W miniony piątek 13 października br. odbyło się uroczyste ślubowanie słuchaczy I roku Szkoły Aspirantów Pożarnictwa przed siedzibą Szkoły w os. Zgody. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w os. Teatralnym celebrowana przez proboszcza ks. Stanisława Puzyniaka. Na uroczystość ślubowania przybyło liczne grono gości w tym m.in. parlamentarzyści posłowie Małgorzata Wasserman i Ireneusz Raś oraz senator Zbigniew Cichoń. Pierwszy za-ca Wojewody Małopolskiego Ryszard Pagacz uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych strażaków, a nadbryg. dr inż. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz Komendant Szkoły Aspirantów Pożarnictwa Marek Chwała odznaczeniami resortowymi. Miłym akcentem było uhonorowanie Komendanta Szkoły Aspirantów Pożarnictwa Brygadiera Marka Chwały Tytułem Nowohucianina Roku 2022.
Wręczenia tytułu Nowohucianina Roku 2022 dokonali przewodniczący Kapituły dr Jan Leszek Franczyk redaktor naczelny Głosu Tygodnika Nowohuckiego oraz red. Sławomir Pietrzyk prezes Stowarzyszenia Moja Nowa Huta radny Miasta Krakowa.
Brygadier Marek Chwała jest mieszkańcem Nowej Huty. A jako reprezentant społeczności nowohuckich strażaków wpisał się w historię tej części miasta jako człowiek służący mieszkańcom wszelką pomocą w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia.
Pan bryg. mgr inż. poż. Marek Chwała realizuje zadania służbowe, wynikające ze statutu, piastując stanowisko Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jest oficerem, który swoją postawą i oddaniem ponadprzeciętnie angażuje się w wykonywanie obowiązków służbowych. W swojej karierze przeszedł kolejne szczeble stanowisk służbowych, zdobywając rozległą wiedzę merytoryczną. Dzięki swojemu zaangażowaniu i kreatywności przyczynił się do realizacji wielu inwestycji i przedsięwzięć, mających na celu poprawę jakości funkcjonowania Szkoły, podniesienie komfortu nauki, pracy i odpoczynku, a także odnowienia zasobów sprzętowych wykorzystywanych w dydaktyce i działaniach ratowniczych. Zawsze dyspozycyjny i niezawodny, co odzwierciedla jego wzorowy stosunek do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Rola jaką spełnia na szkole nie ogranicza się wyłącznie do nadzoru. Często przybiera charakter pomysłodawcy kampanii i inicjatyw społecznych oraz szeroko rozumianej „prewencji społecznej”. Funkcjonariusz miał możliwość wykorzystania swojego doświadczenia operacyjnego, na nowo organizując jednostkę ratowniczą w sytuacji rozwoju pandemii Covid i obowiązkowemu odesłania kadetów poza teren Szkoły. W 2021 r. brygadier Marek Chwała odpowiedzialny był za organizację i prowadzenie zdarzeń podczas wiosennych i letnich nawałnic oraz silnych wiatrów na terenie małopolski, które również dotarły do miasta Krakowa. Na polecenie KCKR organizował i nadzorował pomoc podczas czerwcowego pożaru w Nowej Białej oraz usuwania skutków trąby powietrznej w Librantowej. W lipcu 2021r. wraz z WSKR i Małopolskim Komendantem Wojewódzkim zorganizował pomoc, która miała na celu ponowne uruchomienie stacji radiowej JRG Chrzanów, która uległa awarii po uderzeniu pioruna. W sierpniu 2021r. podczas nagłych opadów atmosferycznych , które nawiedziły południe Polski uczestniczył w organizowaniu pomocy, zabezpieczaniu oraz sprzątaniu KP PSP Wieliczka, która została częściowo zalana.
Komendant Szkoły Aspirantów ogromną wagę przykłada także do rozwoju nauki. Jest pomysłodawcą i inicjatorem wielu seminariów, szkoleń i konferencji o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. W ostatnim czasie były to konferencje takie jak „Nowoczesne ratownictwo - wyzwania i zagrożenia współczesnego świata. Zintegrowany system ratowniczy jako gwarancja profesjonalnych działań”, „Bezpieczeństwo pożarowe obiektów zabytkowych oraz zbiorów muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych" czy też „Bezpieczeństwo w jednostkach oświaty i szkolnictwa wyższego”. Pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego”, które zostało ujęte w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów. Doceniając kierunek rozwoju Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Minister Edukacji i Nauki dr. hab. prof. KUL Przemysław Czarnek, jako wyraz bardzo wysokiej oceny pracy, o przyznał na ręce bryg. Marka Chwały Dyplom Uznania dla Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie za „działalność na rzecz kształcenia kadr pożarniczych, wszechstronne działania służące edukacji przeciwpożarowej oraz za współpracę z placówkami naukowo-badawczymi w celu udoskonalania procesów edukacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa powszechnego”. Otwartość na współpracę Pana bryg. Marka Chwały przyniosła w ostatnim czasie efekt w postaci wielu silnych partnerów instytucjonalnych dla kierowanej przez niego placówki. Komendant Szkoły podpisał m.in. porozumienia o współpracy z takimi ośrodkami jak Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa, Bazylika Mariacka, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni czy Karpacki Oddział Straży Granicznej. Dbając o fizyczny i duchowy rozwój kadry Pan bryg. Marek Chwała zorganizował rowerowo-autokarową pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie. Przedsięwzięcie zainspirowane zostało chęcią uczczenia przypadającego na 2022 rok jubileuszu trzydziestolecia działalności Państwowej Straży Pożarnej.
Od pierwszych dni wojny Rosji z Ukrainą brygadier Marek Chwała zadysponował kadrę Szkoły i kadetów do działań ratowniczych na wschodnią granicę, gdzie w Medyce i Przemyślu przez 24 godziny na dobę pomagali wycieńczonym, głodnym, zziębniętym, a często schorowanym matkom z dziećmi. Posiadając w zasobach Szkoły Aspirantów halę sportową, od pierwszych chwil wojny zorganizował miejsca noclegowe do doraźnego przyjęcia uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Od 29 lutego 2022 roku w budynku Szkoły Aspirantów przebywało około 200 osób. Brygadier Marek Chwała bardzo zaangażował się w pomoc uchodźcom organizując z powodzeniem liczne zbiórki niezbędnych dla nich artykułów.
(MP)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".