Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NOWOHUCIANIE ROKU


Od lewej: Jerzy Ridan, Adam Gryczyñski i red. naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckie” Jan L. Franczyk

Adam Gryczyñski i Jerzy Ridan laureatami presti¿owego tytu³u
NOWOHUCIANIE ROKU



26 kwietnia br., w jednej z najstarszych kawiarni nowohuckich „Stylowej” odby³o siê wrêczenie tytu³ów Nowohucianina Roku. Kapitu³a Tytu³u przyzna³a to honorowe wyró¿nienie za rok 2008 dwóm laureatom Adamowi Gryczyñskiemu i Jerzemu Ridanowi. W roku Jubileuszu 60-lecia Nowej Huty czekali¶my z wrêczeniem Medali do chwili rozpoczêcia uroczysto¶ci jubileuszowych. Ponadto Kapitu³a przyzna³a w roku jubileuszowym wyj±tkowo dwa tytu³y, chocia¿ z regu³y przyznaje tylko jeden na rok. Okoliczno¶ciowe Medale i adresy wrêczy³ red. naczelny „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk. Wieczór wrêczenia tytu³ów u¶wietni³ wystêp gitarowy Jana Oberbeka.

Od 1998 roku laureatami tego presti¿owego tytu³u zosta³o 13 osób. Jako pierwszy otrzyma³ go organizator Wigili dla samotnych znany restaurator oraz dzia³acz PZPN w latach dziewiêædziesi±tych i wspó³twórca najwiêkszych sukcesów pi³karzy „Hutnika” – Stanis³aw Kmita. Pó¼niej otrzymywali go w kolejno¶ci Jerzy Kujawski, Piotr Janeczek, o. Niward Karsznia, Ferdynand Nawratil, Stanis³awa Urbaniak, Eugeniusz Hajto, Ireneusz Ra¶ i Maciej Twaróg w roku jubileuszowym 55-lecia „G³osu”, Czes³aw £otarewicz, ks. pra³at Jan Bielañski. Zatem dwunasty i trzynasty tytu³ Nowohucianina Roku otrzymali Adam Gryczyñski i Jerzy Ridan. Nie by³ to przypadkowy wybór. Obaj laureaci s± wybitnymi twórcami i od lat odgrywaj± istotn± rolê w dokumentowaniu historii oraz ¿ycia Nowej Huty. Adam Gryczyñski jako znakomity fotografik od lat zwi±zany z Nowohuckim Centrum Kultury zorganizowa³ dziesi±tki wystaw. Jego ostatnie dokonania w tej dziedzinie spotka³y siê z szerokim odd¼wiêkiem. Wystawa fotograficzna „Czas zatrzymany” w ub. roku wystawiona na pl. Centralnym by³a jednym z donio¶lejszych wydarzeñ kulturalnych na przestrzeni wielu lat. Przygotowane przez niego albumy „Czas zatrzymany” zawieraj± niepowtarzalne fotografie i wspomnienia nowohucian, s± znakomitym udokumentowaniem historii czasów poprzedzaj±cych powstanie Nowej Huty. Jak powiedzia³ Jan L. Franczyk, Adam Gryczyñski zmieni³ optykê spojrzenia na te tereny. Przez lata mówiono, ¿e Kombinat Metalurgiczny powsta³ w jakiej¶ mierze na pustynnych terenach, teraz wiemy, ¿e istnia³y tutaj wsie z bogatym ¿yciem kulturalnym.
Jerzy Ridan to znany re¿yser filmowy, twórca m.in. filmów dokumentalnych. Jego film „Na rogu Marksa i Obroñców Krzy¿a” o obronie Krzy¿a Nowohuckiego na pewno przejdzie do historii. Podkre¶li³a to uczestniczka tych wydarzeñ Janina Dr±g dziêkuj±c Jerzemu Ridanowi za dobro uczynione w walce o krzy¿. Tytu³ Nowohucianina Roku przyznano mu za dokonania ostatnich lat. Jerzy Ridan by³ wspó³organizatorem Filmowego Maratonu Nowohuckiego, a obecnie od kilku lat dokumentuje ¿ycie nowohuckiej aglomeracji w Nowohuckiej Kronice Filmowej, która jest wy¶wietlana w kinie „Sfinks” przed seansami filmowymi oraz w 3 Programie OTV w Krakowie.
Na uroczysto¶æ wrêczenia tytu³ów do „Stylowej” przyby³o liczne grono zaproszonych go¶ci oraz rodziny laureatów i ich Przyjaciele. Gratulacje laureatom z³o¿yli minister Piotr Boroñ, podkre¶laj±c rolê tego tytu³u, kwituj±c, jak± „G³os” odgrywa istotn± rolê w nowohuckiej spo³eczno¶ci. Nowohucianin Roku w poprzednim roku ks. pra³at Jan Bielañski nietypowo pogratulowa³ obecnym laureatom. Jako góral z pochodzenia za¶piewa³ na góralska nutê przygotowan± przez siebie przy¶piewkê, z której wynika³o, aby „twórczo¶ci± obu laureatów Polska siê szczyci³a”. Jerzy Kujawski drugi w kolejno¶ci laureat Tytu³u Nowohucianina Roku z roku 1999, wybrany przez Czytelników (w drodze zbierania kuponów) przygotowa³ jak zwykle wypalone przez siebie drewniane akcesoria, a tak¿e zaprosi³ do przygotowanych smako³yków w postaci smalcu i prawdziwego kindziuka. Piêkny bochen chleba na tê okazjê upiek³a piekarnia Alicji Pêgiel z Mogi³y z napisem „Adam” i „Jerzy”. Gratulacje z³o¿y³ tak¿e prezes Towarzystwa Przyjació³ Sztuk Wszelkich Antoni Kawa³ko oraz Barbara Brzeziñska i Barbara Matuszczyk z tego Towarzystwa. Roman Kamecki z Cukierni „Dorotka” w os. Teatralnym pogratulowa³ Nowohucianom Roku i zaprosi³ do degustacji ko³aczy przygotowanych na tê okazjê. Obaj laureaci zabieraj±c g³os, przypomnieli swoje wiêzi z Now± Hut± oraz skierowali podziêkowania do tych wszystkich dziêki którym mogli zaistnieæ twórczo. Na cze¶æ laureatów, zebrani na uroczysto¶ci, od¶piewali tradycyjne „Sto lat”. Szerzej sylwetki Nowohucian Roku 2008 przybli¿ymy w najbli¿szych numerach „G³osu”.

