58. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - ¦wiat wed³ug Hanny Chrzanowskiej dla Pól Nadziei – ZAWÓD: POS£UGACZKA ORAZ PO¦REDNICZKA DO WSZYSTKIEGO
Nie tylko s³owa otuchy i mi³o¶ci, ale te¿ wymierne finansowe wsparcie dla cierpi±cych, pop³ynê³o w sobotni wieczór 6 kwietnia, z nowohuckiego ko¶cio³a „Arka Pana” do pacjentów krakowskiego Hospicjum ¶w. £azarza. Bohaterk± dedykowanego Polom Nadziei koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! by³a b³ogos³awiona Hanna Chrzanowska.
Idea pielêgnacji i opieki, niesienia chorym ulgi w cierpieniu, wspierania i podtrzymywania ich na duchu, a czasami samej obecno¶ci w ostatnich chwilach ¿ycia – to wszystko ³±czy Hannê Chrzanowsk± z ruchem hospicyjnym. Zbli¿aj±ca siê pierwsza rocznica beatyfikacji pielêgniarki, pisz±cej o sobie: zawód: pos³ugaczka oraz po¶redniczka do wszystkiego, stanowi³a doskona³± okazjê do przybli¿enia jej postaci. Trudu osadzenia my¶li i dzia³alno¶ci tej zas³u¿onej dzia³aczki charytatywnej, pisarki, pedagoga, instruktorki i prekursorki pielêgniarstwa rodzinnego, domowego oraz parafialnego, w szerszym, poetycko-prozatorskim kontek¶cie, podjê³a siê Agata Bernadt.
Jednak zanim na scenie pojawili siê wykonawcy, zgromadzonej publiczno¶ci o idei koncertu, Polach Nadziei, dzia³alno¶ci oraz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. ¶w. £azarza opowiedzia³y: dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar oraz prezes hospicjum, dr Jolanta Stok³osa. Ju¿ godzinê przed rozpoczêciem w¶ród licznie gromadz±cej siê publiczno¶ci kr±¿yli wolontariusze, którzy zbierali do puszek datki na wsparcie opieki osób terminalnie chorych. Ofiarodawcom wrêczano broszki z kwiatem ¿onkila – miêdzynarodowego symbolu nadziei.
W rolê tytu³owej bohaterki koncertu wcieli³a siê redaktorka Radia Kraków i autorka ksi±¿ki o b³ogos³awionej - Marzena Florkowska. Dziennikarka nie tylko zredagowa³a na potrzeby koncertu fragmenty Pamiêtnika, listów i notatek Hanny Chrzanowskiej, ale te¿ u¿yczy³a pielêgniarce swego g³osu. Dziêki temu widzowie mogli pod±¿yæ za spisanymi przez b³ogos³awion± ¶ladami jej ¿ycia, ¶ledziæ krok po kroku najistotniejsze zdarzenia, wa¿kie momenty decyzji, rozterek, rado¶ci i smutków bohaterki. Dope³nieniem i komentarzem do wydarzeñ z ¿ycia Chrzanowskiej by³a poezja Cypriana Kamila Norwida, Karola Wojty³y, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zaj±ca OFM Conv i samej b³ogos³awionej. Zarówno ta recytowana przez Dariusza Kowalskiego - aktora teatralnego i telewizyjnego - jak i wy¶piewana przez Lidiê Jazgar, Grzegorza Dowgia³³o, Micha³a Ziomka i Agatê Bernadt.
Koncert zakoñczy³o odtworzenie jedynego zachowanego nagrania z g³osem b³ogos³awionej, pochodz±cego z 1970 roku. Chrzanowska dziêkowa³a w nim swoim uczennicom za podejmowany codziennie trud opieki nad potrzebuj±cymi.
W wydarzeniu udzia³ wziêli ponadto znakomici muzycy: Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa, Ryszard Br±czek – gitara, Tomasz Grzybowski – gitara, Adam Prucnal – skrzypce, Grzegorz Piêtak – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja.
Koncert odby³ siê przy wsparciu Miasta Kraków. Organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania partnerom: Arce Pana i Inicjatywie Artystycznej Krakowskie Przedmie¶cie, które by³y partnerami wydarzenia, PPU „Fares” i Agencji Art. Blue (partnerzy cyklu), a tak¿e partnerom Pól Nadziei: BP, Go¶æ Niedzielny. Podziêkowania nale¿± siê tak¿e patronom medialnym, do których nale¿±: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków i Dziennik Polski. Za pomoc przy organizacji i zapewnienie bezpieczeñstwa uczestnikom koncertu organizatorzy serdecznie dziêkuj± niezawodnemu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie.
