Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIE
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzisiaj publikujemy zdjêcie Franciszka Twaroga przed budynkiem Szko³y Powszechnej w Luboczy. Franciszek Twaróg urodzi³ siê w roku 1891 w £uczanowicach. By³ absolwentem Seminarium Nauczycielskiego. Od 1917 roku rozpocz±³ pracê jako nauczyciel Szko³y Powszechnej w Luboczy, której by³ d³ugoletnim kierownikiem. W 1934 ufundowa³ dla tej szko³y sztandar. Pó¼niej pracowa³ w szko³ach w Branicach i w Mogile. Organizowa³ Ochotnicz± Stra¿ Po¿arn± oraz budowê Domów Ludowych w Luboczy i Grêba³owie, a tak¿e elektryfikacjê wsi. W 1954 roku zosta³ usuniêty ze szko³y za odmowê zdjêcia krzy¿a. Do pracy w szkole przywrócono go po protestach mieszkañców Luboczy. W latach 1955-1964 jako emeryt uczy³ jeszcze w Szkole Podstawowej na Wzgórzach Krzes³awickich. Franciszek Twaróg pozostawi³ cenn± „Kronikê” szko³y w Luboczy. Zmar³ w roku 1968 w Nowej Hucie.
Prezentowane zdjêcie pochodzi z domowego archiwum córki Franciszka Twaroga – Marii Zderkowskiej.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± informacjami na temat Franciszka Twaroga prosimy o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Kontakt e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.


FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIE
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzi¶ publikujemy zdjêcie nieznanego autora z pogrzebu ks. Leona Katany, wieloletniego proboszcza w Ruszczy i dziekana dekanatu mogilskiego. Ks. Leon Katana urodzi³ siê w roku 1882 w My¶lenicach. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1905. W latach 1905-1918 pe³ni³ obowi±zki wikarego, kolejno w Niegowici, w parafii ¶w. Szczepana i w parafii Wszystkich ¦wiêtych w Krakowie. W latach 1908-1913 by³ katechet± w szko³ach ludowych w Nowej Wsi i w Czarnej Wsi. W roku 1918 obj±³ probostwo w Ruszczy. Ks. prepozyt Leon Katana zmar³ 30 wrze¶nia 1951 roku. Jego pogrzeb, który odby³ siê 3 pa¼dziernika 1951 w Ruszczy, zgromadzi³ t³umy wiernych. Publikowane zdjêcie pochodzi ze zbiorów rodzinnych radnego Dzielnicy XVIII, Krzysztofa Gwo¼dzia.
(f)

Osoby, które posiadaj± zdjêcia, które dzisiaj maj± warto¶æ historyczn± proszone s± o kontakt z Adamem Gryczyñskim: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71. Po zeskanowaniu i obróbce cyfrowej u¿yczonych zdjêæ, gwarantujemy ich zwrot w³a¶cicielom. Uszanujemy tak¿e wszelkie prawa autorskie.