S³awomir Pietrzyk
Fot. Autor
NOWA HUTA – NAJM£ODSZA SIOSTRA KRAKOWA.
Od 15 maja br. przed Nowohuckim Centrum Kultury ogl±daæ mo¿na plenerow± wystawê fotograficzn±:
NOWA HUTA – NAJM£ODSZA SIOSTRA KRAKOWA.
O wystawie z jej kuratorem Adamem Gryczyñskim rozmawia Jan L. Franczyk.


+ Mogi³a, Bieñczyce, Czy¿yny, Pleszów, Grêba³ów, Krzes³awice, Lubocza – te miejscowo¶ci znik³y z mapy Ma³opolski, a wydziedziczeni mieszkañcy – gospodarze tych ziem – musieli znale¼æ sobie nowe miejsce w ¿yciu. Po 1949 roku powsta³o tu nowe “socjalistyczne”, jak chcia³a ówczesna w³adza, miasto. Ale na wystawie jest zaledwie kilka zdjêæ pokazuj±cych tê przesz³o¶æ.
Adam Gryczyñski
: Tak, bo wystawa po¶wiêcona jest Nowej Hucie, która od 31 marca 1951 roku jest dzielnic± Krakowa. Ma 60 lat, licz±c od daty rozpoczêcia budowy. W porównaniu z prastarym Krakowem, to zaledwie u³amek historii, a jednak jest swoistym fenomenem nawet w europejskiej skali. Ma w sobie co¶, co nieustannie intryguje kolejne pokolenia historyków, socjologów, demografów, pisarzy, dziennikarzy i artystów próbuj±cych zmierzyæ siê z tym osobliwym tematem. W ci±gu kilku zaledwie dziesiêcioleci ukszta³towa³a siê tu “ma³a ojczyzna”, dokona³a siê integracja mieszkañców. To nie znaczy, ¿e nie pamiêtamy o wsiach, na których zbudowano nowe miasto. Tej przesz³o¶ci po¶wiêci³em swoje albumy „Czas zatrzymany”. Na czerwcowe uroczysto¶ci uka¿e siê zreszt± wznowienie pierwszej czê¶ci „Czasu zatrzymanego”, który dzisiaj jest ju¿ nieosi±galny w ksiêgarniach. We wrze¶niu zostanie zreszt± otwarta w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym wystawa „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Ruszcza i Branice”. My¶lê, ¿e prze³amali¶my lata milczenia o Mogile, Czy¿ynach, Ruszczy, Pleszowie i innych wsiach w tej okolicy, które têtni³y przecie¿ kiedy¶ wyj±tkowo bogatym ¿yciem. Ale „Nowa Huta – najm³odsza siostra Krakowa” po¶wiêcona jest historii Nowej Huty, a wiêc fotografie z historii tej dzielnicy s± na niej elementem dominuj±cym.
+ Nowa Huta by³a niew±tpliwie wytworem politycznym, jak twierdz± niektórzy, mia³a neutralizowaæ mieszczañski, zachowawczy Kraków. Jak pokaza³a historia, Nowa Huta tego zachowawczego Krakowa nie zneutralizowa³a, a nawet sama sta³a siê symbolem walki o wolno¶æ. Dzi¶ jest okrzep³ym i nadal rozbudowuj±cym siê organizmem spo³ecznym. Na jej terenie funkcjonuj± prê¿nie dzia³aj±ce obiekty kultury, salony wystawowe, teatry, szko³y, obiekty sportowe. W dziejach Nowej Huty zogniskowa³y siê zarówno blaski jak i cienie ca³ej powojennej historii Polski: potê¿ne zrywy ku niepodleg³o¶ci, ale i fala wyw³aszczeñ w latach 50. XX w., prze¶ladowania, ideologiczna indoktrynacja…
- No w³a¶nie. Ta walka o w³asn± to¿samo¶æ, wolno¶æ i w obronie wiary zosta³a dobitnie wyra¿ona w kwietniu 1960 r. obron± nowohuckiego krzy¿a. Co te¿ zosta³o pokazane na wystawie. Dokona³ siê wtedy radykalny zwrot w spo³ecznej ¶wiadomo¶ci, co tak¿e skutkowa³o zmian± wizerunku robotniczej dzielnicy Krakowa. W 1977 roku wybudowano tu pierwszy ko¶ció³ – Arkê Pana w Bieñczycach. Papie¿ Jan Pawe³ II w homilii wyg³oszonej w czasie mszy ¶w. odprawionej 9 czerwca 1979 roku przed opactwem OO. Cystersów w Mogile przypomnia³, ¿e gdy budowano Nowa Hutê “mo¿e nie u¶wiadamiano sobie, ¿e powstaje ona przy tym Krzy¿u, przy tej relikwii, któr± wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyli¶my po czasach piastowskich”. W latach 80. Now± Hutê, bastion “Solidarno¶ci” ogarnê³a potê¿na fala strajków, demonstracji. Od kuli funkcjonariusza SB zgin±³ Bogdan W³osik, a jego pogrzeb by³ wielka manifestacj± na rzecz wolno¶ci.
