Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Noc Cracovia Sacra 2022
Noc Cracovia Sacra organizowana jest w Krakowie od 2008 roku. W swoim kszta³cie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w ca³ej Europie. Kraków ju¿ w ¶redniowieczu zachwyca³ urod±, mnogo¶ci± i wystrojem ko¶cio³ów, zaskakiwa³ liczb± klasztorów, które by³y wa¿nymi centrami kultury, barwnymi uroczysto¶ciami, bogat± obrzêdowo¶ci±, by³ te¿ wa¿nym o¶rodkiem my¶li religijnej. Przez ca³e wieki, a¿ po czasy wspó³czesne, podnoszony by³ fenomen kultury duchowej, w tym tak¿e religijnej miasta.
Noc Cracovia Sacra stanowi wyj±tkow± okazjê do prezentacji i zapoznania siê z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Prezentowany corocznie program Nocy jest bardzo bogaty i zró¿nicowany. Oprócz zwiedzania najpiêkniejszych ¶wi±tyñ Krakowa i okolic, odkrywania ko¶cielnych zabytków i dzie³ sztuki na co dzieñ niedostêpnych, oferuje liczne wystawy, koncerty, czy spektakle o tematyce sakralnej. W przedsiêwziêciu udzia³ bierze szereg krakowskich, ale równie¿, co warto podkre¶liæ, podkrakowskich klasztorów i ko¶cio³ów – niemal od pocz±tku w projekt zaanga¿owa³y siê siostry benedyktynki ze Stani±tek, ojcowie benedyktyni z Tyñca, czy ojcowie cystersi z Mogi³y.
W realizacjê projektu anga¿uj± siê równie¿ inne podmioty, jak np. Muzeum UJ Collegium Maius, Pa³ac Biskupa Erazma Cio³ka - oddzia³ Muzeum Narodowego, Muzeum Archidiecezjalne, czy Nowohuckie Centrum Kultury. Dziêki wzajemnej wspó³pracy uda³o siê przygotowaæ i zrealizowaæ szereg bezcennych wystaw sakralnych, prezentuj±cych m.in. relikwiarze i relikwie ¶wiêtych od Jacka Odrow±¿a do Jana Paw³a II; szaty grobowe królowej Jadwigi, niezwykle cenne szaty liturgiczne pochodz±ce z warsztatów tkackich ca³ej Europy; unikatowe naczynia i paramenty liturgiczne; najcenniejsze obiekty ze zbiorów klasztornych bibliotek i archiwów, w tym s³ynny rêkopis ”Dzienniczka” ¶w. siostry Faustyny Kowalskiej (po raz pierwszy publicznie udostêpniony), Gradua³ karmelitañski (barokowy manuskrypt) oraz liczne starodruki, dokumenty i ksiêgi liturgiczne. W ramach przedsiêwziêcia uda³o siê udostêpniæ do zwiedzania - czêsto po raz pierwszy - wyj±tkowe miejsca ukryte za klasztorn± klauzur±, takie jak np. krypty znajduj±ce siê w Opactwie Tynieckim, krypty w podziemiach ko¶cio³a ¶w. Kazimierza Królewicza, czy w klasztorze oo. Kamedu³ów na Bielanach; liczne skarbce, kapitularze, biblioteki i archiwa, ogrody i wirydarze oraz inne obiekty i pomieszczenia klasztorne.
W tym roku odbêdzie siê kolejna, 15. jubileuszowa ods³ona Nocy, z motywem przewodnim Wokó³ krzy¿a. Tegoroczna edycja jest wyj±tkowa, nie tylko ze wzglêdu na swój okr±g³y jubileusz, ale równie¿ z uwagi na fakt, ¿e zbiega siê z wa¿nymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 800 - leciem Opactwa Cystersów w Mogile, 550 - leciem obecno¶ci Paulinów na Ska³ce, czy 800-leciem Parafii Mariackiej. W programie tegorocznej Nocy, która tradycyjnie odbêdzie siê 14 i 15 sierpnia, oprócz zwiedzania obiektów sakralnych, zaprezentowane zostan± liczne wystawy tematyczne, koncerty. Szczegó³owy program Nocy, jak równie¿ wszelkie informacje na temat udzia³u w poszczególnych wydarzeniach dostêpne bêd± na stronie Miasta: www.krakowskienoce.pl.
Wstêp na wszystkie wydarzenia jest bezp³atny; do niektórych obiektów obowi±zywaæ bêd± bezp³atne wej¶ciówki
* * *
Poni¿ej prezentujemy wydarzenia, które odbêd± siê w Opactwie Cystersów w Mogile
14 sierpnia 2022 (niedziela):
+ 9.00 - 20.00 zwiedzanie wystaw plenerowych: „800 - lat Opactwa Cystersów w Mogile”, „Gotyckie krzy¿e w fotografii”, „Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze” (zdjêcia z filmu „S³uchaj, synu, nauk mistrza”, re¿. Krzysztof Ridan, wiêcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl);
+ 10.00 - 18.00 zwiedzanie Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów (zwiedzanie z przewodnikiem);
+ 19.00 „W krzy¿u cierpienie. Stabat Mater Dolorosa”. Wykonawcy: Magda Niedba³a-Solarz (mezzosopran), Tomasz Chmiel (dyrygent). Krakowska M³oda Filharmonia-Orkiestra Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza w Krakowie. W programie: J.S.Bach, A.Vivaldi, G. Fauré.
15 sierpnia 2022 (poniedzia³ek):
+ 9.00 - 20.00 zwiedzanie wystaw plenerowych: „800 - lat Opactwa Cystersów w Mogile”, „Gotyckie krzy¿e w fotografii”, „Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze” (zdjêcia z filmu „S³uchaj, synu, nauk mistrza”, re¿. Krzysztof Ridan, wiêcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl);
+ 10.00 - 18.00 zwiedzanie Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów (zwiedzanie z przewodnikiem, wstêp wolny);
+ 19.00 „S³uchaj, synu, nauk mistrza” (Aula Opata Marcina Bia³obrzeskiego). Projekcja filmu o wspó³czesnym ¿yciu codziennym mnichów cysterskich w Mogile w re¿yserii Krzysztofa Ridana (wstêp wolny, wiêcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl).
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,435,288 unikalnych wizyt