Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.09.27] Na ryby...
· [2024.09.27] Smutno
· Na niedzielê 29 wrze...
· [2024.09.27] Tusk na...
· [2024.09.20] ¦niête ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Plebiscycie Inwestycyjna Moc Ma³opolski – SUKCES PRZYLASKU RUSIECKIEGO
W minionym tygodniu og³oszono na uroczystej gali wyniki Plebiscytu Inwestycyjna Moc Ma³opolski organizowanego przez redakcjê Gazety Krakowskiej. W czterech kategoriach: Kultura, Sport, Transport i Promocja Regionu przyznano po trzy nagrody z ca³ej Ma³opolski. W kategorii Sport pierwsze miejsce zdoby³o Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” z Nowej Huty w Krakowie.
To piêkne miejsce wypoczynku odzyska³o nie dawno blask dziêki spó³ce Nowa Huta Przysz³o¶ci, która wokó³ zbiornika nr 1 stworzy³a kompleks rekreacyjny. Znajduje siê tutaj m.in. strze¿one w okresie letnik k±pielisko, piaszczyste pla¿e trzy boiska do pi³ki pla¿owej, wypo¿yczalnia sprzêtu wodnego, place do zabaw dla dzieci, a tak¿e zaplecze sanitarne. Ca³y zbiornik jest otoczony ¶cie¿kami spacerowymi, w tym czê¶ciowo przebiegaj±cymi po malowniczych pomostach. Na 26 hektarach z czego 19 jest zalane wod± stworzono wspania³y teren rekreacyjny za kwotê 18,5 mln z³otych. Nagrodê podczas gali w Centrum Konferencyjnym Fabryczna odebra³ Artur Paszko prezes zarz±du Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci.
To nie koniec rozwoju tego rejonu. Ju¿ powsta³a koncepcja Parku Przylasek Rusiecki obejmuj±cego ponad 100 hektarów, w tym wiêkszo¶æ 14 zbiorników wodnych. Koszt tej inwestycji ma wynie¶æ 68 mln z³otych. Szerzej o tych planach napiszemy wkrótce,
(mp)


Fot. autor
Koncert Pasyjny na Wzgórzach
W przysz³± sobotê, 2 marca O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich, które bêdzie mia³o miejsce w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego (os. Na Wzgórzach 1 A). Tym razem, z uwagi na Wielki Post, bêdzie to Koncert Pasyjny, który rozpocznie siê o godz. 19:00.
Tradycja Muzycznych Spotkañ na Wzgórzach Krzes³awickich organizowanych przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta siêga kilkunastu lat. Koncerty zwi±zane by³y albo z najwa¿niejszymi okresami roku ko¶cielnego jak Adwent, Bo¿e Narodzenie, Wielki Post czy Wielkanoc jak i wa¿nymi rocznicami pañstwowymi. Tym razem, korzystaj±c z tradycji minionych wieków serdecznie zapraszamy na muzyczno-literack± formê kontemplacji Mêki Pañskiej. Wydarzenie to odbêdzie siê w sobotê 2 marca o godzinie 19:00 w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego tak¿e w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich. Znakomity aktor Andrzej Franczyk bêdzie proklamowa³ ewangeliczny opis ostatniego okresu ziemskiego ¿ycia Jezusa Chrystusa. Muzyka, która spo¶ród sztuk ma chyba najwiêksz± si³ê oddzia³ywania na emocje, bêdzie komentatorem tych tre¶ci. O oprawê muzyczn± zadba Chór i Orkiestra Bazyliki Ojców Cystersów w Mogile pod dyrekcj± Stanis³awa Kowalczyka oraz sopranistka Liliana Pociecha. Dope³nieniem bêdzie muzyka organowa w wykonaniu Marka Walczaka.
Organizatorami tegorocznego Koncertu Pasyjnego s±: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, parafia Mi³osierdzia Bo¿ego, os. Na Wzgórzach 1 A oraz Rada i Zarz±d Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie. Patronat medialny: G³os. Tygodnik Nowohucki.
Wstêp wolny.
(f)

