Stal buduje ¶wiat – EKOLOGICZNY I SZYBKI TRANSPORT SZYNOWY
Dwa lata temu otwarto ³±cznicê kolejow± Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki, która ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji w stolicy Ma³opolski oraz skrócenia czasu przejazdów do Skawiny, O¶wiêcimia i Zakopanego.
Budowa ³±cznicy stanowi³a jeden z istotnych elementów modernizacji Krakowskiego Wêz³a Kolejowego. Inwestycja ta mia³a na celu wzbogacenie i rozszerzenie oferty transportowej Krakowa oraz wzrostu konkurencyjno¶ci transportu kolejowego, co pozwoli na ograniczenie ruchu samochodowego w mie¶cie.
£±cznica Zab³ocie – Krzemionki, o d³ugo¶ci ponad 1100 m, jest najwiêkszym nowym obiektem kolejowym w Polsce. W jej ramach w centrum Krakowa powsta³y 3 estakady i 2 wiadukty, które s± podtrzymywane przez 30 filarów. Przebudowano te¿ ok. 9 km torów i 6,5 km sieci trakcyjnej. Do budowy wykorzystano prawie 10 tys. ton stali oraz 25,5 tys. ton betonu. Do budowy ³±cznicy u¿yte zosta³y szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland.
Transport szynowy jest transportem ekologicznym i szybkim. Kolej skraca czas podró¿y pomiêdzy odleg³ymi miastami, tramwaj przyspiesza poruszanie siê po centrach wielkich miast. ArcelorMital Poland jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei du¿ych prêdko¶ci i szyn tramwajowych.
Produkty ArcelorMittal znajdziecie te¿ w konstrukcji dworców kolejowych m.in. w £odzi, Wroc³awiu i Gliwicach, w hangarze na lotnisku w Rzeszowie, a tak¿e w ...warszawskim metrze.
15 wrze¶nia otwarto trzy nowe stacje jego drugiej linii. Odcinek o d³ugo¶ci 3,2 km obejmuje stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Przy budowie tej ostatniej wykorzystano 6,5 tysi±ca ton prêtów ¿ebrowanych, wyprodukowanych w Hucie ArcelorMittal Warszawa.
Teraz poci±gi metra kursuj± na pe³nej trasie od Ronda Daszyñskiego do Trockiej, na Targówku. Firma ArcelorMittal Warszawa by³a g³ównym dostawc± stali zbrojeniowej na budowê stacji Trocka. Prêty ¿ebrowane wyprodukowane w Hucie Warszawa ArcelorMittal zosta³y wykorzystane równie¿ przy budowie odcinka centralnego drugiej linii metra, która ma 6,1 kilometrów d³ugo¶ci, w tym 600 metrów tunelu pod Wis³± oraz 500 m tunelu ³±cz±cego pierwsza i drug± liniê metra. Obejmuje 7 stacji, po³o¿onych na g³êboko¶ci od 13 do 23 metrów. W sumie w projekcie metra warszawskiego wykorzystano ponad 20 tysiêcy ton prêtów ¿ebrowanych wyprodukowanych przez Hutê Warszawa.
Trwaj± uroczysto¶ci odpustowe w Mogile. Rozpoczêto je ju¿ w pi±tek, 13 wrze¶nia, w wigiliê ¶wiêta Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, uroczyst± Msz± ¶w. z procesj± pokutn± z relikwiami Krzy¿a ¦wiêtego.
W sobotê, 14 wrze¶nia br. uroczystej, wieczornej Mszy ¶w., przewodniczy³ metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski, który nawi±zuj±c do sobotniej akcji Polska pod Krzy¿em, mówi³ m.in. - Polska wie, ¿e krzy¿ jest znakiem mi³o¶ci, ¿e daje ¿ycie. W nim jest jedyna nasza nadzieja, ¿e ostaniemy siê jako ludzie wierz±cy i jako Polacy, pomni na swoj± historiê obecno¶ci krzy¿a na naszej ziemi. I doda³, ¿e uczestnicy sobotniej modlitwy maj± nadziejê, i¿ dziêki niej bêd± mogli za ¶w. Paw³em powtórzyæ, ¿e Chrystus jest "moc± Bo¿± i m±dro¶ci± Bo¿±".
Natomiast centralna uroczysto¶æ odpustu odby³a siê w niedzielê, 15 wrze¶nia. Przy piêknej, s³onecznej, wrze¶niowej pogodzie na Placu ¶w. Jana Paw³a II w ogrodach cysterskiego klasztoru zebra³y siê t³umy pielgrzymów, bior±cych udzia³ w uroczystej sumie pontyfikalnej, której przewodniczy³ krakowski biskup pomocniczy Janusz Mastalski. Obecni byli tak¿e opaci cysterscy: o. Rafa³ ¦ciborowski z Jêdrzejowa i o. Eugeniusz Augustyn z W±chocka. Wszystkich przyby³ych na odpust do Mogi³y powita³ o. dr Piotr Chojnacki, opat mogilskich cystersów.
