Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
"Przewodnik po neonach Nowej Huty" już w sprzedaży!
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zakończył, realizowany od wiosny 2022 roku, projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem było przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty. Efekty tych działań podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” pod redakcją Moniki Kozioł i Jarosława Klasia – w wersji drukowanej i online. Książkę można kupić w Ośrodku (os. Górali 5) oraz w księgarni Cafe NOWA (os. Zgody 7) w cenie 46 zł.
- W zamyśle autorów i redaktorów „Przewodnik po neonach Nowej Huty” ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dzięki któremu możemy przemierzać Nową Hutę neonowym szlakiem, napotykając po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe „duchy” już nieistniejących reklam, współczesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie to przewodnik pozwalający odnaleźć się w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygasł – napisali we wstępie Monika Kozioł oraz Jarosław Klaś.
W pierwszej części publikacji Joanna Suchowiak-Horzemski opisuje proces tworzenia neonów, dodatkowo tłumacząc najważniejsze terminy z nimi związane. W kolejnej wraz z Pawłem Bochenkiem udaje się na neonowy spacer po Nowej Hucie, wskazując najciekawsze miejsca, na trasie od os. Na Skarpie przez pl. Centralny, al. Róż, os. Teatralne po os. Kazimierzowskie. Następnie autorzy prezentują wyniki przeprowadzonej kwerendy w zestawieniu tabelarycznym, zawierającym prawie 200 pozycji. W dalszej części Anna Zabdyrska koncentruje się na współczesnej recepcji neonowego dziedzictwa w Nowej Hucie. Z kolei Agnieszka Konior podsumowuje wywiad grupowy, jaki przeprowadziła z grupą nowohucian na temat szans i zagrożeń, wobec których stoi neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Książkę zamyka wyjście w przyszłość: prezentacja fontu inspirowanego neonami Nowej Huty autorstwa Dominiki Langosz. Przewodnik ilustrują fotografie i materiały archiwalne oraz fotografie współczesne.
Premiera publikacji odbyła się 21 stycznia 2023 roku w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida. Projekt „Szlak nowohuckich neonów” finansowany był ze środków Miasta Krakowa.
(ał)


Autorzy i autorki publikacji: Joanna Suchowiak-Horzemski, Anna Zabdyrska, Paweł Bochenek, Monika Kozioł, Agnieszka Konior, Magda Rymarz (fotografie) i Jarosław Klaś. Fot. Z Archiwum Ośrodka Kultury Norwida
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,481,872 unikalnych wizyt