15 sierpnia ok. godz. 14 w krakowskiej hucie zapali³ siê ta¶moci±g transportuj±cy koks. Dym widoczny by³ z daleka, gdy¿ ta¶moci±g znajduje siê na wysoko¶ci kilkunastu metrów nad ziemi±.
Na miejsce od razu przyby³a zak³adowa stra¿ po¿arna wraz z jednostkami Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej. O zdarzeniu poinformowana zosta³a Komenda Wojewódzka Stra¿y Po¿arnej i Wojewódzki Inspektorat Ochrony ¦rodowiska.
Uda³o siê ograniczyæ zasiêg po¿aru by zapobiec jego rozprzestrzenieniu siê na inne instalacje. Oko³o godziny 18 ogieñ zosta³ ugaszony.
– Po szczegó³owym przegl±dzie stanu instalacji bêdziemy mogli oceniæ rozmiar szkód. Nie znamy jeszcze przyczyny powstania po¿aru. W tej kwestii przeprowadzone zostanie szczegó³owe dochodzenie – mówi Marzena Rogozik z Biura Komunikacji krakowskiej huty.
Przyczyny powstania po¿aru ustali powo³ana w tym celu komisja – wyja¶nia Tadeusz Techmañski, zastêpca komendanta zak³adowej stra¿y po¿arnej.
Wielki piec nie zosta³ wy³±czony z eksploatacji. Obecnie koks podawany jest do pieca jednym z dwóch transporterów, który nie by³ objêty po¿arem.
– Usuwamy ju¿ skutki po¿aru. W najbli¿szych dniach, pierwszy ta¶moci±g bêdzie gotowy – zapewnia dyrektor Grzegorz Maracha.
S± studentami AGH, Politechniki Krakowskiej im. T. Ko¶ciuszki, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu w krakowskiej hucie praktyki wakacyjne rozpoczê³o kolejnych 9 m³odych ludzi z krakowskich uczelni technicznych. Studiuj± m.in. in¿ynieriê materia³ow±, mechanikê i budowê maszyn, in¿ynieriê ciep³a czy informatykê stosowan±.
W tak rozleg³ym i ró¿norodnym zak³adzie maj± mo¿liwo¶æ praktycznej nauki zagadnieñ, które znaj± do tej pory z teoretycznych wyk³adów. Konfrontuj± siê równie¿ z wymaganiami technicznymi, jakie niesie ten specyficzny zak³ad, ale tak¿e z wymaganiami dotycz±cymi samej pracy.
W lipcu w krakowskiej hucie podobne praktyki odby³o 10 studentów. Wiêkszo¶æ - w Zak³adzie Walcownia Gor±ca, a pojedyncze osoby – w Transporcie i Logistyce Wyrobów P³askich, Jako¶ci i Rozwoju Produktu, Energetyce i w dziale Automatyki, Informatyki Przemys³owej i Modeli.
Ka¿dy student-praktykant ma swojego opiekuna z ramienia zak³adu.
W ci±gu czterech tygodni poznaj± nie tylko zak³ad, w którym odbywaj± praktykê, ale maj± równie¿ okazjê zobaczyæ inne instalacje – wa¿ne w cyklu technologicznym huty, mi.in wielki piec i stalowniê.
We wrze¶niu studenckie praktyki wakacyjne odbêdzie ich 12 kolejnych kolegów. Wielu z nich zdecydowa³o siê na taki wybór ju¿ podczas Targów Pracy na swoich uczelniach, gdzie ze swoj± ofert± prezentowa³y siê krakowskie zak³ady pracy.
* * *
Letnie praktyki to nie jedyna forma wspó³pracy ArcelorMittal Poland z uczelniami wy¿szymi. Niektórzy studenci, jak studenci informatyki stosowanej AGH, chc± pisaæ prace magisterskie na temat wykorzystania narzêdzi informatycznych w procesach zachodz±cych w stalowej firmie.
Ka¿dy ze studentów bêdzie mia³ zapewnione merytoryczne wsparcie opiekuna z ArcelorMittal Poland.
