Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Echa gospodarczego kongresu – EUROPA TESTUJE HUTNICTWO
Przedstawiciele ¶wiata biznesu, polityki i nauki spotkali siê podczas 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, by dyskutowaæ o kondycji i wyzwaniach wspó³czesnej gospodarki. Trzy dni, blisko 150 debat i spotkañ, kilkuset ekspertów z ró¿nych dziedzin. Wielkie ekonomiczne wydarzenie przyci±gnê³o tysi±ce s³uchaczy z ca³ej Polski.

HUTNICTWO NA WIDELCU IMPORTU I WYSOKICH CEN
W¶ród wielu merytorycznych dyskusji i spotkañ w gronie ekspertów nie zabrak³o tematów bliskich bran¿y hutniczej. Tomasz ¦lêzak, cz³onek zarz±du i dyrektor Energii i Ochrony ¦rodowiska ArcelorMittal Poland uczestniczy³ w panelach po¶wiêconych hutnictwu oraz przysz³o¶ci gospodarki i klimatu po szczycie klimatycznym COP24. Eksperci byli zgodni co do tego, ¿e przemys³ stalowy w Polsce i Europie traci swoj± konkurencyjno¶æ przez wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, których nie ponosz± producenci stali spoza Unii Europejskiej, czy przez niekontrolowany import tañszych wyrobów stalowych spoza wspólnoty.
– Odczuwamy po¶rednie skutki polityki klimatycznej. Wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, które ponosimy, produkuj±c stal w Europie, musz± prze³o¿yæ siê na obni¿enie naszej konkurencyjno¶ci i turbulencje na globalnym rynku. Liczymy na to, ¿e Komisja Europejska i politycy bêd± siê czuli w obowi±zku do wprowadzenia takich rozwi±zañ, które pozwol± nam na konkurencyjno¶æ wzglêdem krajów spoza UE – mówi³ podczas kongresu Tomasz ¦lêzak
Mówi±c o kosztach emisji CO2 Henryk Kowalczyk, minister ¶rodowiska podkre¶la³, ¿e klimatu nie uratuje przeniesienie produkcji np. na Ukrainê, gdzie nie obowi±zuj± unijne normy. Wtedy bêdziemy mieli po prostu do czynienia z „ucieczk± emisji”.
– Niestety, wysoki poziom uwêglenia polskiego miksu energetycznego powoduje, ¿e polskim hutom trudno jest konkurowaæ kosztowo nawet z producentami stali w UE – podkre¶la³ Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej podczas panelu „Hutnictwo”.
Tomasz ¦lêzak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odniós³ siê do trudnej dla firmy decyzji o tymczasowym wstrzymaniu pracy krakowskiego wielkiego pieca i stalowni.
– Obserwujemy spadek popytu ze strony motoryzacji, wzrost cen surowców i presjê ze strony importu spoza UE oraz rosn±ce koszty uprawnieñ do emisji CO2, które ponosz± jedynie producenci europejscy. Postulujemy wzmocnienie ¶rodków ochrony rynku UE, bo obecne nie s± wystarczaj±ce – podsumowa³.
TECHNOLOGIA DLA PRZEMYS£U: ROBOTY I SZTUCZNA INTELIGENCJA
Sanjay Samaddar, dyrektor ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe oraz Gert Bogaert, dyrektor Automatyki, Informatyki Przemys³owej i Modeli w ArcelorMittal Poland dyskutowali z kolei o roli robotów, nowych technologii i automatyzacji w przemy¶le. Roboty mog± u³atwiæ i usprawniæ pracê instalacji czy zak³adów, ale nie s± w stanie zast±piæ kreatywno¶ci pracowników.
Dyskusjê zatytu³owan± „Roboty w¶ród nas. Technologie i spo³eczeñstwo” otworzy³ wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wy¿szego Jaros³aw Gowin, który zaznaczy³, ¿e rozwijanie technologii powinno nastêpowaæ w poszanowaniu filozofii humanizmu, a robotyzacja nie mo¿e skrzywdziæ ludzko¶ci. Wojciech Kamieniecki, prezes NCBiR, stwierdzi³, ¿e 30 proc. obecnych zawodów zniknie w ci±gu najbli¿szych lat z europejskiego rynku pracy. Sanjay Samaddar t³umaczy³ z kolei, ¿e nowe technologie i automatyzacja to wyzwanie dla firmy. Naszym zadaniem bêdzie rozwiniêcie nowych kompetencji. – Robotyzacja i automatyka to co¶ nieuniknionego w hutnictwie i musimy siê do tego dobrze przygotowaæ. Jednak nale¿y pamiêtaæ, ¿e roboty nie zast±pi± ludzkiej kreatywno¶ci – podkre¶li³ podczas kongresu.
