Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielę 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co płos...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Na os. Słonecznym 2 odsłonięto tablicę pamiątkową – PAMIĘCI WYBITNYCH NAUKOWCÓW I PATRIOTÓW
W niedzielę, 1 marca br., na budynku w os. Słonecznym 2 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą dawnym mieszkańcom tego bloku, profesorom: Krystynie Pisarkowej, językoznawcy, Waleremu Pisarkowi, medioznawcy i językoznawcy oraz Władysławowi Dobruckiemu, projektantowi i konstruktorowi maszyn walcowniczych, a w latach II wojny światowej więźniowi niemieckich obozów zagłady. Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w kościele M. B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy odprawiona w intencji zmarłych profesorów.
Walery Pisarek (1931-2017) urodził się w Rabce. Przed II wojną światową mieszkał w majątku rodzinnym w Jaszczowie koło Lublina. W latach stalinowskich był represjonowany. W 1946 r. oskarżono go o posiadanie broni i zorganizowanie grupy konspiracyjnej Nauka – Ojczyzna – Wiara. Przez pół roku był więziony w baszcie zamku w Lublinie. Na studiach w Krakowie założył z kolegami niepodległościową organizację „Helena”. Aresztowano go w 1951 r. W śledztwie był brutalnie traktowany. W 1952 r. Wojewódzki Sąd Rejonowy w Krakowie skazał 21-letniego Pisarka na sześć lat więzienia (wyrok zmniejszono do czterech lat). Trafił do baraków dawnego niemieckiego podobozu KL Auschwitz. Licząc na skrócenie kary, zgłosił się do katorżniczej pracy w kopalni Jawiszowice-Brzeszcze, gdzie nabawił się pylicy. Wolność odzyskał w 1955 r.
W 1957 r. ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był bliskim współpracownikiem i doktorantem wybitnego językoznawcy, prof. Zenona Klemensiewicza. Na UJ uzyskał stopień doktora habilitowanego i profesora. Od początku lat 60. był pracownikiem Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie, a w latach 1969-2000 jego dyrektorem. W nauce polskiej zajmuje miejsce szczególne. Był wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń polonistów i dziennikarzy, opiekunem naukowym młodej kadry medioznawców.
Inicjatorem wmurowania pamiątkowej tablicy byli Waldemar Skuratowicz, Euzebiusz Wolański i Wspólnota Mieszkaniowa os. Słoneczne 2. Koszt projektu tablicy i makietę sfinansowała Wspólnota Mieszkaniowa, a koszt samej tablicy i jej montażu krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tablicę zaprojektował zakopiański artysta rzeźbiarz Stanisław Cukier.
(f)
* * *
W imieniu inicjatorów wmurowania tablicy chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. A w szczególności: Kierownictwu IPN Oddział w Krakowie, Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej os. Słoneczne 2, a zwłaszcza p. Euzebiuszowi Wolańskiemu, prof. dr hab. Jerzemu Dobruckiemu, synowi zmarłego Profesora za konsultacje i wsparcie finansowe projektu, p. Leszkowi Lipowieckiemu z firmy EPARTNER, Jolancie i Jerzemu Oraczom, byłym mieszkańcom domu nr 2 na os. Słonecznym, ojcu Augustynowi Spasowiczowi Ocist., proboszczowi parafii M.B. Częstochowskiej na Szklanych Domach, ks. prof. Wiesławowi Przyczynie, Wincentemu Podobińskiemu, Warcie Honorowej WP, Natalii Miśkowiec, fotografikowi Piotrowi Jantosowi, Romanowi Tekieli za reportaż, Beacie i Piotrowi Mosz za konsultacje i pomoc w organizacji uroczystości, aktorowi Teatru Ludowego Andrzejowi Franczykowie. Specjalne podziękowania kieruję pod adresem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Kancelarii Prezydenta za słowo skierowane do Wspólnoty i dar Flagi Państwowej.
Waldemar Skuratowicz


 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,732,560 unikalnych wizyt