Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.04.25] Na ryby...
· [2025.04.25] Zachowa...
· [2025.04.25] Nie ust...
· [2025.04.18] Przynęt...
· [2025.04.18] W oblic...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2025.02.25] W sercach mieli Polskę
W najbliższy poniedziałek, 1 marca, obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Bo – w co aż trudno uwierzyć - do 1963 roku ukrywał się wachmistrz wojska polskiego, później żołnierz ZWZ-AK, a po wojnie WiN – Józef Franczak „Laluś”. 21 października 1963 roku, w obławie funkcjonariuszy SB i ZOMO we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie Józef Franczak „Laluś” został zabity. Ostatni żołnierz niepodległej II Rzeczypospolitej. Jego rodzone siostry dopiero 20 lat później mogły złożyć ciało zabitego brata (pozbawione przez komunistów głowy) w rodzinnym grobowcu.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został wprowadzony ustawą, której inicjatorami byli śp. prezydent RP Lech Kaczyński i śp. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Ten ostatni, niecałe dwa miesiące przed swoją tragiczną śmiercią powiedział: „Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę… To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość”.

Jan L. Franczyk
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,979,951 unikalnych wizyt