Delfinek z szans± na renowacjê
Obecnie nowohucka rze¼ba, a dawniej fontanna kojarzona przez wielu mieszkañców, zlokalizowana na os. Górali, ma szansê odzyskaæ dawan± ¶wietno¶æ. Delfinek, który zachwyca piêkn± form± i ciekaw± kolorystyk± zosta³ zg³oszony przez ZZM do programu: "Rze¼ba w przestrzeni publicznej dla Niepodleg³ej".
Historia rze¼by jest równie ciekawa jak sam Delfinek. Jej twórc± jest Ryszard Wójcik, który wyra¼nie podkre¶la, ¿e w pomoc przy tworzeniu fontanny rze¼by anga¿owali siê mieszkañcy pobliskich bloków. Wyj±tkow± zieleñ, która mieni siê w promieniach s³oñca, Delfin zawdziêcza szk³u pozyskanemu… z pot³uczonych butelek, które jak opowiada Ryszard Wójcik, przynosi³y m.in. bawi±ce siê na podwórku dzieci. „Organizowali¶my ró¿ne konkursy, zabawy dla najm³odszych i zielona butelka by³a takim biletem wstêpu do udzia³u w tych zabawach”. Ostateczny kszta³t rze¼by nie by³ pierwszym wyborem wykonawcy. Najpierw by³ pomys³ by powsta³a tu rze¼ba ¿aby, potem mia³o to byæ dziecko pod parasolem – opowiada Ryszard Wójcik, ale dodaje, ¿e te pomys³y nie zyska³y akceptacji kierownika architektury, w koñcu „stanê³o na delfinie”, który ma prawie dwa i pó³ metra wysoko¶ci. Wykonany jest z betonu ozdobionego wspominanym ju¿ t³uczonym zielonym szk³em. Pierwotnie rze¼ba pe³ni³a funkcjê fontanny i o takim spektakularnym powrocie marz± mieszkañcy, czy to siê uda? Miejmy nadziejê, ¿e tak. W dzia³ania na rzecz renowacji aktywnie w³±czy³a siê radna Dzielnicy XVIII Iwona Sewi³o, która przez kilka lat od kiedy interesuje siê Delfinkiem pozna³a historie rze¼by jak nikt inny: Pamiêtam jak pierwszy raz spotka³am Pana Ryszarda, mia³o to miejsce kilka lat temu w O¶rodku Kultury Norwida. Opowiada³ z tak± pasj± o Delfinku, ¿e zaraz po spotkaniu uda³am siê na podwórko gdzie stoi aby zobaczyæ go na w³asne oczy. I mogê powiedzieæ jedno – to by³a mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia. Delfinek emanuje tak niezwyk³± energi±. Patrz±c na niego ma siê wra¿enie, ¿e chce nam opowiedzieæ swoj± historiê, a historia jest piêkna bo opowiada nam o czasach gdy ludzie przesiadywali na ³aweczkach, spêdzali ze sob± czas, rozmawiali, dzieciaki bawi³y siê na podwórkach. Nasz Delfinek to element to¿samo¶ci lokalnej Nowej Huty. – mówi radna i streszcza historiê podejmowanych przez ni± dzia³añ - Kilkakrotnie interweniowa³am do jednostek miejskich w celu przywrócenia ¶wietno¶ci Delfinkowi, a¿ w koñcu skierowa³am zapytanie do Centrum Rze¼by Polskiej w Oroñsku czy planuj± uruchomienie kolejnej edycji programu „Rze¼ba w przestrzeni publicznej dla Niepodleg³ej”. Okaza³o siê ¿e kolejna edycja jest planowana, tak wiêc niewiele siê zastanawiaj±c podjê³am dzia³ania maj±ce na celu zg³oszenie przez w³a¶ciw± jednostkê Naszego Delfinka do tego programu.
Najpierw jednak, zanim Delfinek bêdzie mia³ szanse staæ siê „centrum os. Górali”, a byæ mo¿e nawet wizytówk± Nowej Huty, zgodnie z procedurami, Zarz±d Zieleni Miejskiej poszukuje w³a¶ciciela. Konieczne jest bowiem ustalenie kwestii w³asno¶ci i praw maj±tkowych zanim zostan± zarezerwowane ¶rodki na odnowê. Je¶li w³a¶ciciela nie uda siê odnale¼æ Delfinek stanie siê w³asno¶ci± Miasta, a wtedy miejmy nadziejê „powróci do ¿ycia”
(a³)

