Oddzia³ Pediatrii Szpitala im. S. ¯eromskiego po remoncie
Odremontowane sale oddzia³u pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. S. ¯eromskiego ciesz± oko kolorami i nowym funkcjonalnym wyposa¿eniem. Trzynastomiesiêczna Natasza przebywa tu z mam±. Nie rozstaj± siê nawet na noc – mama ¶pi przy dziecku, na funkcjonalnych rozk³adanych krzes³ach, pe³ni±cych funkcjê ³ó¿ka.
- Jako dziecko by³am pacjentk± tego oddzia³u pediatrycznego wiêc mam porównanie – mówi mama Nataszy. – Nowe ³ó¿eczka s± estetyczne i praktyczne. Mo¿na dostosowaæ je do wieku dziecka, podwy¿szyæ, obni¿yæ i nawet dwuletnie dziecko mo¿e stan±æ bezpiecznie – dodaje.
Odremontowany Oddzia³ Pediatryczny w Szpitalu im. S. ¯eromskiego uroczy¶cie otwarto po remoncie 8 wrze¶nia.
Remont uda³o siê przeprowadziæ dziêki pomocy finansowej fundacji z Niemiec - Knorr – Bremse Global Care. Produkcja koncernu Knorr-Bremse Glówn± siedzib± firmy w Monachium jest odleg³a od szpitalnictwa i medycyny, jest producentem systemów hamulcowych do pojazdów szynowych i u¿ytkowych. W 2014 r. koncern osi±gn±³ obroty w wysoko¶ci 5,2 mld euro, zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na ca³ym ¶wiecie, w tym równie¿ w naszym kraju..
Fundacja dzia³aj±ca przy koncernie zosta³a za³o¿ona w 2005 roku. Jej celem by³a pomoc ofiarom tsunami. Obecnie Fundacja pomaga ludziom na ca³ym ¶wiecie, a jej misj± jest
niesienie wsparcia dla osób, które ucierpia³y w wyniku katastrof ekologicznych,
wypadków, konfliktów zbrojnych, ubóstwa i chorób, jak równie¿ pomoc w sektorze
edukacji i infrastruktury spo³ecznej. Pomoc dotar³a równie¿ do Polski.
Dziêki niej mo¿liwy by³ w³a¶nie remont oddzia³u dzieciêcego nowohuckiego szpitala. Has³o akcji „Weso³y pokój”, na którego realizacje fundacja przeznaczy³a 126 tys. euro zapowiada³o jego cel, a ostateczny efekt podziwiali go¶cie zgromadzeni na otwarciu, a praktycznie – ju¿ korzystaj± z niego chore dzieci.
Pediatria przyjazna
Przed remontem oddzia³ który w przysz³ym roku obchodziæ bêdzie 60-lecie s³u¿by najm³odszym, przedstawia³ smutny widok. Prace remontowe trwa³y od grudnia 2014 roku do kwietnia 2015 roku, ale Oddzia³ Pediatryczny ca³y czas przyjmowa³ ma³ych pacjentów.
Teraz, pocz±wszy od korytarza, poprzez sale chorych i dy¿urki personelu, panuje tu zupe³nie inny nastrój. Wymieniono wszystkie okna, wyk³adzinê, wyposa¿enie, odmalowano sale chorych. Obowi±zuj± ¶wie¿e kolory, po¿egnano siê ze starymi obdrapanymi ³ó¿kami.
– Nastawienie psychiczne pacjentów jest wa¿ne, dlatego planuj±c remont zadbali¶my o weso³e kolory, wygodne ³ó¿eczka, nowe ³azienki i k±ciki higieniczne, szczelne okna i nowe kaloryfery, Wszystko to wraz z profesjonaln± opiek± medyczn± bêdzie pomagaæ dzieciom w szybkim powrocie do zdrowia – mówi³a ordynator Marta Czubaj-Kowal, dziêkuj±c za wsparcie w przeprowadzeniu remontu.
Oddzia³ nigdy nie wygl±da nigdy tak piêknie jak teraz.
Liczy 36 ³ó¿ek, hospitalizowane s± tu dzieci od okresu niemowlêcego do 18 roku ¿ycia, ze wszystkimi schorzeniami. Oddzia³ prowadzi równie¿ diagnostykê i leczenie szerokiego zakresu chorób dzieciêcych z ukierunkowaniem na schorzenia kardiologiczne i alergologiczne. W Ma³opolsce pe³ni rolê istotn±. W tym Oddziale Pediatrycznym badanych i konsultowanych jest 30 tys. dzieci rocznie.
W s³u¿bie najm³odszym
W sumie Szpital im. S. ¯eromskiego w czasie swojej 60-letniej dzia³alno¶ci przyj±³ ponad 1,6 mln pacjentów: dzieci i doros³ych. Tu dzia³a najwiêkszy w Ma³opolsce SOR. Przyjmuje on oko³o 10 tys. dzieci rocznie. A dla domkniêcia statystyki dotycz±cej najm³odszych – przez 60 lat urodzi³o siê w nim ponad 150 tys. dzieci.
