Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.05.02] W maju ...
· [2025.05.02] Witaj T...
· [2025.05.02] Trzasko...
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Nowa” Biblioteka dla Dzieci na os. Stalowym
Ca³kowity koszt wykonanego remontu to prawie 90 000 z³otych. Dziêki tej kwocie najm³odsi czytelnicy mog± korzystaæ z biblioteki w zupe³nie nowej aran¿acji. Uroczyste otwarcie Oddzia³u dla Dzieci mia³o miejsce w ubieg³y pi±tek. W¶ród obecnych go¶ci nie zabrak³o przedstawicieli w³adz miasta oraz dzielnicy.
Piêkne i wygodne mebelki, ciekawe rysunki na ¶cianach i przede wszystkim pó³ki pe³ne ksi±¿ek – takie wnêtrze wyra¼nie zachêca aby usi±¶æ, wzi±æ do rêki ksi±¿kê i… zapomnieæ o otaczaj±cym ¶wiecie. Nowa Oddzia³ dla dzieci przy Filii nr 53 Biblioteki Kraków na os. Stalowym jest nie tylko ³adny, ale równie¿ funkcjonalny. Nowoczesne rega³y na których znajduj± siê zbiory s± mobilne, co pozwala szybko i sprawnie przearan¿owaæ przestrzeñ na potrzeby bie¿±cych wydarzeñ. Pomieszczenia, w których obecnie mie¶ci siê biblioteka dla dzieci przed remontem zajmowa³ „dzia³ gromadzenia i opracowania” i gabinet dyrekcji. Po w³±czeniu Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Struktury Biblioteki Kraków pojawi³a siê mo¿liwo¶æ nowego wykorzystania tej przestrzeni. Warto wspomnieæ, ¿e przed laty tez w tym miejscu by³a wypo¿yczalnia dla dzieci. Mo¿na zatem powiedzieæ, ¿e w pi±tek 9 lutego historia zatoczy³a zatem ko³o. Na uroczysto¶ci otwarcia obecni byli Andrzej Kulig - zastêpca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Spo³ecznej, Kultury i Promocji Miasta, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanis³aw Moryc – przewodnicz±cy Rady dzielnicy XVIII oraz Stanis³aw Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków. Wszystkim, bez wyj±tku, bardzo podoba³a siê nowa przestrzeñ. Warto przy tej okazji wspomnieæ, ¿e biblioteka na os. Stalowym powsta³a w 1954 roku a ju¿ trzy lata pó¼niej zosta³a bibliotek± g³ówna w Nowej Hucie. W swoich zasobach ten oddzia³ ma ponad 55 tysiêcy ksi±¿ek. W bibliotece odbywa siê szereg warsztatów i wydarzeñ. Panuje tu ci±g³y ruch. Równie¿ podczas uroczysto¶ci otwarcia w bibliotece byli czytelnicy. W¶ród nich 90 letnia nowohucianka, która jak siê okaza³o pamiêta³a jeszcze czasy kiedy czytelnia dla dzieci by³a w tym miejscu. Swoimi wspomnieniami podzieli³a siê z obecnymi. By³ to mi³y, choæ niezaplanowany, akcent wydarzenia.
Remont, który trwa³ od wrze¶nia do listopada 2017 roku kosztowa³ 865 tys, i obj±³ równie¿ ³azienkê dla personelu i pomieszczenie socjalne. W miejscu dawnego dzia³u dla dzieci powsta³ k±cik czytelniczy dla doros³ych. Inwestycjê, wykonan± z bud¿etu Rady Miasta Krakowa, w znaczny stopniu wspar³a finansowo Rada Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.
(a³)


Nowy dom nowohuckich harcerzy
Nowohuccy harcerze doczekali siê swojego miejsca w Nowej Hucie! Po kilku latach starañ w ¶rodê, 7 lutego 2018 Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta oficjalnie otworzy³ now± siedzibê przy ul. Kaczeñcowej 7.
Na oficjaln± inauguracjê przybyli przedstawiciele w³adz miejskich, dzielnicowych- w¶ród nich przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVI Andrzej Buczkowski oraz harcerskich. Wydarzenie rozpoczê³o siê od uroczystego przeciêcia wstêgi, którego wspólnie dokonali wiceprezydent Miasta Krakowa - Tadeusz Trzmiel, oraz komendant nowohuckiego Hufca, podharcmistrz Marek Balon.
