Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Tragiczny wypadek w Nowej Hucie – Awionetka runê³a tu¿ obok domu
W niedzielê, 21 sierpnia, po godz. 20.00 awionetka Cessna 182 rozbi³a siê tu¿ obok dwurodzinnego domu przy ul. Podsatwie (boczna od ul. Wyci±skiej) w Nowej Hucie. Budynek stan±³ w p³omieniach. Wed³ug wstêpnych informacji stra¿y po¿arnej zginê³y cztery osoby (45-letni mê¿czyzna i troje dzieci), które znajdowa³y siê na pok³adzie awionetki. W domu, przy którym rozbi³ siê samolot mieszka³o w sumie 21 osób. Wszystkim uda³o siê uciec. Wed³ug s±siadów domownicy uciekali przez okna. Nikt z mieszkañców nie odniós³ obra¿eñ. Po¿ary ma³ego samolotu i budynku zosta³y ugaszone. W akcji gaszenia uczestniczy³o 19 jednostek stra¿y po¿arnej.
- Ma³y samolot spad³ tu¿ obok domu - powiedzia³ Dariusz Nowak z ma³opolskiej policji. - Przypuszczalnie by³ to lot prywatny. Pilot móg³ zabraæ na pok³ad kilka osób, chc±c im pokazaæ Kraków. Chcia³ im sprawiæ przyjemno¶æ - powiedzia³. - Mia³ to byæ krótki lot. Pilot mia³ zrobiæ kó³ko i wróciæ na lotnisko w Pobiedniku. Samolot by³ w powietrzu jakie¶ 15-20 minut. Przypuszczalnie do wypadku dosz³o, gdy mia³ l±dowaæ. Ojciec jednej z dziewczynek czeka³ na lotnisku, z którego samolot wystartowa³ - opowiada³.
Cessna wystartowa³a z pobliskiego lotniska w Pobiedniku o godz. 19.15. Pilot by³ niedawno wybranym szefem krakowskiego aeroklubu. Zabra³ na pok³ad trójkê dzieci swoich znajomych - trzy dziewczynki, dwie z Krakowa, jedna z województwa podkarpackiego. Dziewczynki mia³y po 14 lat.
(f)


W al. Ró¿ odby³ siê koncert gwiazd opery i operetki z cyklu… – TU GDZIE ¦PIEWA£ JAN KIEPURA
Przepiêkna, s³oneczna pogoda sprawi³a, ¿e na niedzielnym koncercie z cyklu „Tu gdzie ¶piewa³ Jan Kiepura” zjawi³y siê prawdziwe t³umy mi³o¶ników opery i operetki. A by³o czego pos³uchaæ. W al. Ró¿ rozleg³y siê najpiêkniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu znakomitych polskich artystów: Ksiê¿niczka Czardasza, Skrzypek na dachu , Baron Cygañski i oczywi¶cie Brunetki, blondynki…
W czasie tegorocznej edycji widowiska, artystom towarzyszy³a jedna z najznakomitszych orkiestr filharmonicznych w Polsce - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ¦l±skiej w Katowicach, pod batut± jej dyrektora – Miros³awa Jacka B³aszczyka, a galê tradycyjnie poprowadzi³ Bogus³aw Kaczyñski.
Zebrani w al. Ró¿ melomani us³yszeli m. in. Renatê Drozd w Czardaszu Silvy z I aktu operetki Ksiê¿niczka czardasza, Iwona Socha za¶piewa Ariê z operetki Giuditta (Kto me usta ca³uje…), o urokach brunetek i blondynek za¶piewaj± Sylwester Targosz – Szalonek, Juliusz Ursyn Niemcewicz i Andrzej Wi¶niewski. Przed krakowsk± publiczno¶ci± wyst±pi± równie¿ Zbigniew Macias, Tomasz Rak, Pawe³ Erdman, Marek Prusisz. Na wielki fina³ wszyscy arty¶ci, wraz z zebranym przed scen± t³umem wykonali duet z operetki Weso³a wdówka (Usta milcz±, dusza ¶piewa…).
Widowisko „Tu gdzie ¶piewa³ Jan Kiepura” jest tzw. Przystankiem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury organizowanego od 1967 r. w Krynicy-Zdrój. Przystanki, to festiwalowe koncerty, które od 2004 r. odbywaj± siê poza Krynic±-Zdrój – w ró¿nych miastach w Polsce i za granic±. Od kilku lat Przystanek swoje miejsce znalaz³ równie¿ w Nowej Hucie, gdzie operetkowe i operowe arie ciesz± siê ogromn± popularno¶ci±.
(f)