Ma³gosia, Iga, Piotr, Jakub, Grzegorz, Adrian, Krzysztof z opiekunem Dariuszem Garusem z walcowni gor±cej. Mówi±, ¿e wreszcie zobaczyli na w³asne oczy urz±dzenia i instalacje, które znaj± z teorii. I s± pod wra¿eniem dobrej organizacji produkcji i ¿yczliwo¶ci pracowników.
W przysz³± sobotê, 31 sierpnia, gala operetkowa w Alei Ró¿ – Podró¿ w ¶wiat lekkiej muzy
Powaga i ¿art, wiedeñski walc i ludowy taniec, wielka mi³o¶æ i p³oche zaloty – operetka jest pe³na kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie ³±czyæ. W podró¿ do jej bogatego, wielobarwnego ¶wiata zabior± nas arty¶ci Opery Krakowskiej ju¿ 31 sierpnia o godz. 19.00 podczas gali w Alei Ró¿. Wstêp na koncert jest wolny.
„Muzyka lekka, ³atwa i przyjemna” – zwyk³o siê mówiæ o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwiêksi twórcy tego gatunku – Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán – byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nuci³ ca³y Wiedeñ. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego spo³eczeñstwa. Ich dzie³a stanowi± odbicie epoki – „ca³ej przedwojennej ery, pustego ¶wiatka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, ¶wiatka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z ka¿dym programem”, jak pisa³ Bernard Grün o „Ksiê¿niczce czardasza”, najwiêkszym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko ¶wietna rozrywka, ale tak¿e fascynuj±ca podró¿ do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów.
Zabior± nas w ni± znakomici soli¶ci: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeñ oraz Jaros³aw Bielecki. Towarzyszyæ im bêdzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batut± Tomasza Tokarczyka.
„Gala Operetkowa w Alei Ró¿ ma wieloletni± tradycjê i jest jedn± z najpiêkniejszych chwil integruj±cych mieszkañców Nowej Huty niezale¿nie od ich wieku” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Jak co roku zaprezentujemy najpiêkniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich mi³o¶ników wspania³ych g³osów i najwiêkszych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy tak¿e ró¿e – w tym roku wspólnie ¶wiêtuj±c 70-lecie Nowej Huty.”
Na nowohuckiej ulicy zabrzmi± operetkowe przeboje, miêdzy innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Ksiê¿czniczki Czardasza” Kálmána, poruszaj±ca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy u¶miechu” Franza Lehára i ca³kiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygañskiego”, uznawane czêsto za najs³ynniejsz± tenorow± ariê w ca³ej operetkowej literaturze („Wielka s³awa to ¿art, ksi±¿ê b³azna jest wart…”). Nie zabraknie w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakoñczenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa siê w roku ustanowionym decyzj± Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanis³awa Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczciæ dorobek ojca opery narodowej, a jednocze¶nie nie zatraciæ siê w operetkowej rozrywce, proponujemy na pocz±tek brawurowe „Tañce góralskie” z „Halki”, dramatyczn±, pe³n± mi³osnego ¿aru ariê Jontka z tej opery – „Szumi± jod³y…”, a tak¿e „Dumkê Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupe³niæ polski kontekst, wplatamy w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Ró¿yckiego.
Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)
Tradycyjnie, w dniach 14 i 15 sierpnia odby³a siê 12. ju¿ ods³ona Nocy Cracovia Sacra, przedsiêwziêcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazuj±cego fenomen religijny miasta, czêstokroæ zwanego drugim Rzymem.
Tegoroczna Noc Cracovia Sacra, wchodz±ca w sk³ad projektu pn. „Krakowskie Noce” dedykowana zosta³a ogrodom i wirydarzom klasztornym, terenom na co dzieñ niedostêpnym, niejednokrotnie objêtym klasztorn± regu³±. W programie przedsiêwziêcia, oprócz zwiedzania kilkunastu przyklasztornych ogrodów i wirydarzy, a tak¿e najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano równie¿ liczne koncerty, spektakle s³owno-muzyczne oraz wystawy o tematyce sakralnej.
Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odby³a siê w tym roku w ¶rodê, 14 sierpnia o godz. 19.00 w opactwie cystersów w Mogile. Rozpocz±³ j± koncert pie¶ni Maryjnych w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca i Orkiestry Nowa Huta Marching Band.
