Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
KOLÊDY NA JAZZOWO
Klub „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Z³otego Wieku 14 powoli przyzwyczaja nas do dobrych koncertów. We wrze¶niu odby³ siê fantastyczny koncert krakowskiego zespo³u Vladmirska, a w listopadzie du¿y koncert kilku kapel rockowych i oko³ojazzowych pod has³em Twoja Salka Fest. W grudniu Maszyna Aladyna rozpoczê³a nowy cykl koncertów „Odstaj±ce Ucho" dla mi³o¶ników muzyki eksperymentalnej i free jazzowej, a 8 stycznia 2012 r. zainaugurowane zosta³y klasyczne Koncerty Mistrzejowickie w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego.
Warto by³o zajrzeæ do Klubu „Ku¼nia” tak¿e 14 stycznia – Big Band Dobczyce da³ tam niesamowity koncert. Zespó³, który powsta³ i dzia³a przy Miejsko-Gminnym O¶rodku Kultury i Sportu w Dobczycach, wykona³ kolêdy w ró¿nych aran¿acjach. Zabrzmia³y tradycyjne polskie W ¿³obie le¿y w wersji funky, Patrzcie bracia jeno zagrane w rytmie mambo czy Gdy ¶liczna panna w wersji reggae, brawurowo za¶piewanej przez wokalistkê zespo³u Kingê Sêdzik. Publiczno¶æ gromkimi brawami nagrodzi³a wykonane przez dwójkê wokalistów Kingê Sêdzik i Piotra Skórê White Christmas. - To drugie spotkanie z Big Bandem Dobczyce w Klubie Ku¼nia – mówi Katarzyna Kosowska, kierownik Klubu. - Go¶cili¶my zespó³ dwa lata temu. Publiczno¶æ, podobnie jak dzi¶, by³a zachwycona.
Big Band wykonuje muzykê ró¿norodn± stylistycznie, zaczynaj±c od swingu, poprzez jazz, blues, po przeboje, które wpisa³y siê na sta³e w historiê muzyki. Pomys³odawcami za³o¿enia zespo³u byli mi³o¶nicy standardów muzyki rozrywkowej w aran¿acjach bigbandowych: saksofonista tenorowy Janusz Zapa³ i puzonista Waldemar Jarz±bek. W Ku¼ni Big Band Dobczyce wyst±pi³ w szesnastoosobowym sk³adzie, dyrygowa³ Ernest Heksel, znany m.in. ze sk³adu Vladimirska.
Koncert uda³ siê wy¶mienicie. Jazzowa oprawa, ró¿norodno¶æ melodii i piêkne teksty idealnie wpisa³y siê w po¶wi±teczny nastrój s³uchaczy. W ka¿dym utworze czuæ by³o, jak wielka pasja do muzykowania, jazzowania i improwizowania ³±czy ca³y zespó³. By³o bardzo nastrojowo, a niezwyk³a atmosfera koncertu wywo³a³a mnóstwo pozytywnych uczuæ. Zespó³ zebra³ owacje na stoj±co! Niebawem w Ku¼ni kolejny koncert z cyklu „Odstaj±ce Ucho” i nowa ods³ona Koncertów Mistrzejowickich w parafii p.w. ¶w. Maksymiliana M. Kolbego.
