Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¯yczenia Wielkanocne 2016

Radosnych ¦wi±t Zmartwychwstania Pañskiego wszystkim Czytelnikom ¿yczy Redakcja

Ma³a, ale bardzo wyj±tkowa szko³a
Tradycja edukacji w tym miejscu ma ponad 150 lat, ma³a szkolna spo³eczno¶æ jest gwarancj± dobrej atmosfery i indywidualnego traktowania uczniów, a wyj±tkowe zaanga¿owanie nauczycieli pozwala ka¿demu z uczniów osi±gaæ maksymalne dla jego mo¿liwo¶ci wyniki. Gimnazjum nr 43 mieszcz±ce siê przy ul. £uczanowickiej to ma³a, ale bardzo wyj±tkowa szko³a.


Fot. Adam Gryczyñski
Zak³ad Termicznego Przekszta³cania Odpadów w Krakowie ju¿ dzia³a!
Ruszy³a budowa wêz³a S7 w rejonie Kopca Wandy
W pi±tek 18 marca, o pó³nocy, rozpoczê³y siê prace zwi±zane z budow± wêz³a drogi S7 z ul. Igo³omsk± i Ptaszyckiego w rejonie Kopca Wandy. Inwestycjê prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Krakowie.
W zwi±zku z budow±, od poniedzia³ku, 21 marca wstrzymany zosta³ ruch tramwajów na odcinku Kopiec Wandy - Pleszów. W zwi±zku z tym wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie: linia 10 zosta³a zawieszona; linia 16 kursuje przez al. Solidarno¶ci i ul. Ujastek Mogilski do Kopca Wandy; linia 21 kursuje na skróconej trasie z Osiedla Piastów do Kopca Wandy; linia 716 – zostaje zlikwidowana.
W zamian uruchomione zosta³y zastêpcze linie: linia 70 - zastêpcza linia tramwajowa kursuj±ca po trasie: £agiewniki - Wadowicka, Kalwaryjska, Krakowska, Stradomska, ¶w. Gertrudy, Westerplatte, Lubicz, Mogilska, al. Jana Paw³a II, Ptaszyckiego - Bardosa z interwa³em co 10 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych oraz co 20 minut poza godzinami szczytów i w dni wolne od pracy;
linia 710 - zastêpcza linia autobusowa kursuj±ca po trasie: Pleszów - Igo³omska, Ptaszyckiego, Bulwarowa, al. Solidarno¶ci - Kombinat z interwa³em co 20 minut przez wszystkie dni tygodnia. Autobusy linii 710 bêd± zatrzymywaæ siê na przystankach: Pleszów, Koksochemia N¯ (na ¿±danie), Brama nr 5 N¯, Je¿ynowa N¯, Fort Mogi³a N¯, Bardosa (w rejonie koñcówki tramwajowej), Suche Stawy, Klasztorna (w kierunku Pleszowa), Bulwarowa Ogródki Dzia³kowe N¯ (w kierunku Kombinatu), Os. Willowe (w kierunku Pleszowa), Bulwarowa N¯, Kombinat (pêtla – dla wysiadaj±cych), Kombinat (pêtla - dla wsiadaj±cych), Kombinat (na al. Solidarno¶ci w kierunku Pleszowa).
Kolejne zmiany przewidziane s± 23 marca (¶roda). Linia 710 kursowaæ bêdzie po nowej trasie: Pleszów - Igo³omska, Ptaszyckiego - zawrotka w rejonie koñcówki Bardosa - Ptaszyckiego, Ujastek Mogilski, al. Solidarno¶ci - Kombinat. Autobusy linii 710 bêd± zatrzymywaæ siê na przystankach: Pleszów, Koksochemia N¯, Brama nr 5 N¯, Je¿ynowa N¯, Fort Mogi³a N¯, Bardosa (jednokrotnie w kierunku Kombinatu, dwukrotnie w kierunku Pleszowa), Kopiec Wandy N¯, Kombinat (pêtla – dla wysiadaj±cych), Kombinat (pêtla - dla wsiadaj±cych), Kombinat (na al. Solidarno¶ci w kierunku Pleszowa).
Jednocze¶nie linia 211 kursowaæ bêdzie przez zawrotkê na ul. Ptaszyckiego w rejonie tymczasowego przystanku „Bardosa”. Autobusy 211 dodatkowo bêd± zatrzymywaæ siê na przystanku „Bardosa” (jednokrotnie w kierunku Kombinatu, dwukrotnie w kierunku Pleszowa).
(f)
W O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida – ¦wi±teczne przygotowania