ZGNIATACZ TRAFI£ DO CZYTELNIKÓW
W sobotê, 3 lutego, w O¶rodku Kultury Norwida odby³a siê promocja pierwszego numeru
czasopisma „ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe”. Spotkanie zgromadzi³o wielu go¶ci i sta³o siê okazj± do rozmowy z autorami i autork± artyku³ów (dr. Janem L. Franczykiem, Adamem Gliksmanem i dr Joann± Suchowiak-Horzemski), któr± poprowadzili cz³onkowie zespo³u redakcyjnego (dr Jaros³aw Kla¶ i dr Wojciech Paduchowski).
Premierowy numer otwieraj± teksty wprowadzaj±ce autorstwa Stanis³awa Moryca oraz zespo³u redakcyjnego. W kolejnej czê¶ci, zatytu³owanej „Artyku³y i rozprawy”, znalaz³y siê cztery teksty recenzowane. Dr Jan L. Franczyk opisuje Miêdzynarodow± Konferencjê Praw Cz³owieka w Krakowie-Mistrzejowicach, która odby³a siê w 1988 roku. Dr Karol Janas natomiast analizuje zagadnienie nazewnictwa miejskiego jako elementu to¿samo¶ci terytorialnej Nowohucian. Dr Artur Jatkowski skupia siê na relacjach dwóch miejskich centrów – Nowej Huty i Krakowa. Tê czê¶æ „ZGNIATACZA” zamyka artyku³ dr Joanny Suchowiak-Horzemski, która przedstawia przemiany identyfikacji wizualnej nowohuckiej kawiarni „Stylowa" w latach 1959-2023. W kategorii „Varia” zosta³ opublikowany esej dr hab. Magdaleny Banaszkiewicz, w którym odnosi siê do nowohuckiego dziedzictwa. Natomiast w „Pro memoria" znalaz³ siê tekst wspomnieniowy Adama Gliksmana o Macieju Machu.
Redakcjê pisma tworz±: dr Jaros³aw Kla¶, Monika Kozio³, dr Wojciech Paduchowski i Adam Gliksman. Czasopismo opracowa³a graficznie Monika Orze³. W trakcie spotkania Jaros³aw Kla¶ skierowa³ te¿ s³owa podziêkowania dla Stanis³awa Moryca i Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Artura Paszko i spó³ki Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci S.A. za partnerskie wsparcie wydawnictwa. W trakcie spotkania mo¿na by³o zakupiæ czasopismo w promocyjnej cenie.
(red)


Fot. Jadwiga Bry¶
Fina³ sezonu kolêdowego przy Bulwarowej
27 stycznia odby³ siê pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprosi³ wszystkich do ko¶cio³a Matki Bo¿ej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej na magiczny Koncert Kolêd w wykonaniu zespo³u Cappella Marialis i Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia pod dyrekcj± Krzysztofa Micha³ka.
Wspólne kolêdowanie w ramach cyklu jest tradycj± kultywowan± w nowohuckich ko¶cio³ach od 2005 roku. Jednak sobotnie spotkanie na d³ugo zapadnie w pamiêæ publiczno¶ci. Ko¶ció³ ksiê¿y Pallotynów na pó³torej godziny wype³ni³ siê niesamowitymi d¼wiêkami rozmaitych instrumentów. Oprócz instrumentów smyczkowych i organów, które regularnie wystêpuj± podczas ko¶cielnych koncertów, mo¿na by³o us³yszeæ tak¿e puzon, tr±bkê, obój i nawet fagot. Dodatkow± atrakcj± by³y cymba³y i kot³y. To wszystko sprawi³o, ¿e Orkiestra Symfonicznej Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia przenios³a s³uchaczy w magiczn± atmosferê ¶wi±t.
Wystêp u¶wietnili równie¿ utalentowani soli¶ci ¶piewaj±cy z chórem Cappella Marialis: sopranistki Maria Babicz-Korczak, Natalia Chorzalska i Maria Mi¶, tenor Pawe³ ¯urawski oraz baryton Szymon Maziarz. W ich repertuarze znalaz³y siê miêdzy innymi takie kolêdy jak: Bóg siê rodzi, W ¿³obie le¿y, Lulaj¿e Jezuniu, Gdy ¶liczna Panna, Adeste Fideles, Mizerna cicha, For unto us czy Cantique de Jean Racine. Dodatkowo, dwa utwory, Mario czy ju¿ wiesz i Pachnie ¶wiêtami, za¶piewa³a zwyciê¿czyni nagrody Grand Prix Kruszywa w konkursie Diamenty Kruszywa – Zuzanna Pieczonka.
- Nowa Huta. Dlaczego Nie?! A ja siê zastanawiam… Koncert Kolêd, a dlaczego nie Misterium o Bo¿ym Narodzeniu? Bo ja tak prze¿y³em ten koncert – mówi³ ks. Krzysztof Wojda SAC, proboszcz parafii MB Pocieszenia przy ulicy Bulwarowej 15a w Krakowie.
Serdeczne podziêkowania nale¿± siê autorom opracowañ prof. Henrykowi Janowi Botorowi i prof. W³odzimierzowi Siedlikowi za nieodp³atne udostêpnienie aran¿acji kolêd na sobotni koncert.
Na koncercie nie zabrak³o wielu go¶ci, m.in.: przewodnicz±cej Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny Anny Gieras, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI Bieñczyce Zygmunta Biñczyckiego oraz radnej Miasta Krakowa Renaty Kucharskiej.
Koncert poprowadzi³a Lidia Jazgar – dyrektor artystyczna cyklu. Podczas wydarzenia, tradycyjnie ju¿, odby³a siê kwesta na rzecz Hospicjum ¶w. £azarza.
Organizatorzy: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnice XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce. Partnerzy cyklu: Fares Sp. z o.o., MPEC S.A., ART BLUE Agencja Artystyczno-Promocyjna Lidia Jazgar. Partner wydarzenia: Kruszywo S.A. Patron medialny: G³os. Tygodnik Nowohucki.
(f)

