Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Jakie bêdzie Muzeum PRL-u?
Mo¿e wreszcie zakoñczy siê czas „muzeum w organizacji” a pojawi placówka, która odda tê historiê tak±, jak± naprawdê by³a. Jak to zrobiæ?
Wiemy ju¿, jak zostanie przebudowane Muzeum PRL-u. W konkursie na projekt modernizacji i nowej aran¿acji architektonicznej i wystawienniczej dawnego kina ¦wiatowid wygra³a koncepcja firmy MAE Multimedia Art & Education. Przebudowa ma potrwaæ do 2019 roku.

Zwyciêski projekt pokona³ w dwuetapowym konkursie siedem innych. Oceniaj±c poszczególne prace, eksperci brali pod uwagê przede wszystkim atrakcyjno¶æ i innowacyjno¶æ projektów, ich poziom merytoryczny i spójno¶æ przestrzenn±.
- Jest to d³ugo oczekiwany krok ku temu by Muzeum PRL-u, od wielu lat „w organizacji”, sta³o siê wreszcie prawdziwym muzeum, a nie centrum „eventowym” , które funkcjonuje od wystawy do wystawy. Prawdziwe muzeum to to miejsce, które w sposób ci±g³y prezentuje swoje zbiory. To równie¿ miejsce, gdzie tworzy siê opracowania, dokumentacjê i zbiory utrzymuje – mówi Tomasz Urynowicz radny Miasta Krakowa i – tak siê sk³ada - s±siad muzeum.
Zwyciêska firma w swoim projekcie wzbogaca budynek nowymi formami przestrzennymi oraz proponuje koncepcjê rozbudowy obiektu od strony po³udniowej, bez ingerencji w jego elewacjê. Doceniono warto¶æ architektury dawnego kina. Za bardzo cenny element wnêtrza uznano star± salê kinow±, jedn± z ostatnich w Polsce z tamtego okresu. Sale wystawiennicze bêd± sprowadzone do podziemi, pod plac muzealny od strony pó³nocnej. Bêdzie mo¿na zajrzeæ do nich przez ¶wietliki w chodnikach. Na dachu budynku – by³oby miejsce dla kina plenerowego i kawiarni.
- Wygra³a propozycja, która wykorzystuje potencja³ miejsca i rewitalizuje okolicê. Bêdzie to miejsce ciekawie zorganizowane: projekt wykorzystuje dach i podziemia od strony ulicy i ja siê z tego powodu cieszê - ocenia radny Urynowicz.
Jednocze¶nie jury zasugerowa³o konieczno¶æ powo³ania grupy konsultantów z grona historyków, którzy wp³yn± na ostateczny kszta³t scenariusza wystawienniczego. Trzeba go, zdaniem jurorów, uzupe³niæ m.in. o wyra¼ny opis genezy komunizmu w Polsce, z rol± Armii Czerwonej i NKWD w³±cznie, opresyjno¶æ systemu, skalê oporu i kontestacji.
- Nie zapominam o mêczeñstwie lat czterdziestych, piêædziesi±tych, o czasach prze¶ladowañ w komunizmie – dla nich miejsca w muzeum na pewno wystarczy.
To jest d³uga opowie¶æ, ale nie musi byæ jednoznacznie prezentowana. .Mówiê o pewnych do¶wiadczeniach kulturowych, które trzeba poznaæ, by tê epokê zrozumieæ. Nie chodzi tu o powielanie narracji Gomu³ki czy Gierka - to ma byæ opowie¶æ o losie ludzi, których ta epoka dotyczy³a – podkre¶la Tomasz Urynowicz.
By zrozumieæ, czym by³a „polityka PRL” trzeba porozmawiaæ z lud¼mi, którzy 30 lat oczekiwali na mieszkanie. Dowiedzieæ siê jak wygl±da³o ¿ycie w Nowej Hucie, jak wygl±da³ typowy sklep. Mój syn na przyk³ad nie wyobra¿a sobie, ¿e by³y takie czasy , gdy jako dzieci odstawali¶my swoje w kolejkach, w sklepach i to nie po model X-boxa, ale po papier toaletowy.
Dla wspó³czesnego m³odego pokolenia, niezrozumia³ym jest, ¿e wychowywali¶my siê na telewizorach czarno-bia³ych, gdzie by³y dwa programy i bajki w okre¶lonej porze. Ta epoka mia³a takie, a nie inne poczucie humoru, takie a nie inne produkty, tak¿e kulturalne.
