Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
PANI Z OBRAZU, UNIKALNY FILM I ¦WIÊTO DZIECI
Na pocz±tku 258. wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zobaczymy felieton, w którym Tomasz Urynowicz opowie o obrazie namalowanym na podwórku osiedla Górali w 1955 roku. Obraz przedstawia dziewczynê trzymaj±c± koszyk z praniem. Tomasz Urynowicz naby³ ten obraz w 2001 roku na wystawie w „Galerii”- w os. Centrum C - a potem zafascynowany postaci± dziewczyny postanowi³ j± odnale¼æ. Pomóg³ mu w tym autor obrazu – Antoni Kwiek. Po wielu perypetiach, w maju bie¿. roku dziewczynê odnaleziono. Okaza³a siê ni± pani Janina Misiak, która nadal jest mieszkank± os. Górali. Relacjê ze spotkania bohaterów tego sympatycznego wydarzenia przedstawi± realizatorzy Kroniki.
Nastêpnie zobaczymy unikalny zapis filmowy zrealizowany amatorsk± kamer±. Przedstawia on I Komuniê ¦wiêt± w Mistrzejowicach. Uroczysto¶æ odby³a siê w 1972 roku przed tzw. „Zielon± Budk±”, któr± dwa lata wcze¶niej ks. Józef Kurzeja ustawi³ w szczerym polu, aby prowadziæ pracê duszpastersk± dla mieszkañców wybudowanych bloków. Unikalno¶æ filmu wynika z tego, ¿e ks. Józef Kurzeja by³ nieustannie inwigilowany przez s³u¿by bezpieczeñstwa. W dodatku operatorowi kamery uda³o siê nie daæ z³apaæ, a po wielu latach przechowywane w Pary¿u ta¶my filmowe powróci³y do Nowej Huty.
Na zakoñczenie zobaczymy relacjê z wielkiego dzieciêcego festynu, który odby³ siê na placu pomiêdzy os. Centrum E, a Nowohuckim Centrum Kultury. Organizatorem imprezy by³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta i O¶rodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Realizatorzy Kroniki poka¿± radosne zabawy dzieci i wiele przygotowanych dla nich atrakcji. Bêd± te¿ wywiady z dzieæmi, które przeprowadzi³a dziennikarka G³osu Tygodnika Nowohuckiego – Agnieszka £o¶
Od pi±tku Kronikê bêdzie mo¿na ogl±daæ przed seansami filmów fabularnych w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05, 19.20 i 22.02). Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl
(jr)
LIDERZY Z BULWAROWEJ
Min±³ pó³metek w rozgrywkach pi³karskiej ligii parafialnej, która od 8 lat jest rozgrywana w Nowej Hucie. W tym roku w rozgrywkach bierze udzia³ 8 zespo³ów. 7 reprezentuje parafie oraz dru¿yna PZU, która go¶cinnie bierze udzia³ w rozgrywkach od kilku lat. Rozgrywki s± amatorskie, wiêc i umiejêtno¶ci poszczególnych zawodników s± zró¿nicowane, ale to tylko dodaje atrakcyjno¶ci poszczególnym meczom. 8 lat temu kiedy to za spraw± ksiê¿y z parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia z ul. Bulwarowej ks. proboszcza Józefa Gwozdowskiego SAC, ks. Marka Ostapiszyna SAC oraz parafianina Andrzeja Kowalika (g³ównego organizatora ligii) ma³o kto przypuszcza³, ¿e takie rozgrywki bêd± mia³y przysz³o¶æ. A jednak, przez te 8 lat przewinê³o siê ju¿ 14 zespo³ów. Niestety niektóre z nich z ró¿nych powodów wycofa³y siê w tym lub poprzednich sezonach. G³ównym powodem wycofania siê, jak mówi nam Andrzej Kowalik jest brak w dru¿ynie osoby, która bêdzie "ci±gnê³a zespó³". Musi byæ przynajmniej 1 osoba, która bêdzie tym ¿y³a i bêdzie w stanie zebraæ wokó³ siebie kilkunastu facetów. W tym sezonie na