ZGNIATACZ. PREMIERA NOWEGO CZASOPISMA
3 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 w g³ównej siedzibie O¶rodka Kultury Norwida, odbêdzie siê premiera czasopisma „ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe”. Spotkanie bêdzie okazj± do rozmowy z autorami i autorkami artyku³ów (dr hab. Magdalen± Banaszkiewicz, dr. Janem L. Franczykiem, Adamem Gliksmanem, dr. Arturem Jatkowskim, dr Joann± Suchowiak-Horzemski), któr± poprowadz± cz³onkowie zespo³u redakcyjnego (dr Jaros³aw Kla¶, dr Wojciech Paduchowski). W czasie wydarzenia bêdzie mo¿na zakupiæ czasopismo w promocyjnej cenie.

„ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe” to czasopismo o charakterze interdyscyplinarnym i multidyscyplinarnym, przedstawiaj±cym badania nad fenomenem Nowej Huty. Charakter interdyscyplinarny oznacza ³±czenie ró¿nych dziedzin i dyscyplin nauki w celu pog³êbienia my¶li naukowej. Natomiast multidyscyplinarny oznacza badania naukowe z ró¿nych dziedzin i dyscyplin nauki w ich ¶ci¶le okre¶lonych granicach. Laboratorium Nowej Huty pozwala na tak szerokie ujêcie tematu i jego twórcze wykorzystanie, czego dowodz± liczne wspó³czesne badania naukowe (zarówno krajowe, jak i miêdzynarodowe). Tematyka czasopisma obejmuje zatem szerokie spektrum zagadnieñ od nauk humanistycznych i spo³ecznych, przez nauki ¶cis³e i przyrodnicze po nauki in¿ynieryjno-techniczne.

Ka¿dy numer czasopisma „ZGNIATACZ” po¶wiêcony jest jednemu tematowi. Pierwszy stanowi szerok± refleksjê nad Now± Hut± jako Pomnikiem Historii. 3 lutego 2023 r. prezydent Krakowa odebra³ z r±k Prezydenta RP rozporz±dzenie og³aszaj±ce „Kraków – zespó³ architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. To fina³ wieloletnich zabiegów podkre¶laj±cych warto¶æ krajobrazu kulturowego tego obszaru i dope³nienie inicjatyw promuj±cych dziedzictwo Nowej Huty.

Pierwszy numer „Zgniatacza” docenia ten donios³y fakt i rozszerza jego znaczenie semantyczne o refleksjê wykraczaj±c± równie¿ poza sam zespó³ architektoniczno-urbanistyczny i rozpatruje go z ró¿nych perspektyw.

Premierowy numer otwieraj± teksty wprowadzaj±ce autorstwa Stanis³awa Moryca oraz zespo³u redakcyjnego. W kolejnej czê¶ci, zatytu³owanej „Artyku³y i rozprawy”, znalaz³y siê cztery teksty recenzowane. Dr Jan L. Franczyk opisuje Miêdzynarodow± Konferencjê Praw Cz³owieka w Krakowie-Mistrzejowicach, która odby³a siê w 1988 roku. Dr Karol Janas natomiast analizuje zagadnienie nazewnictwa miejskiego jako elementu to¿samo¶ci terytorialnej Nowohucian. Dr Artur Jatkowski skupia siê na relacjach dwóch miejskich centrów – Nowej Huty i Krakowa. Tê czê¶æ „ZGNIATACZA” zamyka artyku³ dr Joanny Suchowiak-Horzemski, która przedstawia przemiany identyfikacji wizualnej nowohuckiej kawiarni „Stylowa" w latach 1959-2023. W kategorii „Varia” zosta³ opublikowany esej dr hab. Magdaleny Banaszkiewicz, w którym odnosi siê do nowohuckiego dziedzictwa. Natomiast w „Pro memoria" znalaz³ siê tekst wspomnieniowy Adama Gliksmana o Macieju Machu.
(red)

By³ z nami w trudnych latach - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski


9 stycznia 2024 roku, w wieku 68 lat w szpitalu w Chrzanowie zmar³ ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz osób niepe³nosprawnych, duchowny katolicki obrz±dków ormiañskiego i ³aciñskiego, dzia³acz spo³eczny, pisarz, poeta i publicysta.
Ksi±dz Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodzi³ siê 7 wrze¶nia 1956 r. w Krakowie. Jego rodzina ³±czy³a w sobie tradycje polskie i ormiañskie. Polskie wnosi³ ojciec - doc. dr hab. Jan Zaleski pochodz±cy z Monasterzysk ko³o Buczacza, filolog, wyk³adowca Wy¿szej Szko³y Pedagogicznej w Krakowie (dzisiaj Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) a ormiañskie matka Teresa z Isakowiczów - Zaleska, polonistka, której rodzina pochodzi³a z Pokucia.
Jako licealista Tadeusz Zaleski bra³ udzia³ w ruchu oazowym. Po maturze w 1975 r. zosta³ alumnem Wy¿szego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jeszcze w tym samym roku, zgodnie z praktyk± w³adz PRL, kleryk Zaleski zosta³ powo³any do odbycia dwuletniej s³u¿by wojskowej w Brzegu. Odwiedza³ go tam ks. Franciszek Macharski, wówczas rektor seminarium.
Ju¿ od koñca lat 70. ub. wieku, Tadeusz Zaleski anga¿owa³ siê w dzia³anie ruchów niezale¿nych. Od maja 1980 r. pod pseudonimem Jacek Partyka, wspó³redagowa³ wydawane poza zasiêgiem cenzury pismo "Krzy¿ Nowohucki", wydawane przez Chrze¶cijañsk± Wspólnotê Ludzi Pracy w Nowej Hucie. W Wydawnictwie „Krzy¿a Nowohuckiego” w roku 1981 ukaza³ siê jego pierwszy tomik poetycki „Oblê¿enie”. Wspó³pracowa³ z krakowskim Studenckim Komitetem Solidarno¶ci oraz podziemn± "Solidarno¶ci±", a tak¿e z lubelskim podziemnym kwartalnikiem m³odych katolików „Spotkania”.
¦wiêcenia kap³añskie otrzyma³ 22 maja 1983 r. w Katedrze Wawelskiej z r±k kard. Franciszka Macharskiego.
W latach 80. ub.w. zwi±za³ siê z prowadzonym przez ks. Kazimierza Jancarza Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Parafii ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego w nowohuckich Mistrzejowicach, bra³ udzia³ w czwartkowych Mszach za Ojczyznê.
Przez ca³e lata 80. by³ represjonowany przez S³u¿bê Bezpieczeñstwa. W 1985 zosta³ dwukrotnie ciê¿ko pobity przez funkcjonariuszy SB. Pierwszy raz, w Wielk± Sobotê w rodzinnej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza. Po raz drugi zosta³ napadniêty 4 grudnia w klasztorze Córek Bo¿ej Mi³o¶ci na Woli Justowskiej przez funkcjonariuszy SB przebranych za sanitariuszy pogotowia ratunkowego.
W 1988 r. zosta³ "przemycony" na teren Huty im. Lenina, gdzie trwa³ strajk robotników. Odprawia³ tam dla nich Msze ¶w. i spowiada³.
W latach 80. ub. wieku zaanga¿owa³ siê w dzia³alno¶æ dobroczynn± i pomoc niepe³nosprawnym. W 1987 wraz z Zofi± Tetelowsk± i Stanis³awem Pruszyñskim wspó³zak³ada³ Fundacjê im. Brata Alberta w Radwanowicach, której prezesem by³ od 1989 r. zajmuj±c± siê pomoc± osobom z niepe³nosprawno¶ciami intelektualnymi, prowadz±c± 36 placówek na terenie Polski.
W 2001 zosta³ mianowany duszpasterzem Ormian w archidiecezji krakowskiej, a w latach 2002–2009 by³ duszpasterzem Ormian w Polsce Po³udniowej oraz aktywnym dzia³aczem ¶rodowiska ormiañskiego,
By³ uczestnikiem i organizatorem wielu konwojów humanitarnych m.in. do krajów by³ej Jugos³awii, Czeczenii, Albanii i Ukrainy. By³ prezesem za³o¿onej przez siebie Fundacji Kresowej „Memoria et Veritas” i organizatorem dorocznych konkursów szkolnych wiedzy o Kresach. Stara³ siê o upamiêtnienie na terenie Polski ludobójstwa Ormian dokonanego w 1915 r. przez Turków. Aktywnie zabiega³ równie¿ o upamiêtnienie ofiar Rzezi Wo³yñskiej.
Ks. Isakowicz-Zaleski by³ bezkompromisowy nie tylko w stawianiu prawdy na pierwszym miejscu jako warunku pojednania polsko-ukraiñskiego. Uwa¿a³ tak¿e, ¿e kryterium prawdy winno byæ stosowane tak¿e w przypadku rozwi±zywania trudnych spraw w Ko¶ciele m.in. przypadków wspó³pracy niektórych przedstawicieli duchowieñstwa z komunistycznym aparatem represji oraz przypadków pedofilii. Owocem jego badañ historycznych by³a ksi±¿ka "Ksiê¿a wobec bezpieki na przyk³adzie archidiecezji krakowskiej" (2007), gdzie ujawniono m.in. donosy na kard. Karola Wojty³ê i kard. Franciszka Macharskiego. Wiêkszo¶æ duchowieñstwa krakowskiego by³o ofiarami inwigilacji i prze¶ladowañ. Jedynie 10 proc. nie wysz³o z tej próby zwyciêsko. "Problemy historyczne, zw³aszcza te bolesne i do tej pory nierozwi±zane, maj± du¿y wp³yw na tera¼niejszo¶æ" - wspomina³.
Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski by³ autorem licznych ksi±¿ek, m.in. "Ludzie dobrzy jak chleb" (2010), "Nie zapomnij o Kresach" (2011), "Personalnik subiektywny" (2013) i "¯ywa historia" (2014). By³ te¿ autorem piêknej ksi±¿ki po¶wiêconej osobie kard. Franciszka Macharskiego „Franciszek od Brata Alberta” (2018).
Uhonorowany zosta³ m. in. Krzy¿em Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzy¿em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci (2016), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci (2019), Medalem „Pro Bono Poloniae” (2019), Orderem U¶miechu (1997), Nagrod± Zas³u¿ony dla NSZZ „Solidarno¶æ” (2008), tytu³em Kustosza Pamiêci Narodowej (2010) oraz Medalem „Dziêkujemy za wolno¶æ” (2014).
Na wiadomo¶æ o ¶mierci ks. Tadeusza poruszaj±cy wpis w mediach spo³eczno¶ciowych zamie¶ci³ biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus: „Ksi±dz Tadeusz zamilk³ i ju¿ nigdy nie us³yszymy jego g³osu. Ale ziemskie „nigdy” sta³o siê dzisiaj dla niego niebieskim „zawsze”. Wierzê g³êboko, ¿e spotka³ siê tam ze swoimi przyjació³mi: ¶w. Franciszkiem z Asy¿u, ze ¶w. Bratem Albertem, z kardyna³em Franciszkiem, który by³ jego sojusznikiem i ojcem chrzestnym podejmowanych przez niego dzie³” - napisa³ biskup Damian.