Wydarzenie otwarli: prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski ks. abp Marek Jêdraszewski. Gospodarzy miejsca reprezentowa³ opat mogilski o. Piotr Chojnacki OCist., a Radê Miasta Krakowa jej wiceprzewodnicz±cy S³awomir Pietrzyk.
Wcze¶niej, bo od godz. 10.00 mo¿na by³o zwiedziæ ogród i wirydarz klasztorny, a na kru¿gankach obejrzeæ wystawê Krakowskiego Klubu Fotograficznego: „Kapliczki, figury i krzy¿e przydro¿ne”.
(f)
Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowa³a ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafi³o przed wydzia³y Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e w miejsca uczêszczane przez turystów i krakowian. Bêd± mogli z nich korzystaæ przyje¿d¿aj±cy do szpitala im. Stefana ¯eromskiego, na k±pielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mie¶ci siê oddzia³ Muzeum Archeologicznego czy do spo³ecznych ogrodów krakowian. Mieszkañcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne ¼ród³a ciep³a i oddali z³om hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniê¿ne, na które do tej pory wyda³ ju¿ blisko 150 tys. z³.
– Ju¿ ponad 3 mld z³ wydali¶my w krakowskiej hucie na projekty, które pozwoli³y ograniczyæ nasz wp³yw na ¶rodowisko i nie ustajemy w naszych wysi³kach. Zdajemy sobie sprawê z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw sta³ych do wrze¶nia tego roku, dlatego wsparli¶my dzia³ania Urzêdu Miasta zmierzaj±ce do ograniczania niskiej emisji. Dziêki temu, ¿e stal mo¿na przetwarzaæ praktycznie bez koñca, mogli¶my zagospodarowaæ niepotrzebne ju¿ kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopiæ na nowe stojaki rowerowe – podkre¶la Grzegorz Maracha, dyrektor Zak³adu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.
Od pocz±tku 2018 roku huta zbiera³a „kopciuchy” likwidowane dziêki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za ka¿dy piec wyp³aca³a 150 z³, a odzyskany z³om sukcesywnie przetapia³a na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcze¶niej w internetowym g³osowaniu.
Jeszcze w ubieg³ym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafi³a do 20 krakowskich szkó³, wy³onionych tak¿e przez internautów.
W tym roku kolejna partia stojaków zosta³a przekazana spo³eczno¶ciom dwóch najwiêkszych krakowskich uczelni, na których uczy siê obecnie blisko 70 tys. studentów – UJ i AGH. Stojaki z zez³omowanych pieców pos³u¿± tak¿e odwiedzaj±cym szpital im. S. ¯eromskiego, Przylasek Rusiecki, czy spo³eczne ogrody. Trafi³y te¿ przed nowohucki oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Branicach.
– Dworek w Branicach jest trochê na uboczu, z dala od g³ównych szlaków komunikacyjnych, dlatego sporo osób przyje¿d¿a do nas na rowerach. To ¶wietne miejsce do odpoczynku, pe³ne lokalnych skarbów, które mo¿na zobaczyæ choæby w naszym muzeum. Dziêki stojakom od krakowskiej huty mo¿emy zapewniæ odwiedzaj±cym ma³y parking dla rowerów, by nie musieli zostawiaæ ich przed bram± muzeum. To bêdzie nasz dodatkowy atut – przyznaje Janusz Bober, kierownik oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Branicach.
Stojaki pojawi³y siê równie¿ na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Bêd± z nich korzystali pracownicy, którzy, zw³aszcza latem, chêtnie wybieraj± rower zamiast samochodu. Na ponad 3000 pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzysta tego lata 1227 osób.
W ramach wspó³pracy z Urzêdem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukowa³ ju¿ 350 stojaków i wyp³aci³ blisko 1000 bonusów. Mimo ¿e czas na sk³adanie wniosków o dofinansowanie do wymiany ¼ród³a ciep³a ju¿ min±³, magistrat wci±¿ rozlicza z³o¿on± wcze¶niej dokumentacjê i wydaje upowa¿nienia do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie.