Ju¿ za tydzieñ bêdziemy obchodziæ ¦wiêta Wielkiej Nocy. Ka¿da rodzina stara siê jak najlepiej przygotowaæ do tego czasu. Sprz±tamy, robimy zakupy, gotujemy, pieczemy, w biegu za³atwiamy wa¿ne sprawy, ¿eby mieæ wymarzone spokojne ¶wiêta.
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida zachêca jednak, ¿eby nie daæ siê ponie¶æ przed¶wi±tecznej gor±czce i jeszcze przed nadej¶ciem Wielkiej Soboty po¶wiêciæ trochê czasu sobie i najbli¿szej rodzinie. Doskona³± okazj± do tego jest wydarzenie, które od kilku lat z powodzeniem umila nowohucianom czas przed najwa¿niejszymi ¶wiêtami w roku – Coraz Bli¿ej Wiosna (19 marca, godz. 11.00-17.00, OKN, os. Górali 5), czyli ca³y dzieñ warsztatów i innych atrakcji dla dzieci i doros³ych. W czasie tego wydarzenia bêdzie mo¿na na chwilê odetchn±æ od obowi±zków i pod okiem instruktorów samodzielnie wykonaæ w grupie bliskich osób tradycyjn± wielkanocn± palmê, ozdobê na ¶wi±teczny stó³ lub ma³y upominek. Na warsztatach bêdzie mo¿na tak¿e zrobiæ piêkn± Marzannê. Oprócz zajêæ plastycznych w czasie wydarzenia odbêd± siê Targi Rêkodzie³a oraz kiermasz ksi±¿ek, na których bêdzie mo¿na znale¼æ wyj±tkowe i unikatowe przedmioty oraz tytu³y.
Ponadto przed ¶wiêtami wielbiciele muzyki znajd± swoje miejsce na dwóch wielkopostnych koncertach pt.: „Pie¶ni± modlitwa - Droga Krzy¿owa” (18 marca, godz. 18.30, ko¶ció³ pw. Matki Boskiej Czêstochowskiej, os. Szklane Domy 7) oraz Koncert pasyjny „Crux fidelis...” (20 marca, godz. 18.00, ko¶ció³ pw. ¶w. M.M. Kolbego, os. Tysi±clecia 86).
Z kolei od 22 marca w Klubie Ku¼nia bêdzie mo¿na ogl±daæ pokonkursow± wystawê Wielkanocnych Kartek ¦wi±tecznych wykonanych przez dzieci. Konkurs odbywa siê co roku i zdradza nam - doros³ym - jak widz± ¦wiêta Wielkiej Nocy nasze pociechy.
Zachêcamy do udzia³u w wydarzeniach O¶rodka Kultury Norwida, które pozwol± nam d³u¿ej cieszyæ siê atmosfer± ¶wi±t oraz wiosennego odrodzenia przyrody!
(f)
W os. Szklane Domy – Zabytkowy krzy¿ pod lipami
W Nowej Hucie jest wiele krzy¿y. Napisano o nich w albumie wydanym z okazji XXX-lecia I Pielgrzymki Jana Paw³a II do Ojczyzny „Nowa Huta Miasto Krzy¿a i Pracy”, pod redakcj±: J. L. Franczyka, M. Lasoty i ks. J. Szczepaniaka. Spo¶ród nich najbardziej znane s± dwa: mogilski z XIV wieku i bieñczycki z 1960 r. Godny uwagi jest tak¿e ten, którego historia siêga koñca XIX wieku - stoj±cy pod lipami, nieopodal ¶wi±tyni w os. Szklane Domy. By³ i jest on przedmiotem zainteresowania nie tylko parafian ze Szklanych Domów.
W 1999 roku redakcja tygodnika Na Szklanych Domach otrzyma³a list od mieszkañców Bieñczyc, Marii Nowak i W³adys³awa Bochenka, w którym napisali: „Zwracamy siê z gor±ca pro¶b± o zainteresowanie krzy¿em, który by³ zal±¿kiem budowy ko¶cio³a w osiedlu Szklane Domy (…) na wzgórzu przy szerokiej kamiennej drodze sta³ drewniany krzy¿. Tê drogê nazywano „ko¶cieln±”, gdy¿ prowadzi³a z Bieñczyc do mogilskiego klasztoru. Droga ta bieg³a pomiêdzy polami mieszkañców Bieñczyc, a rozleg³ymi obszarami ziemi nale¿±cymi do Ojców Cystersów. W 1932 roku mieszkañcy Bieñczyc w miejsce drewnianego krzy¿a ufundowali nowy krzy¿, który zosta³ wykonany z lastryka, przez mieszkañca Bieñczyc – Karola Hajto. W 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej