWIONA NA PRÓBÊ
W najbli¿szy pi±tek, 3 lutego, na Scenie Pod Ratuszem, odbêdzie siê premiera kolejnego spektaklu przygotowanego przez Teatr Ludowy. Tym razem zobaczymy sztukê izraelskiego pisarza o polskich korzeniach, Hanocha Levina „Jakobi i Leidental”. Ujmuj±c jej tre¶æ mo¿liwie najkrócej, powiem tak: dwaj mê¿czy¼ni w ¶rednim wieku, spêdzaj±cy od lat czas na piciu herbaty i grze w domino, przestaj± byæ przyjació³mi, kiedy jeden z nich postanawia zacz±æ ¿yæ pe³ni± ¿ycia. Porzuca wiêc swego towarzysza, by zwi±zaæ siê z przypadkowo spotkan± kobiet±. W jego mniemaniu niebanaln±… To dopiero pocz±tek. O kilka szczegó³ów postanowi³em zapytaæ re¿ysera i aktorów.
+ Dlaczego zainteresowa³ Pana w³a¶nie tekst Levina?
- Piotr Waligórski (re¿yser): Staram siê w swoich spektaklach unikaæ tematów, które s± tylko reakcj± na bie¿±ce wydarzenia i próbuj± zast±piæ publicystykê. Nawet je¶li siêgam do realnych zdarzeñ czy miejsc, próbujê odczytaæ w nich bardziej uniwersalny kod opisuj±cy kondycjê cz³owieka. Teksty Levina nie s± dora¼ne. Dziêki specyficznemu jêzykowi i konstrukcji dramaturgicznej staj± siê „mini przypowie¶ciami” o ludzkich s³abo¶ciach.
+ Bêdzie weso³o czy smutno?
- Mam nadziejê, ¿e widzowie wyjd± z naszego spektaklu z zapa³em do zmiany. Byæ mo¿e „¶wiêty spokój” nie jest najlepszym sposobem na „prze¿ycie”?
+ Z tego, co wiem, to nie Pana pierwsze spotkanie z Levinem… - pytam Kajetana Wolniewicza, który zagra Jacobiego.
- Kajetan Wolniewicz: Istotnie, nie pierwsze. Od ponad roku gram w Teatrze Barakah tytu³ow± rolê w „Szycu”.
+ Bliska jest Panu postaæ Jacobiego?
- Jakobi, to facet, który z jakiego¶ letargu u¶wiêconego codziennymi, ma³ymi rytua³ami wyrywa siê do pe³ni ¿ycia. Fascynuje mnie w tej postaci ta wci±¿ odradzaj±ca siê wiara w lepsze jutro. To trochê jest tak, jak ze mn±. Zawsze widzê w ¿yciu jasne strony – a w ka¿dym razie usilnie na takim spojrzeniem pracujê. U Jakobiego jest to chyba rodzaj desperacji, która pozwala w ka¿dej sytuacji ¿yciowej znale¼æ co¶ dobrego, pozwala uwierzyæ, ¿e mo¿na byæ „królem ¿ycia”, nawet je¶li jest siê tylko… Jacobim.
+ Ale inspiracj± tej desperacji jest kobieta…
- Jak zwykle. To kobiety zazwyczaj s± przyczyn± wszystkich naszych zrywów, wzlotów i upadków, wiêc i w tym przypadku nie jest inaczej. Ale i tak mêska przyja¼ñ zwyci꿱, trochê walkowerem… ale jednak.
+ Pan, o ile pamiêtam, nie mia³ aktorskich do¶wiadczeñ z Levinem, ale za to nieobcy jest Panu re¿yser, Piotr Waligórski? – Pytam Andrzeja Franczyka, który wcieli³ siê w postaæ Leidentala.
- Andrzej Franczyk: Tak. Po spektaklach „Cukier w normie” i „Ptaki” teraz przysz³a pora na piêkn± historiê o przyja¼ni dwóch, lekko stetrycza³ych facetów. A wszystko okraszone humorem i piêknymi piosenkami.
