Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.09.13] Dobra p...
· [2024.09.13] Rzesze ...
· Na niedzielê 15 wrze...
· [2024.09.13] Rz±d be...
· [2024.09.06] Dobra p...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Aleja Ró¿ oddana mieszkañcom
Ju¿ mo¿emy podziwiaæ „Alejê Ró¿ na nowo”. Prace przy projekcie realizowanym w ramach bud¿etu obywatelskiego dobieg³y koñca. Dotychczas betonowy plac zamieni³ siê w zielony skwer,
który przyci±ga mieszkañców zapachem ró¿. Czas na odpoczynek w prawdziwym sercu Nowej Huty! Obszar o powierzchni blisko 1 ha na odcinku miêdzy pl. Centralnym im. Ronalda Reagana a al. Przyja¼ni zamieni³ siê w du¿y zielony skwer, w którym mo¿na wypocz±æ w¶ród drzew i zapachu ró¿. Projekt zak³ada³ powrót do historycznego uk³adu zieleni z lat piêædziesi±tych. XX wieku. Na placu zosta³y zamontowane ³awki i kosze na ¶mieci nawi±zuj±ce do historycznych form znanych z fotografii.
Na alei Ró¿ pojawi³o siê mnóstwo zieleni – 1260 krzewów ró¿ (Hommage à Barbara, ró¿a Rotilia, Rotkappchen, Cayenne, Black Forest Rose), prawie 3,5 tys. innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), blisko 500 bylin oraz ro¶lin cebulowych. Na placu zakwitn± m.in. tulipany. Posadzone zosta³y dwa dodatkowe szpalery lip drobnolistnych (24 szt.) równolegle do rosn±cych ju¿ w tym miejscu drzew.
(mp)

Honoris Gratia dla Studium Terapii przez Sztukê Inki Dowlasz
2 lipca b.r. w Krakowskiej Operze Kameralnej mia³a miejsce uroczysta gala podsumowuj±ca kolejn± edycjê Studium Terapii przez Sztukê. Zbieg³o siê to z jubileuszem XX-lecia dzia³alno¶ci Studium. W¶ród zaproszonych go¶ci, poza absolwentami i dawnymi pedagogami, znale¼li siê pomys³odawcy i propagatorzy idei Studium. W gronie szczególnie zas³u¿onych znale¼li siê: senator RP - Jerzy Fedorowicz, przedstawiciel Sejmiku Województwa Ma³opolskiego – Jerzy Fedorowicz Junior oraz reprezentacja Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagielloñskiego.
Odznaczenia Honoris Gratia wrêczy³a Katarzyna Piotrowska – zastêpca Dyrektora Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzêdu Miasta Krakowa. Odznaczenia przyznawane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymali: dr Inka Dowlasz – za³o¿ycielka Studium; Maria Stanis³awiak – psycholog, psychoterapeuta – wspó³twórczyni wizji Studium oraz Jaros³aw Szwec – popularny w¶ród m³odzie¿y aktor.
A wszystko zaczê³o siê od autorskiego programu Jerzego Fedorowicza „Terapia przez Sztukê”, który rozs³awi³ nowohucki Teatr Ludowy niemal w ca³ej Europie. By³y to spektakl „Romeo i Julia” z udzia³em punków i skinów, a tak¿e praca w szpitalach, w Monarze, cykl spotkañ transmitowanych przez TVP „Zadyma”. Kontynuowanie idei „pracy przez teatr” przypad³o Ince Dowlasz. Bazê merytoryczn± stanowi³y do¶wiadczenia para-teatru w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz warsztaty Teatru Royal Curt w Londynie. Powsta³y wówczas: Studio Improwizacji, akademicki Fakultet w Teatrze, autorskie spektakle („Bici bij±”, „Odlot”, „Sytuacja bez wyj¶cia”, „Wakacje w Holandii”). Z atmosfery tych spotkañ wy³oni³a siê idea stworzenia Studium Terapii przez Sztukê. Wzmocni³a j± zacie¶niaj±ca siê wspó³praca z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagielloñskiego. Jej owocem by³y prace dyplomowe i artyku³y naukowe na temat wychowania i terapii przez sztukê, oraz aktywny udzia³ pracowników Studium w zajêciach akademickich, warsztatach, konferencjach i panelach dyskusyjnych.
S³uchacze Studium rekrutuj± siê z ró¿nych stron kraju, a tak¿e zza granicy (Suwa³ki, Warszawa, Wiedeñ, Edynburg). S± w¶ród nich nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, ekonomi¶ci, przedsiêbiorcy.