Fot. Andrzej Kalinowski
W tym ko¶ciele nie mog³o ich zabrakn±æ – Relikwie Jana Paw³a II w Arce Pana.
W Grocie Matki Bo¿ej Fatimskiej, w ko¶ciele Arka Pana s± ju¿ relikwie b³ogos³awionego papie¿a Jana Paw³a II. Uroczyste przyjêcie ich do ko¶cio³a Matki Bo¿ej Królowej Polski nast±pi 13 wrze¶nia, podczas Fatimy, któr± obieca³ poprowadziæ ksi±dz kardyna³ Stanis³aw Dziwisz.
Kiedy ksi±dz proboszcz, parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski, Edward Baniak poprosi³ kardyna³a Stanis³awa Dziwisza o to, by w nowohuckiej Arce Pana mog³y znale¼æ siê relikwie b³ogos³awionego Jana Paw³a II, ten nie kaza³ siê d³ugo przekonywaæ. Karol Wojty³a wiele razy podkre¶la³, ¿e podczas zamachu na Jego ¿ycie, ocali³a go Matka Bo¿e Fatimska. Ko¶ció³ Arka Pana, bêd±cy Jej sanktuarium, wydaje siê byæ idealnym miejscem na Jego relikwie. - W tym ko¶ciele po prostu nie mog³o ich zabrakn±æ – mówi o relikwiach ks. Edward Baniak, proboszcz Arki. Podkre¶laj±c liczne zwi±zki Papie¿a Polaka z tym ko¶cio³em, który g³osi³ tu kazania jako m³ody ksi±dz ( w latach 50-tych) jeszcze kiedy w miejscu dzisiejszego ko¶cio³a znajdowa³a siê kaplica. To w³a¶nie nasz Papie¿, wtedy jeszcze ks. abp Karol Wojty³a, 14 pa¼dziernika 1967 roku wykopa³ pierwsze grudy ziemi pod nowy ko¶ció³ w Nowej Hucie – Arkê Pana. Równie¿ on 15 maja 1977 roku dokona³ po¶wiêcenia tej wyj±tkowej ¶wi±tyni . Wreszcie na pro¶bê kardyna³a Franciszka Macharskiego, proboszcza parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski i wiernych, Ojciec ¶w. Jan-Pawe³ II, specjaln± bull±, nakaza³, w 1992 r, ukoronowaæ figurê Matki Bo¿ej w Arce Pana. I tak powsta³o w Nowej Hucie sanktuarium maryjne. Umieszczenie Jego relikwii w tym ko¶ciele jest naturalnym nastêpstwem wieloletniego zwi±zku Papie¿a z tym miejscem. Stoj± one w Grocie Matki Bo¿ej obok Jej figury, po lewej stronie. Zapytany o to, czemu tak cenna rzecz nie zosta³a umieszczona przy o³tarzu g³ównym Proboszcz wyja¶nia.: „Papie¿ Jan Pawe³ II ca³e ¿ycie darzy³ Matkê Bo¿± szczególn± czci±, koronowa³ znajduj±c± siê w naszym ko¶ciele Jej Figurê. Uznali¶my, ¿e Grota Matki Bo¿ej bêdzie odpowiednim miejscem. Jest równie¿ drugi powód, du¿o bardziej przyziemny. Tu te relikwie s± bezpieczne. Figura M.B. Fatimskiej, a teraz równie¿ relikwie Jana Paw³a II s± zabezpieczone specjaln± krat±”.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na wrze¶niowe Nabo¿eñstwo Fatimskie, które obieca³ poprowadziæ ks. kard. Stanis³aw Dziwisz. Podczas Fatimy nast±pi uroczyste przyjêcie relikwii do parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski. Zachêcamy równie¿ do odwiedzenia ko¶cio³a ju¿ wcze¶niej. Ko¶ció³ Arka Pana otwarty jest codziennie, praktycznie przez ca³y dzieñ.
Do¿ynki Dzielnicowe Cha³upki 2011
Tegoroczne Do¿ynki Dzielnicowe odby³y siê w niedzielê 21 sierpnia na b³oniach w Cha³upkach. Konkurs na wieniec do¿ynkowy, przy¶piewki zespo³ów do¿ynkowych, wystêp orkiestry OSP z Cianowic to tylko niektóre z atrakcji jakie zosta³y przygotowane przez organizatorów i mieszkañców Cha³upek. Organizatorem do¿ynek by³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta „Klub Karino”. Uroczysto¶ci rozpoczê³y siê od uformowania korowodu do¿ynkowego. M³odzie¿ jad±ca na wozach drabiniastych przystrojonych w zbo¿e, kwiaty i zielone ga³êzie z drzew ¶piewa³a przy¶piewki do¿ynkowe. Po przybyciu na b³onia rozpoczê³a siê polowa msza ¶wiêta, której przewodniczy³ ks. proboszcz Andrzej Kott z parafii ¶w. Grzegorza z Ruszczy w koncelebrze z ks. Zbigniewem Fidelusem. Podczas mszy w modlitwie dziêkowano za tegoroczne zbiory. Ksi±dz proboszcz po¶wieci³ równie¿ ofiarowany bochen chleba przez gospodarzy Mariana Perlika, Mariê Stachnik i Wies³awê Zboroch oraz wieñce do¿ynkowe.
Oficjaln± czê¶æ do¿ynek rozpocz±³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Stanis³aw Moryc, na którego rêce zosta³ przez gospodarzy przekazany bochen chleba oraz dyrektor O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta Ma³gorzata Jezutek. W¶ród go¶ci, którzy przybyli na uroczysto¶æ byli prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Bogus³aw Ko¶mider, którzy ¿yczyli wszystkim pomy¶lno¶ci, pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶, radni Miasta Krakowa Robert Pajdo, Edward Porêbski oraz radni Dzielnicy XVIII Ma³gorzata B±k, Krystyna Frankiewicz, Katarzyna Kapelak-Legut, El¿bieta Mitka, Maria Sajdak, Anna Stabry³a, Andrzej Kowalik, Adam Krztoñ, Mariusz Woda cz³onek zarz±du Dzielnicy XVIII, Józef Szuba z-ca przewodnicz±cego Dzielnicy XVIII, kierowniczka filii MOPS Nowa Huta El¿bieta Matuzik i Dorota Szlachta.
Po tym rozpoczêto tradycyjne ¶wiêtowanie. Pojawi³ siê prowadz±cy Waldemar Cichy, który zapowiada³ kolejne punkty programu. Na estradzie wystêpowa³y zespo³y z Cha³upek, Branic, Wolicy, Pleszowa i Ko¶cielnik, które zaprezentowa³y swoje wieñce do¿ynkowe. Swój kunszt zaprezentowa³y równie¿ zespo³y muzyczne prezentuj±c tradycyjne przy¶piewki: Nutki z Branic, Ambarans z Cha³upek, Woliczanki, Ko¶cielanki i Pleszowianki. Wystêpy artystyczne równie¿ mia³a m³odzie¿ z zespo³u pod kierunkiem Pauliny Piwosz oraz grupa taneczna pod kierunkiem Kazimierza Cygana. Pomiêdzy wystêpami zespo³ów odbywa³y siê liczne konkursy m.in.: przebieranie zbo¿a, robienie powróz ze zbo¿a i wiele innych dla dzieci, m³odzie¿y i doros³ych. Czê¶æ tradycyjn± do¿ynek zakoñczy³o wrêczenie nagród za wieñce do¿ynkowe. W trakcie imprezy mo¿na by³o skorzystaæ z udostêpnionego przez Fundacjê Ochrony Zdrowia i Pomocy Spo³ecznej osteobusa.