+ Kto je bêdzie ¶piewa³?
- Przede wszystkim Marta Bizoñ! To ona, jako sceniczna Szahasz, wystawi na próbê mêsk± przyja¼ñ.
+ Marta Bizoñ nie chcia³a z nami rozmawiaæ, uwa¿aj±c, ¿e czas na rozmowy jest po premierze. Z kolei Pan i Kajetan Wolniewicz zachêcacie do obejrzenia komedii Levina. Jeste¶cie odpowiedzialni w teatrze za reklamê?
- Bynajmniej. Mogê powiedzieæ z pe³nym przekonaniem, ¿e pracujê w ¶wietnym towarzystwie. Marta Bizoñ i Kajetan Wolniewicz, to ekstraklasa. Oni nie potrzebuj± moich komplementów. Nie muszê ich reklamowaæ.
+ Lubi Pan pracowaæ z Waligórskim?
- Tak. Szanujê go za parê rzeczy – oryginaln± wyobra¼niê, poczucie humoru… No i zna siê na re¿yserce. Trzeba wiêcej?
+ To zapytam jeszcze o Pana ulubion± scenê z tego spektaklu…
- Wszystkie polubi³em. W szczególno¶ci wysysanie mózgu Dra¿owi.
+ Zaraz, Dra¿e, to chyba imiê jakiego¶ ba³kañskiego bohatera?
- Nie, to nazwa pewnej weselnej potrawy…
+ No dobrze. Czego siê ¿yczy przed premier±?
- Po³amania frazy, suchego gard³a, p³askiej samog³oski, bólu w plecach i koniecznie biegunki.
+ Z Panem da siê powa¿nie porozmawiaæ?
- Da siê, ale nie dzisiaj.
* * *
Hanoch Levin „Jakobi i Leidental”. T³umaczenie: Micha³ Sobelman, re¿yseria i opracowanie muzyczne: Piotr Waligórski, scenografia: Wojciech Stefaniak, muzyka: Andrzej Bonarek, wystêpuj±: Marta Bizoñ, Andrzej Franczyk, Piotr Wolniewicz.
Z uwagi na fakt, ¿e bilety na pierwsze trzy spektakle zosta³y ju¿ sprzedane, re¿yser i aktorzy zapraszaj± na kolejne spektakle, które odbêd± siê 15 i 16 lutego br. Rozpoczêcie o godz. 19.00 na Scenie Pod Ratuszem, Rynek G³ówny 1.
(f)

Nowa Huta na kulinarnie, studencko i sportowo
282 wydanie NKF bêdzie bardzo wspomnieniowe – przywo³amy przesz³o¶æ kulinarn±, studencko-kulturaln± i sportow± Nowej Huty. Klub Fama, za³o¿ony w 1977 r., koncentrowa³ swoj± dzia³alno¶æ kulturaln± wokó³ m³odych ludzi studiuj±cych w Krakowie, a mieszkaj±cych w Nowej Hucie. Mo¿na powiedzieæ, ¿e by³a to namiastka klubu „Pod Jaszczurami”. Wystêpowa³o tu wiele znakomito¶ci ze ¶wiata muzyki, estrady, literatury. W tym swoistym tyglu kulturalnym poeci s³uchali jazzu, a jazzmani s³uchali poetów.
O okresie najwiêkszej ¶wietno¶ci Famy opowie Marek Zygad³o.
O kulinarnej historii Nowej Huty naj³atwiej jest opowiedzieæ przez pryzmat ¿ywienia zbiorowego. Szczególnie w kombinacie, gdzie pracowa³a ogromna wiêkszo¶æ nowohucian, a który zatrudnia³ w szczytowym okresie 40 tys. pracowników. Od 1952 roku w hucie rozpocz±³ dzia³alno¶æ Zak³ad Us³ug Socjalnych, który posiada³ sto³ówki i bary pracownicze produkuj±c posi³ki dla wszystkich zatrudnionych. O kulisach ¿ywienia zbiorowego w tamtych czasach, a tak¿e o spektakularnych wydarzeniach zwi±zanych z przygotowaniem i organizacj± przyjêæ dla wielkich osobisto¶ci odwiedzaj±cych najwa¿niejszy zak³ad w Polsce opowiedz± ¶wiadkowie tych wydarzeñ.