Dotychczas na ca³ym ¶wiecie Fundacja Knorr-Bremse Global Care przeprowadzi³a 165 projektów w 50 pañstwach, pomagaj±c tym samym 508 tysi±com potrzebuj±cym.
Przekazane na remont nowohuckiej pediatrii ¶rodki, nie by³y ostatnim s³owem niemieckiej fundacji, jej prezes Herman Thielle, obecny na uroczysto¶ci obieca³ kolejne ¶rodki na zakup potrzebnego wyposa¿enia medycznego. Tak¿e pracownicy polskiego oddzia³u firmy przekazali ma³ym pacjentom zabawki i zadeklarowali, i¿ w ramach firmowego wolontariatu wyremontuj± ¶wietlicê na Oddziale Chirurgii Dzieciêcej.
Moment uroczystego przeciêcia wstêgi: Nadia Thielle ¿ona prezesa fundacji Knorr-Bremse Global Care, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ojciec opat Piotr Chojnacki, orydnator pediatrii Marta Czubaj-Kowal, pielêgniarka oddzia³owa Wies³awa ¯urowicz, z ty³u prezes Fundacji Herman Thielle oraz dyrektor Szpitala im. S. ¯eromskiego Zbigniew J. Król.
Nie dawno nasz reporter p³ywa³ po Wi¶le specjalnym katamaranem w ramach obchodów 60.lecia Yacht Klubu Polska Kraków. Mia³ niepowtarzaln± okazjê zrobiæ zdjêcia za przystani± mogilsk± w rejonie Kujaw powstaj±cego podwójnego mostu na Wi¶le w ramach budowy S7 odcinka ³±cz±cego wêze³ Christo Botewa z Igo³omsk±. Jak widaæ na zdjêciu prace s± ju¿ zaawansowane i ju¿ nied³ugo rozpoczn± siê prace bezpo¶rednio w korycie rzeki.
(mp)
W najbli¿szy weekend 19 i 20 bm. na przystani wi¶lanej w Mogile odbêd± siê uroczysto¶ci 60.lecia Yacht Klubu Polski Kraków. O godz. 12.00 odbêdzie siê uroczysta zbiórka pod masztem, pó¼niej bêd± pokazy kajakarskie na Wi¶le. O godz. 16.00 wyst±pi Andrzej Korycki i Dominika ¯ukowska z szantami. W niedzielê 20 bm. odbêd± siê od godz. 10.30 regaty 60.lecia YKP Kraków o Puchar Komandora i B³êkitn± Wstêgê Wis³y. Bêdzie tak¿e wycieczka tramwajem wodnym po Wi¶le. Ju¿ w ub. tygodniu w ramach obchodów 60.lecia odby³y siê I Ma³opolskie Mistrzostwa Weteranów Kajakarstwa Klasycznego, w których wziêli udzia³ tak¿e m³odzicy. By³o to piêkne spotkanie pokoleñ na Wi¶le, w którym wziêli udzia³ zawodnicy z poprzednich lat i dalej uprawiaj±cy wio¶larstwo jako weterani oraz m³odzi ludzie rozpoczynaj±cy swoj± karierê zawodnicz±. W przysz³ym numerze GTN zamie¶cimy reporta¿ z tych niepowtarzalnych zawodów wraz ze zdjêciami.
(mp)
Ju¿ za tydzieñ 19 i 20 wrze¶nia chcemy przypomnieæ historyczne korzenie lokalnej prasy nowohuckiej, a przy tej okazji samej Nowej Huty. W tym roku mija 66 lat od powstania tej czê¶ci Krakowa, a w minionym roku by³a to 65 rocznica, któr± przypomnia³o Stowarzyszenie Moja Nowa Huta organizuj±c w Nowohuckim Centrum Kultury spotkania z budowniczymi Kombinatu Metalurgicznego i miasta Nowa Huta. W tym roku chcemy siê spotkaæ tak¿e z lud¼mi mocno zwi±zanymi z Now± Hut±, a zarazem bêd±cymi kombatantami, czyli lud¼mi którzy swe m³ode lata po¶wiêcili walce o niepodleg³o¶æ i suwerenno¶æ Polski. To bêdzie w sobotê 19 wrze¶nia w Domu Kombatanta RP w os. Górali 23, czyli „Pod czo³giem”. Natomiast w niedzielê 20 bm. spotykamy siê w Nowohuckim Centrum Kultury z Czytelnikami „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”, który kontynuuje dobre tradycje „G³osu Nowej Huty”.
