Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielę 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co płos...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Z żałobnej karty – Zmarł Zbigniew Ferczyk
6 marca 2021 roku, w wieku 96 lat zmarł Zbigniew Ferczyk, żołnierz NSZ i AK, działacz „Solidarności”, w stanie wojennym organizator Duszpasterstwa Hutników przy parafii M. B. Częstochowskiej na Szklanych Domach.
Zbigniew Ferczyk urodził się 1 października 1925 roku w Nowej Wilejce niedaleko Wilna. Był jedną z najwybitniejszych postaci ruchu społecznego „Solidarność” w Małopolsce. Działał dla niej nieprzerwanie od pierwszych chwil. Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych zaczął namawiać pracowników do wstępowania do nowych niezależnych, samorządnych związków zawodowych. Wkrótce został wybrany przewodniczącym komisji zakładowej Dyrekcji Inwestycji i tak zaczęła się jego związkowa i solidarnościowa droga. W latach stanu wojennego, w ramach Duszpasterstwa Hutników organizował kolonie dla dzieci. Przez wszystkie lata działalności w koloniach, obozach, zimowiskach, wycieczkach uczestniczyło blisko 2000 dzieci. Koordynował działalność charytatywną, w ramach której rozdano wiele tysięcy paczek świątecznych, a sam Zbigniew Ferczyk wcielał się w rolę św. Mikołaja.
W trakcie przemian ustrojowych działał aktywnie w ramach komitetów obywatelskich. W listopadzie 1989 roku został członkiem Prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego a w latach 1990 1994 został radnym miasta Krakowa. Wreszcie, był pierwszym marszałkiem województwa krakowskiego.
Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (2001), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2014) a także Medalem „Dziękujemy za wolność” (2014).
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 15 marca (poniedziałek) o godz. 11.30 w kościele M.B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy. Kondukt pogrzebowy na miejsce wiecznego spoczynku wyruszy o godz. 13.00 spod bramy głównej na cmentarzu w Grębałowie.
(f)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,735,740 unikalnych wizyt