Na marginesie sprawy Stanis³awa Filoska Wybaczyæ czy zapomnieæ?
Tw. Ka³amarz, czyli Stanis³aw Filosek, nie podzieli³ ¶rodowiska, w którym dzia³a³. Równie¿ mimo wielokrotnie podejmowanego tematu przez wiêkszo¶æ gazet, nawet tych z najwy¿szej krajowej pó³ki, ani Towarzystwo Solidarnej Pomocy, w którym przez kilka lat (1996-1999) by³ wiceprzewodnicz±cym, ani Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”, w której równie¿ pe³ni³ funkcje do 1998 roku, nie podjê³y sugestii prasy o mo¿liwo¶ci wybaczenia konfidencji z SB i donoszenia na kolegów (notabene, Filosek nie by³ cz³onkiem za³o¿ycielem Towarzystwa Solidarnej Pomocy, co sugerowa³a czê¶æ prasy).
W pierwsz± rocznicê ¶mierci Jana Paw³a II PASTERZ NIEUGIÊTY
Bardzo rzadko siê zdarza, by ksi±¿ka historyczna, nawet o charakterze popularnym, by³a reklamowana na ulicznych billboardach. A tak sta³o siê z ksi±¿k± Marka Lasoty „Donos na Wojty³ê. Karol Wojty³a w teczkach bezpieki”. Ale i bohater tej ksi±¿ki jest szczególny – pasterz krakowskiego Ko¶cio³a, a pó¼niej papie¿ – Jan Pawe³ II, ju¿ w dniu swojego pogrzebu okrzykniêty przez zgromadzonych na placu ¶w. Piotra, ¶wiêtym.
W niedzielê, 26 marca br. w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich odby³ siê kolejny koncert z cyklu „Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach”. Tym razem by³ to koncert pasyjny, czyli przedstawienie Mêki Pañskiej w obrazie muzycznym. Wyst±pili: Chór i Orkiestra Kameralna bazyliki OO. Cystersów z Mogi³y. Chórem i orkiestr± dyrygowa³ Tomasz Tokarczyk, na organach zagra³ £ukasz Kmiecik, a pasyjne utwory recytowa³ aktor Teatru Ludowego Andrzej Franczyk. Organizatorami koncertowego cyklu s± parafia Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Rada Dzielnicy XVII. Patronat medialny sprawuje „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(f)
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Dzi¶ publikujemy unikatowe zdjêcie przedstawiaj±ce most na Wi¶le w Mogile. Zdjêcie zrobili Austriacy w roku 1915, a fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Udostêpni³ je prezes KTF - W³adys³aw Klimczak. Most ten zbudowali Austriacy w 1913 lub 1914 roku, a w 1939 r., równie¿ w tym samym miejscu stan±³ most zbudowany przez wojsko.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Dla pracowników spó³ek serwisowych, wydzielonych z dawnej HTS GWARANCJE ZATRUDNIENIA
W ubieg³y czwartek, 16 marca br., w Katowicach podpisane zosta³o porozumienie socjalne, zgodnie z którym wszyscy pracownicy zatrudnieni w spó³kach ze 100% udzia³em Mittal Steel Poland (z wyj±tkiem cz³onków zarz±dów) uzyskuj± gwarancjê zatrudnienia od 1 pa¼dziernika br. do grudnia 2009 roku.
W Foto-Galerii NCK do 15 kwietnia br. FRANCISZEK TWARÓG – NAUCZYCIEL LUDOWY Z LUBOCZY
Do po³owy kwietnia w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ogl±daæ mo¿na wystawê starych fotografii zwi±zanych z osob± Franciszka Twaroga, nauczyciela ludowego z Luboczy.
9 marca br. w Miejskim O¶rodku Wspierania Inicjatyw Spo³ecznych mieszcz±cym siê na os. Centrum C bl. 10 (wej¶cie od al. Przyja¼ni) otwarto Centrum Przedsiêbiorczo¶ci Spo³ecznej.
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzisiaj publikujemy zdjêcie z domowego archiwum pana Stanis³awa Walczaka przedstawiaj±ce brata jego dziadka - Jana Pietruszkê wraz z koleg± z wojska. Zdjêcie zosta³o wykonane w Luboczy ok. 1915 roku.
