Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Z ksiêgarskiej pó³ki - NA OBCEJ ZIEMI. NOWE ¯YCIE
Joanna Jax powraca z bohaterami bestsellerowej sagi wo³yñskiej w zupe³nie nowej ods³onie tej historii. Protagonistów ksi±¿ki „Na obcej ziemi. Nowe ¿ycie” spotykamy ju¿ po rzezi wo³yñskiej i po II Wojnie ¦wiatowej, gdy zmuszeni s± do budowania swojego ¿ycia od podstaw, na nieznanych im Ziemiach Odzyskanych. Czy odnajd± siê w nowym miejscu i jakie skutki poci±gnie za sob± przymusowe wysiedlenie, którym w rzeczywisto¶ci by³a, nazywan± repatriacj±, przemoc re¿imu komunistycznego? Nak³adem Wydawnictwa Skarpa Warszawska ukaza³a siê pierwsza czê¶æ nowej sagi historycznej Joanny Jax.
Do koñca swych rz±dów komuni¶ci wpierali nam, ¿e „ewakuacja” Polaków z Kresów Wschodnich to repatriacja, czyli powrót do prawdziwej ojczyzny. Wmawiano nam tak¿e, ¿e to jedyne rozs±dne dzia³anie, a propaganda przedstawia³a je jako „powrót do korzeni”. Nikt jednak nie pyta³ nas, gdzie mieszkaj± nasze serca… W rzeczywisto¶ci powrót na Ziemie Odzyskane by³ bezwzglêdn± akcj± wysiedleñcz±, o której powinno mówiæ siê równie czêsto co o przymusowym wysiedleniu ¯ydów w roku 68’. Temat ten postanowi³a podj±æ Joanna Jax – z punktu widzenia ludzi, którzy na decyzji w³adzy komunistycznej ucierpieli…
Jej najnowsza ksi±¿ka to zatem nie tylko kontynuacja sagi wo³yñskiej, któr± mo¿na czytaæ niezale¿nie, ale tak¿e nowy rozdzia³ w ¿yciu bohaterów, którzy musz± stawiæ czo³a kolejnym wyzwaniom i trudnej sytuacji bycia „obcym” w „obcej ziemi”. Joanna Jax zaprasza nas do lektury historii osadzonej w realiach powojennych, pokazuj±c po mistrzowsku obraz ziem przy³±czonych do Polski po II wojnie ¶wiatowej, a to wszystko w otoczeniu pocz±tków ponurej epoki stalinizmu, któr± nieliczni spo¶ród nas pamiêtaj± do dzisiaj.
Nowe ¯ycie opowiada poruszaj±c± historiê ludzi, którzy musz± zacz±æ budowaæ swoje ¿ycie od nowa, w zupe³nie nowym i nieznanym miejscu. Po opuszczeniu Wo³ynia, bohaterowie sagi wo³yñskiej – Wissarion, Nadia, Marcel oraz Marta z bratem – przyje¿d¿aj± do Wroc³awia, by rozpocz±æ nowy rozdzia³ w swoim ¿yciu. Czasy PRL-u i rz±dz±ce nimi prawa szybko daj± siê im we znaki, a realia okazuj± siê byæ zupe³nie inne od tych przedstawianych przez radzieck± prasê propagandow±. Pierwsze zderzenie z socjalizmem okazuje siê bolesne, okrutne i dostarczaj±ce ogromnego zawodu.
„Na obcej ziemi. Nowe ¿ycie” to wci±gaj±ca i poruszaj±ca opowie¶æ o ludziach walcz±cych o spokój i godne ¿ycie, które, pomimo zakoñczonej wojny, w dalszym ci±gu wydaj± siê niemo¿liwe do osi±gniêcia. Joanna Jax po raz kolejny oddaje realia czasów próby, w których Polacy musieli odnale¼æ swoj± to¿samo¶æ na nowo.
(f)


Joanna Jax, Na obcej ziemi. T. I. Nowe ¿ycie, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, Warszawa 2023.
£±ki Nowohuckie. 20-lecie u¿ytku ekologicznego. Jubileuszowe spotkanie z Danut± Szymoñsk±
18 maja o godz. 18:00 w siedzibie g³ównej O¶rodka Kultury Norwida w Krakowie (os. Górali 5) odbêdzie siê uroczysto¶æ po¶wiêcona 20-leciu ustanowienia u¿ytku ekologicznego na £±kach Nowohuckich. To wyj±tkowy, prawie sze¶ædziesiêciohektarowy teren z bogat± faun± i flor±, znajduj±cy siê tu¿ obok Placu Centralnego w Nowej Hucie. Dooko³a niego znajduje siê te¿ jedna z najlepszych przestrzeni rekreacyjnych w Krakowie.