We wspomnianym pierwszym tomiku swojej poezji pozostawi³ piêkny wiersz dedykowany swojemu duszpasterzowi z czasów m³odo¶ci ks. Antoniemu So³tysikowi zatytu³owany „Moja sutanna”:

Nie chodzi³em jak wuj Leon
w habicie od dziecka
nie zaczytywa³em siê
Janem od Krzy¿a choæ ceniê go
na równi z Mertonem

Nie mam te¿ arcybiskupiej infu³y
w kleryckim plecaku
ani nic z pradziadka popa
chyba najwy¿ej tê sk³onno¶æ
do noszenia d³ugich w³osów

Moja sutanna jest tak samo
czarna jak wszystkie inne
jej podszycie mieni siê jednak
barwami mych my¶li i oczu

Nosz±c j± wierzê szczerze
¿e w Ko¶ciele jest miejsce
zarówno dla Franciszka z Asy¿u
jak i dla Ignacego Loyoli


Pogrzebowa Msza ¶w. zosta³a odprawiona w czwartek 18 stycznia w ko¶ciele ¶w. Brata Alberta w Radwanowicach, po której ¶p. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zosta³ pochowany na cmentarzu parafialnym w Rudawie.

Jan L. Franczyk
ODBY£Y SIÊ PIERWSZE SESJE RAD DZIELNIC
2 i 3 stycznia br. w nowo wybranych Radach Dzielnic 9 kadencji (2023-2028) odby³y siê pierwsze sesje na których wybrano przewodnicz±cych Zarz±dów Rad Dzielnic. Sesje inauguruj±ce dzia³alno¶æ tych podstawowych organów samorz±du i pomocniczych dla Rady Miasta Krakowa poprowadzili radni miejscy. W nowohuckiej aglomeracji jest piêæ dzielnic. W trzech wybrano przewodnicz±cych z poprzedniej kadencji, a w dwóch dosz³o do zmian. Przypomnijmy, ¿e Rady XIV, XV, XVI i XVIII tworzy 21 radnych, a Radê XVII 15.
W Radzie Dzielnicy XIV Czy¿yny (32 926 mieszkañców) pierwsz± sesjê poprowadzi³ radny Wojciech Krzysztonek. Tutaj dosz³o do zmiany przewodnicz±cej, gdy¿ poprzednia przewodnicz±ca Anna Moksa w ogóle nie stratowa³a do rady obecnej kadencji. Na tê funkcjê zg³oszono dwie kandydatury Annê Gieras i Paw³a Meysztowicza. W tajnym g³osowaniu wybrano Annê Gieras która uzyska³a 16 g³osów, a jej kontrkandydat 5. Na najbli¿szej sesji zostanie wybrany zarz±d dzielnicy oraz komisje rady,
W Radzie Dzielnicy XV Mistrzejowice (50 559 mieszkañców) pierwsz± rade poprowadzi³ Micha³ Drewnicki wiceprzewodnicz±cy Rady M. Krakowa. Tutaj sytuacja by³a od pocz±tku klarowna i jedynym kandydatem na funkcjê przewodnicz±cego by³ dotychczasowy przewodnicz±cy Marek Hohenauer. W tajnym g³osowaniu uzyska³ komplet 21 g³osów. I tutaj na kolejnym drugim posiedzeniu zostanie wybrany zarz±d i komisje rady.
W Radzie Dzielnicy XVI Bieñczyce (37 865 mieszkañców) sesje poprowadzi³ tak jak w poprzedniej kadencji radny S³awomir Pietrzyk wywodz±cy siê z tej dzielnicy. Tutaj tak¿e jedynym kandydatem by³ poprzedni przewodnicz±cy Zygmunt Biñczycki, który przed g³osowaniem zaprezentowa³ bogaty program na now± kadencjê. W tajnym g³osowaniu uzyska³ on poparcie 16 radnych, trzy osoby siê wstrzyma³y, a dwie by³y przeciw. Drugie posiedzenie rady odbêdzie siê 18 stycznia na którym zostanie wybrany zarz±d i komisje rady.