(f)
Zachêcamy do udzia³u w spektaklu i wsparcia akcji – Charytatywny spektakl w NCK
W najbli¿sz± ¶rodê, 17 kwietnia o godz. 19.30 w Nowohuckim Centrum Kultury pokazany zostanie „Ostatnia wieczerza” - spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Ab Intra, na podstawie powie¶ci Waldemara £ysiaka „Cena”.
Spektakl z którego dochód zostanie przeznaczony na wyjazdy dzieci i m³odzie¿y z dwóch krakowskich Placówek Opiekuñczo – Wychowawczych na krótkie jednodniowe zwiedzanie pobliskich stolic europejskich (Praga, Wiedeñ, Budapeszt). Akcja ma na celu rozwój pasji podró¿niczych, zainteresowania ¶wiatem, jego atrakcjami, architektur±, histori±; ma na celu pokazaæ i nauczyæ jak mi³o i po¿ytecznie mo¿na spêdzaæ czas.
Spektakl „Ostatnia Wieczerza” to piêkne studium osobowo¶ci i moralno¶ci cz³owieka, to ¶cieranie siê pogl±dów i charakterów. Sam Teatr Ab Intra opisuje temat tak: „Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydowaæ o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, atei¶ci i wierz±cy, socjali¶ci i endecy odkryj± co to jest ostateczno¶æ i kto siê do niej posunie. Ile warte jest ludzkie ¿ycie? Czy wybraæ mniejsze z³o, czy umyæ rêce metod± Poncjusza Pi³ata? A je¿eli wybieraæ, to co uznaæ za z³o mniejsze? Czy wobec ¶mierci wszyscy s± równi? Jak w czasach wojny odnale¼æ sprawiedliwo¶æ? Czym ró¿ni± siê sêdziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania ka¿dy z uczestników wieczerzy, ale te¿ ka¿dy z widzów”. bêdzie musia³ sobie odpowiedzieæ sam”. To spektakl, który daje do my¶lenia, nikogo nie pozostawiaj±c obojêtnym.
Partnerami akcji s±: Fundacja Ambasada Pomocy Dzieciom, Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Ab Intra. Cena biletu: 20 z³.
(f)
ArcelorMittal Poland: Twórz z nami rzeczy wielkie – Z Targów Pracy na AGH
W czasie wiosennej edycji Targów Pracy AGH ponad 100 firm z ca³ej Polski zaprezentowa³o studentom i absolwentom oferty pracy. W¶ród tej setki by³ równie¿ ArcelorMittal Poland, sponsor tegorocznej edycji targów.
Targi odwiedzi³o a¿ ponad 5500 studentów i absolwentów nie tylko z Ma³opolski. Na stoisku hutniczej firmy m³odzi i zdolni ludzie mogli dowiedzieæ siê, jakie mo¿liwo¶ci rozwoju oferuje firma i jak± ¶cie¿kê kariery mog± zbudowaæ, podejmuj±c w niej pracê.
Mog± tu znale¼æ ofertê studenci zainteresowani tematyk± IT, automatyk± czy nowymi technologiami. W³a¶nie w tych obszarach mog± zdobywaæ w ArcelorMittal Poland do¶wiadczenie i tworzyæ w³asne innowacyjne projekty.
Na co dzieñ m³odzi ludzie szukaj±cy pracy, albo planuj±cy swe ¿ycie zawodowe, mog± zapoznaæ siê z ofert± firmy na jej stronie internetowej.
W zak³adce „KARIERA” zamieszczane s± aktualne oferty pracy. W¶ród ofert s± zarówno zawody hutnicze, zwi±zane z prac± na liniach produkcyjnych, ale równie¿ w innych specjalno¶ciach.
ArcelorMittal Poland zatrudnia dzi¶ ponad 11000 wykwalifikowanych pracowników. Do tej pory zainwestowa³ ju¿ 7 mld z³otych w rozwój firmy. Misj± firmy jest zrównowa¿ony rozwój oparty na nowoczesnych technologiach.