Wreszcie m³odzi maj± „G³os”
Ju¿ od marca br., w „G³osie-Tygodniku Nowohuckim” ukazywaæ siê bêdzie dodatek dla m³odzie¿y „G³os M³odej Huty”. Do wspó³redagowania dodatku, nowohuck± m³odzie¿ zapraszaj± Agnieszka ¯uchowicz i Tomasz Korczyñski – cz³onkowie redakcji GMH.
Aby wcieliæ w ¿ycie zasadê „ nic o nas bez nas”, redaktorzy nowego dodatku zaproponowali m³odym nowohucianom wspó³pracê przy tworzeniu „G³osu M³odej Huty”. Stworzony w ramach realizowanego przez Partnerstwo Inicjatyw Nowohuckich programu Equal dodatek ma byæ „G³osem M³odej Huty” nie tylko z nazwy. To ludzie m³odzi bêd± mogli na jego ³amach pisaæ o tym, co ich interesuje, bawi, co trapi, a co irytuje.
W zwi±zku z tym 9 lutego br. o godz. 18.00 w O¶rodku Kultury im CK Norwida odby³o siê spotkanie redakcji szkolnych gazetek. Bezpo¶rednie zaproszenie dotar³o do 16 szkó³ ¶rednich, oprócz tego ukaza³ siê komunikat w „G³osie”. M³odzi ludzie nie zawiedli. Okaza³o siê, ¿e mo¿liwo¶æ zdobycia dziennikarskiego do¶wiadczenia, po³±czona z propozycj± wspó³tworzenia gazety, podzia³a³y jak magnes. Choæ nie wszystkie szko³y mia³y na sali swoje reprezentacje, to wolne miejsca skoñczy³y siê zanim wszystko siê zaczê³o. W wype³nionej po brzegi sali najliczniej reprezentowane by³y XI LO im M. D±browskiej i XII LO im C.K. Norwida. Gospodarzem by³a dyrektor O¶rodka Danuta Szymoñska, która jest jednocze¶nie koordynatorem programu Equal. W kilku s³owach przybli¿y³a ona licealistom zasady dzia³ania programu i jego za³o¿enia. Go¶ciem honorowym spotkania by³ redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan Franczyk. Zachêca³ on m³odych ludzi do aktywnego w³±czenia siê w tworzenie „G³osu M³odej Huty”. Obieca³ te¿ pomoc i wsparcie starszej czê¶ci redakcji.
Zasadnicz± czê¶ci± spotkania by³y prezentacje szkolnych gazetek, przeprowadzone w ró¿nej formie. By³o mini przedstawienie teatralne, by³a multimedialna prezentacja, by³y te¿ osoby, które w kilku prostych s³owach mówi³y o tym, co robi± w swojej szkole. Ze wzglêdu na tak ró¿na formê, oraz stosunkowo ma³± ilo¶æ przygotowanych grup, organizatorzy zrezygnowali z konkursu na najlepsz± prezentacje dziel±c przygotowane nagrody ksi±¿kowe miêdzy wszystkie przedstawiaj±ce siê szko³y.
W twórczej atmosferze zaczê³y rodziæ siê pytania. M³odzi ludzie chcieli wiedzieæ jaki kszta³t bêdzie mieæ gazeta, jak oni mog± w niej zaistnieæ. Gospodarze spotkania - Agnieszka ¯uchowicz i Tomasz Korczyñski - starali siê odpowiedzieæ na wszystkie pytania i rozwiaæ w±tpliwo¶ci. Zachêcali licealistów do aktywnego udzia³u w tworzeniu gazety, a przede wszystkim do tego by pisali, pisali, pisali... o tym co dla nich wa¿ne, co ich ¶mieszy, co ich zadziwia. Najwa¿niejsze, aby nie pozostali obojêtni na otaczaj±cy ich ¶wiat. O swoim ¿yciu, swojej szkole, swojej dzielnicy, wkrótce bêd± mogli powiedzieæ wszystko.Wszak maj± swój g³os - „G³os M³odej Huty”.

Ponad piêædziesiêcioletnia historia „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” i ogromne przywi±zanie, jakim mieszkañcy Nowej Huty darz± swoj± gazetê, daj± m³odym pewno¶æ, ¿e ich „G³os” nie zginie. Dla m³odych ludzi, to nie tylko szansa na zdobycie do¶wiadczenia dziennikarskiego, czy dotarcie do swoich rówie¶ników. Mam ogromna nadziejê, ¿e „G³os M³odej Huty” bêdzie równie¿ czytany przez starszych czytelników „G³osu”, ¿e pozwoli doros³ym lepiej zrozumieæ m³odzie¿. Taka forma gazety – wk³adka, niby odrêbna, a jednak integralnie po³±czona z „G³osem”, pozwoli na komunikacjê miêdzy pokoleniami. Ilu doros³ych kupuje gazety przeznaczone dla m³odych? Pewnie niewielu. „G³os M³odej Huty” kupi ka¿dy czytelnik „G³osu- Tygodnika Nowohuckiego”, a takich ludzi w naszej dzielnicy jest naprawdê sporo. To szansa, aby m³odzi mogli zaistnieæ, ale i szansa aby mogli pokazaæ doros³ym, jacy s± naprawdê. Postaramy siê tej szansy nie zaprzepa¶ciæ. Zapraszam wszystkich chêtnych do wspó³pracy. Nie bójcie siê pisaæ o tym co widzicie, co czujecie, co Was denerwuje, o tym co Was zachwyca, wzrusza. Wszystkich odwa¿nych i tych nie¶mia³ych, wszystkich z zaciêciem do pióra zapraszam . Czekam na Wasze teksty, opinie, pytania. Nasz adres: gmh@o2.pl
Agnieszka ¯uchowicz

