25 maja obchodzili¶my Dzieñ Prasy Podziemnej z lat 80 XX w. w PRL. W miniony pi±tek przed pomnikiem Prasy Niezale¿nej w os. Szklane Domy spotka³o siê kilkudziesiêciu drukarzy i dziennikarzy prasy niezale¿nej z czasów Solidarno¶ci walcz±cej. Najpierw z³o¿ono kwiaty pod pomnikiem. Wi±zanki z³o¿yli m.in. przedstawiciele Regionu NSZZ Solidarno¶æ, NSKK Solidarno¶æ, Le¶ni Drukarze i NSZZ Solidarno¶æ Emerytów i Rencistów. Pó¼niej odby³o siê spotkanie w lokalu na os. Centrum B, gdzie ogl±dano historyczne filmy i zdjêcia. By³ to równie¿ czas wspomnieñ. W spotkaniu wziêli udzia³ m.in. Jacek Stêpak, Grzegorz Gorczyca, Ryszard Musia³, Marek Zawalski, Leszek Jaranowski, Andrzej Józefczyk, Krystyna Karambu³a, Adam Lach, Andrzej Gêbara, Tomasz Topielec, Zbigniew Wêclewicz, Jacek Szpak, a tak¿e Jan L. Franczyk red. nacz. „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”.
(mp)
2 czerwca w Krakowie bêd± mia³y miejsce g³ówne obchody Dni Wolno¶ci i Praw Obywatelskich w Ma³opolsce. Podczas uroczysto¶ci organizatorzy podziêkuj± uczestnikom komitetów obywatelskich wyborów 1989 roku, a cz³onkom Komitetu Obywatelskiego zostan± wrêczone Medale „Dziêkujemy za wolno¶æ”. W ramach ¶wiêtowania 35. rocznicy „Roku 1989” Strefa Spo³eczna organizacji pozarz±dowych zaplanowa³a piknik w plenerze przed Nowohuckim Centrum Kultury. Gwiazd± wieczoru bêdzie zespó³ Ch³opcy z Placu Broni. Program obchodów wygl±da nastêpuj±co:
▪️ 10.00-16.00 – Piknik Wolno¶ci (plener za pomnikiem Solidarno¶ci na Placu Centralnym);
▪️ 15.30 – otwarcie wystawy plenerowej (Muzeum Nowej Huty);
▪️ 16.30 – z³o¿enie kwiatów pod Pomnikiem Solidarno¶ci na Placu Centralnym;
▪️ 17.00 – uroczysto¶æ wrêczenia medali „Dziêkujemy za wolno¶æ” (scena plenerowa NCK);
▪️ 19.00 – koncert zespo³u Ch³opcy z Placu Broni „Wolno¶æ kocham i rozumiem” (scena plenerowa NCK). Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sieæ Solidarno¶ci.
(red)
Nie uda³o siê ujawniæ w³a¶ciciela lub zarz±dcy pomnika Solidarno¶ci „B±d¼ wierny, id¼”, znajduj±cego siê w s±siedztwie placu Centralnego, obok Nowohuckiego Centrum Kultury. W zwi±zku z tym, w poniedzia³ek, 27 maja pomnik ten przejdzie w posiadanie Zarz±du Zieleni Miejskiej. Pomnik ma formê stalowej litery V, symbolizuj±cej zwyciêstwo (z ang. victory). Konstrukcja znajduje siê na cokole. W latach 1999–2005 pomnik zlokalizowany by³ przed hal± walcowni zgniatacz Huty im. Sendzimira. W okolice placu Centralnego pomnik zosta³ przeniesiony w roku 2005.
(f)
Nad zalewem przy ul. Bulwarowej znów mo¿na ogl±daæ p³ywaj±ce fontanny z barwnym pokazem wody i ¶wiate³. Dziêki znajduj±cej siê na brzegu konsoli sterowania manualnego, ka¿dy ma mo¿liwo¶æ uruchomienia pokazów wody i ¶wiate³ w taki sposób, jak mu w duszy gra! Konsola posiada czujniki zbli¿eniowe w kszta³cie, jaki odpowiada rozmieszczeniu agregatów fontannowych na wodzie, co u³atwia zabawê strumieniami wody.
Ka¿dy czujnik przypisany jest do pojedynczego strumienia wody. W momencie, gdy który¶ z czujników wykryje zbli¿enie d³oni, to fontanna przechodzi z trybu automatycznego w tryb manualny. Osoba bawi±ca siê konsol± jest w stanie d³oñmi uruchomiæ dwa strumienie wody. Aby zadzia³a³y wszystkie, potrzebne jest wspó³granie kilku osób, co daje mo¿liwo¶æ ciekawej zabawy. Fontanna powraca w tryb pracy automatycznej zawsze, gdy przez 10 sekund nie bêdzie ¿adnej zmiany dzia³ania strumieni.