Urodzonym po 1989 nie nie³atwo poj±æ wybór ojców czy dziadków. Bardzo ³atwo zrozumieæ im tych, którzy byli „przeciw”, ale takich by³ przecie¿ procentowo, niewielki odsetek. Czy zatem wszyscy byli „zad¿umieni”, „ska¿eni”, a co s±dziæ o rozwijaj±cych w tym czasie swoj± karierê, zwyk³ych ludziach i twórcach? Nie zapominajmy o awansie spo³ecznym.
Aby opowiedzieæ o tym, jak dzi¶ wygl±da Polska nie da siê nie opowiedzieæ o tym, co kszta³towa³o wielu z nas. Wszyscy¶my z tej „szko³y” wyszli. Ja sam wyros³em w ¶rodowisku, które by³o przeciwne komunizmowi. Moja babcia babcia i mama broni³y nowohuckiego krzy¿a, ale dziadek przyjecha³ budowaæ Now± Hutê! Taki jest ¿yciorys nie tylko mój, ale wielu nowohuckich rodzin – i - czy istnieje jednoznaczna kalka, pozwalaj±ca oceniæ, ¿e to by³o „dobre”, „z³e” czy inne – przedstawia swoje oczekiwania T. Urynowicz. Podziela je zapewne wielu mieszkañców Nowej Huty, a tak¿e Józef Szuba wiceprzewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVIII, który podkre¶la ¿e chcia³by by to nie by³a „polityczna” wystawa, ale oddaj±ca skomplikowane losy dzielnicy.
Czy siê uda siê jednak stworzyæ Muzeum PRL-u „bez polityki”?
- To jest akurat rozmowa o polityce: jak daleko PRL jest identyfikowany przez pryzmat jednej strony politycznej? Miasto Kraków ma porozumienie z Ministerstwem Kultury o wspó³finansowanie Muzeum PRL „w organizacji”. Czy ministerstwo zgodzi siê na dalsze finansowanie tego przedsiêwziêcia, w jakim wymiarze - to nie jest pytanie do mnie. Jestem gor±cym kibicem, by te inicjatywê Andrzeja Wajdy, której losy w Nowej Hucie pozosta³y niedokoñczone, zakoñczyæ. Mówiê to z trosk± tak¿e o sam zabytkowy budynek, który nie powinien popadaæ w zniszczenie – podsumowuje radny Urynowicz.
Koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln z³.
(l)

Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich – In Paradisum
W wyj±tkowy sposób, w tygodniu poprzedzaj±cym uroczysto¶æ Wszystkich ¦wiêtych, organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzes³awickie oraz parafia pw. Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich chc± uhonorowaæ wszystkich zmar³ych fundatorów i budowniczych ko¶cio³a na Wzgórzach.
Podczas koncertu, który odbêdzie siê w niedzielê 23 pa¼dziernika o godz. 17.00 zabrzmi± miêdzy innymi fragmenty Requiem Mozarta i Fourego. Zgromadzeni us³ysz± równie¿ muzykê organow± i to w niezwyk³ej konfiguracji. Do jednego instrumentu zasi±dzie dwóch wykonawców. Wybrzmi wiêc sonata zagrana na cztery rêce i cztery nogi. Koncert zakoñczy uroczyste Te Deum Josepha Haydna. Wykonawcami bêd± sopranistka Liliana Pociech, organi¶ci Ma³gorzata Trzaskalik-Wyrwa, Ireneusz Wyrwa oraz orkiestra i Chór Bazyliki OO. Cystersów w Mogile pod dyrekcj± Stanis³awa Kowalczyka.
Koncert bêdzie swoistym dziêkczynieniem za postawê i trud pracy wszystkich, którzy przyczynili siê do powstania nowohuckiej ¶wi±tyni. W tym czasie w Ko¶ciele na Wzgórzach Krzes³awickich obecne bêd± tak¿e relikwie ¦wiêtego Jana Paw³a II, a koncert bêdzie podziêkowaniem i wyrazem rado¶ci równie¿ z tego faktu. Wstêp na koncert jest bezp³atny.
