Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.29] Grudzie...
· [2024.11.29] Zatrzym...
· Na niedzielê 1 grudn...
· [2024.11.29] Gra o w...
· [2024.11.22] Co lubi...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
W czasach rozmaitych kampanii reklamowych i akcji promocyjnych jakich dzi¶ pe³no, warto przypomnieæ sobie, ¿e i nasi przodkowie mieli w tej dziedzinie pewne osi±gniêcia. Na zamieszczonym dzi¶ zdjêciu widzimy prawdopodobnie tak± w³a¶nie akcjê zwi±zan± z promocj± piwa sprowadzanego z Karwiny na ¦l±sku Cieszyñskim, która mia³a miejsce w czasie do¿ynek w Mogile w latach 30. ubieg³ego wieku. Fotografia zosta³a wykonana przez nieznanego fotografa przed m³ynem El¿biety Klêkowej, która wraz z mê¿em Józefem i dzieæmi sprowadzi³a siê tu w 1929 roku z Kobiernic k. Bielska Bia³ej, do czego przyczyni³ siê jej krewny, ks. dziekan Jan Korzonkiewicz z Seminarium Duchownego w Krakowie i brat Franciszka - proboszcza z Pleszowa. M³yn z ok. 1795 r. dzier¿awiony od klasztoru oo. Cystersów, stoj±cy niegdy¶ przy trakcie sandomierskim, zosta³ wyburzony w 1971 r. By³ po³±czony z budynkiem, gdzie na pierwszym piêtrze znajdowa³o siê mieszkanie, a na parterze pomieszczenia gospodarcze, wytwórnia oran¿ady i rozlewnia piwa. Nieopodal sta³a lodownia w której przechowywano od marca do sierpnia lód pochodz±cy z Wis³y. Obecnie teren ten jest zajêty przez torowisko tramwajowe i jezdniê ul. T. Ptaszyckiego.
Na zdjêciu za sto³em od prawej stoj± panie: Apolonia Klêczanka, Anna Kubicowa z Korzonkiewiczów, jej córka El¿bieta Klêkowa i Ziuta Klêczanka, nazwiska panów nie s± znane. Fotografia ta wraz z wieloma innymi cennymi zdjêciami z rodzinnego archiwum pani Józefy ¯ak dotar³a do nas dziêki jej prawnukowi, panu Tomaszowi M. Turajowi, któremu gor±co za to dziêkujemy, jak równie¿ za jego bardzo ciekawe informacje o swych przodkach i cierpliwo¶æ, bowiem skanowanie i reprodukowanie materia³ów w tym wypadku trwa³o ponad 3 godziny.
(f)



Nadal apelujemy do wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEDzi¶ zamieszczamy zdjêcie nieznanego autora wykonane 21 maja 1939 roku w Pleszowie. Przedstawia ono Ko³o M³odzie¿y Wiejskiej ze sztandarem, którego drzewce trzyma Stanis³aw Gajoch, ubrany w jasny garnitur. Ten sam sztandar wystêpuje jeszcze na innych posiadanych przez nas zdjêciach Pleszowian z lat 30. ub. wieku: w czasie uroczysto¶ci pod pomnikiem grumwaldzkim w Krakowie, czy pod kopcem Ko¶ciuszki. Fotografia dotar³a do nas za po¶rednictwem Jurka Kujawskiego "Szpinaka" z rodzinnego archiwum pani Eugenii Cygan, za co bardzo dziêkujemy, a naszych Czytelników tradycyjnie ju¿ prosimy o pomoc w identyfikacji pozosta³ych osób uwiecznionych na zdjêciu. Takie opisy maj± szczególne znaczenie, poniewa¿ dotycz± osób, z których wiele ju¿ niestety nie ¿yje i coraz bardziej zaciera siê nasza pamiêæ o nich. Apelujemy tak¿e do m³odszego pokolenia tych, których "korzenie" siêgaj± Pleszowa i innych wsi wch³oniêtych przez Now± Hutê, aby pomog³o siê skontaktowaæ swoim babciom, dziadkom czy rodzicom z nami za po¶rednictwem poczty e-mail lub telefonicznie (z racji wieku mo¿e to stanowiæ dla nich pewne utrudnienie). Bêdziemy uradowani, gdyby zechcieli siê oni - lub kto¶ z rodziny - po wcze¶niejszym zaanonsowaniu telefonicznym pofatygowaæ do pracowni fotograficznej NCK / pok. 118 / w celu zeskanowania swych archiwalnych zdjêæ i innych ciekawych materia³ów. Na zaproszenie mo¿e te¿ przyjechaæ do zainteresowanych - w celu wykonania na miejscu reprodukcji - autor projektu Adam Gryczyñski.