– Wymiana starych, wêglowych pieców na ekologiczne ¼ród³a ciep³a jest dla miasta wielkim wyzwaniem. W Krakowie – pierwszym mie¶cie w Polsce – zacznie od wrze¶nia obowi±zywaæ ca³kowity zakaz palenia wêglem i drewnem. Ka¿de wsparcie przy realizacji tego nie³atwego zadania jest dla nas wa¿ne, bo przybli¿a nas do celu, jakim jest wyeliminowanie spalania paliw sta³ych. ArcelorMittal w³±czaj±c siê w miejski program wymiany pieców nie tylko motywowa³ mieszkañców bonusem, ale przede wszystkim pozwoli³ rozwijaæ ekologiczny transport rowerowy, który znacz±co przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.
Po 10 latach przerwy ¶wiêto plonów Dzielnicy XVIII Nowa Huta powróci do Wró¿enic. 18 sierpnia 2019 roku, na terenie wokó³ remizy Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej (ul. Wró¿enicka 49), spotkaj± siê mieszkañcy najwiêkszej dzielnicy Krakowa, by zgodnie z wiekow± tradycj± dziêkowaæ za tegoroczne plony i wspólnie ¶wiêtowaæ. Organizatorami do¿ynek s± Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, OSP Wró¿enice i Zespó³ Wró¿enianki.
Wydarzenie zwyczajowo zainauguruje barwny korowód, który wyruszy o godzinie 12.30 ze skrzy¿owania ulic Wró¿enickiej i Pod Gajem w kierunku remizy, obok której od godz. 13.00 sprawowana bêdzie Msza ¶wiêta polowa. Po mszy i po¶wiêceniu wieñców do¿ynkowych nast±pi oficjalnie otwarcie z udzia³em zaproszonych go¶ci, po nich na scenê wkrocz± Grupy Do¿ynkowe.
O godzinie 18.30 nast±pi wrêczenie dyplomów dla uczestników Przegl±du Wieñców Do¿ynkowych. Po tej mi³ej uroczysto¶ci organizatorzy zapraszaj± uczestników na koncert zespo³u Blu Rey. Do¿ynki Dzielnicowe zakoñczy zabawa taneczna z zespo³em Afera, która rozpocznie siê o godz. 20.30. Podczas trwania imprezy czynne bêd± stoiska gastronomiczne. Dla najm³odszych uczestników przygotowano szereg atrakcji, m.in. dmuchane weso³e miasteczko.
Do¿ynki to zwyczaj siêgaj±cy jeszcze czasów przedchrze¶cijañskich, praktykowany przez S³owian i plemiona ba³tyckie. Do dzi¶ rolnicy, po trudach ciê¿kiej pracy na roli, organizuj± ¶wiêto plonów, a tradycja ¶wiêtowania pozostaje ¿ywa w wielu miejscach – tak¿e w Krakowie, na którego obrze¿ach wci±¿ wielu mieszkañców zajmuje siê rolnictwem. To z ich inicjatywy, co roku organizowane s± do¿ynki miejskie, dzielnicowe czy osiedlowe. Organizatorzy serdecznie zapraszaj± do podtrzymywania tej piêknej tradycji wszystkich mieszkañców Nowej Huty. Wstêp na wydarzenie jest bezp³atny.
Realizacja Do¿ynek nie by³aby mo¿liwa bez wielostronnej wspó³pracy – sponsorów, partnerów i patronatów medialnych, którymi w tym roku s±: Partnerzy: Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, Komisariat Policji VIII w Krakowie oraz Stra¿ Miejska Miasta Krakowa - Oddzia³ III Nowa Huta. Patronat medialny: G³os. Tygodnik Nowohucki, Pallotti.fm
(f)
WYGASZANIE WIELKIEGO PIECA PRZESUNIÊTE W CZASIE – Rozmowa z Sylwi± Winiarek, rzeczniczk± prasow± ArcelorMittal Poland
– Jeszcze w maju zapowiadano wy³±czenie wielkiego pieca w Krakowie we wrze¶niu. Co takiego siê wydarzy³o, ¿e piec jednak nie zostanie wy³±czony?