Kierownictwo artystyczne nad cyklem sprawuje Marek Walczak, organista parafii Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich, który tradycyjnie równie¿ poprowadzi koncert. Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu obj±³ kardyna³ Stanis³aw Dziwisz.
(f)

Z ¿a³obnej karty – PO¯EGNALI¦MY JURKA RIDANA
Nie pamiêtam ju¿ w jakich okoliczno¶ciach pozna³em Jurka Ridana. Ale by³o to do¶æ dawno. Zapewne na pocz±tku lat dziewiêædziesi±tych ubieg³ego wieku. Czyli jakie¶ æwieræ wieku temu. Pó¼niej przez lata spotykali¶my siê przy ró¿nych okazjach. A to przy okazji krêcenia przez Jurka jakiego¶ materia³u dla Nowohuckiej Kroniki Filmowej, a to w charakterze jurorów konkursu historycznego dla m³odzie¿y „Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie” organizowanego przez nowohucki oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a to na jubileuszu ks. pra³ata Jana Bielañskiego czy wreszcie na uroczysto¶ci wrêczenia Jurkowi tytu³u Nowohucianina Roku. Po raz ostatni zatelefonowa³ do mnie w drugiej po³owie wrze¶nia, dwa tygodnie przed swoj± ¶mierci±. Rozmawiali¶my wówczas o przygotowywanym przez Niego filmie opowiadaj±cym o zwi±zkach kardyna³a Karola Wojty³y z Now± Hut±. Wspomina³ wtedy, ¿e ma ju¿ wyznaczony termin operacji kardiologicznej… W niedzielê, 2 pa¼dziernika zadzwoni³ do mnie jego syn. Powiedzia³, ¿e Tato nie ¿yje.
Jerzy Ridan, re¿yser filmowy i teatralny, scenarzysta, pedagog, producent, autor publikacji m.in. w kwartalniku historycznym KARTA, cz³onek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ZAiKS, ZAPA, korespondent TV w Toronto, urodzi³ siê 28 marca 1943 roku w Bydgoszczy. Ukoñczy³ Wydzia³ Re¿yserii Pañstwowej Wy¿szej Szko³y Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w £odzi. Jest autorem prawie 60 filmów dokumentalnych, nagrodzonych m.in. na festiwalach w Mediolanie, Dijon, Berkeley, Glasgow, Valden, Niepokalanowie, Trentianskich Teplicach, Lipsku, Miñsku, £odzi, Krakowie oraz Zamo¶ciu. Na prze³omie lat 60. i 70. realizowa³ filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. W latach 80. pracowa³ w charakterze asystenta i drugiego re¿ysera przy filmach fabularnych. W 1987 re¿yserowa³ pe³nometra¿owy film fabularny „Sonata Marymoncka” wed³ug prozy Marka H³aski. W roku 1997 zrealizowa³ jeden z najwa¿niejszych swoich dokumentalnych obrazów: „Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a” - film opowiadaj±cy o nowohuckiej walce o krzy¿ w 1960 roku.
W latach 80. prowadzi³ „Dzieciêcy Teatr ABC” w O¶rodku Kultury im. Norwida w Nowej Hucie, a w 90. w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy M³odzie¿ow± Grupê Teatraln± „W drodze”. Oba zespo³y zebra³y wiele nagród na przegl±dach i festiwalach teatralnych.
By³ dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych i Miêdzynarodowego Nowohuckiego Festiwalu Filmowego (2009), a tak¿e jednym z pomys³odawców i twórców Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Ponadto jest autorem ksi±¿ki „Krzy¿ Nowohucki – Dzieje Walk o Wolno¶æ”, publikacji do „S³ownika biograficznego – Opozycja w PRL” oraz Kwartalnika Historycznego. W 2008 otrzyma³ tytu³ Nowohucianina Roku. W 2010 na Festiwalu Mediów „Cz³owiek w zagro¿eniu” zdoby³ nagrodê „Cierpliwe oko” im. prof. Kazimierza Karabasza za film „Orkiestra dêta” (zrealizowany wspólnie z re¿. Jerzym Kowyni±). W latach 2008–2012 by³ przewodnicz±cym Krakowskiego Oddzia³u Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zosta³ wyró¿niony Nagrod± Ministra Kultury II stopnia za ca³okszta³t prac.