pó³metku rozgrywek mo¿na by powiedzieæ, ¿e mamy ma³± niespodziankê. Dru¿yna, która w ubieg³ym sezonie by³a czwarta, jako jedyna nie ponios³a pora¿ki i z sze¶cioma zwyciêstwami oraz jednym remisem przewodzi w stawce - to dru¿yna z parafii Matki Bo¿ej Pocieszenia. Ubieg³oroczny mistrz z parafii ¶w. Józefa z osiedla Kalinowego w bezpo¶rednim pojedynku musia³ uznaæ wy¿szo¶æ przeciwników z ulicy Bulwarowej i na pó³metku rozgrywek zajmuje drugie miejsce. Pozosta³e miejsca zajmuj±: 3 - dru¿yna z parafii z osiedla Teatralnego, na 4 - dru¿yna z Borku Fa³êckiego (po raz pierwszy bierze udzia³ w rozgrywkach), 5 - PZU, 6 - Arka Pana, 7- Ruszcza, 8 - Czy¿yny. W tabeli na najlepszego strzelca prowadzi Marcin Kêpa z Borku Fa³êckiego (13 bramek) przed Krzysztofem Piêdlem z MBP który zdoby³ 12 bramek. W niektórych dru¿ynach graj± równie¿ ksiê¿a, a to raczej nieczêsty obrazek na naszych boiskach. Liderem w¶ród graj±cych ksiê¿y jest ks. Marek Ostapiszyn SAC z parafii MBP, który gra nieprzerwanie od momentu powstania ligi. Warto mo¿e wybraæ siê czasem na sztuczne boisko Hutnika, bo tam odbywaj± siê rozgrywki i pokibicowaæ swojej dru¿ynie. Wszystkie informacje (tabele, klasyfikacje, zdjêcia oraz terminarz) dostêpny na www.mbpnh.futbolowo.pl
(p)

Rzymianie w Branicach
Czy rzymskie legiony stacjonowa³y w Nowej Hucie? Ile jest gatunków krzemienia? Jak wykonaæ gipsowy odlew zabytku? Odpowiedzi na te pytania mo¿na by³o poznaæ w Branicach. W sobotê, po przekroczeniu bramy dworu w Branicach i przy odrobinie wyobra¼ni, ka¿dy móg³ przenie¶æ siê w odleg³± przesz³o¶æ.
Wszystko to za spraw± miejscowych archeologów. Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologiczne w Krakowie zorganizowa³ kolejny, dziewi±ty ju¿ piknik archeologiczny. W tym roku przebiega³ on pod has³em „Ma³opolska w czasach Chrystusa”. Chcieli¶my pokazaæ ¿ycie dwa tysi±ce lat temu. Atrakcyjn± oprawê stworzyli zaproszeni go¶cie ze Stowarzyszenia Pro Antica z Lublina oraz dwie krakowskie grupy – Dru¿yna Wojów Wi¶lañskich „Krak” i Stowarzyszenie Celtica. Piknik tradycyjnie odbywa³ siê w branickim parku, obok zabytkowego dworu i tajemniczej wie¿y obronnej – dawnej rezydencji mo¿nego rodu Branickich.

Wschodnia obwodnica Krakowa testem wiarygodno¶ci PO
Z pos³em Andrzejem Adamczykiem (PiS), wiceprzewodnicz±cym sejmowej Komisji Infrastruktury, rozmawia Jan L. Franczyk.
+ Panie Przewodnicz±cy, Nowa Huta, tak jak i ca³y Kraków tonie w korkach. Tracimy czas, pieni±dze, cierpi na tym ¶rodowisko. Czy jest jakakolwiek szansa na zmianê tej sytuacji?
- Na pocz±tku 2011 roku wszyscy zwierali¶my szeregi w walce o wpisanie na podstawow± listê Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2011 -2015 fragmentu drogi ekspresowej S-7 na odcinku Rybitwy – Igo³omska, stanowi±cej istotny fragment wschodniej obwodnicy Krakowa. Przypomnijmy, jak wa¿ne znaczenie mo¿e mieæ dla kierowców- mieszkañców Nowej Huty ten odcinek. Pozwoli na ominiêcie centrum miasta dla przeje¿d¿aj±cych przez aglomeracjê krakowsk± tylko tranzytowo, pozwoli skomunikowaæ Now± Hutê bezpo¶rednio z autostradow± obwodnic± Krakowa A4, tym samym jest to jeden z odcinków, które trwale pomo¿e zniwelowaæ korki w Krakowie.
