Szkoła Podstawowa nr 80 ma już 60 lat – DIAMENTOWY JUBILEUSZ
19 kwietnia br. Szkoła Podstawowa nr 80 im. Wojciecha Bogusławskiego obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Uroczystości związane z tym jubileuszem rozpocznie Msza św. o godz. 10.00 w bazylice Ojców Cystersów w Mogile. Po jej zakończeniu przed obeliskiem poświęconym patronowi szkoły złożone zostaną kwiaty. Dalsze uroczystości (m. in. część artystyczna, spotkanie zaproszonych gości i pracowników) odbędą się już na terenie szkoły, która od początku swojego istnienia mieści się w jednym z najstarszych nowohuckich osiedli – w os. Na Skarpie 8.
Szkoła Podstawowa nr 80 im. Wojciecha Bogusławskiego. Widok od strony północnej.
Śpiewali w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Barcelonie – ZAŚPIEWALI W ARCE PANA
4 kwietnia w Arce Pana wystąpiła Schola Cantorum z Londynu – jeden najlepszych chórów chłopięcych Europy. Jest to chór renomowanej szkoły katolickiej kardynała Herberta Vaughana, koncertujący na całym świecie. Na trasie ich występów były już m.in.: San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork, Waszyngton, Paryż, Rzym czy Barcelona. W kwietniu chór po raz pierwszy przybył na tournee do Polski. W ciągu tygodnia wystąpił dwukrotnie w Zakopanem i cztery razy w Krakowie, w tym w Arce Pana. Na oficjalnej stronie chóru podkreślono, że Arka Pana powstała w latach 70., pomimo prób komunistycznej władzy, by nie dopuszczać do budowy kościołów.
45 chłopców w wieku od 11 do 18 lat, śpiewających w chórze, uświetniło swoim występem Mszę świętą o godzinie 18.00, a po jej zakończeniu dało niezwykły koncert. Zgromadzeni w Arce Pana nagrodzili chór owacją na stojąco. Ich piękny śpiew z akompaniamentem organów był naprawdę czymś wyjątkowym. W czasie wizyty w Polsce chór odwiedził Wadowice, a także spędził dzień w Auschwitz. Przed powrotem do Anglii na twitterze Scholi Cantorum pojawił się wpis, że te siedem dni spędzonych w Polsce na długo pozostanie w ich pamięci.
(mm)
Nie wszyscy wiedzą, że w filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, w os. Bohaterów Września powstaje bibliografia regionalna Nowej Huty. Zawiera notki o wszystkich artykułach, jakie ukazują się w prasie na temat Nowej Huty.
To element Centrum Wiedzy o Regionie, które powstało w 2009 roku, ale już wcześniej od roku 2003 powstawał spis publikacji dotyczących dzielnicy. - Elektroniczny wykaz bibliograficzny artykułów z prasy na temat naszej szeroko pojętej Nowej Huty jest dostępny online. Obejmuje artykuły z prasy codziennej, lokalnych wydawnictw rad dzielnicy, ale także z innych czasopism – mówi Małgorzata Kurpiewska z filii nr 8.
Dziś spis zawiera notki bibliograficzne ponad 15 tys. artykułów. - Skupiamy się przede wszystkim na kulturze w Nowej Hucie, ale nie tylko: na historii sportu, instytucji tutaj działających, przyrodzie, historii, gospodarce. Klasyfikacja tematyczna obejmuje 16 działów. Według tych działów segregujemy również dokumenty życia społecznego. Zbieramy także bilety, foldery, ulotki, zdjęcia, plakaty z imprez odbywających się w Nowej Hucie – dodaje M. Kurpiewska.
Baza publikacji obejmuje również zbiór książek, dotyczących Nowej Huty. Biblioteka w os. Września stara się te wydawnictwa zakupywać i sprowadzać na bieżąco. Niestety, ostatnio takich pozycji nie ma zbyt wiele. Niektóre wydawnictwa, tak jak komplet biuletynu krakowskiej huty „Wiadomości HTS” trafiły do Centrum Wiedzy o Regionie w darze od czytelnika, podobnie jak zdjęcia.