Podczas uroczysto¶ci harcerze dziêkowali wszystkim przyjacio³om i partnerom za nieocenione wsparcie przy budowie. Na rêce wiceprezydenta z³o¿yli symboliczny drewniany klucz do lokalu. Nie mog³o zabrakn±æ zwiedzania nowej siedziby Hufca. Oprowadzani przez gospodarzy lokalu go¶cie mogli obejrzeæ ca³y budynek, przy okazji dowiaduj±c siê co nieco o dzia³alno¶ci nowohuckiego harcerstwa. Po zakoñczonym obchodzie wszystkich czeka³a niespodzianka - krótkie harcerskie ¶piewanki z gitar±.
- Wybudowali¶my nowy obiekt przeznaczony do dzia³alno¶ci statutowej i programowej harcerzy nowohuckich. Chcê podkre¶liæ, ¿e ta inicjatywa zrodzi³a siê w³a¶nie w¶ród tych m³odych ludzi, bo to jest inicjatywa harcerzy - zaznacza³ Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa obecny na otwarciu. Realizowali¶my to razem z nimi i zabezpieczali¶my ¶rodki. Tak powsta³ ten piêkny budynek, który jest pierwszym tego typu obiektem w historii Chor±gwi Krakowskiej - mówi³ wiceprezydent.
Do tej pory siedziba nowohuckich harcerzy mie¶ci³a siê na os. Jagielloñskim 9, w budynku Szko³y Podstawowej nr 101. W budowie nowego lokalu decyduj±c± rolê odegra³o wsparcie w³adz miasta oraz Zarz±du Inwestycji Miejskich. To dziêki ich pomocy w styczniu 2017 roku zosta³ rozpisany przetarg na budowê. Prace budowlane na ul. Kaczeñcowej (ulicy znajduj±cej siê w pobli¿u ko¶cio³a Arka Pana) rozpoczê³y siê w maju tego samego roku. Wcze¶niej w miejscu, w którym aktualnie urzêduj± harcerze sta³ stary, opuszczony budynek. Jego stan by³ tak fatalny, ¿e remont okaza³ siê ca³kowicie nieop³acalny. Podjêto decyzjê o wyburzeniu i postawieniu na miejscu od podstaw nowej budowli. Ca³a inwestycja warta by³a ponad milion z³otych.
- Ze starego budynku zosta³a tylko harcówka w podziemiach, która ma wygl±d taki jak mia³a kiedy¶ piwnica - mówi³ komendant Chor±gwi Krakowskiej ZHP, harcmistrz Mariusz Siudek. - Teraz to w pe³ni profesjonalnie przygotowany obiekt do tego, ¿eby harcerze z hufca Kraków - Nowa Huta mogli siê tutaj spotykaæ, pracowaæ i rozwijaæ swoj± organizacjê - zaznaczy³.
Budynek sk³ada siê z trzech poziomów. W podziemiach znajduje siê harcówka - pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania zbiórek oraz innych akcji programowych. Parter to przede wszystkim nowoczesna sala konferencyjna, ale te¿ siedziba biura w którym pracowaæ bêdzie komenda hufca - zarz±d nowohuckiego harcerstwa. Na piêtrze budynku mie¶ci siê z kolei ma³y hostel przeznaczony dla harcerzy, ale równie¿ grup pozaharcerskich. Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta to terenowa jednostka Zwi±zku Harcerstwa Polskiego. Skupia on harcerzy i instruktorów dzia³aj±cych na terenie piêciu wschodnich dzielnic Krakowa i liczy oko³o 800 cz³onków.
Piotr Górniak

Szaro¶æ miejskich mgie³
14 lutego nak³adem Wydawnictwa Replika uka¿e siê IV tom sagi „Spacer Alej± Ró¿. Szaro¶æ miejskich mgie³”.
Czwarty tom sagi „Szaro¶æ miejskich mgie³” przenosi czytelników do prze³omu lat 60. i 70. Tym razem do g³osu dochodzi m³ode pokolenie, które urodzi³o siê i wzrasta³o w socjalistycznych realiach. Zbuntowana m³odzie¿ kontynuuje walkê rozpoczêt± przez rodziców. Studenci ¿±daj±cy zwiêkszenia swobód obywatelskich ¶cieraj± siê z oddzia³ami ZOMO oraz jednostkami Milicji Obywatelskiej. Powietrze znowu szczypie w oczy od gazu ³zawi±cego, który spowija miasto.
W atmosferze ci±g³ych niepokojów wychodz± na jaw niektóre z mrocznych sekretów rodzinnych. K³amstwa z przesz³o¶ci poci±gaj± za sob± lawinê niespodziewanych zdarzeñ. Mimo to Szymczakowie oraz Paw³owscy z uporem pod±¿aj± naprzód, nie poddaj±c siê przeciwno¶ciom losu.