Dlatego firma ma dzi¶ sporo ofert dla specjalistów z bran¿y IT, jak developerów systemów IT, Industry 4.0 in¿ynierów IT, software developerów C#.NET, in¿ynierów seniorów sieci.
Z kolei studentom stawiaj±cym pierwsze kroki na rynku pracy ArcelorMittal Poland oferuje mo¿liwo¶æ odbycia praktyk studenckich. S± one ¶wietn± okazj± do zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz zmierzenia siê z realnymi wyzwaniami w pracy.
Warto zajrzeæ pod ten adres: https://poland.arcelormittal.com/. Stronê internetow± ArcelorMittal Poland mo¿na przegl±daæ na urz±dzeniach mobilnych.
Krakowscy i nowohuccy radni odwiedzili zmieniaj±c± siê hutê – Otwarci na lokalne spo³eczno¶ci
W ¶rodê, 3 kwietnia radni miasta Krakowa oraz przedstawiciele rad nowohuckich dzielnic go¶cili w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Celem spotkania by³o zaprezentowanie dzia³añ firmy oraz najwa¿niejszych projektów inwestycyjnych, które maj± wp³yw na jako¶æ ¿ycia mieszkañców Krakowa.
Podczas spotkania z Tomaszem ¦lêzakiem, cz³onkiem zarz±du i dyrektorem Energii i Ochrony ¦rodowiska radni zapoznali siê z bie¿±cymi planami inwestycyjnymi krakowskiej huty oraz dzia³aniami na rzecz mieszkañców Nowej Huty i Krakowa.
Radni interesowali siê projektami, które pozwoli³y hucie zmniejszyæ oddzia³ywanie na ¶rodowisko i najbli¿sze otoczenie oraz efektami trwaj±cej modernizacji elektrociep³owni TAMEH Polska. Zak³ad ten rezygnuje z wêgla na rzecz gazów hutniczych. Po zakoñczeniu inwestycji, to z nich bêdzie wytwarzana energia i ciep³o.
– Krakowska huta nie jest ju¿ dzi¶ tym samym zak³adem, co w latach 70. Wtedy pracowa³o w niej 10 ta¶m spiekalniczych, piêæ wielkich pieców czy stalownia martenowska. Wy³±czyli¶my najbardziej uci±¿liwe dla ¶rodowiska instalacje i przeprowadzili¶my szereg inwestycji, jak choæby modernizacjê jedynego wielkiego pieca nr 5. Dziêki temu od 2004 roku ograniczyli¶my m.in. emisjê py³u o 90 proc. – mówi³ podczas spotkania Tomasz ¦lêzak.
Przedstawiciele lokalnej spo³eczno¶ci pozytywnie oceniali zaanga¿owanie spo³eczne krakowskiej huty oraz projekty stalowej firmy skierowane dla mieszkañców – m.in. program minigrantów „Dzia³amy lokalnie”.
Podczas wizyty w hucie radni Rady Miasta Krakowa i nowohuckich dzielnic mieli okazjê zobaczyæ jedn± z hal produkcyjnych ArcelorMittal Distribution Solutions.
Koncert upamiêtniaj±cy pierwsz± podró¿ apostolsk± Jana Paw³a II do Polski – Sinfonietta Cracovia — Nowej Hucie
70 lat temu podjêto decyzjê o budowie kombinatu metalurgicznego we wsi Mogi³a ko³o Krakowa. Tak w³a¶nie rozpoczê³a siê historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoj± okr±g³± rocznicê. Dzisiejsza Nowa Huta to wyj±tkowa przestrzeñ, w której prze¶ledziæ mo¿na historiê drugiej po³owy XX wieku. Industrialne przestrzenie, bloki, zielone enklawy i niesamowite obiekty architektury sakralnej — oto krajobraz jednej z najwa¿niejszych dzielnic Krakowa.
Zorganizowane z rozmachem przez Urz±d Miasta Krakowa obchody 70-lecia powstania Nowej Huty zbiegaj± siê z 40. rocznic± pierwszej podró¿y apostolskiej papie¿a Jana Paw³a II do Polski. Sinfonietta Cracovia z rado¶ci± w³±cza siê w uroczyste obchody, ³±cz±c oba w±tki i proponuj±c Pañstwu arcydzie³a nowej muzyki sakralnej.