W Kinie Studyjnym „Sfinks” na os. Górali Nocny happening filmowy
„Bogowie musz± byæ szaleni” chcia³oby siê powtórzyæ za twórcami filmu pod takim w³a¶nie tytu³em, po spêdzeniu nocy z soboty na niedzielê, w nowohuckim kinie „Sfinks”. Odby³ siê tam pierwszy (i jak zapowiadaj± organizatorzy na pewno nie ostatni) nocny happening filmowy pod has³em „Na wariackich papierach”. Pokazano trzy filmy: „Rodzinny dom wariatów” Thomasa Bezucha, „Opowie¶ci o zwyczajnym szaleñstwie” Petra Zelenki i doskonale ju¿ znany widzom „Dzieñ ¶wira” Marka Koterskiego. Trzy historie opisuj±ce szalonych bohaterów i ich niecodzienne pomys³y, prezentuj±ce nasz± rzeczywisto¶æ, dziwn±, czêsto zupe³nie dla nas niezrozumia³±, czasem przera¿aj±c±.
Nie tylko filmy by³y jednak podczas imprezy wa¿ne. Równie istotna by³a atmosfera. Organizatorzy podjêli zwyciêsk± próbê stworzenia filmowej nocy nie bêd±cej jedynie prost± projekcj± kilku dzie³. Ca³o¶æ by³a zabaw±, spotkaniem ludzi lubi±cych kino. W przerwach miêdzy filmami mo¿na by³o napiæ siê kawy, czy obejrzeæ prezentowane w kawiarence „szalone” filmy animowane. Wszyscy widzowie mieli mo¿liwo¶æ wygrania koszulek, czapek i zaproszeñ do kina. I znów przy okazji tej imprezy nasuwa siê na my¶l modna w ostatnim czasie dyskusja nad rol± ma³ych kin studyjnych w czasach wielkich multipleksów. „Sfinks” nie mo¿e oczywi¶cie konkurowaæ z nowoczesnymi wielosalowymi kinami ani bogactwem repertuaru, ani wygod± i jako¶ci± odbioru. Ma jednak nad nimi inn± zdecydowan± przewagê. Widz w takim kinie traci poczucie anonimowo¶ci, bycia jedynie konsumentem lub, co gorsza, towarem kupowanym przez reklamodawców lub dystrybutorów superprodukcji. Tu staje siê widzem oczekiwanym, witanym w progu przez pani± rozdaj±c± cukierki („lekarstwa na szaleñstwo”). I tej atmosfery, która towarzyszy³a pokazom, nale¿y pogratulowaæ organizatorom.
Jedynym mankamentem happeningu by³a spora liczba pustych foteli na kinowej sali. Miejmy nadziejê, ¿e kolejne imprezy tego cyklu przyci±gn± wiêcej widzów. To przecie¿ dopiero pocz±tek. Nastêpny nocny happening w „Sfinksie” 18 marca.
Monika Dziewit
To ju¿ 40 Kronika!
Kolejne wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej rozpocznie relacja z premiery najnowszego filmu o Nowej Hucie, zatytu³owanego nieco kontrowersyjnie „Dziwol±g”. Autorem dokumentu jest Marek Norek, mieszkaniec os. Ko¶ciuszkowskiego, z którym realizatorzy Kroniki przeprowadzili wywiad. Zobaczymy te¿ fragment wielow±tkowego filmu. Wyst±pi³ w nim Wiktor Pental, autor wspania³ych zdjêæ fotograficznych z pierwszych lat budowy Nowej Huty. Drugi reporta¿ zrealizowany zosta³ w Starej Kot³owni przy ul. Fatimskiej 41, w której niedawno otwarto ekspozycjê malarsk±. Wielkoformatowe prace nowohuckiego malarza – Eugeniusza Gerlacha, usytuowane w industrialnym wnêtrzu fascynuj± form±, barw± i ekspresj±. Ca³o¶æ uzupe³niona zosta³a wypowiedziami malarza, autora wielu wystaw w kraju i za granic±. Kronikê zakoñczy relacja z uroczysto¶ci wyboru Miss Nowa Huta. Ka¿da z finalistek w ró¿ny sposób zwi±zana jest z dzielnic± - poprzez rodzinê, miejsce zamieszkania lub studia. Czytelnicy „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” obdarzyli tytu³em „Miss G³osu” Kasiê Ziomek, studentkê politologii Uniwersytetu Jagielloñskiego. Jury, którym kierowa³ przewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa – Pawe³ Pytko, przyzna³o tytu³ „Miss Polonia Nowa Huta” Magdalenie ¦lufarskiej, 24 letniej blondynce, studentce Akademii Rolniczej. 40 wydanie Kroniki bêdzie mo¿na ogl±daæ przed wszystkimi seansami w Kinie Studyjnym „Sfinks” od pi±tku 17 lutego oraz w TVP Kraków w poniedzia³ek 20 lutego.
(a)
W lutowym numerze „Lodo³amacza” BLOKOWISKO