Z £±kami Nowohuckimi wi±¿e siê historia specjalnej go¶cini wydarzenia – Danuty Szymoñskiej, inicjatorki i wieloletniej liderki dzia³añ ochronnych, autorki i wspó³autorki licznych programów i wydarzeñ edukacyjnych dla tego terenu, a tak¿e by³ej dyrektorki O¶rodka i animatorki kultury. Spotkanie bêdzie okazj± do porozmawiania o procesie objêcia ochron± prawn± £±k, a tak¿e do wrêczenia Szymoñskiej odznaki „Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej”, przyznanej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Gliñskiego.

Historia walki o zachowanie walorów £±k i ich ochronê siêga 1997 roku, kiedy dwie uczennice ze Szko³y Podstawowej nr 80 napisa³y list w tej sprawie. Apel trafi³ do Pracowni Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury Norwida do r±k – ówczesnej dyrektorki instytucji – Danuty Szymoñskiej i sta³ siê inspiracj± do podjêcia dzia³añ. Zainicjowa³ proces wieloletnich i wielokierunkowych prac badawczych oraz powstania nieformalnego partnerstwa lokalnego, w sk³ad którego wchodzili przedstawiciele i przedstawicielki nauki, w³adz samorz±dowych oraz organizacji pozarz±dowych. 7 maja 2003 roku wspólne dzia³ania wspomnianych ¶rodowisk doprowadzi³y do ustanowienia £±k Nowohuckich u¿ytkiem ekologicznym. Kilka lat pó¼niej teren ten sta³ siê jednym z pierwszych obszarów wchodz±cych w sk³ad projektu „Natura 2000”. Do dzi¶ pozostaje wielk± chlub± nie tylko nowohucian i nowohucianek, ale i ca³ego miasta.

Na spotkanie jubileuszowe obowi±zuj± zaproszenia, które mo¿na odebraæ w Dziale Promocji O¶rodka Kultury Norwida (liczba miejsc ograniczona).
(red)

WYSTAWA PRZY PLACU CENTRALNYM
Od ¶rody 26 kwietnia przy Placu Centralnym im. R. Reagana (w okolicach pomnika „Solidarno¶ci”) ogl±daæ mo¿na wystawê plenerow± po¶wiêcon± kwietniowo-majowym strajkom z 1988 roku jakie mia³y miejsce w ówczesnej Hucie im. Lenina. Z uwagi na zagranicznych turystów, którzy zwiedzaj±c Kraków odwiedzaj± równie¿ Now± Hutê, opisy do wystawy zosta³y przygotowane w jêzyku polskim i angielskim. Wystawê, opracowan± przez Paw³a Zechentera w oparciu o zdjêcia Andrzeja Stawiarskiego wykonane podczas strajku, otwar³ Roman W±tkowski, przewodnicz±cy KRH.
(f)