– Podkre¶lam, ¿e wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie nie zostan± zatrzymane we wrze¶niu, co nie oznacza, ¿e wycofujemy siê z planów o czasowym wy³±czeniu tych instalacji. Zarz±d ArcelorMittal Poland chcia³ daæ sobie czas na ponowne przeanalizowanie sytuacji. Planowany postój czê¶ci surowcowej w Krakowie jest konsekwencj± trudno¶ci, z jakimi boryka siê przemys³ stalowy w Europie m.in. wysokim poziomem importu z krajów trzecich czy rosn±cymi kosztami uprawnieñ do emisji CO2. Od maja br. warunki funkcjonowania naszej bran¿y jeszcze siê pogorszy³y. Cena rudy ¿elaza, niezbêdnej do produkcji stali, wzros³a o 30 proc. (o ok. 30 dolarów za tonê). Poza tym Unia Europejska 1 lipca po raz drugi w tym roku zwiêkszy³a kontyngenty na import wyrobów stalowych – znów o nastêpne 5 proc., co daje ³±cznie 10 proc. w ci±gu zaledwie sze¶ciu miesiêcy. Niewystarczaj±ca ochrona europejskiego rynku bezpo¶rednio przek³ada siê na ogromny wzrost importu z krajów trzecich. W europejskich hutach ArcelorMittal odnotowali¶my ostatnio straty produkcyjne, i to jest powód, dla którego postój czê¶ci surowcowej krakowskiej huty odk³adamy w czasie. – Ostatnio Sejm przyj±³ ustawê zapowiadaj±c± rekompensaty po¶rednich kosztów CO2, czyli tych zawartych w cenach energii, dla tzw. firm energoch³onnych...
– Cieszymy siê z postêpów prac nad tymi regulacjami, gdy¿ wysokie ceny energii elektrycznej s± jednym z czynników, które utrudniaj± nam konkurowanie na europejskim rynku na równych zasadach. Te rozwi±zania bêd± dla nas du¿ym wsparciem. Trzeba pamiêtaæ, ¿e wszystkie zak³ady ArcelorMittal Poland zu¿ywaj± rocznie prawie 2,5 TWh energii elektrycznej, dlatego ka¿dy wzrost cen energii znacz±co podnosi koszty naszej dzia³alno¶ci produkcyjnej. Od dawna podkre¶lali¶my, jak wa¿ne dla przemys³u energoch³onnego s± rekompensaty kosztów po¶rednich emisji CO2, zawartych w cenach energii. Wiele europejskich krajów, jak choæby Niemcy, Hiszpania, Grecja, Belgia, Holandia czy Litwa, ju¿ od lat korzysta z tego typu rekompensat. Jednak europejskie hutnictwo potrzebuje europejskich rozwi±zañ – UE musi zacz±æ skutecznie chroniæ swój rynek. Postulujemy tak¿e wprowadzenie podatku od ¶ladu wêglowego, bo obecnie tylko europejscy producenci ponosz± koszty zakupu uprawnieñ do emisji dwutlenku wêgla. Stal produkowana poza UE nie jest obci±¿ona takimi op³atami. – Organizacje zwi±zkowe odczytuj± ostatni± decyzjê zarz±du ArcelorMittal Poland jako efekt ich nacisków i pikiety zorganizowanej przed siedzib± firmy w D±browie Górniczej.
– Szanujemy prawo naszych pracowników do wyra¿ania ich opinii, pogl±dów i emocji. Zarz±d firmy rozumie zaniepokojenie zarówno zwi±zków zawodowych, jak i pracowników krakowskiej huty. Zdajemy sobie sprawê, ¿e planowane tymczasowe wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w tym oddziale jest dla nich ¼ród³em wielu obaw, ale decyzje podejmujemy odpowiedzialnie, w oparciu o fakty i liczby, a nie pod wp³ywem nacisków.
Podtrzymujemy jednak deklaracjê, ¿e w zwi±zku z postojem czê¶ci surowcowej nikt z naszych pracowników nie straci pracy. Wstrzymali¶my rekrutacjê zewnêtrzn±, aby móc oddelegowaæ pracowników czê¶ci surowcowej do prac w innych zak³adach i oddzia³ach ArcelorMittal Poland. Przeprowadzili¶my czasoch³onn±, szczegó³ow± analizê stanowisk dostêpnych w firmie. Równolegle prowadzili¶my analizê profili kompetencyjnych naszych pracowników, która mia³a na celu „dopasowanie” odpowiednich kandydatów do konkretnych stanowisk.