Na koniec w cyklu „Twarze nowohuckiego sportu” przypomnimy sylwetkê Marka Ko¼miñskiego, by³ego pi³karza Hutnika Kraków i reprezentacji Polski, srebrnego medalistê Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992r.
Na 282 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy do Kina Studyjnego Sfinks od pi±tku 27 stycznia oraz na antenê TVP Kraków w poniedzia³ek 30 stycznia.
(as)
W Klubie 303 – WYSTAWA PRAC ANNY CICHOÑ I ANNY SZARWI£O
9 stycznia br. w Klubie 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta mia³ miejsce wernisa¿ wystawy prac dwóch artystek: Anny Cichoñ i Anny Szarwi³o - ¦wiat kolorów. By³a to kolejna impreza kulturalna cyklu Z potrzeby serca. W ramach tego cyklu swoje prace prezentuj± arty¶ci amatorzy, dla których ¿yciow± pasj± i powo³aniem jest sztuka. Wystawa ¦wiat kolorów jest przedstawieniem dorobku artystycznego dwóch plastyczek.
Anna Cichoñ – obecnie emerytka - zajmuje siê sztuk± z powo³ania – od zawsze – jest to jej sposób na ¿ycie. Podstaw technicznych uczy siê od oko³o pó³tora roku. Pod kierunkiem Jerzego Kowalika pozna³a technikê o³ówka i kredki. Sama wybra³a za¶ farby olejne i akrylowe. Jak mówi o sobie – nauka by³a dla niej zawsze czyst± przyjemno¶ci±.
Równie¿ dla Anny Szarwi³o malowanie od zawsze by³o pasj±, ale traktowa³a je raczej jako hobby. Zmieni³o siê to, gdy w 2005 r. przeprowadzi³a siê z rodzinnego Szczecina do Krakowa. Tutaj przez pó³ roku uczy³a siê profesjonalnego malarstwa w Anima-art. Koleje ¿yciowe na ponad rok rzuci³y j± do Rzeszowa, z którego powróci³a do Krakowa w roku 2007, aby kontynuowaæ naukê malarstwa u krakowskiej artystki malarki Katarzyny Pater. Od kwietnia 2010 r. zaczê³a równie¿ uczêszczaæ na zajêcia malarstwa u Jerzego Kowalika. Obecnie maluje wy³±cznie farbami akrylowymi. Do tej pory bra³a udzia³ w dwóch wystawach zbiorowych.
Prace artystek mo¿na podziwiaæ w Klubie 303 do 17 lutego br.
(f)

Europejskie spotkanie w O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie – LONDYÑCZYCY POZNAJ¡ NOW¡ HUTÊ
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie kolejny raz mia³ przyjemno¶æ go¶ciæ zagranicznych specjalistów. W zesz³ym roku przyjêli¶my grupy ze Szwecji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Kanady a nawet z Chin. W ubieg³y czwartek, 19 stycznia br., Now± Hutê odwiedzili studenci architektury presti¿owej brytyjskiej uczelni, Uniwersytetu w Westminster w Londynie, wraz ze swymi wyk³adowcami.