Pamiêæ o tamtej wio¶nie
W ubieg³ym tygodniu odby³y siê g³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35. rocznic± kwietniowo-majowych strajków w ówczesnej Hucie im. Lenina. We wtorek, 25 kwietnia rozpoczê³a je sesja naukowa w Instutucie Pamiêci Narodowej w Krakowie pt. „Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat”.
Dzieñ pó¼niej, w ¶rodê 26 kwietnia, w dzieñ rozpoczêcia strajku odby³a siê sesja Rady Miasta Krakowa, w trakcie której Rada Miasta przyjê³a okoliczno¶ciow± rezolucjê, w której czytamy m.in.
„26 kwietnia 1988 roku rozpocz±³ siê w nowohuckim kombinacie strajk okupacyjny. Protest obj±³ prawie wszystkie wydzia³y i zak³ady ówczesnej Huty im. Lenina. W przekazanych dyrekcji postulatach, poza podniesieniem p³ac i ponownym przyjêciem do pracy zwolnionych w stanie wojennym za dzia³alno¶æ zwi±zkow± kolegów, w ramach tzw. postulatów solidarno¶ciowych ¿±dano tak¿e podwy¿ek p³ac dla pracowników s³u¿by zdrowia, o¶wiaty, emerytów i rencistów. Mimo prób negocjacji pomiêdzy dyrekcj± kombinatu a strajkuj±cymi robotnikami, prowadzonych za po¶rednictwem delegacji Episkopatu, w nocy z 4 na 5 maja 1988 r. strajk zosta³ brutalnie spacyfikowany przez oddzia³y ZOMO i brygady antyterrorystyczne”.
– Dzisiaj, w 35. rocznicê rozpoczêcia strajków w nowohuckim kombinacie wa¿nym jest przypomnienie roli jak± odegra³a „Solidarno¶æ" w tych prze³omowych wydarzeniach. Jest to okazja do oddania ho³du bohaterom tamtych dni, jak¿e czêsto zapomnianym i pomijanym - samych pracowników Huty, jak i ró¿nych ¶rodowisk i osób, które udzieli³y wielkiego wsparcia hutnikom. Rada Miasta Krakowa wyra¿a s³owa uznania i podziêkowania tym wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli i wspomagali strajki przyczyniaj±ce siê do odzyskania niepodleg³o¶ci – podkre¶lili radni w rezolucji.
S³owa podziêkowania za pamiêæ o tamtych dniach skierowa³ do zebranych na sesji Rady Miasta Roman W±tkowski, przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników.
Tego samego dnia w okolicy pomnika Solidarno¶ci przy Placu Centralnym im. Ronalda Reagana ods³oniêta zosta³a plenerowa wystawa po¶wiêcona wydarzeniom z wiosny 1988 roku (piszemy o tym na s±siedniej stronie).
G³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35-leciem wiosennych strajów odby³y siê w pi±tek, 28 kwietnia. Tego dnia rano, pod pomnikami i tablicami zwi±znymi z lud¼mi Solidarno¶ci z³o¿ono wieñce i kwiaty. Pod pomnikiem Solidarno¶ci przy Placu Centralnym wieniec z³o¿y³ m.in. wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita. Natomiast w samo po³udnie w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy rozpoczê³a siê uroczysta Msza ¶w. celebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jêdraszewskiego, który w okoliczno¶ciowej homilii zwróci³ siê do licznie zgromadzonych cz³onków Solidarno¶ci oraz w³adz pañstwowych i samorz±dowych, mówi±c m.in. o dramacie odrzucenia mi³o¶ci Boga Ojca przez ludzi, czego szczytem by³a ¶mieræ Jezusa na krzy¿u.
Metropolita krakowski wskaza³, ¿e w nowo¿ytno¶ci Boga kontestowa³ marksizm, a tego konsekwencj± by³o odrzucenie cz³owieka i nienawi¶æ miêdzy lud¼mi ukryta pod terminem „walka klas”. Zauwa¿y³, ¿e twórcy Nowej Huty chcieli, by by³o to miasto bez Boga. – Ale Pan Bóg ci±gle okazuje pomoc swojemu wiernemu ludowi. Tê pomoc objawi³ tutaj poprzez obecno¶æ Ko¶cio³a – mówi³ arcybiskup wskazuj±c na przyk³ad kard. Karola Wojty³y – Jana Paw³a II, który w³±czy³ siê w ruch protestu w 1960 r., gdy w Nowej Hucie chciano usun±æ krzy¿ z miejsca, w którym mia³ powstaæ nowy ko¶ció³. Krzy¿ zosta³ obroniony, a w Nowej Hucie mog³y powstaæ kolejne ¶wi±tynie. – Lud upomina³ siê o Boga, by mieæ poczucie w³asnej godno¶ci. Pan Bóg im w tym b³ogos³awi³ – mówi³ abp Marek Jêdraszewski.
Przypomnia³ te¿, ¿e 12 czerwca 1987 r. Jan Pawe³ II w Gdañsku wyg³osi³ wielk± mowê o godno¶ci ludzkiej pracy i solidarno¶ci. Podkre¶li³ podmiotowo¶æ cz³owieka pracuj±cego i jego prawa. Da³ tak¿e wyk³ad na temat solidarno¶ci. Niestety nie przerwa³o to prze¶ladowañ Ko¶cio³a. W Nowej Hucie wybuch³y strajki, które trwa³y od 26 kwietnia do 18 maja 1988 r. Arcybiskup przypomnia³ o brutalnej pacyfikacji strajku po³±czonej z niszczeniem o³tarzy, gdzie ksiê¿a odprawiali Msze ¶w. dla strajkuj±cych. – Po raz kolejny negacja Boga sz³a w parze z okrutn± negacj± drugiego cz³owieka – mówi³ podkre¶laj±c, ¿e si³a protestu w imiê godno¶ci cz³owieka zaczê³a docieraæ do ówczesnych w³adz PRL, a w koñcu doprowadzi³a do porozumieñ okr±g³ego sto³u.
Po Mszy ¶w. dalsze uroczysto¶ci odby³y siê na terenie dawnego kombinatu. Przed tablic± przy Bramie G³ównej ArcelorMittal Poland przemówli d³ugoletni przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników - W³adys³aw Kielian oraz Edward E. Nowak. Pó¼niej w Sali Teatralnej w by³ym budynku administracyjnym huty przewodnicz±cy KRH Roman W±tkowski, powita³ licznie przyby³ych go¶ci, a Stanis³aw Handzlik, uczestnik i jeden z przywódców strajku z 1988 roku podzieli³ siê z zebranymi swoimi wpsomnieniami tamtych czasów. Zwieñczeniem spotkania by³a projekcja filmu o zmar³ym w ubieg³ym roku Mieczys³awie Gilu.
(f)


