Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.29] Grudzie...
· [2024.11.29] Zatrzym...
· Na niedzielê 1 grudn...
· [2024.11.29] Gra o w...
· [2024.11.22] Co lubi...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
Dzi¶ wspólnie z Adamem Gryczyñskim zamieszczamy zdjêcie pochodz±ce z rodzinnego archiwum pana Wincentego Cie¶lewicza. Zosta³o ono wykonane podczas m³ocki ok. 1925 roku na polach bieñczyckich, które wraz z zabudowaniami dworskimi nale¿a³y wówczas do kurii biskupiej w Krakowie, a by³y w u¿ytkowaniu profesjonalnego dzier¿awcy z rolniczym przygotowaniem - Kazimierza Cie¶lewicza /1894 - 1939/. Na zdjêciu widoczna jest lokomobila pod³±czona za pomoc± pasa transmisyjnego do m³ockarni. Maszyny te obs³ugiwane by³y przez mechanika pana Mazanka i pracowników sezonowych. Ca³± seriê podobnych zdjêæ mo¿na zobaczyæ na wystawie "Czas zatrzymany" w galerii NCK oraz w "Cha³upie u Szpinaka", do której zapraszamy wszystkich mi³o¶ników "starej" Nowej Huty. Uroczyste zamkniêcie wystawy odbêdzie siê 11 wrze¶nia (poniedzia³ek) o godzinie 18.00.
(f)
W NOWOHUCKICH PARKACH

Najwiêksze upa³y mamy ju¿ chyba za sob±, ale przed nami jeszcze niejeden gor±cy dzieñ. Wiele osób starszych oraz rodzice z ma³ymi dzieæmi szukaj± w takie dni cienia i och³ody w miejskich parkach. I o ile Kraków, je¶li chodzi o ilo¶æ zieleni przypadaj±c± na jednego mieszkañca, zajmuje jedn± z ostatnich pozycji nie tylko w ¶wiatowym, ale nawet w krajowym rankingu, o tyle sama Nowa Huta mo¿e poszczyciæ siê o wiele lepsz± sytuacj±. Najm³odsza dzielnica Krakowa od pocz±tku by³a miastem zieleni, i takim pozosta³a do dzisiaj. Na terenie nowohuckich dzielnic znajduje siê wiele parków i terenów zielonych. Do najbardziej znanych nale¿±: Lasek Mogilski i Lasek £êgowski przy ul. Naj¶wiêtszej Marii Panny, Park Lotników Polskich w Czy¿ynach, £±ki Nowohuckie (zaliczone do tzw. u¿ytków ekologicznych), Park Kultury (w s±siedztwie NCK), zieleñ os³onowa fortów austriackich, Park Zielony Jar na Wzgorzach Krzes³awickich i wiele innych. Szczególnie bogata w tereny zielone jest Dzielnica XVIII.


Park Ratuszowy przy al. Ró¿ i al. Przyja¼ni przyci±ga szczególnie nowohuckich emerytów i rencistów.

50 LAT ZE „STYLOW¡”
Szampanem, wystêpem aktorów Teatru Ludowego i dancingiem ¶wiêtowa³a swoje 50-lecie restauracja „Stylowa” – historyczny ju¿, i coraz czê¶ciej odwiedzany tak¿e przez turystów zagranicznych, nowohucki lokal gastronomiczny w al. Ró¿. W jubileuszowym spotkaniu udzia³ wziêli m. in. radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg, dyrektor O¶rodka Kultury im. Norwida Danuta Szymoñska, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego M. Krakowa Leszek J. Sibila, dyrektor i dyrygent Orkiestry Dêtej Mittal Steel Poland Marek Seyfried, nowohucki re¿yser Jerzy Ridan, redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk, nowohucki animator kultury Henryk Kazimierski, przedstawiciele w³adz miasta i Rady Dzielnicy XVIII oraz licznie grono by³ych pracowników i sympatyków „Stylowej”.