W tym miesi±cu „Lodo³amacz” prowadzi nas przez miasto pod kombinatem, poznajemy meandry i tajemnice tego „jak Now± Hutê budowano”… Bohdan Bukowski, architekt, jeden z pierwszych pracowników biura projektuj±cego Now± Hutê, przybli¿a poszczególne etapy prac – zarówno lata t³uste (ozdobne balkoniki, du¿y metra¿ mieszkañ) jak i lata chude („nawet parkietów nie wolno by³o robiæ”), £ukasz Ko³odziejczyk ukazuje atrakcje „miasta pod kombinatem”, a Maciej Miezian analizuje i systematyzuje architektoniczne rodzaje „blokowisk” (i nie tylko!) tworz±cych dzielnicê, prowadz±c czytelnika szlakiem przodowników pracy, zmierzaj±cym ku „miastu dobrego losu”. Fotoreporta¿ z nowohuckich blokowisk prezentuje Grzegorz Ziemiañski, za¶ Ania Wróbel Hutê w betonie ton±c±…
Swoje oblicze w „Lodo³amaczu” odkrywaj± równie¿ nowohuckie dzielnice: Czternastka, Piêtnastka, Szesnastka, Siedemnastka i Osiemnastka. Miesiêcznik przedstawia równie¿ sylwetki kolejnych radnych miasta pochodz±cych z Nowej Huty – tym razem na wokandê id± Stanis³aw Handzlik i Maciej Twaróg. Szczegó³owej ankiecie nowohuckiej poddany zosta³ tym razem Tadeusz Piotr £omnicki – b³±dz±cy kolejno po os. Kolorowym, Zielonym, Centrum A, Szkolnym i Teatralnym, aktor Teatru Ludowego i £a¼ni Nowej.
A ponad to: Dziesi±ty odcinek telenoweli nowohuckiej, rozmaito¶ci (z kolejnymi rozwa¿aniami pod czo³giem Adama Grzanki), rubryka „Kulturalnie w Nowej Hucie i Krakowie”, wie¶ci z teatrów, Newsy z Nowej Huty, lutowy repertuar £a¼ni Nowej, zapowied¼ sceny muzycznej i zgniatacza d¼wiêków oraz tropy w sieci…
(f)
FOTO-HISTORIA
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK rozpoczynamy publikacjê cyklu historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Bêdziemy siê zwracaæ do czytelników o pomoc w identyfikacji poszczególnych obiektów. Byæ mo¿e poznamy tak¿e ich historiê oraz koleje losu zwi±zanych z nimi osób… Jako pierwsze publikujemy zdjêcie domu nr 189 w Mogile. Fotografiê we wczesnych latach 50. wykona³ Roman Weso³owski.
Roman Weso³owski - artysta fotografik, ur. we Lwowie w 1907 r. zmar³ w Krakowie w 25 listopada 2000 r. W latach 1952-1968 by³ zatrudniony w Biurze Studiów i Projektów Hutnictwa "BIPROSTAL" dla którego wykonywa³ liczne prace fotograficzne na terenie Nowej Huty. Od 1957 roku nale¿a³ do Okrêgu Krakowskiego Zwi±zku Polskich Artystów Fotografików. By³ tak¿e cz³onkiem honorowym Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W jego twórczo¶ci dominowa³a nastrojowa tematyka lwowska, krakowska i nowohucka. Zdjêcia Romana Weso³owskiego ilustruj± liczne albumy i inne publikacje, by³y tak¿e wydawane w formie "widokówek". Roman Weso³owski by³ autorem kilku wystaw, w tym du¿ej, pokazywanej w 1966r. w Towarzystwie Przyjació³ Sztuk Piêknych w Krakowie. Wykonywa³ wspania³e, indywidualnie opracowane fotografie - w tym tzw. izohelie, czyli techniki tonorozdzielcze.
- Jego bogate niegdy¶ archiwum, zosta³o niemal ca³kowicie rozproszone w¶ród wielu osób i instytucji, dlatego szukam wszelkich po nim ¶ladów. Mo¿e kto¶ z Czytelników móg³by mi w tym pomóc? Oczekujê tak¿e na sygna³ od osób, które byæ mo¿e wiedz±, kto zosta³ przedstawiony na zamieszczonym zdjêciu i gdzie dok³adnie zosta³o ono zrobione? – powiedzia³ nam Adam Gryczyñski.
(f)
Kontakt z Adamem Gryczyñskim: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.