Ale pierwszymi ofiarami komunizmu byli mieszkañcy tutejszych wsi. O nich niemal zupe³nie zapomniano, a przecie¿ ponie¶li wielkie ofiary, utracili ¿yzn± ziemiê i dobrze zorganizowane gospodarstwa – dorobek ¿ycia wielu pokoleñ; za tzw. odszkodowania – je¿eli je podjêli – mogli sobie kupiæ garnitur, radio lub zegarek na rêkê. Ludzie ci byli przepojeni mi³o¶ci± do Boga i Ojczyzny, kultywowali tradycje narodowe, ludowe i rodzinne. Latem 1949 roku nie pozwolono im nawet zebraæ z pól dojrzewaj±cego zbo¿a. Zgromadzeni wówczas na wzgórzu pod kopcem Wandy patrzyli bezsilnie na te ³any, pomstowali. Wioski uleg³y zburzeniu, ch³opi rozproszeniu, a ludzkich krzywd nigdy nie wyrównano.
+ “Naród, który traci pamiêæ, traci sumienie” – pisa³ Zbigniew Herbert. Nierzadkie uczucie niechêci i obojêtno¶ci w stosunku do Nowej Huty obecnie zamienia siê w ciekawo¶æ i sympatiê, co mo¿na zaobserwowaæ daleko poza granicami naszego miasta, a nawet kraju.
- Dla jednych budowa nowego miasta i kombinatu metalurgicznego na zawsze pozostanie przekleñstwem systemu komunistycznego usi³uj±cego zdegradowaæ Kraków jako o¶rodek kultury i my¶li politycznej, a szczególnie jako sanktuarium narodowe. Dla innych za¶ by³a i jest szans± na lepszy start ¿yciowy, za³o¿enie rodziny i awans spo³eczny. Nie ma ju¿ pomnika W³odzimierz Lenina, a huta – kiedy¶ jego imienia - jest dzisiaj w³asno¶ci± prywatnego kapita³u zagranicznego.
+ Nowa Huta chêtnie przyjmowa³a przybyszów ze wszystkich niemal stron kraju. Wielu z nich uleg³o asymilacji, inni zachowali odmienno¶æ wzbogacaj±c miasto o swoj± tradycjê, kulturê, sztukê, obyczaj, rzemios³o... Wywarli wp³yw na zmianê struktury spo³ecznej Krakowa, choæ – paradoksalnie – niekoniecznie w zgodzie z intencjami w³adzy komunistycznej. Sami równie¿ zyskali staj±c siê krakowianami. Nie mo¿na pomin±æ tak¿e motywów gospodarczych i ekonomicznych ca³ego przedsiêwziêcia.
- Oczywi¶cie, i organizatorzy wystawy staraj± siê przywo³aæ ogólny klimat tych czasów, ukazaæ dynamikê i zakres przemian, które nast±pi³y po II Wojnie ¦wiatowej. Od posadowienia Nowej Huty dzieli nas ju¿ ponad pól wieku, mo¿na wiêc bez emocji i z szerszej perspektywy dziejowej oceniæ okoliczno¶ci, które wp³ynê³y na decyzjê o jej budowie. Sprzyja temu tak¿e klimat spo³eczny i polityczny wolnego kraju. Dziêki zachowanym zdjêciom i towarzysz±cym im wspomnieniom w tym dyskursie nie brakuje g³osów mieszkañców kilkunastu wiosek, m.in. Mogi³y, Bieñczyc, Czy¿yn, Pleszowa, Grêba³owa, Krzes³awic i Luboczy. Tutaj – powtórzê to raz jeszcze - nie by³o biedy, ja³owych ugorów, czy zacofania. Ukazanie zapominanej powoli prawdy sprzed niespe³na 60 lat traktujemy jako swoisty obowi±zek tak¿e wobec potomków ówczesnych gospodarzy. Pamiêtaj± oni, ¿e to ich ojcowizna, z której zostali usuniêci dziadkowie, rodzice. Fotografia dokumentalna uwzglêdniaj±c kontekst historyczny mo¿e ³agodziæ dawne krzywdy, spowodowaæ realn± zmianê w postrzeganiu Nowej Huty i jej wspó³czesnego oblicza.
