Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SZOPKI NOWOHUCKIE
Bo¿onarodzeniowe szopki maj± d³ug± tradycjê. Dzi¶ znale¼æ mo¿emy w¶ród nich zarówno szopki ¿ywe (jak znana szopka przed ko¶cio³em oo. Franciszkanów), szopki ruchome (jak w ko¶ciele oo. Kapucynów), czy szopki tradycyjne, które podziwiaæ mo¿emy w wiêkszo¶ci polskich ko¶cio³ów. Ró¿ny jest czas ich przygotowywania, ale wszystkie gotowe s± w Wigiliê Bo¿ego Narodzenia. Wiêkszo¶æ szopek wierni ogl±daj± po raz pierwszy po odprawianej o pó³nocy pasterce. Pod Wawelem, wielu mieszkañców, zarówno w pierwszy jak i drugi dzieñ ¶wi±t wêdruje po licznych krakowskich ko¶cio³ach podziwiaj±c te – niekiedy ¶liczne – dzie³a tradycyjnej kultury. Piêkne szopki zobaczyæ mo¿na równie¿ w nowohuckich ¶wi±tyniach. Poni¿ej zamieszczamy zdjêcie jednej z nich.
(f)
Fot. Andrzej Kalinowski


Szopka w ko¶ciele M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej.
Akcja „ZIMA”
W zwi±zku z coraz ni¿szymi temperaturami i opadami ¶niegu Stra¿ Miejska Miasta Krakowa przypomina mieszkañcom o obowi±zkach w³a¶cicieli nieruchomo¶ci, wynikaj±cych z Ustawy o utrzymaniu czysto¶ci i porz±dku w gminach oraz Uchwa³y Rady Miasta Krakowa w sprawie Regulaminu utrzymania czysto¶ci i porz±dku na terenie gminy. Stra¿nicy miejscy bêd± od dzi¶ sprawdzaæ czy w³a¶ciciele nieruchomo¶ci wype³niaj± swoje obowi±zki w zakresie utrzymania zimowego. Nale¿± do nich: 1. Niezw³oczne uprz±tniêcie b³ota, ¶niegu, lodu z chodników po³o¿onych wzd³u¿ nieruchomo¶ci z wyj±tkiem chodnika, na którym dopuszczony jest p³atny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. 2. Niezw³oczne uprz±tniêcie b³ota, ¶niegu, lodu z czê¶ci nieruchomo¶ci udostêpnionej do u¿ytku publicznego. 3. Niezw³oczne usuwanie sopli i nawisów ¶niegu stwarzaj±cych zagro¿enie dla przechodniów z budynków i ich czê¶ci oraz urz±dzeñ infrastruktury technicznej. 4. Pryzmowanie b³ota, ¶niegu, lodu na chodniku przy krawêdzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nie utrudniaj±cy ruchu pieszych i pojazdów.
KONCERT NOWOROCZNY
6 stycznia (pi±tek), o godz. 17.00, w sali teatralnej NCK wyst±pi Krakowska Orkiestra Staromiejska z koncertem noworocznym. Orkiestra za³o¿ona i prowadzona jest od 1 kwietnia 1988 roku przez Wies³awa Olejniczaka. Na konkursach regionalnych wielokrotnie zdobywa³a z³ote dyplomy i pierwsze miejsca. Wysoki poziom wykonawczy, jak równie¿ olbrzymi i zró¿nicowany repertuar, umo¿liwiaj± KOS szerok± dzia³alno¶æ muzyczn±: rozrywkowe i tematyczne koncerty estradowe, wystêpy na festynach i bankietach, uliczne show parady, muzyczne oprawy uroczysto¶ci ¶wieckich i religijnych. Orkiestra odby³a wiele podró¿y koncertowych i gra³a w takich krajach jak: Austria, Czechy, Francja, Grecja, Niemcy, S³owacja, Ukraina, Watykan, Wêgry, W³ochy. Za dzia³alno¶æ kulturaln± na rzecz miasta Krakowa otrzyma³a medal Krakowskiego Domu Kultury. Honorowym Prezesem Orkiestry jest Andrzej Cichoñ. Bilety w cenie 20 z³ s± do nabycia w kasie NCK.
(mp)
PE£NYCH RADO¦CI ¦WI¡T BO¯EGO NARODZENIA
¯YCZY REDAKCJA