(f)

Kieszonkowy park w Bieñczycach
Zarz±d Zieleni Miejskiej zaprezentowa³ projekt pierwszego parku kieszonkowego zlokalizowanego w Dzielnicy XVI (Bieñczyce) przy ul. Wac³awa Króla. Jego motywem przewodnim bêdzie folklor. Wkrótce mieszkañcy Bieñczyc odpoczn± w¶ród rustykalnych kwiatów czy pachn±cych ró¿! Rodzice bêd± mogli pobawiæ siê z dzieæmi w wiejskiej zagródce, a amatorzy sportu mog± pozwoliæ sobie na odrobinê wysi³ku w czê¶ci rekreacyjno-sportowej pokrytej kolorowymi malunkami. (Projekt mo¿na obejrzeæ na stronie internetowej ZZM).
W tym roku – jak zapowiada ZZM – w ramach projektu „Ogrody Krakowian” miastu przybêdzie 18 parków kieszonkowych. Pojawi± siê w ka¿dej dzielnicy naszego miasta. Bêd± kolorowymi, pachn±cymi i ciekawie zaaran¿owanymi ogrodami, w których mieszkañcy znajd± przestrzeñ do wypoczynku i kontaktu z przyrod±.
Czym s± „parki kieszonkowe”? Sama nazwa budzi skojarzenie, ¿e nie s± rozleg³e. Powierzchnia parków kieszonkowych standardowo nie przekracza 5000 m2. Ale wa¿niejsza jest ich funkcja. Idealn± sytuacjê dla mieszkañców miast by³oby mieszkanie w osiedlu, które ma wokó³ siebie park, skwer b±d¼ inny teren zielony, w odleg³o¶ci 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Nie zawsze jest to mo¿liwe, ale tym bardziej warto wykorzystaæ ka¿dy skrawek zieleni czy przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane, bêd± cieszy³y oko i stan± siê miejscami, w których mo¿na wypocz±æ i spêdziæ przyjemnie czas.
Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzi± na potrzebê dostêpu do terenów zielonych dla mieszkañców wielkich aglomeracji miejskich. Parki kieszonkowe zyskuj± coraz wiêksz± popularno¶æ na ca³ym ¶wiecie. Szczególnie doceniaj± je mieszkañcy du¿ych miast.
Przyk³adami tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur.
Przypomnijmy, krakowianie korzystaj± ju¿ z kilku gotowych parków kieszonkowych, co pokazuje, ¿e takie rozwi±zanie siê sprawdza. Pierwszym z nich jest skwer przy ul. Fa³ata/Prusa. To zaniedbane i nieciekawe wcze¶niej miejsce obecnie sta³o siê zieleñcem, w którym ca³e rodziny spêdzaj± swój wolny czas. Organizowane s± tam m.in. s±siedzkie pikniki i koncerty.
(l)

„Park Ratuszowy” wzorcem, czyli... Co lubi± seniorzy?
- Zazdroszczê mieszkañcom osiedli w centrum Nowej Huty Parku Ratuszowego – mówi pani Halina. Jak podkre¶la - sama nale¿y jeszcze do grupy seniorów m³odszych, którzy s± mobilni i wyprawa do centrum miasta, czy nawet poza jego obrêb, jeszcze nie sprawia im trudno¶ci.
– Czêsto tamtêdy przechodzê: wiosn±, latem, jesieni± i widzê, jak taki park jest potrzebny. Ilu mieszkañców z niego korzysta! Sama te¿ z przyjemno¶ci± przysiadam na ³awce, w piêknej zadbanej zieleni. My¶lê, ¿e w³a¶nie zagospodarowanie nawet najmniejszych terenów zielonych w osiedlach, poprzez ustawienie tam ³awek i stolików to w³a¶ciwa odpowied¼ na potrzeby seniorów. Dziêki temu starsi mieszkañcy, maj±cy problem z poruszaniem siê, a mieszkaj±cy w pobli¿u mog±, w³a¶ciwie na miejscu obcowaæ z natur±. Wydaje mi siê, ¿e bardzo sprawdza siê uk³ad „³awka ze stolikiem”. Ten ostatni niekoniecznie móg³by byæ z plansz± do gry, po prostu w takim uk³adzie przyjemniej siê siedzi, gdy spotyka siê kilka osób – podkre¶la pani Halina.