Jerzy Ridan zmar³ w nocy, 1 pa¼dziernika 2016 roku, w 73 roku swojego ¿ycia. By³ jedn± z ikon Nowej Huty. Zosta³ pochowany 7 pa¼dziernika 2016 roku na nowohuckim cmentarzu w Grêba³owie.
Jurku, wierzê, ¿e ¿ycie zmienia siê, ale siê nie koñczy - jak s³yszymy we Mszy ¶wiêtej za zmar³ych. Wierzê, ¿e spotka³e¶ siê z Twoim przyjacielem Andrzejem Jeziorkiem, zdobywc± Oscara, którego nie tak dawno wspomina³e¶ na ³amach naszego „G³osu”. ¯e spotka³e¶ siê z Markiem H³asko, którego proza pos³u¿y³a Ci za materia³ do Twojego pierwszego filmu fabularnego, ¿e spotka³e¶ siê ze ¶w. Janem Paw³em II, o którym realizowa³e¶ swój ostatni film...
Jurku, bêdziemy za Tob± têskniæ.
Jan L. Franczyk

Galeria Zdzis³awa Beksiñskiego w Nowej Hucie
Ten weekend w Nowohuckim Centrum Kultury nale¿a³ bêdzie do Zdzis³awa Beksiñskiego. W pi±tek otwarta zostanie galeria, w której prezentowane bêd± prace artysty. 50 obrazów, 200 grafik i zdjêæ stanowiæ bêdzie sta³± ekspozycjê jednego z najwa¿niejszych polskich malarzy wspó³czesnych. Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyæ bêdzie premiera muzycznego spektaklu Kryptonim 27, w wykonaniu Art Color Ballet – inspirowanego twórczo¶ci± zmar³ego w 2005 roku artysty.

Teatr pod nowym dowództwem
Z Ma³gorzat± Bogajewsk±, dyrektor Teatru Ludowego rozmawia Anna Kaszewska

+ Jaki bêdzie w tym sezonie Teatr Ludowy?
- To ma byæ teatr ¶wietnego aktorstwa, wspania³ych re¿yserów i doskona³ych tekstów. Chcia³abym, by to by³ bardzo dobry teatr, który nikogo nie wyklucza, by widz móg³ zobaczyæ klasyczne inscenizacje, ale by znalaz³o siê te¿ co¶ dla kogo¶, kto ma ochotê na wariack± przygodê.
+ Ale czy to znaczy, ¿e Teatr Ludowy siê zmieni?
- Nie chcê oceniaæ tego co by³o, ale zamkn±³ siê jaki¶ rozdzia³ i trzeba i¶æ dalej. Nie chodzi mi o niszczenie przesz³o¶ci, lecz o rozwój. Mamy trzy sceny, na ka¿dej bêdzie grany inny repertuar: na Du¿ej Scenie - muzyczne, roztañczone widowiska i teatralna klasyka polska i ¶wiatowa, Pod Ratuszem – spektakle psychologiczne i bardzo dobra komedia. Stolarnia – to teatr poszukuj±cy, teatr przygody, teatr nowego kontaktu z widzem.
+ Co nowego czeka widzów?
- W tym sezonie zaczynamy now± formê - czytanie reporta¿y, czyli cykl ich teatralnej prezentacji pt. „Pod Ratuszem. ¦wiat bez fikcji”. Ka¿dy z reporta¿y bêdzie dotyczy³ spraw innego pañstwa. Zaczynaj±c od Rosji „obejrzymy siê” w jej lustrze, w opowie¶ci o odmiennych historiach, mentalno¶ci, mechanizmach, obyczajach itp. A na pocz±tek: Peter Pomerantsev i jego „J±dro dziwno¶ci-Nowa Rosja” w re¿yserii Karoliny Kirsch, pó¼niej kolejne kraje. Mamy nadziejê, ¿e naszym widzom to siê spodoba. To od nich w³a¶nie bêdzie zale¿a³o, jak czêsto Teatr Ludowy bêdzie zapraszaæ na kolejny reporta¿. Zaczynamy równie¿ projekt „¯yciorysy z Nowej Huty” – roczn± pracê do której zapraszamy mieszkañców Nowej Huty. Na podstawie rozmów i improwizacji aktorskich powstanie spektakl staraj±cy siê odpowiedzieæ na pytanie :„Jaka jest dzisiejsza Nowa Huta”.