Si³± Studium s± pedagodzy: aktorzy, re¿yserzy i psycholog. To pod ich skrzyd³ami przez dwie dekady dojrzewa³o liczne grono absolwentów (ponad trzysta osób), ludzi z pasj± do teatru. Modu³ „Sceny” prowadzi³ przez 18 lat Jaros³aw Szwec, obecnie robi to Andrzej Róg; „Wiersz” - Mateusz Przy³êcki, obecnie - Tadeusz £omnicki; „Piosenka” – dawniej Barbara Sza³apak, dzi¶ - Faustyna Krajewska; „Ruch sceniczny” – kiedy¶ Magdalena Przybysz, aktualnie - Urszula Sadowiñska-Pardyak; „Psychologia twórczo¶ci” – od pocz±tku Maria Stanis³awiak. Ince Dowlasz, szefowej Studium, przypada rola prowadzenia zajêæ z podstaw konstrukcji spektaklu, improwizacji i re¿yserii.
Pomimo trudno¶ci lokalowych i finansowych Studium przetrwa³o i dalej siê rozwija. Od 2018 roku dzia³a w go¶cinnych progach Krakowskiej Opery Kameralnej Jadwigi i Wac³awa Jankowskich.

Joanna Olszewska–Gniadek
absolwentka Studium


Dalsze losy repatriowanych z Wo³ynia, czyli druga czê¶æ sagi Na obcej ziemi
Joanna Jax nie zwalnia tempa i przychodzi do swoich czytelników z drug± czê¶ci± sagi Na obcej ziemi. Powie¶æ „Czas Pokuty” skupia siê na dalszych losach bohaterów poznanych w cyklu Saga Wo³yñska. Jak potocz± siê dalej losy Wissariona, Nadii, Marcela i Marty, którzy w powie¶ci Na obcej ziemi musieli pogodziæ siê z przymusowym wysiedleniem z Wo³ynia i odnale¼æ w nowej sytuacji? Wydawnictwo Skarpa Warszawska oddaje w rêce czytelników kolejne dzie³o autorstwa uwielbianej przez rzesze fanów Joanny Jax.
Do koñca swych rz±dów komuni¶ci wpierali nam, ¿e „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam tak¿e, ¿e to jedyne rozs±dne dzia³anie, a propaganda przedstawia³a je jako „powrót do korzeni”. W rzeczywisto¶ci powrót na Ziemie Odzyskane by³ bezwzglêdn± akcj± wysiedleñcz±, o której powinno mówiæ siê równie czêsto co o przymusowym wysiedleniu ¯ydów w roku 68’. Temat ten postanowi³a podj±æ Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji w³adzy komunistycznej ucierpieli…
„Czas pokuty” zastaje swoich bohaterów w sytuacji bez wyj¶cia, w której zostawili¶my ich jeszcze pod koniec poprzedniej czê¶ci cyklu. Po raz kolejny wielkimi krokami zbli¿a siê ¶mieræ, której wcze¶niej cudem uniknêli. Do¶wiadczali ju¿ dojmuj±cego g³odu, okrucieñstw wiêzienia NKWD i bezwzglêdno¶ci gestapo. Czy i tym razem uda im siê oszukaæ przeznaczenie?
Saga „Na obcej ziemi” Joanny Jax to wci±gaj±ca i poruszaj±ca opowie¶æ o ludziach walcz±cych o spokój i godne ¿ycie, które, pomimo zakoñczonej wojny, w dalszym ci±gu wydaj± siê niemo¿liwe do osi±gniêcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnale¼æ swoj± to¿samo¶æ na nowo. Odpowiedzi na pytanie, czy jest to w ogóle mo¿liwe, mo¿ecie szukaæ ju¿ teraz w drugiej czê¶ci sagi!
(f)


Joanna Jax, Na obcej ziemi. T. II. Czas pokuty, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2023
W Samorz±dowym Przedszkolu nr 142 Dzieciêca Arka - Otwarcie odnowionego placu zabaw oraz po¿egnanie starszaków
27 czerwca br. w Samorz±dowym Przedszkolu nr 142 w Krakowie (os. Przy Arce 4) oby³o siê uroczyste zakoñczenie roku szkolnego po³±czone z oficjalnym otwarciem wzbogaconego o nowe sprzêty, placu zabaw. Najstarsze grupy „Sówki” i „Pszczó³ki” po¿egna³y swoich m³odszych kolegów prezentuj±c swoje umiejêtno¶ci recytatorskie, taneczne i wokalne. Dzieci weso³ym ¶piewem przywita³y równie¿ zbli¿aj±ce siê wakacje.