Cha³upa w Mogile, lata 50., fot. Roman Weso³owski

Wiêcej zdjêæ zobacz na stronie http://nowahuta.org.pl/

W Dzieñ zakochanych u ¶w. Joanny Beretty Molli
Podobnie jak w roku ubieg³ym zapraszamy w dniu 14 lutego o godz. 18.30 do parafii ¶w. Józefa Oblubieñca NMP (os. Kalinowe) na Mszê ¶wiêt± ze szczególnym b³ogos³awieñstwem dla narzeczonych, zakochanych i m³odzie¿y rozeznaj±cej swoje powo³anie ¿yciowe, po której bêdzie tak¿e okazja do uczczenia relikwii ¶w. Joanny Beretty Molli - wspó³czesnej patronki piêknej mi³o¶ci.
Ponadto informujemy, ¿e w zwi±zku z licznymi pro¶bami czcicieli ¶w. Joanny, specjalna Eucharystia w ró¿nych intencjach modlitewnych po³±czona z uroczystym b³ogos³awieñstwem dla wszystkich, a zw³aszcza dla narzeczonych, ma³¿eñstw, rodziców spodziewaj±cych siê potomstwa i ca³ych rodzin, jest odprawiana w tej parafii w ka¿dy pierwszy wtorek miesi±ca po po³udniu o 18.30.
PG
W ko¶ciele ¶w. Judy Tadeusza w Czy¿ynach Msza za Pu³kownika
Pu³kownik Ryszard Kukliñski urodzi³ siê 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Zmar³ 11 lutego 2004 r. w USA. W latach 1963-1981 by³ oficerem sztabu generalnego Ludowego Wojska Polskiego, oficerem ³±cznikowym w sztabie g³ównym Armii Radzieckiej. Ewakuowany z Polski w 1981 r. Po odzyskaniu niepodleg³o¶ci, przyjecha³ do Ojczyzny w 1998 r. witany z honorami nale¿nym bohaterom. Jeszcze za ¿ycia zosta³ Honorowym Obywatelem Krakowa i Gdañska. Ju¿ w trzy miesi±ce (!) po ¶mierci Pu³kownika, Rada Miasta Krakowa uchwa³± Nr. XLVIII/471/04 z dn. 26 maja 2004 r. nada³a jego imiê projektowanej trasie w rejonie ul. Powstañców Wielkopolskich, ul. Stanis³awa Klimeckiego i ul. Nowohuckiej do skrzy¿owania ul. Saskiej z ul. Lipsk±.
Dzia³ania operacyjne s³u¿by bezpieczeñstwa. SB W PRACY
O tajnych wspó³pracownikach s³yszeli wszyscy i napisano wiele. O istnieniu pracowników s³u¿by bezpieczeñstwa wiadomo powszechnie, jednak po¶wiêcono im znacznie mniej uwagi ni¿ TW. Kim byli ludzie pracuj±cy w organach bezpieczeñstwa pañstwa? Jakie musieli posiadaæ cechy i predyspozycje? Jak traktowali i oceniali swoje obowi±zki? Na czym polega³a ich praca i jakie metody w niej stosowali?
55 lat nowohuckiego tygodnika
Co roku, nasza redakcja organizuje doroczne spotkanie ze wspó³pracownikami i przyjació³mi. Tegoroczne spotkanie mia³o charakter szczególny, gdy¿ w tym roku lokalna nowohucka gazeta ¶wiêtuje 55-lecie swojego istnienia. Z tej okazji otrzymali¶my gratulacje m. in. od Wojewody Ma³opolskiego Witolda Kochana, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Przewodnicz±cego Rady Miasta Paw³a Pytko. Z okazji jubileuszu red. S³awomir Pietrzyk otrzyma³ Z³oty Krzy¿ Zas³ugi, a redaktor naczelny „G³osu” Jan L. Franczyk odznakê Prezydenta Miasta „Honoris Gratia”.
Kapitu³a „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” postanowi³a tym razem nadaæ dwa tytu³y Nowohucianina Roku za rok 2005. Tytu³y te otrzymali pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶ oraz radny Miasta Krakowa Maciej Twaróg.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,490,027 unikalnych wizyt