Podczas dyskusji o robotach w przemy¶le Gert Bogaert wyja¶nia³ natomiast, dlaczego robotyka to warto¶æ dodana dla ka¿dego przedsiêbiorstwa i jaki potencja³ mo¿e otworzyæ przed ka¿d± firm± – nawet niewielk±. – Ma³e firmy te¿ mog± rozwijaæ siê w zakresie cyfryzacji, nie inwestuj±c od razu ogromnych funduszy, a stawiaj±c na stopniow± informatyzacjê – wyja¶nia³ Gert Bogaert.
Rozmówcy zgodnie przyznali równie¿, ¿e sztuczna inteligencja to ogromna szansa dla przemys³u, lecz jest ona silnie uzale¿niona od systemu kszta³cenia m³odych specjalistów, którzy musz± byæ uczeni my¶lenia nieszablonowego, wychodzenia poza ramy i schematy, aby w pe³ni wykorzystywaæ potencja³ Przemys³u 4.0.
3XP, CZYLI EDUKACJA DLA PRZEMYS£U, PRZYSZ£O¦CI I POSTÊPU
W ciekawej i inspiruj±cej dyskusji na temat edukacji dla przemys³u wziê³a udzia³ Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland, która podkre¶la³a wagê edukacji zawodowej nakierowanej na praktyczn± naukê zawodu.
– Borykamy siê nie tylko z luk± pokoleniow±, gdy¿ spory procent naszych pracowników jest w wieku ok. 50 lat, ale i z luk± kompetencyjn±. Na rynku pracy brakuje osób, które mia³yby odpowiednie kompetencje, by³y dobrze przygotowane do wykonywania zadañ powierzonych im na konkretnych stanowiskach – t³umaczy³a Monika Roznerska.
Problemem jest wci±¿ tak¿e stereotypowe postrzeganie zawodu hutnika. Kojarzy siê on z ciê¿k±, fizyczn± prac±, a nie nowymi technologiami i zautomatyzowanymi procesami produkcyjnymi.
– Du¿o ciekawsze dla m³odych ludzi s± zawody obecne w sieci, takie, o których siê mówi i pisze, które generuj± „klikalno¶æ”. Zawód hutnika do tej grupy nie nale¿y, chocia¿ naszym zdaniem zas³uguje na to, by znale¼æ siê w tym gronie. Dlatego chcemy pokazywaæ jak ciekawy, rozwojowy, ale te¿ wa¿ny i odpowiedzialny jest zawód hutnika. Chcemy dotrzeæ do m³odzie¿y ze szczerym przekazem: twój telefon, tablet, rower jest wyprodukowany ze stali, a stal produkujemy w hutach – podkre¶la³a Monika Roznerska. Trzeba odczarowaæ wizerunek pracy w hucie, pokazaæ atrakcyjno¶æ tej profesji i pozytywne skojarzenia z tym zawodem.
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi³o kilkana¶cie tysiêcy osób. Dyskusjom po¶wiêconym hutnictwu, robotyzacji przemys³u i edukacji zawodowej przys³uchiwa³o siê kilkuset uczestników tego gospodarczego wydarzenia.


CZERWIEC POD ZNAKIEM NOWOHUCKICH PIKNIKÓW
Choæ nie zabrzmia³ jeszcze ostatni dzwonek w szko³ach, a wizja wakacyjnego urlopu dopiero ja¶nieje na horyzoncie wielu z nas, s³oneczne dni ju¿ teraz kusz± wypoczynkiem na ¶wie¿ym powietrzu, budz±c chêæ do zabawy w d³ugie ciep³e wieczory. Kalendarz nowohuckich wydarzeñ w czerwcu wype³niony jest licznymi piknikami i festynami. Wiele z nich to propozycje klubów O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
W tym roku zapraszamy nowohucian do wielopokoleniowej podró¿y w czasie i przestrzeni - w ¶wiat bajek i muzyki, w przestrzeñ kosmiczn± i nie tak odleg³e lata PRL. Gwarantujemy moc wra¿eñ i urozmaicon± rozrywkê, ulubione dzieciêce igraszki i atrakcyjne zajêcia dla starszych uczestników, konkursy z nagrodami, loterie fantowe, wystêpy zespo³ów muzycznych i zabawy taneczne. Udzia³ w festynach jest bezp³atny.
