Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.10.11] Na pa¼d...
· [2024.10.11] Byæ dob...
· Na niedzielê 13 pa¼d...
· [2024.10.11] Pieniêd...
· [2024.10.04] Na pa¼d...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
VIII KOMISARIAT POLICJI POWRÓCI£ NA OS. ZGODY
Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestêpczo¶ci, prowadzenie dzia³añ edukacyjnych – ten wachlarz zadañ Policji zosta³ w ostatnich latach znacz±co rozszerzony. Wyj±tkowe okoliczno¶ci wywo³ane najpierw przez pandemiê koronawirusa, a nastêpnie przez wybuch wojny w Ukrainie, postawi³y wszystkie jednostki administracji pañstwowej w stan pe³nej gotowo¶ci. Dziêki wielu wysi³kom uda³o siê zapewniæ bezpieczeñstwo Ma³opolan i udzieliæ szerokiej pomocy uchod¼com wojennym. Rola Policji w tym zakresie by³a nieoceniona. W tym trudnym czasie równolegle toczy³ siê remont siedziby VIII Komisariatu Policji na os. Zgody w Nowej Hucie.

Od maja 2020 roku policjanci pracowali w tymczasowej siedzibie, któr± by³ budynek „S” nale¿±cy niegdy¶ do nowohuckiego kombinatu. W ¶rodê, 22 lutego funkcjonariusze i pracownicy VIII Komisariatu Policji w Krakowie powrócili na os. Zgody 10. W uroczystym przekazaniu zmodernizowanej siedziby uczestniczy³ wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita. Obecny by³ te¿ komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Micha³ Ledzion oraz przedstawiciel Komendy G³ównej Policji.

- Jestem przekonany, ¿e zarówno mieszkañcy, jak i funkcjonariusze z pracownikami, odczuj± ogromn± zmianê, jaka zasz³a w budynku na osiedlu Zgody. Ze swej strony zapewniam o dalszej woli ¶cis³ej wspó³pracy z ka¿dym, komu le¿y na sercu bezpieczeñstwo miasta i jego mieszkañców. Na koniec zwrócê siê do kole¿anek i kolegów funkcjonariuszy i pracowników - ¿yczê spokoju, komfortu pracy i satysfakcji ze s³u¿by i pracy w budynku spe³niaj±cym standardy nowoczesnej Policji lat dwudziestych XXI wieku. Jestem przekonany, ¿e nowy obiekt bêdzie dobrze s³u¿y³ lokalnej spo³eczno¶ci - powiedzia³ insp. Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie.

- Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestêpczo¶ci, prowadzenie dzia³añ edukacyjnych – ten wachlarz zadañ Policji w ostatnich latach zosta³ znacz±co rozszerzony. Dziêki ¶rodkom rz±dowym pamiêtaj±cy lata 50. XX wieku budynek zyska³ nowe oblicze i dzi¶ odnowiony trafia w rêce u¿ytkowników. Inwestycje remontowe to jeden z wymiarów wzmacniania s³u¿b mundurowych. To inwestycje w bezpieczeñstwo, które s± tak wa¿ne dla rz±du premiera Mateusza Morawieckiego – mówi³ w trakcie przekazaniu policjantom odnowionej siedziby wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.

Od historii do wspó³czesno¶ci
Siedziba VIII Komisariatu Policji w Krakowie znajduje siê na os. Zgody 10. Przed reform± administracyjn± z 1999 r. mie¶ci³a siê tutaj Komenda Rejonowa Kraków-Nowa Huta. Aktualnie w miejscu tym pracuj± tak¿e funkcjonariusze i pracownicy Wydzia³u do Walki z Przestêpczo¶ci± Gospodarcz± Komendy Miejskiej w Krakowie, Wydzia³u Postêpowañ Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura ¦ledczego Policji.
- Stary, zniszczony budynek wymaga³ gruntownego remontu i przebudowy. Ca³o¶æ inwestycji sfinansowana zosta³a ze ¶rodków pochodz±cych z bud¿etu pañstwa. Koszt zadania zamkn±³ siê w kwocie 25 502 439 z³ – podkre¶la £ukasz Kmita.
Dziêki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej w wysoko¶ci 400 tys. z³ – budynek poddano termomodernizacji. Natomiast 7,4 mln z³ pochodzi³o z Centralnego Funduszu Wsparcia Policji.
- Przebudowany, poddany termomodernizacji, wyposa¿ony w nowoczesny sprzêt budynek, spe³nia najwy¿sze standardy i jest dostosowany do wspó³czesnych potrzeb. To bardzo wa¿ne, aby ci, którzy troszcz± siê o nasze bezpieczeñstwo i czuwaj± nad nim 24 godziny na dobê, mieli w³a¶ciwe warunki pracy. Serdecznie gratulujê ukoñczenia tej inwestycji – mówi³ wojewoda.
- W ramach prac przebudowano m.in. jedn± z klatek schodowych oraz pomieszczenia by³ego aresztu, wymieniono posadzki i instalacje wewnêtrzne, pojawi³o siê te¿ nowe wyposa¿enie – dodaje Krzysztof Durek, doradca wojewody ma³opolskiego, by³y policjant, który w latach 70. ubieg³ego wieku pracowa³ w Komedzie Rejonowej Kraków-Nowa Huta na os. Zgody, a w latach pierwszej „Solidarno¶ci” zak³ada³ wolne zwi±zki zawodowe w tej formacji, za co w stanie wojennym zosta³ usuniêty ze s³u¿by.

