Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Lajkoniki na kolejnej nowohuckiej linii
Dziêki kolejnym dostawom nowych tramwajów od soboty, 27 marca nowoczesne, niskopod³ogowe Lajkoniki zaczê³y kursowaæ na kolejnej trasie do Nowej Huty. Zgodnie z wcze¶niejszymi zapowiedziami jest to linia nr 9, ³±cz±ca Mistrzejowice z Nowym Bie¿anowem P+R.
Na trasie pojawi³y siê trzy Lajkoniki, co oznacza, ¿e niemal po³owa kursów bêdzie tam obs³ugiwana nowymi, niskopod³ogowymi tramwajami. Liczba posiadanych obecnie przez MPK SA Lajkoników umo¿liwi wysy³anie tych nowych wagonów na liniê nr 9 tylko w weekendy, ale wraz z przysz³ymi kolejnymi dostawami, najprawdopodobniej ju¿ w najbli¿szych tygodniach, zaczn± one kursowaæ na tej trasie tak¿e w dni powszednie.
Przypomnijmy, ¿e pierwsze Lajkoniki na nowohuckich torowiskach pojawia³y siê niemal rok temu – w czerwcu 2020 roku. Wyjecha³y wtedy na liniê nr 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów). Obecnie te najnowsze w Krakowie wagony przewo¿± mieszkañców nowohuckich Mistrzejowic na trasie linii nr 14 (Mistrzejowice – Bronowice). Ka¿dego dnia na tej trasie w dzieñ powszedni kursuj± ju¿ cztery Lajkoniki. Docelowo z Mistrzejowic do Bronowic bêd± kursowaæ wy³±cznie nowoczesne Lajkoniki i wagony NGT6 Bombardiera. Warto pamiêtaæ, ¿e najd³u¿sze w Polsce niskopod³ogowe tramwaje, czyli Krakowiaki, ju¿ od kilku lat obs³uguj± w ca³o¶ci liniê nr 4 (Wzgórza Krzes³awickie – Bronowice Ma³e) i wiêkszo¶æ kursów na linii nr 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów).
Wraz z kolejnymi dostawami Lajkoników wagony z nisk± pod³og± bêd± jeszcze w tym roku coraz czê¶ciej pojawiaæ siê na nowych trasach. Niezale¿nie od tego na jak± liniê zostan± skierowane wagony Stadlera pozwol± na wycofywanie z ruchu kolejnych poci±gów E1 i c3 lub 105Na. Ju¿ teraz w weekendy wagony niskopod³ogowe kursuj± na 14 z 19 krakowskich linii tramwajowych.
Lajkoniki to nowoczesne tramwaje wyposa¿one w klimatyzacjê, monitoring, o¶wietlenie ledowe wnêtrza oraz nowoczesny system informacji pasa¿erskiej z³o¿ony z g³osowego zapowiadania przystanków i tablic wy¶wietlaj±cych trasê przejazdu. W ka¿dym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która u³atwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepe³nosprawnym poruszaj±cym siê na wózkach. Z my¶l± o u¿ytkownikach smartfonów w poje¼dzie do dyspozycji s± porty USB umo¿liwiaj±ce ³adowanie urz±dzeñ mobilnych oraz gniazdka elektryczne.
(f)


D¼wiêkowe spacery po Nowej Hucie z Klubem 303
Projekt Syntezy powraca! Tak jak jesieni±, Klub 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na spacery d¼wiêkowe. Tym razem jednak - w wersji on-line, zachêcaj±c by samemu ruszyæ ¶ladem brzmieñ Nowej Huty.
Od 27 marca co tydzieñ, przez 4 kolejne soboty, w aktualno¶ciach na stronie www.krakownh.pl i na fanpage’u Klubu 303 na Facebooku, prezentowane bêd± trasy spacerowe szlakiem miejsc charakterystycznych i wa¿nych dla Nowohucian. Biegn±c w czterech ró¿nych kierunkach, stworz± mapê d¼wiêkow± Nowej Huty, uka¿± jej niesamowity pejza¿ brzmieñ. Spacery skupi± siê tak¿e na miejscach, w których ludzie kiedy¶ siê spotykali i zweryfikuj±, jak one brzmi± dzisiaj. Nie zabraknie te¿ krótkiej informacji historycznej zwi±zanej z danym miejscem. Spacery podzielone bêd± na kolory, z których ka¿dy obejmie okre¶lon± trasê. W odcinku pierwszym zaprezentowany zostanie spacer zielony, którego trasê wyznacz± nastêpuj±ce miejsca: Plac Centralny, Osiedle Wandy, dawne Kino Stal a dzi¶ szkolna sala gimnastyczna, Kombinat, Kopiec Wandy i Pleszów.
Syntezy to projekt, który ma charakter interdyscyplinarny. Za punkt odniesienia i g³ówn± o¶ artystycznych dzia³añ przyjête zosta³y nowohuckie przestrzenie. Projekt zainaugurowa³ w marcu 2020 roku koncert Fischerle - nietuzinkowego artysty zajmuj±cego siê muzyk± elektroakustyczn±, preparowanym field-recordingiem, dubem i instrumentalnym hip-hopem. W drugiej czê¶ci projektu, w czasie lockdownu, zaprezentowany zosta³ w sieci cykl D¼wiêkowe podró¿e. W pa¼dzierniku ubieg³ego roku Klub 303 zaprosi³ mieszkañców do udzia³u w trzeciej czê¶ci projektu - d¼wiêkowych spacerach po Nowej Hucie, które zosta³y przerwane przez obostrzenia wprowadzone w zwi±zku z rozwojem pandemii.
(f)

NA PAÑSKIM STOLE
„Za¶ dla mê¿czyzn wêdliny le¿± do wyboru:
Pó³gêski t³uste, kumpie, skrzydliki ozoru,
Wszystkie wyborne, wszystkie sposobem domowym
Uwêdzone w kominie dymem ja³owcowym”

A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od ¦wi±t Wielkiej Nocy. Czas do ich nadej¶cia wype³niaj± przygotowania, zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Aspekt pierwszy wi±¿e siê z uczestnictwem w modlitwach, nabo¿eñstwach oraz po¶cie. Dzia³aniom tym czêsto towarzyszy refleksja i skupienie. Jednak¿e zbli¿aj±ca siê Wielkanoc, oprócz wymiaru sakralnego, posiada te¿ drug±, bardziej przyziemn± postaæ. Polega ona na szczególnej dba³o¶ci o stó³ – piêknie udekorowany i suto zastawiony rozmaitymi potrawami. Owe wielkanocne dania, tak pieczo³owicie przygotowywane i szykowane, maj± tradycjê i symbolikê ¶ci¶le zwi±zan± z charakterem tych uroczysto¶ci.