Ju¿ 2 czerwca Klub Zakole zaprasza na Piknik Rodzinny, podczas którego najm³odsi przenios± siê do ¶wiata bajek, by szukaæ tam ukrytego skarbu. Starszym niedzielne popo³udnie umil± wystêpy artystyczne, zabawy i konkursy z nagrodami.
6 czerwca na Truskawkowy Dzieñ Dziecka zaprasza Klub Karino. Impreza zd±¿y³a ju¿ zyskaæ spor± renomê w¶ród mieszkañców osiedli Cha³upki, Branice, Wolica. Chêtnie uczestnicz± w niej tak¿e osoby niepe³nosprawne z Warsztatu Terapii Zajêciowej przy Towarzystwie Przyjació³ Dzieci. Popularno¶ci± w¶ród lokalnych gospodyñ cieszy siê konkurs na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe. Rywalizacja jest zaciêta i stoi na wysokim poziomie sztuki kulinarnej ku rado¶ci pozosta³ych uczestników imprezy, którzy po zakoñczeniu konkursu maj± okazjê skosztowaæ przygotowanych ciast.
Na kolejn± edycjê rodzinnego ¦wiêta Czy¿yn. Dzielnica Czy¿yny Dzieciom, które odbêdzie siê 8 czerwca, zapraszaj± Rada i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Spó³dzielnia Mieszkaniowa „Czy¿yny” oraz Zespó³ Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 14, na którego terenie odbêdzie siê wydarzenie. W tym roku tematem przewodnim bêdzie KOSMOS, a uczestnicy zostan± zaproszeni do astronautycznej strefy zabaw, w której czekaæ bêdzie na nich m.in. budowanie kosmicznych Czy¿yn Marzeñ. W czasie trwania imprezy bêdzie mo¿na skorzystaæ z wielu innych atrakcji i warsztatów.
Dobê po festynie w Czy¿ynach na Dzieñ £uczanowic. Niezapomniane lata PRL-u zaprasza Klub Aneks, który dekoracjami, ubiorami oraz tematyk± zabaw i konkursów nawi±¿e do czasów szczê¶liwie minionego systemu. Poza tym w programie liczne atrakcje dla dzieci, na scenie trwaæ bêd± wystêpy taneczne i wokalne, a uczestnicy bêd± mogli wzi±æ udzia³ w tradycyjnej loterii fantowej. Festyn zwieñczy zabawa taneczna.
15 czerwca Klub Herkules zaprasza na prawdziwie u³añskie disco z okazji Dnia Branic. W klimat dyskotekowej zabawy wprowadzi prowadz±cy imprezê Krzysztof Karolczyk, zapraszaj±c do wspólnych tañców, konkursów i rozgrywek. Na scenie wyst±pi± dzieci i przedszkolaki ze szko³y w Branicach, Zespó³ Nutki oraz zespó³ taneczny z Branic. Swoje umiejêtno¶ci zaprezentuj± cz³onkowie Krakowskiego Szwadronu U³anów, a dla go¶ci festynu przewidziano przeja¿d¿ki na koniach i w doro¿ce.
Tego samego dnia odbêdzie siê Piknik Osiedlowy przy Klubie Zgody. W programie liczne zabawy podwórkowe, k±cik plastyczny, gry stolikowe, puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chust± animacyjn±, szarf± i woreczkami, krêgle oraz inne atrakcje.
Plenerowy miesi±c zakoñczymy 29 czerwca Dniem Krzes³awic w klubie o tej samej nazwie. Pamiêtaj±c o 70-leciu powstania Nowej Huty bêdziemy bawiæ siê, siêgaj±c po muzyczne hity i szlagiery tworzone od lat 50-tych XX wieku, podró¿uj±c z lokalnymi wykonawcami przez kolejne dekady - muzycznie barwne, szalone i zwariowane.
Szczegó³owe informacje na temat wydarzeñ i przewidzianych atrakcji, konkursów i wystêpów znale¼æ mo¿na na stronie internetowej O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta – www.krakownh.pl
£ukasz Kraczka

Program wydarzeñ:
2.06, godz. 15.00-18.00: Piknik Rodzinny - Klub Zakole, ul. Zakole 31
6.06, godz. 11.00-14.00: Truskawkowy Dzieñ Dziecka - Klub Karino, ul. Truskawkowa 4
8.06, godz. 15.00-20.00: ¦wiêto Czy¿yn. Dzielnica Czy¿yny Dzieciom - teren ZSO nr 14, os. Dywizjonu 303
9.06, godz. 16.00: Dzieñ £uczanowic. Niezapomniane lata PRL-u - boisko przy ul. A. Mycielskiego
15.06, godz. 16.00: Dzieñ Branic - ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29
15.06, godz. 16.00-18.00: Piknik Osiedlowy – Klub Zgody, os. Zgody 1
29.06, godz. 16.00-22.00: Dzieñ Krzes³awic - Klub Krzes³awice, ul. M. Wañkowicza 17.