10 koncert z cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” CZWARTEK Z KRAWCZYKIEM
W ubieg³y czwartek, 13 lipca br. o godz. 19.00 w zielonej przestrzeni Parku Lotników Polskich w Czy¿ynach rozpocz±³ siê dziesi±ty ju¿ koncert ze znanego – nie tylko w Nowej Hucie – cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” Tym razem przed licznie zgromadzon± publiczno¶ci± za¶piewa³ Krzysztof Krawczyk. Koncert zorganizowany zosta³ przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, a poprowadzi³a go, jak zwykle, Lidia Jazgar.


PODPALACZ NA SZKOLNYM
- By³a niedziela, godz.. 23.30 – opowiada Piotr F., mieszkaniec os. Szkolnego. - W pewnym momencie przez okno naszego mieszkania zobaczyli¶my z ojcem m³odego cz³owieka, który usi³owa³ podpaliæ stertê palet i starych drewnianych, zdemontowanych okien z remontowanej sto³ówki na os. Szkolnym. Obok tej sterty drewna parkowa³y samochody mieszkañców okolicznych bloków, które mog³y zapaliæ siê od ognia. Ojciec zadzwoni³ na policjê. Gdyby policja zareagowa³a bezzw³ocznie, z³apaliby podpalacza. Podpalacz, m³ody ch³opak, przez dziesiêæ minut ponawia³ próby podpalenia, bo ogieñ nie chcia³ siê rozpaliæ. Zbiera³ nawet papiery, które wala³y siê po trawniku, i podk³ada³ pod drewna, by lepiej siê pali³o. Widzia³em to przez okno. Wreszcie mu siê uda³o. Gdy ogieñ zrobi³ siê wiêkszy ojciec zadzwoni³ po Stra¿ Po¿arn±. W tym czasie mieszkañcy s±siaduj±cych ze sto³ówk± bloków zaczêli przeparkowywaæ samochody. Na szczê¶cie stra¿acy zareagowali b³yskawicznie. Byli po piêciu minutach. Oby³o siê bez strat.
(f)


FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEDzi¶ wspólnie z Adamem Gryczyñskim zamieszczamy zdjêcie przedstawiaj±ce Stanis³awa Ma¶laka, który przyjecha³ na ryby na stare wi¶lisko, znajduj±ce siê na nowohuckich ³±kach. Nie¿yj±cy ju¿ Stanis³aw Ma¶lak, mieszkaniec krakowskiego Stradomia lubi³ je¼dziæ na ryby nad D³ubniê do Mogi³y, albo w³a¶nie na wspomniane stare wi¶lisko, które by³o jednym z jego ulubionych ³owisk. Mo¿na tam by³o ³owiæ szczupaki, liny, karasie i p³ocie. Obro¶niêty trzcinami staw znajdowa³ siê miêdzy wa³em na po³udniu ³±k a skarp±, na której zbudowany zosta³ Szpital im. ¯eromskiego. Zdjêcie otrzymali¶my od jego córki, pani Marii Jotis, która powiedzia³a nam, ¿e fotografia zosta³a wykonana albo w 1949 albo w 1950 roku.
(f)
II edycja ¦wiêta Kopca Wandy za nami HIP-HOP, ARCHEOLOGIA I TSA
Druga edycja ¦wiêta Kopca Wandy za nami. Dwa dni spêdzone pod jednym z najcenniejszych nowohuckich zabytków by³y ciekawe, i jak siê okaza³o, niezmiernie atrakcyjne dla tych wszystkich, których przygotowany program wyci±gn±³ z domów. Organizatorzy spotkania pod Kopcem tym razem przygotowali co¶ dla ka¿dego, tak, aby ka¿dy móg³ znale¼æ co¶ dla siebie – i m³ody mi³o¶nik hip-hop i starszy fan ostrego rocka. Atrakcyjnie i, co wa¿ne, edukacyjnie czas pod Kopcem mog³y spêdziæ ca³e rodziny. Patrz±c po olbrzymiej frekwencji i zadowoleniu, spotkanie z archeologi± by³o przys³owiowym strza³em w dziesi±tkê.