(l)

W Zespole Szkó³ Ekonomicznych nr 2
10. Jubileuszowe Prezentacje Nowohuckich Szkó³ Ponadgimnazjalnych
W czwartek, 8 lutego 2018 roku w godz. 8.00- 14.00 w Zespole Szkó³ Ekonomicznych nr 2 (os. Spó³dzielcze 6) odbêd± siê Prezentacje Nowohuckich Szkó³ Ponadgimnazjalnych. W tym roku bêd± mia³y szczególny, jubileuszowy charakter. Odbywaæ siê bêd± pod has³em „10-te Prezentacje w 100 lecie odzyskania niepodleg³o¶ci”. Towarzyszyæ im bêd± liczne atrakcje, zwi±zane z rocznic± odbudowy pañstwa polskiego. Swoj± obecno¶æ zapowiedzia³ Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Walter Braunohler, przedstawiciel kraju, który udzieli³ Polsce znacz±cego wsparcia w dziele jej odbudowy i po 100 latach jest jej najbli¿szym sojusznikiem. Uroczyste otwarcie Jubileuszowych Prezentacji odbêdzie siê o godzinie 10.00.
Organizacja prezentacji to kolejny krok Zespo³u Szkó³ Ekonomicznych Nr 2 im. I. Daszyñskiego w Krakowie w zakresie utrzymania pozytywnych relacji szko³y ze ¶rodowiskiem lokalnym. Ta cykliczna impreza organizowana jest w celu stworzenia platformy informacyjnej umo¿liwiaj±cej realizacjê aspiracji edukacyjnych gimnazjalistom klas trzecich, a rynkowi us³ug edukacyjnych z dzielnicy Nowa Huta u³atwienia prezentacji swojej oferty i dorobku w nale¿ytej oprawie.
Projekt przyj±³ formê targów edukacyjnych, podczas których wystawcami s± licea ogólnokszta³c±ce, technika, szko³y zawodowe, centra doskonalenia zawodowego oraz placówki i organizacje wspieraj±ce pracê szkó³ w dzielnicy. Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych nr 2 w Krakowie - gospodarz targów, daje wystawcom mo¿liwo¶æ zaprezentowania siê w postaci niekonwencjonalnej, ciekawej i inspiruj±cej do doskonalenia w³a¶ciwego wyboru dalszego kierunku kszta³cenia przez kandydatów do szkó³ ponadgimnazjalnych. O sukcesie przedsiêwziêcia ¶wiadczy to, ¿e z roku na rok bierze w nim udzia³ coraz to liczniejsza grupa uczniów z Krakowa i okolic.
(f)
Nowa Huta w czterech smakach
Za nami pierwszy z tegorocznych biegów z tego wyj±tkowego cyklu. 20 stycznia w przylasku Rusieckim, na dystansie oko³o 10 km zmierzyli siê biegacze oraz mi³o¶nicy nordic walking. Organizatorzy ju¿ dzi¶ zapraszaj± na wiosenn± imprezê, która odbêdzie siê w Wielk± Sobotê. Nowa Huta w czterech smakach to nie tylko biegi, ale równie¿ towarzysz±ce im akcje charytatywne.
Nowa Huta w czterech smakach to cykl biegów crossowych w czasie 4. pór roku w 4. wyj±tkowych miejscach Nowej Huty. Ka¿dy bieg to trasa oko³o 10 km. Zawodnik, który przebiegnie 4 biegi w roku, pokonuje dystans maratonu. Cykl biegów po najwiêkszej i najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa, organizowany jest drugi rok z rzêdu i z ka¿d± kolejn± edycj± gromadzi coraz wiêcej zawodników. W tym roku, do biegaczy do³±czyli entuzja¶ci nordic walking.
„Prze³ajowa trasa z mnóstwem b³ota i przede wszystkim w ¶wietnym towarzystwie.” – mówi Sylwester, który zaj±³ 3. miejsce w biegu w kategorii ogólnej. „Dziêki za zawody. Bardzo fajna impreza a poczêstunek pierwsza klasa. Do nastêpnego!” – pisze Przemek, uczestnik zawodów. „Ju¿ nie mogê doczekaæ siê kolejnego biegu” – dodaje Pawe³.
„Bardzo cieszy nas fakt, ¿e uczestnicy organizowanych przez nas wydarzeñ s± zadowoleni i te¿ nie mo¿emy doczekaæ siê kolejnego biegu.” – mówi Pawe³ Derlatka, kierownik i g³ówny pomys³odawca zawodów. „Zale¿y nam na pokazaniu wyj±tkowo¶ci Nowej Huty: bogactwa terenów rekreacyjnych w naszej dzielnicy i ich potencja³u treningowego. W trakcie naszych biegów chcemy integrowaæ zawodników. Rywalizacja, choæ równie¿ wa¿na, to sprawa drugorzêdna. Szczególn± uwagê zwracamy na zasady fair play i atmosferê podczas zawodów. Dla nas wa¿ni s± i Ci pierwsi, i Ci ostatni na mecie.” – dodaje.