Stare zdjêcia uwieczni³y miejsca, których w Nowej Hucie przewa¿nie ju¿ nie ma, choæ przecie¿ s± to te same tereny. Opracowana i zaprojektowana przez generalnego projektanta Tadeusza Ptaszyckiego koncepcja zagospodarowania terenu do dzi¶ wyznacza zasadniczy kszta³t miasta, czêsto jest traktowana przez specjalistów jako wybitna kreacja urbanistyczna. Nowa Huta wzniesiona w swej pierwotnej czê¶ci (dzi¶ g³ównie obszar XVIII Dzielnicy) wed³ug regu³ realizmu socjalistycznego ma walory dostrzegane dopiero teraz, gdy opadaj± emocje, gdy wyros³y kolejne pokolenia pionierów, którzy przed dziesi±tkami lat wznosi³y te domy i osiedla. Jej architektura, po³o¿enie, zielone tereny z ³±kami i inne walory mo¿na oceniæ nie tylko spaceruj±c i je¿d¿±c szerokimi ulicami. Z lotu ptaka widaæ, ¿e to miejsce jest wyj±tkowe, zharmonizowane. To wszystko powsta³o wskutek zaanga¿owania i wysi³ku m³odych ludzi, którym czêsto obca by³a ideologia, którzy szukali miejsca dla siebie i zaznali awansu spo³ecznego. Nowohuckie osiedla by³y zasiedlane przez dziesi±tki tysiêcy czêsto niewykwalifikowanych robotników przyby³ych z ró¿nych stron, w tym z biednej Ma³opolski. Po¶ród nich byli repatrianci zza Buga i ci, którzy szczê¶liwie wracali z ZSRR, ludzie z ziem odzyskanych, ¿o³nierze AK, górale, ¦l±zacy, Cyganie, Ukraiñcy, Grecy... Niektórzy w³a¶nie tu ukryli siê przed stalinowskimi represjami. Byli te¿ rosyjscy specjali¶ci zatrudnieni przy budowie miasta i kombinatu metalurgicznego.
+ Czy pamiêæ indywidualna i zbiorowa oraz lepsza znajomo¶æ historycznych ju¿ realiów pomo¿e nam w ¶wiadomym kszta³towaniu przysz³o¶ci, czy te¿ oka¿e siê ci±¿±cym i nieporêcznym baga¿em?
- Sami oceñmy, gdy¿ jest to sprawa subiektywna. Wydaje siê, ¿e stare fotografie mog± siê okazaæ po¿yteczne szczególnie dla m³odszego pokolenia, które chce siê dowiedzieæ czego¶ wiêcej o swojej ma³ej ojczy¼nie. Wiedza, wra¿liwo¶æ oraz osobiste do¶wiadczenie okre¶l± ich stosunek do tematu wystawy. Autentyzm zarejestrowanych na papierze fotograficznym ludzi, sytuacji i miejsc mo¿e u³atwiæ ocenê nieodleg³ej przesz³o¶ci.
+ Dziêkujê za rozmowê, a tak¿e za Twoje zdjêcia, które od czasu do czasu wykorzystujemy w „G³osie-Tygodniku Nowohuckim”, jak chocia¿by to z wnêtrza bazyliki w Mogile, które w ubieg³ym tygodniu ukaza³o siê na pierwszej stronie, a którego – spiesz±c siê jak zwykle - zapomnieli¶my podpisaæ Twoim nazwiskiem. Mam nadziejê, ¿e nam wybaczy³e¶ tê niezrêczno¶æ?
- Jako¶ to prze¿y³em (¶miech). A tak powa¿nie, to serdecznie zapraszam wszystkich mieszkañców do obejrzenia wystawy przed Nowohuckim Centrum Kultury. Naprawdê warto.
Fina³ ¯onkilowych Pól Nadziei Rodzinny festyn pod NCK
Koñczy siê 12 edycja ¯onkilowych Pól Nadziei, tegoroczna przebiega³a pod has³em „Kochaj±c do koñca”. Organizatorzy akcji zapraszaj± wszystkich Nowohucian, na festyn który odbêdzie siê w najbli¿sz± sobotê (23 maja) przed Nowohuckim Centrum Kultury.
Tegoroczna akcja ¯onkilowych Pól Nadziei zainaugurowana zosta³a 12 marca w Urzêdzie Miasta Krakowa. Jej fina³, którym bêdzie wielki rodzinny festyn, odbêdzie siê 23 maja w plenerze przed NCK. Organizowana od 12 lat akcja ma na celu nie tylko pozyskanie funduszy na rzecz nieuleczalnie chorych jej celem jest równie¿ edukacja i uwra¿liwianie spo³eczeñstwa, a przede wszystkim jego najm³odszej czê¶ci, na los osób umieraj±cych. Dlatego na rodzinny festyn organizatorzy zapraszaj± szczególnie dzieci z rodzicami, zorganizowane grupy przedszkole i szkolne oraz wszystkich którzy w³±czyli siê w tegoroczn± akcjê. Zabawa rozpocznie siê o godz. 14.00 i potrwa a¿ do godz.18.00.
W programie festynu m.in. :

