24 marca br. w Regionalnym Zarz±dzie Gospodarki Wodnej w Krakowie podpisana zosta³a umowa na opracowanie koncepcji „Rewitalizacja i poprawa warunków geomorfologicznych rzeki D³ubni”. Jest to pierwszy etap prac polegaj±cych na wykonaniu analiz przedprojektowych, tak by wskazaæ najkorzystniejszy wariant dzia³añ renaturyzacyjnych. Umowa zosta³a podpisana w obecno¶ci przedstawicieli „Rady Projektu”.
W ramach Koncepcji dla odcinka rzeki D³ubni od zbiornika Zes³awice do uj¶cia do Wis³y, wykonana zostanie interdyscyplinarna analiza zlewni obejmuj±ca m.in. zagadnienia przyrodnicze, hydrologiczne, spo³eczne, czy te¿ administracyjne. Wynikiem prac bêd± zaproponowane warianty dzia³añ renaturyzacyjnych uwzglêdniaj±ce zarówno aspekty ¶rodowiskowe, jak i spo³eczne.
Dzia³ania zaproponowane w koncepcji wp³yn± pozytywnie na zmianê jako¶ci wód rzeki, czyli zmianê wska¼ników biologicznych, hydromorfologicznych, fizykochemicznych i chemicznych determinuj±cych stan ekologiczny rzeki. Zaproponowane rozwi±zania spowoduj± zwiêkszenie bioró¿norodno¶ci w dolinie D³ubni na odcinku od zbiornika Zes³awice do uj¶cia do Wis³y oraz umo¿liwi jej wykorzystanie turystyczne i rekreacyjne.
Planowane analizy dotyczyæ bêd± zlewni o powierzchni 55,1 km2, obejmuj±cej rzekê D³ubniê i jej dop³ywy Baranówka i Burzowiec. £±czna d³ugo¶æ sieci rzecznej objêtej analiz± wynosi 40,9 km, z czego 8,7 km to D³ubnia.
Rzeka D³ubnia jest lewobrze¿nym dop³ywem Wis³y II rzêdu, o d³ugo¶ci 51 km i powierzchni zlewni 272 km2 odwadniaj±cym wschodnie krañce Jury Krakowsko-Czêstochowskiej. Jej ¼ród³a znajduj± siê w okolicach Wolbromia, we wsi Jangrot.
Rzeka p³ynie kolejno przez Wy¿ynê Olkusk±, Wy¿ynê Miechowsk±, P³askowy¿ Proszowicki, a¿ do Niziny Wi¶lañskiej. Ca³a zlewnia po³o¿ona jest na terenie województwa ma³opolskiego. Koñcowy odcinek D³ubni, poni¿ej zbiornika wodnego w Zes³awicach, znajduje siê jest w granicach administracyjnych miasta Krakowa.
¦rednia szeroko¶æ rzeki wynosi ok. 3–4 m, a jej g³êboko¶æ jest bardzo zmienna. Na D³ubni wystêpuj± d³ugie, bystre i p³ytkie odcinki ¿wirowe, ale widoczne s± równie¿ zamulone meandry.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".