(f)

Nowy wygl±d, nowe godziny otwarcia – Odnowiona Biblioteka na os. Stalowym zaprasza
Mi³o nam poinformowaæ, ¿e zakoñczy³ siê remont i modernizacja Nowohuckiej Biblioteki Publicznej- Biblioteki G³ównej na os. Stalowym 12. Zmiany dotyczy³y czytelni, dzia³u dla doros³ych, dzia³u dla dzieci, pomieszczeñ administracyjnych i holu. Zosta³a wymieniona instalacja elektryczna, wymieniono drzwi wewnêtrzne, wykonano cyklinowanie pod³óg i malowanie wszystkich pomieszczeñ. - Jeste¶my zadowoleni, ¿e w tym, co tu ukrywaæ, trudnym czasie uda³o siê wygospodarowaæ ¶rodki na tak du¿y remont – mówi± pracownicy. Zdecydowanie poprawi³a siê estetyka Biblioteki, co docenili jej czytelnicy. - Mi³o jest wypo¿yczaæ ksi±¿ki w bibliotece, która jest czysta i zadbana. Zawsze lubili¶my tu przychodziæ, ale teraz po remoncie zrobi³o siê tu jak w domu. Nowe godziny otwarcia, zw³aszcza fakt, ¿e mo¿na przyj¶æ w ka¿d± sobotê, u³atwi zapracowanym osobom korzystanie z biblioteki – mówi pani Dorota, mama dwóch ma³ych ch³opców, wszyscy troje nale¿± do biblioteki. Faktycznie wygl±d biblioteki zmieni³ siê bardzo: sporo mebli jest nowych w tym nowe rega³y. Biblioteka sta³a siê przyjazna dla u¿ytkowników, jest nowoczesna i swym wygl±dem zachêca do jej odwiedzania. Czynna jest ju¿ od 19 grudnia 2011 roku w godzinach od 9.00 do 19.00 (poniedzia³ek, wtorek, ¶roda i pi±tek) oraz w czwartki od 12.00 do 19.00 i w soboty od 9.00 do 14.00. Od 12 stycznia biblioteka na os. Stalowym otwarta jest w ka¿d± sobotê. Zapraszamy!
(a³)
Czas zatrzymany 4 – Z KART HISTORII PLESZOWA
Tylko prawda jest ciekawa.
Józef Mackiewicz

W niemal sze¶cioletnim okresie poszukiwania materia³ów archiwalnych s³u¿±cych do przygotowania wystaw i opracowania ksi±¿ek z cyklu „Czas zatrzymany”, spotyka³em siê równie¿ z mieszkañcami Pleszowa, i dziêki temu natrafia³em na albumy przedwojennych zdjêæ, zapiski biograficzne, wspomnienia i ch³opskie pamiêtniki.
Nagromadzenie i analiza tych dokumentów, pozwoli³y w ogólnym zarysie naszkicowaæ nieodleg³e dzieje tej podkrakowskiej wioski, które dowodz±, ¿e 123 lata zbrodni i rabunku Polski przez zaborców i wrogów wewnêtrznych nie potrafi³o zniszczyæ resztek polskiego ducha narodowego, jaki po odzyskaniu niepodleg³o¶ci w 1918 r., a potem w czasach okupacji hitlerowskiej i komunistycznego totalitaryzmu, podrywa³ naród do walki o swoj± to¿samo¶æ i prawo do istnienia. Symboliczne, a zarazem ca³kiem realne odbicie tego fascynuj±cego tematu, mo¿na odnale¼æ w³a¶nie w Pleszowie, a szczególnie w postawach, losach i do¶wiadczeniach tutejszych ludzi - w ich mêstwie, odwadze i szlachetnych czynach. To wszystko spowodowa³o, ¿e podj±³em wysi³ek i niedawno ukoñczy³em monografiê – „Czas zatrzymany 4 - z kart historii Pleszowa”, która obecnie oczekuje na ³askawego wydawcê lub sponsora.


Uczestnicy przedstawienia „Kucie kos ”wystawianego w Pleszowie i Krakowie w 1934 r. z okazji 140 rocznicy Bitwy pod Rac³awicami. Od prawej siedz±: Jan Ziêba, Jan Zwierkowski, Jan Lech, Micha³ Cygan, Jan Komasa, Jan Malinowski i in. Ze sztandarem Ko³a M³odzie¿y Wiejskiej „Wici” z Pleszowa stoi Stefan Cygan, za nim Józef Gajoch, Jan Party³a i in. W strojach historycznych: Jakub Stefañski (u³an) Jan Gajoch (starosta), Stanis³aw Gajoch (jako Tadeusz Ko¶ciuszko), Jakub Broda (krakus), Jan Wilczek, Tadeusz Domañski (u³ani) i in. Niektórzy uczestnicy spektaklu pochodzili z okolicznych wsi np. Jan Malinowski – ostatni wójt Czy¿yn.