Trasa biegu i nordic walking Nowa Huta w czterech smakach – ZIMA prowadzi³a miêdzy zbiornikami wodnymi Przylasku Rusieckiego. Najszybsi zawodnicy biegu pokonali trasê w 38 minut. Najszybsze zawodniczki w 45 – 47 minut. Pierwszy zawodnik nordic walking pojawi³ siê na mecie po 1 godzinie i 5 minutach, najszybsza zawodniczka – siedem minut pó¼niej.
Na mecie, na finiszuj±cych, czeka³y wyj±tkowe medale, które obrazuj± nowohuckie osiedle Na Skarpie. Medal w ka¿dym biegu w ramach cyklu ma kszta³t jednego z nowohuckich osiedli. Zawodnicy, którzy biegli w zawodach w 2017 r. maj± ju¿ medale w kszta³cie osiedli Centrum A, Centrum B, Centrum C i Centrum D. Wszystkie medale w ramach cyklu utworz± kolorow± mapê Nowej Huty.
„Jak smakuje Nowa Huta? Smakuje zup± marchewkow±, marchewkowym ciastem, czekolad±, rodzynkami, orzechami, gor±c± herbat± i kaw±. Co wa¿niejsze jednak – smakuje rado¶ci±.” – mówi Andrzej, który towarzyszy³ zawodnikom nordic walking.
„Podczas cyklu Nowa Huta w czterech smakach zachêcamy do diety wegetariañskiej. Tym razem przygotowali¶my dla zawodników zupê marchewkow± i wiemy, ¿e smakowa³a.” – mówi Magdalena Zygu³a, Prezes Zarz±du Fundacji 4 Alternatywy, Organizatora zawodów. Nowa Huta w czterech smakach to równie¿ okazja do niesienia pomocy. „Uczestnicy biegu i nordic walking przekazali ³±cznie kilkana¶cie worków odzie¿y sportowej dla pacjentów Domu MONAR-u w Krakowie. To wa¿ne, poniewa¿ podopieczni O¶rodka wychodz± z uzale¿nieñ równie¿ dziêki treningom biegowym. Zawodnicy przynie¶li tak¿e oko³o 50 km suchej i mokrej karmy dla bezdomnych kotów i psów w ramach naszej akcji Cz³owiek zwierzakowi bratem. Podczas ka¿dych kolejnych zawodów, osób przekazuj±cych nam rzeczy dla potrzebuj±cych jest coraz wiêcej. Bardzo siê cieszymy i dziêkujemy.” – mówi Magdalena Zygu³a.
Kolejne zawody w ramach cyklu Nowa Huta w czterech smakach, tym razem wiosenne, odbêd± siê 31 marca 2018 r. przy Zalewie Zes³awickim. Zapisy zostan± uruchomione ju¿ wkrótce.
(a³)


WYNIKI: Bieg Nowa Huta w czterech smakach - ZIMA
Podium Kobiety:
Karolina Pi±tek, czas 00:45:21
Iwona Flaga, czas 00:46:18
Magdalena Lorens, czas 00.47.01
Podium Mê¿czy¼ni:
Jakub Piech, czas 00:38:08
Jacek Dudek, czas 00:38:25
Sylwester Augustyñski, czas 00:38:37
WYNIKI: Nordic walking Nowa Huta w czterech smakach - ZIMA
Podium Kobiety:
Dorota Rejman, czas 01:13:21
Magdalena W±sik, czas 01:23:42
Klaudia Szkodziñska, czas 01:30:42
Podium Mê¿czy¼ni:
Jakub Del±g, czas 01:05:30
Mariusz Pa¼dziora, czas 01:15:00
Jacek Tyczewski, czas 01:17:30
Wiêcej informacji:
www.ultratrailmalopolska.pl
www.facebook.com/NowaHutawczterechsmakach
Tu na razie jest ¶mietnisko, ale bêdzie…
- Co i wa¿niejsze kiedy? - pytaj± mieszkañcy. Teren przy ul. Kaczeñcowej, w pobli¿u Stawu, do niedawna zajmowa³y gara¿e. Dotychczasowy w³a¶ciciel dzia³kê sprzeda³. W³a¶ciciele gara¿y pewnego dnia zastali na drzwiach swoich blaszaków kartkê z informacj±, ¿e do koñca roku maj± siê wyprowadziæ i  teren uprz±tn±æ. Próbowali jeszcze negocjowaæ, wszak gara¿ cenna rzecz. Niestety nowy  w³a¶ciciel – Wydzia³ Skarbu Pañstwa, a w³a¶ciwie nowy  zarz±dca tego terenu Zarz±d Zieleni Miejskiej by³ nieugiêty! Teren ma zostaæ w³±czony do obszaru u¿ytku ekologicznego – jakim jest Staw przy ul. Kaczeñcowej, przewidziana jest jego rekultywacja zatem gara¿e nie wchodz± w grê.  – Czy aby na pewno znajda siê na to pieni±dze? Czy nie oka¿e siê, ¿e zamiast gara¿y, które nie s± byæ mo¿e piêkne, ale jako¶ tam wygl±daj±, na tym miejscu powstanie ¶mietnisko? Wystarczy, ¿e kto¶ – co ju¿ zaczyna mieæ miejsce – wyrzuci tu ¶mieci i rozpocznie siê masowa wywózka – mówi zaniepokojony mieszkaniec pobliskiego domu. Zarz±d Zieleni Miejskiej uspokaja  -W momencie przejêcia przez ZZM, grunt zostanie zrekultywowany i w³±czony do utrzymania. Na ten cel zostan± wykorzystane ¶rodki z utrzymania bie¿±cego. Jednocze¶nie zostanie przeprowadzona inwentaryzacja terenu, celem stworzenia projektu zagospodarowania. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego przedmiotowe dzia³ki le¿± w obszarze Terenów Zieleni Urz±dzonej, z przeznaczeniem na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, w bezpo¶rednim s±siedztwie u¿ytku ekologicznego „Staw przy Kaczeñcowej” oraz Rzeki D³ubni, co czyni z nich nieodzowny element krajobrazu Parku Rzecznego D³ubni.- informuje Tomasz Borek z ZZM.  Na razie, co widaæ na zdjêciu, wygl±da to wrêcz przera¿aj±co. Mamy jednak nadziejê, ¿e to etap przej¶ciowy.  -Termin wydania przedmiotowej nieruchomo¶ci up³ywa 11 kwietnia bie¿±cego roku, co oznacza, ¿e obecny posiadacz mo¿e zg³osiæ gotowo¶æ do przekazania nieruchomo¶ci wcze¶niej, co z reszt± sam deklarujê. Podczas wizji lokalnej w dniu 05.01.2018 r. i rozmowie z obecnym jeszcze gospodarzem ternu, zosta³y przedstawione mu oczekiwania dotycz±ce bezzw³ocznego uporz±dkowania terenu ze ¶mieci i utrzymywanie go w nale¿ytym porz±dku. Gospodarz zobowi±za³ siê posprz±taæ teren.- informuje Marcin Pawlik zastêpca dyrektora ds. Zieleni  ZZM.  Pozostaje czekaæ, trzy miesi±ce to z jednej strony ma³o, jednak dla spaceruj±cych tu mieszkañców du¿o. To równie¿ wystarczaj±cy czas aby ewentualne osoby szukaj±ce nielegalnych wysypisk ¶mieci zd±¿y siê przyzwyczaiæ do tego  miejsca. Miejmy zatem nadziejê, ¿e teren uda siê uprz±tn±æ wcze¶niej – co podobno zosta³o przez w³a¶ciciela zadeklarowane, i bêdziemy znów mogli cieszyæ siê urokiem tego miejsca. Zw³aszcza, ¿e z informacji uzyskanych w Zarz±dzie Zieleni Miejskiej wynika, ¿e maj± tu powstaæ pomosty do obserwacji przyrody. Oczywi¶cie bêdziemy tam zagl±daæ i trzymaæ rêkê na pulsie.
Agnieszka £o¶


Fot. autor
W najbli¿szy wtorek, w Muzeum PRL-u – Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?
Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, budynek dawnego kina „¦wiatowid”) serdecznie zaprasza wszystkich, którzy pamiêtaj± czasy PRL-u na spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”, które odbêdzie siê we wtorek 23 stycznia o godzinie 17.00. Najbli¿sze spotkanie pt. „Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?” organizowane jest we wspó³pracy z Teatrem Ludowym. Go¶ciem specjalnym bêdzie Andrzej Franczyk – polski aktor teatralny i filmowy, od 1985 roku wystêpuj±cy na deskach Teatru Ludowego.
Teatr Ludowy rozpocz±³ dzia³alno¶æ 3 grudnia 1955 r. premier± sztuki "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogus³awskiego. Jego dyrektorem zosta³a Krystyna Skuszanka, która kszta³towa³a gusta odbiorców tworz±c spektakle nowoczesne i ambitne, nie raz zmagaj±c siê z cenzur±. Wspó³pracowa³a z wybitnymi kompozytorami, scenografami, re¿yserami i aktorami. Placówka przyci±ga³a krakowian, a nie nowohucian, gdy¿ repertuar by³ trudny w odbiorze, dlatego ci ostatni go bojkotowali. W sezonie 1957/58 wprowadzono l¿ejszy repertuar. Nie wystarczy³o to jednak i Skuszanka musia³a odej¶æ.