W Radzie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie (19 984 mieszkañców) wybrano 15 radnych . Tutaj na funkcjê przewodnicz±cego kandydowa³ przewodnicz±cy z poprzedniej kadencji Andrzej Dziedzic, a sesjê poprowadzi³ radny £ukasz Sêk. Kandydat uzyska³ 14 g³osów, a jedna osoba siê wstrzyma³a i to Andrzej Dziedzic zosta³ ponownie przewodnicz±cym zarz±du Jak nas poinformowa³ £ukasz Sêk tutaj ju¿ przygotowano projekt uchwa³y na nastêpn± sesjê z której wynika, ¿e na wiceprzewodnicz±cego rady kandyduje Jerzy Wójcik, a cz³onka zarz±du Wies³aw Wojnarski (w tej radzie zarz±d jest trzyosobowy). Uchwa³a zostanie przeg³osowana na najbli¿szej radzie na której te¿ zostan± wybrane komisje.
Najbardziej zaciêty bój o przewodniczenie radzie stoczono w Radzie Dzielnicy XVIII Nowa Huta (47 250 mieszkañców). Pierwsz± radê poprowadzi³ radny miejski Stanis³aw Moryc, który by³ przewodnicz±cym w poprzedniej kadencji, a w tych wyborach nie zosta³ wybrany do rady. Do kierowania rad± w tej kadencji zg³oszono dwie kandydatury Mariusza Wodê i Agnieszkê ¯o³±d¼. Pierwszy kandydat uzyska³ 11 g³osów, a druga kandydatka (na alfabetycznej li¶cie) 10. Zatem przewodnicz±cym zarz±du rady zosta³ Mariusz Woda. I w tym przypadku na najbli¿szej radzie zostanie wybrany zarz±d i komisje.
Postaramy siê po odbyciu drugich posiedzeñ Rad Dzielnic z nowohuckiej aglomeracji poinformowaæ o sk³adach zarz±dów i wybranych komisjach. Bêdziemy jako „G³os Tygodnik Nowohucki” kontynuowaæ wspó³pracê z radami dzielnic zamieszczaj±c kolumny z informacjami o ich dzia³alno¶ci.
(P)
Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych zaprasza na kolêdy
Ju¿ w najbli¿sz± ¶rodê, 10 stycznia o godz. 19:00 w Nowohuckim Centrum Kultury czeka na nas niezwyk³e wydarzenie muzyczne - spotkanie z Nowohuck± Orkiestr± Instrumentów Nieprzypadkowych, która uraczy nas koncertem „All I want for Christmas is U-kulele”.
Niezwyk³e wydarzenie bêd±ce dzie³em orkiestry sk³adaj±cej siê z 29 osób, to tak¿e cztery g³osy ukulele oraz mandoliny, guitalele, ukulele barytonowe, ukulele basowe oraz niezast±piona prowadz±ca Marta Brzoza. Cz³onkowie orkiestry nie tylko graj± z u¶miechem ale i zachwycaj± wokalem. W ramach ¶wi±tecznego koncertu zagraj± piosenki, kolêdy i pastora³ki w sposób, który chwyta za serce. W programie m.in.: Dzisiaj w Betlejem, Przybie¿eli do Betlejem, Lulaj¿e Jezuniu, Gore gwiazda Jezusowi, Pó³noc ju¿ by³a, Czerwone gitary – Jest taki dzieñ, Shakin Stevens – Merry Christmas Everyone, Santa Claus is Coming to Town, Sia – Snowman. Aran¿acja kolêd – Marta Brzoza.
¦roda, 10.01.2024, Scena NCK, godz. 19:00.
(f)