Koncert Mistrzejowicki, czyli… NAD BETLEJEM, W CIEMN¡ NOC
W niedzielê, 8 stycznia, w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach odby³ siê pierwszy koncert z cyklu Koncertów Mistrzejowickich. Do dolnego ko¶cio³a w Mistrzejowicach przyby³o oko³o 600 osób, aby wys³uchaæ koncertu kolêd w wykonaniu Krakowskiego Chóru M³odej Filharmonii pod dyrekcj± prof. Rafa³a Marchewczyka. W kameralnej atmosferze koncert prowadzi³a Lidia Jazgar. Po kilku utworach ca³a sala zosta³a roz¶piewana przez m³odzie¿. Poniewa¿ koncert cieszy³ siê ogromnym zainteresowaniem (o czym ¶wiadczy³a du¿a frekwencja), dyrektor Wies³awa Wykurz obieca³a kolejny koncert z nowego, mistrzejowickiego cyklu. Odbêdzie siê on 12 lutego, a wyst±pi Akademicki Chór Organum pod dyrekcj± prof. Bogus³awa Grzybka..
(ak)


Fot. Andrzej Kalinowski
Po raz szósty w Cha³upkach – Chata Wiejska z Tradycjami
W ¶wiêto Trzech Króli Klub Karino O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, w ramach kolejnej imprezy z cyklu Chata Wiejska z Tradycjami, przybli¿y³ tradycje i obrzêdy bo¿onarodzeniowe.
Gasn±ce ¶wiat³a, d¼wiêk dzwonka... By³ to znak, ¿e dzieje siê co¶ dziwnego. Na czele z gwiazd± betlejemsk± i ¶piewaj±c kolêdê zjawi³a siê Grupa Obrzêdowa Cha³upki, która przedstawi³a inscenizacjê i za¶piewa³a dla zaproszonych go¶ci. Nastêpnie wyst±pi³y dzieci i m³odzie¿ z grupy teatralnej dzia³aj±cej w Klubie, pod kierunkiem Pauliny Piwosz, które w piêknych strojach przedstawi³y nowoczesne jase³ka. Publiczno¶æ by³a zachwycona gr± aktorsk± dzieci. Podoba³a siê równie¿ piêkna gra na fletach i gitarze. Po owacjach dla dzieci nast±pi³o oficjalne powitanie go¶ci przez Ma³gorzatê Jezutek Dyrektor O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta. Swoj± obecno¶ci± imprezê zaszczycili: Wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa – S³awomir Pietrzyk, Przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Nowa Huta – Stanis³aw Moryc, cz³onkowie Zarz±du tej¿e dzielnicy: Mariusz Woda, El¿bieta Mitka, Ma³gorzata B±k, Wies³awa Zboroch. Do Cha³upek przyjecha³y równie¿ zaprzyja¼nione zespo³y, towarzystwa, stowarzyszenia: Zespó³ Nutki z Branic, Zespó³ Woliczanki z Wolicy, Zespó³ Ko¶cielanki z Ko¶cielnik, Klubowa Grupa Poetica z Klubu Dukat i cz³onkowie Stowarzyszenia Przyjació³ Grêba³owa, Towarzystwo Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej, Stowarzyszenie Przyjació³ Luboczy, Stowarzyszenie Przyjació³ £uczanowic. Mi³o nam by³o go¶ciæ Pani± Doktor Barbarê Szymañsk± z ma³¿onkiem oraz Pañstwa Agnieszkê i Marka Gêbala – sponsorów imprezy.