VIII Komisariat Policji w Krakowie
Na pocz±tku roku 2023 w VIII Komisariacie Policji w Krakowie by³o 150 etatów. 134 z nich to etaty policyjne, natomiast 16 stanowili pracownicy cywilni. Najwiêcej funkcjonariuszy wspiera Wydzia³ Prewencji (81) i Wydzia³ Kryminalny (50). Na miejscu pracuje tak¿e komendant komisariatu Policji wraz z dwoma zastêpcami oraz zespo³y: do spraw administracyjno-gospodarczych, prezydialnych i obs³ugi kancelaryjnej oraz obs³ugi systemów informacyjnych.

Swoim zasiêgiem VIII Komisariat Policji w Krakowie obejmuje dwie dzielnice: XIV Czy¿yny oraz XVIII Nowa Huta. Jak wynika z danych Policji, w ubieg³ym roku tylko na tym obszarze wszczêtych zosta³o prawie 1,7 tys. postêpowañ. Rozpatrywane zdarzenia dotyczy³y m.in. kradzie¿y, rozbojów, uszkodzenia mienia, uszczerbku na zdrowiu. Policjanci zaanga¿owani byli tak¿e w dzia³ania dotycz±ce bezpieczeñstwa ruchu drogowego. Na terenie dzia³ania Komendy Miejskiej w Krakowie tylko w minionym roku odnotowano 8180 kolizji drogowych i 774 wypadki drogowe. W wyniku tych zdarzeñ 5 osób straci³o ¿ycie, a 816 zosta³o rannych.
(f)