Tak bawiono siê w ubieg³ym roku na ¦wiêcie Czy¿yn.
Fot. £ukasz Kraczka

Renata Rad³owska i Beata Chom±towska o mie¶cie – 18. znaczy Nowa Huta
Wyjd¼ na pole, wsi±d¼ w tramwaj i przyjed¼ do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie ¿ycia mieszkañców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy siê o 18.00 w Ksiêgarni NOWA na os. Zgody 7 na rozmowie Beaty Chom±towskiej z Renat± Rad³owsk±!
Co siê o niej mówi? Dla jednych nigdy nie bêdzie czê¶ci± Krakowa, dla innych by³a ni± zawsze.
Okryta z³± s³aw± – albo uwa¿ana za najlepsz± dzielnicê do ¿ycia. Szara i smutna – lub fascynuj±ca i pe³na ¿ycia. To odrêbne „miasto w mie¶cie”, tu, je¶li chcesz zobaczyæ Rynek G³ówny, mówisz: jadê do Krakowa.
O potencjale Nowej Huty, o zwi±zanych z ni± mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie le¿y reporterska prawda o mie¶cie, porozmawiaj± Renata Rad³owska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka ksi±¿ki reporterskiej „Nowohucka telenowela”) i Beata Chom±towska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku ksi±¿ek, w tym najnowszej „Betonii”). Co im mówi miasto? Dowiemy siê tego 29 maja o godz. 18.00 w Ksiêgarni NOWA na os. Zgody 7.
A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie og³oszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicê u³o¿enia pierwszej ceg³y pod jej budowê zwrócimy siê do Was z pro¶b± o spojrzenie na 18. dzielnicê Krakowa reporterskim okiem. Dziesiêæ najlepszych tekstów uka¿e siê w pa¼dzierniku w publikacji pod redakcj± Daniela Lisa, której premiera odbêdzie siê podczas Festiwalu Conrada. Wiêcej szczegó³ów zdradzimy ju¿ 29 maja!
Do zobaczenia „na Hucie”!
***
Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje siê w obchody 70-lecia Nowej Huty.
(f)
Placu zabaw w Wadowie mo¿na pozazdro¶ciæ
Przed nami czas zabaw na ¶wie¿ym powietrzu! Dziêki ArcelorMital Poland ogródek zabaw dla dzieci w krakowskim osiedlu Wadów na wiosnê wzbogaci³ swoje wyposa¿enie. 100 tysiêcy z³otych ze stalowej firmy starczy³o na dosadzenie zieleni, uporz±dkowanie trawnika i dodatkowo – instalacjê przyrz±dów do zabawy i rekreacji.
Ogródek zabaw jest po³o¿ony w parku wadowskiego dworu, w otoczeniu zieleni, wiêc jest to miejsce z którego chêtnie korzystaj± i dzieci i doro¶li. A plac zabaw dla dzieci potrzebny jest i na ju¿ i w przysz³o¶ci, bo w osiedlu budowane s± nowe domy, do których wprowadzaj± siê m³ode rodziny.
ArcelorMittal og³osi³ wyniki finansowe za pierwszy kwarta³ 2019 r.
9 maja 2019 r. w Luksemburgu, ArcelorMittal – najwiêkszy ¶wiatowy koncern stalowo-wydobywczy – og³osi³ wyniki za pierwszy kwarta³ zakoñczony 31 marca 2019 r.
+ Zysk operacyjny w pierwszym kwartale 2019 r. spad³ do 0,8 mld dolarów w porównaniu do 1,0 mld dolarów w czwartym kwartale 2018 r. i 1,6 mld dolarów w pierwszym kwartale 2018 r.
+ Zysk netto w pierwszym kwartale 2019 r. wyniós³ 0,4 mld dolarów
+ Wysy³ka stali w pierwszym kwartale 2019 r. wynios³a 21,8 mln ton, 7,9 proc. wiêcej w porównaniu z czwartym kwarta³em 2018 r. i 2,2 proc. wiêcej ni¿ w pierwszym kwartale 2018 r.