Tryb automatyczny to dwa pokazy ¶wiat³a i wody uruchamiane naprzemiennie co 20 minut. Pierwsza cze¶æ pokazu trwa osiem, druga dwana¶cie minut. Rozpoczynaj±c od pe³nej godziny, strumienie wody z poszczególnych dysz uruchamiane s± tak, aby efektownie zaprezentowaæ mo¿liwo¶ci „tañcz±cej” fontanny. W dzieñ dzia³aj± fontanny naturalne, bezbarwne, natomiast fontanny kolorowe uruchamiane s± po zmierzchu. Bawiæ wod± i ¶wiat³em bêdziemy mogli siê do godz. 22, a w weekendy do 23.
(f)
Wyj±tkowo ciep³y i s³oneczny d³ugi majowy weekend sprawi³, ¿e przy nowohuckiej tê¿ni solankowej nad zalewem pojawi³y siê prawdziwe t³umy. Tê¿niê uruchomiono pod koniec kwietnia po zimowej przerwie. To prawdziwa namiastka nadmorskiego mikroklimatu w Krakowie. Godzinny spacer przy tê¿ni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spêdzonym nad morzem. Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po chorobie, dla palaczy, osób pracuj±cych w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wp³yw odczuj± równie¿ osoby na co dzieñ pracuj±ce g³osem. Dodajmy, ¿e analogiczna tê¿nia dzia³a tak¿e nad Bagrami, a trzecia tê¿nia – o czym pisali¶my w G³osie w ubieg³ym tygodniu – powstanie niedaleko £±k Nowohuckich, przy ul. Padniewskiego. O realizacji tego zadania zdecydowali mieszkañcy w ramach bud¿etu obywatelskiego.
Tê¿nia jest konstrukcj± drewnian± wznoszon± metodami tradycyjnymi z wype³nieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mg³y wodnej” z roztworu solanki. Mg³a wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wch³anianym podczas oddychania w celach leczniczych. W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowi±ca wype³nienie konstrukcji drewnianej tê¿ni) oblewana jest wod± solankow±, t³oczon± przez agregat pompowy zainstalowany w czê¶ci technicznej tê¿ni. Rozpylona solanka, na skutek nas³onecznienia i dzia³ania wiatru, tworzy unosz±ce siê aerozole zawieraj±ce m.in.: jod, brom, magnez, wapñ, krzem, potas i ¿elazo.
(f)
26 IV 2024 r. w Sali Edukacyjnej Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 odby³o siê podsumowanie konkursu "Na fundamencie krzy¿a. Dzieje ko¶cio³a w Nowej Hucie". Tematem tegorocznej edycji Konkursu by³y „Bieñczyce – od wsi ko¶cielnej do Arki Pana”, co mia³o zwi±zek z przypadaj±c± w 2024 roku rocznic± 800-lecia pierwszej wzmianki ¼ród³owej o Bieñczycach. A poniewa¿ wie¶ ta w dawnych czasach by³a w³asno¶ci± parafii ¶w. Floriana w Krakowie, która dzier¿awi³a j± tak¿e zakonom, to konkurs by³ objêty nie tylko honorowym patronatem Rady Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy XVI Bieñczyce i „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego”, lecz tak¿e znajduj±cych siê na krakowskim Kleparzu: parafii ¶w. Floriana i klasztoru ss. szarytek oraz parafi± Matki Bo¿ej Królowej Polski w Bieñczycach. Wszystkie te trzy parafie zwiedzali¶my, a uczestnicy konkursu mieli tak¿e mo¿no¶æ wej¶cia do miejsc zazwyczaj nie odwiedzanych przez turystów, a tak¿e do zapoznania siê z dawnymi dokumentami oraz zbiorami dotycz±cymi przesz³o¶ci Bieñczyc.
W konkursie bra³o udzia³ 15 dru¿yn z 6 krakowskich szkó³ ¶rednich – ³±cznie 57 osób. Sam konkurs trwa³ od 24 stycznia 2024 do 26 kwietnia 2024. Mia³ charakter dwustopniowy. Najpierw grupy przygotowa³y prezentacjê o Bieñczycach w formie rolki na Instagramie, a etapem drugim by³a gra terenowa odbyta 26 kwietnia 2024. Jej bohaterem by³ XIX-wieczny konstruktor i wynalazca z Bieñczyc, Maciej Wielgus, który przy pomocy wymy¶lonych przez siebie maszyn, prowadzi³ restauracjê licznych dawnych ko¶cio³ów w okolicy Krakowa. Uczestnicy gry terenowej mieli za zadanie znale¼æ i zrekonstruowaæ jego zaginion± machinê.