krzy¿ zosta³ w haniebny sposób sprofanowany – lewe ramiê figury Chrystusa zosta³o odstrzelone przez sowieckiego ¿o³nierza. Wizerunek Pana Jezusa zosta³ naprawiony przez obywatela Bieñczyc – Jana Fuda³ê. Nastêpnie w kaplicy w Bieñczycach (obecnie w tym miejscu stoi „Arka Pana”) odprawiono nabo¿eñstwo ekspiacyjne, które sprawowa³ ks. Franciszek Kolasa z klasztoru w Mogile. Po latach… krzy¿ ten zosta³ zas³oniêty przez tzw. „szwedzki blok”. Przes³oniêty ga³êziami sêdziwych lip jest prawie niewidoczny, trudno go odszukaæ rodowitym osobom z Bieñczyc.” Autorzy listu prosili, aby¶my okazali wiêksze zainteresowanie tym symbolem wiary. Do listu do³±czono fotografiê z 30-tych lat XX wieku, na której utrwalono stoj±cych pod krzy¿em mieszkañców Bieñczyc – Wincentego Krawczyka, Jana Biernacika (?) i Jana Ciepielê - wójta nazywanego burmistrzem Bieñczyc.
Dla licznych mieszkañców Nowej Huty los zabytkowego krzy¿a z os. Szklane Domy nigdy nie by³ obojêtny. Pamiêtano o wielu zwi±zanych z nim wydarzeniach parafialnych, o których obszernie napisa³ w swojej ksi±¿ce ojciec Niward Karsznia OCist – „Powstanie parafii i budowa ko¶cio³a Matki Bo¿ej Czêstochowskiej w Nowej Hucie”. Opiekowali siê i nadal opiekuj± tym krzy¿em zarówno Ojcowie Cystersi, jak i ludzie ¶wieccy. Przez kilka ostatnich lat sprawuj± nad nim szczególn± pieczê: ojciec Augustyn Spasowicz OCist, Zofia G³owacka i Danuta Chat. Ale ich dotychczasowe wysi³ki by³y niewystarczaj±ce, z przyczyn od nich niezale¿nych. Choæ krzy¿ remontowano w 2011 roku, by³ w z³ym stanie technicznym i musia³ byæ pilnie odnowiony, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W zwi±zku z tym rozpoczêto intensywne dzia³ania zmierzaj±ce do renowacji tego zabytku. Dodatkow± mobilizacj± by³o zalecenie roku duszpasterskiego 2014/2015, mówi±ce o troszczeniu siê o parafialne krzy¿e. Problemem zainteresowa³a siê Komisja Kultury i Odnowy Zabytków, w minionej VI kadencji (2011 – 2014 r.) Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Cz³onkowie Komisji i Zarz±du tej Rady podjêli odpowiednie dzia³ania zmierzaj±ce do opracowania programu renowacji krzy¿a. Poczynania zaakceptowa³, co by³o konieczne, konserwator zabytków. Konserwacja wszystkich elementów krzy¿a (postumentu, krzy¿a i pasyjki) rozpoczê³a siê w sierpniu i trwa³a do pa¼dziernika 2015 r. Nadzorowali j± specjali¶ci z Zarz±du Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Do rozpoczêcia i zakoñczenia prac umo¿liwiaj±cych odnowienie krzy¿a w znacznym stopniu przyczynili siê radni Dzielnicy XVIII, minionej i obecnej kadencji. Ze ¶rodków gminy, którymi dysponuje Zarz±d Infrastruktury Komunalnej i Transportu odnowiono postument z piaskowca, lastrykowy krzy¿ i metalow± pasyjkê oraz metalowe ogrodzenie. Wyremontowano tak¿e chodnik oraz murek z metalow± tablic± zawieraj±c± informacje dotycz±ce historii parafii pw. MBCz. Przyciêto konary lip przy krzy¿u. Ponadto, z ojcem Nikodemem Buczkiem OCist – administratorem parafii z os. Szklane Domy uzgodniono, ¿e prace wokó³ krzy¿a bêd± kontynuowane. Ma byæ jeszcze wykonane i sfinansowane przez gminê pod¶wietlenie tego zabytkowego krzy¿a.
W ubieg³± niedzielê, 13 marca br., historyczny, odrestaurowany krzy¿ na os. Szklane Domy zosta³ uroczy¶cie po¶wiêcony.