Przed laty, gdy ¿ycie ziemian toczy³o siê wraz ze zmieniaj±cymi porami roku, a jego rytm wyznacza³ kalendarz liturgicznych ¶wi±t, Wielkanoc by³a szczególnie wa¿nym czasem. Tradycj± by³o gromadzenie solidnych, miêsnych zapasów oraz szykowanie s³odko¶ci, które nastêpnie mia³y siê znale¼æ na ¶wi±tecznym stole. Co istotne przygotowania do ucztowania czyniono odpowiednio wcze¶niej, albowiem zwyczaj nakazywa³ ograniczenie wszelkich prac domowych, a zatem i gotowania, w Wielkanoc. Dlatego te¿ gospodynie szykowa³y rozmaite specja³y z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Na stole, oprócz ¿uru, zimnego miêsiwa, jajek, chrzanu czy chleba, królowa³y s³odko¶ci: mazurki, placki czy ciasto dro¿d¿owe. Szczególn± jednak pozycjê zajmowa³y wielkanocne baby bêd±ce najwa¿niejszym, ¶wi±tecznym wypiekiem. By³y one pieczone z m±ki pszennej z dodatkiem du¿ej ilo¶ci ¿ó³tek utartych z cukrem. Bardzo czêsto do ciasta dodawano bakalie – migda³y oraz rodzynki. Wysoko¶æ, puszysto¶æ i delikatno¶æ owego ciasta wiele mówi³a o kulinarnych talentach pani domu, gospodynie stara³y siê wiêc, aby ich dzia³o nie zosta³o wcze¶niej zniszczone. W tym celu ciasto na baby chowano przed domownikami i przykrywano lnian± ¶ciereczk±, maj±c± zapobiec jego opadniêciu.
Ozdob± sto³u by³y piêknie zdobione pisanki. Skorupki barwiono na jednolity kolor mocz±c je w ³upinach cebuli, wywarze z m³odego ¿yta czy ciemnej malwy. Wcze¶niej, przed zanurzeniem skorupek w naturalnym barwniku, nanoszono za pomoc± wosku ornament. Te najpiêkniejsze, bogato udekorowane pisanki, podarowywano bliskim w prezencie.
Oczywi¶cie nale¿y pamiêtaæ, i¿ liczba potraw i ich rodzaj by³ zale¿y od zasobno¶ci danego gospodarstwa. Zanim jednak zostawa³y one spo¿yte przez mieszkañców dworu koniecznie musia³y zostaæ pob³ogos³awione przez kap³ana. Nie przynoszono ich jednak, jak dzi¶ w koszyczkach do ko¶cio³a, lecz to ksi±dz w Wielk± Sobotê przychodzi³ do ziemiañskich domostw i tam te¿ dokonywa³ ich po¶wiêcenia. Pokarm do ¶wiêcenia uk³adano na bia³ym obrusie, ozdobionym girlandami z bukszpanu, baziami, rze¿uch± oraz kwiatami.
W uroczysto¶ci tej brali udzia³ wszyscy mieszkañcy folwarku, którzy cierpliwie czekali przed dworem z kobia³kami wype³nionymi pokarmem. Przyniesione przez w³o¶cian specja³y by³y nastêpnie ustawiane przed gankiem dworu. Tam ksi±dz po¶wiêcon± wod± kropi³ zgromadzonych i naszykowane w koszach przysmaki.
D³ugo oczekiwana wielkanocna biesiada mog³a siê odbyæ dopiero po rezurekcyjnym nabo¿eñstwie. Wówczas domownicy zasiadali do wystawnego ¶niadania. Zgodnie ze zwyczajem ucztowanie poprzedza³o dzielenie siê jajkiem, przy czym tradycja nakazywa³a, aby nie pomijano nikogo, równie¿ s³u¿by.
Wiele z tych obrzêdów jest kultywowanych do dzi¶. Wprawdzie tegoroczne ¶wiêta Wielkiej Nocy bêd± zapewne celebrowane mniej hucznie, ni¿ to bywa³o w latach minionych, najwa¿niejsze jednak, aby nie zatraciæ pamiêci o istocie tych uroczysto¶ci.
Anna Kolasa


Specjalna szko³a, dla wyj±tkowych dzieci...
Gdy mówimy, ¿e co¶ jest specjalne – wiêkszo¶æ my¶li o czym¶ wyj±tkowym, ekskluzywnym, unikatowym. Kiedy natomiast pojawia siê okre¶lenie szko³a specjalna – emocje bywaj± ju¿ ró¿ne. Okazuje siê, ¿e zupe³nie bezpodstawnie bo te placówki – czyli szko³y specjalne to miejsca naprawdê wyj±tkowe! Zajrzyjmy do jednej z nich, do Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 6 na ul. Ptaszyckiego.
Rozgorza³a w mediach dyskusja na temat szkó³ specjalnych. Rodzice, nauczyciele i dzieci zgodnie wystêpuj± w ich obronie – choæ oficjalnie nie mówi siê o ich zamykaniu czy przekszta³caniu - co¶ siê w sprawie dzieje. Nowostworzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dokument pod bardzo ogóln± nazw± „Edukacja dla wszystkich”, który w za³o¿eniach ma m.in. edukacjê w³±czaj±c± - budzi niepokój, gdy¿ póki co owiany jest tajemnic±. W rodzicach dzieci z niepe³nosprawno¶ciami sytuacja budzi strach, który jak wiadomo zawsze jest pochodn± niewiedzy. Nie ma jednak mo¿liwo¶ci aby t± wiedzê uzupe³niæ, gdy¿ nie mo¿na poznaæ jeszcze rozwi±zañ przyjêtych do realizacji. Wci±¿ trwaj± prace nad dokumentem, rodzice pytaj± jednak zgodnym g³osem – czemu nie s± do tych prac zaproszeni! Pozostaj± w nadziei, ¿e nowe rozwi±zania nie zburz± wypracowanego przez lata systemu, który ich dzieciom daje poczucie bezpieczeñstwa i mo¿liwo¶æ rozwoju. O tym jak wyj±tkowe s± szko³y specjalne i czy umieszczenie dziecka niepe³nosprawnego w szkole masowej to sposób na skuteczn± integracjê czy raczej droga do pog³êbiania siê ró¿nic miêdzy dzieæmi zdrowymi a tymi, które maj± dysfunkcje rozmawiam z rodzicami dzieci, które ucz± siê w nowohuckim Zespole Szkó³ Specjalnych nr 6.
Bezpieczeñstwo, rado¶æ, rozwój
Te s³owa najczê¶ciej padaj± gdy pytam o to co daje ta szko³a ich dzieciom. Mamy s± zgodne okazuje siê, ¿e dla ka¿dej z nich oznacza to co innego. -Bartu¶ chodzi do II klasy i od pierwszego dnia w szkole – mimo moich wielkich obaw - odnalaz³ siê ¶wietnie. Atmosfera jaka tu panuje, kameralny klimat placówki, jej doskona³e wyposa¿enie, organizacja a przede wszystkim ¶wietna kadra – wszystko to sprawia, ¿e syn wrêcz nie lubi weekendów, bo tak dobrze czuje siê w szkole. Zajêcia s± dla niego bardzo atrakcyjne i rozwijaj±ce, robi ogromne – jak na swoje mo¿liwo¶ci – postêpy. Najbardziej cieszy nas rozwój umiejêtno¶ci komunikacyjnych i samoobs³ugowych. Przez niespe³na dwa lata spêdzone w szkole osi±gn±³ progres jakiego nie uda³o mu siê uzyskaæ przez 9 wcze¶niejszych lat intensywnej pracy na zajêciach wczesnego wspomagania i w przedszkolu. – opowiada mama ma³ego ch³opca z zespo³em Downa. Zupe³nie inaczej wygl±da rozwój autystyka – 12-letniego Miko³aja. – U syna nie widaæ spektakularnej ró¿nicy – podkre¶la jego mama – on idzie do przodu bardzo ma³ymi kroczkami. Odnalaz³ siê w tej szkole, funkcjonuje du¿o lepiej ni¿ w przedszkolu, tu jest wielu terapeutów, z pomocy których mo¿e skorzystaæ, on kwitnie – oczywi¶cie na miarê swoich mo¿liwo¶ci. Dobrze dzia³aj± na niego zajêcia sensoryczne, masa¿e – to go wycisza. Mama Julki, dziewczynki z rzadkim schorzeniem jakim jest Zespó³ Angelmana z dum± opowiada o tym, ¿e jej córka gdy wraca, ¿e szko³y z ksi±¿k± do komunikacji pokazuje jej co robi³a w szkole, przy pomocy znajduj±cych siê w ksi±¿ce obrazków. Dla Julki to w³a¶nie jest rozwój. Bezpieczeñstwo i rado¶æ – dla wszystkich chyba mam i dzieci maj± jeden wyk³adnik entuzjazm z jakim dzieci id± do szko³y! Bo uczniowie Zespo³u Szkó³ Specjalnych nr 6 czuj± siê w tej szkole po prostu dobrze.