Dwadzie¶cia lat Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie – JUBILEUSZ W DWORKU KRAKOWSKIM
„W mie¶cie Krakowie tworzy siê osiemna¶cie dzielnic miejskich jako jednostki pomocnicze” – tak g³osi³a rezolucja nr 54/LXXXVI/01 Rady Miasta Krakowa uchwalona na sesji 27 marca 1991 roku.
Od tamtej pory minê³o dwadzie¶cia lat funkcjonowania poszczególnych dzielnic Miasta Krakowa, a w¶ród nich Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie. W sk³ad Dzielnicy XVII od samego pocz±tku wesz³y zarówno osiedla miejskie jak i podmiejskie – czêsto o bogatej, siêgaj±cej ¶redniowiecza, historii (pierwsze wzmianki o Grêba³owie pojawi³y siê na falsyfikatach dokumentów datowanych na lata 1166-67). Do Dzielnicy XVII nale¿± osiedla: Grêba³ów, Kantorowice, Krzes³awice, Lubocza, £uczanowice, Na Stoku, Na Wzgórzach, Wadów, Wêgrzynowice i Zes³awice.

W¶ród laureatów medalu znalaz³ siê równie¿ „G³os-Tygodnik Nowohucki”. Odznaczenie dla redakcji z r±k przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa Bogus³awa Ko¶midera i przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVII Stanis³awa Madeja odebra³ redaktor naczelny Jan L. Franczyk.
Podsumowano konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji Alei Ró¿ i Placu Centralnego. Czy wizje architektów doprowadz± do zmiany wizerunku Centrum Nowej Huty?
15 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 w sali Klubu Technika w Krakowie Nowej Hucie os. Centrum C blok 10 odby³a siê, jako podsumowanie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznej w osi Alei Ró¿ i Placu Centralnego w Nowej Hucie, otwarta debata z mieszkañcami.
W spotkaniu, poza przyby³ymi mieszkañcami, wziêli udzia³ cz³onkowie s±du konkursowego, miêdzy innymi: Zastêpca Prezydenta Miasta Krakowa El¿bieta Koterba, G³ówny Architekt Miasta Andrzej Wy¿ykowski, Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegieñ, G³ówny Plastyk Miasta Jacek Stok³osa, dr hab. in¿. arch. Krzysztof Skalski, Prezes Oddzia³u SARP Kraków dr hab. in¿. arch. Piotr Gajewski oraz przedstawiciele Wydzia³u Strategii i Rozwoju Miasta, jak równie¿ uczestnicy konkursu.


Od 28 listopada do 16 grudnia 2011 r. w sali Klubu Technika w Krakowie – Nowej Hucie zorganizowana by³a wystawa pokonkursowa.
Przylecia³y anio³y
Anio³y, które co roku w okresie ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia pojawiaj± siê na krakowskich ulicach wpisa³y siê ju¿ w zimowy pejza¿ miasta. Pojawi³y siê te¿ w tym roku, dope³niaj±c ¶wi±tecznej atmosfery. Na ulicach Krakowa zmontowanych zosta³o 14 du¿ych anio³ów i 10 mniejszych. Ponadto zainstalowane zosta³y te¿ 4 anio³y ufundowane przez sponsorów. Przypomnijmy, ¿e w ubieg³ym roku po sp³ywaj±cych do ZIKiT postulatach o zamianie ich na inne instalacje, przeprowadzono ankietê. W ci±gu tygodnia sp³ynê³o wtedy kilkadziesi±t e-maili, z których 99% by³o g³osami poparcia. Krakowianie pisali np.: „Popieram anio³y, s± naprawdê piêkne, Kraków powinien byæ z nich dumny!!! S± niepowtarzalne”, „Trzy razy w tygodniu jestem w Krakowie (cudowne miasto) i wiem, ¿e czuwaj± nad nim anio³y choæ dopiero w okresie ¶wi±tecznym przybieraj± realne kszta³ty (dekoracja ¶wi±teczna) i nie mogê wyobraziæ sobie miasta bez nich”. Anio³y w takiej formie jak dotychczas sta³y sie wizytówk± miasta nie tylko w¶ród krakowian, ale równie¿ w ¶wiadomo¶ci turystów: „Proszê, nie zabierajcie nam anio³ów! Wprawiaj± w bajkowy nastrój. S± ¶wietn± wizytówk± Krakowa”.
(p)