Ciesz± neony i odnowiona elewacja Stylowej
Przez lata wielu mieszkañców Nowej Huty zwraca³o uwagê na fatalny wygl±d zewnêtrznych ¶cian „Stylowej”. Sprawa odnowienia elewacji tego historycznego nowohuckiego lokalu by³a jednak do¶æ skompliowana. Po pierwsze lokal do dzisiaj stanowi czê¶æ Wspólnoty Mieszkaniowej budynku nr 3 w os. Centrum C i prace wymaga³y aprobaty wspólnoty. Po drugie, ca³y budynek znajduje siê pod nadzorem konserwatora zabytków i jakiekolwiek prace wymaga³y tak¿e jego zgody. Po trzecie dochodzi³a do tego kwestia kosztów niezbêdnych prac konserwatorsko-remontowych. Co zrozumia³e, wspólnota mieszkaniowa nie chcia³a finansowaæ prac, bo nie dotyczy³y one ca³ego budynku, ale tylko czê¶ci parterowej, otaczaj±cej „Stylow±”. Dla w³a¶cicieli „Stylowej” koszt remontu równie¿ by³ zbyt du¿y jak na ich mo¿liwo¶ci, a przy tym sam lokal nie jest ich w³asno¶ci± – oni s± tylko jego najemc±. Pozostawa³a wiêc kwestia pozyskania odpowiednich funduszy na remont elewacji.
Na pozytywny fina³ odnowienia elewacji „Stylowej”, w³a¶nie teraz, z³o¿y³o siê kilka czynników. Pierwszym by³y kilkuletnie zabiegi w ró¿nych instytucjach Miasta Krakowa w sprawie remontu elewacji czynione przez radnego Edwarda Porêbskiego. Drugim czynnikiem by³o rozpoczêcie generalnego remontu Alei Ró¿ – to by³ efekt dzia³añ radnych, w³adz Miasta oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta z jej przewodnicz±cym Stanis³awem Morycem. W otoczeniu odnowionego placu trudno by³oby przecie¿ pozostawiæ zaniedban± fasadê znanego lokalu. I trzecim czynnikiem tej pozytywnej zmiany sta³a siê akcja przywracania neonów na terenie Nowej Huty. W jej efekcie na odnowion± fasadê „Stylowej” powróci³y historyczne neony.
- Cieszê siê, ¿e uda³o siê doprowadziæ do szczê¶liwego fina³u sprawê odnowienia elewacji „Stylowej” - powiedzia³ nam radny Edward Porêbski. - Chcia³bym w tym miejscu podziêkowaæ dyrektor Katarzynie Zapa³ z Zarz±du Budynków Komunalnych za du¿e wsparcie wszystkich prac, a a tak¿e Marcinowi Parady¿owi, dyrektorowi ds. technicznych ZBK za przygotowani i prowadzenie tej inwestycji. Podziêkowania nale¿± siê równie¿ p. Lucynie Serafin, przewodnicz±cej Wspólnoty Mieszkaniowej boku nr 3, w którym znajduje siê „Stylowa” - dodaje radny Porêbski.
Zadowolenia nie kryje Barbara Ba³a, wspó³w³acicielka „Stylowej”: - Chcia³abym serdecznie podziêkowaæ wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili siê do sfinalizowania prac zwi±znych z odnowieniem elewacji naszego lokalu. Jeszcze raz dziêkujê – dodaje pani Barbara.
(f)

"Trzepaki, Reksio, Atari"
W ubieg³y czwartek, 16 lutego, w Muzeum Nowej Huty odby³ siê wernisa¿ wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”. Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dzieciêcych w okresie PRL-u w rzeczywisto¶ci miejskiej: zarówno o zabawkach i grach, aktywno¶ciach na ¶wie¿ym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.). Po¶ród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie mo¿na znale¼æ klasyki – jak celuloidowe lalki czy misie-trociniaki – ale te¿ prawdziwe pere³ki, np. autentyczn± lalkê filmow± Misia Uszatka. Oczywi¶cie nie mog³o tu te¿ zabrakn±æ tytu³owego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.
- Serdecznie dziêkujemy wszystkim, którzy wziêli udzia³ w czwartkowym otwarciu wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa. By³o co prawda t³oczno, ale za to jak przyjemnie. Mi³o by³o Was wszystkich – i du¿ych i ma³ych – widzieæ, jak zwiedzacie, wspominacie i ogl±dacie, jak rozmawiacie przy trzepaku, gracie na fliperze i w grê Robbo, skaczecie w klasy, gracie w kapsle, bawicie siê lalkami, grami, uk³adankami, budujecie z klocków, czytacie komiksy i ksi±¿ki. Wszystkich, którzy jeszcze u nas nie byli zapraszamy na wystawê! Bêdzie czynna do 7 stycznia 2024 roku – mówi± pracownicy Muzeum Nowej Huty.
(f)


Fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa
"Norwid - dostêpny!", czyli kultura otwarta na o¶cie¿
Dostêpno¶æ to szerokie pojêcie, w koñcu dotyczy tak podstawowych potrzeb, jak u³atwieñ architektonicznych, np. podjazdów dla osób z niepe³nosprawno¶ci± ruchow±, ale te¿ dostêpno¶ci do informacji czy oferty kulturalnej tworzonej z uwzglêdnieniem ró¿norodno¶ci. O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida intensywnie rozwija siê w tym zakresie poprzez realizacjê przedsiêwziêcia „Norwid – dostêpny!”, którego celem jest wprowadzenie takich zmian i usprawnieñ, by ¿adna z potrzeb odbiorców i odbiorczyñ nie by³a przeszkod± do uczestnictwa w kulturze.
Pracownicy i pracowniczki poszerzali swoje umiejêtno¶ci podczas szkoleñ prowadzonych m.in. przez: Fundacjê Brak Barier, Polski Zwi±zek G³uchych Oddzia³ Kraków, Fundacjê Dziewczyny w Spektrum oraz Fundacjê Transgresja. Odbyte spotkania pozwoli³y na nauczenie siê reagowania i odpowiedniego komunikowania. W ramach projektu planowane jest tak¿e wprowadzenie rozwi±zañ technologicznych, tj. zakupu sprzêtu do audiodeskrypcji i audionapisów. Jak podsumowuje koordynatorka ds. dostêpno¶ci Magdalena Kotula: „Dostêpno¶æ to ludzie. Tyle i a¿ tyle”.
Warto pamiêtaæ, ¿e po drugiej stronie zawsze znajduje siê osoba, która nie tylko ma pe³ne prawo, by partycypowaæ w kulturze, ale zupe³nie ludzkie pragnienie, by byæ jej czê¶ci±. Przed O¶rodkiem proces zmian, jednak najwa¿niejsze zadanie zosta³o ju¿ wykonane: rozumienie dostêpno¶ci jako naturalnej potrzeby. Stawka, jak± obejmuje „Norwid-dostêpny!”, jest niezwykle wysoka: to kultura otwarta na o¶cie¿ – kultura dla ka¿dego i ka¿dej.
Przedsiêwziêcie „Norwid – dostêpny!” jest czê¶ci± projektu „Kultura bez barier”, finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.
(f)