Uda³o siê to zrobiæ wbrew czêsto sprzecznym interesom, ró¿nicom politycznym, czy wspólnej niechêci. Ma³opolanie, Krakowianie i wreszcie mieszkañcy Nowej Huty w sposób w miarê jednoznaczny wyrazili swoj± przychylno¶æ do tej inwestycji. Istotn± rolê w tym przedsiêwziêciu odegra³ stworzony na tê okoliczno¶æ bardzo dynamiczny, dzia³aj±cy w Krakowie ruch spo³eczny. Strona www.s7wkrakowie.pl, obecno¶æ na internetowych portalach spo³eczno¶ciowych, nag³a¶nianie akcji poprzez media, czy w koñcu zbieranie podpisów pod petycj± i wizyta u Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Za te wszystkie dzia³ania oraz zapa³ i pracê w³o¿on± w tê inicjatywê jeste¶my wszystkim w ni± zaanga¿owanym niezwykle wdziêczni.
NOWA HUTA BARDZO MUZYCZNA
Kim jest cz³owiek z lornetk± obserwuj±cy miasto z dachu nowohuckich wie¿owców? Ta tajemnicza postaæ jest bohaterem kolejnego felietonu z cyklu „Spotkani w Nowej Hucie”. Kazimierz Walasz, pracownik Instytutu Nauk o ¦rodowisku Uniwersytetu Jagielloñskiego, bada obyczaje ptaków zasiedlaj±cych obiekty budowlane. A te, w szczególno¶ci jerzyki, zamieni³y pierwotne miejsca lêgowe – szczeliny skalne i dziuple starych lasów na stropodachy budynków z wielkiej p³yty, a takich w Nowej Hucie nie brakuje. O swoich obserwacjach opowie w 256 wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej.
Zakoñczy³a siê w³a¶nie XVI Nowohucka Wiosna Muzyczna organizowana przez O¶rodek Kultury im. C.K.Norwida. W jej ramach odby³ siê m.in. koncert zespo³u „Kulturka”, podczas którego s³uchacze oprócz muzyki mogli tak¿e pos³uchaæ wolnych t³umaczeñ tekstów zespo³u w wykonaniu Waldemara Domañskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki. Jego zdaniem w piosence najwa¿niejszy jest w³a¶nie tekst, w którym mo¿emy zobaczyæ samych siebie. W przypadku zespo³u „Kulturka” tekst to ¿ycie miasta, puby, m³odzi ludzie...
Id±c tropem muzycznym Kronika odwiedzi³a tak¿e Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty, gdzie otworzono wystawê „Zagrajmy to jeszcze raz… Muzyka Nowej Huty 1950-2000”. Warto pamiêtaæ, ¿e w tej dzielnicy Krakowa ¶piewano nie tylko pie¶ni ludu pracuj±cego miast i wsi. By³o tak¿e miejsce na jazz, big-beat, pop, rock czy hip-hop. Na wystawie mo¿na równie¿ zobaczyæ instrumenty i sprzêt odtwarzaj±cy z poszczególnych epok.
Do ogl±dania 256 wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy do Kina Studyjnego Sfinks od pi±tku 27 maja (projekcje przed ka¿dym seansem) oraz na antenê Telewizji Kraków w poniedzia³ek 30 maja o godz. 17.05, 19.20 i 22.02.
(as)
Antoni Kwiek i Tomasz Urynowicz znale¼li dziewczynê z portretu “Górali 1955” – SPOTKANIE PO 56 LATACH…
W ub. tygodniu w restauracji “Santorini” odby³o siê spotkanie autora obrazu “Górali 1955” Antoniego Kwieka z namalowan± przed laty jego bohaterk± Janin± Misiak. Spotkanie z dziennikarzami i uroczysty obiad zorganizowa³ Tomasz Urynowicz nabywca obrazu sprzed 10 lat. Jak sam opowiada, gdy zobaczy³ namalowan± dziewczynê w salonie Stowarzyszenia “Galeria” w os. Centrum B3 na wystawie w 2001 roku, od razu chcia³ kupiæ ten obraz. Autor obrazu Antoni Kwiek zgodzi³ siê na jego sprzeda¿, ale dopiero po zakoñczeniu wystawy. Potencjalny nabywca przekona³ go do transakcji mówi±c, ¿e obraz chce kupiæ w prezencie dla mamy, aby przypomnieæ jakie by³y klimaty w Nowej Hucie podczas jej m³odo¶ci. Ju¿ wówczas pomy¶la³, a mo¿e uda siê znale¼æ dziewczynê z portretu. Czas bieg³ i dopiero w ub. roku Tomasz Urynowicz postanowi³ zintensyfikowaæ poszukiwania. Poprosi³ Antoniego Kwieka