W tek¶cie tym , redagowanym przez S³awomira Pietrzyka, czytamy:
G³os Nowohucki, który towarzyszy czytelnikom od wielu lat opiera swoje informacje na sprawdzonych danych, rzetelnie przekazuj±c wiadomo¶ci.
Niestety, byæ mo¿e nie¶wiadomie, ale ca³y artyku³ jest mieszanin± k³amstw, niedomówieñ i zwyk³ej niekonsekwencji. Nie sposób siê odnie¶æ do ca³o¶ci, gdy¿ sprostowanie musia³oby byæ obszerniejsze od samego artyku³u, pozwolê wiêc sobie zwróciæ uwagê na niektóre w±tki w tek¶cie:
Spalarnia w Grossraeschen spala paliwa alternatywne. Na pocz±tku tekstu redaktor zapewnia, ¿e taka spalarnia to nie spalarnia odpadów komunalnych. Jednak kilkana¶cie linijek poni¿ej sam przyznaje, ¿e MBA we Freienhufen znajduje siê...naprzeciw spalarni. Zdjêcia zrobione przez Zielon± Mogi³ê (powy¿ej ) pokazuj±, jak wygl±daj± te "paliwa alternatywne"...to zwyk³e odpady komunalne. jednocze¶nie z tre¶ci listu dr. Froscha z ZAB Schwarze Elter wynika, ¿e na terenie Sonne Recykling GmbH wytwarzane s± paliwa alternatywne...a takie paliwa, jak jest wyja¶nione w tym samym tek¶cie, wytwarza siê z odpadów komunalnych. Czyli góry ¶mieci, które zalegaj± otoczenie spalarni w Grossraeschen (Kraftwerk Sonne) to zwyk³e odpady komunalne, z których dopiero tworzy siê paliwa alternatywne dla spalarni. jak by³y sk³adowane, wydaæ na zdjêciach. Zielona Mogi³a prosi³a , by autobus z wycieczk± z Krakowa tam zajecha³, jednak prezydent Starowicz siê kategorycznie nie zgodzi³.
Co ciekawe, zarówno zwiedzana spalarnia w Magdeburgu jak i spalarnia w Grossraeschen nale¿± do tego samego w³a¶ciciela - koncernu energetycznego E.ON
Pokazuje to, w jaki sposób miesza siê w g³owie zwiedzaj±cym: w Magdeburgu piêkna, czysta spalarnia, gdzie nie sk³aduje siê ani nie przerabia ¿u¿li i popio³ów jak to siê planuje w Krakowie, a w Grossraeschen spalarnia nie do zwiedzania, na której siê zarabia.
Dziwne te¿, ¿e KHK SA w zapytaniu o góry ¶mieci w spalarni w Grossraeschen pyta siê nie operatora spalarni, ale operatora konkurencyjnej instalacji mechaniczno-biologicznej. Mo¿e warto siê zainteresowaæ, do kogo tak naprawdê nale¿y Sonne Recykling GmbH, który przylega do Kraftwerk Sonne i produkuje dla tej spalrni paliwa alternatywne?
Paliwa alternatywne (frakcja wysokoenergetyczna) z MBA Freienhufen s± spalane nie w tej spalarni za p³otem, ale w cementowni w Ruedersdorf pod Berlinem. Wynika to z umów wieloletnich oraz z ceny: cementownia przyjmuje paliwa taniej od spalarni, za to ¿±da lepszej jako¶ci (chlor i metale ciê¿kie) ...co gwarantuje MBA Freienhufen..ale nie to co¶, co trafia do Sonne Recykling GmbH.
2. ZUSOK Warszawa i porz±dek wokó³ warszawskiej spalarni.
To dziwne, ¿e dziennikarze G³osu Nowohuckiego, którzy tak dbaj± o rzetelno¶æ, bardziej wierz± w zapewnienia strony internetowej zak³adu ni¿ w zdj±cia zrobione przez Zielon± Mogi³ê na miejscu. W takim razie przedstawiam kolejny materia³, tym razem Zielonego Mazowsza z warszawy LINK: http://www.zm.org...larnia-093..
Widaæ wyra¼nie, jak by³o 12 lat temu i jak jest teraz. Nic siê nie zmieni³o.
W lipcu 2009 roku by³a wycieczka mieszkañców Bydgoszczy do ZUSOK. ca³y bunkier odpadowy by³ jednym wielkim siedliskiem szczurów, zapewniono, ¿e bunkier opró¿ni± i bêd± deratyzowaæ wraz z ca³± hal± przyjmowania odpadów.
To t³umaczy, dlaczego wysy³a siê Krakowian na dalekie wycieczki do Sztokholmu a omija ZUSOK w Warszawie. A przecie¿ krakowska "eko"spalarnia to taki ZUSOK-2 , w tym ¿e bez linii sortowniczej i bez kontroli przywo¿onych odpadów.