Integracja wa¿na rzecz
Co do tego ¿adna z mam nie ma w±tpliwo¶ci, jednak swoich dzieci nie pos³a³yby do szko³y integracyjnej - wybra³y placówkê specjaln± z pe³n± ¶wiadomo¶ci±. – Wiktoria chodzi³a do przedszkola integracyjnego, pierwsze lata by³o w porz±dku. Ma³e dzieci nie widz± ró¿nic miêdzy sob±. Dziewczynki by³y w stosunku do niej bardzo opiekuñcze. Ale pod koniec, jak ju¿ mia³y 5, 6 lat wiedzia³am, ¿e nie bêdzie kontynuowa³a nauki w integracji. Po co mam dziecko stresowaæ? Chcia³am, ¿eby trafi³a do grupy z dzieæmi na podobnym poziomie. – opowiada mama 14-latki z zespo³em Downa. Wszystkie zgadzaj± siê, ¿e powinno siê rozpocz±æ dzia³ania u¶wiadamiaj±ce ludziom zdrowym, ¿e w spo³eczeñstwie s± osoby niepe³nosprawne. Byæ mo¿e rozwi±zaniem by³y projekty, w ramach których uczniowie ze szkó³ masowych i specjalnych podejmowa³y by wspólne dzia³ania. – Podkre¶la siê rolê integracji w wieku szkolnym jako wa¿nego elementu przygotowuj±cego nasze dzieci do ¿ycia w spo³eczeñstwie, do pó¼niejszej pracy, ale przecie¿ nasze dzieci raczej do pracy nie pójd±. Integracja wa¿na rzecz, ale czy trzeba j± przeprowadzaæ na si³ê?- pytaj± mamy.
Wy³±czeni przez w³±czanie
Bo ¼le przeprowadzona integracja mo¿e wyrz±dziæ ogromn± krzywdê i to zarówno dzieciakom z niepe³nosprawno¶ciami jak i tym zdrowym. – Absolutnie nie wyobra¿am sobie Miko³aja w szkole masowej. Prosta sprawa jak zadzwoni dzwonek Miko³aj zatka uszy. A przecie¿ w szkole masowej dzwonek dzwoni w³a¶ciwie co chwilê! – mówi mama autystyka. Moje rozmówczynie s± zgodne co do tego, ¿e umieszczenie ich dzieci w placówce z dzieæmi zdrowymi mog³oby skoñczyæ siê katastrof±. - Mieli¶my krótk± „przygodê” z nauczaniem integracyjnym na poziomie przedszkola. Wydawa³o nam siê wówczas, ¿e Bartek bêdzie siê szybciej uczy³ g³ownie przez na¶ladownictwo od zdrowych rówie¶ników i dziêki intensywnej pracy nauczyciela wspomagaj±cego. Z perspektywy czasu widzimy, ¿e to by³ stracony rok, bo niestety syn nie funkcjonowa³ w grupie, znacznie cofn±³ siê w rozwoju, przesta³ mówiæ a zdrowe dzieci traktowa³y go jak dziwol±ga - wspomina mama ch³opca z Zespo³em Downa. – Mówi siê, ¿e po³±czenie dzieci zdrowych z niepe³nosprawnymi w jednej placówce mia³oby przeciwdzia³aæ dyskryminacji. Mnie siê wydaje, ¿e zmuszanie ich by rywalizowali z rówie¶nikami, z którymi tak naprawdê nie maj± szansy rywalizowaæ to dopiero by³aby dyskryminacja – podkre¶la mama Wiktorii. Jej córka jak ka¿da nastolatka lubi byæ chwalona, w szkole specjalnej codziennie ma na to szansê. Czy podobnie by³oby w szkole masowej? -Z naszego do¶wiadczenia integracja dzieci niepe³nosprawnych intelektualnie ze zdrowymi to tylko pobo¿ne ¿yczenie. Dajmy wiêc szansê zdrowym dzieciom na zrównowa¿ony rozwój na w miarê zrównowa¿onym poziomie, ale w warunkach zdrowej szkolnej konkurencji. Pozostawmy natomiast dzieciom niepe³nosprawnym intelektualnie szansê na rozwój i edukacjê na poziomie dostosowanym do ich mo¿liwo¶ci, dajmy im szansê na rozwój komunikacji i maksymalne usamodzielnienie w bezpiecznej, ¶wietnie wyposa¿onej specjalistycznej placówce, w przyjaznym gronie podobnych sobie rówie¶ników, pod opiek± wysokiej klasy specjalistów. Nie róbmy krzywdy dzieciom. ani tym pe³nosprawnym, ani tym niepe³nosprawnym. Dajmy im równe szanse, dostosowane do ich mo¿liwo¶ci. – apeluje mama Bartka. A mama Julki wspomina – Kiedy córka by³a w przedszkolu w grupie z dzieæmi, które funkcjonowa³y lepiej ni¿ ona by³a p³aczliwa, nie chcia³a nic robiæ. Gdy trafi³a do grupy gdzie by³y dzieci na jej poziomie od¿y³a. Ten przyk³ad wyra¼nie pokazuje ¿e w³±czaj±c dziecko niepe³nosprawne na si³ê w grupê dzieci zdrowych mo¿na je tak naprawdê skutecznie wy³±czyæ.
Czemu kto¶ ma za nas decydowaæ?