W dalszej czê¶ci imprezy radna Wies³awa Zboroch powo³a³a jury do oceny konkursu na najsmaczniejsze potrawy i ciasta bo¿onarodzeniowe. W tym czasie przeprowadzono konkursy zwi±zane z okresem Bo¿ego Narodzenia: ubierania choinki, mielenia maku, wykonania ³añcucha z cukierków, ³owienia karpi, rysowania choinki z zamkniêtymi oczami. Nastêpnie Herod z anio³ami postanowi³ podzieliæ siê swoimi darami królewskimi z publiczno¶ci±. Upominki otrzyma³y osoby, które wylosowa³y szczê¶liwe numerki. Dla wszystkich przyby³ych go¶ci przygotowano ciep³y posi³ek: postn± zupê rybn± z tradycyjn± zacierk± i staropolskie kluski z makiem. W koñcu zosta³y og³oszone d³ugo wyczekiwane wyniki konkursu na potrawy i ciasta. W kategorii potrawy bo¿onarodzeniowe zwyciê¿y³a Bo¿ena Lach za pierogi z kapust± i grzybami. II miejsce za rybê w jarzynie otrzyma³a Karolina Zboroch. Pierogi z makiem uzyska³y III miejsce, a przygotowa³a je Helena Gurgul. Wyró¿nienia otrzyma³y: Joanna Nowak, Barbara Brzozowska i Zofia Pietras. W kategorii ciasta bo¿onarodzeniowe I miejsce otrzyma³a Janina Adamska za piernik ¶wi±teczny. II miejsce przypad³o Krystynie Kowalskiej za placek z jab³kami. Janina Duras zdoby³a III miejsce za placek z kokosem. Wyró¿niono Kazimierê Piech, Ludwike Findê, Karolinê Zboroch, Mariê Stachnik. Drobne upominki otrzyma³y wszystkie osoby bior±ce w konkursie. Nagrody ufundowa³ go¶æ specjalny, smakosz potraw – Jurek Kujawski „Szpinak”.
Podczas imprezy przygrywa³a kapela ludowa Wersale. Takie imprezy jak Chata Wiejska z Tradycjami organizowane cyklicznie przez Klub Karino ciesz± siê coraz wiêkszym zainteresowaniem. Ju¿ z niecierpliwo¶ci± wszyscy czekaj± na kolejn± edycjê Chaty Wiejskiej. Tradycje i obrzêdy, które bêd± prezentowane podczas kolejnej imprezy, pozostaj± na razie tajemnic± organizatorów.
O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta dziêkuje wszystkim, którzy w³±czyli siê w przygotowanie imprezy.
(mp)


fot. autor
DZWONNICA NA STARYM MIEJSCU
W roku ubieg³ym dzwonnica bramna sprzed ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja zniknê³a ze starego miejsca. Wszystko za sprawa konserwatorów, którzy po konserwacji obiecali, ¿e w ten sposób przed³u¿± jej ¿ycie o jakie¶ sto lat. Dzwonnica na powrót stanê³a w starym miejscu i cieszyæ bêdzie oko przysz³ych pokoleñ.
Mówiono o niej, ¿e ma idealne, „z³ote proporcje”, które jednak z czasem uleg³y zachwianiu, w zwi±zku z podniesieniem poziomu ulicy Klasztornej. Barokowa wie¿a z dzwonnic± z kopulastym dachem i bram± przejezdn± stanê³a w tym miejscu w 1752 roku. Deskowe ogrodzenie z daszkiem gontowym zamyka ca³o¶æ wraz z cmentarzem przyko¶cielnym. Grzebano na nim wiernych od 1347 do 1836 roku. Dzwony na now± dzwonnicê wci±gniêto 4 listopada 1793. Dotrwa³y do II wojny ¶wiatowej, gdy zarekwirowali je Niemcy i do tej pory budowla spe³nia jedynie rolê bramy prowadz±cej na teren przyko¶cielny
Przez drewnian± bramê wchodzono na teren ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja. Ko¶ció³ przez lata s³u¿y³ mieszkañcom, jako ko¶ció³ parafialny. Obecny ko¶ció³ek powsta³ w miejscu poprzedniego, zbudowanego przez Odrow±¿ów, jeszcze przed przybyciem cystersów. Budowniczym ko¶cio³a by³ mistrz stolarski Mathias M±czka. Jego sygnatura z dat± 1466 zachowa³a siê na odrzwiach ¶wi±tyni. M±czka musia³ byæ znakomitym cie¶l±, bo nosi³ tytu³ „cie¶li królewskiego”. W roku 1740 nast±pi³a modernizacja ko¶ció³ka, który nale¿y dzi¶ do najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej polskiego ¶redniowiecza. Jego nietypowy, trójnawowy uk³ad przestrzenny, stanowi rzadko¶æ w¶ród ko¶cio³ów gotyckich, które charakteryzuj± siê jednonawow± budow±.