Cykl spotkañ „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Ch³osta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z go¶æmi na temat ich wspomnieñ z okresu PRL-u. Jest to doskona³a okazja do spêdzenia czasu w mi³ej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i warto¶ciowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wyk³ad przybli¿aj±cy temat przewodni.
(f)
TAJEMNICE PA£ACU OPATA MOGILSKIEGO
Architekt Anna Bojê¶-Bia³asik zmaga siê z murami pa³acu opata cystersów w Mogile ju¿ trzy lata. - Nasze dzia³anie ³±czy poszukiwanie skarbów z dzia³alno¶ci± detektywistyczn± – nigdy nie wiadomo na jak± cenn± rzecz trafimy – mówi pó³¿artem. Na przyk³ad, na zapomnian±, renesansow± klatkê schodow±!
 
Pocz±tki opactwa w Mogile siêgaj± lat dwudziestych XIII wieku, kiedy to do podkrakowskiej wówczas wsi Mogi³a, biskup Iwo Odrow±¿ sprowadzi³ francuskich zakonników. Przez kolejne trzy stulecia klasztor rozbudowywa³ siê. W XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego wybudowano gotyckie kru¿ganki i podwy¿szono nawê ko¶cio³a. W XV wieku wzniesiono budynek przeoratu, a w drugiej po³owie XVI wieku – renesansowy pa³ac opacki.
Zobaczmy pa³ac opatów mogilskich z koñca XIX wieku, oczami W³adys³awa £uszczkiewicza (1828- 1900), który opisa³ mogilskie opactwo do¶æ szczegó³owo w swoim przewodniku „Wie¶ Mogi³a przy Krakowie, jej klasztor cysterski i ko¶ció³ek farny i kopiec Wandy z 17 rycinami”. Przewodnik by³ wydany przez Towarzystwo Mi³o¶ników Historyi i Zabytków Krakowa.
Jest to budynek jakby osobny stoj±cy wewn±trz dziedziñca klasztornego pod którym przep³ywa koryto rzeki D³ubni. Zgrabny ten budyneczek stan±³ po 1438 roku po uchwale Kapitu³y Generalnej w Citeaux, dozwalaj±cej na samoistne pomieszkanie opata i jego s³u¿by. Opat mieszka³ dawniej w gmachu klasztornym, ale gdy maj±tki dobrze prowadzone przynosi³y zamo¿no¶æ, sta³ siê mo¿ny dygnitarzem ko¶cielnym, utrzymuj±cym stosunki z panami i przyjmuj±cym u siebie monarchów. Dzisiejszy pa³acyk opacki jest skromny w rozmiarach przynale¿a³ on do opatów z wyboru zakonników, wyboru spo¶ród siebie. W tych ostatnich czasach starano siê obieraæ szlachcica.
Erazm Cio³ek wybrany w latach  1522 – 1547 by³ zarazem sufraganem krakowskim (…) M±¿ uczony i obrotny posiada Cio³ek ³aski Zygmunta I, przez lata  w ³askach Zygmunta I otrzymuje za spraw± Klemensa VI dla siebie i nastêpców  miejsce w stallach katedry wawelskiej. On to zbudowa³ to mieszkanie opackie, w niem
(pisownia orginalna) to przyjmowa³ nieraz obu Zygmuntów i wielu innych dostojników. Pami±tk± tych stosunków jest wbudowane w ¶cianê po³udniow± na piêtrze epitafium.  Z rze¼bion± g³ow± Zygmunta Starego, godn± w³oskich rze¼biarzy z napisem „pater  patreae”- opisuje £uszczkiewicz.
Widaæ budynek nie by³ do¶æ obszernym dla opatów XVI stulecia, skoro Marcin  Bia³obrzeski, opat obrany przez zgromadzenie, buduje w s±siedztwie nowy pa³ac ze wspania³ymi salami i marmurowym portalem, zwrócony frontem do wschodu. Z osobn± kaplic± i dziedziñcem  z zabudowaniami gospodarczymi. Ta czê¶æ zabudowañ ma osobny wjazd.
W dawnym pa³acu opackim i tzw. przeoracie ma powstaæ Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów. Zajmie ono parter i piwnice tych budynków, które by³y sukcesywnie wznoszone i rozbudowywane od XIII do XVII w., a dzi¶ stanowi± przed³u¿enie najwa¿niejszego, wschodniego skrzyd³a klasztoru.  Tam gdzie w przysz³o¶ci bêdzie ekspozycja trwaj± jeszcze prace archeologiczne i architektoniczne.