-koncert zespo³ów artystycznych Nowohuckiego Centrum Kultury
-rozstrzygniêcie konkursu dla szkó³ na „¯onkilowy sztandar”
-wystêp Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Ma³e S³owianki”
-go¶cie specjalni– Mi¶ i Margolcia – bohaterowie telewizyjnego programu dla dzieci „Bajeczki Jedyneczki”

Poniewa¿ tradycyjnie ju¿ fina³ ¯onkilowych Pól Nadziei skierowany jest do najm³odszych mieszkañców Krakowa dlatego specjalnie nie nich:
-gry i zabawy twórcze oraz konkursy prowadzone przez aktorów Teatru Lalki, Maski i Aktora GROTESKA
-Szpital Pluszowego Misia
-k±cik malowania twarzy
-zamek zje¿d¿alnia oraz basen z pi³eczkami
Jak powiedzia³a obecna na inauguracji tej edycji Pól Nadziei zastêpca prezydenta Krakowa, El¿bieta Lêcznarowicz: dwa lata temu ¿onkil zaprzyja¼ni³ siê z miastem Krakowem. Dzi¶ nie wyobra¿amy sobie, ¿eby ten symbol nadziei nie mia³ nam towarzyszyæ, ka¿dej wiosny. Rzeczywi¶cie nasze miasto a zw³aszcza nasza dzielnica bez ¿onkila nie by³aby ju¿ taka sama. Pamiêtajmy, ¿e ³atwiej jest wspólnie dzia³aæ na rzecz chorych kiedy znamy tych z którymi wspó³dzia³amy. Dlatego przyjd¼my w sobotê na Nowohucki Festyn Rodzinny, ¿eby nie tylko dobrze siê bawiæ ale i lepiej poznaæ.
¦wiêto Czy¿yn - Dzielnica CZY¯YNY DZIECIOM
Rada i Zarz±d Dzielnicy XIV Czy¿yny, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego zapraszaj± do udzia³u w festynie rodzinnym ¦wiêto Czy¿yn - Dzielnica Czy¿yny Dzieciom. Impreza odbêdzie siê w niedzielê, 24 maja 2009 r. na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Paw³a II 39). Pocz±tek o godzinie 15.00.
Na uczestników festynu czekaæ bêdzie wiele atrakcji. Prowadz±cy imprezê bawiæ bêdzie go¶ci i zachêcaæ do udzia³u w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. O godzinie 18.45 rozpocznie siê koncert Pauliny Bisztygi z zespo³em. Poprzedzi go koncert zespo³u Freshbeck, który wykona dla publiczno¶ci sk³adankê znanych i lubianych przebojów.
- W czasie trwania festynu, ka¿dy bêdzie móg³ znale¼æ dla siebie co¶ interesuj±cego. Na scenie zobaczymy wystêpy dzieci i m³odzie¿y z czy¿yñskich szkó³. Grupa Happenerska Nowa Huta z Klubu 303 O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta zaprezentuje pokaz umiejêtno¶ci cyrkowo – kuglarskich: ¿onglowania, je¿d¿enia na monocyklach, krêcenia poi, diabolo i talerzami oraz chodzenia na szczud³ach. Muzeum Lotnictwa zapewni mo¿liwo¶æ zwiedzania ekspozycji a Liga Obrony Kraju oraz Zwi±zek Strzelców „Strzelec” udostêpni± go¶ciom stanowiska na strzelnicy (broñ pneumatyczna oraz ASG). Pracownicy O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta prowadziæ bêd± gry i zabawy dla dzieci: malowanie twarzy i zabawy plastyczne z licznymi nagrodami – powiedzia³ nam przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny Jerzy Wo¼niakiewicz.
Organizatorzy festynu du¿± wagê przy³o¿yli do bloku tematycznego zwi±zanego z zagadnieniami bezpieczeñstwa. Policjanci z VIII Komisariatu zaprezentuj± elementy umundurowania, wyposa¿enia oraz broñ. Dzieci bêd± mog³y tak¿e zwiedziæ radiowóz i wzi±æ udzia³ w quizach zwi±zanych z tematyk± bezpieczeñstwa. Konkursy i quizy poprowadz± równie¿ stra¿nicy miejscy. Funkcjonariusze Stra¿y Miejskiej przeprowadz± tak¿e pokaz technik interwencji oraz bêd± uczyæ bezpiecznego poruszania siê rowerem. Z kolei pod fachowym okiem ratowników PCK bêdzie mo¿na poæwiczyæ na fantomie podstawy pierwszej pomocy. Chêtni, którzy nie boj± siê wysoko¶ci bêd± mogli zobaczyæ ca³y festyn z góry - z wysoko¶ci drabiny na samochodzie bojowym Stra¿y Po¿arnej.
Najm³odszych uczestników festynu na pewno zainteresuj± stanowiska zabawowe dla dzieci – dmuchane zje¿d¿alnie i zamki, kolejka oraz przeja¿d¿ki na konikach huculskich. Warto podkre¶liæ, ¿e na festynie „czternastki” wiêksza czê¶æ tych atrakcji dostêpna bêdzie bezp³atnie. Strudzeni udzia³em w konkursach i innych atrakcjach mieszkañcy zapewne z przyjemno¶ci± posil± siê przy stanowiskach gastronomicznych (grill, lody, s³odycze, wata cukrowa, popcorn) lub zwiedz± kramy handlowe (zabawki, s³odycze odpustowe).
W dniu festynu wstêp na teren Muzeum od godz. 14.30 bêdzie bezp³atny. Z powodu utrudnieñ zwi±zanych z budow± na terenie Muzeum zachêcamy do korzystania z dojazdu od strony ul. Bora-Komorowskiego (brama naprzeciwko stacji paliw). Zakoñczenie imprezy przewidywane jest na godz. 20.00. Wówczas odbêdzie siê pokaz fire show w wykonaniu Grupy GHNH.
(f)
BLI¯EJ POMNIKA PU£KOWNIKA KUKLIÑSKIEGO
Jak ju¿ informowali¶my, trwaj± przygotowania, które maj± doprowadziæ do postawienia pomnika pu³kownika Kukliñskiego. Pomnik ma stan±æ na zielonym terenie pomiêdzy Nowohuckim Centrum Kultury a os. Centrum E. Projekt budowy uzyska³ pozytywn± opiniê Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” i Rady Dzielnicy XVIII.
W ubieg³ym tygodniu Zarz±d Stowarzyszenia im. Pu³kownika Ryszarda Kukliñskiego z³o¿y³ wniosek do przewodnicz±cej Rady Miasta Krakowa Ma³gorzaty Radwan-Ballady i prezydenta Miasta prof. Jacka Majchrowskiego o wyra¿enie zgody na wzniesienie w Krakowie pomnika Pu³kownika i jednocze¶nie nadanie terenowi zielonemu wokó³ monumentu nazwy „Skwer Wolnej Polski”. Uzasadniaj±c swój wniosek wnioskodawcy podkre¶lili, ¿e „Pu³kownik Ryszard Kukliñski jest Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa”, a „Rada Miasta Krakowa uzna³a dzie³o samotnej misji p³k. Kukliñskiego za postêpowanie godne wielkiego patrioty, za dzia³anie w imiê najlepiej pojêtej racji stanu, za dzia³anie z pobudek ideowych, wbrew woli jego wojskowych prze³o¿onych ca³kowicie podporz±dkowanych obcemu mocarstwu, jakim by³ Zwi±zek Sowiecki”.
W ubieg³y czwartek Zarz±d Stowarzyszenia im. Pu³kownika Ryszarda Kukliñskiego spotka³ siê równie¿ z konsul generaln± Stanów Zjednoczonych w Krakowie Anne Hall, któr± zapoznano z dzia³aniami Stowarzyszenia i ide± budowy pomnika. Anne Hall obieca³a wszelk± mo¿liw± pomoc w realizacji przedsiêwziêcia, podkre¶laj±c, ¿e pu³kownik Ryszard Kukliñski by³ równocze¶nie obywatelem USA i pu³kownikiem armii Stanów Zjednoczonych.
(z)