Warto więc wejść na stronę Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, gdzie poprzez katalog można wyszukiwać opisy bibliograficzne dotyczące różnych zagadnień. Część artykułów jest kserowanych i można z nich skorzystać na miejscu. Z tej bazy wiedzy o naszej dzielnicy korzystają osoby piszące np. pracę na temat Nowej Huty, architektury, sportu. Zwykle kilka osób w miesiącu.
Sama biblioteka w os. Bohaterów Września w tym roku obchodzić będzie 30-lecie działalności. Jest jedyną wśród filii Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, prowadzącej taką bibliografię, ale inne filie ją wspomagają, zbierając dla niej, dokumenty życia społecznego w Nowej Hucie. Dodajmy, że notki bibliograficzne tworzone są według wzorów zalecanych przez Bibliotekę Narodową. Tworząc bibliografię Nowej Huty filia Nowohuckiej Biblioteki Publicznej współpracuje z Biblioteką Wojewódzką, z istniejącą tam Małopolską Biblioteką Regionalną, przekazując opisy artykułów dotyczących życia kulturalnego Nowej Hucie, które są zamieszczane w tamtejszej bazie.
(l)
Jak co roku, w Niedzielę Palmową w Arce Pana odbył się tradycyjny konkurs na najpiękniejszą samodzielnie wykonaną wielkanocną palmę. Wśród kilkudziesięciu palm wyróżniały się te najdłuższe, sięgające prawie 5 metrów. Wykonały je dzieci ze szkół podstawowych wraz z całymi rodzinami. Najpiękniejsze palmy w tym roku zrobiły: Ola Żylińska, Agnieszka Czerwiec, Julka Stryjowska i Gabrysia Wojczak. One też ex aequo zdobyły pierwsze miejsce. Gratulując wszystkim tym, którzy własnoręczne wykonali palmy, siostra Gordiana ze Zgromadzenia Służebniczek Dębickich, podkreślała, że dzięki nim przed Arką Pana wśród śniegu nareszcie zakwitła wiosna.
(mm)
W niedzielę, 23 marca br. odbyła się VII Nowohucka Droga Krzyżowa. Mimo dokuczliwego mrozu wzięło w niej udział około cztery tysiące ludzi. Organizatorami, jak co roku, byli księża Pallotyni oraz mogilska Oaza. Po raz pierwszy w Drodze Krzyżowej uczestniczył ks. bp. Grzegorz Ryś. Droga Krzyżowa wiodła spod kościoła M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej do Bazyliki Cystersów w Mogile, Tam, na zakończenie nabożeństwa wszyscy otrzymali uroczyste błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.
Jak co roku Zarząd Oddziałowy Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddziału w Nowej Hucie przygotował spotkanie świąteczne dla nauczycieli w stanie spoczynku z nowohuckich placówek oświatowych. Wielkanocne spotkanie otworzyła i życzenia zebranym złożyła prezes Sekcji Maria Pawłowska. Do życzeń dołączyła się prezes Zarządu Oddziału Nowa Huta ZNP Izabela Oleksy. Serdeczne życzenia wraz ze stroikiem przekazała Halina Bryg przewodnicząca Sekcji EiR ZNP Okręgu Małopolskiego. Jak co roku na spotkanie przybył wiceprzewodniczący Rady M. Krakowa Sławomir Pietrzyk, który pokłonił się nowohuckim nauczycielom i życzył wbrew zimnej aurze, gorących od wzajemnej miłości i życzliwości Świąt Wielkiej Nocy. Do życzeń dołączył się dyr. NCK Zbigniew Grzyb. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, a swoje wiersze zaprezentowała Stanisława Bożena Dziedzic. Nauczyciele dziękują Aleksandrze Antoń b. nauczycielce ZSzG nr 1 z os. Złotej Jesieni, że jak zwykle zaprosiła uczniów, a byli to: Krzysztof Duda, Grzegorz Kłapcia, Dariusz Czajewski, Bartek Manicki i Kordian Bojarek, którzy podawali do stołu.