Dzieñ ten by³ dla wszystkich wyj±tkowo radosny, poniewa¿ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa - Rafa³ Komarewicz, osobi¶cie dokona³ otwarcia wymarzonego placu zabaw. Wstêgê przeci±³ wspólnie z Rodzicami oraz Dyrekcj± przedszkola.
Na wzbogacenie placu zabaw o nowe zabawki przedszkole czeka³o wiele lat. Dziêki przewodnicz±cemu p. Rafa³owi Komarewiczowi spe³ni³o siê marzenie wielu dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Przedszkolaki bêd± mog³y mi³o i bezpiecznie spêdzaæ czas na ¶wie¿ym powietrzu. Przez zabawê nauka stanie siê przyjemniejsza. Kolorowy i bezpieczny sprzêt pozwoli dzieciom urozmaicaæ czas, a tak¿e zaspokoi potrzeby ruchowe. Rado¶æ i u¶miech na twarzach przedszkolaków by³y najwiêkszym podziêkowaniem.
mgr Ma³gorzata Król, mgr El¿bieta K³os


fot. Anna Filarska
ULICA ANDRZEJA SZEWCZYKA
Na sesji Rady Miasta Krakowa 13 czerwca radni przyjêli uchwa³ê o nadaniu nazwy bezimiennej ulicy w Nowej Hucie imienia Andrzeja Szewczyka. Projekt uchwa³y w sprawie nadania nazwy zg³osili radni Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Chodzi o bezimienn± przecznicê ³±cz±c± al. Przyja¼ni z ul. Edwarda Rydza-¦mig³ego, biegn±c± przy budynku nr 7 w os. Zgody, od jego strony zachodniej. Poni¿ej tre¶æ uzasadnienia do projektu uchwa³y w sprawie nadania nazwy ulicy Andrzeja Szewczyka.
„Andrzej Szewczyk – absolwent Technikum Górniczego w Krakowie, robotnik z Nowej Huty, cz³onek Zespo³u Pie¶ni i Tañca „S³owianki”, by³ pierwsz± ofiar± stanu wojennego w Nowej Hucie.
W nocy z 17 na 18 kwietnia 1982 roku zosta³ skatowany do nieprzytomno¶ci przez patrol ZOMO, poniewa¿ wraca³ do domu po godzinie milicyjnej. Znaleziono go o ¶wicie na os. Na Stoku, przy postoju taksówek. Zosta³ wówczas przewieziony do szpitala im. Gabriela Narutowicza. Zmasakrowane cia³o rodzina rozpozna³a dopiero po znamieniu na rêce. Zmar³ 8 czerwca 1982 roku (taka data widnieje na nagrobku) po 52 dniach, nie odzyskawszy przytomno¶ci.
Po ¶mierci i pogrzebie Andrzeja Szewczyka jego ojciec mówi³ z gorycz±: „walczy³em na froncie, otrzyma³em wiele odznaczeñ, w tym krzy¿ Virtuti Militari, a mój ostatni krzy¿ to ten – na grobie mego syna”.
Andrzej Szewczyk zmar³ w wieku 22 lat”.