W konsulacie USA w Krakowie. Od lewej: prezes Zarz±du Stowarzyszenia im. Pu³kownika Ryszarda Kukliñskiego Henryk A. Pach, konsul generalna Anne Hall, red. Jan L. Franczyk i Józef Lassota.
XIV edycja projektu MIASTO OGRÓD 2009
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza do udzia³u w konkursach „Ogrody s±siedzkie” i „Pn±cza dla Krakowa”.
Kryteria oceny: dla ogrodów – s±siedzki charakter ogrodu, stopieñ uspo³ecznienia w dostêpno¶ci i pielêgnacji, funkcjonalno¶æ i dostosowanie do najbli¿szego otoczenia, pomys³owo¶æ, uk³ad kompozycyjny, w³a¶ciwy dobór ro¶lin i ogólny wyraz artystyczny; dla pn±czy – spójno¶æ pn±czy z otoczeniem, w³a¶ciwy dobór ro¶lin na okre¶lonym stanowisku, wizja twórcza autorów, nietypowe zastosowanie podpór, staranne prowadzenie i pielêgnacja ro¶lin oraz ogólne wra¿enie estetyczne.
Zg³oszeni do konkursu przyjmowane s± do 6 czerwca br. przez Pracowniê Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. Norwida, tel 0-12 644-27-65 wewn. 18, e-mail: animacja@okn.edu.pl
Do 19 czerwca br. odbêd± siê komisyjne przegl±dy i ocena zg³oszonych ogrodów oraz stanowisk pn±czy wraz z realizacj± dokumentacji fotograficznej. Uczestnicy konkursu zostan± telefoniczne powiadomieni o dok³adnym terminie wizyty. Pó¼niej nast±pi otwarcie wystawy fotograficznej w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida oraz w hollu Urzêdu Miasta Krakowa. O wynikach konkursu informowaæ bêdziemy równie¿ w „G³osie”. Poka¿emy te¿ nagrodzone projekty.
Patronat medialny nad konkursem: Dziennik Polski i G³os-Tygodnik Nowohucki.
(f)
Lekcja historii i patriotyzmu dla najm³odszych mieszkañców Nowej Huty.
„Nowa Huta to moja ma³a Ojczyzna. Mieszkam tu od urodzenia , muszê to przyznaæ. Zalew, dworek, las mogilski, s± to miejsca dla mnie bliskie. Tam ³abêdzie karmiæ mo¿esz i historii poznaæ troszkê. Wiêc zapraszam wszystkich Was, kto odwiedziæ zechce nas.” To wiersz napisany przez sze¶cioletni± Gabrysiê. Jej utwór, jak wiele innych, zosta³ nagrodzony i zaprezentowany podczas fina³u III Nowohuckiego Przegl±du Twórczo¶ci Artystycznej Dzieci Przedszkolnych, który mia³ miejsce 9 maja br. w Nowohuckim Centrum Kultury. Festiwal zosta³ zorganizowany w ramach obchodów 60 rocznicy powstania Nowej Huty pod honorowym patronatem Ma³opolskiego Kuratora O¶wiaty, któremu przewodniczy³a wizytator Ma³gorzata Grze¶kiewicz g³ówny organizator i inicjator ju¿ trzeciego przegl±du we wspó³pracy z zespo³em dyrektorów nowohuckich placówek: dyrektor Przedszkola nr 46 – Zofia Ciê¿ad³o, dyrektor Przedszkola nr 93- Anna Trela, dyrektor Przedszkola nr 96- Maria B³aszczyk-Sobejko, dyrektor Przedszkola nr 99 – Iwona Aleksandrowska-Wojtas, dyrektor Przedszkola nr 104 – Celina Piwowarczyk, dyrektor Przedszkola nr 113 – Beata Kiczorowska, dyrektor Przedszkola nr 115 – Krystyna Litwin, dyrektor Przedszkola nr 117 – Agnieszka Knapik, dyrektor Przedszkola nr 125 – Ewa Cabak, dyrektor Przedszkola nr 131 – Aneta Dziewoñska, dyrektor Przedszkola nr 151 – Ewa Wilamska, dyrektor Przedszkola nr 152 – Maria Hersztek, dyrektor Przedszkola nr 177 – El¿bieta Piwowarczyk, dyrektor Przedszkola nr 182 – Ma³gorzata Kapliñska, dyrektor Przedszkola nr 187 – Ewa Zaj±czkowska oraz prowadz±cy przegl±d Waldemar Wojtas.
Podczas przegl±du przybyli go¶cie: przedstawiciel Wydzia³u Edukacji Urzêdu Miasta Krakowa inspektor Anna Salwiñska-Skiba, w imieniu Ma³opolskiego Kuratora O¶wiaty st. wizytator Marcin Mi³kowski, prezes wydawnictwa Bli¿ej Przedszkola Robert Halik, przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Edward Porêbski, przewodnicz±cy Dzielnicy XVI. S³awomir Góra, radny Dzielnicy XV Eugeniusz Budzyñski, kierownik NCK Maria Grochot oraz przedstawiciel ZEO Kraków-Wschód Jan Szkaradek podziwiali i nagradzali gromkimi brawami wystêpy ma³ych artystów. Pomys³ i realizacja III Przegl±du Artystycznego Dzieci Przedszkolnych pod has³em obchodów 60 rocznicy powstania Nowej Huty, to wspania³a lekcja historii i patriotyzmu dla najm³odszych jej mieszkañców. To równie¿ kszta³towanie spo³ecznych postaw i rozbudzanie wiêzi emocjonalnych z miejscem w³asnego pochodzenia „ nasz± ma³± Ojczyzn±”- Now± Hut±.
Urszula Rzepecka, nauczycielka Przedszkola 104



