Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
XVI Nowohucka Wiosna Muzyczna – W DOMU DZIEWIÊCIU MUZ
- „Czym jest muzyka – nie wiem?” – pisa³ poeta. Mo¿e dzi¶ siê dowiemy czym jest dla nas? Jeszcze raz zastanówmy siê nad tym, pomarzmy, powspominajmy – tymi s³owami rozpoczê³a wieczór muzycznych wspomnieñ Wies³awa Wykusz, pomys³odawczyni Nowohuckiej Wiosny Muzycznej i wicedyrektor O¶rodka. Rolê przewodniczki przez muzyczne lata sze¶ædziesi±te i siedemdziesi±te odda³a w rêce Krystyna Downar i ¶piewaj±cych sióstr Romy Doniec-Krzemieñ i Jolanty Kwiecieñ – Wcis³o.
¦piewaj±ce siostry
Pod koniec lat sze¶ædziesi±tych w Nowej Hucie o siostrach Doniec s³yszeli wszyscy. Mogli s³yszeæ te¿ ich ¶piew - bo imprez z wystêpami by³o wiele…
To by³y dziewczyny st±d. Rodem z Bieñczyc. - Muzyka zaczê³a siê dla nas w domu rodzinnym. Zachowa³o siê zdjêcie ojca, który gra w bieñczyckiej orkiestrze. Powsta³a dziêki Lelicie, który w latach 30. tych ub. wieku zakupi³ instrumenty dla wiejskiej m³odzie¿y i zawi±za³ orkiestrê. Bieñczyce to nie by³a byle jaka wie¶, tu dzia³a³ teatrzyk, mieszka³ Franciszek Ptak, pose³ do galicyjskiego sejmu krajowego, uwieczniony przez Wyspiañskiego w „Weselu”. Nasz tato gra³ w³a¶ciwie na wszystkim: na mandolinie, na innych instrumentach, popisywa³ siê nawet gr± na flaszce – wspomina Roma Doniec – Krzemieñ. Pani Roma z dum± nosi na koncertach strój krakowski swojej babki. – Babcia „przynosi³a” dzieci, by³a po³o¿n±. Kto¶ obliczy³, ¿e pomog³a przyj¶æ na ¶wiat oko³o 1000 nowym mieszkañcom Bieñczyc! – wspomina.
Obie siostry ukoñczy³y szko³ê muzyczn±. Prawdziwy debiut estradowy duetu sióstr Doniec odby³ siê w Zak³adowym Domu Kultury w „Estradzie piosenki”, w marcu 1965 rok, wystêpem z okazji Dnia Kobiet.
- Do Zak³adowego Domu Kultury przysz³y¶my w³a¶ciwie przez Carlottê Bolognê. Ta aktorka kina niemego, potem znana malarka, uczy³a w szkole muzycznej jêzyka w³oskiego, a my mia³y¶my u niej dodatkowe prywatne lekcje. Kiedy¶ podczas lu¼nej rozmowy, po w³osku oczywi¶cie, opowiadaj±c o domu, wyda³o siê ¿e muzykujemy. Us³ysza³ to Zbigniew Biegañski, syn Carlotty, i zapyta³ dlaczego nie zapiszemy siê do Zak³adowego Domu Kultury, gdzie jest „estrada piosenki”? I tak tu trafi³y¶my – wspomina³y siostry Doniec. Potem zwi±za³y siê z tym o¶rodkiem ju¿ nie tylko ¶piewaniem, ale tak¿e prac± zawodow±, jako animatorki kultury.
Kultowe miejsca
Zdjêcie z roku 1966, przedstawia bal maturalny. Maturzy¶ci ¶wiêtuj± w najwiêkszej wczesnej sali widowiskowej w Nowej Hucie, jak± by³a sala budynku S dyrekcji Kombinatu. Oklaskiwano wówczas – jak napisano w relacji, w G³osie Nowej Huty - Leszka D³ugosza, a do tañca gra³y „Huragany” i „Zefiry” (to by³o tytularne „mocne uderzenie”), wystêpowa³y te¿ siostry Doñcówny. Takich kultowych miejsc dla ówczesnego ruchu muzycznego (wówczas jak w ca³ej Polsce, m³odzie¿ zach³ystywa³a siê muzyk± bigbitow±, a zespo³y powstawa³y jak grzyby po deszczu) w Nowej Hucie by³o wiele: zmieniaj±cych siê na przestrzeni lat.