3. Odory w Dre¼nie i Freienhufen.
Zak³ady utylizacji odpadów to nie perfumeria. MBS w Dre¼nie mie¶ci siê na terenie by³ego sk³adowiska odpadów, zapachy tam odczuwalne s± minimalne w porównaniu do tego, co tam by³o jak by³o sk³adowisko, nie mówi±c ju¿ o tym , co prze¿ywaj± mieszkañcy okolic Baryczy.
Dziwne mi siê wydaje, ¿e taka troska jest o zapachy wewn±trz hali przyjmuj±cej odpady a toleruje siê brak klap zamykaj±cych pojemniki 1100 l na odpady wymieszane administrowane przez MPO w Krakowie. To ewenement na skalê krajow±, jaskrawe naruszenie przepisów sanitarnych (odory, muchy, ptaki, szczury) i to najwyra¼niej nikomu nie przeszkadza, a najmniej w³adzom Krakowa.
4. Tereny zalewowe przy ulicy Giedroycia.
Mapka przedstawiona w artykule oraz pismo z RZGW w Krakowie wskazuje jasno, ¿e teren inwestycji jest terenem zalewowym. Teren taki to wg ustawy Prawo Wodne tereny, które musz± byæ chronione przed zalaniem przez budowle hydrologiczne, m.in tamy, zapory, wa³y, jazy.
Je¿eli dzia³ka jest otoczona praktycznie z ka¿dej strony przez cieki wodne i chronione przed zalaniem fal± powodziow± lub tzw. cofk± poprzez wa³y to oznacza, ¿e ca³y teren inwestycji le¿y na terenie zalewowym. magazynowanie tam dziesi±tek tysiêcy ton toksycznych ¿u¿li bogatych w dioksyny z niedopalonych czê¶ci organicznych jest istotnym zagro¿eniem dla ekosystemów wodnych. tak¿e zbiornik mocznika/amoniaku znajdowaæ siê bêdzie na terenie zalewowym.
5. Transport
Rocznie transport do spalarni ma wynie¶æ od 60 tys ciê¿arówek, które bêd± nale¿eæ do 33 firm wywozowych, jakie aktualnie mog± prowadziæ dzia³alno¶æ w zakresie zbierania odpadów. Pisanie o monitoringu GPS to mrzonka, nie ma przepisu który wymusza takie monitoring. Z mapki w artykule wynika jasno, ¿e transport ma byæ prowadzony tak¿e przez Plac Centralny....
6. Ilo¶æ odpadów w Krakowie
W Krakowie obecnie ka¿dy mieszkaniec produkuje rocznie
262 kg ¶mieci, co daje w sumie 321 tysiêcy ton
Pytanie dla uczniów podstawówki: ile jest mieszkañców Krakowa? 1,3 miliona?
Pytania do "Zielonej Mogi³y " - Gdzie byli¶cie jak projektowano i zatwierdzano w Mogile trasê S7 ? Dlaczego nikt z Was nie protestowa³ a przecie¿ od tego siê zaczê³o . Nowa droga to szansa , ¿e przyjad± ni± nowi ludzie a w tym wypadku mog± to byæ ¶mieci .
Od 30 lat kupujê" G³os Nowej Huty",czyta³am ró¿ne artyku³y ,te dobre ciekawe i nieciekawe, pisane przez redaktora S£awomira Pietrzaka, tym razem od paru miesiecy jestem zawiedziona czytaj±c na temat "Spalarni ". Artyku³y s± bardzo tendencyjne, zawsze pokazuj±ce zyski z korzy¶ci p³ynacych z wybudowania w Krakowie ,¶mierdz±cego kolosa. Ca³y czas pisane s± bzdury na temat poparcia budowy spalarni tysiecy Nowohucian. My¶lê ¿e powinien byæ przeprowadzony rzetelny sonda¿ wszystkich mieszkañców Krakowa czy chc± aby wizytówka Krakowa nie tylko Nowej Huty by³a spalarnia.Dlaczego Pan redaktor nie pofatyguje sie do mieszkañców i dowie sie jak to poparcie wygl±da z bliska. Mo¿e by tak wybraæ sie do wojewody i dowiedzieæ siê dlaczego potrafi³ przeciwstawiæ sie wielkiemu i korzystnemu parciu na budowe spalarni w tym miejscu. My¶lê ¿e redaktorzy powinni byæ postronni w wypowiadaniu swoich opini i umieæ s³uchaæ wszystkich stron.B)B)B)B)
Spalarnia i tak powstanie. Kracik tylko sie osmiesza tymi nieprzemyslanymi decyzjami przez niego miasto moze stracic 15 mln!! Zreszta przez proby blokady juz wiadomo, ze nie wygra wyborow na prezydenta.
Przejd¼ do forum:
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".