o pomoc. Ten wielokrotnie przechadza³ siê w miejscu, gdzie przed laty malowa³ obraz. Pamiêta³ to miejsce dok³adnie. By³o to osiedle Górali, tam w pierwszym okresie swojego pobytu w Nowej Hucie, do której przyjecha³ z Siemiechowa, czêsto chodzi³. Nieopodal bowiem mie¶ci³ siê punkt werbunkowy nowych pracowników w os. Górali (obecnie Dom Kombatanta RP). W pa¼dzierniku 2010 r. id±c osiedlem Górali zobaczy³ kobietê siedz±c± na ³aweczce przed blokiem nr 13 z ma³ym pieskiem. Popatrzy³ uwa¿nie i by³ prawie pewien, ¿e to jego bohaterka obrazu sprzed lat. Podszed³, zapyta³ i od s³owa do s³owa przypomnieli sobie sytuacjê sprzed lat. Pani Janina wówczas jako m³oda dziewczyna pomaga³a mamie w praniu pieluch, potrzebnych dla m³odszych braci i czêsto wiesza³a pranie na sznurkach przed blokiem. Pamiêta³a, ¿e raz dwóch m³odych ludzi zatrzyma³o siê przy niej i co¶ tam zagadywali, mieli jakie¶ papiery. W³a¶ciwie nie wiedzia³a do koñca o co chodzi, ale zapamiêta³a to wydarzenie. Pan Antoni Kwiek przypomina³ jej, ¿e te papiery to by³ ma³y blok i wówczas naszkicowa³ m³od± dziewczynê wieszaj±c± pranie, a potem powsta³ obraz. Szkicuj±c zainspirowa³ siê sielskim obrazkiem, który przypomina³ mu rodzinne strony. Wówczas umówi³ siê z pani± Janin±, ¿e po kontakcie z Tomaszem Urynowiczem dojdzie do spotkania. Jednak bie¿±ce sprawy zdominowa³y ¿ycie i dopiero na wiosnê tego roku Tomasz Urynowicz, który zosta³ wybrany radnym Miasta Krakowa zacz±³ naciskaæ na spotkanie. Pan Antoni znów uda³ siê na os. Górali, ale tym razem nie mia³ szczê¶cia i nie móg³ spotkaæ pani Janiny. Uda³o siê to dopiero w maju i tak dosz³o do spotkania w “Santorini“.
Pani Janinina Misiak jak przysta³o na prawdziw± bohaterkê obrazu, piêknie ubrana, wodzi³a rej w¶ród dziennikarzy. Opowiada³a o Nowej Hucie swojej m³odo¶ci i obecnej. Z ¿alem mówi³a o tym, ¿e Nowa Huta siê postarza³a, ¿e wyciêto drzewa owocowe, które kiedy¶ ros³y na je podwórku. Recytowa³a swoje wiersze. Do¶wiadczona przez ¿ycie ¶mierci± bliskich oraz chorobami, pisze wiersze nostalgiczne o otaczaj±cej rzeczywisto¶ci i przemijaniu. Wiêcej o Janinie Misiak przeczytaj± czytelnicy tutaj.
(sp)
XVI NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
Za nami pó³metek spotkañ w ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Szczególnie ciekawe by³o spotkanie, które odby³o siê w ubieg³y czwartek, 12 maja, w sali kameralnej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, a zatytu³owane: „Spotkajmy siê… po latach”, z udzia³em osób tworz±cych przed laty muzyczny klimat Nowej Huty. Szerzej o tym spotkaniu pisze red. Krystyna Lenczowska.
A przed nami kolejne muzyczne imprezy. W sobotê, 21 maja o godz. 18.00 w Klubie Ku¼nia na os. Z³otego Wieku, rozpocznie siê „Koncert oko³o jazzowy”. Wyst±pi± zespo³y: Uda i Maszyna Aladyna. Wstêp wolny. Nastêpnego dnia, w niedzielê 22 maja o godz. 13.00 w Sali Fontany Pa³acu Krzysztofory, rozpocznie siê koncert muzyki kameralnej, w którym wyst±pi± Roch Modrzejewski (gitara) i Wiktor Modrzejewski (skrzypce). W programie: B. Marcello, J. S. Bach, N. Coste, G. Regondi, N. Milstein, A. Piazzolla. Wstêp wolny. We wtorek, 24 maja o godz. 19.30 w Teatrze Ludowym rozpocznie siê koncert „Powróæmy jak za dawnych lat”, w trakcie którego mo¿na bêdzie pos³uchaæ przedwojennych piosenek w aran¿acji Tomasza Chmiela. Wyst±pi±: Bo¿ena Zawi¶lak-Dolny (mezzosopran), Andrzej Biegun (baryton) i Krakowska M³oda Filharmonia – Orkiestra Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza pod dyrekcj± Tomasza Chmiela.
