Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
Dzi¶ publikujemy unikatowe zdjêcie przedstawiaj±ce most na Wi¶le w Mogile. Zdjêcie zrobili Austriacy w roku 1915, a fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Udostêpni³ je prezes KTF - W³adys³aw Klimczak. Most ten zbudowali Austriacy w 1913 lub 1914 roku, a w 1939 r., równie¿ w tym samym miejscu stan±³ most zbudowany przez wojsko.

(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Dla pracowników spó³ek serwisowych, wydzielonych z dawnej HTS GWARANCJE ZATRUDNIENIA
W ubieg³y czwartek, 16 marca br., w Katowicach podpisane zosta³o porozumienie socjalne, zgodnie z którym wszyscy pracownicy zatrudnieni w spó³kach ze 100% udzia³em Mittal Steel Poland (z wyj±tkiem cz³onków zarz±dów) uzyskuj± gwarancjê zatrudnienia od 1 pa¼dziernika br. do grudnia 2009 roku.
W Foto-Galerii NCK do 15 kwietnia br. FRANCISZEK TWARÓG – NAUCZYCIEL LUDOWY Z LUBOCZY
Do po³owy kwietnia w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ogl±daæ mo¿na wystawê starych fotografii zwi±zanych z osob± Franciszka Twaroga, nauczyciela ludowego z Luboczy.
Pomoc dla bezrobotnych i nie tylko
9 marca br. w Miejskim O¶rodku Wspierania Inicjatyw Spo³ecznych mieszcz±cym siê na os. Centrum C bl. 10 (wej¶cie od al. Przyja¼ni) otwarto Centrum Przedsiêbiorczo¶ci Spo³ecznej.
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzisiaj publikujemy zdjêcie z domowego archiwum pana Stanis³awa Walczaka przedstawiaj±ce brata jego dziadka - Jana Pietruszkê wraz z koleg± z wojska. Zdjêcie zosta³o wykonane w Luboczy ok. 1915 roku.
Ze wzglêdu na du¿e zainteresowanie postaci± Franciszka Twaroga - wiejskiego nauczyciela z Luboczy, którego zdjêcie prezentowali¶my w ubieg³ym tygodniu - wkrótce w Nowohuckim Centrum Kultury przygotowana zostanie o nim wystawa fotograficzna.
(f)

Wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, Adam Gryczyñski prosi o kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
W marcu w Teatrze Ludowym Ksi±¿ê i ¿ebrak albo zagadka cyberprzestrzeni
W Teatrze Ludowym rozpoczê³y siê próby do spektaklu opartego na motywach „Ksiêcia i ¿ebraka” wed³ug Marka Twaina. Ale z tej znanej powie¶ci dla m³odzie¿y, autor scenariusza i re¿yser w jednej osobie – Czes³aw Sieñko – zaczerpn±³ tylko g³ówny motyw: zamiany ról ksiêcia w ¿ebraka i ¿ebraka w ksiêcia i… opowiedzia³ j± od nowa.
Koncerty dostrze¿one i docenione Strefa bez plastiku w Nowej Hucie
28 lutego br. w Studiu S-5 Radia Kraków odby³ siê fina³ I edycji akcji „Strefa bez plastiku”. S³uchacze krakowskiego radia wskazywali osoby i przedsiêwziêcia nietuzinkowe, warte zauwa¿enia i docenienia przez szersz± publiczno¶æ. We wtorek poznali¶my werdykt. Laureatami pierwszej edycji zostali: w kategorii „osobowo¶æ” – Wieñczys³aw Ko³odziejski, za³o¿yciel Klubu Muzycznego Owczarnia w Jaworkach ko³o Szczawnicy, w kategorii „miejsce” – Stowarzyszenie Akademia Pe³ni ¯ycia, natomiast laureatem w kategorii „wydarzenie” zosta³ cykl koncertów „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. W imieniu Porozumienia Dzielnic Nowohuckich presti¿owy tytu³ odebra³ pose³ Ireneusz Ra¶, który zaprosi³ wszystkich s³uchaczy Radia Kraków na kolejne koncerty do Nowej Huty.


