Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
PRZY BO¯YCH GROBACH
W Wielk± Sobotê, po po¶wiêceniu pokarmów, krakowianie tradycyjnie wêdrowali po ko¶cio³ach ogl±daj±c przygotowane na Wielkanoc Groby Pañskie. £adne groby przygotowano tak¿e w ko¶cio³ach Nowej Huty. Na zdjêciu grób Pana Jezusa w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach.
(f)
FORT „MOGI£A” O¯YJE
Na terenie Nowej Huty znajduje siê kilka fortów. Wszystkie wybudowane zosta³y przez w³adze austriackie w latach 1874-1895 miêdzy D³ubi± i Wis³±, w systemie V i VI Grupy Warownej Pó³nocno-Wschodniego III Pier¶cienia Twierdzy Kraków. By³y to forty: „Batowice”, „D³ubnia”, „Grêba³ów”, „Krzes³awice”, Mistrzejowice”, „Kopiec Wandy”, „Mogi³a” oraz Fort „Pszona”.
¯yczenia Wielkanocne

Niech ¦wiêta Wielkiej Nocy stan± siê czasem mi³o¶ci i nadziei – ¿yczymy tego wszystkim.
Redakcja
Bo¿ogrobcy
Od dziesiêciu lat mo¿na ich zobaczyæ na uroczysto¶ciach religijnych w ró¿nych miastach Polski. Panie ubrane s± w czarne p³aszcze z koronkami na g³owach, panowie nosz± bia³e p³aszcze o odcieniu ko¶ci s³oniowej i tycjanowskie berety. Na p³aszczach widoczny jest czerwony krzy¿ jerozolimski. To cz³onkowie polskiej ga³êzi Zakonu Rycerskiego Grobu Bo¿ego w Jerozolimie.
* * *
W MDK im. J. Korczaka OTWARTE STUDIUM FOTOGRAFII
W najbli¿sz± sobotê, 8 kwietnia o godz. 17 w Galerii „Ma³a” M³odzie¿owego Domu Kultury im. Janusza Korczaka na os. Kalinowym 18 odbêdzie siê wernisa¿ wystawy fotograficznej absolwentów „Otwartego Studium Fotografii” Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Swoje prace zaprezentuje 18 m³odych adeptów fotografii. W trakcie wernisa¿u fotografie obejrzeæ bêdzie mo¿na równie¿ na du¿ym ekranie w formie prezentacji multimedialnej. Wernisa¿ u¶wietni wystêp uczestników Szko³y Muzyki Rozrywkowej MDK im. J. Korczaka. Organizatorzy zapraszaj±. Wstêp wolny.
(f)

FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Dzisiaj zamieszczamy zdjêcie z 1951 roku z domowego archiwum pana Stefana ¯elichowskiego, jakie do nas dotar³o za po¶rednictwem pana Antoniego £apajerskiego, za co obu t± drog± serdecznie dziêkujemy. Przedstawia ono zakonników z klasztoru OO. Cystersów w Mogile. W pierwszym rzêdzie w samym ¶rodku stoi opat mogilski - o. Augustyn Ciesielski. W czasie, gdy robiono to zdjêcie, nieopodal wznoszono pierwsze budynki na nowohuckich osiedlach. Fotografia nabiera szczególnej wymowy, gdy u¶wiadomimy sobie, ¿e cystersów do Mogi³y sprowadzi³ biskup Iwo Odrow±¿ ju¿ w 1222 r. Cystersi, oprócz praktyk religijnych, zajmowali siê tu przez ca³e wieki przemys³em, rzemios³em, upraw± ziemi i przetwórstwem p³odów rolnych. Byli tak¿e pionierami hutnictwa i górnictwa, a w Mogile jako pierwsi wprowadzili budowle z ceg³y. Nast±pi³o to przesz³o siedemset lat przed narodzinami Nowej Huty, której budowniczowie - przynajmniej w pierwszym okresie - pos³ugiwali siê równie¿ ceg³± gotyck± pochodz±c± ze zniszczonego Wroc³awia, co mogli¶my zobaczyæ na ubieg³orocznej wystawie fotografii z 1949 r. Stanis³awa Senissona w NCK.
(f)


Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Tak¿e w Nowej Hucie FESTIWAL HUCULSKI
Od pi±tku 7 kwietnia do poniedzia³ku 10 kwietnia br. w Krakowie trwaæ bêdzie Festiwal Huculski. Huculszczyzna, to kraina wyj±tkowa i pe³na tajemnic. To niewielki zak±tek Ukrainy, przytulony do granicy z Rumuni±. Huculszczyzna, to pasmo Czarnohory, kraina pasterzy i po³onin, to wreszcie ¶wiat barwnych haftów i niezwyk³ej muzyki. Huculszczyzna to umi³owana ziemia Stanis³awa Vincenza, autora wielkiej huculskiej epopei Na wysokiej po³oninie.


FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Miesi±c temu zaprezentowali¶my zdjêcie z 1951 r. wykonane w Ruszczy podczas pogrzebu ksiêdza proboszcza Leona Katany. Tym razem publikujemy zdjêcie z po³owy lat 20. ubieg³ego wieku przedstawiaj±ce ksiêdza Leona Katanê (stoi w ¶rodku, w dolnym rzêdzie) po¶ród wielu ksiê¿y i mieszkañców Ruszczy. Zosta³o wykonane prawdopodobnie po jakim¶ ¶wiêcie lub innej uroczysto¶ci. Ksi±dz Leon Katana by³ dziekanem dekanatu mogilskiego, a zatem byæ mo¿e pozostali ksiê¿a na zdjêciu, to proboszczowie z s±siednich parafii. Na podstawie innej zachowanej fotografii zidentyfikowano dziewczynê stoj±c± pomiêdzy ksiêdzem Leonem Katan±, a stra¿akiem - to Barbara Ciesielska, siostra opata mogilskiego o. Augustyna Ciesielskiego. Publikowane dzisiaj zdjêcie, cenne dla poznawania historii naszej "ma³ej ojczyzny", udostêpni³a pani Monika Kozub, której t± drog± serdecznie dziêkujemy. A tych, którzy rozpoznaj± jeszcze kogo¶ na opublikowanym zdjêciu prosimy koniecznie o kontakt. Przypominamy, ¿e w NCK do 15 kwietnia czynna jest wystawa "Franciszek Twaróg - nauczyciel z Luboczy", na któr± wszystkich serdecznie zapraszamy, a zw³aszcza mieszkañców Luboczy i Grêba³owa.
(f)




Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
PS. Zapowiadana na kwiecieñ br. w Foto-Galerii NCK wystawa fotografii Henryka Makarewicza "Nowa Huta - lata 60.", nie odbêdzie siê z przyczyn niezale¿nych od organizatorów.
Na marginesie sprawy Stanis³awa Filoska Wybaczyæ czy zapomnieæ?
Tw. Ka³amarz, czyli Stanis³aw Filosek, nie podzieli³ ¶rodowiska, w którym dzia³a³. Równie¿ mimo wielokrotnie podejmowanego tematu przez wiêkszo¶æ gazet, nawet tych z najwy¿szej krajowej pó³ki, ani Towarzystwo Solidarnej Pomocy, w którym przez kilka lat (1996-1999) by³ wiceprzewodnicz±cym, ani Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”, w której równie¿ pe³ni³ funkcje do 1998 roku, nie podjê³y sugestii prasy o mo¿liwo¶ci wybaczenia konfidencji z SB i donoszenia na kolegów (notabene, Filosek nie by³ cz³onkiem za³o¿ycielem Towarzystwa Solidarnej Pomocy, co sugerowa³a czê¶æ prasy).
W pierwsz± rocznicê ¶mierci Jana Paw³a II PASTERZ NIEUGIÊTY
Bardzo rzadko siê zdarza, by ksi±¿ka historyczna, nawet o charakterze popularnym, by³a reklamowana na ulicznych billboardach. A tak sta³o siê z ksi±¿k± Marka Lasoty „Donos na Wojty³ê. Karol Wojty³a w teczkach bezpieki”. Ale i bohater tej ksi±¿ki jest szczególny – pasterz krakowskiego Ko¶cio³a, a pó¼niej papie¿ – Jan Pawe³ II, ju¿ w dniu swojego pogrzebu okrzykniêty przez zgromadzonych na placu ¶w. Piotra, ¶wiêtym.
KONCERTOWO NA WZGÓRZACH
W niedzielê, 26 marca br. w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich odby³ siê kolejny koncert z cyklu „Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach”. Tym razem by³ to koncert pasyjny, czyli przedstawienie Mêki Pañskiej w obrazie muzycznym. Wyst±pili: Chór i Orkiestra Kameralna bazyliki OO. Cystersów z Mogi³y. Chórem i orkiestr± dyrygowa³ Tomasz Tokarczyk, na organach zagra³ £ukasz Kmiecik, a pasyjne utwory recytowa³ aktor Teatru Ludowego Andrzej Franczyk. Organizatorami koncertowego cyklu s± parafia Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Rada Dzielnicy XVII. Patronat medialny sprawuje „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(f)


 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,218,716 unikalnych wizyt