Dzwonnica do renowacji zosta³a rozebrana klepka po klepce, deska po desce, belka po belce. Po renowacji drewnianych fragmentów i ich uzupe³nieniu na powrót budowlê zestawiono. Na szczê¶cie wa¿ny element - belka z datowaniem dzwonnicy - zachowa³a siê w dobrym stanie.
Renowacjê dzwonnicy zakoñczono, ale trwaj± prace na terenie placu przed wej¶ciem do bazyliki w Mogile. Ich rozmiar zaskoczy tych, którzy dawno nie odwiedzali tego miejsca. (l)


Dzwonnica po renowacji – kto odró¿ni?
Fot. Krystyna Lenczowska
Informacje dotycz±ce cmentarza na os. Wandy
– Zarz±d nad cmentarzem parafialnym na os. Wandy sprawuje parafia rzymskokatolicka
pw. ¶w. Bart³omieja Ap.; ul. Klasztorna 11; 31-979 Kraków.
– Pogrzeby. Formalno¶ci zwi±zane z pogrzebami za³atwiamy w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzêdowania. Pogrzeb prowadzi parafia zamieszkania osoby zmar³ej. Ksi±dz proboszcz rodzinnej parafii mo¿e odprawiæ Mszê ¶w. pogrzebow± w ko¶ciele parafialnym, ale mo¿e j± równie¿ odprawiæ w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja. Od 1 stycznia 2012 roku przy pochówku, bêdzie pobierana op³ata prolongacyjna na 20 lat z góry w przypadku grobu ziemnego, 50 lat w przypadku grobu murowanego tzw. piwnicy oraz 30 lat w przypadku niszy na urnê.
– Grabarz. Koszty jego us³ug s± regulowane w kancelarii parafialnej. Ich wysoko¶æ ustalana jest po konsultacji miêdzy rodzin± osoby zmar³ej a grabarzem. Rozmowa odbywa siê zawsze na cmentarzu i przy konkretnym grobie.
– Kancelaria parafialna czynna jest od poniedzia³ku do pi±tku w godz. 9:00-12:00,
16:00-18:00; nieczynna w pierwsze pi±tki miesi±ca i ¶wiêta. Telefon (czynny w godzinach urzêdowania): 12 644 23 31 wew. 38; fax: 12 686 60 08;
e-mail: kancelaria@mogila.cystersi.pl; www.mogila.cystersi.pl.
– Dochówki. Obecnie na cmentarzu nie ma ju¿ wolnych miejsc. W zwi±zku z tym pochowaæ mo¿na kogo¶, kto ma swój rodzinny grób.
– Piwnice i nagrobki. Na cmentarzu mo¿na budowaæ piwnice i nagrobki po uzyskaniu pisemnej zgody zarz±du cmentarza.
– Prolongata miejsca na cmentarzu. „Darowizna na remont cmentarza” w wysoko¶ci 50 z³ za 1 rok jest pobierana w kancelarii parafialnej od 2000 roku. W przypadku grobu dzieciêcego - poni¿ej 6 roku ¿ycia kwota ta wynosi 25 z³ za 1 rok. Zaleg³e kwoty nale¿y uregulowaæ do koñca 2013 roku. Osoby, które pragn± uregulowaæ nale¿no¶æ prosimy o przedstawianie w kancelarii ostatniego dowodu wp³aty. U³atwi nam to pracê, a Pañstwu skróci czas oczekiwania na obs³ugê. W sytuacji, w której nie znamy numeru grobu najlepiej poprosiæ o pomoc pana Grabarza.