+ Wysy³ka rudy ¿elaza w pierwszym kwartale 2019 r. wynios³a 13,8 mln ton (stabilnie rok do roku), z czego 9,2 mln ton wys³ano po cenach rynkowych (+0,4 proc. rok do roku)
+ Zad³u¿enie brutto wynios³o na dzieñ 31 marca 2019 r. 13,4 mld dolarów wobec 12,6 mld dolarów w dniu 31 grudnia 2018 r. Zad³u¿enie netto wzros³o do poziomu 11,2 mld dolarów na dzieñ 31 marca 2019r. ze wzglêdu na wp³yw zasad sprawozdawczo¶ci finansowej MSSF 16 w zakresie leasingu (1,2 mld dolarów). Nie licz±c wp³ywu MSSF 16, zad³u¿enie netto wynios³oby na dzieñ 31 marca 2019 r 10,0 mld dolarów wobec 10,2 mld dolarów w dniu 31 grudnia 2019r.
+ Finansowym priorytetem Arcelor--Mittal pozostaje utrzymanie oceny wiarygodno¶ci kredytowej na poziomie inwestycyjnym oraz zredukowanie zad³u¿enia netto do poziomu poni¿ej 7 mld USD (poprzedni cel 6 mld USD zosta³ zmieniony, aby odzwierciedla³ wp³yw MSSF 16).
Ni¿sze ceny stali, globalna nadwy¿ka mocy produkcyjnych
– Nasze wyniki za pierwszy kwarta³ odzwierciedlaj± trudn± sytuacjê, z jak± nasza bran¿a boryka³a siê w ostatnich miesi±cach. Na rentowno¶æ wp³ynê³y ni¿sze ceny stali wynikaj±ce z mniejszej aktywno¶ci gospodarczej, a tak¿e utrzymuj±ca siê globalna nadwy¿ka mocy produkcyjnych oraz rosn±ce koszty surowców, bêd±ce pok³osiem wydarzeñ po stronie poda¿y w Brazylii – skomentowa³ wyniki Lakshmi N. Mittal, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal.
Wyzwaniem wci±¿ pozostaje wysoki poziom importu, zw³aszcza w Europie, gdzie ¶rodki ochronne wprowadzone przez Komisjê Europejsk± nie s± w pe³ni skuteczne. Mimo ¿e jeste¶my umiarkowanie zadowoleni ze stabilnych cen w Chinach, nie znajduj± one odzwierciedlenia w Europie. – Aby dostosowaæ siê do obecnych warunków rynkowych og³osili¶my ostatnio ograniczenie produkcji o trzy miliony ton w naszych europejskich zak³adach w segmencie wyrobów p³askich. Wa¿ne, aby warunki prowadzenia dzia³alno¶ci by³y porównywalne, bo dziêki temu mo¿liwe bêdzie zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Jednym z rozwi±zañ jest wprowadzenie op³aty wyrównawczej, tak aby import do Europy wi±za³ siê z ponoszeniem takich samych kosztów, jakie ponosz± europejscy producenci stali – powiedzia³. Lakshmi N. Mittal podkre¶li³, ¿e priorytetem koncernu jest generowanie wolnych przep³ywów pieniê¿nych, postêp w umacnianiu naszego bilansu i poprawa zysków akcjonariuszy
– powiedzia³ Lakshmi N. Mittal.

Zrelaksuj siê w parku Tysi±clecia

Zarz±d Zieleni Miejskiej nazywa to stref± chilloutu, czyli zupe³nego zrelaksowania, wyluzowania. Wiosnê Park w os. Tysi±clecia przywita³ z nowymi instalacjami odpoczynkowi i relaksowi na ³onie natury s³u¿±cymi. Ustawiono nowe drewniane le¿aki na których spokojnie mo¿na wystawiæ twarz do s³oñca, siatkê na której równie¿ mo¿na siê wy³o¿yæ, stoliki szachowe. S± równie¿ stojaki na rowery wiêc mo¿na zrobiæ tu przystanek w trakcie rowerowej wyprawy.
(l)
Czytelnicy te¿ obserwuj± – Plac Centralny okiem kamery
Nic ju¿ nie da siê ukryæ. Nasi Czytelnicy pilnie obserwuj± sytuacjê w dzielnicy: na ziemi i w powietrzu, wykorzystuj±c obraz z kamer internetowych, szczególnie dwóch zainstalowanych ostatnio. Daj± one bowiem „na ¿ywo” obraz tego co dzieje siê w najwa¿niejszych punktach dzielnicy; w okolicach Placu Centralnego i na Kopcu Wandy.