- Przychodzimy dzisiaj tutaj do jedynego w swoim rodzaju sanktuarium ¦wiêtego Krzy¿a, aby siê umocniæ. Bo Krzy¿ to nie tylko symbol cierpienia i ¶mierci, ale nade wszystko symbol zwyciêstwa - nad ¶mierci±, nad grzechem, nad nieprawo¶ci±. Przychodzimy tutaj w czasach nie³atwych, bowiem ka¿dy z nas ma ¶wiadomo¶æ, ¿e niesie z sob± swój osobisty krzy¿, który mo¿na unie¶æ tylko wraz z Jezusem, który czuwa, prowadzi, umacnia. - mówi³ w kazaniu bp Mastalski.
- Przychodzimy tutaj, do Mogi³y, aby nauczyæ siê Krzy¿a, aby siê umocniæ, aby mieæ gdzie¶ g³êboko w sercu s³owa: "Nie lêkaj siê, jestem z tob±! Dojdziesz! Dojdziesz na swoj± górê - Golgotê. Musisz jednak w to wierzyæ, ¿e to ¿ycie, które ci da³em, ma g³êboki sens. ¯e to powo³anie, które Ci da³em, jest czym¶ fundamentalnym, bo to jest moja wola". Z czym powinni¶my st±d wyj¶æ? Z jakim przekonaniem? Z jakimi postawami? Pamiêtamy kazanie Mistrza, który mówi: "Wstañcie! Nie lêkajcie siê". Jak¿e nam w tych czasach potrzeba odwagi, aby stan±æ po stronie Krzy¿a, aby stan±æ po stronie warto¶ci chrze¶cijañskich – doda³ krakowski sufragan, zwracaj±c siê do zgromadzonych pielgrzymów .
Uroczysto¶ci odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile zakoñcz± siê w najbli¿sz± sobotê, 21 wrze¶nia.
(f)
Stal dla krakowskiego zrównowa¿onego transportu – STOJAKI ROWEROWE ZE STARYCH KOPCIUCHÓW
Trwa Europejski Tydzieñ Zrównowa¿onego Transportu. Kraków bierze w nim udzia³ po raz 20., a 17. raz z rzêdu miasto bêdzie uczestniczyæ w Europejskim Dniu bez Samochodu. Tegoroczne has³o Tygodnia, który potrwa do 22 wrze¶nia to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chod¼my razem!” G³ównym celem kampanii jest wskazanie zalet poruszania siê po mie¶cie pieszo lub na rowerze.
Chodzenie pieszo i jazda na rowerze pozytywnie wp³ywaj± na nasze zdrowie i zdrowie innych, bo zapewniaj± przemieszczanie siê, zdrowy ruch i nie emituj± spalin. W Krakowie dzia³a gêsta sieæ miejskich wypo¿yczalni rowerów. Mo¿na z nich korzystaæ. Wielu mieszkañców porusza siê równie¿ w³asnymi jedno¶ladami – wtedy mog± zostawiæ rower przy stojakach rowerowych, m.in. tych, jakie w miejscach u¿yteczno¶ci publicznej ustawi³ ArcelorMittal Poland, stalowa firma. Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowa³a ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafi³o przed akademiki i wydzia³y Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagielloñskiego, a tak¿e w miejsca uczêszczane przez krakowian i turystów. Bêd± mogli z nich korzystaæ przyje¿d¿aj±cy do szpitala im. Stefana ¯eromskiego, na k±pielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mie¶ci siê oddzia³ Muzeum Archeologicznego czy do spo³ecznych ogrodów krakowian.
Podczas tegorocznego ETZT zwracaæ bêdzie siê uwagê, by poruszanie siê pieszo po mie¶cie i jazda na rowerze by³y bezpieczne dla rowerzystów i pieszych.
Natomiast niedziela, 22 wrze¶nia, bêdzie Europejskim Dniem Bez Samochodu.
W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie bêd± wy³±czone kasowniki wiêc bêdzie mo¿na z niej skorzystaæ bezp³atnie i z korzy¶ci± dla ¶rodowiska.
Rozbudowana sieæ transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawê jako¶ci powietrza w miastach, ograniczenie ha³asu, a tak¿e zwiêkszenie atrakcyjno¶ci przestrzeni publicznej. A ka¿dy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej stalowej infrastruktury: poci±gi i tramwaje poruszaj± siê po stalowych szynach. Producenci stali w ten sposób równie¿ wnosz± swój wk³ad w rozwój zrównowa¿onego transportu.
Stali u¿ywa siê do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymuj± stalowe konstrukcje. Bez niej budowa sieci kolejowej czy tramwajowej by³aby niemo¿liwa. W³a¶nie w transporcie mo¿e byæ i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybieraj±c kszta³t nie tylko tramwajowych szyn, ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei szybkich prêdko¶ci. W Krakowie szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajduj± siê m.in. w nowej ³±cznicy kolejowej Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki.