(f)
MO¯E WARTO WYBUDOWAÆ RATUSZ? Z Ireneuszem Rasiem, pos³em na Sejm RP, rozmawia Jan L. Franczyk
+ Jako radny Miasta Krakowa i przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVI, by³ Pan jedn± z najbardziej widocznych osób w Nowej Hucie. Zrobi³ Pan wiele dla tej czê¶ci Krakowa. Zreszt± w uznaniu tych zas³ug, zosta³ Pan uhonorowany tytu³em Nowohucianina Roku za rok 2005. Czy teraz, jako pose³, nadal bêdzie Pan pamiêta³ o nowohuckich Dzielnicach, czy te¿ zajm± Pana raczej problemy Ma³opolski i ca³ego kraju?
- To oczywiste, ¿e jako pos³a, musz± mnie obchodziæ ¿ywotne interesy naszego regionu czy ca³ego pañstwa, ale nie zamierzam rozstawaæ siê z Now± Hut±. Sprawy tej czê¶ci Krakowa nadal bêd± zajmowaæ poczesne miejsce w mojej codziennej pracy. Zreszt± moje g³ówne biuro poselskie znajduje siê w³a¶nie w Nowej Hucie, na os. Z³otej Jesieni. Nadal te¿ chcê pozostaæ wierny lokalnym przedsiêwziêciom, które chcia³bym kontynuowaæ. Ale mam te¿ kilka nowych pomys³ów, których realizacja – mam nadziejê – wp³ynê³aby korzystnie na o¿ywienie Nowej Huty. Nadal zale¿y mi te¿ na utrzymaniu ¿ywego kontaktu z mieszkañcami. To zreszt± dla nich od 22 lutego uruchomi³em w moim biurze dy¿ur doradcy podatkowego, który bezp³atnie bêdzie pomaga³ wype³niaæ deklaracje podatkowe. Jak wiemy, przepisy podatkowe ci±gle siê zmieniaj±, ci±gle mamy do czynienia z nowymi wzorami druków, a to wszystko sprawia, ¿e wielu ludzi mam problemy z prawid³owym wype³nieniem rozliczenia podatkowego.
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIE
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzisiaj publikujemy zdjêcie Franciszka Twaroga przed budynkiem Szko³y Powszechnej w Luboczy. Franciszek Twaróg urodzi³ siê w roku 1891 w £uczanowicach. By³ absolwentem Seminarium Nauczycielskiego. Od 1917 roku rozpocz±³ pracê jako nauczyciel Szko³y Powszechnej w Luboczy, której by³ d³ugoletnim kierownikiem. W 1934 ufundowa³ dla tej szko³y sztandar. Pó¼niej pracowa³ w szko³ach w Branicach i w Mogile. Organizowa³ Ochotnicz± Stra¿ Po¿arn± oraz budowê Domów Ludowych w Luboczy i Grêba³owie, a tak¿e elektryfikacjê wsi. W 1954 roku zosta³ usuniêty ze szko³y za odmowê zdjêcia krzy¿a. Do pracy w szkole przywrócono go po protestach mieszkañców Luboczy. W latach 1955-1964 jako emeryt uczy³ jeszcze w Szkole Podstawowej na Wzgórzach Krzes³awickich. Franciszek Twaróg pozostawi³ cenn± „Kronikê” szko³y w Luboczy. Zmar³ w roku 1968 w Nowej Hucie.
Prezentowane zdjêcie pochodzi z domowego archiwum córki Franciszka Twaroga – Marii Zderkowskiej.
(f)
Wszystkich, którzy dysponuj± informacjami na temat Franciszka Twaroga prosimy o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Kontakt e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.


FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIE
Wspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny. Dzi¶ publikujemy zdjêcie nieznanego autora z pogrzebu ks. Leona Katany, wieloletniego proboszcza w Ruszczy i dziekana dekanatu mogilskiego. Ks. Leon Katana urodzi³ siê w roku 1882 w My¶lenicach. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1905. W latach 1905-1918 pe³ni³ obowi±zki wikarego, kolejno w Niegowici, w parafii ¶w. Szczepana i w parafii Wszystkich ¦wiêtych w Krakowie. W latach 1908-1913 by³ katechet± w szko³ach ludowych w Nowej Wsi i w Czarnej Wsi. W roku 1918 obj±³ probostwo w Ruszczy. Ks. prepozyt Leon Katana zmar³ 30 wrze¶nia 1951 roku. Jego pogrzeb, który odby³ siê 3 pa¼dziernika 1951 w Ruszczy, zgromadzi³ t³umy wiernych. Publikowane zdjêcie pochodzi ze zbiorów rodzinnych radnego Dzielnicy XVIII, Krzysztofa Gwo¼dzia.
(f)

Osoby, które posiadaj± zdjêcia, które dzisiaj maj± warto¶æ historyczn± proszone s± o kontakt z Adamem Gryczyñskim: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71. Po zeskanowaniu i obróbce cyfrowej u¿yczonych zdjêæ, gwarantujemy ich zwrot w³a¶cicielom. Uszanujemy tak¿e wszelkie prawa autorskie.