Z Archiwum O¶rodka Kultury Norwida
Kraków po raz szósty wybra³ najlepsze ksiêgarnie roku! Cafe NOWA Ksiêgarnia w¶ród najlepszych
W szóstej ju¿ edycji plebiscytu „Wybieramy Ksiêgarnie Roku” mieszkañcy i mieszkanki Krakowa przyznali Znaki Jako¶ci Krakowa Miasta Literatury UNESCO: Cafe NOWEJ Ksiêgarni, Spó³dzielni Ogniwo, ksiêgarni MOCAK Bookstore i Antykwariatowi Abecad³o. Triumfowa³y one kolejno w czterech kategoriach: najlepsze ksi±¿ki, najlepsi ksiêgarze, najlepszy klimat i najlepszy program wydarzeñ. Wrêczenie wyró¿nieñ z udzia³em przedstawicieli w³adz miasta i KBF mia³o miejsce w ¶rodê 1 lutego.
Cafe NOWA Ksiêgarnia, znajduj±ca siê na nowohuckim osiedlu Zgody 7, ju¿ od kilku lat z zaanga¿owaniem odmienia lokalne ¶rodowisko, z ka¿dym rokiem umacniaj±c swoj± pozycjê o¶rodka kultury w tej czê¶ci Krakowa. Obecn± po raz kolejny w¶ród laureatów plebiscytu NOW¡ g³osuj±cy docenili w tym roku przede wszystkim za najlepszy wybór ksi±¿ek: wyselekcjonowany zbiór lektur dla dzieci, literaturê wspó³czesn±, komiksy, albumy, reporta¿e, krymina³y i powie¶ci obyczajowe.
Organizatorami akcji „Wybieramy Ksiêgarnie Roku” s± Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
(f)

