Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.07.11] No to m...
· [2025.07.11] O pamiê...
· [2025.07.11] Byle ni...
· [2025.07.04] Na szcz...
· [2025.07.04] 25 lat IPN
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wystawa po¶wiêcona Stanis³awowi Mierzwie otwarta
W sobotê, 7 czerwca, w samo po³udnie, na Placu Centralnym im. Ronalda Reagana otwarta zosta³a przygotowana przez krakowski oddzia³ IPN plenerowa wystawa pt. „Stanis³aw Mierzwa”. W wydarzeniu wzi±³ udzia³ dr Mateusz Szpytma, zastêpca prezesa IPN oraz Cecylia Radoñ, zastêpca dyrektora krakowskiego oddzia³u IPN.
Przygotowana przez Archiwum IPN wystawa sk³ada siê z 18 plansz, na których przedstawiono biografiê Stanis³awa Mierzwy. Zdjêcia i dokumenty w wiêkszo¶ci nale¿± do kolekcji przekazanej IPN przez dr. Wojciecha Mierzwê – syna Stanis³awa. Pozosta³a ikonografia pochodzi z Muzeum Ziemi Tarnowskiej (w tym z jego oddzia³u – Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchos³awicach) oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Autorami wystawy s± pracownicy pionu archiwalnego IPN: Marzena Kruk (dyrektor), Rados³aw Kurek (Oddzia³ IPN w Krakowie) i Pawe³ Zielony (Archiwum IPN). Wystawa zosta³a ulokowana w miejscu szczególnym – na Placu Centralnym imienia Ronalda Reagana, nieopodal pomnika Solidarno¶ci, a wiêc w miejscu, które z za³o¿enia mia³o byæ centrum wzorcowego komunistycznego miasta, a sta³o siê miejscem, w którym mieszkañcy Nowej Huty demonstrowali i walczyli o suwerenno¶æ naszego kraju i respektowanie praw cz³owieka.
Warto przypomnieæ, ¿e w tym roku przypada 120. rocznica urodzin oraz 40. rocznica ¶mierci mec. Stanis³awa Mierzwy, wybitnego przedstawiciela ruchu ludowego, adwokata i spo³ecznika, który swe ¿ycie po¶wiêci³ walce o woln± i demokratyczn± Polskê, a tak¿e o poprawê losu ch³opów i wsi. W czasach PRL dba³ o zachowanie dziedzictwa i tradycji niezale¿nego ruchu ludowego, a tak¿e pamiêci o jego najwybitniejszym przywódcy, jednym z Ojców Niepodleg³o¶ci – Wincentym Witosie.
Doktor Szpytma w swoim okoliczno¶ciowym przemówieniu podkre¶li³: – Czekali¶my na ten moment, by pokazaæ tê wystawê w mie¶cie, które Stanis³aw Mierzwa wybra³ na miejsce swojego ¿ycia. W Krakowie nie tylko za³o¿y³ rodzinê, nie tylko ¿y³ do swojej ¶mierci, ale tutaj dzia³a³ i rozwija³ swoje talenty polityczne (...). Z powodu jego obecno¶ci, przyje¿d¿ali tu ludowcy z ca³ego kraju. A opowiadaj±c o znaczeniu Stanis³awa Mierzwy w Krakowie, doda³:
– Bardzo siê cieszê, ¿e w królewskim mie¶cie ma ulicê nazwan± jego imieniem.
Od siebie dodajmy, ¿e ta ulica w³a¶nie, ulica Stanis³awa Mierzy znajduje siê w Nowej Hucie, nieopodal Placu Centralnego.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 31,542,640 unikalnych wizyt