Anna Stabry³a

¯O£NIERZOM NIEZ£OMNYM
Spo³eczno¶æ Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Integracyjnych nr 6 im. Henryka Sienkiewicza uroczy¶cie obchodzi³a Dzieñ ¯o³nierzy Wyklêtych. Najpierw oddano przy pomniku w Grêba³owie ho³d 80 Polakom rozstrzelanym przez hitlerowców i uczestniczono we mszy ¶w. za Ojczyznê w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego. Uczniowie przygotowali inscenizacjê s³owno-muzyczn± oraz scenkê teatraln± „Rozwa¿ania o wolno¶ci i ojczy¼nie”. Na uroczysto¶ci przybyli m.in.: ks. biskup Grzegorz Ry¶, ks. W³adys³aw Palmowski (organizuje budowê pomnika „¯o³nierzy Wykletych” w Morawicy): kombatanci: W³adys³aw Zawi¶lak, Roman Heil, Barbara Pajor, spadkobiercy ¯o³nierzy Wyklêtych: Jan Bród, Maria Wiêcek, Ma³gorzata Bienek, Jan Kaczmarek. W imieniu w³adz M. Krakowa zabra³ g³os wicedprzewodnicz±cy RMK S³awomir Pietrzyk, a Ma³opolskiego Kuratorium O¶wiaty Jacek Urban.
W zorganizowanym konkursie na plakat patriotyczny nagrodzono nastêpuj±cych laureatów: ze szkó³ podstawowych - Anna Bitner, Martyna Fita³, Aleksandra Gmer, Sara Gniecka, Jaromir Janowski, Aleksandra Koziñska, Mi³osz Kwatera, Gabriela Mleczko, Patryk Musia³, Kamila Paj±k, Agata Polek, Dorian Zapa³a; z gimnazjów - Marcelina Gaga³uszko, Zofia Karnasiewicz, Paulina Pasierbek, Adam Szylak, Hubert Zapa³a. W konkursie recytatorskim wygrali: I miejsce - Eryk Mysior, II miejsce - £ukasz Luty oraz III miejsce - Ernest Cinal.
(mp)


fot. autor
10. Jubileuszowa Nowohucka Droga Krzy¿owa
Ksiê¿a pallotyni i ojcowie cystersi wraz ze ¶wieckimi organizatorami ze swoich parafii zapraszaj± na 10. Jubileuszow± Nowohuck± Drogê Krzy¿ow± w Roku Mi³osierdzia
i ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w Krakowie!

Kiedy 10 lat temu z ksiêdzem Marcinem Gontarzem, pallotynem, organizowali¶my pierwsz± Drogê Krzy¿ow±, nikt z nas nie s±dzi³, ¿e to nabo¿eñstwo wpisze siê tak bardzo w tradycje nowohuckie. W ci±gu ostatnich lat na Nowohuckich Drogach Krzy¿owych gromadzili¶my na wspólnej modlitwie ludzi z Nowej Huty, Krakowa i okolic. Jeste¶my dumni, ¿e co roku
w nabo¿eñstwie bierze udzia³ kilka tysiêcy osób.
Dzie³o Nowohuckich Dróg Krzy¿owych realizuje s³owa Ojca ¦wiêtego, Jana Paw³a II, który w³a¶nie tutaj, w Nowej Hucie, pierwszy raz u¿y³ okre¶lenia „Nowa Ewangelizacja”. Chcemy, ¿eby to modlitewne spotkanie nie tylko gromadzi³o sta³ych bywalców, ale tak¿e stawa³o siê naszym ¶wiadectwem wiary – kiedy z zapalonymi ¶wiecami przemierzamy ulice naszej dzielnicy, prze¿ywaj±c cierpienie Chrystusa.
W tym roku Nowohucka Droga Krzy¿owa obchodzi swój jubileusz – ju¿ 10. raz bêdziemy razem nie¶æ Krzy¿ Mogilski. Ponadto tegoroczne nabo¿eñstwo wpisuje siê w obchody Roku Jubileuszowego – Roku Mi³osierdzia, chcemy wiêc tak¿e modliæ siê za zbli¿aj±ce siê ¦wiatowe Dni M³odzie¿y.
To znamienne, ¿e corocznie nasz± Drogê koñczymy w Opactwie w Mogile. W tym roku dodatkowo przejdziemy tam przez Bramê Mi³osierdzia, bowiem Bazylika mogilska jest Ko¶cio³em Jubileuszowym. Ca³ej Drodze Krzy¿owej bêdzie przewodniczy³ ks. biskup Grzegorz Ry¶.
Serdecznie zapraszamy wszystkich nowohucian, krakowian i ludzi dobrej woli i mocnej wiary na to wyj±tkowe nabo¿eñstwo! Niech ca³a Nowa Huta zobaczy nasz ¶wietlny korowód, symbol wiary i Boga – w mie¶cie, w którym Boga mia³o nie byæ wcale.
10. Nowohucka Droga Krzy¿owa przejdzie ulicami Nowej Huty w Niedzielê Palmow± 20 marca. Pocz±tek o godzinie 19.15 przy ko¶ciele ksiê¿y pallotynów na ul. Bulwarowej, zakoñczenie – ok. godziny 21.45 w Mogile. Zapraszamy!
Ola Urzêdowska