W finale oprócz dru¿yn i nauczycieli uczestniczyli równie¿ zaproszeni go¶cie: przewodnicz±cy Rady XVI Dzielnicy Bieñczyce, Zygmunt Bieñczycki oraz Jan L. Franczyk - redaktor „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”. Podsumowanie prowadzili: dyrektor Muzeum Krakowa Jacek Salwiñski oraz kustosz Maciej Miezian.
Dru¿yny, które wziê³y udzia³ w konkursie:
+ Spó³ka z. o.o i Psi Patrol z III Liceum Ogólnokszta³c±cego w Krakowie. Opieka Ma³gorzaty Janczur.
+ Mnisi, ¦piewaj±ce Anio³y, Biedroneczki, Anio³y z Nowej Huty i ¦wiêta Czwórka z XI Liceum Ogólnokszta³c±cego w Krakowie. Prowadzeni przez Janusza Luberdê, Jana Walasa i Anetê Ko³odziej.
+ M³odzi z Huty, Po prostu lotnicy i Hazardzi¶ci z Zespo³u Szkó³ Mechanicznych nr 3 w Krakowie. Opieka Janusza Osiad³ego.
+ Huciaki z Zespo³u Szkó³ Poligraficzno-Medialnych w Krakowie. Opieka Jolanty Adamowicz.
+ Chemiczki, ¦wie¿e Rogaliki i Tryhardzi z Publicznego LO Sióstr Salezjanek. Opieka Marii Pêksy i Joanny Bator.
+ Tury¶ci z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Opieka Anna G³ówczyk.
Finalnie I miejsce zajê³a dru¿yna ¦wie¿e Rogaliki z Publicznego LO Sióstr Salezjanek, uzyskuj±c 92,8 pkt. na 100 mo¿liwych. II miejsce przypad³o dru¿ynie Huciaki z Zespo³u Szkó³ Poligraficzno-Medialnych z 90,8 pkt. Miejsce III zajê³a dru¿yna Spó³ka z o.o, która otrzyma³a 89,4 pkt.
(red)
W drugiej turze wyborów samorz±dowych w Krakowie (21 kwietnia) zmierzyli siê pose³ Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski oraz radny, przedsiêbiorca i aktywista miejski £ukasz Giba³a (KWW £ukasza Giba³y - Kraków Dla Mieszkañców). Wygra³ ten pierwszy i zosta³ prezydentem Miasta Krakowa.
W poniedzia³ek przed godz. 2 w nocy na stronie Pañstwowej Komisji Wyborczej opublikowano wyniki z 454 obwodów do g³osowania w Krakowie (100 proc.). Na Aleksandra Miszalskiego oddano 133 703 g³osów (51,04 proc.), a na £ukasza Giba³ê - 128 269 g³osów (48,96 proc.). Ró¿nica miêdzy kandydatami wynios³a wiêc 5 434 g³osy.
Kandydat KO by³ pierwszy tak¿e w pierwszej turze wyborów z poparciem 37,21 proc. (110 556 g³osów). Radny, przedsiêbiorca, aktywista miejski £ukasz Giba³a uzyska³ 26,79 proc. (79 580 g³osów). W pierwszej turze frekwencja w wyborach na prezydenta miasta wynios³a 51,79 proc. Teraz nie odbiega³a od ¶redniej krajowe siêgaj±cej 44 procent.
Nowohucka walcownia zimna ArcelorMittal Poland z programem inwestycyjnym za prawie 100 mln z³
Ocynkownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland poszerzy swoj± ofertê o now± pow³okê na bazie cynku, magnezu i aluminium. To produkt o znacznie lepszych ni¿ dotychczasowe stopy w³a¶ciwo¶ciach plastycznych i wiêkszej odporno¶ci na korozjê. Inwestycja pozwalaj±ca na produkcjê takiej pow³oki w Krakowie poch³onie oko³o 40 mln z³. To kolejny projekt, obok trwaj±cej w wy¿arzalni modernizacji wartej ponad 52 mln z³.
Pow³oka Optigal, która bêdzie produkowana w krakowskim oddziale, po pierwsze umo¿liwia ograniczenie zu¿ycia cynku w procesie, a co za tym idzie zmniejszenie wydobycia tego surowca z naturalnych z³ó¿. Po drugie - produkty pokryte t± pow³ok± s± tak¿e bardziej trwa³e i wykazuj± wiêksz± odporno¶æ na korozjê.