(mp)


Fot. autor
Miêdzynarodowe Dni Kultury Romskiej
Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Ka³e Jakha” w tym roku ma przyjemno¶æ organizowaæ konferencjê na temat „Romowie we wspó³czesnym ¶wiecie”, w której wezm± udzia³ zaproszeni go¶cie z Czech, S³owacji, Wêgier, Ukrainy, Niemiec oraz z Polski. G³ównym celem tego spotkania bêdzie wymiana do¶wiadczeñ zwi±zanych z propagowaniem kultury w swoim kraju oraz jak± pomoc w tym zakresie mog± uzyskaæ organizacje od swoich lokalnych urzêdów czy te¿ Pañstwa. Konferencja odbêdzie siê w terminie 29-30.06.2023 w Hotelu Centrum w Krakowie. Projekt wspó³finansowany ze ¶rodków Miasta Krakowa oraz finansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Rz±dowego Programu Integracji Spo³ecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030. Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Ka³e Jakha”, ju¿ po raz dwunasty organizuje w Krakowie „Miêdzynarodowe Dni Kultury Romskiej”. Celem jest przybli¿enie bogactwa tradycji Romów, upowszechnianie, popularyzowanie i promowanie wiedzy o ich kulturze. W programie jest prezentacja wystawy muzealno - etnograficznej, fotografii, obrazów malowanych przez m³odych romskich artystów, pokazu tradycyjnych tañców w wykonaniu choreografa i instruktora Artura Szewczyka i jak co roku nie zabraknie te¿ tradycyjnej wró¿by. W czasie dwóch dni festiwalowych zaprezentuj± siê zespo³y zagraniczne, wokalne i taneczno-wokalne ze S³owacji - Horuce Srdce, Ondrej Krajnak Band, Wêgier - Le Rom, Wielkiej Brytanii - Grupa Szatra, Ukrainy - Albina Koval i go¶æ specjalny Lejla z Wêgier i Gipsy Band z Francji. 1 - 2 lipiec £±ki ko³o Nowohuckiego Centrum Kultury. Koncerty rozpoczynaj± siê od godz. 18.00 - 22.00. I tak jak w poprzednich edycjach to wydarzenie jest finansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji, przy wsparciu finansowym Województwa Ma³opolskiego i wspó³finansowany ze ¶rodków Miasta Krakowa. Partnerami imprezy s± MPK, MPEC, WMK, NCK i MPO. Patron medialny - Telewizja Gorlice TV HD, G³os - Tygodnik Nowohucki.
(mp)

Utrudnienia w ruchu w Nowej Hucie w zwi±zku z Igrzyskami Europejskimi
Na spore utrudnienia w ruchu musz± przygotowaæ siê mieszkañcy Nowej Huty. Jak informuje Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków-Ma³opolska na czas trwania zawodów, w dniach 26.06.2023. – 27.06.2023 – 28.06.2023 – 29.06.2023 oraz 01.07.2023 i 02.07.2023 w godzinach 9.00 do 13.00/13.30 zamkniête bêd± nastêpuj±ce ci±gi ulic: Bulwarowa (na odcinku od Alei Solidarno¶ci do skrzy¿owania ulic: Bulwarowa/Kocmyrzowska/Cienista) – Kocmyrzowska (obie jezdnie na odcinku od skrzy¿owania z ul. Bulwarowa/Cienista do Ronda Kocmyrzowskiego z utrzymaniem przejezdno¶ci Ronda Kocmyrzowskiego oraz skrzy¿owania ul. Kocmyrzowska/Cienista) – Rondo Kocmyrzowskie – Obroñców Krzy¿a (do skrzy¿owania z ul. Ignacego Mo¶cickiego) – Kocmyrzowska – Bulwarowa.
Bezpo¶rednio po zakoñczeniu zawodów na polecenie kierownika ds. bezpieczeñstwa w porozumieniu z Policj±, trasa sukcesywnie bêdzie przywracana do w³a¶ciwego stanu i udostêpniona dla ruchu drogowego o czym zostanie powiadomiony Dyspozytor ZDMK.
Ewentualne wyjazdy ze strefy po³o¿onej pomiêdzy Zalewem Nowohuckim a ul. Kocmyrzowsk± realizowane bêd± z wykorzystaniem wydzielonego korytarza nastêpuj±cymi ci±gami ulic: od bloku nr 31 do ul. Odmogile, a nastêpnie skierowanie ruchu na odcinek ul. Andresena przebiegaj±cej po terenie Klubu Sportowego „Wanda” i dalej do skrzy¿owania z ul. Bulwarow±. Kolejnym etapem bêdzie wyznaczenie oko³o 280 m korytarza do skrzy¿owania z Kocmyrzowsk±. Szeroko¶æ korytarza oko³o 2,5m. Ruch jednokierunkowy (g³ównie wyjazdowy) z pe³n± kontrol± ochrony.
Do osób zamieszkuj±cych obszar na którym odbywaj± siê zawody dostarczone zostan± ulotki z informacj± o planowanej imprezie, miejscu wystêpowania utrudnieñ oraz czasie ich trwania. Dodatkowo informacje o utrudnieniach przekazywane bêd± w ¶rodkach masowego przekazu oraz mediach spo³eczno¶ciowych. W ci±gach ulic w rejonie obszaru zawodów, zlokalizowane zostan± tablice informacyjne o utrudnieniach.