NOWOHUCKA AKADEMIA FILMOWA ZAPRASZA
Do 7 maja br. trwaj± zapisy do Nowohuckiej Akademii Filmowej. Nowohucka Akademia Filmowa to seria warsztatów filmowych odbywaj±cych siê na terenie Nowej Huty organizowanych przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Zajêcia skupiaj± siê na kszta³towaniu umiejêtno¶ci filmowych w¶ród uczestników, zarówno pocz±tkuj±cych, jak i tych bardziej do¶wiadczonych. Warsztaty oferuj± kompleksowe podej¶cie do ró¿nych aspektów produkcji filmowej, od pisania scenariuszy, przez kierowanie aktorami i pracê z kamer±, po monta¿ i postprodukcjê.
Uczestnicy warsztatów maj± mo¿liwo¶æ poznaæ tajniki sztuki filmowej od do¶wiadczonego instruktora, który dzieli siê swoimi umiejêtno¶ciami i do¶wiadczeniem. W ci±gu serii warsztatów uczestnicy maj± szansê przeæwiczyæ ró¿ne techniki filmowe, a tak¿e zdobyæ cenne wskazówki dotycz±ce prowadzenia projektów filmowych od pomys³u do premiery.
Nowohucka Akademia Filmowa to wspania³a okazja dla ka¿dego, kto chce poszerzyæ swoje umiejêtno¶ci filmowe i poznaæ ludzi z bran¿y filmowej.

Program kursu:

Pomys³ – pierwszy blok warsztatowy
1. 12.05.2023 – 16.30-20.00
2. 19.05.2023 – 16.30-20.00
3. 26.05.2023 – 16.30-20.00

Klaps – drugi blok warsztatowy
1. 02.06.2023 – 16.00-20.30
2. 16.06.2023 – 16.00-20.30
3. 23.06.2023 – 16.00-20.30

Zanim trafi na ekrany – trzeci blok warsztatowy
1. 08.09.2023 – 16.00-20.30
2. 15.09.05.2023 – 16.00-20.30
3. 22.09.2023 – 16.00-20.30

O¶rodek zaprasza ka¿dego powy¿ej 18. roku ¿ycia. Koszt udzia³u wynosi 30 z³/os. Szczegó³owe informacje: O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Zgody 1, 31-949 Kraków, tel.: 12 644 24 32.

(f)

