Nie by³oby królestwa w Polsce, gdyby nie chrzest Mieszka I oraz ustanowienie w 1000 roku hierarchicznego ³adu polskiego Ko¶cio³a – pisze prof. Grzegorz Kucharczyk, autor wielu poczytnych ksi±¿ek historycznych. Zjednoczenie ziem polskich pod ber³em królewskim przez Boles³awa Chrobrego w roku 1025 by³o dowodem wielko¶ci pañstwa oraz jego suwerenno¶ci. Od pocz±tków nasi w³adcy, tak samo ich poddani, zorientowani byli na wspó³pracê z papieskim Rzymem, a rola Ko¶cio³a jako gwaranta nie tylko szerzenia i pog³êbiania nauki ewangelicznej, ale tak¿e jedno¶ci narodowej nigdy nie by³a podwa¿ana. A¿ do czasów komunistycznych i do dnia dzisiejszego, kiedy w³adza o¶wiadcza wprost, ¿e bêdzie katolików „opi³owywaæ”. Przy okazji redukuje siê do minimum uczciw± edukacjê historyczn± w szko³ach – s± to wszystko dzia³ania antypolskie.
Ta ksi±¿ka jest natomiast znakomitym narzêdziem do umacniania patriotyzmu oraz uzupe³niania wiedzy o pañstwie polskim, które przez ponad 800 lat by³o monarchi±. Autor, ¶wietnie w³adaj±cy jêzykiem literackim, dokonuje syntezy panowania naszych królów od Chrobrego a¿ po Królestwo Kongresowe. A nawet po wiek XX, bowiem prof. Kucharczyk na koniec s³usznie stwierdza: „Mieli¶my szczê¶cie ¿yæ w czasach, gdy nasz± wspólnotê umacniali dwaj niekoronowani królowie Polski – b³. kardyna³ Stefan Wyszyñski, Prymas Polski, oraz ¶w. Jan Pawe³ II”.
Monarchia wydaje siê przestarza³ym systemem rz±dzenia, choæ nie wszyscy s± tego zdania. Z drugiej jednak strony, najwspanialsze czasy i najwiêksze dokonania naszego narodu przypadaj± w³a¶nie na okresy rz±dów wybitnych w³adców koronowanych. Silna monarchia gwarantowa³a bezpieczeñstwo i dobrobyt obywateli oraz rozwój kraju, gdy wspó³czesne systemy demokratyczne nadzwyczaj ³atwo ulegaj± manipulacji. Mog± te¿ szybko przeradzaæ siê w tyraniê lub os³abiaæ pañstwo; tak by³o zreszt± niegdy¶ ze s³ynn± demokracj± szlacheck±. A co dzi¶ dzieje siê z demokracj±? Czytaj±c tê ksi±¿kê, zaczynamy marzyæ: nie ma to jak dobry i sprawiedliwy król… A jak nie król, to przynajmniej prezydent i premier… Jak siê jednak okazuje, o nich jeszcze trudniej ni¿ o godziwego króla.
(red)
Grzegorz Kucharczyk, Monarchia polska, Wydawnictwo Bia³y Kruk, Kraków 2025, stron 32, oprawa twarda.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".