Stalowe elementy zosta³y wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wroc³awiu i £odzi Fabrycznej. S± równie¿ w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i mo¿na go przetwarzaæ w nieskoñczono¶æ.
**
Dodatkowe bonusy z ArcelorMittal Poland mo¿na odbieraæ do 15 listopada
ArcelorMital Poland dla poprawy powietrza w Krakowie
Mieszkañcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne ¼ród³a ciep³a i oddali z³om hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniê¿ne, na które do tej pory wyda³ ju¿ blisko 150 tys. z³. Bonusy za likwidacje pieca mo¿na odbieraæ do 15 listopada.
Od pocz±tku 2018 roku huta zbiera³a „kopciuchy” likwidowane dziêki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za ka¿dy piec wyp³aca³a 150 z³ bonusu, a odzyskany z³om sukcesywnie przetapia³a na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcze¶niej w internetowym g³osowaniu.
60. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Koncert dziêkczynny za 70 lat – NOWA HUTA – MIASTO BOGA
Nie mo¿na oddzieliæ krzy¿a od ludzkiej pracy. Nie mo¿na oddzieliæ Chrystusa od ludzkiej pracy. To w³a¶nie potwierdzi³o siê tutaj w Nowej Hucie. I to by³ ten nowy pocz±tek ewangelizacji na pocz±tku nowego tysi±clecia chrze¶cijañstwa w Polsce. Ten nowy pocz±tek prze¿yli¶my razem. I ja zabra³em to z sob± z Krakowa do Rzymu jako relikwiê.
Fragment homilii ¶w. Jana Paw³a II podczas Mszy ¶w., odprawionej przed opactwem Cystersów w Mogile 9 czerwca 1979
Jubileuszowy 60. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zbieg³ siê z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty. To w naturalny sposób nada³o kierunek poszukiwaniom wizji artystycznej wydarzenia.
W dziejach Nowej Huty nietrudno o w±tki warte przypomnienia i twórczego komentarza. Jednym z nich jest historia zmagañ o obecno¶æ Boga i wiary w przestrzeni wzorcowego, socjalistycznego miasta, w zamy¶le twórców pozbawionego jakichkolwiek elementów tego, co Karol Marks nazwa³ „opium ludu”.
Cz³owiek to cia³o i dusza. I duch. ¯adne zarz±dzenie tego nie zmieni. A ¿e dla Boga nie ma nic niemo¿liwego… dzi¶ w Nowej Hucie jest kilkana¶cie ko¶cio³ów i tysi±ce wiernych. Tak to siê »inaczej« potoczy³o. Ale ³atwo nie by³o. 70 lat historii tej dzielnicy Krakowa to tak¿e 70 lat walki o Krzy¿, walki o Ko¶ció³ i ko¶cio³y, walki o wolno¶æ. Tak¿e wolno¶æ serca – mówi Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! i jedna z ponad stu artystów, którzy wyst±pi± w koncercie, zatytu³owanym Nowa Huta – Miasto Boga. Koncert odbêdzie siê w niedzielê 22 wrze¶nia 2019 r. w nowohuckiej Alei Ró¿. Pocz±tek zaplanowano na godzinê 18:00. Na scenie oprócz Lidii Jazgar wyst±pi±: Przemys³aw Branny, Jacek Dewódzki, Piotr Piecha, Chór i Orkiestra „Krakowska M³oda Filharmonia” Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza w Krakowie oraz Chór ZPiT „Ziemia My¶lenicka”. Na gitarze zagra Ryszard Br±czek. Oprócz s³ów i melodii tradycyjnych, publiczno¶æ us³yszy dzie³a autorstwa m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zaj±ca OFMConv, Krystyny Stolarskiej, Zbigniewa Ksi±¿ka i Agnieszki Osieckiej w kompozycjach Ryszarda Br±czka, Bart³omieja Gliniaka, Seweryna Krajewskiego i innych. W koncercie wykorzystane zostan± materia³y filmowe Jerzego Ridana i Krzysztofa Ridana w opracowaniu Krzysztofa Ridana.
Wstêp wolny. Wydarzeniu, jak zawsze towarzyszyæ bêdzie kwesta na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie.
Uwaga! Organizatorzy nie zapewniaj± dla wszystkich miejsc siedz±cych! Wstêp na teren imprezy od godz.17.00.
Organizatorami wydarzenia s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odbywa siê przy wsparciu Miasta Kraków.
Partnerzy cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencja Art. Blue. Patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, G³os. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL
(f)
¦wiatowy producent stali, ArcelorMittal publikuje pierwszy raport dotycz±cy dzia³añ na rzecz klimatu.
- Jeste¶my ¶wiadomi znaczenia zmian klimatu dla spo³eczeñstwa i odpowiedzialno¶ci ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego ¶ladu wêglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy dzia³aniami, jakie zamierzamy podj±æ, ¿eby ten cel osi±gn±æ - wyja¶nia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal we wstêpie do raportu.
¦wiat bêdzie siê rozwija³, a popyt na stal wzro¶nie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r.