Taki widok Placu Centralnego na ¿ywo mo¿na ogl±daæ okiem kamery na portalu World cam. Obraz aktualizowany jest co 5 sekund. To doskona³e miejsce by sprawdzaæ i ruch samochodów w rejonie ronda jak i - naocznie stan powietrza nad Krakowem. Znajdziecie tu równie¿ obrazy z innych kamer, zarówno z miasta jak i Ma³opolski. Z kolei miasto umie¶ci³o inn±, w³asn± kamerê – daj±c± obraz na krakowska hutê. Tê umieszczono na Kopcu Wandy.
(k)


Pyszna kawa i dobre s³owo – Nadzieja Cafe & Rest
Pierwsza chrze¶cijañska kawiarnia w Nowej Hucie powsta³a przy ko¶ciele Arka Pana, ul Obroñców Krzy¿a 1. Trzeba otwarcie powiedzieæ, ¿e od razu zyska³a uznanie mieszkañców. Przychodz± z ciekawo¶ci a na miejscu dostaj± pyszne jedzenia i… dobre s³owo, bo stoj±cy „za barem” Rafa³, Robert i Kasia s± niezwykle ciep³ymi i serdecznymi lud¼mi.
Kawiarnia znajduje siê w budynku w którym mieszkaj± siostry zakonne, wej¶cie „od podwórka”. Oprócz klimatycznego wnêtrza proponuje miejsca w ogródku. Otwarta jest codziennie od 10:00 do 21:00. Oprócz kawy i deserów serwowane s± tu równie¿ posi³ki z autorskiej kuchni (pajdy, pasty, makarony). Ka¿dego dnia od 12:00 mo¿na zje¶æ pyszny lunch w cenie 15 z³ (zupa i drugie danie). Na miejscu mo¿na równie¿ nabyæ ksi±¿ki, pami±tki, a szczególnie wyroby z drewna oliwnego z Ziemi ¦wiêtej.
- Pomys³ na otwarcie kawiarni chodzi³ nam po g³owie od bardzo dawna, ka¿demu z osobna. A¿ w koñcu w 2017 roku, sam temat wyszed³ w lu¼nej rozmowie. Warto zaznaczyæ ¿e nie jest to typowa kawiarnia, chcemy aby ka¿dy czu³ siê u nas dobrze, dlatego staramy siê dawaæ z siebie ile mo¿emy, ka¿dy wed³ug w³asnych talentów.- opowiada o „Nadziei” Robert i dodaje, ¿e w ofercie restauracji znajdzie siê równie¿ organizacja przyjêæ, chrzciny, komunie, stypy, urodziny, jubileusze. - Mamy równie¿ nadziejê na inspiruj±ce konferencje i spotkania ze znanymi osobami - dodaje.
Trudno zamieniæ z nim chocia¿by dwa zdania bo w „Nadziei” ca³± majówkê panowa³ ogromny ruch. Kawa, ciastka, zestawy obiadowe – wszystko schodzi³o jak ¶wie¿e bu³eczki. U¶miechniêci klienci obiecywali, ¿e wróc±. Nie brakowa³o ciep³ych s³ów skierowanych do pomys³odawców tego miejsca. -Cieszymy siê ¿e takie miejsce powsta³o, jedzonko pyszne, mi³y klimat i w³a¶ciciele baaardzo sympatyczni (nasi serdeczni znajomi) – mówi± zgodnie Renata i Piotr, którzy zjedli w „Nadzieja Cafe&Rest” obiad. Ja osobi¶cie zjad³am krem burle… i ten deser polecam na w³asn± odpowiedzialno¶æ.
(a³)

ArcelorMittal Poland planuje tymczasowo wstrzymaæ pracê wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie
6 maja br. Zarz±d ArcelorMittal Poland og³osi³, ¿e planuje tymczasowo wstrzymaæ pracê wielkiego pieca i stalowni w swoim krakowskim oddziale. Decyzja ta poprzedzona zosta³a szczegó³ow± analiz± rynku, która potwierdzi³a os³abienie popytu na stal. Jest ona tak¿e podyktowana rosn±cymi cenami uprawnieñ do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a tak¿e bardzo wysokimi kosztami produkcji.