Organizatorzy i zaproszeni go¶cie III Nowohuckiego Przegl±du Twórczo¶ci Artystycznej Dzieci Przedszkolnych
LATYNOSKA FIESTA W ZIELONYM JARZE
W najbli¿sz± sobotê, 23 maja br. o godz. 17.00 w parku Zielony Jar na Wzgórzach Krzes³awickich rozpocznie siê koncert muzyki latynoskiej „Latynoska Fiesta w Zielonym Jarze". Wyst±pi± Anna Kukawska i Sebastian Dylnicki. Impreza odbêdzie siê w ramach 60-lecia Nowej Huty. Wstêp wolny.
(f)
Wie¶ Mogi³a w XIX wieku (6)
Dzia³alno¶æ szko³y pocz±tkowej w Mogile w latach 1819-46

Szkolnictwo w Rzeczpospolitej Krakowskiej w latach 1816-46 formalnie podlega³o w sprawach nauczania Uniwersytetowi Jagielloñskiemu w Krakowie. Rok szkolny zaczyna³ siê ustawowo 1 pa¼dziernika i teoretycznie trwa³ do koñca maja, ale czasem móg³ byæ przed³u¿ony do koñca czerwca, je¶li zim± z powodu silnych mrozów zajêcia w szkole zosta³y przerwane. Jednak nigdy nie trwa³ d³u¿ej ni¿ do dnia, gdy zaczyna³y siê ¿niwa, poniewa¿ dzieci by³y wówczas zatrudniane przez rodziców przy pracach gospodarczych.
60 LAT NOWEJ HUTY - PLAKATY



Znamy laureatów konkursu fotograficznego „NOWA HUTA W XXI WIEKU”
Znamy laureatów konkursu fotograficznego
„NOWA HUTA W XXI WIEKU”