To pytanie w rozmowie pojawia siê najczê¶ciej. ¯adna z mam uczniów ZSS nr 6 nie twierdzi, ¿e szko³y integracyjne s± z³e. Z rozmowy wynika jednak wyra¼nie, ¿e dzieci niepe³nosprawne – to niezwyk³y zbiór osobowo¶ci. Nie da siê ich obj±æ, nie da zdefiniowaæ tym bardziej nie da siê wrzuciæ do jednego worka i zastosowaæ jednej regu³y, która uczyni ich ¿ycie lepszym, ³atwiejszym. – Przecie¿ jak kto¶ chce to jego dziecko mo¿e chodziæ do szko³y integracyjnej, s± dzieci, które dadz± sobie tam radê - mówi z przekonaniem mama Kuby, który ma zespó³ Downa- ale mój syn by sobie tam nie poradzi³. Poszed³ by dzieñ , mo¿e dwa trzy a potem powiedzia³by, ¿e nie idzie i co ja mia³abym zrobiæ? On potrafi byæ bardzo uparty. I dodaje - Dobrze jest tak jak teraz kiedy to mama ma wybór czy jej dziecko bêdzie chodziæ do szko³y masowej, integracyjnej czy specjalnej. Dla moich rozmówczyñ ten wybór by³ oczywisty -¯adna masowa czy nawet integracyjna szko³a nie zapewni naszym dzieciom takich warunków edukacji, wspomagania rozwoju, takiego poziomu opieki, komfortu i bezpieczeñstwa jak szko³a specjalna. – podkre¶la mama Bartka i nie s± to puste s³owa szko³a ma bowiem niezwykle bogate zaplecze zarówno kadrowe jak i pod wzglêdem wyposa¿enia s± tu m.in. sale specjalistyczne – sala do integracji sensorycznej, gabinet hydromasa¿u, sala do¶wiadczania ¶wiata, ¶cianka wspinaczkowa. Tu uczniowie, w malutkich klasach, odzia³y s± bowiem kilkuosobowe – s± klasy do których chodzi 2 lub 3 dzieci, rozwijaj± siê na miarê swoich mo¿liwo¶ci.
Bo sukces ma ró¿ne oblicza
Ka¿da mama marzy o tym by jej dziecko go osi±gnê³o. Dla ka¿dej mamy znaczy to co innego. Ka¿de te¿ dziecko ró¿ne ma predyspozycje i w ró¿nych dziedzinach mo¿e byæ najlepsze. Niezaprzeczalnie jednak osi±ganie sukcesów, du¿ych czy tez ma³ych jest konieczne do prawid³owego rozwoju, daje nam wiarê w siebie i pozwala siê i¶æ do przodu. Mamy s± zgodne -Szko³y specjalne wyci±gaj± z naszych dzieci to co najlepsze, sprawiaj± ze s± one w stanie normalnie funkcjonowaæ – normalnie czyli zje¶æ przespaæ siê, mo¿e cos ko³o siebie zrobiæ! To jest sukces na miarê ich mo¿liwo¶ci. S± przekonane, ze w szkole masowej nikt by dziecka za taki sukces nie pochwali³, nikt by go nie doceni³. Sukcesem Julki jest „zdanie z³o¿one” w postaci dwóch obrazków w ksi±¿ce do komunikacji i to ¿e chce siê sama myæ, sukcesem Wiktorii wyprawa do sklepu podczas której „umia³a siê zachowaæ” i umiejêtno¶æ ubrania siê, sukcesem Bartka to, ¿e nauczyæ siê sygnalizowaæ potrzeby fizjologiczne zespó³ pracuj±cych w Zespole Szkó³ Specjalnych nr 6 nauczycieli to ludzie, którzy doceniaj± te, mo¿e dla as ludzi zdrowych ma³e sukcesy, ale dla tych m³odych ludzi to wielkie sprawy! Dobrze, ¿e jest miejsce i ¿e s± ludzie dziêki którym s± one „oklaskiwane”
Agnieszka £o¶

CIEP£O, CIEPLEJ… WIOSNA
„Bo ju¿ bocian przylecia³ do rodzinnej sosny
I rozpi±³ skrzyd³a bia³e, wczesny sztandar wiosny;
A za nim, krzykliwymi nadci±gn±wszy pu³ki,
Gromadzi³y siê ponad wodami jaskó³ki”
A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”


Mówi siê, ¿e „w marcu jak w garncu” – w istocie miesi±c ten jest niezwykle chimeryczny i zmienny. Jednak¿e to w³a¶nie wówczas, kiedy dni s± coraz d³u¿sze, a s³oñce mocniej przy¶wieca, powoli zaczyna budziæ siê wiosna. Jej nadej¶cie otwiera³o te¿ nowy rozdzia³ w ¿yciu mieszkañców ziemiañskich siedzib.
Wiosna to, po zimowym odpoczynku, czas o¿ywienia i wzmo¿onej pracy. W okresie tym rozpoczynaj± siê prace na roli, w domach za¶ ruszaj± wiosenne porz±dki. Nie inaczej by³o w dworskich majêtno¶ciach. Gospodarz, gdy tylko pozwala³a na to pogoda, udawa³ siê w pole, gdzie nadzorowa³ orkê i zasiewy. Je¶li wiosenne roztopy uniemo¿liwia³y robotê na zagonach, to ziemianin zleca³ swoim pracownikom inne zajêcia zwi±zane z napraw± szkód wyrz±dzonych przez mrozy i ¶niegi, czyli ³atanie dziurawych dachów, naprawa murów, uszczelnianie grobli. Z kolei gospodynie wiosnê wita³y wielkim praniem. W pralniach czyszczono i krochmalono bieliznê sto³ow± i osobist±, firanki oraz zas³ony. Ka¿da szanuj±ca siê pani domu mia³a swoje sprawdzone sposoby na od¶wie¿anie odzie¿y i odplamianie uporczywych zabrudzeñ.
Gdy marcowe s³oñce przygrzewa³o coraz mocniej kobiety zaczyna³y bieliæ p³ótno, które utka³y przez zimê. Ziemianki zajmowa³y siê tak¿e farbowaniem tkanin naturalnymi barwnikami oraz napraw± znoszonej, podartej odzie¿y. Co ciekawe, mimo i¿ maszyna do szycia by³a w XIX wieku znana polskim gospodyniom, to pocz±tkowo nie darzy³y j± one zbytni± estym±. Po pierwsze praca na niej uchodzi³a za ciê¿k± i niezdrow±. Po drugie mieszkanki dworu nie afiszowa³y siê z przerabianiem na maszynie starej, nieco uszkodzonej odzie¿y, gdy¿ zajêcie to uznawano za niezbyt eleganckie. St±d te¿ wytworne panie domu wola³y najmowaæ do tego typu prac szwaczki, same natomiast zajmowa³y siê robótkami rêcznymi, z którymi modnie i w dobrym tonie by³o pokazywaæ siê w towarzystwie.
Dworskie prace obejmowa³y te¿ bielenie pomieszczeñ, mycie i malowanie okien, zamiatanie obej¶cia, czyszczenie studni. W pobliskim sadzie przycinano i szczepiono drzewka, grabiono zle¿a³e li¶cie.
Nadej¶cie wiosny witano tak¿e w bardziej symboliczny sposób – otó¿ wiele obrzêdów mia³o na celu wyrzucenie wszelkiego z³a i chorób, jak i równie¿ zapewnienie urodzaju. Dlatego, chc±c pozbyæ siê resztek zimy w ¶rodê popielcow± topiono w stawach b±d¼ rzekach tzw. ba³wana. Zwyczaj ten, rozpowszechniony g³ównie na ziemiach Kielecczyzny, polega³ na zagonieniu przystrojonego w pêdy grochowin parobka do pobliskiego stawu. Tam zdzierano z niego to zielsko po czym wrzucano je do wody. Po tak symbolicznym akcie odegnania z³ego ducha ruszano do karczmy, gdzie t³umnie ¶wiêtowano zakoñczenie zimy. Natomiast, znany nam do tej pory, zwyczaj topienia lub palenia Marzanny, czyli kuk³y odzianej w kobiece stroje, wi±za³ siê z czwart± niedziel± Wielkiego Postu (tzw. Bia³± Niedziel±). Kultywowany by³ tak¿e obyczaj Gaika (niekiedy zwany te¿ Maikiem) bêd±cego zielon±, ¶wierkow± b±d¼ sosnow±, ga³±zk± sowicie przybran± w kolorowe wst±¿ki, któr± obnoszono po wsi. Zarówno Marzanna jak i Gaik to obrzêdy zapowiadaj±ce Wielkanoc. Okres Wielkiej Nocy mia³ dla mieszkañców folwarku szczególnie znaczenie. By³ bowiem czasem, w którym g³êboka duchowo¶æ ³±czy³a siê z du¿ym przepychem… ale o tym bêdzie jeszcze mowa.