- Oznacza to, ¿e musimy znacznie zmniejszyæ nasz ¶lad wêglowy, a to wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie.
Do 2050 r. mamy zamiar znacznie ograniczyæ nasze oddzia³ywanie na ¶rodowisko, a w Europie osi±gn±æ neutralno¶æ w zakresie emisji dwutlenku wêgla – dodaje L. Mittal.
Teraz firma koncentruje siê na przygotowaniu planu, który wyznaczy nowe cele do roku 2030. Obecny cel ArcelorMittal zak³ada zmniejszenie intensywno¶ci emisji dwutlenku wêgla o 8 proc. do 2020 r. w stosunku do poziomu z roku 2007. Do koñca 2018 r. firma osi±gnê³a ju¿ redukcjê na poziomie 6 proc.
Stal mo¿e byæ produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach - z u¿yciem rudy ¿elaza lub w piecach elektrycznych - z u¿yciem z³omu. Obecnie wiêkszo¶æ stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wy³±cznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dzi¶ alternatyw± - na ¶wiecie nie ma wystarczaj±cej ilo¶ci z³omu.
Technologie: przetwarzanie dwutlenku wêgla i czysta energia
W kilku europejskich zak³adach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilota¿owe projekty, wykorzystuj±ce ró¿ne technologie zwi±zane z przetwarzaniem dwutlenku wêgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
- W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt wart 40 mln euro. Zak³ada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowêgiel, który ma zast±piæ paliwa kopalne w procesie produkcji.
- Od 2017 r. firma prowadzi równie¿ pilota¿owy projekt w Dunkierce, we Francji, który zak³ada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali.
Obydwie technologie pomog± ograniczyæ ilo¶æ wêgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyæ emisjê CO2.
- We wspó³pracy z firm± Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zak³ad na skalê przemys³ow±, w którym bêdzie mo¿na przechwytywaæ hutnicze gazy odpadowe i zamieniaæ je w bioetanol.
- ArcelorMittal bada tak¿e mo¿liwo¶ci produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwol± na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt o warto¶ci 65 mln euro, który zak³ada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalê przemys³ow±.
Rozwi±zania dla klientów
W 2018 r. ArcelorMittal wprowadzi³ koncepcjê Steligence®, która dziêki l¿ejszym konstrukcjom stalowym mo¿e zmniejszyæ ¶lad wêglowy budynku o 38 proc. Z kolei S-in motion® to gatunki stali wytrzyma³o¶ciowej wprowadzone w 2010 r. na potrzeby przemys³u motoryzacyjnego. Dziêki swojej wytrzyma³o¶ci i ni¿szej wadze umo¿liwiaj± ograniczenie emisji pojazdu o 14,5 proc., nie zmniejszaj±c poziomu bezpieczeñstwa pasa¿erów.
Efektywno¶æ energetyczna
Co roku ArcelorMittal inwestuje znacz±ce ¶rodki w modernizacjê swoich zak³adów, stosuj±c najnowocze¶niejsze technologie. W 2018 r. wydatki na 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± wynios³y 247 mln dolarów, a w ci±gu ostatnich trzech lat kwota ta wynios³a 728 mln dolarów.
Gospodarka o obiegu zamkniêtym
Stal to obecnie jedyny materia³, który mo¿e sprostaæ wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniêtym. Stal ma tak¿e najwy¿sze wska¼niki recyklingu. Obecnie nawet 85-90 proc. wyrobów stalowych jest odzyskiwanych po zakoñczeniu cyklu ¿ycia i poddawanych recyklingowi. Stal jest te¿ wykorzystywana w wiod±cych technologiach na rzecz globalnej redukcji emisji CO2 – to z niej powstaj± farmy wiatrowe i s³oneczne, wydajne transformatory i silniki oraz l¿ejsze pojazdy. Trudno sobie wyobraziæ przysz³o¶æ, w której stal nie jest kluczowym materia³em w zrównowa¿onej gospodarce o obiegu zamkniêtym.
Przedsiêwziêcia ArcelorMittal Poland
ArcelorMittal Poland tak¿e d±¿y do unikania emisji i zagospodarowania CO2. W ci±gu ostatnich 10 lat firma zredukowa³a emisje dwutlenku wêgla we wszystkich swoich zak³adach o prawie 37 proc. Liderem jest huta w Krakowie, która ograniczy³a emisje o ok. 70 proc., a modernizacja elektrociep³owni w tym oddziale pozwoli na dalsze redukcje, dziêki zast±pieniu ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie - gazami hutniczymi. Nowatorskim projektem by³a budowa turbin TRT w elektrociep³owni w d±browskiej hucie. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o ³±cznej mocy 25 MW w procesie rozprê¿ania gazu wielkopiecowego produkuj± tak± sam± ilo¶æ energii, jak± mo¿na by³oby wytworzyæ, spalaj±c a¿ 45 tys. ton wêgla kamiennego rocznie. Nie emituj± przy tym do atmosfery gazów ani py³ów.