(f)
Filia nr 52 Biblioteki Kraków zaprasza
We wtorek, 6 czerwca br. w os. Na Stoku 1 oddana zosta³a do u¿ytku ¶wie¿o wyremontowana Filia nr 52 Biblioteki Kraków. Filia ta jest jedyn± bibliotek± publiczn± na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie. Jest to filia z bogat± przesz³o¶ci±. Powsta³a w kwietniu 1965 roku na os. Na Wzgórzach, jako jednostka Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wtedy posiada³a zbiór 1900 ksi±¿ek i zajmowa³a dwa pokoiki znajduj±ce siê w baraku. Dwa lata pó¼niej biblioteka otrzyma³a ponad dwustumetrowy lokal w pawilonie na os. Na Stoku 1, gdzie pod koniec roku zbiory liczy³y ju¿ 7 723 ksi±¿ki.
W 2023 roku ze ¶rodków przyznanych z bud¿etu miasta przeprowadzono remont kapitalny lokalu biblioteki. Placówka w pe³ni dostosowano do potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ci± ruchow±, tak¿e dla matek z dzieæmi. W trakcie remontu czê¶ciowo przebudowano uk³ad pomieszczeñ bibliotecznych i zmieniono ich funkcje. Bezpo¶rednio przy wej¶ciu powsta³a czê¶æ przeznaczona dla najm³odszych czytelników, która zostanie wyposa¿ona w innowacyjn±, interaktywn± platformê multimedialn±, tzw. knoocker box.
(f)

"Zau³ki Krakowa" w Klubie Krzes³awice
Klub Krzes³awice O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Krzes³awice, ul. M. Wañkowicza 17) zaprasza w pi±tek, 16 czerwca br. o godz. 16.00 na wernisa¿ wystawy malarstwa Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej pt. „Zau³ki Krakowa”.
Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej skupia ludzi ró¿nych profesji, dla których sztuka jest wa¿n± potrzeb± ¿ycia. Wieloletnia, bogata dzia³alno¶æ Stowarzyszenia na rzecz kultury zosta³a w 2016 roku uhonorowania przez Prezydenta Miasta Krakowa odznak± Honoris Gratia.
(f)

W £uczanowicach powstanie nowy pawilon
W nowohuckich £uczanowicach (Dzielnica XVII Wzgórza Krzes³awickie) dzia³a ju¿ lokalny klub kultury i jest boisko. W ci±gu najbli¿szych kilkunastu miesiêcy miasto chce przekazaæ mieszkañcom nowy pawilon, dziêki któremu oferta sportowa i rekreacyjna znacz±co siê wzbogaci.
Za now±, dzielnicow± inwestycjê odpowiada Zarz±d Inwestycji Miejskich w Krakowie. Budynek powstanie przy ul. Mycielskiego, bezpo¶rednio przy istniej±cym tam boisku. Zgodnie z przygotowan± wcze¶niej koncepcj±, bêdzie to parterowy pawilon sportowo-rekreacyjny, wykonany w technologii modu³owej. Z o¶rodka bêdzie mog³o jednocze¶nie korzystaæ do 50 osób, a sam pawilon bêdzie mia³ ok. 200 m kw.
Przewidziano tam m.in. dwie sale: wiêksz± ok. 80 m kw., z mo¿liwo¶ci± podzia³u systemow±, ¶ciank± mobiln± i mniejsz± ok. 20 m kw. gdzie móg³by siê znale¼æ stó³ do ping-ponga. Du¿a sala bêdzie wyposa¿ona w system wystawienniczy, instalacjê audio-video, rzutnik i ekran. W pawilonie bêdzie te¿ szatnia i sanitariaty, magazyn na sprzêt sportowy, zaplecze kuchenne, biuro i toaletê ogólnodostêpn±.
W ramach zadania realizowane bêdzie równie¿ zagospodarowanie terenu, w tym budowa doj¶æ, dojazdów i miejsc postojowych dla ok. 15 samochodów osobowych i monta¿ stojaków dla rowerów. Powstanie niezbêdna infrastruktura techniczna: sieci, przy³±cza oraz instalacje zewnêtrzne umo¿liwiaj±ce prawid³owe funkcjonowanie budynku w tym instalacji OZE, która pozwoli na obni¿enie bie¿±cych kosztów utrzymania i funkcjonowania. Co wa¿ne, pawilon bêdzie energooszczêdny, a dodatkowo zastosowany bêdzie tzw. zielony dach. Zgodnie z planem, realizacja zadania ma siê zakoñczyæ w 2024 r.