– Dysponent grobu. Po ¶mierci wspó³ma³¿onka dysponentem jest automatycznie wdowa lub wdowiec. Po ¶mierci rodziców dysponentem staje siê jedno z dzieci. Stanie siê pod warunkiem, ¿e pozosta³e rodzeñstwo zrzeknie siê swoich praw do grobu na korzy¶æ np. jednej osoby. Osoba, która zg³asza siê do kancelarii w celu uregulowania prolongaty miejsca staje siê dysponentem. W sytuacji, gdy pojawimy siê po raz pierwszy od 2000 roku pracownik mo¿e za¿±daæ od nas udokumentowania stopnia pokrewieñstwa z osob± pochowan±.
– Przekopywanie grobów. Wed³ug obowi±zuj±cego prawa przekopanie grobu mo¿e nast±piæ po dwudziestu latach od ostatniego pochówku. W sytuacji, gdy dysponent grobu ui¶ci op³atê prolongacyjn±, decyzja przesuwa siê o kolejnych 20 lat.
– Kondukt pogrzebowy. Z dniem 1 listopada 2011 r. nie chodzimy z konduktem pogrzebowym na cmentarz. Jest to podyktowane wzglêdami bezpieczeñstwa i przepisami pañstwowymi. Zgonie z ustaleniami: po Mszy pogrzebowej sprawowanej w ko¶ciele pw. ¶w. Bart³omieja Ap. nastêpuje przerwa. W tym czasie trumna z cia³em jest przewo¿ona na cmentarz. ¯a³obnicy indywidualnie udaj± siê na cmentarz. Po oko³o 15 min., przy g³ównej bramie cmentarza, rozpoczyna siê dalszy ci±g ceremonii pogrzebowej.
– Inwentaryzacja grobów. Spis z natury jest utrudniony, poniewa¿ na wielu grobach nie ma zamieszczonych informacji o pochowanych tam osobach. Dlatego prosimy o zawieszenie tabliczek na krzy¿ach. W 2012 roku planowane jest uruchomienie internetowej wyszukiwarki pochowanych na cmentarzu, na os. Wandy.
– Ogrodzenie cmentarza. Nowe ogrodzenie cmentarza jest ju¿ zaprojektowane. Prawdopodobnie wiosn± rusz± prace budowlane. Pierwszym etapem prac jest wycinka drzew z trawników wokó³ cmentarza. Otrzymali¶my ju¿ na to zgodê odpowiednich instytucji.
– Grobowiec parafialny, pozostaje do dyspozycji zarz±du cmentarza. Zosta³ zbudowany po to, aby w razie potrzeby mo¿na by³o w jego wnêtrzu przechowaæ trumnê z osob± ekshumowan± na czas np. remontu lub budowy w³asnej piwniczki. Pod jego pod³og± zosta³y pochowane ko¶ci naszych parafian przeniesione przez archeologów z dawnego cmentarza, który mie¶ci³ siê wokó³ ko¶cio³a pw. ¶w. Bart³omieja Ap.

o. Wincenty Zakrzewski OCist
proboszcz
KOLÊDOWANIE Z GWIAZD¡ BETLEJEMSK¡
Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, XVIII Nowa Huta oraz O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, zaprosili mieszkañców Krakowa na koncert kolêd, który by³ ostatnim w 2011 roku wydarzeniem z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie ?!
29 grudnia 2011 r. w parafii pw. ¶w. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 zabrzmia³y najpiêkniejsze polskie kolêdy i pastora³ki w wykonaniu: Lidii Jazgar, bêd±cej jednocze¶nie dyrektorem artystycznym cyklu i zespo³u Galicja. Towarzyszy³ im Chór i Orkiestra Krakowskiej M³odej Filharmonii z Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza Krakowie oraz Bocheñski Chór Kameralny Salt Singers. Chóry przygotowywali do wystêpu Rafa³ Marchewczyk i Maciej Koz³owski, za¶ nad ca³o¶ci± czuwa³ dyrygent – Tomasz Chmiel. Do udzia³u w koncercie zaproszeni zostali równie¿ soli¶ci: Adrianna Bujak (sopran) oraz Piotr Kumon (baryton).