***
Jednak, aby przyspieszyæ redukcjê emisji i zrealizowaæ cele za³o¿one w Porozumieniu paryskim, przemys³ stalowy bêdzie musia³ przej¶æ na ¶cie¿kê niskoemisyjnych technologii. Tu kluczowe bêd± regulacje gwarantuj±ce równe szanse konkurowania, dostêp do energii ze ¼róde³ odnawialnych po rozs±dnych cenach, a tak¿e finansowanie. - Potrzebne bêdzie wsparcie na poziomie porównywalnym do tego, dziêki któremu dokona³ siê rozwój odnawialnych ¼róde³ energii w sektorze energetycznym - komentuje Lakshmi Mittal. – Osi±gniêcie sukcesu bêdzie wymaga³o niespotykanej dot±d wspó³pracy na poziome globalnym. Powietrze nie zna granic, dlatego swój wk³ad w dzia³ania na tym polu powinien wnie¶æ ka¿dy region i ka¿dy kraj - dodaje.
Od pocz±tku 2017 r. ArcelorMittal apeluje o wprowadzenie wyrównawczej op³aty wêglowej. Dlatego firma bardzo siê cieszy z ostatnich propozycji Ursuli von der Leyen, przewodnicz±cej Komisji Europejskiej.
Gala Operetkowa w Alei Ró¿ ma ju¿ wieloletni± tradycjê i jest jedn± z najpiêkniejszych chwil integruj±cych mieszkañców Nowej Huty niezale¿nie od ich wieku. Tak, jak w latach ubieg³ych, na plenerowej scenie zaprezentowano najpiêkniejsze utwory operowe i operetkowe. I jak co roku, uczestnikom wydarzenia rozdano ró¿e – w tym roku wspólnie ¶wiêtuj±c 70-lecie Nowej Huty.
W podró¿ do bogatego, wielobarwnego ¶wiata operetki zabrali nas arty¶ci Opery Krakowskiej. Soli¶ci: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeñ oraz Jaros³aw Bielecki, którym towarzyszy³a Orkiestra Opery Krakowskiej pod batut± Tomasza Tokarczyka.
Na nowohuckiej scenie zabrzmia³y operetkowe przeboje, miêdzy innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Ksiê¿czniczki Czardasza” Kálmána, poruszaj±ca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy u¶miechu” Franza Lehára i ca³kiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygañskiego”, uznawane czêsto za najs³ynniejsz± tenorow± ariê w ca³ej operetkowej literaturze („Wielka s³awa to ¿art, ksi±¿ê b³azna jest wart…”). Nie zabrak³o w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakoñczenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa³a siê w roku ustanowionym decyzj± Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanis³awa Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczciæ dorobek ojca opery narodowej, a jednocze¶nie nie zatraciæ siê w operetkowej rozrywce, wykonano brawurowe „Tañce góralskie” z „Halki”, dramatyczn±, pe³n± mi³osnego ¿aru ariê Jontka z tej opery – „Szumi± jod³y…”, a tak¿e „Dumkê Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupe³niæ polski kontekst, wpleciono w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Ró¿yckiego.
Galê operetkow± zorganizowa³o Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)
Do 16 wrze¶nia br. mo¿na g³osowaæ na najlepszy raport odpowiedzialno¶ci biznesu zg³oszony do konkursu organizowanego po raz 13. przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmê Deloitte. W konkursie na raporty spo³eczne ka¿dy mo¿e oceniæ, która organizacja najlepiej zaprezentowa³a swoje dzia³ania na rzecz spo³eczeñstwa i ¶rodowiska. O nagrodê internautów rywalizuje 45 organizacji.
– To wa¿ny etap Konkursu Raporty Spo³eczne, poniewa¿ decyzjê podejmuje szerokie grono interesariuszy, dla których te publikacje s± przygotowane. Pracownicy (obecni i potencjalni) zwróc± szczególn± uwagê na warunki zatrudnienia, konsumenci – na proklienckie polityki i odpowiedzialny marketing, spo³eczno¶ci lokalne sprawdz± zakres i jako¶æ wk³adu organizacji w rozwój regionu, a kontrahenci i inwestorzy bêd± mogli poznaæ i oceniæ zasady wspó³pracy. Raporty niefinansowe dostarczaj± równie¿ informacji o zaanga¿owaniu na rzecz ¶rodowiska naturalnego, kluczowej kwestii dla ka¿dego biznesu, niezale¿nie od sektora i coraz istotniejszej dla ka¿dego z nas – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Strona internetowa konkursu: raportyspoleczne.pl.
Patronat nad konkursem objê³o wiele instytucji: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Emitentów Gie³dowych, Gie³da Papierów Warto¶ciowych, Polska Izba Bieg³ych Rewidentów oraz Centrum Edukacji PIBR.
W g³osowaniu mo¿na wzi±æ udzia³ poprzez formularz dostêpny na stronie http://raportyspoleczne.pl.
