Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.05.23] Ryby in...
· [2025.05.23] Żegnają...
· [2025.03.23] Idziemy...
· [2025.05.16] Sum inw...
· [2025.05.16] Czas wy...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Arce Pana – Symbole Światowych Dni Młodzieży
Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W czasie obchodów ŚDM znajdują się one w centrum wydarzeń, w okresie przygotowań do spotkania młodych z Ojcem Świętym pielgrzymują po kraju, który jest gospodarzem spotkania. 20 maja 2016 roku symbole rozpoczęły „wędrówkę” po diecezji krakowskiej. 13 i 14 lipca krzyż oraz ikona nawiedziły Arkę Pana.
13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra młodzież z Polski otrzymała z rąk Brazylijczyków krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. 20 maja 2016 roku krzyż oraz ikona zostały przekazane młodym krakowianom przez arcybiskupa Eugeniusza Popowicza - metropolitę archidiecezji przemysko-warszawskiej.
Prosty drewniany krzyż o wymiarach 380 cm x 175 cm, który od 1987 r. towarzyszy Dniom Młodzieży oraz kopia ikony „Wybawicielki Ludu Rzymskiego”, która na ŚDM obecna jest od 2000 roku, od ponad 2 lat wędrują po całej Polsce. Ich wędrówka ma pomóc w duchowym przygotowaniu do spotkania młodych z Ojcem Świętym. Kolejnym pokoleniom młodych ludzi symbole te wskazują prawdziwy „cel” Światowych Dni Młodzieży: coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej. Warto przybliżyć sobie oba symbole.
Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez 394 dni. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. W niedzielę Wielkanocną 22 kwietnia 1984 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży ze słowami: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Młodzi zabrali krzyż „do siebie”, do Domu San Lorenzo skąd wyruszał na kolejne pielgrzymki.
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga  wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła. Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się, przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata w roku 2000.Trzy lata później Papież powierzył młodym kopię ikony ze słowami „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem, Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy.”
Oba symbole zostały uroczyście powitane w kościele Matki Bożej Królowej Polski – Arce Pana 13 lipca o godzinie 11.00. Przez 24 godziny wierni adorowali je modląc się indywidualnie i grupowo. Krzyż i ikona zostaną w naszej diecezji do 31 lipca, będą – tradycyjnie – znajdować się w centrum wydarzeń podczas ŚDM.
(ał)


fot. autor
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 31,154,917 unikalnych wizyt