42 lat temu, 13 grudnia 1981 r., Rada Pañstwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzi³a stan wojenny na obszarze ca³ego pañstwa. Utworzona zosta³a samozwañcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, jako organ administruj±cy krajem poprzez wojsko, milicjê i inne s³u¿by. Rozpoczê³y siê aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej w³adzy. Noc± z 12 na 13 grudnia s³u¿by przejê³y kontrolê nad centralami telefonicznymi, rozg³o¶niami telewizyjnymi i radiowymi. Wy³±czono telefony i ocenzurowano korespondencjê. Wprowadzono godzinê milicyjn±. Zmilitaryzowano szereg instytucji. Zawieszono prawo do strajku. Na ulice wyjecha³y czo³gi i wozy opancerzone. Równocze¶nie trwa³a akcja "Jod³a", która mia³a na celu pozbawienie wolno¶ci grupy ok. 10 tys. wyselekcjonowanych osób, g³ównie zwi±zanych z opozycj±, ale te¿ przedstawicieli by³ych ekip rz±dz±cych. Internowano przywódców NSZZ "Solidarno¶æ", a sam zwi±zek zosta³ zdelegalizowany.
Bilans ofiar stanu wojennego jest trudny do oszacowania, ale przyjmuje siê, ¿e wynosi on ok. 100 zabitych i kilkuset rannych. Równocze¶nie tysi±ce Polaków straci³o pracê, zosta³o zmuszonych do emigracji lub spotka³o siê z innego rodzaju represjami.
W 2002 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowi³ dzieñ 13 grudnia Dniem Pamiêci Ofiar Stanu Wojennego. Ta pamiêæ o ofiarach jest potrzebna. Zw³aszcza dzisiaj.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia December 09 2023
863 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".