ArcelorMittal Poland opublikowa³ raport za 2018 rok Oszczêdno¶æ energii, wody i surowców
Oszczêdno¶æ energii, wody i surowców 5,2 mln ton. Tyle stali, w ubieg³ym roku wyprodukowa³y wszystkie huty ArcelorMittal Poland – to ponad po³owa ca³ej stali wytworzonej w Polsce. Wynik dobry, ale firma mo¿e poszczyciæ siê te¿ i innymi osi±gniêciami. Stal buduje ¶wiat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane np. w budownictwie, ale równie¿ – poprzez producentów stali tworz±cych miejsca pracy i wspieraj±cych spo³eczno¶ci, z którymi s±siaduj± zak³ady przemys³owe. ArcelorMittal Poland podsumowa³ swoje ubieg³oroczne dzia³ania w raporcie zrównowa¿onego rozwoju za rok 2018.
– Zrównowa¿ony rozwój to wiêcej ni¿ dwa s³owa; to zobowi±zanie – wobec spo³eczeñstwa, wobec pracowników, spo³eczno¶ci lokalnych, w³adz, klientów, dostawców. Cieszê siê, ¿e zrównowa¿ony rozwój sta³ siê bardzo wa¿nym i czêsto poruszanym tematem w dzisiejszym ¶wiecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównowa¿ony rozwój i transparentno¶æ z najwiêksz± powag± – mówi Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. Pod lup±: recykling i oszczêdzanie
Ceny energii rosn±, dlatego bardzo wa¿ne s± inwestycje, które pozwalaj± zwiêkszyæ efektywno¶æ energetyczn± zak³adów i zmniejszyæ pobór energii elektrycznej. W³a¶nie dlatego krakowska huta wdra¿a projekty pozwalaj±ce oszczêdzaæ energiê. Tylko w ubieg³ym roku zak³ad zaoszczêdzi³ 11 546 MWh dziêki przeprowadzonej wcze¶niej modernizacji wielkiego pieca.
Nie mniej wa¿na jest oszczêdno¶æ wody. Firma d±¿y do maksymalnego zagospodarowania wody u¿ywanej w procesach produkcyjnych: po oczyszczeniu zawraca j± i ponownie wykorzystuje w zak³adach. W Krakowie dziêki zamkniêtemu obiegowi wody huta ograniczy³a pobór z Wis³y o 44 201 790 m3, a po uruchomieniu stacji uzdatniania wody zmniejszy³a ilo¶æ wody pobieranej z D³ubni o ok. 95 proc.
Równie¿ stal niemal w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego tylko w 2018 r. w krakowskiej hucie na potrzeby produkcji stali przetopiono ponad 347 864 tony z³omu, w tym elementy starych pieców wêglowych oddawanych przez mieszkañców Krakowa i wymienianych na ekologiczne ¼ród³a ciep³a. Sztuka kompromisu: produkcja i ¶rodowisko
ArcelorMittal Poland dok³ada wszelkich starañ, by ograniczaæ wp³yw swojej dzia³alno¶ci na ¶rodowisko, m.in. zredukowaæ emisje dwutlenku wêgla. Krakowska huta jest w tym liderem – w ci±gu ostatnich 10 lat ograniczy³a emisje CO2 a¿ o 70 proc.
Ale to nie wszystko. W 2018 roku w koksowni w krakowskim oddziale prowadzona by³a m.in. hermetyzacja instalacji, która pozwoli ograniczyæ uci±¿liwe zapachy na terenie zak³adu. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln z³. Huta kontynuowa³a te¿ kompleksow± modernizacjê elektrociep³owni TAMEH Polska, wart± ponad 300 mln z³. Dziêki rezygnacji z wêgla zak³ad ograniczy³ m.in. emisje py³ów o 90 proc.
Oprócz zmniejszania swojego wp³ywu na ¶rodowisko poprzez kosztowne modernizacje ArcelorMittal dba równie¿ o ograniczanie emisji po¶rednich. W³a¶nie dlatego zdecydowana wiêkszo¶æ dostaw surowców do zak³adów produkcyjnych realizowana jest transportem kolejowym. Mniej samochodów – mniej spalin.
Mimo tego ArcelorMittal Poland, zgodnie z wymogami prawa, co roku ponosi op³atê za korzystanie ze ¶rodowiska – w ubieg³ym roku firma zap³aci³a z tego tytu³u 34 432 725 z³. Zorientowani na lokalne potrzeby
Firma, która ma sze¶æ oddzia³ów w Polsce, zatrudnia rocznie 11 tys. pracowników, w tym blisko 3,5 tys. osób w krakowskiej hucie. To te lokalne spo³ecznoœæ, w tym tak¿e pracowników i ich rodziny, firma regularnie wspiera. W ubieg³ym roku ArcelorMittal Poland wyda³ na dzia³ania spo³eczne ponad 3 mln z³, z czego 1,5 miliona w Krakowie.