Przypominamy, ¿e ¿adnych zdjêæ i dokumentów nikomu nie zabieramy ani nie wypo¿yczamy - interesuj± nas bowiem tylko ich cyfrowe reprodukcje. Liczymy na to, ¿e skorzystaj± na tym nie tylko wspó³cze¶ni, ale tak¿e przysz³e generacje, bo plon ca³ej akcji systematycznie jest zapisywany i archiwizowany wraz z opisami na twardych dyskach ró¿nych komputerów i innych cyfrowych no¶nikach. W tym miejscu pragniemy gor±co podziêkowaæ zastêpcy prezydenta Miasta Krakowa panu Henrykowi B±tkiewiczowi, radnym z Porozumienia Dzielnic Nowohuckich i radnemu Miasta Krakowa, panu Maciejowi Twarogowi za okazan± ¿yczliwo¶æ, pomoc i wsparcie przy realizacji naszej akcji, której dotychczasowy plon, w postaci wystawy "Franciszek Twaróg - nauczyciel z Luboczy" mogli¶my do niedawna ogl±daæ w NCK. Zdjêcia prezentowane w "Fotohistoriach" zostan± pokazane na kolejnej wystawie z cyklu "Nowa Huta - czas zatrzymany" ju¿ 26 czerwca br. równie¿ w NCK. Chcemy do tego czasu zgromadziæ jak najwiêcej informacji, a przede wszystkim: kogo i kiedy utrwalono na fotografiach. Zamierzamy je nastêpnie opublikowaæ w seryjnym katalogu do wystawy - o ile znajd± siê na to sponsorzy.
(f)

ZBK w Nowej Hucie
Od 2 maja br. Zarz±d Budynków Komunalnych bêdzie funkcjonowa³ w nowej siedzibie na os. Z³otej Jesieni 14. W jednym miejscu znajd± siê wszystkie komórki ZBK, które wyprowadzi³y siê ze swoich dotychczasowych siedzib przy ul. Wielopole, Wrzesiñskiej, Izaaka i Limanowskiego. W nowym budynku pracowaæ bêdzie 165 osób. Budynek na os. Z³otej Jesieni 14 ma 1 720 m. kw. Powierzchni u¿ytkowej, posiada parking i podjazd dla osób niepe³nosprawnych. Jest po kapitalnym remoncie, ma nowe wewnêtrzne instalacje elektryczne i teleinformatyczne, zabezpieczenia przeciwpo¿arowe, pe³ne uzbrojenie w media, a piwnice spe³niaj± warunki do zagospodarowania na archiwum ZBK. A oto podstawowe numery telefonów w nowej siedzibie Zarz±du Budynków Komunalnych - sekretariat Dyrekcji: tel. 616-61-27, 616-61-28, fax 616-61-29; Punkt Obs³ugi Mieszkañców: tel. 616-61-02, 616-61-03, 616-61-04.
(f)
Nowohucki oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa podsumowuje pierwszy rok swojej dzia³alno¶ci DZIEJE NOWEJ HUTY
W latach 90. ubieg³ego wieku Nowa Huta z kwitn±cej dzielnicy przemys³owej sta³a siê miejscem opuszczonym i zaniedbanym. Wysokie bezrobocie, zaawansowany wiek mieszkañców tzw. „starej” Nowej Huty oraz brak w³a¶ciwej reakcji ze strony w³adz miasta doprowadzi³y do zapa¶ci ekonomicznej. Jeszcze u schy³ku lat dziewiêædziesi±tych opinie wywa¿one ¶ciera³y siê z s±dami podszytymi czy inspirowanymi urazami ideologicznymi- zarówno zdecydowanie negatywnymi, jak i apologetycznymi. Dobr± tego ilustracj±, by³y dwie sesje naukowe po¶wiêcone Nowej Hucie, z których pierwsza zosta³a zorganizowana w marcu 1997 r. przez Krakowskie Forum Rozwoju, a druga w kwietniu roku nastêpnego przez Towarzystwo Mi³o¶ników Historii i Zabytków Krakowa.
W sobotê, 29 kwietnia br., kolejny koncert z cyklu: NOWA HUTA. DLACZEGO NIE?!