W okolicach Wigilii – O WY¯SZO¦CI AMURA NAD KARPIEM
Choæ zwykle - na koniec - l±duj± na naszym stole, to obyczaje ryb, które szczególnie podczas polskiej wigilijnej wieczerzy bywaj± daniem obowi±zkowym, s± bardzo interesuj±ce. Ryba „zimna jak ryba” ¿ycie mo¿e mieæ ca³kiem niepospolite, a nawet z elementami dramatyzmu.

Andrzej Jamka ze z³owionym przez siebie amurem
Nie zapominaj±c o przesz³o¶ci, wychowuje do przysz³o¶ci – Jubileusz szko³y „przy Krzy¿u” za nami
Wyj±tkowa uroczysto¶æ, na któr± zaproszone zosta³o grono znakomitych go¶ci, a która odby³a siê 2 grudnia, na d³ugo zostanie w pamiêci wszystkich którzy brali w niej udzia³. Wystêpy uczniów, wystawa fotograficzna, wspomnienia, gratulacje, ¿yczenia i jak przysta³o na jubileusz wspania³y tort – wszystko to „podane” zosta³o w odpowiedniej oprawie i proporcjach.
Obchody z³otego jubileuszu Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2 w Krakowie rozpoczê³y siê uroczyst± Msz± ¦wiêt±. Nastêpnie uczniowie, kadra pedagogiczna i zaproszeni na tê uroczysto¶æ go¶cie udali siê do Teatru Ludowego, by obejrzeæ, przygotowan± specjalnie na jubileusz prezentacjê przedstawiaj±c± historiê tej wyj±tkowej placówki oraz wystêpy jej uczniów. Na scenie pojawili siê te¿ znamienici go¶cie, którzy ¿yczyli, gratulowali, wspominali. Nie sposób wymieniæ wszystkich obecnych o zabranie g³osu poproszeni zostali pos³owie na Sejm RP Jerzy Federowicz i £ukasz Giba³a, zastêpca przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa S³awomir Pietrzyk, dyrektor Wydzia³u Edukacji UMK Anna Korfel-Jasiñska, zastêpca dyrektora Wydzia³u Nadzoru Pedagogicznego i Rozwoju Edukacji Wanda Brze¶ciñska, przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII, Stanis³aw Moryc, prezes Krakowskiego Szkolnego Zwi±zku Sportowego Tadeusz Romiszewski, dyrektor ZSOS nr 1 Dorota Sowa. W imieniu spo³eczno¶ci „jubilatki” g³os zabra³a dyrektor Dorota Petlic, która, dziêkuj±c wszystkim obecnym za przybycie, zaznaczy³a, ¿e w tej wyj±tkowej szkole udaje siê ³±czyæ tradycjê z nowoczesno¶ci±. Powiedzia³a miêdzy innymi, ¿e nauczyciele tej szko³y „pamiêtaj±c o przesz³o¶ci wychowuj± do przysz³o¶ci". Uczestnicy uroczysto¶ci mogli równie¿ obejrzeæ, przygotowany specjalnie na tê okazjê przez uczniów i nauczycieli szko³y, spektakl. To by³ majstersztyk. Krótkie, zabawne scenki ukazuj±ce historiê szko³y, wystêpy wokalne i taneczne grup uczniowskich, prezentacja umiejêtno¶ci sportowych dzieci i m³odzie¿y, wywo³a³y ³zy autentycznego wzruszenia, wybuchy ¶miechu i gromkie brawa. Ka¿dy z wystêpów by³ wyj±tkowy, ale najwiêkszy entuzjazm wzbudzi³ zbiorowy twist w wykonaniu gimnazjalistów oraz krakowiak w wykonaniu najm³odszych klas podstawówki. Widaæ by³o ogrom pracy jaki w przygotowanie ca³ego wystêpu w³o¿yli nauczyciele i uczniowie. Nastêpnie wszyscy udali siê do szko³y gdzie, po obejrzeniu przygotowanej specjalnie na t± okazjê wystawy, go¶cie zaproszeni zostali na poczêstunek. Kulminacyjnym punktem tej czê¶ci obchodów jubileuszu by³ tort. Wszystkim, którzy przyczynili i wci±¿ przyczyniaj± siê do tworzenia wyj±tkowej atmosfery w Zespole Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2, która przek³ada siê na wysokie wyniki w nauce i osi±gniêcia sportowe jej wychowanków ¿yczymy kolejnych lat owocnej pracy.
(a³)