+ Kiedy pierwsza premiera tego sezonu?
- Zaczynamy w listopadzie od „Sekretnego ¿ycia Friedmanów” z inspiracji dokumentem „Sprawa Friedmanów” Andrzeja Jareckiego. Re¿yseruje Marcin Wierzchowski. To tekst badaj±cy mechanizm polowania na czarownice w ma³ej spo³eczno¶ci. Dla mnie najciekawsza jest forma tej specjalnej przygody teatralnej, w jakiej jednorazowo mo¿e uczestniczyæ 30 osób. Ludzie wejd± nie tylko do teatru, ale jakby z butami w czyje¶ ¿ycie, jak do zamkniêtego pokoju, gdzie dzieje siê akcja. Zapraszam tez na spotkania, filmy i warsztaty i wszystkie dzia³ania oko³oteatralne towarzysz±ce tej premierze.
+ Czego ¿yczyæ Teatrowi i Pani?
- By pozostali z nami wierni widzowie, ale i spotkania z nowymi…
+ Dziêkujê za rozmowê.
Autobus 501 powraca!
Ju¿ od 3 pa¼dziernika na ulice Nowej Huty powróci przyspieszony autobus linii 501. Jego trasa, zmieniona niedawno wbrew woli mieszkañców, koñczy siê obecnie na dworcu autobusowym w Czy¿ynach. Po interwencji radnych i protestach mieszkañców „501” wróci do „starej” Nowej Huty.
Ju¿ od poniedzia³ku linia 501 wróci na star±, nieznacznie skrócon±, trasê. Obecnie autobus kursowaæ bêdzie nie do samego kombinatu, jego trasa bêdzie koñczyæ siê na Alei Solidarno¶ci na wysoko¶ci ul. Bulwarowej. Kiedy w sierpniu, wraz z uruchomieniem linii 452, zmieniono trasê 501 w Nowej Hucie zawrza³o. Pomys³ nie spodoba³ siê mieszkañcom. Ten przyspieszony autobus pozwala³ mieszkañcom Nowej Huty szybko dostaæ siê w okolice ronda Mogilskiego, Politechniki czy Nowego Kleparza. Z kolei dla krakowian mieszkaj±cych w okolicy centrum, a pracuj±cych w nowohuckim kombinacie by³ to znakomity ¶rodek transportu do pracy. Mieszkañcy postanowili walczyæ o przywrócenie autobusu na star± trasê. W walce nie pozostali sami, wsparli ich radni dzielnicowi. Stosowne wnioski do ZIKiT-u w formie uchwa³ skierowa³y Rada Dzielnicy XVI Bieñczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Zaczêto zbieraæ podpisy, pod wnioskiem o przywrócenie autobusu na star± trasê podpisa³o siê niemal pó³tora tysi±ca osób. Zadzia³a³o! Okaza³o siê, ¿e g³os mieszkañców ma znaczenie i jest s³yszany przez decydentów. ZIKiT podj±³ decyzjê o przywrócenie linii na star± trasê. Jak ju¿ wspominali¶my zostanie ona nieznacznie skrócona.
(a³)
Poczujmy klimat lat sze¶ædziesi±tych – Nowy dizajn w bibliotece w Alei Ró¿
Po remoncie oddzia³ dla doros³ych fili nr 4 w os. Zgody, przy Alei Ró¿ zyska³ ca³kiem nowy wygl±d. Nowy, lecz nawi±zuj±cy do pocz±tków, do stylu lat sze¶ædziesi±tych. Biblioteka dzia³a w tym miejscu od maja 1962 roku.
- Dizajn nawi±zuje do lat sze¶ædziesi±tych, starali¶my siê odtworzyæ tamten klimat, stylizuj±c wnêtrze, przywracaj±c kolorystykê, odnawiaj±c stare meble, wykorzystuj±c pó³ki z metalowymi nó¿kami, czy krzes³a z „plecionkami”. Jednak w codziennym funkcjonowaniu funkcjonowaniu nie mo¿emy uciec od nowoczesno¶ci. To m.in. multiwyszukiwarka ksi±¿ek. U³atwia ona ¿ycie czytelnikom i nam bibliotekarzom. Dziêki niej mo¿emy zorientowaæ siê, w której z krakowskich bibliotek poszukiwana przez nas ksi±¿ka, jest dostêpna. Uzyskamy równie¿ informacjê czy ksi±¿ka jest na pó³ce, czy wypo¿yczona, a tak¿e mo¿liwo¶æ rezerwacji on-line - mówi Renata ¦cigalska-Guzy, kierowniczka filii nr 4 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej.