Minimalistyczna estetyka utworów estoñskiego kompozytora Arvo Pärta od lat budzi zachwyt s³uchaczy i s³uchaczek. Wed³ug portalu Bachtrack Estoñczyk jest najczê¶ciej grywanym, ¿yj±cym kompozytorem ¶wiata. W latach 60. minionego wieku, tworz±c na przekór cenzorom i totalitarnemu re¿imowi, Pärt prze¿y³ burzliwy romans z muzyczn± awangard±. W po³owie lat 70., po przesz³o dekadzie wymownego milczenia, powróci³ jednak jako kompozytor odmieniony.
- Odkry³em, ¿e wystarczy mi, gdy piêknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynosz± mi wytchnienie ‒ wspomina³. Pärt zwróci³ siê ku korzeniom europejskiej muzyki sakralnej i tchn±³ w swoje dzie³a nastrój g³êbokiej zadumy, harmonii, kontemplacji ‒ tworz±c w³asny, oryginalny styl, który nazwa³ tintinnabuli (³ac. ma³y dzwonek). W ascetycznych wnêtrzach Ko¶cio³a Matki Boskiej Czêstochowskiej na osiedlu Szklane Domy us³yszymy: Mszê berliñsk±, Trisagion i Stabat Mater.
- Arvo Pärt szokowa³ progresywnych buntowników XX wieku swoim gwa³townym zwrotem ku kontemplacyjnej muzyce sakralnej. Jestem pewien, ¿e jego twórczo¶ci doskonale wybrzmi w jednym z najbardziej awangardowych ko¶cio³ów w Nowej Hucie ‒ zapowiada dyrygent Jurek Dyba³, dyrektor Sinfonietty Cracovii.
Geometryczne piêkno surowej przestrzeni skontrastowane zostanie z przejmuj±c± Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, napisan± po ¶mierci Jana Paw³a II i dedykowan± papie¿owi. Kontemplacyjnie i uroczy¶cie — tak Sinfonietta Cracovia uczci przypadaj±ce w tym roku jubileusze.
* * *
Koncert odbêdzie siê w najbli¿sz± sobotê, 6 kwietnia, godz. 19.30, w ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy 7. W programie: Krzysztof Penderecki — Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II oraz Arvo Pärt — Msza berliñska | Trisagion | Stabat Mater. Wyst±pi±: Cracow Singers i Sinfonietta Cracovia. Dyryguje Jurek Dyba³. Wstêp wolny.
Rezerwacja bezp³atnych kart wstêpu: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com oraz w punktach InfoKraków
(f)
Pracownicy huty ArcelorMittal Poland kolejny raz pomogli mieszkañcom posprz±taæ rzekê i uporz±dkowaæ okolicê – Czy¶ciej nad D³ubni± na wiosnê
Blisko setka mieszkañców Nowej Huty i aktywistów z ró¿nych czê¶ci Polski, w tym kilkudziesiêciu pracowników krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, wysprz±ta³o w ostatni± sobotê (23 marca) brzegi rzeki D³ubni z zalegaj±cych tam ¶mieci. Efekt? Ponad 150 worków pe³nych m.in. puszek i butelek oraz setki kilogramów wielkogabarytowych ¶mieci, które trafi³y do Miejskiego Przedsiêbiorstwa Oczyszczania w Krakowie. Oprócz zu¿ytych opon, starych butów, umywalek czy kafelków ³azienkowych mieszkañcy znale¼li te¿ sokowirówki, inhalatory i fotele.
Akcjê #CzystaD³ubnia ju¿ po raz pi±ty zorganizowa³a nowohucka Fundacja EcoTravel. W tym roku do pomocy w sprz±taniu odcinka od mostu na alei Solidarno¶ci do ogrodów dzia³kowych „Wanda”, w³±czyli siê nie tylko mieszkañcy i spo³ecznicy, którym bliska jest troska o przyrodê, pracownicy huty, radni czy wêdkarze, ale tak¿e fachowcy specjalizuj±cy siê w czyszczeniu rzek. ¦mia³kowie, którzy przyjechali a¿ z Mazur wyci±gali olbrzymie ¶mieci z dna rzeki przy pomocy specjalnych magnesów.
Prawie 2,5 hektara trudnego i za¶mieconego terenu to by³o prawdziwe wyzwanie, ale podo³ali mu zarówno doro¶li jak i dzieci, które dzielnie nape³nia³y worki butelkami, papierkami czy puszkami po napojach, spaceruj±c bezpieczn± tras± wytyczon± specjalnie dla nich.