- Blachy pokryte t± pow³ok± bêd± u¿ywane g³ównie w przemy¶le budowlanym np. do produkcji p³yt warstwowych i blach trapezowych niezbêdnych do budowy nowoczesnych hal przemys³owych czy komercyjnych. To zastosowanie wymaga bardzo dobrej przyczepno¶ci i wysokich w³a¶ciwo¶ci plastycznych podczas formowania na zimno – podkre¶la Tomasz Plaskura, cz³onek zarz±du ArcelorMittal Poland, dyrektor sprzeda¿y i marketingu wyrobów p³askich na Europê Wschodni±. – Nowy produkt znajdzie odbiorców nie tylko w Polsce, ale i w Europe ¦rodkowo-Wschodniej m.in. w Czechach i na S³owacji – dodaje.
Pow³oka galwaniczna z dodatkiem magnezu jest ju¿ wykorzystywana w ¶wiêtoch³owickim oddziale firmy, jednak ta, która bêdzie produkowana w Krakowie bêdzie charakteryzowa³a siê mniejsz± grubo¶ci± pow³oki cynku i magnezu. Odbiorcy blachy z krakowskiego oddzia³u – firmy produkuj±ce p³yty warstwowe oraz blachy trapezowe – nie wymagaj± takich parametrów, jakie posiada produkt wytwarzany w ¦wiêtoch³owicach.
Wdro¿enie nowej pow³oki w krakowskim oddziale wymaga szeregu prac modernizacyjnych w walcowni zimnej. Prace projektowe rozpoczê³y siê jeszcze pod koniec ubieg³ego roku. Projektowany jest system dwuwannowy, gdy¿ obecnie w krakowskiej ocynkowni znajduje siê jedna wanna cynkownicza. Dodatkowo konieczne bêdzie te¿ wybudowanie instalacji towarzysz±cych, zadbanie o wentylacjê czy instalacjê elektryczn±.
- Konsekwentnie inwestujemy w czê¶æ przetwórcz± w naszym krakowskim oddziale. Kontynuujemy projekty ¶rodowiskowe w wy¿arzalni, gdzie zastêpujemy piece wykorzystuj±ce atmosferê wytwarzan± z rozk³adu amoniaku nowymi piecami wodorowymi. Z kolei dziêki tej inwestycji poszerzamy portfolio krakowskiej huty o produkt, który jest ceniony na rynku przez bran¿ê budowlan± - zaznacza Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Warto¶æ obydwu projektów to prawie 100 mln z³ – podsumowuje.
Prace budowlane, które pozwol± produkowaæ w Krakowie blachy z pow³ok± Optigal s± warte 40 mln z³ i maj± zakoñczyæ siê w 2025 roku. Produkcja ruszy po uzyskaniu certyfikacji – w 2026 roku. Uruchomienie nowej k±pieli cynkowniczej rozszerzy portfolio produktów oferowanych przez walcowniê zimn± w Krakowie.
(red)
Kompleks sportowy ze ¶wietlic± ¶rodowiskow± w os. Mogi³a gotowy
Zakoñczy³y siê prace przy budowie kompleksu sportowego w os. Mogi³a, zlokalizowanego na rogu ulic Syrachowskiej i Klasztornej (B³onia Mogilskie) sk³adaj±cego siê m.in. z o¶wietlonych boisk ze sztucznymi nawierzchniami i budynku ¶wietlicy ¶rodowiskowej. Trwaj± odbiory obiektu, którego operatorem bêdzie Miêdzyszkolny Klub Sportowy Krakus Nowa Huta. 5 kwietnia teren inwestycji wizytowa³ Andrzej Kulig – zastêpca Prezydenta Miasta Krakowa, w towarzystwie Krzysztofa Kowala – dyrektora Zarz±du Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
W ramach zrealizowanej pod nadzorem Zarz±du Infrastruktury Sportowej w Krakowie inwestycji Gminy Miejskiej Kraków powsta³ w pe³ni przystosowany do potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ciami parterowy budynek ¶wietlicy ¶rodowiskowej o pow. u¿ytkowej niemal 500 m². Znajduje siê w nim m.in. ¶wietlica o pow. ok. 164 m² oraz zaplecze szatniowo-sanitarne dla boisk.