Polska Wielkanoc… na talerzu!
W dniach od 4 do 6 marca 2016 r. w Zespole Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, odby³a siê ju¿ XVII edycja Ma³opolskiego Konkursu Szkó³ Gastronomicznych. By³o niezwykle smacznie, elegancko i wiosennie. Zaproszeni go¶cie mogli nie tylko zadowoliæ podniebienia, ale równie¿ nacieszyæ oczy.
Wydarzenie to sta³o siê ju¿ tradycj± licznego ¶rodowiska gastronomicznego. Tegorocznym has³em kulinarnym Ma³opolskiego Konkursu Szkó³ Gastronomicznych by³a : "Polska Wielkanoc". Poza nie³atwymi zmaganiami, które w wielu wykonaniach, nale¿a³y do mistrzowskich, uczestnicy tej edycji konkursu wziêli równie¿ udzia³ w warsztatach kulinarnych, przeprowadzonych przez mistrza Roberta Sowê, podczas których mo¿na by³o zobaczyæ nowe rozwi±zania sztuki kulinarnej z wykorzystaniem przypraw firmy Prymat, z któr± Robert Sowa wspó³pracuje od 2006 r.
Celem konkursu by³o rozpowszechnianie wielkanocnej tradycji kulinarnej oraz umiejêtne ³±czenie zwyczajów wielkanocnego sto³u z nowymi trendami sztuki kulinarnej, a tak¿e odkrywanie i promowanie m³odych talentów, a co za tym idzie integracja zaprzyja¼nionych szkó³ z Polski i Europy.
Konkurs, jak co roku, cieszy³ siê du¿ym zainteresowaniem w¶ród uczniów nie tylko z Ma³opolski, ale i innych województw: podkarpackiego, ¶l±skiego, ³ódzkiego, lubelskiego tradycyjnie pojawili siê uczniowie ze S³owacji. W sumie do konkursu przyst±pi³o 31 szkó³, w tym 74 uczniów ( 44 kucharzy, 18 barmanów i 12 kelnerów).
-Jestem zadowolony ¿e przejecha³em 300 km z Warszawy do szko³y w Nowej Hucie. Zobaczyli¶my tu wiele nowym kreacji na temat dañ wielkanocnych, mo¿e nie do koñca dañ które ja po³o¿y³ bym na swój stó³, ale jest ró¿nica miêdzy mn± a uczniami w wieku. Ja inaczej rozumiem stó³ Wielkanocny i tradycjê tych ¶wi±t a inaczej rozumie j± m³odzie¿ i to jest ciekawe – wyzna³ Robert Sowa, który by³ cz³onkiem jury. Jurorzy podkre¶lali wyj±tkow± kreatywno¶æ uczestników tegorocznego konkursu.
Po burzliwych naradach wy³oniono zwyciêzców.
W¶ród kucharzy zwyciê¿y³ : W±torek Micha³ z Centrum Kszta³cenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepo³omicach, który przygotowa³ Foie Gras rocher, w¶ród go¶ci z zagranicy najlepszy okaza³ siê Viktor Tverdik ze szko³y Presovie, który przyrz±dzi³ Velkonoèn± misa.
W konkursie barmana zwyciê¿yli: Robert Piasecki z Zespo³u Szkó³ nr 1 w Nowym S±czu, za¶ ze szkó³ zagranicznych najlepsza okaza³a siê Jarmila Bodorikova z Dolnego Kubina.
Wreszcie w¶ród kelnerów najlepszymi okazali siê: Patrycja Wêgrzyn iAgnieszka Urban z Zespo³u Szkó³ nr 3 w Wadowicach a w dru¿ynach zagranicznych Ludomila Radzova i Peter Bohmer z Dolnego Kubina.
Patronat nad ca³ym przedsiêwziêciem objêli: wojewoda ma³opolski Józef Pilch, marsza³ek Województwa Ma³opolskiego Jacek Krupa, prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, ma³opolski kurator o¶wiaty : Aleksander Palczewski oraz dyrektor Oddzia³u Terenowego Agencji Rynku Rolnego Piotr Serafin.
Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy XVII MKSG potwierdzili, ju¿ kolejny raz, ¿e pasja kulinarnych zmagañ nie jest rzecz± ³atw±, choæ poprzez trud staje siê rzecz± piêkn±. Pokazali, ¿e w konkursowych zmaganiach nie mo¿e zabrakn±æ wiedzy, pomys³owo¶ci, szczypty odwagi i fantazji. Bo z wielkanocnej tradycji zwi±zanej ze sto³em i polskimi potrawami, musi zawsze p³yn±æ jakie¶ przes³anie. Tym przes³aniem okazuje siê byæ ciep³o, piêkno i wspania³y smak.
(a³)

