Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
· [2025.04.25] Nie ust...
· [2025.04.18] Przynêt...
· [2025.04.18] W oblic...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2025.02.25] Przed nami marzec i... miêtusy
„W marcu jak w garncu” - to najbardziej znane przys³owie o marcu, które ka¿dy s³ysza³ chocia¿ raz. „W marcu jak w garncu” - to okre¶lenie dla pogody, która ca³y czas siê zmienia i nie da siê jej przewidzieæ. Bo marzec to miesi±c na pograniczu zimy i wiosny, dlatego jednego dnia mo¿e padaæ ¶nieg, a drugiego ¶wieciæ s³oñce i jednocze¶nie mocno wiaæ. W przyrodzie, tak samo jak w garnku mieszaj± siê ze sob± ró¿ne sk³adniki i ró¿ne temperatury. W marcu mieszaj± siê ze sob± wszystkie pory roku. To po prostu miesi±c pogodowych niespodzianek!
Z ostatnim dniem lutego koñczy siê okres ochronny miêtusa. A bior±c pod uwagê wyj±tkowo niskie lutowe temperatury w tym roku, równie¿ temperatura wody w naszych rzekach jest jeszcze do¶æ niska. A za tak± nisk± temperatur± przepadaj± miêtusy. Dlatego w tym roku marcowy wypad, na przyk³ad nad Dunajec mo¿e w efekcie zakoñczyæ siê po³owem tej jedynej w naszych wodach s³odkowodnej ryby dorszowatej. Bo ju¿ pó¼niej, w kwietniu, maju, czerwcu..., gdy wyra¼nie zacznie siê ocieplaæ i gdy zacznie podnosiæ siê temperatura wody w naszych rzekach, o miêtusy bêdzie coraz trudniej.
Miêtusa mo¿emy znale¼æ zarówno w rzekach, jeziorach jak i zbiornikach zaporowych. W rzekach miêtus przebywa od ich górnego biegu do s³onawych partii przyuj¶ciowych. W jeziorach lubi miejsca dobrze natlenione, g³êbsze (a wiêc ciemniejsze i bardziej zimne) z czyst± wod±. Dobrze rokuj±cym miejscem przebywania miêtusa w zbiorniku czy w rzece jest kamieniste i piaszczyste dno oraz brzegi poprzerastane korzeniami, w których ryba mo¿e znale¼æ naturalne kryjówki. W rzekach mnóstwo znakomitych miêtusowych „schowków” znajduje siê w czelu¶ciach kamiennych i wiklinowych tam, zapór i grobli oraz w pl±taninie przybrze¿nych korzeni drzew i krzewów.
Wczesn± wiosn± miêtusa mo¿emy ³owiæ nie tylko wieczorem. Przy sprzyjaj±cych warunkach atmosferycznych (w przypadku miêtusa oznacza to du¿e zachmurzenie, a tak¿e zmêtnienie wody) ryba ta bierze równie¿ w dzieñ.
A co sprawdza siê w charakterze miêtusowej przynêty? Sprawdzaj± siê fileciki z ryb, kawa³ki w±tróbki, rosówki, pêczki czerwonych robaków czy kawa³ki jelit, a tak¿e ¿ywczyk lub martwa rybka – czyli przynêty zwierzêce. Wszak miêtus, to drapie¿nik.
Miêtus jest ryb± do¶æ szeroko rozpowszechnion±. Wystêpuje w Europie, w pó³nocnej Azji, Kanadzie, w pó³nocnej czê¶ci USA. W sprzyjaj±cych warunkach potrafi dorosn±æ nawet do metra d³ugo¶ci. U nas do takich rozmiarów nie dorastaj±. Rekordowy miêtus, z³owiony w naszych wodach, mia³ wagê 3,71 kg i d³ugo¶æ 62 cm. Z³owi³ go Franciszek Podstawczuk z Gryfina w roku 1983.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,979,586 unikalnych wizyt