W ¶rodê, 24 sierpnia odbêdzie siê spotkanie informacyjne w siedzibie GDDKiA przy ul. Mogilskiej – KONSULTACJE W SPRAWIE TRASY S7
Wygl±da na to, ¿e po naciskach wielu ¶rodowisk, budowa trasy ekspresowej S7 bêdzie jednak kontynuowana. W³a¶nie trwaj± przygotowania do jej budowy na odcinku od wêz³a Igo³omska do granicy województw Ma³opolskiego i ¦wiêtokrzyskiego.
Z planowanym przebiegiem drogi na odcinku: wêze³ Igo³omska – Zastów – Widoma – Szczepanowice - Moczyd³o (granica województwa) bêdzie siê mo¿na zapoznaæ w ¶rodê, 24 sierpnia, od godz. 13.00 do 18.00 w siedzibie GDDKiA w Krakowie przy ulicy Mogilskiej 25. Plany bêd± wy³o¿one w sali konferencyjnej na I piêtrze. W¶ród materia³ów bêd± równie¿ wariantowe rozwi±zania przebiegu ekspresówki w rejonie Alei Solidarno¶ci w Krakowie, w zakresie jej przej¶cia przez uk³ad urbanistyczny Nowej Huty. Na godz. 17.00 przewidziane jest spotkanie informacyjne w tej sprawie.
Wiêcej informacji w tej sprawie mo¿na znale¼æ na stronie internetowej krakowskiego oddzia³u GDDKiA: www.krakow.gddkia.gov.pl. Wnioski, uwagi i zastrze¿enia dotycz±ce tego przedsiêwziêcia mo¿na kierowaæ w formie pisemnej do 26 sierpnia, z dopiskiem: „Prezentacje spo³eczne Al. Solidarno¶ci – S-7” na adres: (12) 411-01-18, e-mail sekretariat@krakow.gddkia.gov.pl.
(M,f).