Anna Kolasa


Z ¿a³obnej karty – Zmar³ Zbigniew Ferczyk
6 marca 2021 roku, w wieku 96 lat zmar³ Zbigniew Ferczyk, ¿o³nierz NSZ i AK, dzia³acz „Solidarno¶ci”, w stanie wojennym organizator Duszpasterstwa Hutników przy parafii M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach.
Zbigniew Ferczyk urodzi³ siê 1 pa¼dziernika 1925 roku w Nowej Wilejce niedaleko Wilna. By³ jedn± z najwybitniejszych postaci ruchu spo³ecznego „Solidarno¶æ” w Ma³opolsce. Dzia³a³ dla niej nieprzerwanie od pierwszych chwil. Po podpisaniu Porozumieñ Sierpniowych zacz±³ namawiaæ pracowników do wstêpowania do nowych niezale¿nych, samorz±dnych zwi±zków zawodowych. Wkrótce zosta³ wybrany przewodnicz±cym komisji zak³adowej Dyrekcji Inwestycji i tak zaczê³a siê jego zwi±zkowa i solidarno¶ciowa droga. W latach stanu wojennego, w ramach Duszpasterstwa Hutników organizowa³ kolonie dla dzieci. Przez wszystkie lata dzia³alno¶ci w koloniach, obozach, zimowiskach, wycieczkach uczestniczy³o blisko 2000 dzieci. Koordynowa³ dzia³alno¶æ charytatywn±, w ramach której rozdano wiele tysiêcy paczek ¶wi±tecznych, a sam Zbigniew Ferczyk wciela³ siê w rolê ¶w. Miko³aja.
W trakcie przemian ustrojowych dzia³a³ aktywnie w ramach komitetów obywatelskich. W listopadzie 1989 roku zosta³ cz³onkiem Prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego a w latach 1990 1994 zosta³ radnym miasta Krakowa. Wreszcie, by³ pierwszym marsza³kiem województwa krakowskiego.
Odznaczony zosta³ Z³otym Krzy¿em Zas³ugi (2001), Krzy¿em Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzy¿em Wolno¶ci i Solidarno¶ci (2014) a tak¿e Medalem „Dziêkujemy za wolno¶æ” (2014).
Msza ¶w. pogrzebowa zostanie odprawiona 15 marca (poniedzia³ek) o godz. 11.30 w ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy. Kondukt pogrzebowy na miejsce wiecznego spoczynku wyruszy o godz. 13.00 spod bramy g³ównej na cmentarzu w Grêba³owie.
(f)
Nowohuckie rodziny wspierane programami rz±dowymi
Rz±dowe programy prorodzinne, wparcie organizacji pozarz±dowych oraz pomoc dla najubo¿szych – to tematy, które poruszyli¶my w rozmowie z wojewod± ma³opolskim £ukaszem Kmit±.

+ Jan L. Franczyk: Panie Wojewodo, od wielu lat m.in. do mieszkañców Nowej Huty p³yn± ¶rodki w ramach programów rz±dowych dotycz±cych polityki spo³ecznej. O jakiej skali mo¿emy mówiæ?
- Wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita:
Skala pomocy jest ogromna. Programy takie jak „Rodzina 500+”, „Dobry Start” czy „Maluch+” ju¿ od lat wspieraj± mieszkañców Nowej Huty, Ma³opolski i ca³ej Polski. W ramach programu „Maluch+” w Nowej Hucie powsta³o a¿ 655 nowych miejsc w ¿³obkach. Dofinansowanie w wysoko¶ci ponad 6,6 mln z³ otrzyma³o 17 dzia³aj±cych tu instytucji opieki nad dzieæmi w wieku do lat 3. Dziêki tym ¶rodkom rodzice najm³odszych dzieci mog± efektywnie godziæ ¿ycie zawodowe i rodzinne, a ich pociechy mog± cieszyæ siê opiek± wyspecjalizowanego personelu oraz kontaktem z rówie¶nikami. Dlatego, z my¶l± o pomocy pañstwa w wychowywaniu dzieci, przygotowali¶my kompleksow± propozycjê wsparcia, która dotychczas by³a niedostêpna. Nie dostrzegano potrzeb w tym zakresie. Tymczasem to w³a¶nie inwestycja w rodzinê jest inwestycj± w rozwój ca³ego pañstwa. Ma³opolska rodzin± stoi i wyra¼nie widaæ te¿ w Nowej Hucie, jak wa¿ne jest ¿ycie rodzinne, a tym samym sta³e i wielowymiarowe wsparcie dla rodzin.
+ Najwiêksza pomoc do mieszkañców Nowej Huty i ca³ego naszego miasta p³ynie z sztandarowego rz±dowego programu „500+”.
- To historyczny program w skali ca³ego naszego kraju, poniewa¿ jest fundamentem wsparcia rodzin. Przyczyni³ siê do poprawy ich sytuacji materialnej, wzmocni³ je i nada³ im nale¿ny priorytet. W ostatnich dwóch latach (2019-2020) do Ma³opolan pop³ynê³a rekordowa kwota blisko 7 mld z³! W 2020 roku programem „Rodzina 500+” w Ma³opolsce by³o objêtych blisko 600 tys. dzieci. To ogromne i realne wsparcie, które pop³ynê³o do mieszkañców naszego województwa. Od 1 lutego trwa nabór wniosków na kolejny okres ¶wiadczeniowy. Mo¿na je sk³adaæ drog± elektroniczn±, a od 1 kwietnia tak¿e tradycyjn±.
+ Wiemy, ¿e w tym roku nastêpuje zmiana terminów zwi±zana z ustalaniem okresu ¶wiadczeniowego. Czego ona dotyczy?
- Od 2021 roku prawo do ¶wiadczenia „500+” bêdzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja nastêpnego roku kalendarzowego. Aby uzyskaæ prawo do ¶wiadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski mo¿na sk³adaæ ju¿ od 1 lutego drog± elektroniczn± – za po¶rednictwem portalu Empatia, przez bankowo¶æ elektroniczn± lub przez portal PUE ZUS.
+ Program „Dobry Start” – czy jak popularnie mówi, „300+” lub „Wyprawka+” – to pomoc raz w roku. Dlaczego jest ona a¿ tak potrzebna?
- To inwestycja w edukacjê dla 4,5 mln polskich uczniów. Faktycznie jest jednorazowe, ale p³ynie do rodzin w newralgicznym punkcie, bo na pocz±tku roku szkolnego, kiedy to te wydatki s± wiêksze. ¦wiadczenie przys³uguje wszystkim dzieciom ucz±cym siê a¿ do 20. roku ¿ycia i dzieciom niepe³nosprawnym do 24. roku ¿ycia. Aby otrzymaæ wsparcie, wystarczy, aby jeden z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka z³o¿y³ wniosek. Do ma³opolskich uczniów w ramach rz±dowego programu „Dobry Start” w latach 2019-2020 pop³ynê³o ponad 258 mln z³!