JUBILEUSZ ZAS£U¯ONEGO CYSTERSA
W ubieg³± niedzielê, 23 kwietnia w mogilskiej bazylice o godz. 11.00 zosta³a odprawiona uroczysta Msza ¶w., w trakcie której ¶wiêtowano jubileusz 60. rocznicy ¶wiêceñ kap³añskich ojca doktora Paw³a Mynarza OCist.
O. Pawe³ Mynarz OCist nale¿y do najbardziej znanych i zas³u¿onych dla nowohuckiej spo³eczno¶ci duchownych. Przez kilkana¶cie lat kierowa³ Duszpasterstwem Akademickim „Kominek” w Mogile. Po wprowadzeniu stanu wojennego odwiedza³ internowanych w Za³ê¿u k. Rzeszowa i organizowa³ pomoc dla rodzin represjonowanych dzia³aczy podziemia. W stanie wojennym o. Pawe³ Mynarz zorganizowa³ tak¿e prê¿nie dzia³aj±ce Duszpasterstwo Nauczycieli „Ostoja”, które powsta³o w marcu 1982 roku. Trudno¶ci zwi±zane ze stanem wojennym przyczyni³y siê do umocnienia wiêzi uczestników „Ostoi”, a dziêki duszpasterstwu nauczyciele poczuli siê mocniejsi, pewniejsi swojego wyboru i z pewno¶ci± dla niektórych duszpasterstwo to mia³o wp³yw na rozwój ich osobowo¶ci. Ojciec Pawe³ Mynarz by³ tak¿e wyk³adowc± Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego im. kard. Stefana Wyszyñskiego, dzia³aj±cego w latach 1984-1988 w przy parafii ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, którego celem by³o dokszta³canie i spo³eczna aktywizacja ¶rodowisk robotniczych. W wolnej ju¿ Polsce zosta³ dyrektorem Mêskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego im. ¶w. Bernarda, które funkcjonowa³o przy parafii i klasztorze cystersów na Szklanych Domach.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
WIOSNA W MUZEUM
Za oknami wiosna wiêc wreszcie mo¿na korzystaæ z jej dobrodziejstw. Ciep³e, s³oneczne dni zachêcaj± do spacerów po starówce, rozgrzanymi ulicami miasta. W centrum stolicy Ma³opolski jest wiele interesuj±cych miejsc do zobaczenia. Galerie sztuki, muzea, zabytkowe ¶wi±tynie. Gród Kraka szczyci siê ró¿norodno¶ci± ofert, dla ka¿dego typu turysty. Nie ka¿dy jednak lubi wielkomiejski gwar, wiele osób w tak piêkne wiosenne dni szuka spokojniejszych miejsc, mniej ha³a¶liwych i po³o¿onych z dala od g³ównych szlaków turystycznych.
Je¶li kto¶ pragnie zboczyæ z utartych ¶cie¿ek powinien zawitaæ do nowohuckich Branic, gdzie mie¶ci siê Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Placówka, z siedzib± w zabytkowym, klasycystycznym dworze, podobnie jak i inne krakowskie instytucje kultury, tak¿e rozkwit³a na wiosnê. Przygotowa³a bowiem dla wszystkich chêtnych wiele ciekawych atrakcji.
Wiosenny powiew przyniós³ zmianê wystawy sta³ej, ju¿ w maju bêdzie dostêpna nowa ekspozycja „Archeolodzy dla Nowej Huty”. Dziêki niej bêdzie mo¿na zapoznaæ siê z pradziejami tego zak±tka Krakowa i odkryæ bogat± historiê nowohuckich ziem. Dodatkowo nadal czynna jest wystawa „Archeologiczna autostrada”, prezentuj±ca wyniki badañ archeologicznych, wyprzedzaj±cych budowê autostrady A-4 na odcinku od podkrakowskich Aleksandrowic do Stanis³awic pod Bochni±. „Gwiazd±” tej wystawy jest tajemnicza gliniana figurka z Modlnicy, bêd±ca najstarszym na ziemiach polskich wizerunkiem kobiecej postaci. Owe niezwykle rzadkie i cenne znalezisko jest doskonale zachowanym przyk³adem sztuki sprzed ponad 7,5 tys. lat!
Oddzia³ w Branicach prowadzi tak¿e warsztaty dla najm³odszych, w czasie których mog± oni uczestniczyæ m.in. w plenerowych, zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych. Ponadto w czasie zajêæ uczestnicy lepi± niewielkie ozdoby z gliny, uk³adaj± mozaiki lub pisz± gêsim piórem.
W sezonie, czyli od maja do pa¼dziernika, wystawy w Oddziale MAK czynne s± przez ca³y tydzieñ – tak¿e w weekendy. Rozwi±zanie to umo¿liwia osobom pracuj±cym, które w dni powszednie nie zawsze znajduj± czas wolny, na aktywne uczestnictwo w kulturze.
Ponadto w czerwcu, po kilkuletniej przerwie, wraca do Branic kolejna ods³ona znanego i ciesz±cego siê du¿± popularno¶ci± Ma³opolskiego Pikniku Archeologicznego. To, co dzia³o siê „Przed wiekami w Nowej Hucie” bêdzie przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia. Do Oddzia³u zawitaj± grupy rekonstruktorskie, które przybli¿± miniony ¶wiat wojny i rzemios³a, ukazuj±c ró¿ne aspekty ¿ycia codziennego naszych przodków. Informacje na ten temat sukcesywnie pojawiaæ siê bêd± na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaramy siê równie¿, aby wszelkie dane o niniejszej imprezie trafi³y do czytelników „G³osu”. Na jego ³amach bêdziemy wiêc publikowaæ najnowsze piknikowe wiadomo¶ci.
Wszystkich zainteresowanych, pragn±cych odkryæ wiosenne nowo¶ci w Nowohuckim Oddziale MAK, zapraszamy do naszej siedziby mieszcz±cej siê przy ul. Sasanek 2 a. Do zobaczenia w Branicach!
Anna Kolasa