Min±³ rok 2023
Parê dni temu, mniej lub bardziej uroczy¶cie, po¿egnali¶my rok 2023. Jak zwykle by³ on dla jednych lepszy, a dla innych gorszy. Czê¶æ osób zrealizowa³a swoje plany, niektórzy wi±zali koniec z koñcem. Instytucje kultury równie¿ robi³y swoje podsumowania. Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie nie by³ wyj±tkiem i dokona³ analizy tego co siê w nim wydarzy³o w ubieg³ym roku.
Zespó³ dworsko-parkowy w Krakowie Branicach, aktualna siedziba Oddzia³u jest nieco oddalony od centrum miasta i popularnych tras turystycznych. Znajduj± siê tam jednak bardzo wa¿ne zabytki architektury. Najstarszym jest dwór wie¿owy, pó¼norenesansowy obiekt wybudowany przez rodzinê Branickich. Kiedy¶ pe³ni³ funkcjê reprezentacyjn± wyrazem czego jest sala przyozdobiona kominkiem wykonanym przez s³ynny warsztat Santi Gucciego. Aktualnie znajduj± siê w nim dwie wystawy. Na piêtrze ustawiono plansze i monitory wystawy czasowej „Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem” Na parterze na pocz±tku roku funkcjonowa³a ponad dwudziestoletnia wystawa „Garncarstwo prahistoryczne” Od maja uda³o siê j± zamieniæ na inn±, ekspozycjê pt. „Archeolodzy dla Nowej Huty” Na rok 2024 tak¿e szykujemy now± wystawê, o której poinformujemy czytelników na wiosnê. Mimo oddalenia o Branic od centrum, wystawy zwiedzi³o ponad cztery tysi±ce osób. Pracownicy Oddzia³u brali udzia³ tak¿e w powstawaniu wystaw w gmachu g³ównym Muzeum przy ul. Poselskiej 3.
Drug± sfer± aktywno¶ci Oddzia³u by³o przygotowanie w³asnych imprez oraz udzia³ w wydarzeniach organizowanych przez miasto i województwo. Najwa¿niejsz± w³asnym wydarzeniem by³ 17. Ma³opolski Piknik Archeologiczny „Przed wiekami w Nowej Hucie” Powróci³ on do Branic po kilkuletniej przerwie. W jego trakcie obejrzeæ mo¿na by³o grupy rekonstruktorskie, przyjrzeæ siê pracy garncarza, odlewnika, ³y¿karza, oraz wzi±æ udzia³ w wielu warsztatach zwi±zanych z archeologi±. Dla chêtnych przygotowano stanowiska do strzelania z ³uku i procy. Mimo naszych obaw o frekwencjê, w imprezie wziê³o udzia³ ponad piêæset osób. Inne w³asne wydarzenia, które uda³o siê zorganizowaæ to „Andrzejki w branickim dworze” oraz koncerty muzyki kameralnej. Brali¶my te¿ udzia³ w akcji Zajrzyj do Huty, ¦wiêcie Rodziny Krakowskiej, Tradycyjnym ¦wiêcie Rêkawki.
Osobnym obszarem dzia³alno¶ci naszej instytucji by³y warsztaty edukacyjne skierowane do szkó³ i przedszkoli. W roku 2023 z tej formy popularyzacji skorzysta³o ponad osiemdziesi±t grup dzieci ze szkó³, domów kultury i klubów. Bra³y one udzia³ w specjalnie przygotowanych wykopaliskach, lepi³y z gliny, uk³ada³y mozaiki, pisa³y gêsim piórem. Czê¶æ placówek edukacyjnych uczestniczy³o w powy¿szych zajêciach po raz enty, inne przyjecha³y pierwszy raz.
Kilka zdañ nale¿y tak¿e po¶wiêciæ zamierzeniom inwestycyjnym. W ubieg³ym roku powsta³a koncepcja zagospodarowania czê¶ci terenów pofolwarcznych w zespole dworsko parkowym. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przy wsparciu w³adz wojewódzkich, chce przywróciæ do ¿ycia, tym razem w dziedzinie kultury, budynek spichlerza i czworaków wraz z otoczeniem. Mamy nadziejê, ¿e prze³o¿y siê to na prace budowlane.
Realizowali¶my tak¿e, ma³o widoczne dla odwiedzaj±cych nasze wystawy, prace zwi±zane z zabezpieczeniem konserwatorskim i ochron± licznych zbiorów Oddzia³u. Nie zaniedbali¶my te¿ publikacji naukowych dotycz±cych nowohuckich znalezisk. Trafi± one do czytelników w kraju i zagranic±.
Janusz Bober


Branicki dworek w grudniu 2023 roku.
Fot. Autor
¯yczenia Bo¿onarodzeniowe 2023


Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia ¿yczy redakcja
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 29,325,111 unikalnych wizyt