+ Panie Wojewodo, w jaki sposób Ma³opolski Urz±d Wojewódzki w Krakowie wspiera nowohuckie organizacje pozarz±dowe?
- Pochodz±ce z Nowej Huty lub tu funkcjonuj±ce organizacje pozarz±dowe w latach 2018-2020 otrzyma³y z bud¿etu Wojewody Ma³opolskiego ponad 385 tys. z³ na realizacjê zadañ z zakresu pomocy spo³ecznej. Ich charakter oddaj± nazwy projektów, które otrzymywa³y dofinansowanie: „Aktywny Senior”, „¦wi±teczny kr±g pomocy” czy „Integracja, terapia i aktywizacja spo³eczna osób niepe³nosprawnych poprzez spotkanie Miko³ajowe i Wigilijne”. Nawet w trudnym 2020 roku, zdominowanym ¶wiatow± walk± z pandemi± COVID-19, trzy nowohuckie organizacje pozarz±dowe otrzyma³y wsparcie na kwotê 79 300 z³. To dla mnie niezwykle wa¿ne, aby to wsparcie dociera³a do potrzebuj±cych. Jak g³osi nazwa jednego z projektów, „pomoc i integracja spo³eczna wspólnym dobrem”.
+ Ostatnio równie¿ og³osi³ Pan konkurs w ramach pomocy spo³ecznej. Przypomnijmy, do kogo jest on kierowany?
- Tak, to otwarty konkurs ofert skierowany m.in. do organizacji pozarz±dowych. Mog± one w³±czyæ siê w realizacjê zadania publicznego w zakresie pomocy spo³ecznej. O dotacjê mog± ubiegaæ siê organizacje pozarz±dowe lub podmioty prowadz±ce dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego oraz dzia³alno¶æ o charakterze wolontaryjnym, maj±ce w statucie dzia³alno¶æ z zakresu pomocy spo³ecznej na terenie województwa ma³opolskiego.
+ Jaka kwota zostanie tym razem przekazana do organizacji w ramach konkursu i na jakie cele?
- Jako Wojewoda Ma³opolski, przekaza³em ¶rodki w wysoko¶ci 500 tys. z³. Przygotowany program pomocy spo³ecznej powinien byæ skierowany w szczególno¶ci do osób skrajnie ubogich, bezdomnych, dzieci i m³odzie¿y z rodzin dysfunkcyjnych osób z niepe³nosprawno¶ci± lub w podesz³ym wieku, zamieszkuj±cym na terenie naszego województwa. Zaproponowane dzia³ania powinny zmierzaæ do poprawy ich funkcjonowania w ¶rodowisku spo³ecznym, w tym mo¿liwe jest zapewnienie schronienia oraz pomocy dora¼nej, w szczególno¶ci rzeczowej i ¿ywno¶ciowej. W¶ród propozycji mo¿e znale¼æ siê zorganizowanie ¶niadania wielkanocnego dla osób tego pozbawionych.
+ Przypomnijmy do kiedy mo¿na sk³adaæ oferty na konkurs?
- Termin sk³adania ofert up³ywa 5 marca. Ale z tego, co wiem, to wasz tygodnik informowa³ o tym konkursie ju¿ dwa tygodnie temu. Zachêcam wszystkie organizacje, do których konkurs jest kierowany, aby wziê³y w nim udzia³. Wspólnie mo¿emy pomóc osobom, którym to wsparcie jest najbardziej potrzebne.
+ Dziêkujê za rozmowê.


Nowa Huta w 3D
Kto chce mo¿e ju¿ dzi¶ wybraæ siê osobi¶cie do nowohuckiego oddzia³u Muzeum Krakowa, w budynku dawnego kina ¦wiatowid. Tak¿e to muzeum do³±czy³o do otwartych dla zwiedzaj±cych placówek. Mo¿na tam ogl±daæ dwie wystawy: Wañka – Wstañka. Nowohucki pomnik Lenina – historiê pomnika W³odzimierza Iljicza Lenina w Alei Ró¿ oraz Atomowa groza by zobaczyæ podziemny schron pod dawnym kinem.
Jednak gdy kto¶ jeszcze nie chce wybieraæ siê osobi¶cie, mo¿e dowiedzieæ siê o Nowej Hucie wiêcej wchodz±c na stronê internetow± muzeum. Tam do zobaczenia jest m.in. film o projekcie urbanistycznym miasta - z ujêciem zamierzeñ zrealizowanych i niezrealizowanych elementów architektury i wa¿nych budynków przysz³ego miasta.. Animacja ukazuje zaplanowan±, „idealn±” formê uk³adu urbanistycznego Nowej Huty, zaproponowana przez zespó³ pod kierunkiem Tadeusza Ptaszyckiego - warszawskiego architekta. Ptaszycki zosta³ generalnym projektantem Nowej Huty i do 1960 r. kierowa³ zespo³em odpowiedzialnym za architekturê i infrastrukturê przestrzeni nowego miasta, z jego placami i budowlami reprezentacyjnymi.
Najstarsze osiedla - Wandy, Willowe i Na Skarpie, których budowê rozpoczêto ju¿ 1949 r. powstawa³y w po³udniowo-wschodniej czê¶ci Nowej Huty. Zaplanowano tu wybudowanie jedno- i dwupiêtrowych domów projektu warszawskiego architekta Franciszka Adamskiego.
W kolejnych realizacjach stosowano wiêksz± intensywno¶æ zabudowy. Decyduj±cy wp³yw na koncepcjê urbanistyczno-architektoniczn± miasta wywar³ realizm socjalistyczny, który obowi±zywa³ w Polsce w latach 1949-1956. Plan Nowej Huty oparto na piêcioboku, a jej centrum zosta³o ukszta³towane wokó³ Placu Centralnego i arterii odchodz±cych od niego promieni¶cie.
W¶ród najs³ynniejszych realizacji mo¿na tu wymieniæ zabudowê Placu Centralnego, Teatr Ludowy, Kino ¦wit i ¦wiatowid, budynki Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.
Warto zobaczyæ i dowiedzieæ siê wiêcej.
(l)

ArcelorMittal Poland zakoñczy³ inwestycjê w krakowskiej walcowni zimnej – Zmodernizowano liniê wytrawiania blach
Bezpieczeñstwo procesu i niezmienna jako¶æ produkowanych wyrobów, to kluczowe za³o¿enia zrealizowanej niedawno modernizacji linii wytrawiania blach w walcowni zimnej w Krakowie.
Oczyszczane tutaj blachy s³u¿± nastêpnie do produkcji elementów konstrukcji czy butli gazowych. S± tak¿e wykorzystywane w przemy¶le motoryzacyjnym - powstaj± z nich np. stalowe felgi samochodowe. Produkty z walcowni zimnej s± tak¿e sprzedawane klientom z bran¿y AGD – do wytwarzania pralek, lodówek czy zmywarek. Inwestycja, która wpisuje siê w plan rozwoju czê¶ci przetwórczej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland kosztowa³a prawie 8 mln z³.
