11 listopada obchodzimy Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci. Obchodzimy je, by upamiêtniæ odrodzenie siê Polski po 123 latach zaborów. Wszystko, zaledwie w ci±gu czterech lat, zmieni³a wtedy Wielka Wojna. To, co przez lata wydawa³o siê niemo¿liwe – niepodleg³o¶æ Polski – sta³o siê faktem.
Przywrócenie polskiej pañstwowo¶ci po 123 latach zaborów by³o nie tylko prze³omem, ale i wielkim wyzwaniem, któremu musieli sprostaæ Polacy. W¶ród „ojców niepodleg³o¶ci” wymienia siê dzisiaj Ignacego Daszyñskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Pi³sudskiego i Wincentego Witosa (wymieniam ich w kolejno¶ci alfabetycznej). Ci wielcy Polacy reprezentowali ró¿ne opcje polityczne i mieli ró¿ne pogl±dy spo³eczne, ale potrafili wznie¶æ siê ponad partykularne interesy i dzia³aæ razem dla wspólnego celu, jakim by³a niepodleg³a Polska.
Po II wojnie ¶wiatowej i utworzeniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która znalaz³a siê w bloku pañstw zale¿nych od Zwi±zku Sowieckiego ¦wiêto Niepodleg³o¶ci zosta³o zniesione, ale nie zosta³o zapomniane. Dla dzia³aczy opozycji antykomunistycznej 11 listopada by³ okazj±, by demonstrowaæ swój sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Po raz pierwszy ówczesne w³adze uleg³y publicznej presji 11 listopada 1981 roku, sk³adaj±c wieñce na Grobie Nieznanego ¯o³nierza w Warszawie i wprowadzaj±c ten dzieñ do kalendarza oficjalnych obchodów. Ale nie trwa³o to d³ugo – demonstracje na 11 listopada znów zaczê³a rozbijaæ milicja. Dopiero w 1989 roku dzieñ 11 listopada ponownie zosta³ ustanowiony ¶wiêtem narodowym.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia November 12 2023
980 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".