Muzykê, muzyków, zespo³y nowohuckie, kultowe kluby muzyczne lat sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych odkrywa i popularyzuje przed dzisiejszymi Nowohucianami góralka spod ¯ywca – tak mówi o sobie - Krystyna Downar, która wymy¶li³a w szkole w os. Strusia festiwal piosenki nowohuckiej. Potem, za jej spraw±, reanimowany zosta³ koncertem w sali teatralnej budynku S Centrum Administracyjnego krakowskiej huty – zespó³ Ryszardy. I w³a¶ciwie to jej zawdziêczamy renesans zainteresowania muzyczn± histori± w dzielnicy, choæ jak przyznaje K. Downar - tê cze¶æ historii Nowej Huty ca³kiem niedawno i ca³kiem niedawno „przekroczy³a” liniê ulicy Kocmyrzowskiej, w stronê starego centrum.
Przemierzaj±c muzyczne lata sze¶ædziesi±te wymienia trzy bardzo wa¿ne „muzycznie” miejsca w Nowej Hucie: Ognisko Muzyczne w Nowej Hucie w os. B nad kot³owni±, Dom M³odego Hutnika i Zak³adowy Dom Kultury oraz Ognisko M³odych w os. M³odo¶ci - a tam s³ynna „Violinka” i Nowohucki Klub Jazzowy, kiedy¶ miejsce rozbrzmiewaj±ce muzyk±, a dzi¶ ciche, zamkniête.
Trudno stwierdziæ, czy ten urodzaj amatorskiej twórczo¶ci i zainteresowañ muzycznych by³ efektem krytycznych artyku³ów prasowych, ¿e dzi¶ czasy Janków Muzykantów siê skoñczy³y, ¿e nale¿y dzia³aæ, by umo¿liwiæ m³odzie¿y szeroko pojêt± edukacjê muzyczn± i rozwój zainteresowañ, w ka¿dym razie w Zak³adowym Domu Kultury Kombinatu Metalurgicznego HiL (wówczas pod dyrekcj± Jana ¯abickiego, i Anny Siatkowskiej kierownika Wydzia³u Kultury Urzêdu Dzielnicowego Nowa Huta) kulturalnie dzia³o siê wiele. A „G³os Nowej Huty” wszelkie imprezy i koncerty skrzêtnie odnotowywa³.
- Znalaz³am nawet notatkê, która piêknie nazywa³a ZDK – „domem 9 muz” – mówi Krystyna Downar, dla której „G³os” jest dzi¶ nieocenionym ¼ród³em informacji o latach sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych.
Wiele o tym mogliby powiedzieæ równie¿ go¶cie, którzy podczas muzycznego wieczoru wspomnieñ, licznie zasiedli na widowni sali klubowej O¶rodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, spadkobiercy ZDK: animatorzy kultury, organizatorzy koncertów, jak Maria Kwiecieñ, Ada Maniecka, Zofia Kubisowa, i wykonawcy jak Stanis³aw Florek czy Jerzy Zieliñski, który do dzi¶ ¶piewa z Wawelami. Pan Jerzy okoliczno¶ciowo zaprezentowa³ znakomit± formê wokaln± wykonuj±c piosenkê „Gdzie siê podzia³y tamte prywatki”. Bo oczywi¶cie prywatki te¿ wówczas organizowano (na pewno nie zawsze „pod okiem rodziców”, jak radzi³o ówczesne „Echo Krakowa”), ale bywa³o te¿ wiele „ubawów” na mie¶cie, w klubach. Tych by³o w Nowej Hucie sporo, a tam twistowe ¶rody bigbitowe, czwartki bigbitowe w Ognisku M³odych, w pi±tki - sala kawiarniana ZDK, potañcówka w Klubie Wersalik – w soboty, a w niedziele - w Sali Pie¶ni i Tañca (na stoj±co mie¶ci³o siê tam 600 osób). Tylko poniedzia³ki by³y wolne. W ostatni czwartek, w sali klubowej O¶rodka Kultury im. C.K.Norwida zabrzmia³y te¿ kultowa „Anna” Stana Borysa i „Puste koperty” Piotra Szczepanika, które to pan Jerzy wykona³ ze specjaln± dedykacj± dla sióstr Doniec.