Blacha o d³ugo¶ci nawet 2 kilometrów powstaj±ca w krakowskiej walcowni gor±cej, jednej z najnowocze¶niejszych tego typu walcowni w Europie, jest zwijana w krêgi, a nastêpnie trafia do klienta lub do dalszej obróbki – w walcowni zimnej.
Krêgi gor±cowalcowane przed walcowaniem na zimno musz± byæ oczyszczone z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków ¿elaza powsta³ych podczas walcowania na gor±co. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa siê na - d³ugiej na 250 metrów - linii wytrawiania.
W³a¶nie ta czê¶æ zak³adu, a dok³adnie stacja regeneracji kwasu, zosta³a zmodernizowana. – Kwas solny wykorzystywany do oczyszczania blach kr±¿y w szczelnym obiegu zamkniêtym. Zu¿yty roztwór trafia do stacji regeneracji, gdzie przywracane s± jego w³a¶ciwo¶ci, tak, by¶my mogli go ponownie u¿yæ – t³umaczy Wojciech Koszuta, dyrektor zarz±dzaj±cy Jako¶ci i Oddzia³u Wyrobów P³askich w ArcelorMittal Poland.
Wymiana zbiorników w stacji regeneracji kwasu solnego by³a nie lada wyzwaniem. By umie¶ciæ w hali te zbiorniki, czyli kolumny o wysoko¶ci kilkunastu metrów, trzeba by³o wcze¶niej przebudowaæ dach i zamontowaæ specjalne otwierane pokrywy. Sam proces produkcji kolumn by³ nietypowy, bo w zwi±zku z tym, ¿e nie mog³y byæ stalowe, zastosowano technologiê ich wytwarzania metod± podobn± do tej u¿ywanej przy budowie kad³ubów jachtów ¿aglowych. Mata szklana, nas±czona specjaln± ¿ywic±, nak³adana jest warstwami na formê. Nastêpnie ¿ywicê utwardza siê chemicznie, zapewniaj±c ¶cianom zbiornika wymagan± wytrzyma³o¶æ i gwarancjê niezawodno¶ci pracy oraz szczelno¶æ przez 30 lat. Inwestycja kosztowa³a prawie 8 mln z³.
- Tak, jak deklarowali¶my, konsekwentnie inwestujemy w rozwój czê¶ci przetwórczej w naszym oddziale w Krakowie. Asortyment produkowany w tutejszej walcowni zimnej, a tak¿e gor±cej, jest naprawdê wysokiej jako¶ci, przez co jest ceniony nie tylko na rynku lokalnym, ale i zagranicznym – podkre¶la Sanjay Samaddar, prezes zarz±du ArcelorMittal Poland. – Nasze blachy u¿ywane s± do produkcji przedmiotów codziennego u¿ytku, m.in. produktów AGD, takich jak kuchenki, pralki, zmywarki, ale i czê¶ci motoryzacyjnych np. felg stalowych – wylicza. – Bez tego trudno sobie wyobraziæ nasze codzienne ¿ycie.
(f)

Czy wiesz, ¿e…
  • Blacha gor±cowalcowana w najcieñszym krêgu ma po rozwiniêciu ok. 2 kilometry d³ugo¶ci. To tyle, ile bêdzie mia³a planowana zachodnia obwodnica Zielonek – Trasa Wolbromska.
  • Linia wytrawiania jest d³uga na 250 metrów. Czyli mierzy tyle, ile most kolejowy na Wi¶le pomiêdzy przystankami Kraków Nowa Huta Pó³noc i Podgrabie Wis³a.
  • Koszt modernizacji stacji regeneracji kwasu solnego to prawie 8 mln z³ – tyle, ile miasto Kraków planuje wydaæ na przebudowê targowiska na Starym Kleparzu.
  • Do budowy nowych kolumn i kana³ów procesowych u¿yto ponad 20 ton ¿ywicy i maty szklanej - to tyle, ile wa¿y³oby ponad 10 „g³ów” - rze¼b Mitoraja stoj±cych na Rynku G³ównym w Krakowie.
  • Do zainstalowania zbiorników u¿yto d¼wigu, który móg³ unie¶æ 130 ton, czyli tyle ile wa¿y³oby ³±cznie 5 kamieni papieskich, takich, jak ten umieszczony na krakowskich B³oniach.


Pomoc najbardziej potrzebuj±cym – KONKURS WOJEWODY MA£OPOLSKIEGO
Daæ ubogim i potrzebuj±cym nadziejê oraz wsparcie – taki jest cel otwartego konkursu ofert, og³oszonego w³a¶nie przez wojewodê ma³opolskiego £ukasza Kmitê i skierowanego m.in. do organizacji pozarz±dowych. Poprzez swoje projekty mog± one w³±czyæ siê w realizacjê zadania publicznego z zakresu pomocy spo³ecznej.
Wspólnym mianownikiem zadañ konkursowych ma byæ udzielenie wsparcia rodzinom i osobom bêd±cym w trudnej sytuacji ¿yciowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób. Na realizacjê zadania konkursowego od 1 kwietnia do 31 pa¼dziernika 2021 roku wojewoda £ukasz Kmita przeznaczy³ 500 tys. z³otych. Termin sk³adania ofert up³ywa 5 marca 2021 roku.
Przygotowany program pomocy spo³ecznej winien byæ skierowany w szczególno¶ci do osób skrajnie ubogich, bezdomnych, dzieci i m³odzie¿y z rodzin dysfunkcyjnych, osób z niepe³nosprawno¶ci± lub w podesz³ym wieku, zamieszkuj±cym na terenie województwa ma³opolskiego. Zaproponowane dzia³ania powinny zmierzaæ do poprawy ich funkcjonowania w ¶rodowisku spo³ecznym, w tym mo¿liwe jest zapewnienie schronienia oraz pomocy dora¼nej, w szczególno¶ci rzeczowej i ¿ywno¶ciowej. W¶ród propozycji mo¿e znale¼æ siê zorganizowanie ¶niadania wielkanocnego dla osób tego pozbawionych. Do zadañ konkursowych zaliczaæ bêdziemy systematyczne, okresowe dzia³ania integracyjno-terapeutyczne oraz aktywizuj±ce zmierzaj±ce do zmiany trudnej sytuacji ¿yciowej osób i rodzin oraz umo¿liwiaj±ce im powrót do ponownego pe³nienia ról spo³ecznych.
- Zachêcam organizacje, do których kierowany jest konkurs, aby tak jak w poprzednim roku, przygotowa³y oferty i wziê³y w nim udzia³. Z Pañstwa zaanga¿owaniem mo¿emy pomóc osobom, którym wsparcie jest najbardziej potrzebne, a jego szczególnym wymiarem jest organizacja ¶niadañ wielkanocnych dla osób, które same nie s± w stanie ich sobie zapewniæ – mówi wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
O dotacjê mog± ubiegaæ siê organizacje pozarz±dowe lub podmioty prowadz±ce dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego oraz dzia³alno¶æ o charakterze wolontaryjnym, maj±ce w statucie dzia³alno¶æ z zakresu pomocy spo³ecznej na terenie województwa ma³opolskiego. Szczegó³y konkursu znale¼æ mo¿na pod adresem: https://bit.ly/3a9OIo7
(f)
Na 30-lecie O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Nowe mo¿liwo¶ci
Dziêki finansowemu wsparciu Miasta Krakowa oraz nowohuckich dzielnic - XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice i XVIII Nowa Huta zosta³a wykonana i niedawno opublikowana nowa strona internetowa O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Ma byæ bliska lokalnym mieszkañcom, przyjemna dla oka, responsywna czyli poprawnie wy¶wietlana zarówno na komputerach jak i smartfonach, prosta w obs³udze dla seniorów oraz dostêpna dla osób z niepe³nosprawno¶ciami. To nie koniec prac, bowiem w drugim etapie projektu, realizowanym w roku jubileuszu 30-lecia instytucji, pojawi± siê nowe udogodnienia dla u¿ytkowników.