W przysz³± sobotê, 29 kwietnia, na terenie Fortu 49 „Krzes³awice” (os. Na Stoku 27 B) odbêdzie dziewi±ty ju¿ koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. Koncert rozpocznie siê o godz. 19.00. Gwiazd± wieczoru bêdzie Mieczys³aw Szcze¶niak, który wyst±pi ze swoim zespo³em. Us³yszymy tak¿e Lidiê Jazgar z zespo³em „Galicja”. Jak zwykle koncertowi towarzyszyæ bêdzie kwesta na rzecz Hospicjum ¶w. £azarza w Nowej Hucie. Wstêp na koncert tylko za zaproszeniami, które bêdzie mo¿na otrzymaæ bezp³atnie w O¶rodku Kultury Kraków-Nowa Huta, na os. Zgody 1.
Organizatorami koncertu s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Hospicjum ¶w. £azarza i Stowarzyszenie „Inicjatywa Nowohucka”.
(f)
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Dzisiaj zamieszczamy fotografiê wykonan± w Mogile w roku 1938, a przedstawiaj±c± brata Andrzeja Kolasê z ministrantami ko¶cio³a klasztornego OO. Cystersów. Andrzej Kolasa urodzi³ siê w roku 1916, a na kap³ana zosta³ wy¶wiêcony w roku 1946. W 1962 roku o. Andrzej Kolasa opu¶ci³ zakon i zosta³ inkardynowany do archidiecezji krakowskiej jako ksi±dz diecezjalny. W latach 1980-1981 by³ rezydentem w Pleszowie. Tam te¿ zmar³ w roku 1981 i zosta³ pochowany na pleszewskim cmentarzu parafialnym.
Zdjêcie otrzymali¶my od pana Stefana ¯elichowskiego. Na prezentowanej fotografii stoi jako drugi od lewej strony, natomiast drugi ministrant, od prawej, to Stanis³aw Kula. Bardzo by nas ucieszy³o, gdyby uda³o siê zidentyfikowaæ tak¿e pozosta³ych ministrantów.
(f)

Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
PRZY BO¯YCH GROBACH
W Wielk± Sobotê, po po¶wiêceniu pokarmów, krakowianie tradycyjnie wêdrowali po ko¶cio³ach ogl±daj±c przygotowane na Wielkanoc Groby Pañskie. £adne groby przygotowano tak¿e w ko¶cio³ach Nowej Huty. Na zdjêciu grób Pana Jezusa w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach.
(f)
FORT „MOGI£A” O¯YJE
Na terenie Nowej Huty znajduje siê kilka fortów. Wszystkie wybudowane zosta³y przez w³adze austriackie w latach 1874-1895 miêdzy D³ubi± i Wis³±, w systemie V i VI Grupy Warownej Pó³nocno-Wschodniego III Pier¶cienia Twierdzy Kraków. By³y to forty: „Batowice”, „D³ubnia”, „Grêba³ów”, „Krzes³awice”, Mistrzejowice”, „Kopiec Wandy”, „Mogi³a” oraz Fort „Pszona”.
¯yczenia Wielkanocne

Niech ¦wiêta Wielkiej Nocy stan± siê czasem mi³o¶ci i nadziei – ¿yczymy tego wszystkim.
Redakcja
Bo¿ogrobcy
Od dziesiêciu lat mo¿na ich zobaczyæ na uroczysto¶ciach religijnych w ró¿nych miastach Polski. Panie ubrane s± w czarne p³aszcze z koronkami na g³owach, panowie nosz± bia³e p³aszcze o odcieniu ko¶ci s³oniowej i tycjanowskie berety. Na p³aszczach widoczny jest czerwony krzy¿ jerozolimski. To cz³onkowie polskiej ga³êzi Zakonu Rycerskiego Grobu Bo¿ego w Jerozolimie.
* * *
W MDK im. J. Korczaka OTWARTE STUDIUM FOTOGRAFII
W najbli¿sz± sobotê, 8 kwietnia o godz. 17 w Galerii „Ma³a” M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka na os. Kalinowym 18 odbêdzie siê wernisa¿ wystawy fotograficznej absolwentów „Otwartego Studium Fotografii” Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Swoje prace zaprezentuje 18 m³odych adeptów fotografii. W trakcie wernisa¿u fotografie obejrzeæ bêdzie mo¿na równie¿ na du¿ym ekranie w formie prezentacji multimedialnej. Wernisa¿ u¶wietni wystêp uczestników Szko³y Muzyki Rozrywkowej MDK im. J. Korczaka. Organizatorzy zapraszaj±. Wstêp wolny.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.14 29,914,578 unikalnych wizyt