Fot. Grzegorz Ziemiañski
Nowa wystawa w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16 Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Ko¶cielniki
Nowa Huta kojarzy siê najczê¶ciej z interesuj±cym za³o¿eniem urbanistycznym idealnego miasta socjalizmu, gigantycznym kombinatem metalurgicznym, pomnikiem Lenina w Alei Ró¿ oraz szarymi blokowiskami. Ale dzisiejsz± Now± Hutê tworz± równie¿ dawne miejscowo¶ci, istniej±ce na tym terenie od wielu wieków, z ich ko¶cio³ami, dworami i pa³acami, nale¿±cymi w przesz³o¶ci do znanych polskich rodów. To ma³o znane oblicze najm³odszej dzielnicy Krakowa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chce przybli¿yæ przez cykl wystaw w oddziale Dzieje Nowej Huty, po¶wiêconych poszczególnym historycznym miejscowo¶ciom. Pierwsza z nich, prezentowana na os. S³onecznym 16 od 11 lipca br., jest po¶wiêcona Ko¶cielnikom i wsiom tworz±cym dawniej tzw. „pañstwo ko¶cielnickie”. Zobaczyæ bêdzie mo¿na przedmioty zwi±zane z najstarszym osadnictwem na tych terenach, pochodz±ce sprzed 7000 lat, wydobyte podczas prac archeologicznych. Prezentowane bêd± dzieje pa³acu, nale¿±cego m.in. do Morsztynów i Wodzickich, historia drewnianego ko¶cio³a p.w. Wszystkich ¦wiêtych w Górce Ko¶cielnickiej, a tak¿e dzieje wsi, z jej barwnym folklorem oraz instytucjami dzia³aj±cymi nieprzerwanie od XIX w. Warto bêdzie zobaczyæ oryginalne XVIII-wieczne kafle piecowe z ko¶cielnickiego pa³acu, wspania³y pogrzebowy ornat z przedstawieniami szkieletów tañcz±cych na trumnach. Niezwykle interesuj±ce bêd± równie¿ kroniki szkolne, a w¶ród nich najstarsza, prowadzona od roku 1868. Ca³o¶ci dope³ni± liczne fotografie, przedstawiaj±ce ¿ycie wsi od pocz±tku XX w. a¿ po czasy wspó³czesne, pochodz±ce z archiwów szko³y, Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej czy te¿ obecnych mieszkañców Ko¶cielnik, kultywuj±cych dawne tradycje wsi. Zapraszamy serdecznie do odkrycia innej strony Nowej Huty.
(k)
Zajrzyj do fotogalerii.
W najbli¿szy weekend, 1 i 2 lipca br. II edycja ¦wiêta Kopca Wandy.
IKONY NOWEJ HUTY. PLAKAT
We wtorek, 20 czerwca br. w siedzibie Stowarzyszenia Kulturalnego „Galeria” na os. Centrum B, bl. 3 (róg alei Ró¿ i alei Przyja¼ni) otwarto wystawê pt. „Ikony Nowej Huty. Plakat”, na której znalaz³o siê piêæ plakatów dla Nowej Huty wypracowanych przez artystów plastyków. Wystawê otworzyli Antoni Bartosz, dyrektor Ma³opolskiego Instytutu Kultury i Daniel Szubelak, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Galeria”.