Projekt badawczy, nad którym obecnie pracuj±, dotyczy polityki przestrzennej Krakowa ze szczególnym uwzglêdnieniem naszej dzielnicy. St±d te¿ ich zainteresowanie O¶rodkiem Kultury im. C. K. Norwida – jedynej spo¶ród Instytucji Kultury dzia³aj±cej na terenie Nowej Huty, która zajmuje siê jej rewitalizacj±. Brytyjczycy mieli wyj±tkow± okazjê do obejrzenia w Kinie Studyjnym „Sfinks” filmu Jerzego Ridana pt.: „Z kart Historii Nowej Huty” obrazuj±cego losy naszej dzielnicy od jej pocz±tków do czasów tera¼niejszych. Dowiedzieli siê równie¿ o roli jak± spe³nia O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w nowohuckim ¶rodowisku oraz o jego osi±gniêciach w procesie rewitalizacji poprzez dzia³ania kulturalne oraz ekologiczne. Entuzjastycznie odnie¶li siê równie¿ do planów tej instytucji na najbli¿sz± przysz³o¶æ. Od kwietnia 2011 roku O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida uczestniczy bowiem w czteroletnim miêdzynarodowym projekcie ReNewTown NEW POST-SOCIALIST CITY: COMPETITIVE AND ATTRACTIVE. Zak³ada on wypracowanie takiego modelu postêpowania dla pañstw by³ego bloku wschodniego, który pomóg³by w niwelowaniu dysproporcji pomiêdzy przestrzeniami postsocjalistycznymi a pozosta³ymi obszarami danego miasta. Projekt jest wspóln± inicjatyw± 8 instytucji z 5 pañstw (Polski, Czech, S³owacji, S³owenii oraz Niemiec) i jest realizowany w ramach Programu Europa ¦rodkowa (Central Europe Programme).
Zainteresowanie zagranicznych go¶ci wzbudzi³o przede wszystkim kluczowe, dla O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, zadanie w projekcie ReNewTown, mianowicie stworzenie ArtZONY. Ma ono polegaæ na adaptacji Sali Tañca na wielofunkcyjn±, nowoczesn± przestrzeñ otwart± dla artystów, kreatywn± spo³eczno¶æ lokaln± oraz turystów odwiedzaj±cych Now± Hutê. Proces ten ju¿ siê rozpocz±³ i potrwa do 2014 roku. W ramach ArtZONY, spo³eczno-kulturalnego przedsiêwziêcia, do Sali Tañca trafi nowoczesny multimedialny sprzêt oraz ruchomy system ekspozycyjny wraz z odpowiednim o¶wietleniem. Wszystko po to, aby stworzyæ tam warunki dla funkcjonowania nowoczesnej galerii oraz dla organizacji koncertów, happeningów, prezentacji multimedialnych. ArtZONA ma staæ siê nie tylko miejscem spotkañ artystów ale równie¿ znajdzie siê tam miejsce na powierzchniê wystawiennicz± dla lokalnych przedsiêbiorców.
Niewykluczone, ¿e grupa studentów z Wysp Brytyjskich zawita do Nowej Huty ponownie aby sprawdziæ jak posuwa siê proces rewitalizacji naszej dzielnicy. Z pewno¶ci± O¶rodek Kultury Norwida bêdzie móg³ zaprezentowaæ efekty projektu ReNewTown i zaprosiæ do ArtZONY. Zapraszamy!
Marta Kurek-Stokowska


Foto: Ma³gorzata Hajto
Rado¶æ dzi¶ nasta³a, czyli… KOLÊDY I PASTORA£KI W MOGILE
W ubieg³± niedzielê, 22 stycznia br. w bazylice mogilskiej odby³ siê kolejny koncert z cyklu „Koncertów Mogilskich”. Tym razem w trakcie spotkania zatytu³owanego „Rado¶æ dzi¶ nasta³a” melomani mogli pos³uchaæ kolêd i pastora³ek w wykonaniu Chóru i Orkiestry Bazyliki oo. Cystersów oraz solistów: Sylwii Olszañskiej (sopran) i Paw³a Kotarby (baryton). Koncertem dyrygowa³ Stanis³aw Kowalczyk. Organizatorami koncerty, jak zwykle, byli O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida, parafia ¶w. Bart³omieja w Mogile i Rada Dzielnicy XVIII. Patronat medialny nad koncertem objêli „G³os-Tygodnik Nowohucki” i „Dziennik Polski”.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,501,821 unikalnych wizyt