Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NA ODPU¦CIE W MOGILE
Metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz przewodniczy³ w sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile g³ównym uroczysto¶ciom odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, które w tym roku przebiegaj± pod znakiem jubileuszu 800-lecia istnienia opactwa cystersów w tym miejscu. Odpustowa suma odprawiona zosta³a przy o³tarzu polowym w ogrodzie klasztornym.
Do uczestników jubileuszowych uroczysto¶ci specjalne s³owa skierowa³ papie¿ Franciszek. „Wraz z wami dziêkujê Bogu za tak wiele dobra, jakie na przestrzeni wieków zaistnia³o dziêki temu prze¶wietnemu opactwu. Pragnê wyraziæ moje podziêkowanie i s³owa uznania za wa¿n± rolê, jak± w historii Ko¶cio³a w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa szczególnie mnisi mogilscy przez swoj± wielowiekow± obecno¶æ, pos³ugê pastoraln±, g³oszenie Ewangelii, modlitwy i ¶wiadectwo ¿ycia monastycznego, tak¿e za wielki wk³ad, jaki wnie¶li swoj± prac± w szerzenie w spo³eczeñstwie szeroko rozumianej kultury. (…) Niech Chrystus ukrzy¿owany i zwyciêski w tajemnicy zmartwychwstania, czczony nieprzerwanie od wieków w cudownym wizerunku Krzy¿a w sanktuarium mogilskim, obdarza parafian i przybywaj±cych doñ pielgrzymów swoj± moc± i mi³osierdziem. Niech rok jubileuszowy 800-lecia opactwa budzi w wiernych, którzy gromadz± siê w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego, pragnienie trwania w blisko¶ci z Chrystusem i odwagê ¶wiadczenia o wyznawanej wierze” - napisa³ papie¿ Franciszek.
W wyg³oszonej przez siebie okoliczno¶ciowej homilii kard. Kazimierz Nycz odwo³a³ siê do przemówienia wyg³oszonego przez Jana Paw³a II w opactwie mogilskim podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku. Papie¿ mówi³ wówczas o pierwszej ewangelizacji, któr± cystersi realizowali przed wiekami, gdy przybyli do Mogi³y. Drug± ewangelizacj± nazwa³ to, co dzia³o siê po II wojnie ¶wiatowej, gdy komuni¶ci postanowili w Nowej Hucie stworzyæ miasto bez Boga.
- Cystersi uczyli nas wtedy, ¿e ³atwiej jest zbudowaæ ko¶ció³ na planie krzy¿a, ni¿ zbudowaæ na planie Krzy¿a ludzkie ¿ycie i ¿ycie spo³eczne, tak aby ludzie czerpali z tego, co on niesie: przykazanie mi³o¶ci, przebaczenie, mi³osierdzie – mówi³ kard. Kazimierz Nycz, dodaj±c, ¿e jest to wezwanie wci±¿ aktualne.
Nawi±zuj±c do konsultacji synodalnych, podczas których pada³o pytanie, co zrobiæ, ¿eby utrzymaæ m³odych w Ko¶ciele, kard. Nycz powiedzia³: - Trzeba je odwróciæ i zapytaæ, co zrobiæ, by m³odych wprowadziæ do Ko¶cio³a, by pojawili siê na Mszy ¶w. i katechezie, a tak¿e w innych miejscach, gdzie ¿yje Ko¶ció³ prac± charytatywn± i mi³o¶ci± mi³osiern± - doda³. Zdaniem kardyna³a wielk± warto¶ci± jest fakt, ¿e m³odzi ludzie tak ochoczo w³±czali siê w pomoc uchod¼com z Ukrainy, bo „to jest te¿ chrze¶cijañstwo” - doda³ warszawski metropolita, który przez lata by³ biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,482,682 unikalnych wizyt