W ten sposób na historycznej trasie pomiêdzy Muzeum PRL, Placem Centralnym, Stylow± a muzeum „Dzieje Nowej Huty” powsta³o jeszcze jedno miejsce, przenosz±ce nas w klimat lat sze¶ædziesi±tych. ¯e ³adne i „stylowe” - o tym s± przekonani wszyscy, którzy bibliotekê po remoncie odwiedzili.
Dzi¶ z biblioteki dla doros³ych w os. Zgody korzysta oko³o 3 tys. czytelników. W¶ród nich jest wielu wiernych jej od pocz±tku istnienia. I jeszcze przygotowano tu gratkê nie tylko dla czytelników. W tej bibliotece, w os. Zgody 7 znajduje siê du¿y du¿y wybór gier planszowych, które dzi¶ wracaj± do ³ask. Warto zagl±dn±æ i zagraæ. (l)

Rondo Kocmyrzowskie czeka remont
Jesieni± rozpocznie siê remont jednego z najwa¿niejszych wêz³ów tramwajowych w Nowej Hucie. Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu og³osi³ w³a¶nie przetarg na remont Ronda Kocmyrzowskiego.
Prace budowlane rusz± jeszcze w tym roku. Planowo powinny siê zakoñczyæ wiosn± 2017 roku. Podczas prac wymieniony zostanie ca³y uk³ad torowy, sieæ trakcyjna wraz ze s³upami trakcyjnymi oraz o¶wietlenie. Równolegle odnawiana bêdzie równie¿ podstacja trakcyjna Bieñczyce.
- Harmonogram prac bêdzie pomy¶lany w taki sposób, by nie wy³±czaæ ruchu tramwajowego na ca³ym rondzie jednocze¶nie - zaznacza Iwona Król, zastêpca dyrektora ZIKiT ds. inwestycji. Remont bêdzie podzielony na etapy. Dok³adny zakres utrudnieñ w poszczególnych etapach bêdzie znany dopiero po wy³onieniu wykonawcy i ustaleniu z nim szczegó³ów realizacyjnych. Ju¿ teraz wiadomo, ¿e najwiêksze utrudnienia bêd± trwaæ przez ok. 3-4 miesi±ce.
(l)

77 rocznica napa¶ci Niemiec hitlerowskich i wojsk sowieckich na Polskê – WRZESIEÑ MIESI¡CEM PAMIÊCI
Tradycyjnie w Domu Kombatanta RP w os. Górali 23 Ma³opolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego i organizacje kombatanckie maj±ce tutaj swoj± siedzibê, zorganizowa³y seminarium po¶wiêcone 77 rocznicy napa¶ci Niemiec hitlerowskich i wojsk sowieckich na Polskê we wrze¶niu 1939 roku.
Na spotkanie przybyli kombatanci ze Zwi±zku Kombatantów i b. Wiê¼niów Politycznych, ¦wiatowego Zwi±zku ¯o³nierzy AK, Zwi±zku Inwalidów Wojennych, cz³onkowie Stowarzyszenia Dzieci Wojny oraz zaproszeni go¶cie. W¶ród nich liczna grupa m³odzie¿y z III LO im. Jana Kochanowskiego, XI LO im Marii D±browskiej, Zespo³u Szkó³ Mechanicznych nr 3 z os. Szkolnego, Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 6 z os. Na Stoku wraz ze swoimi opiekunami.
Kpt. Franciszek Bary³a prezes nowohuckiego Ko³a ¦wiatowego Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej przybli¿y³ zebranym historiê okrutnego czasu ekspansji naszych s±siadów we wrze¶niu 1939 roku na Polskê. M³odzie¿ z uwag± s³ucha³a umundurowanego kombatanta co czyni³o spotkanie niepowtarzaln± lekcjê historii. Mocno zabrzmia³y s³owa, ¿e wolno¶æ nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba jej chroniæ. Po seminarium z³o¿ono kwiaty pod tablic± upamiêtniaj±ca Bitwê Budziszyñska i zapalono znicze. Pó¼niej mo¿na by³o zwiedzaæ Muzeum Czynu Zbrojnego i zobaczyæ autentyczne eksponaty z czasów II wojny ¶wiatowej, a tak¿e porozmawiaæ z ¿yj±cymi kombatantami.