(f)

PO¯EGNANO OJCA KORNELIUSZA
W pi±tek, 19 maja br. odby³y siê uroczysto¶ci pogrzebowe ¶p. o. doktora Korneliusza Jackiewicza OCist., który zmar³ w ubieg³a sobotê, 13 maja w wieku 90 lat, w 71 roku profesji zakonnej i w 64 roku kap³añstwa. Pogrzebowej mszy ¶w. przewodniczy³ bp. Jan Zaj±c, a w koncelebrze wziêli udzia³ opat-prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów o. Eugeniusz Augustyn, opat mogilski o. Adrian Mróz, by³y opat mogilski o. Piotr Chojnacki, opaci pozosta³ych opactw cysterskich w Polsce oraz kilkudziesiêciu cystersów i ksiê¿y dicezjalnych.
Przed msz± ¶w. odczytany zosta³ tekst wspomnieñ o. Korneliusza, w których urodzony 10 sierpnia 1933 roku na Mazowszu m³ody Bolek wspomina³ swoje dzieciñstwo i swoje marzenia o kap³añstwie. W szkole, zetkn±³ siê na lekcjach polskiego z nazwiskiem kronikarza Wincentego Kad³ubka, który zosta³ cystersem. W 1951 r. jako junak 39 Brygady S³u¿by Polsce 18-letni Bolek Jackiewicz pojecha³ budowaæ Now± Hutê. Jego pluton budowa³ pierwsze osiedla nowohuckie w pobli¿u klasztoru cystersów w Mogile. W trakcie jednej z przepustek poszed³ do tego klasztoru i trafi³ do kaplicy z cudownym krzy¿em Pana Jezusa. Modli³ siê tam na klêczkach. Powróci³ w swoje strony rodzinne z postanowieniem wst±pienia do klasztoru. 29 sierpnia 1951 r. zapuka³ do fury klasztornej w Mogile. Z czasem jako nowicjusz otrzyma³ imiê zakonne ¶w. Korneliusza papie¿a. Zwi±za³ siê z opactwem mogilskim do koñca ¿ycia. W 1959 r. przyj±³ tu ¶wiêcenia kap³añskie z r±k bp. Karola Wojty³y. Odby³ studia w Akademii Teologii Katolickiej uwieñczone doktoratem na temat rodziny w ¶wietle badañ ma³¿eñstw zawartych w parafii ojców cystersów w Mogile. W opactwie pe³ni³ funkcjê przeora, by³ wychowawc± kleryków, cenionym rekolekcjonist± i kaznodziej±.
Do uczestników pogrzebowej uroczysto¶ci list skierowa³ abp Marek Jêdraszewski, w którym napisa³ m.in.: "Dziêkujê dzi¶ w imieniu Ko¶cio³a krakowskiego za wszelki trud, za to wszystko czego dokona³ ¶p o. Korneliusz przez lata swego kap³añskiego ¿ycia, dla rozwoju ¿ycia religijnego w naszej archidiecezji". - Ojciec Korneliusz posiada³ ducha prawdziwej pobo¿no¶ci Chrystusowej i maryjnej – podkre¶la³ o. Augustyn Spasowicz proboszcz parafii i przeor wspólnoty cysterskiej ze Szklanych Domów. Natomiast okoliczno¶ciowe kazanie w czasie mszy ¶w. wyg³osi³ o. Pawe³ Mynarz, przyjaciel zmar³ego. Wspomnia³, ¿e ten budowa³ Now± Hutê zarówno w znaczeniu materialnym jak i duchowym - na fundamencie krzy¿a.
Zmar³ego ojca Korneliusza w ko¶ciele MB Czêstochowskiej na Szklanych Domach ¿egnali zebrani licznie rodzina, siostry zakonne, przyjaciele, znajomi, parafianie z parafii w Mogile, z parafii na Szklanych Domach, a tak¿e parafianie z cysterskich parafii w Trybszu i Czarnej Górze. Wype³niony modl±cymi siê osobami ko¶ció³ by³ najlepszym ¶wiadectwem tego, jak popularn±, powa¿an± i kochan± przez wszystkich osob± by³ zmar³y cysters.
Po mszy ¶w. trumna z cia³em ¶p. o. Korneliusza zosta³a przewiezione na cmentarz w Grêba³owie, gdzie z³o¿ono j± w grobowcu zakonnym zmar³ych cystersów.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,093,323 unikalnych wizyt