BEZ OCHRONY PRZED IMPORTEM
Przemys³ stalowy boryka siê z globaln± nadwy¿k± mocy produkcyjnych, a jej negatywne skutki potêguje niedopasowanie ¶rodków ochrony rynku Unii Europejskiej przed importem do rzeczywistych potrzeb hutnictwa. Europejscy producenci s± obci±¿eni dodatkowymi op³atami za emisjê dwutlenku wêgla, których nie ponosz± konkurenci spoza wspólnoty. Ceny uprawnieñ do emisji CO2 ju¿ przekroczy³y 25 euro za tonê, co stanowi wzrost o ok. 230 proc. wzglêdem pocz±tku 2018 roku. A to tylko jeden z problemów, z jakim boryka siê krakowski oddzia³ ArcelorMittal Poland. Polski rynek, z racji blisko¶ci krajów Wspólnoty Niepodleg³ych Pañstw, zalewany jest stal± importowan± z niektórych z nich. Tylko w ubieg³ym roku import wyrobów gor±cowalcowanych z krajów WNP wzrós³ o 500 tys. ton – trzykrotny wzrost rok do roku.
WYSOKIE CENY ENERGII
Decyzja o tymczasowym wstrzymaniu pracy czê¶ci surowcowej w Krakowie to równie¿ pok³osie wysokich cen energii, które w Polsce s± prawie o po³owê wy¿sze ni¿ np. w Niemczech. ArcelorMittal Poland jest przedsiêbiorstwem energoch³onnym, dlatego taka ró¿nica w cenie w znacz±cy sposób odbija siê na kosztach jego produkcji.
BEZ REKOMPENSAT PO¦REDNICH KOSZTÓW CO2
Ponadto huty w Polsce w d³u¿szej perspektywie wci±¿ nie mog± liczyæ na zapowiadane od dawna rekompensaty po¶rednich kosztów CO2, które otrzymuj± producenci stali w wielu krajach UE. Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji przedstawicieli energoch³onnych ga³êzi przemys³u z polskim rz±dem.
– Z ciê¿kim sercem podjêli¶my trudn± decyzjê o tymczasowym wstrzymaniu pracy czê¶ci surowcowej krakowskiego oddzia³u. Nasz± pozycjê konkurencyjn± podwa¿aj± koszty uprawnieñ do emisji CO2, które s± obci±¿eniem tylko dla producentów z Unii Europejskiej. Obserwujemy te¿ bardzo wysoki wzrost importu z krajów WNP, i to w chwili, gdy popyt na stal spada w wyniku pogorszenia siê warunków rynkowych. Do tego koszty energii w Polsce nale¿± do najwy¿szych w Europie – mówi Geert Verbeeck, prezes zarz±du i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Jeste¶my producentem stali i chcemy móc j± nadal wytwarzaæ równie¿ tu, w Krakowie. Mamy nadziejê, ¿e warunki rynkowe siê poprawi±, a równe zasady konkurencyjno¶ci zostan± przywrócone, bo wtedy bêdziemy mogli wznowiæ pracê naszych instalacji – dodaje.
Wstrzymanie pracy pieca ma nast±piæ we wrze¶niu br. i potrwaæ miesi±ce lub kwarta³y – w zale¿no¶ci od sytuacji na rynku stali. Dyrekcja ArcelorMittal Poland zdaje sobie sprawê, ¿e ta decyzja wp³ynie zarówno na pracowników firmy, jak i na cz³onków lokalnej spo³eczno¶ci, dlatego deklaruje wspó³pracê w zakresie wypracowania rozwi±zañ na czas postoju czê¶ci surowcowej.

Kajakiem po D³ubni. 4 sezon. Start!
Wszystko zaczê³o siê w 2015 kiedy to Marcin Pawlik w³a¶ciciel biura podró¿y Nowa Huta Travel, postanowi³ po niemal 20 letniej przerwie spróbowaæ swoich si³ na kajaku. Wybra³ D³ubniê, która choæ znajduje siê w samym ¶rodku miasta, zaskoczy³a go dziko¶ci± i okaza³a siê niezwykle atrakcyjna.
- Wszystko aby uciec zza biurka i robiæ to co siê lubi a jednak byæ blisko pracy tu w Nowej Hucie. - mówi Marcin Pawlik i dodaje, ¿e pomys³ zaskoczy³ wszystkich – od jego znajomych po media. Sp³yw rzek± D³ubni± wzbudzi³ zainteresowanie do tego stopnia, ¿e ludzie zaczêli dopytywaæ siê i interesowaæ mo¿liwo¶ci± skorzystania z takiej okazji. -Dlatego postanowili¶my w³±czyæ sp³ywy kajakowe D³ubni± do naszej nowohuckiej oferty wycieczek. Rok pó¼niej rozpoczê³y siê regularne zorganizowane sp³ywy kajakowe D³ubni±. W kolejnym roku do kajaków do³±czyli¶my rowery i powsta³a Mikrowyprawa Kajakowo-Rowerowa z Nowej Huty do Niepo³omic. W obu przypadkach sp³ywy s± zorganizowan± imprez± a nie wynajêciem kajaka. S± prowadz±cy, transport, ubezpieczenie a i czêsto grill na ¿yczenie. – opowiada Marcin.