Ze wzglêdu na du¿e zainteresowanie postaci± Franciszka Twaroga - wiejskiego nauczyciela z Luboczy, którego zdjêcie prezentowali¶my w ubieg³ym tygodniu - wkrótce w Nowohuckim Centrum Kultury przygotowana zostanie o nim wystawa fotograficzna.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
W marcu w Teatrze Ludowym Ksi±¿ê i ¿ebrak albo zagadka cyberprzestrzeni
W Teatrze Ludowym rozpoczê³y siê próby do spektaklu opartego na motywach „Ksiêcia i ¿ebraka” wed³ug Marka Twaina. Ale z tej znanej powie¶ci dla m³odzie¿y, autor scenariusza i re¿yser w jednej osobie – Czes³aw Sieñko – zaczerpn±³ tylko g³ówny motyw: zamiany ról ksiêcia w ¿ebraka i ¿ebraka w ksiêcia i… opowiedzia³ j± od nowa.
Koncerty dostrze¿one i docenione Strefa bez plastiku w Nowej Hucie
28 lutego br. w Studiu S-5 Radia Kraków odby³ siê fina³ I edycji akcji „Strefa bez plastiku”. S³uchacze krakowskiego radia wskazywali osoby i przedsiêwziêcia nietuzinkowe, warte zauwa¿enia i docenienia przez szersz± publiczno¶æ. We wtorek poznali¶my werdykt. Laureatami pierwszej edycji zostali: w kategorii „osobowo¶æ” – Wieñczys³aw Ko³odziejski, za³o¿yciel Klubu Muzycznego Owczarnia w Jaworkach ko³o Szczawnicy, w kategorii „miejsce” – Stowarzyszenie Akademia Pe³ni ¯ycia, natomiast laureatem w kategorii „wydarzenie” zosta³ cykl koncertów „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. W imieniu Porozumienia Dzielnic Nowohuckich presti¿owy tytu³ odebra³ pose³ Ireneusz Ra¶, który zaprosi³ wszystkich s³uchaczy Radia Kraków na kolejne koncerty do Nowej Huty.
MO¯E WARTO WYBUDOWAÆ RATUSZ? Z Ireneuszem Rasiem, pos³em na Sejm RP, rozmawia Jan L. Franczyk
+ Jako radny Miasta Krakowa i przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI, by³ Pan jedn± z najbardziej widocznych osób w Nowej Hucie. Zrobi³ Pan wiele dla tej czê¶ci Krakowa. Zreszt± w uznaniu tych zas³ug, zosta³ Pan uhonorowany tytu³em Nowohucianina Roku za rok 2005. Czy teraz, jako pose³, nadal bêdzie Pan pamiêta³ o nowohuckich Dzielnicach, czy te¿ zajm± Pana raczej problemy Ma³opolski i ca³ego kraju?
- To oczywiste, ¿e jako pos³a, musz± mnie obchodziæ ¿ywotne interesy naszego regionu czy ca³ego pañstwa, ale nie zamierzam rozstawaæ siê z Now± Hut±. Sprawy tej czê¶ci Krakowa nadal bêd± zajmowaæ poczesne miejsce w mojej codziennej pracy. Zreszt± moje g³ówne biuro poselskie znajduje siê w³a¶nie w Nowej Hucie, na os. Z³otej Jesieni. Nadal te¿ chcê pozostaæ wierny lokalnym przedsiêwziêciom, które chcia³bym kontynuowaæ. Ale mam te¿ kilka nowych pomys³ów, których realizacja – mam nadziejê – wp³ynê³aby korzystnie na o¿ywienie Nowej Huty. Nadal zale¿y mi te¿ na utrzymaniu ¿ywego kontaktu z mieszkañcami. To zreszt± dla nich od 22 lutego uruchomi³em w moim biurze dy¿ur doradcy podatkowego, który bezp³atnie bêdzie pomaga³ wype³niaæ deklaracje podatkowe. Jak wiemy, przepisy podatkowe ci±gle siê zmieniaj±, ci±gle mamy do czynienia z nowymi wzorami druków, a to wszystko sprawia, ¿e wielu ludzi mam problemy z prawid³owym wype³nieniem rozliczenia podatkowego.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".