PAMIÊTALI O STANIE WOJENNYM
We wtorek, 13 grudnia br., w samo po³udnie, pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym spotkali siê byli cz³onkowie Komitetu Strajkowego HiL, internowani, cz³onkowie Niezale¿nego Zrzeszenia Studentów oraz przedstawiciele w³adz pañstwa i Krakowa, by oddaæ ho³d ofiarom stanu wojennego. Obecni byli m. in. senator Mieczys³aw Gil, wojewoda ma³opolski Jerzy Miller, przewodnicz±cy ma³opolskiej „Solidarno¶ci” Wojciech Grzeszek, przedstawiciele Komisji Robotniczej Hutników, dyrektor krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Jacek Woliñski, radny Miasta Krakowa Edward Porêbski, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc oraz dawni cz³onkowie NZS-u, a obecnie pracownicy krakowskiego oddzia³u IPN Adama Kalita i Grzegorz Surdy.
Pod pomnikiem z³o¿ono wi±zanki kwiatów i zapalono znicze oraz od¶piewano hymn „Solidarno¶ci”. Uroczysto¶ci towarzyszy³ Krakowski Szwadron U³anów im. J. Pi³sudzkiego na koniach dowodzony przez Henryka Bugajskiego.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Ma³o znane epizody stanu wojennego. Wojskowe Obozy Specjalne – ukryta forma internowania – CZERWONY BÓR
Kilka miesiêcy po wprowadzeniu stanu wojennego, pomimo trwaj±cych ci±gle represji, wiele wskazywa³o na to, ¿e „Solidarno¶æ”, która podjê³a swoj± dzia³alno¶æ w podziemiu, daleka jest od rozbicia. Manifestacje 31 sierpnia 1982 r., do których dosz³o w 66 miejscowo¶ciach i w wyniku, których straci³o ¿ycie 8 osób, a ponad 5000 zosta³o zatrzymanych, pokaza³y wci±¿ realn± si³ê solidarno¶ciowego podziemia.
Zapowied¼ og³oszonego na 10 listopada 1982 r. ogólnopolskiego strajku protestacyjnego przeciwko zdelegalizowaniu przez Sejm „Solidarno¶ci” w³adze potraktowa³y bardzo powa¿nie. Powsta³ pomys³, aby spacyfikowaæ podziemn± „Solidarno¶æ” przez pobór do wojska zwi±zkowców i dzia³aczy opozycji mog±cych stanowiæ dla w³adzy potencjalne niebezpieczeñstwo.


Wcieleni do jednostki specjalnej w Czerwony Borze. W dolnym rzêdzie (w przysiadzie), pierwszy od prawej, z w±sami, ¶p. Franciszek Pompa (by³ Romem), mieszka³ na osiedlu Willowym.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,556,844 unikalnych wizyt