Konkurs fotograficzny „Nowa Huta w XXI wieku” zorganizowany zosta³ przez Dzia³ Fotograficzno-Filmowy Nowohuckiego Centrum Kultury z okazji jubileuszu 60-lecia Nowej Huty. Jak nam powiedzia³ jego inicjator, dyrektor NCK Ferdynand Nawratil, celem konkursu by³o zgromadzenie prac fotograficznych, z których powstanie wystawa, album i kalendarz wykonany z prac zakwalifikowanych na wystawê. – Chcieli¶my pokazaæ w sposób dokumentacyjny i artystyczny wspó³czesny klimat Nowej Huty; jej koloryt, warunki ¿ycia, osi±gniêcia, nowe pomys³y i szanse na przysz³o¶æ – dodaje dyrektor Nawratil
Konkurs spotka³ siê z ogromnym zainteresowanie. Do Nowohuckiego Centrum Kultury nades³ano 529 prac 119 autorów. 8 maja br. nad przes³anymi pracami pochyli³o siê jury w sk³adzie: Adam Bujak, ZPAF (przewodnicz±cy Jury), Jan L. Franczyk , redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”, Jan Oberbek, wirtuoz gitary, koneser sztuki, Jan Zych, ZPAF, Adam Gryczyñski, ZPAF, NCK oraz Anna Bubula – sekretarz Jury. Jury po wstêpnej selekcji zakwalifikowa³o do II etapu konkursowego 111 zdjêæ, które bêd± prezentowane na wystawie i w katalogu. Zadecydowa³o tak¿e o nastêpuj±cym podziale nagród:
+ Grand Prix (5.000 z³) dla Mateusza Mrozowskiego za pracê „GHNH – czyli Cyrk na Dywizjonu” zdjêcie nr 3.
+ I nagroda (3.000 z³) dla Paw³a Jaroniewskiego za ca³o¶æ prac „Miejsca nasze codzienne – miejsca niezwyk³e”.
+ II nagroda (1.500 z³) dla Andrzeja Nawrata za zdjêcia 1, 2 i 4.
+ III nagroda (750 z³) dla Dawida Fortuny za zdjêcie 4.
+ III nagroda (750 z³) dla Marii Krawczyk za zdjêcie „Dywizjonu 303”.
+ wyró¿nienie (500 z³) dla Tomasza Stokowskiego za zdjêcie 4 z cyklu „Pokolenie XXI”.
+ wyró¿nienie (500 z³) dla Micha³a Wiatrowskiego za prace „Wolno¶ci dzieñ”, „panorama”, „brama”, „mgielna NH”.
+ wyró¿nienie (500 z³) dla Zdzis³awa Deca za zdjêcie 3.


Nagrody ksi±¿kowe Nowohuckiego Centrum Kultury:
dla Agnieszki Supernak za zdjêcie 4 - Naomi Rosenblum „Historia Fotografii ¦wiatowej” wyd. BATURO
dla Paw³a Piotrowicza za zdjêcie 1 - Naomi Rosenblum „Historia Fotografii ¦wiatowej” wyd. BATURO
dla Przemys³awa Przystanka za zdjêcie 3 - Naomi Rosenblum „Historia Fotografii ¦wiatowej” wyd. BATURO
dla Krzysztofa Suszkiewicza za zdjêcie „Krzy¿e” – red. Adam Gryczyñski „Czas zatrzymany 2”

Do wystawy i katalogu zakwalifikowano prace nastêpuj±cych autorów:
Mieczys³aw Libront, Szymon Seweryn, Adam Bogusz, Adam Olszowski, Agnieszka Supernak, Andrzej Nawrat, Anna Ciupiñska, Andrzej Kurzyd³o, Andrzej Jurkiewicz,
Anna Kozak, Micha³ Wiatrowski, Zdzis³aw Dec, Bartosz Rzepa, Bogdan G³owacki, Tomasz Wysopal, Bo¿ena Szwarc, Krzysztof Suszkiewicz, Joanna Mitera, Tomasz Pad³o, Mateusz Mrozowski, Dawid Fortuna, Monika Hyla, Piotr Kuzera, Piotr Pierzcha³a, Przemys³aw Stanek, Alicja Strzopa, Antoni £apajerski, Jana Filipowski, Pawe³ Jaroniewski, Jerzy Szczud³owski, Sebastian Supernak, Micha³ Wilk, Jan Oratowski, Pawe³ Piotrowicz, Laura Dec, Adam Markowski, Ma³gorzata Marcjan, Maria Krawczyk, Eliza Bieleñ, Jurand Sas, Daniel Myszkowski, Aleksandra Urzêdowska, Waldemar Cyganik, Micha³ Drewnicki, Klaudyna Kasperlik, Joanna Garlicka, Karolina Banaszkiewicz Badura, Przemys³aw Krzystanek, Piotr Lipecki, Piotr Porêba, Pawe³ Repetowski, Pawe³ Zapart, Stanis³aw Guzik, Barbara Czopek, Micha³ P³achta, Tomasz Osojca, Natalia Zakrocka, Anna Wi±cek, Tomasz Stokowski, Borys Lewandowski.
Jury i organizatorzy dziêkuj± wszystkim, którzy w jubileuszowym roku 60–lecia Nowej Huty nades³ali prace na konkurs, gratuluj±c jednocze¶nie zwyciêzcom. Jury maj±c nadziejê, ¿e konkurs bêdzie organizowany cyklicznie zachêca i zaprasza do udzia³u w nastêpnych jego edycjach.
(f)



Mateusz Mrozowski: GHNH – czyli Cyrk na Dywizjonu

Komentarz autora fotografii:

Maj± od 12 do21 lat, mieszkaj± na jednym osiedlu – Dywizjonu 303. Tomek, Piotrek, £ukasz, Arek, Micha³ Kuba, Kuba, Marcin, Oskar, Natalia, Alicja, Marta czyli Grupa Happenerska Nowa Huta. Zamiast siedzieæ pod blokiem, spotykaj± siê po szkole by chodziæ na szczud³ach, ¿onglowaæ, je¼dziæ na motocyklach, robiæ sztuczki z ogniem. Aby zdobyæ ¶rodki na sprzêt, stroje, warsztaty, napisali projekt w ramach programu „M³odzie¿ w dzia³aniu – Inicjatywy m³odzie¿owe”. Pomys³ spodoba³ siê, i teraz mog± æwiczyæ pod okiem profesjonalnych instruktorów. Swoimi wystêpami GHNH wnosi w ¿ycie osiedla mnóstwo magii i kolorytu.
Mateusz Mrozowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.16 31,005,183 unikalnych wizyt