Po raz kolejny chcê podkre¶liæ, ¿e ograniczanie przez nas mocy produkcyjnych w Polsce ma byæ dzia³aniem tymczasowym. Musimy podejmowaæ decyzje w oparciu o to, co dyktuje rynek. Mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe ulegn± poprawie, a równowaga pomiêdzy poda¿± i popytem oraz równe warunki konkurowania zostan± przywrócone.
Sylwia Winiarek
ArcelorMittal Poland odk³ada w czasie postój czê¶ci surowcowej w krakowskiej hucie
ArcelorMittal Poland informuje, ¿e firma odk³ada w czasie planowany na wrzesieñ postój czê¶ci surowcowej w krakowskiej hucie. Jak ju¿ wcze¶niej informowali przedstawiciele firmy, powodem tej nie³atwej decyzji o tymczasowym wygaszeniu czê¶ci surowcowej s± wyzwania, z którymi mierzy siê europejskie hutnictwo. Nadal borykamy siê z wysokimi cenami surowców, rosn±cymi kosztami uprawnieñ do emisji CO2 i niewystarczaj±cymi ¶rodkami ochrony europejskiego rynku, co bezpo¶rednio przek³ada siê na ogromny wzrost importu z krajów trzecich. Wszystkie te czynniki wystêpuj± przy globalnej nadwy¿ce zdolno¶ci produkcyjnych w hutnictwie, która obecnie wynosi ponad 400 mln ton.
Niemniej jednak postanowili¶my odroczyæ tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, które pierwotnie by³o planowane na wrzesieñ, poniewa¿ chcemy ponownie oceniæ ca³± sytuacjê.
Chcieliby¶my jeszcze raz podkre¶liæ, ¿e wstrzymanie pracy czê¶ci surowcowej bêdzie rozwi±zaniem tymczasowym i ¿e ¿aden z naszych pracowników w zwi±zku z tym postojem nie straci pracy. Zale¿y nam na obecno¶ci w Polsce i chcemy kontynuowaæ produkcjê stali nad Wis³±. Od momentu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestowa³ w polskie huty ponad 7 mld z³, z czego ponad 3 mld w Krakowie.
Zarz±d Inwestycji Miejskich w Krakowie og³osi³ przetarg na przebudowê ul. Klasztornej. Prace obejm± odcinek od ul. ¯aglowej do ronda przy mo¶cie Wandy. Zgodnie z planem otwarcie ofert zaplanowane jest po 19 sierpnia.
Przed dwoma tygodniami Rada Miasta Krakowa podjê³a decyzjê wskazaniu ZIM w Krakowie jako realizatora przebudowy ul. Klasztornej. Wcze¶niej, za fazê przygotowawcz± nowohuckiego zadania odpowiada³ Zarz±d Dróg Miasta Krakowa, który zleci³ opracowanie dokumentacji projektowej uzyska³ decyzjê ZRID.
- Wiemy, jak oczekiwana jest to inwestycja. Dlatego, aby przyspieszyæ wybór wykonawcy, dokumenty do rozpisania przetargu zaczêli¶my przygotowywaæ ju¿ jaki¶ czas temu. Chcieli¶my byæ przygotowani z og³oszeniem zamówienia zaraz po decyzji Rady Miasta o wskazaniu nas jako realizatora – podkre¶la £ukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.
Na czym bêdzie polegaæ przebudowa ul. Klasztornej? Zakres prac obejmuje m.in. rozbudowê uk³adu drogowego, przebudowê o¶wietlenia drogowego i sieci podziemnych – wodoci±gu, gazoci±gu, sieci telefonicznej i energoelektrycznej – budowê kanalizacji deszczowej wraz z przepompowni± i zbiornikiem retencyjnym. Tam gdzie jest to konieczne zostan± przebudowane i ustawione ekrany akustyczne.
Przetarg og³oszony przez ZIM obejmuje te¿ budowê sieci kanalizacji sanitarnej DN 400 mm o d³ugo¶ci ca³kowitej oko³o 1000 metrów od ul. Syrachowskiej do ul. Longinusa Podbipiêty oraz od ul. Syrachowskiej do ul. Odmêtowej wraz z przy³±czami. Jest to mo¿liwe na podstawie porozumienia z MPWiK SA.