Fot. Ma³gorzata Byrska-Fudali
"WIOSNA SOLIDARNO¦CI '88 - strajki w Nowej Hucie"
Program obchodów 35-lecia strajków kwietniowo-majowych w Hucie im. Lenina

25 KWIETNIA 2023 (wtorek) – godz. 9.00: Sesja naukowa (konferencja, sympozjum) – „Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat” zorganizowana przez krakowski oddzia³ IPN. Miejsce: Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8, cztery panele dyskusyjne.

26 KWIETNIA 2023 (¶roda) – godz. 10.00: Sesja Rady Miasta Krakowa (przyjêcie rezolucji); otwarcie dwóch wystaw plenerowych (opisy w jêzyku polskim i angielskim): godz. 12.00 - Plac gen. ks. Adama Studziñskiego oraz godz. 15.00 - okolice pomnika „Solidarno¶ci” na Placu Centralnym im. R. Reagana; emisja przez Pocztê Polsk± okoliczno¶ciowego znaczka w nak³adzie 100 tys. oraz okoliczno¶ciowych kopert.

27 KWIETNIA 2023 (czwartek) – godz. 12.00: koncert muzyczny w kinie „Kijów” dla zaproszonej m³odzie¿y, z krótkimi wyst±pieniami uczestników strajku.

28 KWIETNIA 2023 (pi±tek) - g³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35-leciem:
- od godz. 9.00 - sk³adanie kwiatów pod pomnikami i tablicami zwi±zanymi z lud¼mi „Solidarno¶ci”;
- godz. 12.00 - uroczysta Msza ¶w. koncelebrowana przez JE arcybiskupa Marka Jêdraszewskiego w ko¶ciele pw. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy;
- ok. godz. 14.30 - spotkanie pod tablic± przy Bramie G³ównej ArcelorMittal Poland (wyst±pienie d³ugoletniego przewodnicz±cego Komisji Robotniczej Hutników - W³adys³awa Kieliana oraz Edwarda E. Nowaka);
- ok. godz. 15.00 - spotkanie zaproszonych osób w sali teatralnej w dawnym budynku administracyjnym huty: powitanie uczestników przez przewodnicz±cego KRH Romana W±tkowskiego, od¶piewanie hymnu pañstwowego, minuta ciszy za zmar³ych cz³onków „Solidarno¶ci”, wyst±pienie Stanis³awa Handzlika, uczestnika strajku z 1988 r., wyst±pienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Gliñskiego, Prezesa IPN Karola Nawrockiego, Marsza³ka Województwa Ma³opolskiego Witolda Koz³owskiego, Wojewody Ma³opolskiego £ukasza Kmity, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodnicz±cego „Solidarno¶ci” Piotra Dudy, wrêczenie odznaczeñ pañstwowych przez Prezydenta RP, film o Mieczys³awie Gilu, od¶piewanie hymnu „Solidarno¶ci”, zakoñczenie uroczysto¶ci.