(mp)


Fot. Zdzis³aw Furga³
ZAKLÊTE W DYNI
W minion± niedzielê w al. Ró¿ odby³ siê V Festiwal „Zaklête w dyni” zorganizowany przez O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Ten oryginalny festiwal nawi±zuje do wcze¶niej organizowanej imprezy dyniowej w Klubie „Herkules” w Branicach od 2004 roku. To tutaj i w s±siednich osiedlach nowohuckich znajduj± siê uprawy dyni i st±d pomys³ festiwalu. Od pocz±tku by³y organizowane konkursy hodowlane, plastyczne z wykorzystaniem dyni jako bazy oraz kulinarne.
Patronat honorowy obj±³ nad imprez± Jacek Krupa marsza³ek województwa ma³opolskiego oraz Bogus³aw Ko¶mider przewodnicz±cy Rady M. Krakowa. W tym roku przeprowadzono konkurs plastyczny – „Dyniowe kreacje” i hodowlany „Dynia jaka jest ka¿dy widzi”. Oceny dokona³o jury w sk³adzie: S³awomir Pietrzyk wiceprzewodnicz±cy RMK, Ma³gorzata Jezutek dyr. O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta i Agnieszka M³odnicka plastyk. Poni¿ej podajemy wyniki konkursu.
Konkurs plastyczny, kategoria indywidualna: 1 miejsce Julia Maækowska „Pszczó³ka Maja”, 2 m. ex aequo Bartosz Adamski „Kabriolet”, Zuzanna Turek „Brzydkie kacz±tko”, Robert Kopciuch „¯ó³w i ptak”, 3 m. Natalia Sroga „Kotek w koszyku”, wyró¿nienia – Maja Mardy³a-Jezioro „Super minionki”, Natalia W³oczkowska „Pies”, Julia Pienias „Myszka”; kategoria rodziny: 1 m. Agnieszka i Jakub Cecuga „Krasnal pod palm±”, 2 m. Paulina, Mariusz, Adrian Piwosz „Dyniowa rodzina minionków”, 3 m. ex aequo Emilia Bator-Rzepieñ, Karol i Aleksander Rzepieñ „Smok krakowski”, Marta, Adam, Olaf Zab³occy „Ba³wan”, Emilia i Liwia Królickie „Ziemia/Chiñczyk”, wyró¿nienia – Kajetan, Iwona Kokosza „Morskie opowie¶ci”, Urszula Kubeczek-Biros z Jakubem i Laur± Biros „Paw”, Lena Matuszczyk z mam± i babci± „Dyniowe cacko”; kategoria przedszkola: 1 m. Przedszkole w Dojazdowie „Czarna wdowa”, 2 m. Przedszkole w Dojazdowie „Kareta”, 3 m. Miko³aj Wójtowicz – Przedszkole nr 63 „Latarnia morska”, wyró¿nienia – Grupa „Biedroneczki” Przedszkola nr 131 „Szalony tykwiak”, Przedszkole K±cik ¦wiata – Tygryski, Zaj±czki, Je¿yki „Dynio-minionek”, Grupa „Kotków” Samorz±dowego Przedszkola nr 125 „Krakowianka na spacerze”; kategoria szko³y, instytucje, organizacje: 1 m. Rozalia Nowak, Kornelia Senda, Emilia Migda³ Klub Herkules OKKNH „S³oñ Herkules”, 2 m. Placówka Wsparcia Dziennego TPD „Przyjaciele Kornela Makuszyñskiego” - „Grzybobranie”, 3 m. Edyta Ciepiela, Wiktoria Stêpa SP 88 „S³odka dyniowa wie¿a”, wyró¿nienia – Wiktoria Soswa, Julia Tomerska SP 88 „Bajkowa karoca”, Patryk Mackiewicz SP 101 „Kura”. Konkurs hodowlany: 1 m. ex aequo Micha³ Szopa „Dynia olbrzymia”, Maria Stachnik „Koszyk dyniowy”, 2 m. ex aequo Anna W³oczkowska „Dynia olbrzymia”, Zofia Cecuga „Koszyk ozdobny z dyniami”, 3 m. Danuta Migda³ „Rozmaito¶ci dyniowe”. Wyró¿nienia – Krzysztof Ku¶nierz „Dynia olbrzymia”, Sabina Gawe³ „Dynia”, Joanna Nowosielecka „Dynie hodowlane”. Prace poza kategoriami (Warsztat Terapii Zajêciowej TPD ul. Truskawkowa): Monika Wo¼niak, Zbigniew ¯uk, Krzysztof Koby³ka) – „Doniozmoro”; Kamil Janicki, Aneta Tekiela, Katarzyna Wo¼niak – „Krokodyl”; Barbara Le¶niak, Teresa Le¶niak, Karolina Naro¿nowska – „Senny potworek”.