Kajaki to wielopokoleniowa atrakcja, dla du¿ego i ma³ego, dla 3 latka z rodzicami i seniora. Jednorazowo mo¿e sp³ywaæ 24 osoby. Czas sp³ywu to ok. 2-3 godziny.
Przed nami kolejny ju¿ 4 sezon kajakowy na D³ubni a za nami ponad 1000 zadowolonych eksploratorów Nowohuckiej Amazonki z Krakowa, Polski i zagranicy. Jeste¶my przygotowani na start w maju jednak wszystko zale¿y od pogody! – mówi± organizatorzy. Ka¿demu kto jeszcze nie próbowa³ serdecznie polecamy sp³yw kajakowy rzek± D³ubni±. To niezwyk³a okazja do spêdzenia czasu na wodzie, bez opuszczania Nowej Huty.
(a³)

W rocznicê obrony Krzy¿a
Tradycyjnie ju¿, 27 kwietnia – w rocznicê walk w obronie Krzy¿a przy jego pomniku pojawi³y siê wieñce i znicze. Po raz kolejny równie¿, z inicjatywy kibiców Hutnika oraz przedstawicieli Fundacji Promocji Nowej Huty, wieczorem odby³o siê uroczyste spotkanie po³±czone z marszem ulicami naszej dzielnicy i wspólnym od¶piewaniem hymnu pod Pomnikiem Krzy¿a Nowohuckiego.
Choæ Nowohucianie znaj± historiê Krzy¿a z os. Teatralnego doskonale przypomnijmy: drewniany krzy¿ umieszczono 17 marca 1957 roku na placu, gdzie mia³ stan±æ pierwszy w Nowej Hucie ko¶ció³, przewidziany w planach budowy nowego miasta. Komunistyczne w³adze nie dotrzyma³y jednak obietnicy budowy ko¶cio³a i postanowi³y zbudowaæ na tym miejscu szko³ê. Cofniêto pozwolenie, a krzy¿ polecono usun±æ. W dniu 27 kwietnia 1960 r. koparki wjecha³y na plac, by wykopaæ krzy¿. Dosz³o do rozruchów i walk miêdzy milicj± a mieszkañcami, którzy wyst±pili w obronie krzy¿a. Dziêki postawie nowohucian krzy¿ pozosta³ na swoim miejscu. Wybudowano obok szko³ê, a ko¶ció³ w tym miejscu powsta³ dopiero w 2001 roku.
Krzy¿, który przez lata by³ i jest dla Nowohucian symbolem wiary, gromadzi mieszkañców w sposób szczególny 27 kwietnia. W¶ród tych, „którzy pamiêtaj±” co roku s± kibice Hutnika.
W sobotê najpierw zorganizowali oni wyj±tkow± oprawê upamiêtniaj±c± na meczu, który odby³ siê pomiêdzy dru¿yn± Hutnika i KSZO Ostrowiec. Po meczu kibice wraz z mieszkañcami Nowej Huty przeszli przez Plac Centralny gdzie do³±czyli do nich przedstawiciele Solidarno¶ci, Federacji M³odzie¿y Walcz±cej, opozycjoni¶ci i uczestnicy manifestacji nowohuckich, rodziny i ¶wiadkowie tamtych wydarzeñ, pod Krzy¿ na os. Teatralne. Pod Krzy¿em przypomniano historiê tamtych wydarzeñ. G³os zabrali ci, którzy w pó¼niejszych latach kontynuowa³y walkê o wiarê i wolno¶æ w Nowej Hucie: Kazimierz Kubrak, Grzegorz Gorczyca oraz Kazimierz £apczyñski. Kibicie z³o¿yli kwiaty oraz odpalili race daj±c ¶wiat³o jako symbol pamiêci pod¶wietlaj±c równie¿ specjalnie przygotowany 20 metrowy napis Obroñcom Krzy¿a Nowohuckiego - Nowohucianie. Po z³o¿eniu kwiatów od¶piewano hymnu Polski, Solidarno¶ci i odtworzono Memoria³ nowohuckiego rapera Tatera - który przygotowa³ 6 minutowy utwór muzyczny o historii obrony krzy¿a. Wsparcie dla wydarzenia zapewni³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, której przedstawiciele pod krzy¿em z³o¿yli wieñce i zapalili znicze.
(a³)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 31,027,845 unikalnych wizyt