W ci±gu ostatnich kilkunastu lat trochê odzwyczaili¶my siê od ¶niegu i przymrozków pod koniec listopada, a tymczasem w tym roku do¶wiadczyli¶my ju¿ sporych opadów ¶niegu i temperatur poni¿ej zera. To najlepsze oznaki tego, ¿e zima tu¿, tu¿. Dociera to nie tylko do nas, ale równie¿ ryby czuj± zbli¿aj±c± siê zimê. W tym czasie warto pomy¶leæ o okoniach, o których tydzieñ temu pisa³em, ¿e jest to gatunek, który mo¿emy skutecznie ³owiæ praktycznie przez ca³y rok.
Zachowania okoni potrafi± byæ bardzo ró¿ne w ró¿nych porach roku, co spowodowane jest wieloma czynnikami takimi jak temperatura, miejsca bytowania drobnicy czy innego pokarmu, którym aktualnie siê ¿ywi± i wiele innych. Niew±tpliwie ciekawym miesi±cem na spotkanie z okoniem jest w³a¶nie grudzieñ. Miesi±c ten – a najczê¶ciej s± to dni przed pierwszym lodem - jest doskona³ym czasem na z³owienie ³adnych, grubych ryb. Trzeba tylko wiedzieæ jak siê do nich dobraæ. A takie ³adne okonie spotkaæ mo¿na teraz zarówno w niewielkich jeziorach jak i kana³ach czy w starorzeczach.
Przedzimie, je¶li mo¿na tak nazwaæ tygodnie poprzedzaj±ce nastanie klimatycznej zimy to czas, w którym okonie jak wiêkszo¶æ innych drapie¿ników ¿eruj± bardzo intensywnie aby przygotowaæ siê do tej niezbyt dla nich przyjaznej pory roku. To przygotowanie u³atwia im drobnica, która w tym okresie zbiera siê czêsto w bardzo spokojnych miejscach, gdzie ma szansê przetrwaæ zimê bez zbêdnych wydatków energetycznych. W starorzeczach i innych niewielkich zbiornikach okonie i inne okoniowate oprócz wspomnianej drobnicy znajduj± tak¿e mnóstwo innych przysmaków jak wszelkiego rodzaju larwy, pijawki czy – w czystych wodach - bardzo lubiane przez okonie raki.
I w³a¶nie starorzecza warte s± szczególnej uwagi wêdkarzy, jako ³owiska okoni, bo tam zawsze pl±ta siê sporo drobnicy, która która ucieka do nich z g³ównego nurtu. A gdy ju¿ znajdziemy siê nad takim ³owiskiem, warto rozejrzeæ siê za wszelkiego rodzaju powalonymi drzewami, zag³êbieniami czy wszelkiego rodzaju zakrêtami. Gdy uda nam siê namierzyæ takie miejsce to z góry wiadomo, ¿e tylko kwesti± czasu bêdzie dobranie siê do przebywaj±cych tam okoni.
Okonie o tej porze roku ¿eruj± w bardzo ró¿ny sposób i na ró¿nych poziomach wody. Przyczyn±, która powoduje, ¿e pojawiaj± siê w naszym starorzeczu jest bez w±tpienia obecno¶æ po¿ywienia. Ale ich potencjalnym pokarmem jest nie tylko drobnica, ale tak¿e – jak wspomnia³em - wszelkiego rodzaju larwy czy pijawki. Dlatego mo¿emy te¿ zastosowaæ ró¿ne metody ³owienia i ró¿ne przynêty. Na takim ³owisku sprawdz± nam siê doskonale zarówno imituj±ce ma³e rybki rippery jak i naturalne przechowywane w piwnicy czerwone robaki. Wa¿ne wydaje siê jedno – nie spieszymy siê. Przesuwaj±ca siê po dnie przynêta na pewno zainteresuje okonia. A je¶li na dodatek taka przynêta bêdzie przesuwaæ siê powoli, okoñ capnie j± bez niepotrzebnego wydatkowania energii.
A przecie¿ o to capniêcie nam chodzi.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia December 09 2023
357 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".