– Wsparcie dla mieszkañców to nie tylko wydane z³otówki. Prawdziw± satysfakcjê i poczucie m±drej pomocy daje nam obserwowanie rado¶ci, jak± przynosi mieszkañcom realizacja projektów spo³ecznych – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa biura Odpowiedzialno¶ci Biznesu.
Dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland w ubieg³ym roku uda³o siê m.in. zakupiæ nowoczesny aparat USG dla Szpitala Specjalistycznego im. S. ¯eromskiego, który znacznie podniesie jako¶æ diagnozowania i leczenia dzieci oraz doros³ych, czy ufundowaæ stypendia dla aktywnych i zaanga¿owanych studentów z niepe³nosprawno¶ciami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Poza tym firma postawi³a nad Zalewem Nowohuckim pierwsze w Krakowie kaczkomaty, czyli automaty z pe³nowarto¶ciow± karm± dla wodnych ptaków i rozpoczê³a produkcjê stojaków rowerowych przetopionych ze starych pieców wymienianych przez krakowian. Huta w³±czy³a siê w dzia³ania Urzêdu Miasta i wyp³aca³a bonus ka¿demu mieszkañcowi, który wymieni³ swoje przestarza³e palenisko, a z³om z pieca przetwarza³a na podpory dla rowerzystów. W ubieg³ym roku postawi³a przed krakowskimi szko³ami ponad 100 takich stojaków.
Przygotowany po raz dziewi±ty raport zrównowa¿onego rozwoju, w którym mo¿na znale¼æ wiêcej informacji o dzia³aniach firmy, dostêpny jest na stronie internetowej: https://poland.arcelormittal.com/fileadmin/Content/raporty/2018/Raport_zrownowazonego_rozwoju_ArcelorMittal_Poland_2018_rok.pdf
W najbli¿sz± sobotê, 31 sierpnia, Sieæ Solidarno¶ci organizuje uroczysto¶ci Dnia Wolno¶ci i Solidarno¶ci w Krakowie w 30. rocznicê wyborów 1989 roku oraz 39. rocznicê podpisania porozumieñ sierpniowych i powstania Solidarno¶ci. Tego dnia zostan± wrêczone medale „Dziêkujemy za wolno¶æ”.
31 sierpnia budynki urzêdów i budynki u¿yteczno¶ci publicznej oraz miejskie place bêd± udekorowane flagami pañstwowymi. Z tej te¿ okazji Tauron Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz k³adka o. Bernatka bêd± pod¶wietlone w barwach bia³o-czerwonych. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjad± na ulice ozdobione bia³o-czerwonymi chor±giewkami.
O godz. 17.00 na scenie letniej przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury odbêdzie siê uroczysto¶æ wrêczenia medali „Dziêkujemy za wolno¶æ” XIX edycji. Kapitu³a przyzna³a medale dzia³aczom Ma³opolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarno¶æ” oraz osobom wyró¿niaj±cym siê aktywno¶ci± podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku.
Wcze¶niej, o godz. 11.00 z³o¿one zostan± kwiaty pod tablic± Solidarno¶ci na bramie g³ównej huty ArcelorMittal, o godz. 12.00 - na Rynku G³ównym przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, a nastêpnie o godz. 16.00 - pod pomnikiem Solidarno¶ci na placu Centralnym.
Natomiast w czwartek, 12 wrze¶nia – w 30. rocznicê powo³ania rz±du Tadeusza Mazowieckiego – w Polskiej Akademii Umiejêtno¶ci odbêdzie siê debata naukowa o dzia³alno¶ci rz±du oraz jego genezie. Szczegó³owe informacje mo¿na znale¼æ na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.
Organizatorem krakowskich obchodów 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku jest Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci. Patronat honorowy nad obchodami obj±³ prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
(f)
11 beneficjantów minigrantów ArcelorMittal Poland – Na rzecz Nowej Huty i Krakowa
W maju ArcelorMittal Poland oraz Miasto Kraków zaprosili przedstawicieli organizacji pozarz±dowych do udzia³u w programie grantowym „Dzia³amy lokalnie”. Do konkursu zosta³y zaproszone stowarzyszenia, fundacje, spó³dzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które dzia³aj± na rzecz mieszkañców miasta. Organizacje mia³y za zadanie zaprezentowaæ swoj± dzia³alno¶æ na rzecz Krakowa oraz przedstawiæ projekt skierowany do jej mieszkañców w ramach obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeñstwo, edukacja. Na ca³y projekt ArcelorMittal Poland przeznaczy³ 100 000 z³. Kwota zosta³a podzielona na 11 wybranych projektów, które zostan± zrealizowane do koñca listopada tego roku. Pierwsze projekty s± – dziêki wsparciu ArcelorMittal Poland – ju¿ realizowane.
KOMBINATOR TWÓRCZY
Ten projekt zosta³ zg³oszony przez Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty.