Projekt „Ikony Nowej Huty. Plakat” jest czê¶ci± wiêkszego programu „nowa_huta.rtf (relacje, teksty, forma)” realizowanego przez Ma³opolski Instytut Kultury w Krakowie w ramach miêdzynarodowego przedsiêwziêcia pod nazw± „Pamiêæ. Dziedzictwo. Spo³eczno¶æ lokalna” wspó³finansowanego przez fundusz Unii Europejskiej Kultura 2000. W ramach programu w roku ubieg³ym wydana zosta³a ksi±¿ka „Nowa_Huta. Ksiêga uwolnionych tekstów”, w której zamieszczono kilkana¶cie rozmów z mieszkañcami Nowej Huty. Niestety, ksi±¿ka nie by³a przeznaczona do sprzeda¿y. Aby przybli¿yæ naszym czytelnikom najciekawsze zamieszczone w niej materia³y, w porozumieniu z Ma³opolskim Instytutem Kultury, jedn± z rozmów opublikowali¶my w „G³osie” w ubieg³ym tygodniu. By³a to rozmowa z nie¿yj±cym ju¿ Franciszkiem Szafrañcem, najstarszym mieszkañcem Mogi³y.
(f)
CZAS ZATRZYMANY
Zamieszczone dzi¶ zdjêcie przedstawia rodzinê Kotów z Luboczy. Fotografia pochodzi z ok. 1890 r. i jest w³asno¶ci± Stanis³awa Walczaka, który udostêpni³ j± w ramach akcji Adama Gryczyñskiego: “Czas zatrzymany”. To jego pradziadowie, którzy patrz±c wprost w obiektyw przekazuj± nam, wspó³czesnym, osobliwe przes³anie, który ka¿dy mo¿e odczytaæ na swój sposób. Tê fotografiê zobaczymy na wystawie przygotowanej w Foto-Galerii NCK, na której zgromadzono ponad 300 zdjêæ z lat 1890 – 1949, z terenów na których powsta³a Nowa Huta i kombinat metalurgiczny.

Wystawa jest plonem akcji og³oszonej w styczniu br.. Dziêki niej zreprodukowanych zosta³o ponad 1500 zdjêæ z rodzinnych albumów. Najwiêcej zdjêæ uda³o siê zgromadziæ z nastêpuj±cych terenów: Luboczy, Bieñczyc, Czy¿yn, Pleszowa, Mogi³y, Grêba³owa, Cha³upek, Wolicy, Wadowa, Luborzycy i Dojazdowa. Pierwsze zdjêcia na wystawê nap³ynê³y 3 lutego br. podczas spotkania zorganizowanego przez Franciszka Nowaka w klubie “Dukat” z mieszkañcami Grêba³owa, ostatnie – 18 czerwca br. w Dojazdowie u Emilii Suber. Trudno zreszt± by³oby wymieniæ wszystkich, którzy otwarli przed nami swoje domowe archiwa – to ponad sto rodzin - ale pragniemy im za okazane wsparcie i zaufanie gor±co podziêkowaæ!
Fotograficzne zbiory z up³ywem czasu bêd± nabiera³y coraz wiêkszej warto¶ci dokumentalnej. S± przejmuj±c± ilustracj± losów pokolenia, które zosta³o wystawione w PRL- u na bolesn± próbê i eksperyment na ¿ywym organizmie spo³eczeñstwa. W tym kontek¶cie sentencja Zbigniewa Herberta: “Naród, który traci pamiêæ, traci sumienie” nabiera szczególnego wyrazu i znaczenia. Dzi¶, gdy Nowa Huta staje siê coraz bardziej modna, nie mo¿na zapomnieæ, ¿e wielu Polaków przyp³aci³o za nadej¶cie “nowego” bardzo wysok± cenê. Wielu pozbawionych swojej ojcowizny musia³o rozpoczynaæ ¿ycie od nowa. Byli jednak przesi±kniêci mi³o¶ci± do ojczyzny, kultywowali tradycje narodowe, obywatelskie, religijne, rodzinne i ludowe. Stanowili k³opotliw± zaporê dla systemu i dlatego system ich niszczy³. Dokonano na nich zamachu, ale nikt dot±d nie odda³ im sprawiedliwo¶ci. Chcemy pokazaæ, ¿e zanim zbudowano Now± Hutê, na tutejszych terenach kwit³o bogate ¿ycie kulturalne, religijne i spo³eczne, ¿e ¿yli tutaj ciekawi ludzie. Mo¿e dziêki wystawie damy im, a tak¿e ich rodzinom, choæ odrobinê satysfakcji. Bo oni byli tu wcze¶niej.