Wreszcie m³odzi maj± „G³os”
Ju¿ od marca br., w „G³osie-Tygodniku Nowohuckim” ukazywaæ siê bêdzie dodatek dla m³odzie¿y „G³os M³odej Huty”. Do wspó³redagowania dodatku, nowohuck± m³odzie¿ zapraszaj± Agnieszka ¯uchowicz i Tomasz Korczyñski – cz³onkowie redakcji GMH.
Aby wcieliæ w ¿ycie zasadê „ nic o nas bez nas”, redaktorzy nowego dodatku zaproponowali m³odym nowohucianom wspó³pracê przy tworzeniu „G³osu M³odej Huty”. Stworzony w ramach realizowanego przez Partnerstwo Inicjatyw Nowohuckich programu Equal dodatek ma byæ „G³osem M³odej Huty” nie tylko z nazwy. To ludzie m³odzi bêd± mogli na jego ³amach pisaæ o tym, co ich interesuje, bawi, co trapi, a co irytuje.
W zwi±zku z tym 9 lutego br. o godz. 18.00 w O¶rodku Kultury im CK Norwida odby³o siê spotkanie redakcji szkolnych gazetek. Bezpo¶rednie zaproszenie dotar³o do 16 szkó³ ¶rednich, oprócz tego ukaza³ siê komunikat w „G³osie”. M³odzi ludzie nie zawiedli. Okaza³o siê, ¿e mo¿liwo¶æ zdobycia dziennikarskiego do¶wiadczenia, po³±czona z propozycj± wspó³tworzenia gazety, podzia³a³y jak magnes. Choæ nie wszystkie szko³y mia³y na sali swoje reprezentacje, to wolne miejsca skoñczy³y siê zanim wszystko siê zaczê³o. W wype³nionej po brzegi sali najliczniej reprezentowane by³y XI LO im M. D±browskiej i XII LO im C.K. Norwida. Gospodarzem by³a dyrektor O¶rodka Danuta Szymoñska, która jest jednocze¶nie koordynatorem programu Equal. W kilku s³owach przybli¿y³a ona licealistom zasady dzia³ania programu i jego za³o¿enia. Go¶ciem honorowym spotkania by³ redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” Jan Franczyk. Zachêca³ on m³odych ludzi do aktywnego w³±czenia siê w tworzenie „G³osu M³odej Huty”. Obieca³ te¿ pomoc i wsparcie starszej czê¶ci redakcji.
Zasadnicz± czê¶ci± spotkania by³y prezentacje szkolnych gazetek, przeprowadzone w ró¿nej formie. By³o mini przedstawienie teatralne, by³a multimedialna prezentacja, by³y te¿ osoby, które w kilku prostych s³owach mówi³y o tym, co robi± w swojej szkole. Ze wzglêdu na tak ró¿na formê, oraz stosunkowo ma³± ilo¶æ przygotowanych grup, organizatorzy zrezygnowali z konkursu na najlepsz± prezentacje dziel±c przygotowane nagrody ksi±¿kowe miêdzy wszystkie przedstawiaj±ce siê szko³y.
W twórczej atmosferze zaczê³y rodziæ siê pytania. M³odzi ludzie chcieli wiedzieæ jaki kszta³t bêdzie mieæ gazeta, jak oni mog± w niej zaistnieæ. Gospodarze spotkania - Agnieszka ¯uchowicz i Tomasz Korczyñski - starali siê odpowiedzieæ na wszystkie pytania i rozwiaæ w±tpliwo¶ci. Zachêcali licealistów do aktywnego udzia³u w tworzeniu gazety, a przede wszystkim do tego by pisali, pisali, pisali... o tym co dla nich wa¿ne, co ich ¶mieszy, co ich zadziwia. Najwa¿niejsze, aby nie pozostali obojêtni na otaczaj±cy ich ¶wiat. O swoim ¿yciu, swojej szkole, swojej dzielnicy, wkrótce bêd± mogli powiedzieæ wszystko.Wszak maj± swój g³os - „G³os M³odej Huty”.

Ponad piêædziesiêcioletnia historia „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” i ogromne przywi±zanie, jakim mieszkañcy Nowej Huty darz± swoj± gazetê, daj± m³odym pewno¶æ, ¿e ich „G³os” nie zginie. Dla m³odych ludzi, to nie tylko szansa na zdobycie do¶wiadczenia dziennikarskiego, czy dotarcie do swoich rówie¶ników. Mam ogromna nadziejê, ¿e „G³os M³odej Huty” bêdzie równie¿ czytany przez starszych czytelników „G³osu”, ¿e pozwoli doros³ym lepiej zrozumieæ m³odzie¿. Taka forma gazety – wk³adka, niby odrêbna, a jednak integralnie po³±czona z „G³osem”, pozwoli na komunikacjê miêdzy pokoleniami. Ilu doros³ych kupuje gazety przeznaczone dla m³odych? Pewnie niewielu. „G³os M³odej Huty” kupi ka¿dy czytelnik „G³osu- Tygodnika Nowohuckiego”, a takich ludzi w naszej dzielnicy jest naprawdê sporo. To szansa, aby m³odzi mogli zaistnieæ, ale i szansa aby mogli pokazaæ doros³ym, jacy s± naprawdê. Postaramy siê tej szansy nie zaprzepa¶ciæ. Zapraszam wszystkich chêtnych do wspó³pracy. Nie bójcie siê pisaæ o tym co widzicie, co czujecie, co Was denerwuje, o tym co Was zachwyca, wzrusza. Wszystkich odwa¿nych i tych nie¶mia³ych, wszystkich z zaciêciem do pióra zapraszam . Czekam na Wasze teksty, opinie, pytania. Nasz adres: gmh@o2.pl
Agnieszka ¯uchowicz

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,220,746 unikalnych wizyt