Pierwsza ofiara stanu wojennego w Nowej Hucie bêdzie mieæ ulicê?
- To by³ m³ody ch³opak. Mia³ 22 lata. W nocy z 17 na 18 kwietnia 1982 roku wraca³ do domu po godzinie milicyjnej. Zosta³ skatowany do nieprzytomno¶ci przez patrol ZOMO. Zmasakrowane cia³o rodzina rozpozna³a po… znamieniu na rêce. 22-latek zmar³ po 52 dniach pobytu w szpitalu. Teraz Andrzej Szewczyk, pierwsza ofiara stanu wojennego doczeka siê swojej ulicy w Nowej Hucie – powiedzia³ nam Edward Porêbski, radny Miasta Krakowa.
Projekt uchwa³y w sprawie nadania nazwy ulicy Andrzeja Szewczyka zg³osili radni Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Dotyczy ona bezimiennej przecznicy ³±cz±cej alejê Przyja¼ni z ulic± Edwarda Rydza-¦mig³ego, biegn±c± przy budynku nr 7 w os. Zgody, od jego strony zachodniej. W uzasadnieniu uchwa³y radni napisali:
„Andrzej Szewczyk – absolwent Technikum Górniczego w Krakowie, robotnik z Nowej Huty, cz³onek Zespo³u Pie¶ni i Tañca „S³owianki”, by³ pierwsz± ofiar± stanu wojennego w Nowej Hucie.
W nocy z 17 na 18 kwietnia 1982 roku zosta³ skatowany do nieprzytomno¶ci przez patrol ZOMO, poniewa¿ wraca³ do domu po godzinie milicyjnej. Znaleziono go o ¶wicie na os. Na Stoku, przy postoju taksówek. Zosta³ wówczas przewieziony do szpitala im. Gabriela Narutowicza. Zmasakrowane cia³o rodzina rozpozna³a dopiero po znamieniu na rêce. Zmar³ 8 czerwca 1983 roku (taka data widnieje na nagrobku) po 52 dniach, nie odzyskawszy przytomno¶ci.
Po ¶mierci i pogrzebie Andrzeja Szewczyka jego ojciec mówi³ z gorycz±: ,,walczy³em na froncie, otrzyma³em wiele odznaczeñ, w tym krzy¿ Virtuti Militari, a mój ostatni krzy¿ to ten – na grobie mego syna”. Andrzej Szewczyk zmar³ w wieku 22 lat.”
(f)
Nowa Huta Pomnikiem Historii
3 lutego br. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebra³ z r±k prezydenta RP Andrzeja Dudy rozporz±dzenie og³aszaj±ce ustanowienie „Krakowa – zespo³u architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. To fina³ wieloletnich zabiegów wielu ¶rodowisk o docenienie bogatego krajobrazu kulturowego tego obszaru i dope³nienie inicjatyw maj±cych na celu promocjê dziedzictwa Nowej Huty. Uznanie roli Nowej Huty w historii Polski pozwoli rozwijaæ turystykê kulturow±, edukacjê historyczn±, ale te¿ otwiera drogê do starañ o wpis tej czê¶ci miasta na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa.
- Ca³e pokolenia krakowskiej inteligencji to byli ludzie, którzy wychowali siê w Nowej Hucie, to s± równie¿ dzisiejsi przedstawiciele polskiej inteligencji. Nowa Huta z tym zderzeniem socrealizmu z modernizmem sta³± siê wielkim dzie³em polskich architektów. Wiem, ¿e s± ludzie którzy uwielbiaj± Now± Hutê ze wzglêdu na jej wspó³czesne walory mieszkalne. Kiedy dzisiaj popatrzymy na te nowe zespo³y mieszkalne, które powstaj± gdzie ludzie z s±siednich budynków prawie zderzaj± siê brzuchami na balkonach bo tak ciasna jest ta zabudowa i spojrzymy na t± przestrzeñ architektury Nowej Huty, z piêknymi podwórzami, z wielk± ilo¶ci± zieleni, przedszkolami dla dzieci to nie ma porównania - powiedzia³ prezydent RP Andrzej Duda
Uznanie za Pomnik Historii to jedna ze stosowanych w Polsce form ochrony zabytków, któr± dotychczas zosta³o objêtych 117 obiektów i miejsc w Polsce szczególnie cennych dla kultury narodowej. W Krakowie s± to: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyñcu i Kopiec Ko¶ciuszki, a teraz tak¿e zespó³ architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty.
(f)


Fot. Adam Gryczyñski
Skwer Jerzego Ridana
Na pocz±tyku stycznia br. informowali¶my o uchwale Rady Miasta Krakowa nadaj±cej skwerowi w pobli¿u ko¶cio³a Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym imiê Jerzego Ridana. W ubieg³ym tygodniu pojawi³a siê tam informuj±ca o tym stosowna tablica, któr± prezentujemy na zdjêciu.
Skwerem Jerzego Ridana nazwano szeroki pas zieleni przy ul Lud¼mierskiej, od ko¶cio³a wzd³u¿ szko³y podstawowej i bloku nr 18 os. Teatralnego, a¿ do skrzy¿owania z ul. B. Czuchajowskiego. Czyli dok³adnie to miejsce, gdzie w kwietniu 1960 roku rozegra³y siê, przedstawione przez Jerzego Ridana w filmie "Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a", wydarzenia zwi±zane z obron± krzy¿a. Z wnioskiem o upamiêtnienie re¿ysera w przestrzeni publicznej wyst±pi³ Jerzy Kowynia. Warto przypomnieæ, ¿e Jerzy Ridan jest autorem prawie 60 filmów dokumentalnych. Na prze³omie lat 60. i 70. realizowa³ filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. W latach 80. pracowa³ w charakterze asystenta i drugiego re¿ysera przy filmach fabularnych. W 1987 r. re¿yserowa³ pe³nometra¿owy film fabularny Sonata Marymoncka wed³ug prozy Marka H³aski. W latach 80. prowadzi³ równie¿ „Dzieciêcy Teatr ABC” w O¶rodku Kultury im. Norwida w Nowej Hucie, a w 90. w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy M³odzie¿ow± Grupê Teatraln± „W drodze”. By³ dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych i Miêdzynarodowego Nowohuckiego Festiwalu Filmowego (2009), a tak¿e jednym z pomys³odawców Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Ponadto jest autorem ksi±¿ki „Krzy¿ Nowohucki – Dzieje Walk o Wolno¶æ”, publikacji do „S³ownika biograficznego – Opozycja w PRL” oraz Kwartalnika Historycznego. W latach 2008–2012 by³ przewodnicz±cym Krakowskiego Oddzia³u Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi³ warsztaty scenariuszowe na Studiach Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagielloñskim i w Krakowskiej Szkole Filmowej. Spoczywa na cmentarzu w Grêba³owie.
(a³)