Tegoroczn± Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zamknie prezentacja filmu „Baraka” w re¿yserii Rona Frickego z muzyk± na ¿ywo zagrana przez grupê Maszyna Aladyna Duo. Film pokazany zostanie w Kinie Studyjnym „Sfinks” w czwartek, 26 maja o godz. 19.30 w ramach cyklu „W niemym kinie”.
Organizatorami Wiosny s±: O¶rodek Kultury im. Cypriana K. Norwida oraz Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza. Wspó³organizatorami i partnerami: M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka, M³odzie¿owy Dom Kultury FORT 49 „Krzes³awice”, Teatr Ludowy, parafia ¶w. Bart³omieja, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock i Biblioteka Polskiej Piosenki. Jednym z patronów medialnych XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej jest „G³os-Tygodnik Nowohucki”.
(f)


XVI Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zainaugurowa³ koncert w bazylice OO. Cystersów w Mogile, który odby³ siê w niedzielê, 8 maja br. o godz. 19.00. Wyst±pi³a Krakowska M³oda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza.

Foto: Andrzej Kalinowski
NOWOHUCKA WIOSNA – MUZYCZNIE i SPORTOWO
W tym roku przypada okr±g³a – 35 Rocznica utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Muzeum PRL-u zorganizowa³o zabawê, grê terenow±, która by³a swoist± lekcj± historii. Rozpoczê³o siê od inscenizacji nawi±zuj±cej do strajku robotników w Radomiu i zd³awieniu tego oporu przez Milicjê Obywatelsk±. Uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe patrole, wyposa¿eni zostali w kartê zadañ oraz materia³y pomocnicze – mapki oraz foldery informacyjne. Zadaniem by³o wcielenie siê we wspó³pracowników KOR-u, poruszanie siê od punktu do punktu po terenie Nowej Huty i rozwi±zywanie kolejnych zadañ. Dynamika gry oparta by³a o realia tamtych czasów - nie zabrak³o milicjantów i tajniaków, którzy stawali na drodze ¶piesz±cych z pomoc± robotnikom, KOR-owców. Uczestnicy gry musieli zmierzyæ siê z licznymi trudno¶ciami i problemami, jakie napotykali cz³onkowie Komitetu podczas swojej dzia³alno¶ci.
II zwody deskorolkarzy odby³y siê w nowym skate parku (os. Na Stoku). Zawody rozgrywa³y siê w formie best line (najlepsza sekwencja tricków), gdzie ka¿dy startuj±cy zmierzy³ siê w
dwuminutowych przejazdach. Najlepsza dziesi±tka wy³oniona w eliminacjach rozegra³a miêdzy sob± fazê fina³ow±. Dodatkow± atrakcj± by³a konkurencja best trick, gdzie by³y prezentowane najbardziej spektakularne ewolucje. Licznie zgromadzona publiczno¶æ oklaskiwa³a wyczyny najlepszych deskorolkarzy. Organizatorem zawodów by³a Rada Dzielnicy XV oraz M³odzie¿owy Dom Kultury Fort 49.
Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz & Beat & Rock zorganizowa³o wieczór z muzyk±, piosenk± i wspomnieniami z udzia³em: Romy Doniec – Krzemieñ, Jolanty Doniec – Wcis³o oraz cz³onków zespo³ów: Margaretki, Ad Libitum, Sirtaki. Gospodarzem spotkania by³ O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida, a wieczór poprowadzi³a Krystyna Downar. By³y wiêc wspomnienia okraszone wystêpami muzycznymi oraz prezentacj± multimedialn±, nawi±zuj±c± do okresu dzia³alno¶ci Romy i Jolanty Doniec. Go¶cinnie wyst±pi³ równie¿ Jerzy Zieliñski, który niedawno wyda³ p³ytê z utworami Waweli.