Zmiana serwisu, dzia³aj±cego pod adresem krakownh.pl, by³a konieczno¶ci±, aby nad±¿yæ za wyzwaniami wspó³czesno¶ci, zapewniæ konkurencyjno¶æ miejskiej instytucji kultury i rzetelnie prezentowaæ, jak wiele ciekawego dzieje siê na co dzieñ w 13 klubach O¶rodka, zlokalizowanych na terenie czterech nowohuckich dzielnic. Now± stronê da siê równie wygodnie czytaæ zarówno na ekranie monitora jak i smartfonu, przy pomocy filtrów mo¿na szukaæ wydarzeñ w kalendarium i przegl±daæ rozk³ad zajêæ. Serwis pozwala sprawdziæ, co s³ychaæ w osiedlowym klubie, poczytaæ o cyklach koncertowych i realizowanych projektach. Umo¿liwia poznanie historii i tera¼niejszo¶ci O¶rodka oraz ludzi, którzy w nim pracuj±, pokazuje jak siê z nimi skontaktowaæ. Uwagê przyci±ga te¿ wygl±d serwisu.
- Mieli¶my bardzo ¶wiadomego w wymiarze estetycznym klienta, który zostawi³ nam przestrzeñ do kreacji i obdarzy³ zaufaniem, co jest niezwykle wa¿ne z punktu widzenia projektanta. Gdy ma miejsce tego rodzaju energia, powstaj± satysfakcjonuj±ce efekty. Zale¿a³o nam, aby zaprosiæ odbiorcê do ¶wiata kultury w wymiarze lokalnego spo³eczeñstwa, w sposób oryginalny i pewny siebie. W³a¶nie dlatego grafika strony jest wspó³czesna, o przyjemnej palecie kolorystycznej, a jej ilustracyjna narracja zaprasza odbiorcê w pejza¿ kultury Nowej Huty. - opowiada Magdalena Klejdysz-Matras, art-director Openform design & digital studio – firmy odpowiedzialnej za realizacjê witryn wielu instytucji kultury z Zamkiem Królewskim na Wawelu i Muzeum Krakowa na czele.
Nowy serwis nie powsta³by bez wsparcia finansowego Miasta Krakowa i nowohuckich dzielnic: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice i XVIII Nowa Huta. Pomimo trudnego czasu pandemii, a mo¿e w³a¶nie z tego powodu, zarówno krakowski Magistrat jak i jego jednostki pomocnicze staraj± siê zapewniæ mieszkañcom dostêp do kultury, nie wykluczaj±c przy tym nikogo.
O tym, jak wa¿ne s± nowoczesne technologie, nie trzeba ju¿ przekonywaæ. Dlatego te¿ cieszê siê, ¿e Miasto Kraków sprawuje mecenat nad tego typu dzia³aniami i ¿e dziêki naszej pomocy uda³o siê stworzyæ w O¶rodku stronê, która daje dostêp wszystkim dotychczas nie mog±cym korzystaæ z zasobów i dostêpno¶ci cyfrowej. Zapewnienie dostêpno¶ci to równie¿ s± dzia³ania, które realizuje Miasto Kraków w skali ca³ego urzêdu i jednostek organizacyjnych – deklaruje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydzia³u Kultury Urzêdu Miasta Krakowa. - Mam nadziejê, ¿e strona internetowa spe³ni oczekiwania u¿ytkowników i bêd± do niej siêgaæ czêsto, korzystaj±c tym samym z oferty kulturalnej Miasta Krakowa.
Zapewnienie tak zwanej dostêpno¶ci cyfrowej by³o wa¿nym aspektem prac nad nowym serwisem. To nie tylko wype³nienie obowi±zuj±cych ju¿ ustawowych wymogów, ale przede wszystkim u³atwienie korzystania ze strony osobom o szczególnych potrzebach – nie tylko z niepe³nosprawno¶ciami, ale te¿ na przyk³ad seniorom. Dlatego zapewniono u³atwiaj±cy czytanie kontrast dla tre¶ci na stronie, prawid³owe dzia³anie czytników tekstu, nawigacjê po stronie za pomoc± klawiatury i wiele innych funkcji, niedostrzegalnych przez wiêkszo¶æ odbiorców, a niezwykle u¿ytecznych tym, którzy ich potrzebuj±.
Stworzenie nowej strony jest bardzo wa¿nym momentem dla O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta i zwi±zanych z nim lokalnych, osiedlowych spo³eczno¶ci. To tak¿e prezent w wyj±tkowym dla tej instytucji czasie.
Cieszy mnie, ¿e uruchomienie nowej strony internetowej O¶rodka Kultury Nowa Huta ma miejsce w roku jubileuszowym 30-lecia dzia³alno¶ci.Ma³gorzata Jezutek, dyrektor O¶rodka - Warto podkre¶liæ, i¿ niektóre nasze kluby pracuj± dla mieszkañców Nowej Huty zdecydowanie d³u¿ej – klub Jêdru¶ obchodzi³ niedawno 50-lecie. Ale nie powiedzieli¶my jeszcze ostatniego s³owa. W II etapie bêdziemy pracowaæ nad rozwojem takich narzêdzi, które pozwol± m.in. na interakcje z mieszkañcami, zgodnie z has³em „Tworzymy to miejsce razem”.
Nie chcemy, aby strona pe³ni³a tylko funkcjê „tablicy og³oszeñ”
– dodaje £ukasz Kraczka z Dzia³u Imprez i Promocji O¶rodka, koordynuj±cy powstanie i uruchomienie nowego serwisu – U¿ytkownicy strony maj± nie tylko dowiedzieæ siê, co proponujemy. Musz± mieæ te¿ mo¿liwo¶æ zarezerwowania sobie miejsca na wydarzenie i zap³acenia za nie przez Internet. Stworzymy równie¿ sklepik internetowy. Kilku pracowników O¶rodka to uzdolnieni i wprawieni rêkodzielnicy – wykonane przez nich ozdoby od dawna rozchodzi³y siê na pniu w¶ród „wtajemniczonych” mieszkañców, korzystaj±cych z s±siedztwa klubów. Ale wkrótce z rado¶ci± dopu¶cimy do tych tajemnic ka¿dego, kto zechce mieæ u siebie nowohuckie rêkodzie³o.
Nowy serwis u³atwi te¿, zgodnie z przytoczonym has³em O¶rodka, wspólne ¶wiêtowanie 30-lecia powstania instytucji, informuj±c o licznych wydarzeniach i proponuj±c udzia³ w ciekawych projektach, które da siê przeprowadziæ niezale¿nie od postêpów pandemii.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,616,548 unikalnych wizyt