Urodzi³ siê na pocz±tku lat piêædziesi±tych na krakowskim Kazimierzu i w ¦ródmie¶ciu ukoñczy³ szko³ê podstawow± nr 17, wówczas mêsk± i mieszcz±c± siê na ul. Fornalskiej. Pó¼niej uczêszcza³ do VI LO, które mie¶ci³o siê na ul. Ma³gorzaty Fornalskiej, obok historycznej Ska³ki. Jednak od wczesnych lat dziecinnych, jego drug± ma³± ojczyzn± by³a Nowa Huta. Wiele czasu i ca³e wakacje spêdza³ u wujostwa w os. Krakowiaków. Wuj Bronis³aw pracowa³ w Kombinacie Metalurgicznym. Pamiêta stare osiedla tej czê¶ci Nowej Huty, pe³ne zieleni i drzew owocowych, gdzie latem i jesieni± mo¿na by³o poje¶æ sobie owoców do woli. W ogóle dla niego ta czê¶æ Krakowa z zalewem przy ul. Bulwarowej i dolin± D³ubni by³y znakomitymi terenami rekreacyjnymi.
W 1991 r. zwi±za³ swoje ju¿ doros³e ¿ycie z Now± Hut± na dobre. Rozpocz±³ pracê w O¶rodku Kultury Kraków Nowa Huta, jako starszy instruktor w Klubie „Jêdru¶”, gdzie pracuje do dzisiaj jako kierownik od dziesiêciu lat. Zatem w tym roku minê³o mu dwadzie¶cia lat pracy na rzecz spo³eczno¶ci nowohuckiej.
Klub „Jêdru¶” w os. Centrum A to placówka mocno wro¶niêta w pejza¿ nowohucki i trudno opisaæ jej ca³± dzia³alno¶æ w minionym dwudziestoleciu, ale Waldemar Cichy, jak sam zaznacza, by³ inicjatorem wielu jego przedsiêwziêæ oraz przywi±zuje szczególn± wagê do niektórych kierunków dzia³alno¶ci. Sam jako pasjonat gier fantasy: bitewnych, planszowych, fabularnych i karcianych przyczyni³ siê do aktywnego dzia³ania Klubu „Awatar”, który w „Jêdrusiu”, nie tylko prowadzi swoj± dzia³alno¶æ, ale wspó³organizuje ogólnopolskie turnieje mi³o¶ników tych gier. Ceni sobie wspó³pracê z Paw³em Smolikiem liderem zespo³u „Grupa Okazjonalna bez bisów”. Ten niekonwencjonalny zespó³, gdzie istotn± rolê odgrywaj± gitary i instrumenty smyczkowe skupia wokó³ siebie pasjonatów tej muzyki. Przegl±dy piosenki poetyckiej spotykaj± siê z du¿ym zainteresowaniem. W ogóle klub by³ zawsze przystani± dla twórców o ró¿nych pasjach. Nie sposób zliczyæ spotkañ, wernisa¿y i wystaw z dziedziny poezji, malarstwa, plastyki. W wielu przypadkach prezentowali swój dorobek amatorzy, których prace jednak osi±ga³y wysoki poziom artystyczny. Prowadzone przez Waldemara Cichego przegl±dy amatorskich wokalnych zespo³ów seniorów organizowane przez ZERiI, a odbywaj±ce siê w NCK maj± swoj± renomê.
„Jêdru¶” pod kierunkiem Waldemara Cichego jest przystani± i miejscem aktywno¶ci osób starszych. Tutaj od lat dzia³a Ko³o nr 20 Polskiego Zwi±zku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pod przewodnictwem Henryki Krawczyk. Ile¿ tutaj odby³o siê wspania³ych imprez dla seniorów, to trudno zliczyæ. Obecnie w Klubie odbywaj± siê zajêcia Nowohuckiej Akademii Seniorów prowadzonej przez O¶rodek Kultury Kraków Nowa Huta od kilku lat.
Prowadzenie zajêæ w ramach ferii i wakacji dla dzieci i m³odzie¿y to normalna dzia³alno¶æ ka¿dej placówki O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta. Jednak Waldemar Cichy stara³ siê te akcje wzbogacaæ ciekawymi zajêciami. Sam wielokrotnie prowadzi³ grupy m³odych ludzi na interesuj±ce wycieczki, czy udane imprezy. Moim zdaniem specjalno¶ci± Waldemara Cichego jest konferansjerka i to prowadzona zawsze w sposób oryginalny i niekonwencjonalny. Sam mia³em okazjê braæ udzia³ w licznych takich imprezach. Na do¿ynkach, czy imprezach siêgaj±cych korzeniami tradycji wiejskich osiedli nowohuckich, gdzie mieszcz± siê kluby O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, zawsze prowadzi³ je przebrany w strój dostosowany do wydarzeñ. By³ to albo strój prosty ch³opski, albo elegancki, jak przysta³o na okoliczno¶ci.
By³ ¿onaty i dochowa³ siê czwórki dzieci, które ju¿ s± doros³ymi lud¼mi. Utrzymuje bliskie kontakty, mimo dziel±cej odleg³o¶ci z córk± Iwon±, która mieszka w Szkocji. Niedawno powróci³ z odwiedzin od wnuka na wyspach brytyjskich. Syn Adrian mieszka w os. Lesisko i te¿ go ju¿ uczyni³ podwójnym dziadkiem, bo ma dwóch synów. Natomiast syn Dawid na razie jest singlem. Z najm³odszym Normanem, który zosta³ po rozstaniu z ¿on±, przy mamie, ma najmniej kontaktu.
Jego pasj± jest fotografika. Mo¿na go spotkaæ na wielu imprezach O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta, jako fotografa dokumentalistê. Lubi robiæ zdjêcia dla w³asnych potrzeb i satysfakcji. Mimo, ¿e nie jest pokoleniem komputerowym, pasjonuje go informatyka i wykorzystanie jej dla potrzeb pracy kulturalno-o¶wiatowej.(SP)
Fot. autor
· Napisane przez Administrator
dnia August 05 2011
3598 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".