Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.07.11] No to m...
· [2025.07.11] O pamiê...
· [2025.07.11] Byle ni...
· [2025.07.04] Na szcz...
· [2025.07.04] 25 lat IPN
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Oddano ho³d ofiarom niemieckich egzekucji w forcie "Krzes³awice"
W ubieg³y czwartek, 3 lipca 2025 r. na terenie fortu „Krzes³±wice”, zastêpca dyrektora Oddzia³u Instytutu Pamiêci Narodowej PN w Krakowie Cecylia Radoñ, a tak¿e przedstawiciele organizacji patriotycznych w tym Zrzeszenia „Wolno¶æ i Niezawis³o¶æ” Obszar Po³udniowy, w³adz Krakowa i stra¿y miejskiej z³o¿yli ho³d ofiarom niemieckiego terroru oraz modlili siê za pomordowanych.
85 lata temu w forcie 49 „Krzes³awice” w Krakowie Niemcy przeprowadzili jedn± z wielu egzekucji Polaków aresztowanych w ramach akcji AB (eksterminacja polskiej elity politycznej i intelektualnej). 29 czerwca oraz 2 i 4 lipca 1940 r. w poaustriackim Forcie 49 „Krzes³awice” Niemcy rozstrzelali oko³o 150 osób – m.in. nauczycieli, prawników i wojskowych. W tej liczbie nale¿y równie¿ uwzglêdniæ 36 zak³adników z My¶lenic, których rozstrzelano w dniu 29 czerwca. Ponadto w forcie mia³y miejsce liczne indywidualne egzekucje (m.in. Józefa Harmali). Trzech skazañców – Stanis³aw Marusarz (skoczek narciarski, wicemistrz ¶wiata z Lahti), Aleksander Bugajski oraz wiêzieñ o nazwisku Sadowski – zdo³a³o uciec z celi ¶mierci na Montelupich przed wywózk± na stracenie do Krzes³awic.
Mordowanie Polaków w dawnym austriackim forcie trwa³o od jesieni 1939 do jesieni 1941 r. W kilkunastu egzekucjach Niemcy zabili tam w sumie oko³o 440 osób.
Po wojnie, w okresie od 15 pa¼dziernika do 6 grudnia 1945 r. ekshumowano 440 cia³ z 29 grobów. Po ekshumacji cia³a pomordowanych zosta³y umieszczone w zbiorowej mogile, zlokalizowanej na zapolu fortu, po prawej stronie drogi dojazdowej.
(f)


Fot. Zbigniew Galicki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 31,542,655 unikalnych wizyt