Za³o¿one 15.03.1990 r. Towarzystwo Solidarnej Pomocy to najstarsza dzia³aj±ca w Krakowie organizacja charytatywna o rodowodzie solidarno¶ciowym i jedno z pierwszych niezale¿nych stowarzyszeñ nios±cych pomoc w Polsce. Dzia³alno¶æ stowarzyszenia TSP obejmowa³a pomoc potrzebuj±cym w Polsce i za granic±, m.in.: prowadzenie wypo¿yczalni sprzêtu rehabilitacyjnego i do opieki nad przewlekle chorymi w domu, apteki darów, organizacjê kolonii dla dzieci z ubogich rodzin oraz konwojów z pomoc± humanitarn±, wyp³atê zapomóg potrzebuj±cym.
Pomys³odawc± i inspiratorem powo³ania stowarzyszenia by³ Kazimierz Fugiel, od 1960 zatrudniony w Hucie im. Lenina. 19 sierpnia 1980 wspó³organizowa³ pierwszy w hucie strajk i NSZZ „Solidarno¶æ” – by³ przewodnicz±cym komisji wydzia³owej zwi±zku. Po wprowadzeniu stanu wojennego od 13 do 16 grudnia 1981 bra³ udzia³ w strajku w Hucie im. Lenina. Po pacyfikacji wspó³tworzy³ w parafii Matki Bo¿ej Królowej Polski w Krakowie Bieñczycach komitet ¶wiadcz±cy pomoc uwiêzionym i ich rodzicom oraz ukrywaj±cym siê.
Kazimierz Fugiel bardzo zaanga¿owa³ siê w pomoc internowanym jak i ich rodzinom, sta³ siê osob± rozpoznawaln± przez s³u¿by PRL. W maju 1982 roku zosta³ zatrzymany przez SB i internowany, jak mu powiedziano „za pomaganie ludziom”. Po wyj¶ciu z internowania w listopadzie 1982 roku powróci³ do pomagania - sta³ siê jednym z filarów dzia³aj±cego w Mistrzejowicach Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Do Nowej Huty zaczê³a p³yn±æ pomoc charytatywna: g³ównie z Francji, ale i RFN: ¿ywno¶æ, odzie¿, sprzêt medyczny, ale i lekarstwa. By³o to mo¿liwe dziêki m.in. nawi±zanym przez Kazimierza Fugla kontaktom z Elie Gervois - francuzem, za³o¿ycielem Komitetu Solidarite-Solidarno¶æ Comité d’Artois, który organizowa³ i dostarczy³ ponad 100 konwojów z pomoc± charytatywn± z Nord pas de Calais. Powsta³ magazyn z pomoc± charytatywn± oraz apteka leków-darów. Ta pomoc – w formie nieformalnej - trwa³a a¿ do upadku komunizmu w 1989 r. W³a¶nie za tê dzia³alno¶æ Kazimierz Fugiel i Elie Gervois zostali uhonorowani Br±zowymi Medalami Cracoviae Merenti nr 1 i 2 w 1989 r.
W 1989 r. zapad³a decyzja o sformalizowaniu dzia³alno¶ci pomocowej – Kazimierz Fugiel z przyjació³mi za³o¿yli Towarzystwo Solidarnej Pomocy, które oficjalnie zosta³o zarejestrowane w 1990 r. Pierwsza pe³na nazwa Stowarzyszenia brzmia³a: „Towarzystwo Solidarnej Pomocy przy KRH NSZZ Solidarno¶æ”. Mottem dzia³alno¶ci stowarzyszenia sta³y siê s³owa ¶w. Paw³a z Listu do Galatów - „Jeden drugiego brzemiona no¶cie”. K. Fugiel w krótkim czasie skupi³ kilkadziesi±t osób, które spo³ecznie dzia³a³y w TSP, z czasem to grono znacznie siê powiêkszy³o. Prezesem Stowarzyszenia Kazimierz Fugiel pozosta³ do ¶mierci w 2007 r. Kolejnymi prezesami stowarzyszenia byli Andrzej Dedo i W³adys³aw Kielian., te¿ wywodz±cy siê z hutniczej Solidarno¶ci.
Towarzystwo Solidarnej Pomocy od pocz±tku dzia³alno¶ci zajmowa³o siê pomoc± potrzebuj±cym w Polsce, g³ównie Krakowie – Nowej Hucie, i za granic±, m.in.: prowadzeniem Apteki Darów, organizacj± konwojów z pomoc± humanitarn± dla Polaków na wschodzie (m.in. na Litwê, Bia³oru¶, Ukrainê), wyp³at± zapomóg, organizowaniem kolonii dla dzieci z ubogich rodzin. Przedmiotem g³ównej dzia³alno¶ci od pocz±tku by³o prowadzenie wypo¿yczalni sprzêtu rehabilitacyjnego, ³ó¿ek i wózków dla niepe³nosprawnych i do opieki nad przewlekle chorymi w domu. Tê dzia³alno¶æ Towarzystwo Solidarnej Pomocy prowadzi po dzi¶ dzieñ. Od 2023 r. za dzia³alno¶æ stowarzyszenia TSP odpowiadaj± synowie Kazimierza Fugla: Grzegorz (prezes) i Piotr (wiceprezes).
(f)
Kazimierz Fugiel, za³o¿yciel Towarzystwa Solidarnej Pomocy.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".