Na koncercie zatytu³owanym O Gwiazdo Betlejemska, za¶wieæ na niebie mym publiczno¶æ dopisa³a tak licznie, ¿e w ko¶ciele ledwo wystarczy³o miejsca dla wszystkich chêtnych. Koncert rozpoczê³a powsta³a na prze³omie XVIII i XIX wieku kolêda W¶ród nocnej ciszy, która wprowadzi³a publiczno¶æ w ¶wi±teczny nastrój. Lidia Jazgar z Galicj± zaprezentowa³a przede wszystkim swoje pastora³ki, za¶ po³±czony chór bocheñski i krakowski wraz z solistami od¶piewali znane wszystkim zgromadzonym tradycyjne kolêdy i pastora³ki. Tego wieczoru, w¶ród wykonywanych utworów, znalaz³y siê miêdzy innymi: Gdy siê Chrystus rodzi, Za oknem zamieæ, O Gwiazdo Betlejemska, Pójd¼my wszyscy do stajenki, Z gwiazd± zastukali, Lulaj¿e Jezuniu, ¦pij maleñki, Oj Malu¶ki, Malu¶ki. W finale koncertu us³yszeæ mo¿na by³o Przybie¿eli do Betlejem oraz Cich± Noc. Na bis, jak na wiêkszo¶ci bo¿onarodzeniowych koncertów, zabrzmia³a ponownie kolêda Bóg siê rodzi.
Koncert, któremu jak zwykle towarzyszyli z kwest± wolontariusze Hospicjum im. ¶w. £azarza, odby³ siê dziêki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Kraków oraz sponsora strategicznego - Elektrociep³owni Kraków S.A. By³ to ju¿ 31 koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. W minionym roku w ramach tego projektu spo³eczno-kulturalnego odby³y siê równie¿ koncerty: zespo³u Dzieñ Dobry, Eleni oraz zespo³u Elektryczne Gitary. Warto wspomnieæ równie¿, i¿ rok 2011 by³ czasem jubileuszy: Dzielnice Krakowskie - 20 lat, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta - 20 lat, Lidia Jazgar z zespo³em Galicja – 25 lat, Hospicjum ¶w. £azarza – 30 lat, Chór Krakowskiej M³odej Filharmonii – 20 lat.
Wszystkich sympatyków Nowa Huta. Dlaczego Nie ?! zapraszamy na stronê cyklu (www.nhdn.pl), gdzie ju¿ wkrótce znale¼æ bêdzie mo¿na informacje o kolejnych wydarzeniach.
(OK)


Fot. Andrzej Kalinowski
Miêdzypokoleniowe jase³ka, prezenty i anio³y
„Miêdzy Pokoleniami” to projekt, który by³ realizowany przez Polski Zwi±zek Emerytów Rencistów i Inwalidów we wspó³pracy z O¶rodkiem Kultury im. C.K.Norwida. Adresowany by³ jednocze¶nie do seniorów i m³odzie¿y szkó³ ¶rednich. Pomys³ by³ pozornie prosty – stwórzmy co¶ razem! I stworzyli. Najpierw powsta³y miêdzypokoleniowe warsztaty teatralne, a w ich efekcie – niezwyk³e jase³ka. Re¿yserem przedstawienia by³ Wojciech Terechowicz, a wyst±pi³y po³±czone si³y Sceny M³odzie¿owej i seniorów. Na efekty ich pracy zapraszamy do 279 wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej.
Jako, ¿e dalej trwa ¶wi±teczny czas, bêdzie siê tak¿e mo¿na spotkaæ z anio³ami, które dziêki fantazji artystów zamieszka³y na p³ótnach obrazów. Prace Kingi £apot-Dzierwa, Marii ¦migla i Roberta Ma³oszewskiego, wykonane w odmiennych technikach, udowadniaj±, ¿e ten powracaj±cy czêsto temat zawsze mo¿e mieæ nowe oblicza.
Kamera Kroniki towarzyszy³a tak¿e uczniom XVI Liceum Ogólnokszta³c±cego na osiedlu Willowym, którzy postanowili spêdziæ w szkole wspóln± noc i przygotowaæ prezenty ¶wi±teczne dla mieszkañców Nowej Huty. Prezenty te nastêpnego dnia rozdali przypadkowym ludziom, sprawiaj±c rado¶æ nie tylko im, ale i sobie. Ka¿dy czu³ lekko¶æ na sercu. 279 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ przed wszystkimi seansami w Kinie Studyjnym Sfinks od pi±tku 6 stycznia oraz na antenie TVP Kraków w poniedzia³ek 9 stycznia. Serdecznie zapraszamy.