Do obejrzenia 255 wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy od pi±tku  20 V przed wszystkimi seansami w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w poniedzia³ek 23 V na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05 i 19.20 i 22.02). Archiwalne numery Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl 
(kc)
XVI Nowohucka Wiosna Muzyczna – W DOMU DZIEWIÊCIU MUZ
Dla sióstr Doñcównych kariera muzyczna rozpoczê³a siê od piosenki o Biedroneczkach w ,które jak nuci³a wówczas cala Polska „s± w kropeczki i to chwal± sobie”. Po latach za¶piewa³y ten przebój ponownie, na estradzie swojego debiutu wspomnieñ muzycznych w ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej (12 maja br.). Kawiarenka O¶rodka Kultury im. C.K.Norwida, spadkobiercy Zak³adowego Domu Kultury Kombinatu Metalurgicznego by³a do tego jak najw³a¶ciwsz± scen±, bo przecie¿ tutaj w lataj sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych dzia³o siê, oj dzia³o! Oczywi¶cie muzycznie!
KOCHAM, WIÊC JESTEM
1 maja o godz. 20.00, na scenie umieszczonej pod o³tarzem fatimskim Arki Pana, odby³ siê koncert uwielbienia „Kocham, wiêc Jestem”. Koncert przygotowa³a grupa m³odych muzyków - studentów wydzia³ów jazzowych z ró¿nych stron Polski – pocz±wszy od Krakowa, przez Legnicê, Rzeszów, Zielon± Górê i Czêstochowê. Jego celem by³o wyra¿enie wdziêczno¶ci Bogu za dar beatyfikacji i pontyfikatu Jana Paw³a II oraz modlitwa za w³adze Krakowa. W ch³odny, ale jak¿e radosny wieczór na placu fatimskim zgromadzi³a siê bardzo du¿a ilo¶æ ludzi, i to w wiêkszo¶ci m³odych. Przyszli, aby wspólnie siê cieszyæ z beatyfikacji polskiego Papie¿a. Scena znajdowa³a siê dok³adnie pod miejscem, z którego tak czêsto przemawia³ do wiernych kardyna³ Karol Wojty³a, a ksiê¿yc o¶wietla³ znajduj±cy siê tam herb papieski i wizerunek Matki Boskiej Czêstochowskiej. Pierwszy raz byli¶my ¶wiadkami w Arce Pana, aby przy pie¶niach religijnych ludzie tañczyli, tak znakomicie siê bawili i wspólnie siê radowali. To by³ wyj±tkowy wieczór, a pod pomnikiem Jana Paw³a II znajduj±cym siê na ¶rodku placu ko¶cielnego, ludzie sk³adali kwiaty, modlili siê i zapalali znicze.
(mm)


Fot. Tadeusz Pa³ka
OD WSPOMNIEÑ DO BLUESA
254. wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpoczn± wspomnienia Marianny Zaj±c, która swoje dzieciñstwo spêdzi³a w Czy¿ynach – w czasie – kiedy zaczêto budowaæ Now± Hutê. Wspomnienia zarejestrowane zosta³y w ramach projektu „Baga¿ odnaleziony”, zrealizowanego przez Ma³opolski Instytut Kultury.
Nastêpnie zobaczymy barwne malunki wykonane przez dzieci ze szkó³ podstawowych w Nowej Hucie. Rysunki powsta³y podczas zajêæ prowadzonych przez profesjonaln± malarkê – Iwonê Stolarczyk, która od wielu lat prowadzi zajêcia w pracowni M³odzie¿owego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy (os. Tysi±clecia 15). Wiele prac – które powsta³y w tej pracowni – nagrodzonych zosta³o w konkursach oraz na wystawach w kraju i za granic±.
Kolejny temat zrealizowany zosta³ w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku. To w³a¶nie tutaj m³odzi finali¶ci konkursu „Na skrzyd³ach historii” odbywali loty samolotem (w nagrodê za uzyskanie dobrych punktacji w eliminacjach). Konkurs zorganizowa³a Rada Dzielnicy XIV.
Na zakoñczenie wyst±pi Dominika Kurdziel, która debiutowa³a w Nowej Hucie na pocz±tku lat dziewiêædziesi±tych ub. wieku. W nagraniu archiwalnym z 1993 roku zobaczymy m³odziutk± Dominikê, która akompaniuj±c sobie na gitarze, ¶piewaæ bêdzie bluesowy song dla tegorocznych maturzystów.
Od pi±tku Kronikê bêdzie mo¿na ogl±daæ przed seansami filmów fabularnych w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05, 19.20 i 22.00). Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl
(jr)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,501,282 unikalnych wizyt