Sobotni± akcjê sprz±tania brzegów D³ubni koordynowa³ Marcin Pawlik, nowohucki przyrodnik i szef Fundacji EcoTravel, który od kilku lat dba o czysto¶æ nowohuckiej rzeki, zachêcaj±c do pomocy znajomych.
– Cieszy widok wspania³ych ludzi, którzy mocno anga¿uj± siê w sprz±tanie D³ubni. Z roku na rok do weteranów, którzy akcjê wspieraj± od zawsze, do³±czaj± kolejni mieszkañcy, chêtni zrobiæ co¶ po¿ytecznego dla nowohuckiej przyrody. Dobrze, ¿e jest nas coraz wiêcej - mówi Marcin Pawlik, szef Fundacji EcoTravel. – Ka¿dy z uczestników tej akcji zrobi³ dzi¶ co¶ niesamowitego dla D³ubni, Nowej Huty, dla Krakowa – dodaje.
Mocno za¶miecony teren wymaga³ sprz±tania, a ¶mieci zalegaj±ce tam latami psu³y wizerunek malowniczych, nadrzecznych ¶cie¿ek.
– W tym roku w inicjatywê spo³ecznego sprz±tania rzeki w³±czyli siê nie tylko nasi pracownicy, ale równie¿ ich rodziny. Rodzice sprz±tali z dzieæmi, a dziadkowie z wnukami; razem tworzyli zgrane zespo³y i mi³o by³o patrzeæ, jak bardzo s± zaanga¿owani. Wszystkim nam zale¿a³o na uporz±dkowaniu tego terenu, w koñcu krakowska huta s±siaduje z D³ubni±, a wielu naszych pracowników mieszka w okolicy i korzysta z uroków tego miejsca – mówi Tomasz Dziwniel, cz³onek zarz±du i dyrektor zarz±dzaj±cy oddzia³u wyrobów p³askich i jako¶ci w ArcelorMittal Poland, który równie¿ sprz±ta³ rzekê. – Cieszymy siê, ¿e mogli¶my nasz± prac± przyczyniæ siê do likwidacji dzikich wysypisk, a przy okazji daæ dobry przyk³ad innym i lekcjê edukacji ekologicznej najm³odszym – dodaje.
Po zakoñczeniu akcji wszyscy uczestnicy mogli zje¶æ ciep³y posi³ek od ArcelorMittal Poland i wypiæ gor±c± herbatê. Krakowska huta solidnie przygotowa³a siê na powrót g³odnych uczestników akcji, dlatego jedzeniem uda³o siê podzieliæ jeszcze z podopiecznymi placówki dla bezdomnych mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego.
– Widaæ, ¿e potrzeba zadbania o swoje otoczenie jest coraz silniejsza. Mieszkañcy coraz czê¶ciej bior± sprawy w swoje rêce i staraj± siê w ramach takich spo³ecznych akcji zadbaæ o ¶rodowisko. Jednak szkoda, ¿e w³a¶nie ci aktywi¶ci musz± naprawiaæ b³êdy nieodpowiedzialnych s±siadów. Mamy nadziejê, ¿e takie akcje u¶wiadomi± krakowian, ¿e o przyrodê trzeba dbaæ ca³y czas, by móc cieszyæ siê jej walorami. Jeste¶my dumni ze wszystkich mieszkañców i firm, które w³±czaj± siê w tê po¿yteczn± inicjatywê – mówi £ukasz Pawlik, zastêpca dyrektora Zarz±du Zieleni Miejskiej w Krakowie, który wspiera akcjê sprz±tania D³ubni.
Ju¿ po raz trzynasty drogami Nowej Huty przejdzie Nowohucka Droga Krzy¿owa. Bêdzie mia³o to miejsce 14 kwietnia 2019 r. w Niedziele Palmow±. Przewodniczyæ jej bêdzie metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski. Droga Krzy¿owa rozpocznie siê tradycyjnie przy ko¶ciele Ksiê¿y Pallotynów (ul. Bulwarowa 15a) o godz. 19.15 i bêdzie przebiegaæ w stronê Opactwa Ojców Cystersów w Mogile ulicami: Bulwarow± i Klasztorn±.
Zapraszamy serdecznie na to wyj±tkowe wydarzenie, które wpisa³o siê w kalendarz mieszkañców z Nowej Huty i Krakowa. Przynie¶cie ze sob± lampiony i intencje, które z³o¿ymy w czasie naszego modlitewnego spotkania.