Pod patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego i medialnym "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego" – III Nowohucki Biathlon Rowerowy
Zapraszamy na III Nowohucki Biathlon Rowerowy, który odbêdzie siê 3 wrze¶nia o godz. 10.00. Start i meta usytuowana bêdzie, podobnie jak w poprzednich latach, ko³o Stadionu „Hutnika” przy ul. Ptaszyckiego.Trasa Biatholnu bêdzie przebiegaæ w amlowniczych okolicach starej Mogi³y, Pleszowa, Kujaw i Cha³upek.
Kartê zg³oszeniow± mo¿na pobraæ na stronie biathlonu www.biathlonrowerowy.pl lub w sklepie FHU „Elmar” os. Piastów 60A paw. 3 Plac Targowy „Piast”. Zg³oszenia przyjmowane s± w sklepie FHU „Elmar”, a tak¿e w redakcji „G³osu - Tygodnika Nowohuckiego” oraz „Cha³upie u Szpinaka” w Nowohuckim Centrum Kultury al. Jana Paw³a II 232. Na stronie mo¿na siê tak¿e zapoznaæ z tras± zawodów. Wpisowe wynosi 10 z³. Patronat honorowy nad zawodami ponownie obj±³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Natomiast medialnym promotorem jest nasza redakcja,tak jak w poprzednich latach. Celem organizowanej imprezy jest : popularyzacja kolarstwa i strzelectwa sportowego, upowszechnianie turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku, propagowanie spêdzenia wolnego czasu w atmosferze zdrowej rywalizacji sportowej. UWAGA: Limit miejsc wynosi 150 zawodników. Decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ. Zapraszamy wszystkich do wziêcia udzia³u w zawodach!
W programie: godz. 8.00 - otwarcie Biura III Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego, wydawanie numerów startowych; 10.00 - uroczyste otwarcie zawodów; 10.10 - start III Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego; 16.00 - wrêczenie dyplomów i nagród, 16.30 - zakoñczenie III Nowohuckiego Biathlonu Rowerowego. Po biathlonie, sponsor funduje dla wszystkich zawodników kie³baskê z grilla.
(mp)
NOWOHUCKIE PERSONY
Iwo Odrow±¿ mia³ tu do spe³nienia wielkie zadanie, podobnie jak Jan Anio³a. O pobycie w tym miejscu cara Aleksandra I zadecydowa³ pechowy przypadek. Santo Gucci realizowa³ tu swój talent – pracuj±c na zlecenie, Izabelê Branick± z Potockich wydano tutaj za m±¿ (i nie by³o to ma³¿eñstwo z mi³o¶ci). Albert Chmielowski – zrz±dzeniem s³u¿by ojca tylko tutaj siê urodzi³. Kazimierz Girtler przez kilkadziesi±t lat dzier¿awi³ w tej okolicy maj±tek, Jan Gajoch - pleszowski ch³op z dziada pradziada: tu siê urodzi³, tu dzia³a³, tu zmar³. Podobnie jak legendarna ju¿ niemal po³o¿na Katarzyna Doniec, która pomog³a przyj¶æ na ¶wiat 30 tysi±com Nowohucian. Pomy¶lmy o nich wêdruj±c po naszym mie¶cie.
Muzyka rozrywkowa Nowej Huty – Wystawa relaksacyjna
Id±c do muzeum ch³oniemy i informacje, poznajemy nowe fakty, uczymy siê czego¶. Do pa¼dziernika w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym 16 mo¿emy dodatkowo …odpocz±æ s³uchaj±c muzyki. Dziêki ekspozycji „Muzyka rozrywkowa w Nowej Hucie” mo¿na, ³±cz±c przyjemne z po¿ytecznym, wzbogacaj±c w³asn± wiedzê w pe³ni siê zrelaksowaæ.