(ac)
CHÓR, SZOPKA I SZCZʦCIARZE
278. wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpocznie relacja z jubileuszowego koncertu Chóru Krakowskiej M³odej Filharmonii, dzia³aj±cego w Zespole Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza w Nowej Hucie. Chórem od dwudziestu lat kieruje kompozytor i dyrygent Rafa³ Marchewczyk. Koncert odby³ siê w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Licznie zebrana publiczno¶æ oklaskiwa³a znakomite wykonania utworów dawnych, a tak¿e wspó³czesnych, m.in. takich kompozytorów, jak Zbigniew Raj czy Jan Kanty Pawlu¶kiewicz.
Nastêpny temat Kroniki zrealizowany zosta³ przy pomniku Adama Mickiewicza, wokó³ którego mieszkañcy Krakowa ustawiali konkursowe szopki. W¶ród nich uwagê zwraca³a szopka z Grêba³owa, zaprojektowana przez Mariana Benowicza. Szopk± t± opiekuje siê Franciszek Nowak, który od wielu lat pe³ni funkcjê prezesa Towarzystwa Przyjació³ Grêba³owa. Pan Franciszek co roku wzbogaca szopkê o nowe elementy, wystrój i kolorystykê, a tak¿e prezentuje j± na ró¿nych wystawach. Obecnie szopkê mo¿na zobaczyæ w Galerii przy Alei Ró¿.
Kronikê zakoñcz± fragmenty filmu dokumentalnego „Szczê¶ciarze”, który realizowany by³ w Urzêdzie Stanu Cywilnego. Jury „Nowohuckiego Festiwalu Filmowego – 2009” przyzna³o filmowi II Nagrodê za „obraz zwyczajnego ¿ycia, rejestrowany na twarzach wspó³czesnych mieszkañców Nowej Huty”. Twórc± tego filmu jest Tomasz Wolski, którego filmy nagradzane by³y na wielu krajowych i miêdzynarodowych festiwalach filmowych. Film „Szczê¶ciarze” zdoby³ 17 nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu „Aye Aye” w Nancy Lorraine /Francja/ za „przedstawienie prawdziwych historii w artystycznej formie, skupiaj±cy siê na kwintesencji ¿ycia: narodzinach, ma³¿eñstwie i ¶mierci”.
Od pi±tku Kronikê bêdzie mo¿na ogl±daæ przed seansami filmowymi w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków o godz. 19.05 i 22.00. Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie: www.kronika.com.pl
(jr)
SZOPKI NOWOHUCKIE
Bo¿onarodzeniowe szopki maj± d³ug± tradycjê. Dzi¶ znale¼æ mo¿emy w¶ród nich zarówno szopki ¿ywe (jak znana szopka przed ko¶cio³em oo. Franciszkanów), szopki ruchome (jak w ko¶ciele oo. Kapucynów), czy szopki tradycyjne, które podziwiaæ mo¿emy w wiêkszo¶ci polskich ko¶cio³ów. Ró¿ny jest czas ich przygotowywania, ale wszystkie gotowe s± w Wigiliê Bo¿ego Narodzenia. Wiêkszo¶æ szopek wierni ogl±daj± po raz pierwszy po odprawianej o pó³nocy pasterce. Pod Wawelem, wielu mieszkañców, zarówno w pierwszy jak i drugi dzieñ ¶wi±t wêdruje po licznych krakowskich ko¶cio³ach podziwiaj±c te – niekiedy ¶liczne – dzie³a tradycyjnej kultury. Piêkne szopki zobaczyæ mo¿na równie¿ w nowohuckich ¶wi±tyniach. Poni¿ej zamieszczamy zdjêcie jednej z nich.
(f)
Fot. Andrzej Kalinowski


Szopka w ko¶ciele M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,470,596 unikalnych wizyt