Zgodnie z aktualnym za³o¿eniem, prace budowlane powinny rozpocz±æ siê wiosn± 2020 roku, po rozstrzygniêciu przetargu na realizacjê i wy³onieniu wykonawcy.
(red)
Stanowisko ArcelorMittal Poland ws. pikiety przed budynkiem dyrekcyjnym
ArcelorMittal Poland rozumie zaniepokojenie zarówno zwi±zków zawodowych, jak i pracowników krakowskiej huty. Zdajemy sobie sprawê z tego, ¿e planowane tymczasowe wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w tym oddziale jest dla nich ¼ród³em wielu obaw. Szanujemy prawo naszych pracowników do wyra¿ania swoich opinii, pogl±dów i emocji, dlatego z du¿± wyrozumia³o¶ci± podeszli¶my do zorganizowanej dzi¶ pikiety. Petycjê z postulatami strony spo³ecznej odebra³ osobi¶cie Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny firmy.
Po raz kolejny, z ca³± moc± chcemy podkre¶liæ, ¿e:
planowany postój czê¶ci surowcowej w Krakowie jest konsekwencj± trudno¶ci, z jakimi boryka siê przemys³ stalowy w Europie;
postój ten bêdzie mia³ charakter tymczasowy - mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe ulegn± poprawie w kolejnych miesi±cach i ¿e przywrócona zostanie równowaga pomiêdzy poda¿± i popytem oraz równe warunki konkurowania;
od pocz±tku zapewniali¶my, ¿e pomimo postoju ¿aden z naszych pracowników nie straci pracy i ¿e do³o¿ymy wszelkich starañ, aby w tym czasie zapewniæ im zatrudnienie – w tym celu m.in. wstrzymali¶my rekrutacjê zewnêtrzn±;
od pocz±tku maja prowadzimy czasoch³onn±, szczegó³ow± analizê dostêpnych miejsc pracy oraz profili zawodowych naszych pracowników, która ma na celu „dopasowanie” odpowiednich kandydatów do konkretnych stanowisk; analiza ta jest ju¿ na ukoñczeniu, a opracowane dane w najbli¿szym czasie przedstawimy do konsultacji stronie zwi±zkowej.
Niepokoj± nas nieprawdziwe stwierdzenia liderów zwi±zkowych o rzekomym braku informacji o przyczynach tej decyzji. Przedstawiciele ArcelorMittal Poland, równie¿ cz³onkowie zarz±du, wielokrotnie spotykali siê ze stron± spo³eczn±. Wyja¶niali obecn± trudn± sytuacjê sektora stalowego zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz prezentowali poszczególne etapy wypracowania rozwi±zañ na czas postoju instalacji krakowskiej huty.
Informujemy jednocze¶nie, ¿e pod koniec czerwca przedstawili¶my organizacjom zwi±zkowym projekt porozumienia ws. dzia³añ ³agodz±cych skutki postoju i poprosili¶my o przes³anie uwag do 12 lipca. Z przykro¶ci± musimy stwierdziæ, ¿e do zapisów tego dokumentu odniós³ siê zaledwie jeden z 15 zwi±zków zwi±zkowych. Oczekujemy, ¿e organizacje zwi±zkowe jak najszybciej zajm± stanowisko w sprawie tre¶ci tego dokumentu, bo na jego ostateczne zapisy oczekuj± setki pracowników naszego krakowskiego oddzia³u.
24 lipca 2019 r.
Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland
KRAKOWSKA HUTA O SK£ADOWISKACH ODPADÓW – Stanowisko ArcelorMittal Poland
W zwi±zku z ostatnimi doniesieniami medialnymi krakowska huta ArcelorMittal Poland chce usystematyzowaæ i doprecyzowaæ informacje dotycz±ce sk³adowisk odpadów w Pleszowie.
+ ArcelorMittal Poland prowadzi sk³adowiska odpadów w oparciu o obowi±zuj±ce rozporz±dzenie Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. ws. dopuszczania odpadów do sk³adowania na sk³adowiskach, zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
+ Krakowska huta jest zobowi±zana do badania popio³ów i odpadów ¿elazono¶nych kierowanych na sk³adowiska pod k±tem kryteriów, które wynikaj± z obowi±zuj±cego rozporz±dzenia i przy u¿yciu metody w niej wskazanej. Gdyby rozporz±dzenie wskazywa³o inn± metodê badawcz± – huta stosowa³aby siê do niej.