PROZAICZNY DETAL W NIEZWYK£EJ ODS£ONIE
Gargulec, gar³acz, plwacz, pluwacz i wreszcie rzygacz – pod tymi dziwnie brzmi±cymi nazwami kryje siê ca³kiem prozaiczny, znany niemal ka¿demu architektoniczny detal. Jest nim dekoracyjne, czêsto rze¼biarsko ukszta³towane, wystaj±ce poza mur zakoñczenie rynny dachowej. Spe³nia ono bardzo wa¿n± funkcjê, bowiem odprowadza wodê deszczow± jak najdalej od ¶ciany budynku, tym samym chroni±c go przed zniszczeniem. A zatem rzygacze nazwê sw± zawdziêczaj± pe³nionej przez nie roli, polegaj±cej na wypluwaniu nadmiaru wody.


Fot. Anna Piwowarczyk
PASYJNE SPOTKANIE NA WZGÓRZACH
W minion± sobotê 27 lutego 2016 r. w ko¶ciele Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich odby³ siê koncert pasyjny In Aeternum w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcj± Matthiasa Beckerta.
By³o to bardzo szczególne spotkanie z wyj±tkow± muzyk±. To ¿e koncert odby³ siê w ko¶ciele i to w okresie Wielkiego Postu, koncert tematycznie osnuty by³ wokó³ tego co wieczne – In Aeternum – i ostateczne, a zatem wiecznego odkupienia w Jezusie Chrystusie. Form± muzyczn±, która dominowa³a tego wieczoru by³ motet, a kompozytorem, którego utwory zajê³y poczesne miejsce w koncertowym programie by³ Max Reger. W tym roku obchodzona jest setna rocznica ¶mierci tego wybitnego niemieckiego organisty i kompozytora. Ca³o¶æ wydarzenia sprawi³a, ¿e uczestnicy koncertu mogli prze¿yæ prawdziwe wielkopostne, muzyczne rekolekcje.
Pomys³odawc± i kierownikiem artystycznym cyklu jest Marek Walczak. Organizatorami koncertu byli: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, parafia Mi³osierdzia Bo¿ego na Wzgórzach Krzes³awickich oraz Dzielnica XVII Wzgórza Krzes³awickie. Wspó³organizatorem by³a Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków. Sponsorem cyklu jest Firma Madrohut sp. z o.o. Honorowy Patronat nad cyklem obj±³ ks. kard. Kardyna³ Stanis³aw Dziwisz metropolita krakowski, a patronat medialny sprawuje miêdzy innymi G³os. Tygodnik Nowohucki.
Wszystkim, którzy przyczynili siê do realizacji tego wydarzenia organizatorzy serdecznie dziêkuj± i zapraszaj± na kolejne ods³ony Muzycznych Spotkañ na Wzgórzach Krzes³awickich.
Marek Walczak


Fot. Pawe³ Smolik
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,221,602 unikalnych wizyt