Nowohuck± Drogê Krzy¿ow± bêdzie transmitowaæ Pallotyñskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM. Wiêcej informacji znajdziecie na stronie www.pallotti.fm
Ks. £ukasz Go³a¶ SAC
Stal ArcelorMittal Poland w polskim transporcie – W SZYNACH I NA DWORCACH
Rozbudowana sieæ transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawê jako¶ci powietrza w miastach, ograniczenie ha³asu, a tak¿e zwiêkszenie atrakcyjno¶ci przestrzeni publicznej. Stanowi szansê na poprawê jako¶ci ¿ycia mieszkañców.
– Ka¿dy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej infrastruktury: poci±gi i tramwaje poruszaj± siê po stalowych szynach, stali u¿ywa siê do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymuj± stalowe konstrukcje. Bez stali budowa sieci kolejowej czy tramwajowej by³aby niemo¿liwa – podkre¶la Marzena Rogozik z Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego ArcelorMittal Poland.
Dodaje, ¿e szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajduj± siê m.in. w nowej ³±cznicy kolejowej Kraków Zab³ocie – Kraków Krzemionki.
I w³a¶nie w transporcie mo¿e byæ i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybieraj±c kszta³t nie tylko tramwajowych szyn ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Tu warto dodaæ, ¿e stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei du¿ych prêdko¶ci.
Stalowe elementy zosta³y wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wroc³awiu i £odzi Fabrycznej. S± równie¿ w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia siê do poprawy jako¶ci powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”.
– Stal to produkt, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i mo¿na go przetwarzaæ w nieskoñczono¶æ. Dziêki tej w³a¶ciwo¶ci mo¿emy przetapiaæ demontowane stare piece krakowian na stojaki rowerowe dla mieszkañców. Stal jest wiêc wa¿nym elementem w rozwoju zrównowa¿onego transportu – dodaje Marzena Rogozik.
Masz super moc – wykorzystaj j± – Dobry uczynek ratuje ¿ycie!
Nie musisz byæ lekarzem by ratowaæ ¿ycie – wystarczy oddaæ krew! Czytamy na funpagu akcji „Dobry uczynek”. T± prawdê nowohucianie przyswoili dziêki wyj±tkowemu cz³owiekowi jakim jest Piotr Rondunda inicjator i koordynator wydarzenia. Dziêki jego aktywno¶ci wspólnie oddali¶my ju¿ ponad 160 litrów krwi! Ju¿ w najbli¿sz± sobotê i niedzielê mo¿esz do³±czyæ do grona ratuj±cych ¿ycie!
Czerwony autobus pojawiaj±cy siê nad Zalewem ju¿ nikogo nie dziwi. Cykliczne akcje honorowego krwiodawstwa organizowane przez Piotra Rondundê na sta³e zapisa³y siê w kalendarzu nowohuckich wydarzeñ. Akcja nazwana „Dobry uczynek” organizowana jest od 3 lat. Bior± w niej udzia³ ludzie w ró¿nym wieku. Zdarza siê, ¿e na „bycie bohaterem” ³api± siê ca³kiem przypadkiem. Na oddanie krwi mo¿na bowiem zdecydowaæ siê spontanicznie. Po wej¶ciu do zaparkowanego obok Grill maNHattan B.B.Q. autobusu potencjalny krwiodawca poddawany jest konsultacji lekarskiej, pozytywnie zakwalifikowany mo¿e oddaæ krew. Od 2015 roku w sumie na ten gest zdecydowa³o siê a¿ 478 osób z czego 364 zosta³o pozytywnie zakwalifikowane by wspólnie oddaæ 161, 6 litra krwi! Nie by³oby tej akcji, ani tylu litrów ¿yciodajnej cieczy jak± jest krew gdyby nie Partnerzy Akcji. W¶ród nich Piotr Rondunda wymienia urzêdy Miasta Kraków, Zarz±d Zieleni Miejskiej, Dzielnice XVI i Dzielnicê XVIII, Zarz±d Dróg Miasta Krakowa. Podkre¶la, ¿e osób zaanga¿owanych w „Dobry uczynek” jest naprawdê du¿o. To wydarzenie ³±czy ludzi dobrej woli.