(mp)
21 marca br. w Klubie Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, mistrzejowiccy seniorzy, podczas niezwykle uroczystego spotkania, mogli poczuć atmosferę nadchodzących świąt. Blisko 80 osób gościło na przedświątecznym spotkaniu i dzieliło się tradycyjnym jajkiem - symbolem zdrowia, nadziei i odradzającego się życia. W wielkanocnej scenerii, wśród bukietów bukszpanu i palm, o religijnej wymowie świąt wielkanocnych, symbolice spożywanych produktów w kontekście historii i tradycji przypomniały panie Anna Ramza – Kozioł, Helena Kuś, Ewa Łącz i Helena Warchoł. Zespół muzyczny pod kierunkiem Mieczysława Szwajcy zaprezentował koncert pieśni paschalnych w ciekawych, pełnych wiosennej świeżości aranżacjach. Ciepłe życzenia, zdrowia, nadziei na odrodzenie naszego życia, nadziei płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego, siły do zmagania się z codziennymi trudnościami, wiosennej pogody ducha i optymizmu przekazała wszystkim Małgorzata Wojtasik – kierownik Klubu Mirage. Podobnie życzyli zebranym zaproszeni goście: prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Mistrzejowice–Północ” Elżbieta Okine - Tyrkiel oraz przewodnicząca Rady Nadzorczej Urszula Kasperczyk. W imieniu przewodniczącego Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice Piotra Serafina oraz radnych Dzielnicy, życzenia przekazał przewodniczący Komisji Kultury Andrzej Bularz oraz członek Zarządu Elżbieta Pyka. Na zaaranżowanych świątecznych stołach znalazł się tradycyjny wielkanocny poczęstunek ufundowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Mistrzejowice-Północ oraz Tadeusza Leśniaka i Plac Targowy Piast, którym za pośrednictwem „Głosu. Tygodnika Nowohuckiego” uczestnicy spotkania serdecznie dziękują. Pyszności zostały przygotowane przez panie i panów z rady programowej klubu seniora, którzy zaprezentowali kunszt kulinarny najwyższej klasy.
M. W.
Przed nami Wielki Tydzień i także wielkie muzyczne przeżycia, za sprawą festiwalu Misteria Paschalia. Będzie to już jubileuszowa, dziesiąta edycja. I tym razem publiczność będzie świadkami niezwykłych muzycznych wydarzeń. Festiwal rozpocznie się 25 marca i potrwa tydzień – do Niedzieli Wielkanocnej.
Julia Lezhneva w Filharmonii Krakowskiej.
Fot. Grzegorz Ziemiański, archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego
20 lat temu, 25 marca 1993 roku, nad ranem, na plebani w Luborzycy, w wieku 46 lat, zmarł nagle ks. Kazimierz Jancarz. Od trzech lat proboszcz luborzyckiej parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla wielu mieszkańców Nowej Huty, a zwłaszcza dla członków opozycji i nowohuckiej „Solidarności”, ta wiadomość była jak grom z jasnego nieba. Nikt się tego nie spodziewał. Zaprzyjaźnieni z księdzem Kazimierzem wiedzieli, że co prawda miał problemy z sercem, że opiekujący się nim lekarz proponował leczenie szpitalne. Ale przecież choruje tak wielu ludzi. I żyją latami. A on zawsze był chodzącym dynamitem. Gejzerem aktywności. Kopalnią pomysłów, którymi zarażał kolejne grupy znajomych i przyjaciół. Trudno było uwierzyć w tę wiadomość.
Czwartkowa Msza św. za Ojczyznę w Mistrzejowicach. Przewodniczy ks. Jerzy Popiełuszko. Po prawej ks. Kazimierz Jancarz. Fot. Zbigniew Galicki
Na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie
Rusza kolejna edycja konkursu historycznego organizowanego przez nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”. Konkurs adresowany jest do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Poniżej prezentujemy regulamin konkursu.
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".