Okoliczno¶ciowe estrady
„Nic siê nie robi³o, tylko wystêpowa³o” - trochê pó³ ¿artem siostry Doniec podsumowuj± tamten czas. Wystêpów by³o sporo, niemal ka¿dy miesi±c obfitowa³ w ró¿norakie wydarzenia. Marzec: z okazji Dnia Kobiet wszystkie wydzia³y huty mia³y z tej okazji okoliczno¶ciowe imprezy z wystêpami artystów. Kwiecieñ by³ miesi±cem urodzin W.I.Lenina ówczesnego patrona huty, pa¼dziernik za¶, zwi±zan± z patronem huty – rocznica rewolucji, w maju trwa³o hutnicze ¶wiêtowanie Dnia Hutnika i rozliczne festyny na ¶wie¿ym powietrzu. To tylko niektóre okazje.
„Estrada piosenki”, „Mikrofon dla wszystkich”, Italiada, Przegl±dy Szkolnych Zespo³ów Artystycznych – kto chcia³ i mia³ motywacjê – móg³ uczyæ siê gry na instrumentach i ¶piewaæ. Talentów objawi³o siê sporo. M³odzie¿ ¶piewa³a solo i w duetach, albo w zespo³ach. Nast±pi³ prawdziwy wysyp „ch³opców z gitarami”. Powsta³y „Ryszardy”, ”Rafa³y” „Huragany” Ad Libidum, czy ¿eñskie zespo³y wokalne - „Margerytki” i „Smarkule” (cz³onkinie tego zespo³u tak¿e znalaz³y siê w¶ród zaproszonych na wieczór wspomnieñ go¶ci) i wiele innych, których listê znajdziecie na stronie internetowej zespo³u „Ryszardy”…
Wystêpowano tak¿e w klubie Towarzystwa Przyja¼ni Polsko Radzieckiej, w sali widowiskowej kombinatu, na estradzie nad nowohuckim zalewem, w sali klubowej ZDK… Siostry Doniec dodaæ mog± do tej listy tak¿e wystêp na otwarcie klubu „Walentynka” w os. S³onecznym 14 w roku 1967 (?). Niektórzy, jak ich przyjació³ka, aktorka Teatru Ludowego Barbara Omielska, mieli okazjê zadebiutowaæ w s³ynnej restauracji „Arkadia”. To tam, jeszcze jako studentka krakowskiej PWST, wykona³a przedwojenny szlagier „Mój kochanek to bandyta” (zainscenizowa³a go tak¿e i na okoliczno¶æ wspomnieniowego wieczoru w kawiarence O¶rodka Kultury).
Studio Piosenki Zak³adowego Domu Kultury kszta³ci³o muzycznie: tu uczono np. emisji g³osu, prowadzone by³y profesjonalne zajêcia. To by³y bardzo cenne lekcje: nie tylko muzyki, ale równie¿ zachowania siê na scenie i kindersztuby: od momentu przekroczenia drzwi zwracano uwagê na ubiór i zachowanie, na ka¿dy niuans – wspomina Roma Krzemieñ.
Przyszed³ te¿ dla sióstr Doniec sukces krajowy – III miejsce na Festiwalu Piosenki ¯o³nierskiej w Ko³obrzegu, w roku 1968, a potem dwie powtórki fina³owego koncertu festiwalu w Nowej Hucie, w hali gara¿y, prowadzone przez samego Stanis³awa Mikulskiego i Irenê Falsk±. Jak wspomina Jolanta Kwiecieñ – Wcis³o, by³ to równie¿ pocz±tek artystycznej przyja¼ni z Wojciechem Siemionem, która przetrwa³a lata, zaowocowa³a uczestnictwem w jego projekcie „Z Kolbergiem po kraju”. Roma Doniec - Krzemieñ w nastêpnych latach w ramach poszukiwañ folkowych prowadzi³a równie¿ zespó³ grecki Sirtaki. Stworzono go przy ZDK na ¿yczenie spo³eczno¶ci greckiej mieszkaj±cej w Nowej Hucie. Dzi¶ prowadzi zespó³ ludowy dla dzieci - „Promyki Krakowa”.
Stowarzyszenie
Dziêki Krystynie Downar o¿ywa w Nowej Hucie ¶rodowisko amatorów i profesjonalistów muzycznych, aktywnych w latach sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych. Ich staraniem powstaje Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz and Beat and Rock. Powodzenia!
(krys)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,471,432 unikalnych wizyt