Pod has³em „Kombinator Twórczy” kryje siê cykl spotkañ warsztatowych o charakterze praktycznych zajêæ. Prowadzone bêd± jesieni± i maj± one na celu rozwijaæ umiejêtno¶ci manualne dzieci w wieku szkolnym. Obejm± spotkania z rzemios³em, rêkodzie³em, pracê specjalistycznymi narzêdziami i przyborami oraz poznawanie nietypowych lub niedostêpnych dla dzieci technik twórczych.
Projekt przewiduje trzy spotkania odbywaj±ce siê z czêstotliwo¶ci± raz w miesi±cu (wrzesieñ-listopad), ka¿de z innym artyst± lub rzemie¶lnikiem. Bêd± one po¶wiêcone takim naturalnym materia³om, jak drewno, tkanina i papier. Spotkania z ekspertami maj± wzbogaciæ czê¶æ praktyczn±, warsztatow± o wiedzê ekologiczn±, dotycz±c± poszczególnych materia³ów wykorzystywanych w czasie warsztatów oraz o wiedzê na temat natury, wspó³pracy z ni± i ¶wiadomo¶ci ekologicznej.
Spotkania bêd± odbywaæ siê w Klubie Krzes³awice O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta i nawi±zuj± równie¿ do tego dawnego osiedla, w którym nadal zachowa³a siê zabudowa wiejska, z drewnianymi domami. S± one ¿ywym ¼ród³em wiedzy etnograficznej, a tym samym wiedzy o materia³ach z jakich korzystano w tradycyjnym rzemio¶le i twórczo¶ci artystów ludowych, z których dzieci bêd± korzystaæ podczas warsztatów. Projekt „Kombinator Twórczy” nawi±zuje do tradycji projektów ekologicznych, takich jak Kreatywne eko podró¿e wzd³u¿ D³ubni i jej zielonych okolic na terenie Krzes³awic.
Podsumowaniem bêdzie impreza fina³owa z prezentacj± prac uczestników warsztatów oraz drobnym poczêstunkiem.
Zajêcia s± bezp³atne. Do udzia³u zapraszamy uczniów szkó³ podstawowych zainteresowanych dzia³aniami manualnymi.
Zg³oszenia – w Klubie Krzes³awice ul. Wañkowicza 17, tel. 12 64480 06, 504 419 195 lub krzeslawice@krakownh.pl.
Wiêcej informacji na www.przyjacielenowejhuty.pl
EKO WYPRAWA ¦LADEM ¯YWNO¦CI
Kolejnym projektem, który zyska³ wsparcie ArcelorMittal Poland w ramach minigrantów „Dzia³amy lokalnie” jest Eko Wyprawa ¶ladem ¿ywno¶ci. To projekt edukacyjno-ekologiczny skierowany do uczniów szkó³ podstawowych z Krakowa. Zosta³ on skonstruowany w my¶l zasady nauka przez do¶wiadczenie. W jego ramach przeprowadzone zostan± zajêcia edukacyjne dla uczniów. Bêd± one mia³y formê warsztatów, (gra terenowa, warsztaty pt. ,,Szanujê, nie marnujê”, warsztaty kulinarne) oraz wizyta studyjna w Banku ¯ywno¶ci w Krakowie. Dzia³ania te maj± pokazaæ uczniom co dzieje siê z niesprzedan± ¿ywno¶ci± oraz w jaki sposób mo¿e ona pos³u¿yæ innym potrzebuj±cym. Dodatkowo uczniowie dowiedz± siê co robiæ, aby nie marnowaæ ¿ywno¶ci oraz podziel± siê wiedz± ze spo³eczno¶ci± lokaln±.
Celem projektu jest uwra¿liwienie dzieci i m³odzie¿y na problem marnowania ¿ywno¶ci oraz kszta³towanie prawid³owych nawyków ¿ywieniowych i konsumenckich.
Projekt skierowany jest do uczniów krakowskich szkó³ podstawowych, klas III–VI.
Realizowany bêdzie od wrze¶nia do listopada 2019 roku.
Zg³oszenia – do 20 wrze¶nia 2019 na adres: Justyna Liptak (justyna.liptak@bzkrakow.pl), Angelika Knop (angelika.knop@bzkrakow.pl).
SENIOR ZA KIEROWNIC¡
Program minigrantów stalowej firmy obejmuje szerokie grupy lokalnej spo³eczno¶ci. W¶ród wybranych do realizacji znalaz³a siê równie¿ propozycja dla seniorów. To projekt Stowarzyszenia Lajkonik „Senior za kierownic±”, a w jego ramach – bezp³atne warsztaty dla osób starszych przypominaj±ce zasady ruchu drogowego wzbogacone o badanie sprawno¶ci psychofizycznej, æwiczenia z pierwszej pomocy itp.
Stowarzyszenie Lajkonik organizuje te warsztaty przy wsparciu Ma³opolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kszta³c±cych Kierowców.
Zg³oszenia (do wyczerpania miejsc) u organizatorów:
Lajkonik” – Danuta Sanetra, tel. 695 182 810, danutasanetra@interia.pl
„MSNKK” – Tadeusz Szewczyk, tel. 505 107 333.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".