***
Cystersi byli promotorami ca³ej kultury technicznej, rolniczej w zwi±zku z tym wszystko co jest dzi¶ odkrywane, to ¶lad historii i rozwoju kulturowego i cywilizacyjnego tego miejsca i Ma³opolski. W samym pa³acu opata podczas ostatnich prac renowacyjnych ods³oniêto relikty XIII-wieczne. Potwierdzaj± poniek±d, ¿e klasztor w Mogile w swoim rozleg³ym zasiêgu i kszta³cie zosta³ zbudowany bardzo szybko, choæ budowle potem by³y przekszta³cane. Jednym z takich niespodziewanych odkryæ by³a… renesansowa klatka schodowa.
- Pomiary elektronicznego skanowania z zewn±trz i wewn±trz, w technice 3D, pokazywa³y niezgodno¶ci. Wynika³o z nich, ¿e w obrêbie budynku znajduje siê jaka¶ niedostêpna przestrzeñ. Jak w jakim¶ horrorze filmowym – zamurowany pokój. Dostali¶my siê tam od góry,  przez ca³kowicie wspó³czesny strop z lat siedemdziesi±tych. Okaza³o siê, ¿e ca³a przestrzeñ klatki schodowej jest zasypana gruzem. Dzi¶ zosta³a odgruzowana i planowane s± tam schody – opisuje architekt Anna Bojê¶-Bia³asik. 
Inn± ciekawostk±, ¶wiadcz±ca o zaawansowaniu cywilizacyjnym i technicznym opactwa w Mogile s± pozosta³o¶ci „centralnego ogrzewania”. Ten system kana³ów ciep³owniczych wraz z piecem znajduj±cym siê na poziomie piwnic podlega konserwacji i w przysz³o¶ci bêdzie eksponowany.
Mia³ te¿ pa³ac opata tak¿e swoj± „kanalizacjê” i „wodoci±g”. Kana³ pozostawa³ tu ca³y czas, znajduje siê pod poziomem dzisiejszego dziedziñca. Jedna z najstarszych czê¶ci budynku przeoratu niegdy¶ mie¶ci³a zespó³ latryn, które mo¿na datowaæ na drug± po³owê XIV wieku. - Zachowa³ siê tak¿e sklepiony kana³, którym przep³ywa³a rzeka, oczyszczaj±ca latryny. To by³ wysoki kana³, w³a¶ciwie cz³owiek doros³y mo¿e poruszaæ siê w nim na stoj±co. To w³a¶nie przez ten kana³ zwiedzaj±cy muzeum bêd± mogli przej¶æ i niejako „od spodu” zobaczyæ ocala³e fragmenty zespo³u latryn.
Podczas prac odnaleziono równie¿ ciekawe kafle o niezwyk³ej warto¶ci artystycznej i technologicznej, z przedstawieniami ostatnich Jagiellonów. To potwierdza bliskie kontakty opata mogilskiego z dworem na Wawelu. Piece obrazuj±ce kafle z czasów Zygmunta Augusta bêd± równie¿ eksponowane w przysz³ym muzeum.
Prace archeologiczne w pa³acu opata zosta³y zakoñczone. Ale je¶li chodzi o sam budynek to prace adaptacyjne wymagaj± szczególnej uwagi – by nie zniszczyæ tego co jest. Równie¿ teren wokó³ budynku zyska innym wygl±d. Wokó³ pa³acu planowany jest ogród zio³owy z ro¶linami znanymi z zielnika sprzed kilkuset lat.
***
Co jeszcze zobaczymy w przysz³ym Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów, w dawnym pa³acu opata mogilskiego? Celem wystawy bêdzie opowie¶æ o tym, kim s± mnisi, jak powsta³ ich zakon, na czym polega ich fenomen i jak daleko siêgaj± wp³yw cystersów na sztukê europejsk±. Zobaczymy m.in. najcenniejsze dokumenty klasztorne sprzed 800 lat, starodruki z biblioteki cystersów mogilskich, szaty i naczynia liturgiczne. Najstarszym eksponatem bêdzie drewniana, okuwana gêsto metalowymi nitami skrzynia z pocz±tku XIII wieku.
Krystyna Lenczowska


Na razie trwa remont – w roku 2019 w pa³acu opata powstanie Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów.


Najstarszy eksponat – skrzynia drewniana gêsto wzmacniana metalowymi æwiekami.

Fot. autorka
Koncerty na Szklanych Domach
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.12 31,030,429 unikalnych wizyt