„STYLOWA” BARDZIEJ STYLOWA
W³a¶ciciele znanej – nie tylko w Nowej Hucie – restauracji „Stylowa” wpadli na znakomity pomys³. Dziêki wsparciu „¯ywca” na oknach lokalu od strony al. Ró¿ pojawi³y siê olbrzymie historyczne zdjêcia z przesz³o¶ci Nowej Huty, wykonane na pó³prze¼roczystej folii. Teraz, pij±c kawê w kawiarnianym ogródku mo¿emy nie tylko cieszyæ siê smakiem kawy, ale przy okazji obejrzeæ kawa³ historii.
(f)

NOWY PROBOSZCZ PARAFII W MOGILE
W ubieg³± niedzielê, 24 lipca, w trakcie sumy odprawionej o godz. 11.00 w bazylice OO. Cystersów w Mogile, o. Wincenty Zakrzewski OCist., uroczy¶cie obj±³ probostwo parafii ¶w. Bart³omieja. Zast±pi³ on na tej funkcji o. Cypriana ¦wierczyñskiego OCist., który w czerwcu br, po dwudziestu latach proboszczowania, ze wzglêdu na stan zdrowia, przeszed³ na zas³u¿on± emeryturê. Kanonicznemu objêciu parafii przez o. Wincentego towarzyszy³ dziekana dekanatu Kraków-Mogi³a, ks. pra³at Czes³aw Sandecki, który od nowego proboszcza odebra³ wyznanie wiary oraz przysiêgê wierno¶ci. Po zakoñczeniu Mszy ¶w. licznie zebrani parafianie z³o¿yli nowemu proboszczowi ¿yczenia wielu ³ask Bo¿ych i owocnej pracy duszpasterskiej dla ca³ej parafialnej spo³eczno¶ci.
O. mgr Wincenty Andrzej Zakrzewski OCist., urodzi³ siê w roku 1969 w Bydgoszczy. Studiowa³ w Prymasowskim Wy¿szym Seminarium Duchownym w Gnie¼nie. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1993. Przez kilka lat by³ ksiêdzem diecezjalnym, ale ostatecznie wst±pi³ do Zakonu Cystersów. W ostatnich latach pe³ni³ funkcjê przeora konwentu OO. Cystersów w Mogile. By³ tak¿e katechet± w XVI LO i opiekunem mogilskiej oazy.
(f)


Przed rozpoczêciem uroczysto¶ci, przedstawiciel Rady Parafialnej wrêczy³ nowemu proboszczowi symboliczny klucz do ko¶cio³a.


Nowy proboszcz, o. Wincenty Zakrzewski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, przed objêciem urzêdu z³o¿y³ uroczyste wyznanie wiary.

Fot. Andrzej Kalinowski
Dro¿ej± bilety MPK
O podwy¿ce cen biletów MPK mówi siê w Krakowie od d³u¿szego czasu. W minionym roku wp³ywy ze sprzeda¿y biletów wynios³y 227 mln z³, a na utrzymanie komunikacji zbiorowej wydano z bud¿etu gminy 390 mln z³. Kilka miesiêcy temu miasto og³osi³o, ¿e na tegoroczne utrzymanie komunikacji miejskiej brakuje ok. 30 mln z³. Tak wiêc to ju¿ 4 sierpnia podro¿ej± wszystkie rodzaje biletów do kasowania. Podwy¿ki nie dotkn± pasa¿erów korzystaj±cych z imiennych biletów okresowych. Za najpopularniejszy bilet jednoprzejazdowy zap³acimy 2,8 z³. Nowo¶ci± jest to, ¿e mo¿e on s³u¿yæ, podczas przesiadek, za bilet okresowy pó³godzinny. Zamiast dotychczasowych dwóch ulg - gminnej i ustawowej obowi±zywaæ bêdzie jedna 50-procentowa.
Podajemy ceny biletów czasowych: kwadrans podró¿y komunikacj± miejsk± ma kosztowaæ 2 z³, godzina - 3,6 z³, pó³torej godziny - 5,2 z³, dobowy - 12 z³, na dwie doby - 20 z³, a trzy - 28 z³.
(mp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 27,553,620 unikalnych wizyt