(sp)
W al. Ró¿, przed siedzib± Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – NARODOWE CZYTANIE „LALKI”
W ubieg³± sobotê, 5 wrze¶nia, w ca³ej Polsce, pod patronatem prezydenta RP, odbywa³o siê Narodowe Czytanie „Lalki” Boles³awa Prusa. Czytanie takie mia³o miejsce równie¿ w wielu placówkach kultury i o¶wiaty w Nowej Hucie. Jednym z takich miejsc, gdzie mieszkañcy naszej dzielnicy mogli pos³uchaæ fragmentów „Lalki” by³a aleja Ró¿, gdzie przed siedzib± Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Zgody 7, zaproszeni go¶cie odczytywali fragmenty jednego z najbardziej znanych dzie³ Boles³awa Prusa. Przyby³ych na spotkanie powita³a kierownik Filii nr 4 Renata ¦cigalska-Guzy, która przedstawi³a zaproszonych do czytania go¶ci: Jerzego Fedorowicza, aktora, re¿ysera i pos³a na Sejm RP, Jerzego Fedorowicza juniora, zastêpcê dyrektora Teatru Ludowego, Jana L. Franczyka, redaktora naczelnego „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”, Lucynê Olejniczak, nowohuck± pisarkê oraz Stanis³awa Moryca, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Fragmenty „Lalki” czytali równie¿ wolontariusze Fundacji Nowe Centrum oraz przebrana w sukniê z epoki uczennica III LO.
(f)
Plenerowy koncert w al. Ró¿ – USTA MILCZ¡, DUSZA ¦PIEWA
W sobotni wieczór, 29 sierpnia br. w al. Ró¿, przy licznie zgromadzonej publiczno¶ci, odby³ siê wyj±tkowy, plenerowy koncert z udzia³em gwiazd polskiej sceny operowej i operetkowej. Wieczór wype³ni³y najwiêksze przeboje muzyki klasycznej – najpiêkniejsze arie operowe i operetkowe, pie¶ni neapolitañskie oraz przeboje ¶wiata, w tym m.in.: Usta milcz± dusza ¶piewa, O sole mio, Libiamo, Time to say goodbye. Galê poprowadzi³ Dariusz Stañczuk, a wyst±pili: Gra¿yna Brodziñska, Agnieszka ¦wierczyñska-Sokolnicka oraz „Tre Voci” – trzej tenorzy: Wojciech Sokolnicki, Mi³osz Ga³aj i Miko³aj Adamczak. Solistom towarzyszy³a orkiestra „Krakowska M³oda Filharmonia” pod dyrekcj± Tomasza Chmiela. Koncert cieszy³ siê wyj±tkow± frekwencj±, a niespodziank± by³y setki bia³ych ró¿, którymi na koniec obdarowane zosta³y obecne na widowni panie. Có¿, ta wspania³a muzyczna uczta odby³a siê przecie¿ w alei Ró¿.
(f)
W 35. rocznicê powstania „Solidarno¶ci” – NOWOHUCKI SIERPIEÑ 1980
Dla powojennych dziejów Polski, sierpieñ 1980 roku by³ miesi±cem prze³omowym. To pod koniec tego miesi±ca, 35 lat temu, w Szczecinie i w Gdañsku w³adze komunistyczne, pod naciskiem stoczniowców, zdecydowa³y siê podpisaæ porozumienia ze strajkuj±cymi na Wybrze¿u, w których m.in. zgodzi³y siê na powstanie Niezale¿nych Samorz±dnych Zwi±zków Zawodowych, które wkrótce przyjê³y nazwê „Solidarno¶æ”.
Numer podziemnego miesiêcznika „Krzy¿ Nowohucki” wydawanego przez Chrze¶cijañsk± Wspólnotê Ludzi Pracy z okresu masowych strajków w Polsce i tworzenia siê zrêbów „Solidarno¶ci”.
Z okazji przypadaj±cego w 2015 r. 60-lecia istnienia O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida swój wygl±d zmieni³a strona internetowa tej instytucji. Klasycznie prosta, bardziej przejrzysta i funkcjonalna witryna u³atwi odbiorcom zdobywanie informacji o bogatej ofercie i organizowanych wydarzeniach. Na stronie znale¼æ mo¿na zapowiedzi wydarzeñ i warsztatów, opisy realizowanych projektów, a tak¿e wiele informacji o Nowej Hucie i samym O¶rodku. Szczególnie przydatny jest kalendarz znajduj±cy siê w menu po prawej stronie i zwieraj±cy bazê wydarzeñ odbywaj±cych siê w poszczególne dni. Poprzez stronê mo¿na równie¿ zapisaæ siê do newslettera, aby zawsze byæ na bie¿±co i otrzymywaæ co miesi±c aktualn± ofertê OKN za po¶rednictwem maila. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej i korzystania z bogatej oferty O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. Adres pozostaje ten sam: www.okn.edu.pl.
(f)
Upa³y s± bardzo uci±¿liwe dla mieszkañców Krakowa. Jedn± z metod ch³odz±cych dos³ownie atmosferê s± kurtyny wodne. W minionych latach korzystano z nich w Rynku G³ównym i innych centralnych miejscach Krakowa. W tym roku Wydzia³ Spraw Kryzysowych UMK podj±³ decyzjê o uruchomieniu takiej kurtyny wodnej w al. Ró¿. By³ to strza³ w „10” i stanowi ona du¿± atrakcjê w szczególno¶ci dla dzieci.
(mp)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".