Ta pionierska wystawa fotograficzna ilustruje wycinek historii tych ziem od schy³ku XIX wieku, a zatrzymuje siê w lipcu 1949 r., kiedy to nieopodal prastarego opactwa mogilskiego rozbito namioty junaków 52 Brygady SP. Pokazanych zostanie kilka s³ynnych panoram Stanis³awa Senissona z 1949 r. z Mogi³y oraz setki zdjêæ, które w wiêkszo¶ci nigdy wcze¶niej nie by³y publikowane. Po¶ród nich zobaczymy seriê zdjêæ z listopada 1945 r. ukazuj±c± ekshumacjê i pochówek ofiar zbrodni hitlerowskich na Wzgórzach Krzes³awickich, zobaczymy te¿ zdjêcia robione z nara¿eniem ¿ycia ukrytym aparatem w Wolicy w 1943 r. w czasie obowi±zkowego spêdu krów z rozkazu Niemców. Zdjêcia wcze¶niejsze poka¿± nieistniej±ce ju¿ zbytki architektury drewnianej oraz pracê w latach 20. i 30. ubieg³ego wieku w maj±tkach rolnych Mogi³y, Bieñczyc, Czy¿yn i Pleszowa.
Ale przede wszystkim bohaterami wystawy bêd± ludzie, którzy wcze¶niej ¿yli na tych terenach: portrety indywidualne i grupowe robione na wsiach przez wêdrownych fotografów, z okazji odpustów w Mogile, chrzcin, wesel i pogrzebów. Bêd± te¿ zdjêcia zupe³nie wyj±tkowe, o niemal magicznej aurze, jak to z 1916 roku z Pleszowa wykonane przez nieznanego fotografa w pasiece Piotra Gajocha, który stoi tam wraz ze swym synkiem Stasiem, czy zdjêcie z 4 stycznia 1934 r. zrobione pod kopcem Wandy w drodze do Krzes³awic na wesele Marii i Andrzeja Ra¼nych, pokazuj±ce ci±g dalszy rodzinnej historii “Giocondy” z Grêba³owa zmar³ej w 1989 roku. Zobaczymy te¿ zdjêcia najsilniejszego cz³owieka z tych okolic – Jana Florkowskiego i przedwojenne dzie³a znakomitego cie¶li, stolarza a zarazem skrzypka Jakuba Bêbna - tak¿e z Grêba³owa oraz Macieja Ziêby z Bieñczyc – wspominanego jako dobrego, lubianego przez dzieci wujka nazywanego “Fonta¶”, który po powrocie z Krakowa czêstowa³ ich cukierkami. Jako szczególn± atrakcjê wernisa¿u poka¿emy - dziêki uprzejmo¶ci El¿biety i Mariana Dzikowskich - oryginalny obraz i reprodukcje kart pocztowych Józefa Krasnowolskiego – malarza, który w podkrakowskich Bieñczycach pozna³ sw± przysz³± ¿onê – piêkn± wiejsk± dziewczynê, Salomeê Wiktoriê Turbas. Po ¶lubie Józef Krasnowolski zamieszka³ – do r. 1914 – w ch³opskiej chacie w Bieñczycach. Mamy nadziejê, ¿e wystawa dostarczy wielu wzruszaj±cych chwil i wspomnieñ minionego czasu, który odchodzi powoli w zapomnienie. My chcemy go ocaliæ. Spotkajmy siê zatem w Foto-Galerii NCK 26 czerwca (poniedzia³ek) o godz. 18.00. Zapraszamy!
Wystawa czynna bêdzie przez dwa miesi±ce.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.15 29,914,692 unikalnych wizyt