fot. autor
"Przewodnik po neonach Nowej Huty" ju¿ w sprzeda¿y!
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida zakoñczy³, realizowany od wiosny 2022 roku, projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem by³o przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty. Efekty tych dzia³añ podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” pod redakcj± Moniki Kozio³ i Jaros³awa Klasia – w wersji drukowanej i online. Ksi±¿kê mo¿na kupiæ w O¶rodku (os. Górali 5) oraz w ksiêgarni Cafe NOWA (os. Zgody 7) w cenie 46 z³.
- W zamy¶le autorów i redaktorów „Przewodnik po neonach Nowej Huty” ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dziêki któremu mo¿emy przemierzaæ Now± Hutê neonowym szlakiem, napotykaj±c po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe „duchy” ju¿ nieistniej±cych reklam, wspó³czesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie to przewodnik pozwalaj±cy odnale¼æ siê w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygas³ – napisali we wstêpie Monika Kozio³ oraz Jaros³aw Kla¶.
W pierwszej czê¶ci publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo t³umacz±c najwa¿niejsze terminy z nimi zwi±zane. W kolejnej wraz z Paw³em Bochenkiem udaje siê na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazuj±c najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Ró¿, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Nastêpnie autorzy prezentuj± wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawieraj±cym prawie 200 pozycji. W dalszej czê¶ci Anna Zabdyrska koncentruje siê na wspó³czesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadzi³a z grup± nowohucian na temat szans i zagro¿eñ, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Ksi±¿kê zamyka wyj¶cie w przysz³o¶æ: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustruj± fotografie i materia³y archiwalne oraz fotografie wspó³czesne.
Premiera publikacji odby³a siê 21 stycznia 2023 roku w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida. Projekt „Szlak nowohuckich neonów” finansowany by³ ze ¶rodków Miasta Krakowa.
(a³)


Autorzy i autorki publikacji: Joanna Suchowiak-Horzemski, Anna Zabdyrska, Pawe³ Bochenek, Monika Kozio³, Agnieszka Konior, Magda Rymarz (fotografie) i Jaros³aw Kla¶. Fot. Z Archiwum O¶rodka Kultury Norwida
¦PIEWALI I GRALI MU
Do historii przeszed³ 69. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! „¦piewajmy i gramy mu – kolêdowanie z Galicj±”. W sobotê 21 stycznia mieszkañcy Nowej Huty zebrali siê w Ko¶ciele pw. ¦wiêtego Judy Tadeusza aby wspólnie kultywowaæ piêkn± polsk± tradycjê kolêdowania.
Tym razem do wspólnego spêdzenia styczniowego wieczoru, zebranych zaprosili Lidia Jazgar wraz z Ryszardem Br±czkiem, czyli zespó³ Galicja. Licznie zgromadzona publiczno¶æ mog³a us³yszeæ niezwyk³e interpretacje najpiêkniejszych polskich kolêd. W programie koncertu znalaz³y siê najbardziej znane - nie tylko polskie - kolêdy, pastora³ki i pie¶ni ¶wi±teczne – „Bóg siê rodzi”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, a tak¿e autorskie utwory zespo³u Galicja – miêdzy innymi „Id±c przez pole” czy „Z gwiazd± zastukali”. Program dope³ni³ wystêp wnuczki akompaniatora Lidii Jazgar, Emilii Szczerkowskiej, która oczarowa³a wszystkich swoj± interpretacj± kolêdy „Jezus Malusieñki”. Podczas koncertu nie zabrak³o równie¿ ciep³ych, ¶wi±tecznych opowie¶ci oraz ¿yczeñ na nowy rok. W¶ród publiczno¶ci mo¿na by³o dostrzec pomys³odawcê i koordynatora cyklu pos³a na Sejm RP Ireneusza Rasia, przewodnicz±c± Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny – Annê Moksê, przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI Bieñczyce – Zygmunta Biñczyckiego oraz przedstawicieli, wieloletniego sponsora cyklu, firmy Fares Sp. z o.o. PPU. Warto jednak podkre¶liæ, ¿e koncerty „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” maj± równie¿ cel dobroczynny, spotkaniu towarzyszy³a kwestia na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, któr± przeprowadzali wolontariusze Hospicjum.
Organizatorami koncertu s± O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVI Bieñczyce. Partnerami 69. Koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! byli Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Orlen Oil Sp. z o.o., Fares Sp. z o.o. oraz Art Blue Agencja Artystyczno-Promocyjna Lidia Jazgar. Pomys³odawc± i koordynatorem cyklu jest pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar. Patronami Medialnymi byli Radio Plus, Dwutygodnik Miejski Kraków.pl oraz G³os. Tygodnik Nowohucki.
(f)


