Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.07.11] No to m...
· [2025.07.11] O pamiê...
· [2025.07.11] Byle ni...
· [2025.07.04] Na szcz...
· [2025.07.04] 25 lat IPN
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2025.07.11] No to mamy lipiec
Lipiec i sierpieñ, to miesi±ce wakacyjne. Jako dziecko spêdza³em je z regu³y nad wod±. Razem z m³odszym bratem. A nad wod± ³owili¶my ryby. I sentyment do tych wakacyjnych miesiêcy pozosta³, chocia¿ na ryby w te miesi±ce wybieram siê rzadziej. Po pierwsze dlatego, ¿e w lipcu i sierpniu wêdkarska presja jest najwiêksza – bo wiadomo, urlopy. A po drugie lipiec, zw³aszcza je¶li jest upalny, to nie jest miesi±c szczególnie korzystny dla wêdkarza. Bo chocia¿ niemal wszystkie gatunki bia³ej ryby s± ju¿ po tarle, to najwiêkszy wp³yw na intensywno¶æ ich ¿erowania ma zawarto¶æ tlenu w wodzie. A przecie¿ wiadomo, ¿e im bardziej gor±co, im mniej opadów oraz mniej wiatrów, tym w wodzie jest mniejsza zawarto¶æ tlenu, a co za tym idzie, maleje intensywno¶æ ¿erowania ryb. Dlatego podczas takiej, do¶æ typowej dla lipca pogody, najlepsz± por± po³owów s± bardzo wczesne godziny poranne oraz godziny wieczorne i nocne.
W wodach stoj±cych, w ciep³e lipcowe noce mo¿na zorganizowaæ sobie zasiadkê na karpia czy amura. Oczywi¶cie im lepiej rozpoznamy ³owisko i wcze¶niej podnêcimy ¿yj±ce w tym ³owisku ryby, tym bardziej bêd± widoczne efekty takiej nocnej zasiadki. W charakterze zanêty sprawdzaj± siê gotowane ziemniaki, bób, czy kukurydza. A je¶li chodzi o przynêtê, to coraz czê¶ciej stosowane s± kulki proteinowe. Oczywi¶cie sprawdzi siê tak¿e ¿ó³te ziarno kukurydzy – zw³aszcza je¶li wcze¶niej w³a¶nie kukurydz± nêcili¶my w ³owisku.
A przecie¿ w nocnych zasiadkach nie tylko o ryby chodzi. Taka noc, po³±czona z blaskiem niewielkiego ogniska, ubarwiana wspomnieniami i opowie¶ciami wêdkarzy spêdzaj±cych razem czas – taka nocna zasiadka pozostanie w pamiêci na d³ugo. Nawet, gdyby rano okaza³o siê, ¿e nie z³owili¶my ¿adnej ryby. Ale gdyby by³o inaczej, i gdyby w naszej siatce porusza³ równomiernie skrzelami, z³owiony tu¿ po pó³nocy, dorodny, pó³metrowy karp, to mieli¶my materia³ na snucie opowie¶ci przez kolejnych kilka, a mo¿e nawet kilkana¶cie lat.
Z kolei w rzekach w lipcu nie¼le bior± klenie i oczywi¶cie p³ocie. Ale nie¼le ¿eruj± tak¿e brzany, którym z koñcem czerwca zakoñczy³ siê okres ochronny. Najpiêkniejsze brzany spotyka³em w Dunajcu na odcinku pomiêdzy zapor± w Czchowie a Melsztynem. Jak wiadomo, brzana preferuje dno bardziej twarde, kamieniste, miejsca z ró¿nymi przegrodami nurtu, a Dunajec na wspomnianym przeze mnie odcinku taki w³a¶nie jest. Brzany nie s± wybredne je¶li chodzi o przynêty. Praktycznie ka¿da przynêta bywa skuteczna, pod jednym wszak¿e warunkiem, ¿e bêdzie podana na dnie.
Koñcz±c to krótkie wprowadzenie do wêdkarskiego lipca, wspomnieæ muszê koniecznie o okoniach, bo w³a¶nie okonie jako¶ upodoba³y sobie ten miesi±c. Wed³ug statystyk, najwiêcej medalowych okoni ³owi siê w³a¶nie w lipcu. Warto wiêc, zw³aszcza je¶li spêdzamy urlop gdzie nad jeziorem, wyj¶æ nad wodê z lekkim zestawem spinningowym i porzucaæ trochê twisterem lub niewielk± obrotówk±. Bo mo¿e siê okazaæ, ¿e takie wyj¶cie bêdzie siê równaæ nieoczekiwanemu spotkaniu z medalowym pasiastym drapie¿nikiem. Pamiêtajmy tylko, ¿e drapie¿nik ten jest szczególnie „wra¿liwy” na czerwone motywy dekoracyjne przynêty.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 31,506,732 unikalnych wizyt