Mniej węgla – więcej czystej energii w Tameh Kraków – ArcelorMittal i energia odnawialna
Na dachu zakładu ArcelorMittal w Gandawie, w Belgii zainstalowano ponad 27000 paneli słonecznych. A w Krakowie, w dawnej elektrociepłowni krakowskiej huty zamontowano specjalne kotły, które ograniczą ilość spalanego węgla. Solary dla belgijskich hut
Dach solarny o wartości 7,5 mln euro został zainstalowany przez firmę Eneco, największego producenta energii solarnej w Belgii. W ten sposób powstał największy dach solarny w Belgii. Wytworzona dzięki niemu energia zostanie wykorzystana przez zakład produkcyjny ArcelorMittal w Gandawie.
Nowe panele słoneczne – obok wykorzystania naturalnej energii są również dobrym przykładem na to, jak duże znaczenie odgrywa stal w naszym życiu codziennym. Panele fotowoltaiczne przymocowano do ramy wsporczej wykonanej ze stali z powłoką Magnelis®. Stal ta, produkowana między innymi w zakładzie ArcelorMittal w Ličge, jest dobrym przykładem produktu zrównoważonego.
Nowe panele słoneczne w ArcelorMittal w Gandawie będą wytwarzać 10 000 MWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii przez 2900 gospodarstw domowych. Panele, wraz z dziesięcioma obecnymi i dwiema dodatkowo planowanymi turbinami wiatrowymi, wkrótce dostarczą około 50 MW energii odnawialnej. Ta wygenerowana, zrównoważona energia będzie całkowicie wykorzystywana do zasilania produkcji w belgijskim zakładzie ArcelorMittal.
Zakład ten jest dziś światowym liderem w dziedzinie wydajności energetycznej i redukcji emisji CO2. Dzięki tej inwestycji firma wzmacnia wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju. ArcelorMittal Belgia postępuje zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża. Emisje z tego zakładu produkcyjnego są już o 25 proc. niższe niż w 1990 roku, co jest wynikiem lepszym niż wymaga tego porozumienie klimatyczne z Paryża. Do 2027 roku zakład ArcelorMittal w Gandawie zamierza wytwarzać o 43 proc. mniej emisji, a do 2050 roku ma stać się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. ArcelorMittal kontynuuje prace nad podobnymi projektami w swoich zakładach w Belgii: w Liege, Genk i Geel. Tameh w Krakowie rezygnuje z węgla
Cała grupa ArcelorMittal w tym roku zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30 proc. końca 2030 r.
Także w polskich oddziałach ArcelorMittal sprawy ekologii odgrywają ważną rolę. Warunkują one także nowe inwestycje i modernizacje. Dzięki inwestycji wartej ponad 300 mln zł krakowski Tameh, dawna elektrociepłownia krakowskiej huty, rezygnuje z węgla, a energię elektryczną, ciepło i dmuch do wielkiego pieca od połowy ubiegłego roku produkuje już wykorzystując do tego gazy hutnicze. Rezygnując ze spalania ok. 160 tys. ton węgla kamiennego rocznie, elektrociepłownia ograniczyła emisję pyłu o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc., a dwutlenku węgla o 20 proc.
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".