Fot. Pawe³ Kalina
Premiera "Przewodnika po neonach Nowej Huty" i fontu "Samosia" czyli fina³ projektu "Szlak nowohuckich neonów"
21 stycznia 2023 roku o godz. 18:00 O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie (os. Górali 5) zaprasza na premierê publikacji „Przewodnik po neonach Nowej Huty” oraz fontu „Samosia”, inspirowanego nowohuckimi neonami. Wydarzenie bêdzie tak¿e okazj± do podsumowania dotychczasowych dzia³añ w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów”. Go¶æmi spotkania bêd± autorzy i autorki przewodnika: Pawe³ Bochenek, Joanna Suchowiak-Horzemski, Agnieszka Konior, Anna Zabdyrska, Jaros³aw Kla¶ i Monika Kozio³.
Projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem by³o przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty, by³ realizowany od wiosny 2022 roku. Zainaugurowa³a go kwerenda, w efekcie której powsta³a lista (obejmuj±ca prawie 200 pozycji) neonów istniej±cych w Nowej Hucie. Na tej podstawie opracowano i wytyczono szlak z bardziej szczegó³owymi opisami wybranych obiektów, który jest zachêt± do pog³êbionego eksplorowania dzielnicy. W ramach projektu przeprowadzono równie¿ zogniskowany wywiad grupowy z mieszkañcami i aktywistami nt. przysz³o¶ci neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i doros³ych. Opracowano tak¿e krój pisma „Samosia” odwo³uj±cy siê do liternictwa nowohuckich neonów. Efekty tych dzia³añ podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w wersji drukowanej i online.
„W zamy¶le autorów i redaktorów publikacji ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dziêki któremu mo¿emy przemierzaæ Now± Hutê neonowym szlakiem, napotykaj±c po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe »duchy« ju¿ nieistniej±cych reklam, wspó³czesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie to przewodnik pozwalaj±cy odnale¼æ siê w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygas³” – napisali we wstêpie Monika Kozio³ oraz dr Jaros³aw Kla¶.
W pierwszej czê¶ci publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo t³umacz±c najwa¿niejsze terminy z nimi zwi±zane. W kolejnej wraz z Paw³em Bochenkiem udaje siê na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazuj±c najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Ró¿, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Nastêpnie autorzy prezentuj± wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawieraj±cym prawie 200 pozycji. W dalszej czê¶ci Anna Zabdyrska koncentruje siê na wspó³czesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadzi³a z grup± nowohucian na temat szans i zagro¿eñ, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Ksi±¿kê zamyka wyj¶cie w przysz³o¶æ: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustruj± zdjêcia archiwalne oraz wspó³czesne. W trakcie wydarzenia bêdzie mo¿na nabyæ „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w promocyjnej cenie.
Projekt finansowany jest ze ¶rodków Miasta Krakowa. Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.pl
(f)


Neony „Norwid” i „Sfinks”, 2022, fot. Magda Rymarz, w³. O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 29,427,460 unikalnych wizyt