W jubileuszowym roku 25.lecia O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta 12 Klubów przygotowa³o ró¿ne atrakcje w 12 namiotach dla przyby³ej publiczno¶ci. By³y przeprowadzone: Quiz wiedzy o OKKNH, konkurs dla publiczno¶ci wybieraj±cych najlepsz± pracê plastyczn±. By³a plansza z ¿yczeniami dla O¶rodka, ko³o z nagrodami firmy Prymat, jesienne warsztaty rêkodzie³a dla doros³ych, a tak¿e pokazy i degustacje kulinarne. Prowadz±cy imprezê Krzysztof Karolczyk w rozmowach z kierownikami klubów przybli¿a³ ich dzia³alno¶æ i ofertê kulturaln±. Jak zwykle swoje stoisko przygotowali: Bogus³aw Zientara i Krzysztof Lachla, prowadz±cy uprawê oryginalnych dyñ w Igo³omii (nr 198). Na ich barwnym stoisku mo¿na by³o zobaczyæ i okazyjnie kupiæ ró¿nego rodzaju dynie ozdobne w postaci tykw wê¿owych, butelkowych, czy kobra, a tak¿e dynie jadalne: hokkaido, francuskie, neapolitañskie. By³y tak¿e barwne papryki i ozdobne kukurydze. W czê¶ci artystycznej wyst±pi³ zespó³ baletowy „Gadu³y” z klubu „Zgoda”, a widzom towarzyszy³a grupa cyrkowa z klubu „Dywizjonu 303”.
Organizatorzy dziêkuj± sponsorom: EDF Polska SA, firmom „Prymat” oraz MPO w Krakowie, a tak¿e Annie Matuszczyk, Danucie Migda³ i Jerzemu Ropa darczyñcom dyñ, które wykorzystano do scenografii. Patronatem medialnym imprezy by³a tak¿e nasza redakcja.
(mp)


fot. autor
NA ODPU¦CIE W MOGILE
W niedzielê, 18 wrze¶nia w Mogile odby³y siê g³ówne uroczysto¶ci odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego. Odpustowej sumie pontyfikalnej przewodniczy³ abp Wac³aw Depo, metropolita czêstochowski, który wyg³osi³ tak¿e okoliczno¶ciowe kazanie. Arcybiskup mówi³ do t³umów zebranych na placu Jana Paw³a II, ¿e potrzebujemy dzi¶ odwa¿nej wiary, aby w prawdzie patrzeæ na krzy¿ oraz by nie odwracaæ wzroku nawet od w³asnego krzy¿a. Zaznaczy³, ¿e wystêpowanie przeciwko krzy¿owi i chowanie go do lamusa ¿yciowego, albo akceptowanie go jedynie w przestrzeniach sakralnych jest zupe³nie niedopuszczalne ze strony chrze¶cijan. - My mamy prawo do uzewnêtrzniania swojej wiary i to jest nasz obowi±zek. Chrystus Pan wyra¼nie powiedzia³: "Do ka¿dego, kto przyzna siê do mnie przed lud¼mi, przyznam siê i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" – mówi³ metropolita czêstochowski.
Transmisjê z g³ównej uroczysto¶ci przeprowadzi³o Radio Podlasie i Telewizja Salve TV.
Mogilski odpust zakoñczy³ siê w ¶rodê 21 wrze¶nia. Wierni podczas ka¿dej procesji liturgicznej mieli okazjê przej¶æ przez Bramê Mi³osierdzia ustawion± przed wej¶ciem do bazyliki.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 31,037,331 unikalnych wizyt