Infrastrukturê sportow± kompleksu stanowi±: boisko do pi³ki no¿nej ze sztuczn± traw± (62 x 33 m), kort do tenisa ziemnego ze sztuczn± nawierzchni± (32 x 17 m), boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki ze sztuczn± nawierzchni± (32 x 19 m) – wszystkie z o¶wietleniem, wygrodzeniem i pi³kochwytami, a tak¿e sto³y do tenisa sto³owego (2 szt.), plac zabaw oraz si³ownia zewnêtrzna i urz±dzenia street workout.
Warto¶æ realizacji inwestycji: 12.050.637,75 z³, ca³o¶æ z bud¿etu Miasta Krakowa. Wykonawc± by³ Zak³ad Remontowo-Budowlany STAN Stanis³aw Bieniek, Andrzej Bieniek sp. j.
(f)
W najbli¿szych latach tu¿ za murami klasztoru cystersów w Mogile ma powstawaæ nowe atrakcyjne miejsce, które bêdzie czeka³o na mieszkañców i pielgrzymów. W uratowanym i wyremontowanym XIX-wiecznym Domu M³ynarza bêdzie mo¿na spotkaæ siê przy kawie i obejrzeæ ekspozycjê po¶wiêcon± m.in. historii Mogi³y. W planach jest te¿ odbudowa historycznych czworaków i uruchomienie w nich restauracji. Koncepcja obejmuje równie¿ o¶rodek kultury cysterskiej. Ponadto powstanie dom pielgrzyma, w którym bêdzie mo¿na przenocowaæ. W pewnej formie ma powróciæ m³yn.
Dom M³ynarza przy ul. Klasztornej 11 A, z 1870 roku, to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogi³a. Powsta³ jako budynek mieszkalny dobudowany do m³yna, który wcze¶niej nale¿a³ do cystersów. M³yn u¿ytkowany by³ przez ró¿nych m³ynarzy na zasadach dzier¿awy, pó¼niej na prawach wieczystej dzier¿awy. M³yn dzia³a³ do 1955 roku., a jego ostatni± w³a¶cicielk± by³a Apolonia Chwastek). Natomiast sam dom sta³ siê siedzib± kilku pokoleñ mogilskich m³ynarzy.
Cystersi tê odkupili nieruchomo¶æ z r±k prywatnych w 2019 roku. Znajdowa³a siê ona wówczas w stanie gro¿±cym katastrof± budowlan±. Prace ratuj±ce dom podjêto w ostatniej chwili. Polega³y one na rozbiórce, konserwacji i rekonstrukcji zabytku, przywracaj±c przy tym jego pierwotny charakter i formê. Dom zosta³ rozebrany w 2021 roku. Elementy konstrukcyjne poddano dezynfekcji i dezynsekcji. Nastêpnie obiekt z³o¿ono z powrotem. Uda³o siê uratowaæ 90% zabytkowej materii. Pozosta³e 10% zrekonstruowano tradycyjnymi metodami. Okna odtworzono w ich pierwotnej wielko¶ci i formie, zgodnie z elementami stolarki odnalezionymi na strychu. Ponadto przeprowadzono remont konserwatorski pieca kaflowego i oryginalnych drzwi wewnêtrznych, odtworzono drewniane pod³ogi, historyczn± kolorystykê budynku oraz dach pokryty gontem. Jego zmieniony kszta³t zaproponowano na podstawie historycznego zdjêcia, na którym widaæ, ¿e dawniej posiada³ naczó³ek.
Zaprojektowane jest ju¿ wyposa¿enie wnêtrza Domu M³ynarza. Wiadomo te¿, jak ma wygl±daæ dom i jak± funkcjê ma pe³niæ w przysz³o¶ci. - Chcemy, ¿eby stanowi³ czê¶æ naszego muzeum, ale trochê o innym charakterze - powiedzia³ nam o. Mateusz Kawa OCist, podprzeor Opactwa Cystersów w Mogile, a jednocze¶nie kustosz dzia³aj±cego od 2021 roku tutejszego Muzeum Kultury i Duchowo¶ci Cystersów.
W budynku maj± byæ urz±dzone cztery sale kawiarniane, w których znajdziemy te¿ opowie¶æ o historii Mogi³y i tego miejsca - stare zdjêcia, obrazy, mapy itp. Pojawi siê m.in. przypomnienie, ¿e przed m³ynem obok klasztoru cystersów Wojciech Bogus³awski ulokowa³ akcjê opery "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". Jak t³umaczy o. Kawa - "oprócz tego, ¿e bêdzie mo¿na siê czego¶ dowiedzieæ o Mogile, Domu M³ynarza, to równie¿ bêdzie mo¿na porozmawiaæ, wypiæ kawê czy mo¿e spotkaæ siê na wieczorze poetyckim w kameralnym gronie".
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".