+ ArcelorMittal prowadzi badania odpadów w laboratoriach posiadaj±cych akredytacjê w tym zakresie.
+ Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, jako organu upowa¿nionego do kontroli huty, maj± wgl±d we wszystkie wyniki badañ podczas ka¿dej kontroli zak³adu. Mog± równie¿ prowadziæ kontrole niezapowiedziane, bez informowania huty o takim zamiarze.
+ ArcelorMittal Poland ewakuuje sk³adowane na sk³adowiskach odpady z w³asnej produkcji. Pozosta³a czê¶æ to odpady nagromadzone tam w poprzednich latach, poniewa¿ sk³adowiska dzia³aj± od blisko 70 lat i przez wiêkszo¶æ tego okresu wykorzystywane by³y przez Hutê im. Lenina i jej nastêpców.
+ W doniesieniach medialnych pojawia siê warto¶æ 14 mln ton odpadów sk³adowanych na sk³adowiskach. ArcelorMittal Poland sk³aduje ok. 30–40 tys. ton odpadów rocznie. Przez 15 lat dzia³ania w Polsce firma skierowa³a na sk³adowiska kilkaset tysiêcy ton odpadów.
+ Co roku ewakuuje czê¶æ odpadów ze sk³adowisk – w ci±gu ostatniego roku huta przekaza³a firmom uprawnionym do ich przetwarzania 200 tys. ton odpadów ¿elazono¶nych
i 50 tys. ton popio³ów – co jest ekwiwalentem odpadów wyprodukowanych w hucie przez okres ok. 5 lat.
+ ArcelorMittal ewakuowa³ te¿ du¿± czê¶æ odpadów z ha³dy ¿u¿li hutniczych w Pleszowie (ok. 80 proc.) i jest na dobrej drodze do tego, by w okresie nastêpnych kilku lat wyczy¶ciæ to sk³adowisko ca³kowicie.
+ Krakowska huta podejmuje dzia³ania zmierzaj±ce – w d³ugoterminowej perspektywie – do zaprzestania sk³adowania odpadów, przekazania do przetworzenia tych ju¿ sk³adowanych, a nastêpnie rekultywacji
terenu.
+ Ca³y czas poszukuje sposobów na dalsze zagospodarowanie odpadów. Obecnie ArcelorMittal Poland prowadzi rozmowy z firm± zewnêtrzn±, która bêdzie przetwarzaæ odpady ¿elazono¶ne z bie¿±cej produkcji, bez konieczno¶ci ich sk³adowania. Ze szlamów, dziêki bezemisyjnej technologii, odzyskiwane by³yby g³ównie ¿elazo
i cynk.
+ Ponadto latem tego roku, po modernizacji elektrociep³owni TAMEH Polska, huta zaprzestanie sk³adowania popio³ów na sk³adowiskach – ok. 65 tys. ton masy ca³kowitej rocznie.
+ Docelowo, w d³ugoterminowej perspektywie, tereny sk³adowisk zostan± oczyszczone i poddane rekultywacji. Wymaga to jednak czasu i funduszy.
W ubieg³ym roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska podczas kontroli krakowskiej huty pobierali do badañ próby odpadów oraz wód z piezometrów (tych ostatnich dwukrotnie). Ponadto krakowska huta – zgodnie z obowi±zuj±cym j± prawem – zleci³a zewnêtrznemu, akredytowanemu laboratorium wykonywane co roku badanie odpadów. Przes³a³a równie¿ do WIO¦ ca³oroczny monitoring sk³adowisk – zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.
Kontrole WIO¦ w ubieg³ym roku by³y tak czêste, ¿e zdecydowanie ³atwiej by³oby policzyæ dni, w których inspektorzy nie kontrolowali zak³adów i sk³adowisk krakowskiej huty. Tak¿e obecnie w zak³adzie trwa kompleksowa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska, która obejmuje równie¿ kontrolê sk³adowisk odpadów. Próby odpadów, które zosta³y pobrane ze sk³adowisk oraz piezometrów zlokalizowanych w ich otoczeniu tym razem przebada laboratorium G³ównego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".