Ju¿ w najbli¿sz± sobotê i niedzielê (23 i 24 marca) w godzinach 12 -16 czerwony autobus bêdzie czeka³ na kolejnych ¶mia³ków pod Grill maNHattan B.B.Q. Mo¿e kto¶ z Was od dawna nosi siê z zamiarem by oddaæ krew, mo¿e kto¶ pomy¶la³ o tym w³a¶nie teraz? Ka¿dy z nas mo¿e w weekend do³±czyæ do elitarnego grona „superbohaterów” mamy moc ratowania ¿ycia, wykorzystajmy j±!
Dodatkowo przypominamy, ¿e w sobotê 23 marca o godz. 11.00 wspólnie sprz±tamy D³ubniê a w niedzielê 24 marca o 15.00 wspólnie witamy wiosnê. Zapraszamy z w³asn± Marzann±.
(a³)
Dwa koncerty pasyjne, jeden w wykonaniu artystów Chóru Polskiego Radia, drugi z udzia³em studentów i absolwentów szkó³ muzycznych, wydarzenie po¶wiêcone b³ogos³awionej Hannie Chrzanowskiej oraz koncert paschalny – tak prezentuj± siê wiosenne plany koncertowe O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Wstêp na koncerty jest bezp³atny.
30 marca br. o godz. 19.00 w ko¶ciele pw. Mi³osierdzia Bo¿ego (os. Na Wzgórzach 1a) zabrzmi muzyka niemieckiego baroku oraz wokalno-instrumentalna kompozycja wspó³czesnego estoñskiego kompozytora Arvo Pärta „Stabat Mater”. W Koncercie Pasyjnym z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich wyst±pi Chór Polskiego Radia pod dyrekcj± Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, z udzia³em solistów: Dagmary Ko³odziej-Gorczyczyñskiej – sopran, Micha³a S³aweckiego – kontratenor, Macieja Gocmana – tenor, Martyny Pastuszki – skrzypce, El¿biety Mro¿ek-Loski – altówka, Krzysztofa Karpety - wiolonczela/wiolonczela barokowa oraz Marka Toporowskiego – organy.
Wiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! tradycyjnie dedykowany bêdzie Polom Nadziei. Motyw przewodni wydarzenia, które odbêdzie siê 6 kwietnia 2019 o godz. 19.00 w Ko¶ciele Arka Pana, stanowi± zapiski Hanny Chrzanowskiej. Komentarzem do rozmy¶lañ B³ogos³awionej, której podczas koncertu g³osu u¿yczy Marzena Florkowska, bêd± utwory Cypriana Kamila Norwida i Karola Wojty³y w mistrzowskiej interpretacji Dariusza Kowalskiego. W warstwie wokalnej us³yszymy Agatê Bernadt z repertuarem, na który z³o¿± siê wiersze Karola Wojty³y, Jerzego Szymika, Janusza Pasierba oraz Pastora³ka zatroskana autorstwa samej Hanny Chrzanowskiej. Z kolei utwory autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego i Andrzeja Zaj±ca OFMConv, do muzyki Ryszarda Br±czka wykonaj± Lidia Jazgar, Grzegorz Dowgia³³o i Micha³ Ziomek.
Koncert Pasyjny z cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne odbêdzie siê w sobotê 13 kwietnia o godzinie 19.30 w ko¶ciele MB Nieustaj±cej Pomocy na osiedlu Bohaterów Wrze¶nia. Wykonawcami bêd± studenci akademii muzycznych w Poznaniu i Gdañsku oraz absolwenci krakowskich szkó³ muzycznych, a w programie koncertu znajd± siê barokowe utwory Johanna Sebastiana Bacha i Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz dwudziestowiecznego kompozytora Astora Piazzolli.
Koncertow± wiosnê w Nowej Hucie zakoñczy Koncert Paschalny w ramach cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzes³awickich, który odbêdzie siê w niedzielê Mi³osierdzia Bo¿ego – 28 kwietnia o godz. 17.00, w Ko¶ciele pw. Mi³osierdzia Bo¿ego. Gwiazd± wydarzenia bêdzie Francuz Bruno Cocset - wirtuoz wiolonczeli barokowej, za³o¿yciel zespo³u muzyki dawnej Les Basses Réunies, muzyk zaanga¿owany w przywracanie pamiêci o twórczo¶ci zapomnianych kompozytorów, takich jak Jean-Baptiste Barrière czy Evaristo Felice Dall'Abaco. Na organach zagra Marek Pilch.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".