10 CZERWCA 2023 (sobota) - odznaczenie honorowe dla Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” Medalem Polonia Minor przyznawanego przez Sejmik i Marsza³ka Województwa Ma³opolskiego.
Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny zaprasza na zajêcia z Nordic Walking w Parku Lotników Polskich
Zajêcia Nordic Walking z elementami treningu zdrowotnego odbywaj± siê w ka¿d± ¶rodê o godzinie 18:00 w Parku Lotników, nie zale¿nie od warunków atmosferycznych przez ca³y rok. Zbiórka przy fontannie od al. Jana Paw³a II. Udzia³ w zajêciach jest bezp³atny, poniewa¿ koszty ponosi Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny. Jedynym wymaganiem jest posiadanie w³asnego sprzêtu do æwiczeñ czyli kijków. Poziom zajêæ jest dopasowywany do grupy na zajêciach.
Zajêcia prowadzi Jakub Del±g, mistrz ¶wiata na dystansie 5 km i dru¿ynowy mistrz ¶wiata, instruktor, trener, szkoleniowiec oraz sêdzia Nordic Walking. Absolwent krakowskiego AWF, który posada bogate do¶wiadczenie w tej dyscyplinie i od wielu lat aktywnie promuje maszerowanie z kijami w Polsce.
Nie czekaj chod¼¿e z nami!
Zaprasza Rada Dzielnicy XIV Czy¿yny i trener Jakub Del±g.


¯yczenia Wielkanocne 2023


Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Wielkiej Nocy ¿yczy Redakcja
W NIEDZIELÊ PALMOW¡
Zapewne wiêkszo¶æ z nas w Niedzielê Palmow± chocia¿ raz w ¿yciu nios³a do ko¶cio³a palmê. Na pami±tkê wydarzenia opisanego przez ¶w. Jana Ewangelistê: „(…) ludzie, którzy wielkim t³umem przybyli na ¶wiêto, us³yszawszy, ¿e Jezus zbli¿a siê do Jerozolimy, pobrali ga³±zki palmowe i wybiegali Mu naprzeciw wo³aj±c: Hosanna, b³ogos³awiony, który przychodzi w imiê Pañskie oraz: Oto król Izraelski (...)”.
Bo Niedziela Palmowa, zwana równie¿ Niedziel± Mêki Pañskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietn± lub Wierzbn± Niedziel±, zosta³a ustanowiona w³a¶nie na pami±tkê uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkañcy miasta witali Go, machaj±c ga³±zkami palmowymi. A niewielki szczegó³, jak rzucanie palmowych li¶ci pod nogi wje¿d¿aj±cemu Chrystusowi, da³ pó¼niej nazwê Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzieñ.
Te ga³±zki palmowe, zerwany w ogrodach Jerozolimy dla uczczenia Chrystusa, pó³tora tysi±ca lat pó¼niej sta³y siê w polskich rêkach wierzbow± witk± ze srebrzystymi kotkami. „Upiêkszano je kolorowymi wst±¿kami, uk³adano w bukiety barwionych trwa i drobnych suchych kwiatów’ - jak pisa³a w swojej ksi±¿ce: „Polskie tradycje ¶wi±teczne” Ewa Ferenc. I dodawa³a: „Ka¿dy region Polski mia³ sobie w³a¶ciw± formê palmy. Ba¼ki by³y jednak zawsze najwa¿niejsze w tym dniu. Po¶wiêcone w czasie mszy ¶w. nabiera³y niezwyk³ej mocy; po³kniête – chroni³y od chorób gard³a i suchot, spalone – stawa³y siê pokutnym popio³em ze ¶rody popielcowej, zatkniête na rogu pola – chroni³y ro¶liny przed szkodnikami, a ustawione w oknie w czasie burzy – odwraca³y pioruny. PO mszy ¶w. uderzano siê nimi nawzajem, ¿ycz±c sobie zdrowia, bogactwa, urodzaju”.
Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach i w niektórych miejscowo¶ciach Ma³opolski – zw³aszcza w Lipnicy Murowanej. W czasie Niedzieli Palmowej Lipnica staje siê niezwykle kolorow± miejscowo¶ci±, poniewa¿ tam odbywa siê konkurs palm, które osi±gaj± nieraz d³ugo¶æ kilku metrów i s± prawdziwymi barwnymi dzie³ami sztuki. Konkursy palm odbywaj± równie¿ w naszej okolicy – m.in. w Arce Pana.
Obecnie najpopularniejsz± form± palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileñska upleciona z suszonych kwiatów i traw. Wykorzystuje siê w niej równie¿ k³osy zbo¿a. Wokó³ wierzbowego patyczka z baziami wite s± suche kwiaty i inne ro¶liny, a ca³o¶æ wieñczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 27,468,689 unikalnych wizyt